حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

ضدعفونی کردن تخم ها برای جوجه کشی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf
روشهای ضدعفونی تخم نطفه دار

ضدعفونی کردن تخم ها برای جوجه کشی

 

روشهای ضدعفونی تخم نطفه دار

ضدعفونی کردن تخم نطفه دار مرغ ، بلدرچین ، کبک ، غاز و اردک

 

گاز دادن با فرمالدئید

روش موثری جهت ضد عفونی تخم های جوجه کشی به شمار می رود. هرچه گاز دادن بعد از تخمگذاری سریع تر انجام بگیرد موثرتر خواهد بود. گاز دادن تمامی باکتری هایی را که هنوز بر روی سطح پوسته قرار دارند از بین می برد ولی قادر به از بین بردن باکتری هایی که از طریق روزنه ها وارد تخم شده اند نمی باشد. اگر تعداد تخمها زیاد باشد گاز دادن تخمها در اتاق گاز صورت می گیرد ولی اگر تعداد تخمها کم باشد از محفظه ویژه گاز دادن استفاده می شود. لازم است تخم ها از آلودگی های قابل رویت مانند فضولات به روش خشک پاک سازی شده و سپس توسط گاز فرمالدئید ضد عفونی شوند. گاز دادن تخم هایی که با مواد آلی مانند مدفوع آلوده می باشند روش چندان موثری نیست. مدفوع موجود در پوسته سبب جذب و خنثی شدن فرمالدئید می گردد در نتیجه باعث محافظت باکتری ها خواهد شد.

این نوع ضدعفونی میبایست مخلوطی از فرمالین یا پرمنگنات پتاسیم به میزان ۳۰ سی سی فرمالین و ۱۵ گرم پرمنگنات برای هر متر مکعب فضا تهیه نمود و به مدت ۲۰ دقیقه محفظه ی مورد نظر را در معرض این مخلوط قرار داد. قبل از استفاده از فرمالین محلول را به هم بزنید. توصیه میشود از ظروف سفالی استفاده شود زیرا مواد شیمیایی با ظروف فلزی واکنش نشان میدهند. در ابتدا پرمنگنات پتاسیم باید در ظرف قرار داده شود و سپس مقادیری از فرمالین که قبلا اندازه گیری شده است روی آن ریخت. در محفظه گاز دادن باید بلافاصله بسته شود. پس از ۲۰ دقیقه ظرف محتوای مواد شیمیایی از محفظه خارج شود .

شرایط لازم برای این عملیات ایجاد دمای حداقل ۲۴ درجه سانتیگراد و رطوبت ۷۵ درصد می باشد .

توجه: هرگز پرمنگنات را به فرمالین اضافه نکنید. هنگام ترکیب دو ماده حرارت زیادی تولید می شود که باید مراقب باشید. گاز فرمالدئید به سرعت تولید می شود مراقب باشید این گاز به چشم برخورد نکند.

نکته مهم : استفاده ی بیشتر از مفاد توصیه شده از مواد ضدعفونی کننده اثر نامطلوب دارد . تاثیر فرمالین به مقدار زیاد باعث ایجاد گرد سفید روی تخم و تاثیر پرمنگنات پتاسیم بیش از نیاز باعث حلقه های سیاه روی تخم میشود .

اگر واکنش فرمالین و پرمنگنات پتاسیم کامل صورت گیرد پودر قهوه ای رنگی باقی میماند. اگر مقدار پرمنگنات پتاسیم کم باشد ماده ی باقی مانده خیس خواهد بود. اگر مقدار پرمنگنات پتاسیم زیاد باشد ماده ی باقی مانده ارغوانی رنگ می شود. از فرمالین جامد نیز می توان استفاده کرد که بر اساس دستورالعمل و آتش زدن آنها، بخار ایجاد شده در شرایط دما و رطوبت فوق الذکر تخم ها را ضد عفونی خواهد نمود. این مواد به صورت مکعب مستطيل بسته بندی و نحوه استفاده از آن نیز روی بسته بندی نوشته شده است. نحوه کاربرد فرمالین جامد بسیار ساده تر می باشد و درصد ایمنی آن نیز بالاتر است. استفاده از فرمالین جامد برای ضد عفونی تعداد کم تخم در محفظه ویژه گاز دادن تخم مناسب می باشد اما برای ضد عفونی کردن تعداد زیاد تخم در اتاق گاز بهتر است از فرمالین و پرمنگنات استفاده شود.

نکته مهم: گاز فرمالدئید یک ماده سرطان زا می باشد. بنابراین رعایت مراقبتهای ویژه هنگام کار با آن لازم می باشد.

۱- هنگام گاز دادن بایستی درهای اتاق گاز را قفل نموده و علامت اخطار روی آنها نصب شود.

۲- امکان دسترسی کارکنان به ماسک تنفسی جهت استفاده در مواقع اضطراری.

3 – هرگز نباید فرمالین را همراه با ترکیبات کلره مصرف کرد . زیرا ممکن است موجب اثرات شدید سزطان زایی شود .

 

اسپری کردن :

اسپری کردن دستی تخم های جوجه کشی با محلول ضدعفونی به عنوان یک روش نسبتا موثر مورد استفاده قرار می گیرد . محلول هایی مانند ترکیبات چهارتایی آمونیوم، فرمالین، مخلوطی از این دو ماده یا مواد فنلی جهت ضدعفونی از معایب استفاده از این روش به شمار میروند . تمامی ضدعفونی کننده ها وقتی که دمای محلول بالا باشد بهتر عمل می نمایند . علاوه بر این با استفاده از اسپری دستی ، تخم هایی که مواد آلی به آنها چسبیده است به طور کامل ضدعفونی نمیشوند .

 

اسپری تمیزکننده تخم

اسپری ضدعفونی تخم نطفه دار طیور و ماکیان

غوطه ور ساختن :

در این روش ، دمای آب باید حدود 43 تا 49 درجه سانتیگراد باشد . توصیه میشود یک پاک کننده بهداشتی از نوع ضدعفونی کننده پرکلرین یا ترکیبات چهارتایی آمونیوم برای از بین بردن آلودگی پوسته تخم به آب مورد استفاده اضافه شود . در خصوص از بین بردن مایکو پلاسماها بهترین راه استفاده از آنتی بیوتیک هاست . تایلوزین تارترات خالط به نسبت 1.1000 در مدت 3 دقیقه تخم های غوطه ور در آب محتوی ماده فوق را در برابر عفونت های بعدی مایکوپلاسمایی تا حدود زیادی ایمن میکند . اگر دمای آب از میزان توصیه شده پایینتر رود و یا میزان آلودگی از غظلت مواد ضدعفونی کننده موجود در محلول شستشو تجاوز نماید ، شستشو میتواند باعث آلودگی گردد .

زمان غوطه ور شدن تخمها در آب نباید تا 3 دقیقه بیشتر باشد و تخمها قبل از ذخیره شدن میبایست کاملا خشک شوند . بری شست و شوی تخم باید فقط از آب با کیفیت مناسب که میزان آهن آن کمتر از 2 قسمت در میلیون است استفاده شود .

عدم کنترل دما یکی از مهمترین معایب این روش می باشد . پس از تکرار چند نوبت غوطه ور سازی ، دمای محلول تا حدی افت نموده ، تاثیر آن تا حد زیادی از بین میرود .

 

اشعه ی فرابنفش :

اشعه ی فرابنفش قادر به تخریب و نابودی میکروبها میباشد و میتواند به عنوان یک وسیله ضدعفونی کننده تخم به کار رود . اشعه فرابنفش بر موادی چون مدفوع که از آن میکروب انتشار می یابد موثر نمیباشد . در صورتیکه انسان به مدت طولانی در معرض اشعه ی فرابنفش قرار بگیرد خطرناک بوده به ویژه بر روی دید چشم تاثیر زیان آوری دارد .

 

ذخیره و نگهداری تخم ها :

تخم ها پس از ضدعفونی در محل نگهداری تخم در انتظار ورود به سالن جوجه کشی باقی میمانند . چنانچه تخم ها الزاما بایستی مدت طولانی تری در انتظار ورود به دستگاه ستر باشند ( بیش از یک هفته ) بهتر است در زمان نگهداری تخم چرخانده شوند.

 

ضدعفونی تخم ها قبل از قرار دادن داخل دستگاه جوجه کشی

از آنجایی که پوسته بیرونی تخم ها حاوی میکروب ها و میکروارگانیسم های زیادی هستند و در صورت قرار گرفتن داخل دستگاه جوجه کشی به راحتی رشد خواهند نمود و در نهایت به داخل تخم نفوذ کرده و جوجه درون تخم را از پای در خواهد آورد. بنابراین ضد عفونی تخم های نطفه دار بلدرچین از مهم ترین اقدام های جوجه کشی به شمار می رود.
برای شروع کار ابتدا باید تک تک تخم ها را به کمک یک پارچه زبر و خشک و یا ابر پاک کنید. این کار سبب پاک شدن پوسته تخم از آلودگی ها خواهد شد، لطفا دقت فرمایید که هرگز تخم ها را زیر شیر آب قرار ندهید، زیرا در قسمت بیرونی پوسته تخم یک لایه محافظ وجود دارد که در صورت شستشوی تخم با آب، این لایه محافظ از بین خواهد رفت و میکروب ها به درون تخم نفوذ خواهند کرد.
پس از تمیز نمودن تخم ها لازم است که آنها را به کمک بخار فرمالدهید ضد عفونی نمایید، برای این کار باید تخم ها را درون محفظه ای بسته قرار دهید و مایع فرمالین را بر روی پرمنگنات پتاسیم بریزید، شما می توانید از محفظه های لاستیکی مانند دبه آب و یا محفظه های کارتونی استفاده کنید، در صورت استفاده از محفظه های کارتونی باید درزهای کارتون را به کمک نوار چسب پهن بپوشانید تا بخار فرمالدهید به بیرون ساطح نشود، زیرا برای سلامتی انسان ها مضر می باشد.
معمولا به ازای هر متر مکعب 15 گرم پرمنگنات پتاسیم و 30 میلی لیتر مایع فرمالین در نظر میگیرند، اگر مقدار استفاده شما از این مقدار تجاوز نماید بر روی تخم های نطفه دار گرد سفید رنگ و یا سیاه رنگی خواهد نشست. بنابراین لازم است قبل از استفاده از این محلول حجم دقیق محفظه را اندازه گیری کرده و متناسب با حجم محفظه مقدار مناسبی از پرمنگنات و فرمالین را انتخاب کنید، به منظور اندازه گیری راحت بهتر است از محفظه های مکعبی مانند کارتون استفاده نمایید و برای به دست آوردن حجم محفظه از فرمول طول * عرض * ارتفاع استفاده خواهید نمود.
پس از اندازه گیری حجم محفظه، تخم های نطفه دار تمیز شده بلدرچین را درون محفظه قرار دهید و مقدار اندازه گیری شده پرمنگنات را درون ظرفی سفالی ریخته و درون محفظه قرار دهید، سپس با در دست کردن دستکش های پلاستیکی و زدن ماسکی مناسب، اقدام به ریختن مقدار مناسبی از مایع فرمالین بر روی پرمنگنات خواهید نمود و بلافاصله درب محفظه را ببندید تا گاز حاصل از واکنش به بیرون ساطح نشود. برای اینکه تمامی سطح تخم ضد عفونی شود، بهتر است از چند لایه توری پلاستیکی استفاده کنید، بدین صورت که لایه ها را به فاصله 15 سانتی متر از یکدیگر درون محفظه قرار داده و تخم ها را به صورت افقی روی لایه ها قرار دهید. تخم ها باید نیم ساعت درون محفظه باقی بمانند تا کاملا ضد عفونی شوند.

همچنین بخوانید :
تخم نطفه دار عروس هلندی

اماده سازی دستگاه و قرار دادن تخم ها داخل دستگاه

قبل از اینکه تخم ها را داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید، باید دستگاه را تست نمایید تا از صحت کارکرد آن مطمئن شوید، فرقی نمی کند که شما دستگاه جوجه کشی خود را از کدام شرکت خریداری نموده اید، باید آن را حداقل 24 ساعت قبل از شروع جوجه کشی تست نمایید تا از صحت کارکرد آن مطمئن شوید، همانطوری که می دانید دمای مناسب برای دوران ستر جوجه کشی از بلدرچین 37.7 سانتیگراد و رطوبت مناسب برای این دوره 65 درصد می باشد، شما یا باید این مقادیر را به دستگاه بدهید و یا در صورت وجود گزینه انتخاب پرنده، پرنده مورد نظرتان را بلدرچین انتخاب نمایید.
پس از گذشت 24 ساعت دما و رطوبت باید همچنان مقدار بالا باشد، در صورتی که نمایشگر اعداد دیگری را نشان دهد باید با کارخانه سازنده دستگاه تماس بگیرید تا مشکل شما را برطرف کنند. اما در صورت عدم وجود هر گونه مشکلی می توانید تخم ها را داخل دستگاه بگذارید. لطفا توجه فرمایید در طول زمانی که دستگاه را تست می کنید باید تخم ها را درون یخچال و در دمای 15 درجه قرار دهید، برای سنجش دمای یخچال از دماسنج استفاده کنید.
اگر دستگاه جوجه کشی شما دارای شانه های حفره ای یا همان شانه های مخصوص می باشد باید تخم ها را به صورت عمودی بگذارید و به گونه ای قرار دهید که قسمت پهن یا بزرگ تخم رو به بالا و قسمت پایین تخم رو به پایین باشد، زیرا قسمت پهن تخم دارای کیسه هوای می باشد و در صورتی که قسمت پهن تخم رو به پایین قرار گیرد، کیسه هوایی در اثر فشار زرده خواهد ترکید و تخم فاسد خواهد شد، بنابراین هم هنگام قرار دادن در دستگاه جوجه کشی و هم هنگام نگهداری تخم های نطفه دار یا باید قسمت پهن رو به بالا باشد یا به صورت افقی (خوابیده) قرار داده شود.
اما اگر دستگاه جوجه کشی شما مانند دستگاه های گروه صنعتی اسکندری دارای شانه های همه کاره و یا سایزیک می باشد باید تخم ها را به صورت خوابیده درون شانه ها قرار دهید، این حالت نرمال ترین حالت قرار گیری تخم درون دستگاه جوجه کشی می باشد که در طبیعت توسط پرنده مادر نیز بدین صورت انجام می پذیرد.
با توجه به اینکه دستگاه های جوجه کشی اسکندری دارای قابلیت ستر و هچر همزمان هستند، بنابراین هر هفته می توانید تخم های نطفه دار جدید داخل دستگاه قرار دهید و انتقال سبد از ستر به هچر نیز به آسانی امکان پذیر خواهد بود، کافیست تا سبد حاوی تخم را از روی راک ها برداشته و در کف دستگاه قرار دهید.
لطفا توجه فرمایید که اگر قبلا از دستگاه استفاده کرده باشید، باید آن را ضدعفونی نمایید تا آلودگی های موجود در بدنه داخلی دستگاه کاملا از بین برود. برای این منظور باید شانه ها و راک ها، بدنه داخلی و خارجی و تمام قطعات قابل شستشو را با آب داغ بشویید و سپس با استفاده از گاز فرمالین آن را ضد عفونی نمایید، برای ضد عفونی با گاز فرمالین مانند مرحله قبل باید از پرمنگنات پتاسیم و محلول فرمالدهید استفاده نمایید، اندازه گیری مقدار مناسب پرمنگنات و فرمالدهید مانند مرحله قبل انجام پذیر می باشد.

 

خرید و فروش تخم نطفه دار انواع پرندگان

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
دیدگاه کاربران 16 دیدگاه
 • مجتبی 15 مهر 1398 / 2:07:55
  0 0

  سلام
  برای ضد عفونی کردن دستگاه جوجه کشی خانگی 96 تایی به کمک فرمالین، به چه صورت بایستی عمل کرد؟
  میزان فرمالین و آب و زمان لازم برای ضد عفونی جقدر می باشد؟

  با تشکر

  • کارشناس وب سایت 15 مهر 1398 / 2:19:12
   0 0

   بهتره از فرمالین استفاده نکنید، کافیه به کمک اب ولرم و پارچه تمیز بدنه و سایر قسمت های غیر حساس را تمیز کنید و قسمت های حساس و الکترونیکی را نیز با استفاده از پمپ باد و یا جارو برقی تمیز نمایید.

 • محسن 1 مرداد 1398 / 12:53:04
  0 0

  سلام
  تمیز کردن تخم مرغ با حوله مرطوب جنین را به طور کلی از بین می برد یا احتمال از بین رفتن جنین ایجاد میشود ؟

  • کارشناس وب سایت 7 مرداد 1398 / 9:10:49
   0 0

   سلام دوست عزیز
   چون پارچه های خیس باعث از بین رفتن لایه محافظ بیرونی تخم میشه، احتمال تلف شدن جنین حین جوجه کشی را بالا خواهد برد، بهتر است با استفاده از یک مسواک خشک و تمیز تخم ها را تمیز کنید.

 • یاسر 5 خرداد 1398 / 6:00:42
  0 0

  سلام برای ضد عفونی کردن دستگاه جوجه کشی وتخم نطفه دار محلول یا اسپری دارید یا معرفی کنید تهیه کنم ممنون میشم باتشکر.

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 6 خرداد 1398 / 10:56:34
   0 1

   استفاده از مواد شیمیایی توصیه نمیشه
   دستگاه رو با اب و اسکاچ و مایع ظرفشویی بشویید
   و تخم ها را کاملا خشک نگه دارید و به کمک یک فرچه یا مسواک تمیز کنید.

 • ممد 25 آذر 1397 / 9:05:25
  0 0

  حاجی پشمام😐☝😂

 • میلاد 25 بهمن 1396 / 12:11:02
  0 0

  باسلام. ایا با (وایتکس یا همان لکه بر شوینده )
  میشود تخم ها را ضد عفونی کرد _من با دسمال و وایتکس تخمهارا پاک میکنم و هم دستگاه جوجه کشی رو مرسی اگه جواب بدین

  • مدیر سایت 25 بهمن 1396 / 2:21:36
   1 0

   سلام
   برای پاک کردن تخم ها بهتر از یک مسواک نرم استفاده کنید و برای پاک کردن دستگاه از پارچه نرم به همراه شوینده های ملایم و هوای آزاد و نور غیر مستقیم خورشید استفاده کنید.

 • امیر 26 دی 1396 / 7:59:06
  0 0

  سلام با اشپری نانوسیل مس تونیم تخم طوطی رو ضد عفونی کنیم

 • امیر 26 دی 1396 / 7:58:14
  1 0

  سلام از نانو سیل با روش اسپری می تونیم برای ضد عفونی اشتفاده کنیم

 • Mehman 28 آبان 1396 / 9:25:29
  0 0

  سلام شستن و ضدعفونی کردن تخم باجوش شیرین مشکلی داره؟

  • مدیر سایت 29 آبان 1396 / 10:18:12
   0 0

   با سلام
   تخم نطفه دار را در صورت نیاز فقط بایست با یک مسواک تمیز به آرامی پاک کنید چیز دیگری نیاز نیست.

 • مجتبی 24 مهر 1396 / 1:35:52
  0 0

  سلام.مشکلی نداره تخم ها رو با مایع ظرفشویی شسته سپس تمیر کنیم؟

  • مدیر سایت 24 مهر 1396 / 2:13:34
   0 0

   با سلام
   تخم های نطفه دار رو نبایست شست و شو داد.
   فقط می تونید با یک دستمال نم تمیز اگر کثیف ی زیاد بود تمیز کنید.

 • صادق 27 خرداد 1396 / 6:09:08
  3 0

  سلام خسته نباشید غوطه ور ساختن تخم نطفه دار در اب باعث از بین رفتن جنین نخواهد شد ؟؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X