حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

پرورش و نگهداری قرقاول

34124200846190248663

قرقاول های تخم گذار در سیستم بستر :

پرورش و نگهداری قرقاول  : در هر سالن وجود تعدادی لانه تخم گذاری نیز لازم است تا پرندگان در این لانه ها تخم گذاری کنند.داخل این لانه ها بایستی تاریک , کف انها عمیق تر و پوشیده از پوشال نجاری باشد.در ضمن برای هر ۵ قطعه پرنده تخم گذار یک عدد آشیانه لازم است.

جنس لانه ها از چوب و یا فلز است.تمیز کردن و ضد عفونی لانه های چوبی اندکی مشکل ولی از لحاظ گرم بودن در زمستان و خنگ بودن در تابستان مناسب تر از لانه های فلزی است.

در هر صورت اگر شروع تخم گذاری نیمچه ها زودرس باشد تعداد قابل توجهی از پرنده ها به جای آشیانه بر روی بستر تخم گذاری می کنند.این مشکل به سختی بر طرف میشود و در صورت تکرار به یک عادت تبدیل می گردد.بهتر است در سالن های تخم گذاری تعداد پرنده مسن همراه با پرنده های جوان نگهداری شود تا طرز استفاده از لانه های تخم گذاری را به پرنده های جوان بیاموزند.

در خلال تخم گذاری رعایت ساعات نور برای تولید آنها از اهمیت خاصی برخوردار است.اگر تحت هر عنوانی نوردهی قطع شده و یا کاهش پیدا کند , تولید نور کاهش پیدا خواهد کرد.بنا به دلایل ذکر شده پرورش دهنده می بایستی توجه خاصی به ساعات نوردهی داشته باشد.

پرنده های تخم گذار در شروع تولید می بایستی تحت نظر قرار گیرند. در طی دوره تخمگذاری نیز بعضی  از پرنده ها تخم خود را  روى بستر رها می کنند که در صورت عدم هر کونه اقدامی این کار تکرار میشود بنابراین در صورت مشاهده چنین وضعتی ضروری است سالن تحت نظر بوده و با دیدن پرندههایی که در حال تخم گذاری بر روی زمین هستند، بلافاصله انها را از آن حالت خارج نموده و محل خوابیدن آنها را به هم زده و با گذاشتن چیزی مانند دان خوری یا تکه ای آجر امکان بازگشت پرنده به آن مکان را از بین برد.

نسبت جفتگیری در قرقاول:

در طبیعت قرقاولها معمولا به صورت جفت جفت ( یک نر با یک ماده) هستند. به هر حال در اسارت یک نر می تواند ۴  یا  ۵ ماده در قفس های گروهی یا در سیستم پرورش روی بستر جفتگیری کند. این نسبت برای تعیین میزان باروری تخمها خیلی مهم است.

شرایط لازم برای پرورش و نگهداری جوجه قرقاول :

۱-حرارت :

سیستم تنظیم حرارت بدن جوجه های نابالغ تکامل یافته نیست و قادر به تنظیم حرارت بدن خود در

موتجهه با هوای بیرون از دستگاه جوجه کشی نیستند , بنابراین تنظیم حرارت مناسب جایگاه جوجه ها در دوره پرورش از اهمیت خاصی برخوردار است , بدین منظور لازم است قبل از ورود جوجه ها دمای سالن را به حد مطلوب رساند.

گرم کردن جوجه ها به طور طبیعی توسط والدین انجام می گیرد. در روش مصنوعی گرم کردن جوجه ها

به وسیله مادرهای مصنوعی انجام می گیرد.

برای اینکه جوجه ها زیاد از منبع حرارتی مادر مصنوعی دور نشوند اطراف دستگاه های گرم کننده را حصاربندی می کنند. حصار در فاصله ۸۰ تا ۹۰ سانتیمتری از دستگاه گرم کننده به طور دایره ایی نصب می شود.

رفتار جوجه ها بهترین نشانه برای مناسب بودن درجه حرارت سالن می باشد , به طوری که از طریق نحوه پخش آنها در محدوده جوجه ریزی می توان به میزان درجه حرارت محل پرورش جوجه ها پی برد که به صورت زیر می باشد:

  • اگر جوجه ها در سطج سالن در اطراف لبه مادر مصنوعی گسترده و پر جنب و جوش باشند این نشانه متناسب بودن حرارت سالن است.
  • بالعکس اگر جوجه ها همگی در زیر مادر مصنوعی جمع باشند و سر و صدا نمایند این به معنی آن می باشد که هوای سالن سرد است و باید فورا نسبت به افزایش درجه حرارت تا میزان لازم اقدام شود.
  • در صورتی که جوجه ها کاملا از اطراف مادر مصنوعی دور باشند نشانه آن است که هوای سالن بیش از اندازه گرم است و باید نسبت به کاهش درجه حرارت اقدام شود.
  • اگر جوجه ها در گوشه ای به صورت فشرده به دورهم جمع باشند این حالت نشانه آن است که علاوه بر سردی هوا کوران نیز در سالن وجود دارد و باید فورا نسبت به رع آن اقدام شود.

 

 

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.