شرایط بهینه برای مست کردن و جفت گیری کبوتر ها

2

شرایط بهینه برای مست کردن و جفت گیری کبوتر ها

برای جفت گیری کبوترها لازم است که پرنده های مذکور به سن بلوغ رسیده باشند و جنسیت آنها نیز تعیین شده باشد. اگر به پرورش کبوتر علاقه دارید و می خواهید پرنده های شما با هم جفت بخورند، خواندن این مقاله از وبلاگ چیکن دیوایس را از دست ندهید.

سن بلوغ در کبوترها

 یکی از پیش شرطهای جفت گیری و مست شدن کبوترها، رسیدن آنها به سن بلوغ می باشد. کبوترها دارای نژادهای مختلفی بوده که بر اساس نژاد و جنس کبوتر سن بلوغ پرنده می تواند متفاوت باشد. نکته بسیار جالب در مورد بالغ شدن کبوترها اینکه آنها خیلی زودتر از پرنده های زینتی دیگر به سن بلوغ می رسند

همچنین برخلاف بیشتر پرنده ها، در بین کبوتران، گونه های نر زودتر از ماده بالغ میشوند. سن بلوغ کبوترها با توجه به نژاد و جنسیت پرنده بین ۴ الی ۷ ماه متغیر می باشد. البته برخی از نژادها در سن ۱۰ الی ۱۱ ماهگی بالغ میشوند. به طور کلی زمان بلوغ جنسی کبوترها به نژاد، تغذیه و آب و هوای منطقه زندگی آنها بستگی دارد.

جوجه کبوترها سرعت رشد خوبی دارند ولی اگر بالغ نشده باشند هرگز کبوتر ماده آنها را برای جفت شدن انتخاب نمیکند. کبوترهای نر که به سن بلوغ می رسند معمولا رفتار آنها تغییر میکند. آنها برای جلب توجه ماده شروع به آواز خوانی میکنند و معمولا شاداب و سرحال و بازیگوش به نظر می رسند.

سن بلوغ در کبوترها

به صورت غریزی کبوتر ماده، جفتی را برای خود انتخاب میکند که سالم و سرحال و شاداب باشد. اگر پرورش دهنده کبوتر هستید بهترین کار این است که اجازه دهید کبوترها به صورت طبیعی جفت گزینی کنند. البته می توان نژادهای مختلف کبوتر را با یک دیگر جفت انداخت.

کبوترها پرندگانی هستند که فقط یک جفت را برای خود انتخاب میکنند. اما اگر کبوتر احساس کند که جفتش در کنار او نیست و یا اینکه از بین رفته برای حفظ بقای نسل خویش با یک کبوتر دیگر جفت می شود.

نکات لازم برای تشخیص جنسیت کبوترها

برای جفت گیری لازم است که جنسیت کبوترهای خود را بشناسید. کبوترهای هم جنس به ندرت با هم جفت میشوند. همچنین برای مست شدن می بایست که به کبوتر نر توجه زیادی شود. زیرا اگر کبوتر نر مست شود، نوع ماده آن را زودتر برای جفت گیری انتخاب میکند. در اینجا منظور از مست شدن کبوتر نر،  وضعیت ظاهری آن بوده که بیشتر شبیه به یک پرنده بازیگوش می باشد. در واقع اگر کبوتر نر پر انرژی و کاملا سرحال باشد، او مست شده و آماده جفت گیری است.

برای پی بردن به جنسیت کبوترها باید به مشخصات ظاهری آنها از جمله نوک، جناغ سینه، مخرج پرنده و اندازه جثه و … دقت نمایید.

 • کبوترهای نر معمولا جثه درشت تری نسبت به کبوتر ماده هم نژاد خود دارند.
 • نوک کفترهای نر در مقایسه با جنس ماده کمی بزرگتر و باده کرده می باشد.
 • جناغ کبوترهای ماده به دلیل تخمگذار بودن پرنده باز تر از جنس ماده است.
 • در هنگام فرود آمدن دم کبوتر ماده به سمت پایین می آید ولی در گونه های نر دم پرنده در هنگام فرود خم نمیشود و در همان حالت قبلی می ماند.

یکی دیگر از روش هایی که تا حدودی در تعیین جنسیت کبوترها موفق عمل میکند توجه به دوران جوجگی آنها می باشد. در حقیقت کبوتر ماده در هر دوره فقط دو عدد تخم میگذارد که در بیشتر مواقع اولی نر و دومی ماده می باشد و جوجه نر نیز تقریبا یک روز زودتر متولد میشود.

هر نوع کبوتری برای جوجه کشی و جفت انداختن مناسب نیست. برخی از آنها دارای مشکلات ژنتیکی بوده و نطفه آنها ضعیف می باشد. اما می توان گفت که از بین ۲۰ عدد کبوتر حتما یک جفت بسیار خوب در بین آنها موجود می باشد که می توان جوجه های بسیار قوی از آنها گرفت.

بهترین زمان برای جفت انداختن کبوترها

کبوترها فصل های بهار و اواخر تابستان را برای جوجه کشی و تخمگذاری انتخاب میکنند. در حقیقت دمای معتدل و رطوبت کمتر از ۵۰ درصد برای جوجه کشی مناسب بوده و به همین دلیل بیشتر پرندگان این مواقع از سال را برای جفت گیری بر میگزینند. بنابراین اگر قصد جفت انداختن کبوترهای خود را دارید بهترین زمان برای آنها، اوایل فصل بهار خواهد بود.

دوره جوجه کشی کبوتر بین ۱۷ الی ۲۱ روز طول میکشد و کبوترهای والد معمولا جوجه ها را حداکثر تا سن ۲ ماهگی بزرگ میکنند.

بعد از بزرگ شدن جوجه ها مجددا می توان از کبوترها  چه با دستگاه جوجه کشی و یا چه به روش طبیعی جوج آوری نمود. ولی اینکار باعث ضعیف شدن آنها میشود و بر کیفیت ساعات پرش و پرواز پرنده بسیار تأثیر گذار می باشد. بیشتر پرورش دهندگان توصیه میکنند که در سال بیش از دو بار از کبوترها جوجه کشی نکنند.

نکات تغذیه ای برای مست شدن کبوتر

تغذیه یکی از مهمترین فاکتورهایی است که بر مست شدن کبوتر نر تأثیر گذار می باشد. در فصل جفت گیری بهتر است که خوراک کبوتر نر حاوی دان های گرم و پر انرژی باشد. به همین منظور استفاده از دان هایی همچون شاهدانه، گاودانه (کرسنه) در این دوره پیشنهاد میشود. همچنین دان هایی همچون ذرت، قره ماش، عدس و ارزن نیز باید در جیره غذایی کبوترها باشند.

در حین استفاده از دان های گرم باید احتیاط نمایید. زیرا مصرف بیش از حد دان های گرم باعث اختلالات عصبی و گوارشی و اسهال در کبوترها میشود.

برای اینکه کبوترها شما به خوبی بزرگ شوند و برای جفت گیری نیز از قبل آمادگی داشته باشند، لازم است که آنها را با دان کامل تغذیه نمایید. همچنین دو هفته قبل از جفت گیری لازم است که از قطره تقویت نطفه (ویتامین ad3e) نیز استفاده شود.

کبوترهای ماده برای تخمگذاری نیاز به دریافت کلسیم بیشتری دارند. لذا قبل از جفت شدن کبوترها و بعد از آن باید خوراک کبوتر را با مواد کلسیم دار همچون پودر صدف و … تقویت نمایید.

شرایط محیط نگهداری برای مست شدن کبوتر

نور و دما و رطوبت تأثیر زیادی بر مست شدن کبوترها دارد. همچنین محیط نگه داری و لانه کبوترها نیز باید تمیز باشد. برای مست شدن کبوتر بهتر است که دمای محیط نگهداری آنها معتدل باشد و رطوبت آن نیز بیش از ۴۰ درصد نباشد.

شرایط محیط نگهداری برای مست شدن کبوتر

کبوترها برای شادابی نیاز دارند که پرهای خود را تمیز نگه دارند. برای این منظور حتما از یک ظرف آب برای استحمام و آبتنی کبوترها استفاده کنید. برای جلوگیری از سرماخوردگی کبوترها آب داخل ظرف گرم و در معرض نور آفتاب باشد تا کبوتر بعد از آن بتواند خودش را خشک نماید.

نکات مهم به هنگام جفت خوردن کبوترها

به هنگام جفت انداختن کبوترها همیشه سعی کنید که پرنده های انتخابی جثه درشت و قوی و ظاهری تمیز و سالم داشته باشند. مکان نگه داری کبوترها باید به دور از استرس باشد. استرس تأثیر زیادی بر نطفه و مست شدن کبوترها دارد. حمله حیوانات همچون گربه و پرنده های شکاری، افزایش بیش از حد دما و سر و صداهای بلند و … می تواند باعث ایجاد استرس در بین کبوترها شود.

قفس نگه داری کبوترها نیز باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا کبوتر در اثر محدودیت دچار افسردگی نشود. همچنین روزانه به مدت نیم ساعت کبوترها را از قفس بیرون بیاورید تا هوای آنها عوض شود. این کار باعث شادابی و نشاط کبوترها خواهد شد.

به بهداشت محیط نگهداری کبوترها بسیار اهمیت بدهید و همیشه جایگاه آنها را تمیز نگه دارید. در کنار تغذیه، آب تمیز . گوارا نیز همیشه باید در دسترس کبوترها باشد.

اگر کبوترهایی که انتخاب نموده اید با هم جفت نخورده باشند لازم است که کبوتر نر را عوض کنید. برخی از کبوترهای نر به دلیل مشکلات ژنتیکی و … ممکن است موفق به جفت گیری نشوند.

کبوترهایی که دهن خور همدیگر شده اند یک دیگر را برای جفت شدن انتخاب نموده اند و باید برای آنها لانه جداگانه در نظر گرفته شود. برای تهیه لانه از انواع لانه پلاستیکی و یا چوبی نیز می توان استفاده نمود. برای پوشاندن کف لانه از مواد نرم همچون کلش و یا کاه برنج استفاده کنید و همیشه آب و دان در کنار لانه قرار دهید.

اگر قصد شما جفت انداختن دو نژاد کبوتر متفاوت می باشد لازم است که پرنده های مذکور را به مدت ۱۰ الی ۱۴ روز با هم در داخل یک قفس و یا لانه نگه دارید تا پرنده ها به هم عادت کنند. اگر جفت گیری صورت نگرفت باید کبوتر نر را عوض کنید.

به طور متوسط ۲ روز بعد از جفت گیری، کبوتر ماده شروع به تخمگذاری میکند. برخلاف دیگر پرنده ها که تعداد تخمگذاری متغیری دارند، کبوترها در هر دوره فقط دو عدد تخم آن هم با فاصله زمانی یک الی دو روز تولید میکند. در جوجه کشی طبیعی بهتر است که از دستکاری تخم ها خودداری کنید. اگر بر روی پوسته تخم آلودگی وجود دارد آن را تمیز نمایید.

نتیجه گیری

در این نوشتار از وبلاگ چیکن دیوایس به شرح شرایط بهینه برای مشت شدن و جفت گیری کبوترها پرداختیم. مهمترین نکات در خصوص مست شدن کبوترها توجه به سن بلوغ، جنسیت، وضعیت جسمانی و سلامت پرنده و رسیدگی به خوراک و نظافت محل زندگی آنهاست. دان هایی که طبع گرم دارند به سرعت باعث مست شدن کبوتر نر میشوند.

در برخی موارد ممکن است با انجام اقدامات گفته شده کبوتر تمایلی به جفت گیری نداشته باشد. در این صورت بهتر است که کبوتر نر و ماده در دو قفس جداگانه کنار هم چند روز نگهداری شوند. سپس پرنده ها را با هم داخل یک قفس بگذارید و اجازه دهید تا ۱۰ کنار هم باشند. اگر جفت نشدن می بایست کبوتر نر با یک کبوتر نر دیگر جایگزین شود.

اگر بعد از جفت خوردن یکی از کبوترها علائم بیماری داشت، حتما پرنده بیمار را قرنطینه کنید تا بیماری به جفتش سرایت نکند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  دستت درد نکنه عالی و کامل بود

  1. ادمین می گوید

   موفق باشید دوست عزیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.