فنچ راه راه – آشنایی با ویژگی ها و خصوصیات فنچ زبرا

61

فنچ راه راه را بهتر بشناسید

 

فنچ راه راه یا فنچ زبرا یکی از نژاد های فنچ هاست که محبوبیت زیادی نیز دارد، این پرنده که با نام های فنچ زبرا و سهره گورخری نیز شناخته شده است، در زبان انگلیسی Zebra Finch و در زبان علمی Taeniopygia guttata نامیده می شود. فنچ راه راه از راسته گنجشک سانان و تیره سهره ریز ها می باشد و محبوبیت زیادی در میان پرورش دهندگان ایرانی و خارجی دارند. در ادامه شما را با خصوصیات کامل، زیستگاه و تغذیه فنچ زبرا آشنا خواهیم نمود.

 

زیستگاه فنچ راه راه

زیستگاه
Habitat for Finch Zebra

فنچ زبرا ( راه راه ) بومی مناطق معتدل و جنگلی استرالیاست. اما امروزه در هر جایی از جهان می توان نمونه هایی از Finch راه راه را مشاهده نمود. آنها در جنگل ها و چمنزارهای وسیع با دسترسی راحت به آب وغذا زندگی می کنند و به راحتی می توانند تکثیر شوند. مطمئنا فنچ های زبرای امروزی در استرالیا متولد نشده اند چون طبق سیاست حیات وحش استرالیا امکان واردات موجودات وحشی از این قاره وجود ندارد، بلکه اجدادشان چندین هزار سال پیش به قاره های آسیا، آفریقا و آمریکا انتقال یافته اند و بعد ها توسط تجار به ایران و کشورهای همسایه وارد شده اند.

خصوصیات رفتاری فنچ راه راه

خصوصیات رفتاری
Behavioral characteristics

فنچ راه راه یا همان زبرا از جمله پرندگان مقاوم در برابر آب و هوا می باشد و تقریبا در هر منطقه ای که آب و هوای متعادلی وجود داشته باشد، می توان این پرنده را پرورش داد. آنها صدای دلنشینی دارند، اما پر سر و صدا هستند و مدام آواز می خوانند. این پرنده ها به راحتی و بدون هیچ حساسیت خاصی می توانند جفت گیری کنند و اقدام به تولید مثل کنند. 

فنچ ها بر خلاف سایر پرنده های زینتی توانایی تحمل دمای بالا و پایین را دارند، بنابراین اکثر پرورش دهنده ها آنها را در فصول بهار و تابستان و پاییز در بیرون از خانه نگهداری می کنند، اما در فصل زمستان برای گرم نگه داشتن آنها به سالن یا انباری منتقل می شوند. با توجه به مقاومت بدنی بالا، صدای دلنشین و رنگ های متنوع در بدن خود و البته قیمت ارزان توسط هر کسی پرورش داده می شوند.

این فنچ ها بسیار فعال هستند و آنها را مدام در حال پریدن از این میله به آن میله و آواز خواندن مشاهده خواهید کرد، بنابراین اگر می خواهید آنها را در خانه پرورش دهید باید قفسی بسیار بزرگ برای آنها انتخاب کنید تا فضای کافی برای تحرک داشته باشند. این پرنده ها به شدت اجتماعی هستند و باید در دسته های چند قطعه ای پرورش داده شوند، آنها از انسان میترسند و تمایل چندانی به آموزش و دستی شدن ندارند، بنابراین مشاهده آنها از دور لذت بخش تر است.

 

نوع

فنچ راه راه

فرمانرو

جانوران

شاخه

طنابداران

رده

پرنده

راسته

گنجشک‌سانان

تیره

سهره‌ریز

 

انواع رنگ فنچ زبرا

 

خصوصیات ظاهری فنچ راه راه

مهم ترین ویژگی فنچ زبرا نر وجود گونه نارنجی رنگ در صورت آنهاست، در حالی که نمونه های ماده فاقد گونه های نارنجی رنگ هستند. پرنده های نر و ماده هر دو دارای نوک نارنجی رنگی هستند که آنها را به راحتی از سایر نژاد ها متمایز می کند. در انتهای پرهای فنچ نر، خال هایی سفید رنگ با زمینه ای نارنجی رنگ وجود دارد، اما در پرنده های ماده فقط پرهای خاکستری رنگ مشاهده می شود. اما اگر به زیر چشم هر دو جنس توجه کنید خواهید دید که هر دوی آنها دارای یک خط عمودی در صورت خود هستند که دقیقا از زیر چشمشان شروع شده و تا گردن آنها ادامه دارد.

 

جفت گیری فنچ
Mating corrugated finch

در حالت کلی فنچ های نر ترکیب رنگی بیشتری نسبت به فنچ های ماده دارند. اگر به گردن و سینه فنچ ها توجه کنید، متوجه خواهید شد که در گردن و سینه فنچ نر ترکیبی از پرهای سفید و خاکستری و سیاه وجود دارد که به صورت هاشور زده نمایان شده است، اما سینه فنچ های ماده صرفا از پرهای خاکستری پوشیده شده و هیچ تنوع رنگی مشاهده نمی شود. از این مشخصات و ویژگی ها به راحتی برای تشخیص جنسیت فنچ های زبرای نر و ماده بهره ببرید، البته توجه کنید که فقط فنچ های بالغ این خصوصیات را دارند و جوجه فنچ ها تا قابل ار تکامل دوره تولک دارای پرهایی به رنگ خاکستری هستند و این نشانه ها را ندارند، بنابراین برای تشخیص جنسیتی جوجه ها باید استخوان لگن آنها را لمس کنید که اگر از هم فاصله داشت جوجه فنچ ماده است و اگر نزدیک به هم بود، جوجه فنچ نر است.

 

آداب و علائم جفت گیری فنچ

"آداب

جفت گیری در فنچ راه راه نیز تنها زمانی آغاز خواهد شد که تمام شرایط محیطی و تغذیه ای لازم فراهم باشد و در قفس آنها لانه ای برای تخم گذاری و بزرگ کردن جوجه ها وجود داشته باشد. البته این پرنده ها در طبیعت با استفاده از انواع پرها، چوب ها، پوشال ها، برگ ها و پرز های درختان و هر وسیله دیگری اقدام به ساخت لانه خواهند کرد. اما درون قفس این وسیله ها در دسترس نیست و وظیفه لانه سازی بر عهده پرورش دهنده خواهد بود. یکی از نشانه های آمادگی پرنده ها برای جفت گیری، جمع آوری وسایل درون قفس برای ساخت لانه می باشد، شما می توانید کاغذ تکه تکه شده، پوشال های نرم، ترکه های ریز، نخ و کاموا و چند وسیله نرم دیگر را در قفسش قرار دهید و به آنها در ساختن لانه کمک کنید یا خودتان با استفاده از این وسایل اقدام به ساخت لانه بکنید.

فصل جفت گیری فنچ راه راه : فنچ های اهلی در فصل های مختلف اقدام به تولید مثل میکنند. اگر هوای محیط نگهداری آنها گرم و غذای کافی در اختیار داشته باشند، این پرنده خود را برای جوجه کشی آماده میکند. در طول یک سال میتوان ۲ الی ۳ بار از یک جفت فنچ جوجه گرفت. فنچ های وحشی اما یکبار در سال آن هم فصل بهار اقدام به تولید مثل میکنند. هنگام فرا رسیدن فصل جفت گیری و نیاز فنچ ها به تولید مثل، رفتارهای بخصوصی از نوع های نر و ماده سر خواهد زد. پرنده راه راه نر با رقص و آواز خاص خود سعی در جذب توجه ماده دارد و ماده با مشاهده لانه مناسب و تغذیه کافی و بی قراری فنچ نر آماده این رابطه می شود و در نهایت یک هفته پس از انجام جفت گیری، تولید تخم توسط فنچ ماده آغاز خواهد شد.

 زبرا ماده در هر دوره بین ۲ تا ۵ تخم خواهد گذاشت و فنچ های نر و ماده به نوبت بر روی تخم ها خواهند خوابید تا اینکه پس از گذشت ۱۱ الی ۱۴ روز جوجه ها از تخم بیرون خواهند آمد، آنها کاملا بی پر و چشم بسته خواهند بود و والدین تغذیه آنها را بر عهده خواهند گرفت. برخی از پرورش دهندگان با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به جوجه کشی از تخم نطفه دار فنچ ها می کنند، در این صورت والدین حاضر به مراقبت از جوجه ها نخواهند شد و تغذیه جوجه ها توسط پرورش دهنده و با استفاده از سرنگ و سرلاک صورت خواهد گرفت.

 

ویدیو از عادت های جفت گیری فنچ راه راه

دانلود مستقیم ویدیو

دوره رشد جوجه ها

جوجه ها در سن یک ماهگی کاملا پر دار خواهند شد و از سن دو ماهگی ریزش پر در آنها آغاز خواهد شد تا پرها رنگ اصلی خود را بگیرند. جوجه ها از سن دو ماهگی کاملا مستقل شده و بدون نیاز به والدین قادر به خوردن غذا خواهند بود،  آنها در سن سه ماهگی به سن بلوغ خواهند رسید و قادر به تولید مثل و تخم گذاری خواهند شد.

 

تغذیه فنچ های راه راه در دوره های مختلف زندگی

غذای فنچ زبرا راه راه - چیکن دیوایس

همانطور که گفته شد در مورد فنچ زبرا جوجه ها تا سن دو ماهگی توسط والدین تغذیه می شوند، بنابراین برای اینکه به تغذیه بهتر جوجه ها در این دوره کمک کنید، باید مواد غذایی مفیدی نظیر ارزن، کتان، تخم آفتابگردان ، تخم مرغ آب پز ، سینه مرغ آب پز و …  را در اختیار فنچ های نر و ماده قرار دهید.

فنچ های جوان تا زمانی که وارد دوره جفت گیری و تولید مثل نشده اند، باید از مواد غذایی پر پروتئین و کم چرب بهره ببرند ، چرا که چاقی برای فنچ ها ضرر دارد و بیماری های زیادی را به دنبال خواهد داشت. دانه ها و غلات کم چرب، رژیم غذایی کم چرب و… همگی در رشد بهتر پرنده ها تاثیر گذار خواهد بود. هم چنین برای تغذیه بهتر می توانید از پلت های دان های آماده فنچ ها و یا طوطی سانان استفاده کنید.

آنها در دوره جفت گیری و تخم گذاری نیاز به پروتئین و کلسیم بیشتری خواهند داشت، برای تامین کلسیم مورد نیاز آنها می توانید از پودر استخوان، پودر پوسته تخم، کف دریا و یا هر ماده معدنی حاوی کلسیم استفاده کنید. در پایان در این رابطه میتوانید در نوشته ای جداگانه با پرورش صنعتی این پرنده آشنا شوید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
61 نظرات
 1. سهراب می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  خدمت شما
  من فنچ زبرا دارم یک تخم گذاشتن هوای تو بالکون
  کمی سرده اوردم تو خونه مشکلی نداره

  1. admin-r می گوید

   خیر بهتره اتفاقا

 2. فنچ باز می گوید

  سلام
  یه سوالی دارم
  ایا فنچ راه راه با فنچ گلدین جفت میشه
  قیمت فنچ گلدین هم بگین لطفا

  1. admin-r می گوید

   قیمت رو از پروش دهنده سوال کنید. اگه باهم کنار بیان بله میشه

   1. ملیکا می گوید

    سلام من یک فنچ نر جدیدا خریدم ولی ماده قبلاً خودش دو ماه تنها بود ولی میبینم فنچ نر خودش تنها می‌ره تو خونه می‌خوابه ولی فنچ ماده روی میله

    1. admin-r می گوید

     پرنده های زینتی از جمله طوطی ها و فنچ و قناری روی میله نشیمن استراحت میکنن . مگر در مواقع جفتگیری و تخم ریزی

 3. مهرداد می گوید

  میترسه دوباره نر فرار کنه باهاش صحبت کن

 4. علی می گوید

  سلام من فنچ مادم یک تخم گذاشته بود فنچ نرم فرار کرد و فنچ نرم برگشت ولی هنوز که یک ما گذشته تخم نذاشته

  1. admin-r می گوید

   باید وقت جفتگیری و تخمریزی بشه تا تخم بزاره هر موقع که شما دوست داشتین تخم نمی زاره. وقتی تخم میزاره که غریزش بهش بگه

 5. علی می گوید

  سلام من دوجفت فنچ دارم بیشتر از ۴ماهشون هست ولی هنوز تخم نذاشتن مشکلشون چیه

  1. admin-r می گوید

   فنچ تو سن ۳ ماه به بلوغ میرسه. منتها انتظار نداشته باشین که به محض رسیدن به سن بلوغ تخم بزارن. به تغذیه شون برسید خودشون به موقعش جفتگیری میکنن و تخم میزارن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس