حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مشخصات جوجه های ضعیف و درجه ۲

جوجه ضعیف

مشخصات جوجه های ضعیف و درجه ۲

جوجه ضعیف

عفونت کیسه زرده

این حالت عفونت ناف نیز نامیده می شود. بیماری ناشی از آلودگی باکتریایی کیسه زرده می باشد.

نشانه ها: بیماری بسیار حاد است و مرگك در چند روز اول رخ می دهد. کیسه زرده در کالبدگشایی بد رنگ و بدبو میباشد و در سطح آن رگ های خونی برجسته ای دیده میشود . همچنین پنیری شدن کیسه زرده همراه با تورم کیسه های هوایی و یا التهاب صفاق نیز ممکن است مشاهده شود. گاهی در روی ساق پا در جوجه های ریز و بیمار خطوط قرمز رنگی قابل تشخیص می باشد. باقی ماندن زرده به مقدار زیاد با غلظت، رنگ و بوی معمولی که غالبا عفونی نیز نمی باشد نباید به عنوان تورم بند ناف شناخته شود.

علت: نقصی در بهداشت و ضد عفونی کردن تخم، وجود تخم های خیس یا شسته شده و یا آنهایی که امکان تعریق در سطحشان وجود دارد و بالا بودن سطح آلودگی در هچری منجر به عفونت در خلال انکوباسیون و یا در اتاق جمع آوری و بارگیری جوجه خواهد شد.

 

عفونت کیسه زرده

عفونت کیسه زرده در پرندگان

 

دهیدراتاسیون یا از دست دادن آب بدن

نشانه ها: تجمع جوجه های ریز با بال های آویزان در مناطق گرم سالن دیده می شود. در این جوجه ها عضلات، تیره و پوست ضعیف تر از حد طبیعی است. رسوب اورات در اطراف قلب، کبد یا سایر احشاء و نیز در مجاری ادرای دیده می شود. جوجه ها دان نمی خورند، چینه دان و دستگاه گوارش آنها خالی می باشد و در سنین ۲ تا ۷ روزگی تلف می شوند.

علت: قرار گرفتن جوجه ها در معرض سرما هنگام انتقال یا پس از رسیدن به مرغداری، کم بودن آبخوری در سالن پرورش و محدود بودن دسترسی به آب برای جوجه ها، کاهش جریان هوا در هچری و بالا بودن درجه حرارت در ستر، بالا بودن در جه حرارت در ستر موجب زودتر بیرون آمدن جوجهها از تخم و ماندن بیش از حد جوجه ها در هچر می گردد که این امر باعث از دست دادن آب بدن آنها می گردد.

 

دهیدراتاسیون

دهیدراتاسیون در جوجه های تازه متولد شده

 

عدم التیام ناف

این حالت ممکن است همراه با عفونت باکتریایی یا بدون آن باشد. تلفات بیشتر در هفته دوم می باشد.

نشانه ها: جوجه ها غیر فعال میباشند و اغلب بر روی سینه می نشیند و تمایلی به حرکت کردن ندارند. مفصل خرگوشی قرمز رنگ و شکم متورم است. ممکن است تجمع مایع در زیر پوست سر نیز دیده شود. چنان که کیسه زرده عفونی نشده باشد می توان آن را از عفونت بند ناف تشخیص داد.

آلودگی ممکن است از طریق بند ناف التیام نیافته به داخل بدن نفوذ کرده، موجب التهاب صفاق(پریتونیت)، عفونت کیسه های هوایی و پنومونی گردد. گله های مبتلا اغلب در طی دوره ی پرورش، ابتلا به آسپرژیلوز(آسپرژیلوزیس) و ناهنجاریهای پا را نشان خواهند داد.

علت: عدم التیام ناف ممکن است مربوط به جوجه های حاصل از گله مادر مسن، افزایش میزان رطوبت هوای محیط و کاهش جریان هوا یا وجود رطوبت اضافی در هچری باشد .

 

عدم التیام ناف

عدم التیام ناف در طیور

 

آسپرژيلوزيس

تلفات در حدود ۵ درصد می باشد که در ۱۰- ۲ روز گی دیده می شود(در آلودگی شدید گاهی تلفات تا ۵۰ درصد نیز میرسد).

نشانه ها: جوجه های مبتلا تمایلی به حرکت ندارند و در یک جا بی حرکت می ایستند، نفس نفسی می زنند و گاهی اوقات در حین تنفسی صدای سوت مانندی شنیده می – شود. در کالبدگشایی در ریهها و کیسههای هوایی، پرگنه های زرد رنگی مشاهده می شود. پرگنه ها ممکن است در محل دو شاخه شدن نای نیز دیده شوند. علت: گونه های مختلف آسپرژلوس و قارچ های دیگر این مشکل را ایجاد می نمایند. تخمها ممکن است در لانه تخمگذاری و یا بر روی بستر به قارچ آلوده شوند و آلودگی را به جوجه کشی منتقل نمایند. همچنین آلودگی ممکن است در جوجه کشی(ستر و هچر)، اتاق جمع آوری و بارگیری یا محل تحویل جوجهها نیز به وقوع بپیوندد. ضمن این که جوجه ها در طی انتقال و نیز در سالن پرورش نیز ممکن است به عفونت آسپرژيلوسى مبتلا شوند.

 

آسپرژيلوزيس

آسپرژيلوزيس در مرغ

 

آسیب دیدگی و غیر طبیعی بودن جوجه ها

علت: آسیب دیدگی ممکن است هنگام واکسیناسیون در جوجه ها به وجود آید.

آسیبهای وارد شده به پا به علت صاف بودن بیش از حد سینیهای هچری یا

غیر طبیعی بودن جوجهها مثل نوک متقاطع، پاهای ناقص (پا باز یا بد شکل) و ناهنجاری چشمی می باشد.

 

آسیب و آب آوردگی پرده قلب

تلفات از سن ۰ تا ۱۴ روزگی با شدت مختلف بر اساس منشاء نژاد گله و فصل دیده می شود.

نشانه ها: جوجه های مبتلا معمولا از اندازه میانگین جوجه ها کوچک تر می باشند.

تجمع مایع در اطراف قلب و حفره بطنی قابل مشاهده است.

علت: علت این مشکلات کاهش جریان هوا در هچری و در نتیجه کمبود اکسیژن می باشد.

 

آب آوردگی پرده قلب

آب آوردگی پرده قلب پرندگان اهلی

 

چسبندگی مقعد

نشانه ها: جوجه ها تمایلی به حرکت ندارند. مقعد جوجه آغشته به مدفوع خاکستری رنگ است که موجب چسبندگی آن می شود.

علت: درجه حرارت بالا پس از بیرون آمدن جوجه ها از تخم به ویژه در طی نگهداری جوجه ها تا تحویل آنها ، این حالت را بوجود می آورد .

هنگامی که تلفات جوجه ها در دو هفته اول از مقادیر استاندارد بالاتر رود لازم است که علت تلفات بررسی شود. انجام معاینات و آزمایش های کامل و دقیق و تشخیصی سریع، اجرای راه های صحیح را به منظور بر طرف کردن مشکل آسان تر می نماید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.