فنچ راه راه – آشنایی با ویژگی ها و خصوصیات فنچ زبرا

26

فنچ راه راه را بهتر بشناسید

فنچ راه راه یا فنچ زبرا یکی از نژاد های فنچ هاست که محبوبیت زیادی نیز دارد، این پرنده که با نام های فنچ زبرا و سهره گورخری نیز شناخته شده است، در زبان انگلیسی Zebra Finch و در زبان علمی Taeniopygia guttata نامیده می شود. فنچ راه راه از راسته گنجشک سانان و تیره سهره ریز ها می باشد و محبوبیت زیادی در میان پرورش دهندگان ایرانی و خارجی دارند. در ادامه شما را با خصوصیات کامل، زیستگاه و تغذیه فنچ زبرا آشنا خواهیم نمود.

 

زیستگاه فنچ راه راه

زیستگاه
Habitat for Finch Zebra

فنچ زبرا ( راه راه ) بومی مناطق معتدل و جنگلی استرالیاست. اما امروزه در هر جایی از جهان می توان نمونه هایی از Finch راه راه را مشاهده نمود. آنها در جنگل ها و چمنزارهای وسیع با دسترسی راحت به آب وغذا زندگی می کنند و به راحتی می توانند تکثیر شوند. مطمئنا فنچ های زبرای امروزی در استرالیا متولد نشده اند چون طبق سیاست حیات وحش استرالیا امکان واردات موجودات وحشی از این قاره وجود ندارد، بلکه اجدادشان چندین هزار سال پیش به قاره های آسیا، آفریقا و آمریکا انتقال یافته اند و بعد ها توسط تجار به ایران و کشورهای همسایه وارد شده اند.

 

خصوصیات رفتاری فنچ راه راه

خصوصیات رفتاری
Behavioral characteristics

فنچ راه راه یا همان زبرا از جمله پرندگان مقاوم در برابر آب و هوا می باشد و تقریبا در هر منطقه ای که آب و هوای متعادلی وجود داشته باشد، می توان این پرنده را پرورش داد. آنها صدای دلنشینی دارند، اما پر سر و صدا هستند و مدام آواز می خوانند. این پرنده ها به راحتی و بدون هیچ حساسیت خاصی می توانند جفت گیری کنند و اقدام به تولید مثل کنند. 

فنچ ها بر خلاف سایر پرنده های زینتی توانایی تحمل دمای بالا و پایین را دارند، بنابراین اکثر پرورش دهنده ها آنها را در فصول بهار و تابستان و پاییز در بیرون از خانه نگهداری می کنند، اما در فصل زمستان برای گرم نگه داشتن آنها به سالن یا انباری منتقل می شوند. با توجه به مقاومت بدنی بالا، صدای دلنشین و رنگ های متنوع در بدن خود و البته قیمت ارزان توسط هر کسی پرورش داده می شوند.

این فنچ ها بسیار فعال هستند و آنها را مدام در حال پریدن از این میله به آن میله و آواز خواندن مشاهده خواهید کرد، بنابراین اگر می خواهید آنها را در خانه پرورش دهید باید قفسی بسیار بزرگ برای آنها انتخاب کنید تا فضای کافی برای تحرک داشته باشند. این پرنده ها به شدت اجتماعی هستند و باید در دسته های چند قطعه ای پرورش داده شوند، آنها از انسان میترسند و تمایل چندانی به آموزش و دستی شدن ندارند، بنابراین sمشاهده آنها از دور لذت بخش تر است.

 

 

نوع

فنچ راه راه

فرمانرو

جانوران

شاخه

طنابداران

رده

پرنده

راسته

گنجشک‌سانان

تیره

سهره‌ریز

 

خصوصیات ظاهری فنچ راه راه

مهم ترین ویژگی فنچ زبرا نر وجود گونه نارنجی رنگ در صورت آنهاست، در حالی که نمونه های ماده فاقد گونه های نارنجی رنگ هستند. پرنده های نر و ماده هر دو دارای نوک نارنجی رنگی هستند که آنها را به راحتی از سایر نژاد ها متمایز می کند. در انتهای پرهای فنچ نر، خال هایی سفید رنگ با زمینه ای نارنجی رنگ وجود دارد، اما در پرنده های ماده فقط پرهای خاکستری رنگ مشاهده می شود. اما اگر به زیر چشم هر دو جنس توجه کنید خواهید دید که هر دوی آنها دارای یک خط عمودی در صورت خود هستند که دقیقا از زیر چشمشان شروع شده و تا گردن آنها ادامه دارد.

 

جفت گیری فنچ
Mating corrugated finch

در حالت کلی فنچ های نر ترکیب رنگی بیشتری نسبت به فنچ های ماده دارند. اگر به گردن و سینه فنچ ها توجه کنید، متوجه خواهید شد که در گردن و سینه فنچ نر ترکیبی از پرهای سفید و خاکستری و سیاه وجود دارد که به صورت هاشور زده نمایان شده است، اما سینه فنچ های ماده صرفا از پرهای خاکستری پوشیده شده و هیچ تنوع رنگی مشاهده نمی شود. از این مشخصات و ویژگی ها به راحتی برای تشخیص جنسیتی فنچ های زبرای نر و ماده بهره ببرید، البته توجه کنید که فقط فنچ های بالغ این خصوصیات را دارند و جوجه فنچ ها تا قابل ار تکامل دوره تولک دارای پرهایی به رنگ خاکستری هستند و این نشانه ها را ندارند، بنابراین برای تشخیص جنسیتی جوجه ها باید استخوان لگن آنها را لمس کنید که اگر از هم فاصله داشت جوجه فنچ ماده است و اگر نزدیک به هم بود، جوجه فنچ نر است.

 

آداب و رسوم جفت گیری

"آداب

جفت گیری در فنچ راه راه نیز تنها زمانی آغاز خواهد شد که تمام شرایط محیطی و تغذیه ای لازم فراهم باشد و در قفس آنها لانه ای برای تخم گذاری و بزرگ کردن جوجه ها وجود داشته باشد. البته این پرنده ها در طبیعت با استفاده از انواع پرها، چوب ها، پوشال ها، برگ ها و پرز های درختان و هر وسیله دیگری اقدام به ساخت لانه خواهند کرد. اما درون قفس این وسیله ها در دسترس نیست و وظیفه لانه سازی بر عهده پرورش دهنده خواهد بود. یکی از نشانه های آمادگی پرنده ها برای جفت گیری، جمع آوری وسایل درون قفس برای ساخت لانه می باشد، شما می توانید کاغذ تکه تکه شده، پوشال های نرم، ترکه های ریز، نخ و کاموا و چند وسیله نرم دیگر را در قفسش قرار دهید و به آنها در ساختن لانه کمک کنید یا خودتان با استفاده از این وسایل اقدام به ساخت لانه بکنید.

فصل جفت گیری فنچ راه راه : هنگام فرا رسیدن فصل جفت گیری و نیاز فنچ ها به تولید مثل، رفتارهای بخصوصی از نوع های نر و ماده سر خواهد زد. پرنده راه راه نر با رقص و آواز خاص خود سعی در جذب توجه ماده دارد و ماده با مشاهده لانه مناسب و تغذیه کافی و بی قراری فنچ نر آماده این رابطه می شود و در نهایت یک هفته پس از انجام جفت گیری، تولید تخم توسط فنچ ماده آغاز خواهد شد.

 زبرا ماده در هر دوره بین ۲ تا ۵ تخم خواهد گذاشت و فنچ های نر و ماده به نوبت بر روی تخم ها خواهند خوابید تا اینکه پس از گذشت ۱۱ الی ۱۴ روز جوجه ها از تخم بیرون خواهند آمد، آنها کاملا بی پر و چشم بسته خواهند بود و والدین تغذیه آنها را بر عهده خواهند گرفت. برخی از پرورش دهندگان با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به جوجه کشی از تخم نطفه دار فنچ ها می کنند، در این صورت والدین حاضر به مراقبت از جوجه ها نخواهند شد و تغذیه جوجه ها توسط پرورش دهنده و با استفاده از سرنگ و سرلاک صورت خواهد گرفت.

 

ویدیو از عادت های جفت گیری فنچ راه راه

دانلود مستقیم ویدیو

دوره رشد جوجه ها

جوجه ها در سن یک ماهگی کاملا پر دار خواهند شد و از سن دو ماهگی ریزش پر در آنها آغاز خواهد شد که به این دوره اصطلاحا دوره تولک گفته می شود. جوجه ها از سن دو ماهگی کاملا مستقل شده و بدون نیاز به والدین قادر به خوردن غذا خواهند بود،  آنها در سن سه ماهگی به سن بلوغ خواهند رسید و قادر به تولید مثل و تخم گذاری خواهند شد.

 

تغذیه فنچ های راه راه در دوره های مختلف زندگی

همانطور که گفته شد در مورد فنچ زبرا جوجه ها تا سن دو ماهگی توسط والدین تغذیه می شوند، بنابراین برای اینکه به تغذیه بهتر جوجه ها در این دوره کمک کنید، باید مواد غذایی مفیدی نظیر ارزن، کتان، تخم آفتابگردان ، تخم مرغ آب پز ، سینه مرغ آب پز و …  را در فنچ های نر و ماده قرار دهید.

فنچ های جوان تا زمانی که وارد دوره جفت گیری و تولید مثل نشده اند، باید از مواد غذایی پرپروتئین و کم چرب بهره ببرند ، چرا که چاقی برای فنچ ها ضرر دارد و بیماری های زیادی را به دنبال خواهد داشت. دانه ها و غلات کم چرب، رژیم غذایی کم چرب و… همگی در رشد بهتر پرنده ها تاثیر گذار خواهد بود. هم چنین برای تغذیه بهتر می توانید از پلت های دان های آماده فنچ ها و یا طوطی سانان استفاده کنید.

آنها در دوره جفت گیری و تخم گذاری نیاز به پروتئین و کلسیم بیشتری خواهند داشت، برای تامین کلسیم مورد نیاز آنها می توانید از پودر استخوان، پودر پوسته تخم، کف دریا و یا هر ماده معدنی حاوی کلسیم استفاده کنید. در پایان در این رابطه میتوانید در نوشته ای جداگانه با پرورش صنعتی این پرنده آشنا شوید.

 

گالری عکس فنچ راه راه

[unitegallery zebra_finch_gallery]

ممکن است شما دوست داشته باشید
26 نظرات
 1. شكوه می گوید

  سلام ، جوجه فنچ سه ماهه دارم ، با منقار نيمه باز نفس نفس ميزنه در طول روز اين موضوع تشديد پيدا ميكنه ، شب ها كمتر، مشكل چيه ؟ لطفا راهنمايي بفرماييد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما هوا گرمه و توی قفسش هم آب نیست
   برای خنک کردن بدنش دهنشو باز میکنه
   حتما حتما اونو در یک مکان خنک نگهداری کن و ابخوری رو همیشه پر از اب کن

   1. شكوه می گوید

    سلام مجدد ،
    دوست گرامي ، فنج نرو ماده والد هم در همون شرايط دمايي هستن و هميشه اب در قفس هست
    ولي جوجه فنچ اخيرا با منقار نيمه باز و تعداد تنفس بالا ، نفس ميكشه و هراز گاهي صدايي شبيه عطسه ميده

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     سرما خورده
     حتما از بقیه فنچ ها جدا کن و برای تهیه انتی بیوتیک به دامپزشک مراجعه کن
     محل نگهداری فنچ ها هم باید گرم باشه ، احتمالا شب ها سردشون برای همین سرما خورده
     اگر توجه نکنید همشون تلف میشن ، حتما اونا رو به یک جای گرم انتقال بده

 2. مهدی می گوید

  من یه جفت فنچ دارم فنچ ماده دوتا تخم گذاشته یکی از تخماش خراب بود ولی ماده تخمی رو که سالم بود زیر پنبه ها تو لونه قایم کرده چرا این کارو کرده ؟؟؟
  اگه جوجه بخواد بیاد به دنیا زیر پنبه ها خفه میشه باید چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا سقف لانه بازه و برای امنیت بیشتر این کار رو کرده
   بهتر که سقف و کناره های لانه رو محکم ببندید و بیشتر اوقات تنهاش بذارید تا بدون استرس جوجه کشی کنه

 3. سبحان می گوید

  سلام من یک جفت فنچ دارم داخل خانه فقط پنبه گذاشتم برای اینکه بفهمم که می خواد تخم بیاره باید چه بازارک جلوش که پردازه بیاره تو خونش ؟
  یک سوال دیگه
  من فنچم نر می‌ره توخونه ولی ماده بیرون از خانه می خوابه باید چی کار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید پوشال نرم ، پر یا کاه و پنبه بذارید جلوی لونه
   تا ببره داخل
   اب و غذای کافی بهشون بدید ، مولتی ویتامین داشته باشند و محیط شون کاملا اروم و بدون سر و صدا و رفت و امد باشه
   کنار ماده از کف دریا هم استفاده کن

 4. ابوالفضل می گوید

  سلام من ۲تا فنچ دارم که لانه دارند بعد چوب و پوشال ریختم بردن تو لانه ولی شب فنچ ماده میره تو لونه می‌خوابه فنچ نر سر لانه مشکل از چیه؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکلی نیست
   احتمالا میخواد از ماده مراقبت کنه
   اگر شاهد دعوا و درگیری بین اونا بودید می تونید مدتی از هم جداشون کنید.

  2. سحر می گوید

   سلام مال من هم اینطور بود لی نر تو لونه میخوابید ماده سر لونه سر لونع رو بردلشتن الان هردو تو لونه میخوابن و چتد روز دیگه تخم میزارن

 5. آرش می گوید

  سلام من یک جفت فنچ دارم ولی اصلا تخم نمیزارن چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید شرایط جفتگیری و تخم گذاری رو فراهم کنید
   حتما براشون لانه بسازید و غذای کافی بهشون بدید

 6. Roxi می گوید

  سلام من چند تا فنچ دارم ولی نمی دونم چرا یه زمان هایی با این که تعداد لونه ها زیاد بود همگی میرفتن داخل یه لونه و همین باعث میشد که چند تا شون خفه شن علت این کار برای چیه و چه طور میشه جلو گیری کزد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید اون لونه دمای بهتری داشته یا در مکان خوبی بوده و یا وسایل داخلش برای فنچ ها بهتر بوده
   برای همین باید بقیه لانه ها رو هم به همین شکل در بیارید.

 7. Amir mohmd می گوید

  سلام فنچ ما نوکش شکسته باید چیکار کنیم؟؟
  یعنی بیماری خاصی داره؟ چجوری بهش غذا بدیم؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید
   اینترنتی نمیشه براش کاری کرد

 8. صادق می گوید

  باعرض سلام فنچ های من دوهفته هست که تخم گزاشتن چطور بدانم که تخمها سالم ونطفه دارن کی به جوجه تبدیل میشن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جوجه کشی فنچ ۱۲ تا ۱۵ روز طول میکشه ، الان چون جوجه بوجود اومده نمیشه نطفه سنجی کرد و فایده ای نداره
   بهتره به تخم ها دست هم نزدید
   صبور باشید ۳ ۴ روز ببینید جوجه ها بیرون میان یا نه ، اگه بیرون نیومدن دیگه اونا جوجه نمیشن

  2. محمد می گوید

   صادق جان زمانی که نرومادازلانه بیرون میایندمیتوانی داخل رانگاه کنی ببینی تخم هاسیاه نشدن

  3. امیر می گوید

   من ۲تا فنچ دارم چند روزی میشه خریدم خانه هم دارن ولی شبا بیرون میخوابن

   1. ادمین می گوید

    به محیط عادت نکردن
    صبور باش داخل لانه هم میرن

 9. مهدی احمدیان می گوید

  سلام من دو جفت فنچ دارم داخل لانه تخم میروند ولی هیچ تخمی نمیگذارن لطفا راهنمایی کنید

 10. داود می گوید

  سلام فنچ من تخم میزاره چند دقیقه بعد تخمش میشکونه چیکارش کنم

 11. مجیدافشار می گوید

  سلام من جفت فنچ دارم همه موارد از قفس بزرگ لانه و بند های نرم برش خورده که در بالای قفس گذاشته می شود و انها در لانه خود می برند ..این دو پرنده حالت جفت گیری را انجام میدهند اما تخمی نگذاشته لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. حسین می گوید

   به تغذیه ی پرنده رسیدگی کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.