حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

 • 044.32346612
 • 044.32387133
 • 09144485590
 • 09143403463

ضدعفونی کردن تخم ها برای جوجه کشی

ضدعفونی کردن تخم ها برای جوجه کشی

 

روشهای ضدعفونی تخم نطفه دار

ضدعفونی کردن تخم نطفه دار مرغ ، بلدرچین ، کبک ، غاز و اردک

 

گاز دادن با فرمالدئید

روش موثری جهت ضد عفونی تخم های جوجه کشی به شمار می رود. هرچه گاز دادن بعد از تخمگذاری سریع تر انجام بگیرد موثرتر خواهد بود. گاز دادن تمامی باکتری هایی را که هنوز بر روی سطح پوسته قرار دارند از بین می برد ولی قادر به از بین بردن باکتری هایی که از طریق روزنه ها وارد تخم شده اند نمی باشد. اگر تعداد تخمها زیاد باشد گاز دادن تخمها در اتاق گاز صورت می گیرد ولی اگر تعداد تخمها کم باشد از محفظه ویژه گاز دادن استفاده می شود. لازم است تخم ها از آلودگی های قابل رویت مانند فضولات به روش خشک پاک سازی شده و سپس توسط گاز فرمالدئید ضد عفونی شوند. گاز دادن تخم هایی که با مواد آلی مانند مدفوع آلوده می باشند روش چندان موثری نیست. مدفوع موجود در پوسته سبب جذب و خنثی شدن فرمالدئید می گردد در نتیجه باعث محافظت باکتری ها خواهد شد.

این نوع ضدعفونی میبایست مخلوطی از فرمالین یا پرمنگنات پتاسیم به میزان ۳۰ سی سی فرمالین و ۱۵ گرم پرمنگنات برای هر متر مکعب فضا تهیه نمود و به مدت ۲۰ دقیقه محفظه ی مورد نظر را در معرض این مخلوط قرار داد. قبل از استفاده از فرمالین محلول را به هم بزنید. توصیه میشود از ظروف سفالی استفاده شود زیرا مواد شیمیایی با ظروف فلزی واکنش نشان میدهند. در ابتدا پرمنگنات پتاسیم باید در ظرف قرار داده شود و سپس مقادیری از فرمالین که قبلا اندازه گیری شده است روی آن ریخت. در محفظه گاز دادن باید بلافاصله بسته شود. پس از ۲۰ دقیقه ظرف محتوای مواد شیمیایی از محفظه خارج شود .

شرایط لازم برای این عملیات ایجاد دمای حداقل ۲۴ درجه سانتیگراد و رطوبت ۷۵ درصد می باشد .

توجه: هرگز پرمنگنات را به فرمالین اضافه نکنید. هنگام ترکیب دو ماده حرارت زیادی تولید می شود که باید مراقب باشید. گاز فرمالدئید به سرعت تولید می شود مراقب باشید این گاز به چشم برخورد نکند.

نکته مهم : استفاده ی بیشتر از مفاد توصیه شده از مواد ضدعفونی کننده اثر نامطلوب دارد . تاثیر فرمالین به مقدار زیاد باعث ایجاد گرد سفید روی تخم و تاثیر پرمنگنات پتاسیم بیش از نیاز باعث حلقه های سیاه روی تخم میشود .

اگر واکنش فرمالین و پرمنگنات پتاسیم کامل صورت گیرد پودر قهوه ای رنگی باقی میماند. اگر مقدار پرمنگنات پتاسیم کم باشد ماده ی باقی مانده خیس خواهد بود. اگر مقدار پرمنگنات پتاسیم زیاد باشد ماده ی باقی مانده ارغوانی رنگ می شود. از فرمالین جامد نیز می توان استفاده کرد که بر اساس دستورالعمل و آتش زدن آنها، بخار ایجاد شده در شرایط دما و رطوبت فوق الذکر تخم ها را ضد عفونی خواهد نمود. این مواد به صورت مکعب مستطيل بسته بندی و نحوه استفاده از آن نیز روی بسته بندی نوشته شده است. نحوه کاربرد فرمالین جامد بسیار ساده تر می باشد و درصد ایمنی آن نیز بالاتر است. استفاده از فرمالین جامد برای ضد عفونی تعداد کم تخم در محفظه ویژه گاز دادن تخم مناسب می باشد اما برای ضد عفونی کردن تعداد زیاد تخم در اتاق گاز بهتر است از فرمالین و پرمنگنات استفاده شود.

نکته مهم: گاز فرمالدئید یک ماده سرطان زا می باشد. بنابراین رعایت مراقبتهای ویژه هنگام کار با آن لازم می باشد.

۱- هنگام گاز دادن بایستی درهای اتاق گاز را قفل نموده و علامت اخطار روی آنها نصب شود.

۲- امکان دسترسی کارکنان به ماسک تنفسی جهت استفاده در مواقع اضطراری.

3 – هرگز نباید فرمالین را همراه با ترکیبات کلره مصرف کرد . زیرا ممکن است موجب اثرات شدید سزطان زایی شود .

 

اسپری کردن :

اسپری کردن دستی تخم های جوجه کشی با محلول ضدعفونی به عنوان یک روش نسبتا موثر مورد استفاده قرار می گیرد . محلول هایی مانند ترکیبات چهارتایی آمونیوم، فرمالین، مخلوطی از این دو ماده یا مواد فنلی جهت ضدعفونی از معایب استفاده از این روش به شمار میروند . تمامی ضدعفونی کننده ها وقتی که دمای محلول بالا باشد بهتر عمل می نمایند . علاوه بر این با استفاده از اسپری دستی ، تخم هایی که مواد آلی به آنها چسبیده است به طور کامل ضدعفونی نمیشوند .

 

اسپری تمیزکننده تخم

اسپری ضدعفونی تخم نطفه دار طیور و ماکیان

غوطه ور ساختن :

در این روش ، دمای آب باید حدود 43 تا 49 درجه سانتیگراد باشد . توصیه میشود یک پاک کننده بهداشتی از نوع ضدعفونی کننده پرکلرین یا ترکیبات چهارتایی آمونیوم برای از بین بردن آلودگی پوسته تخم به آب مورد استفاده اضافه شود . در خصوص از بین بردن مایکو پلاسماها بهترین راه استفاده از آنتی بیوتیک هاست . تایلوزین تارترات خالط به نسبت 1.1000 در مدت 3 دقیقه تخم های غوطه ور در آب محتوی ماده فوق را در برابر عفونت های بعدی مایکوپلاسمایی تا حدود زیادی ایمن میکند . اگر دمای آب از میزان توصیه شده پایینتر رود و یا میزان آلودگی از غظلت مواد ضدعفونی کننده موجود در محلول شستشو تجاوز نماید ، شستشو میتواند باعث آلودگی گردد .

زمان غوطه ور شدن تخمها در آب نباید تا 3 دقیقه بیشتر باشد و تخمها قبل از ذخیره شدن میبایست کاملا خشک شوند . بری شست و شوی تخم باید فقط از آب با کیفیت مناسب که میزان آهن آن کمتر از 2 قسمت در میلیون است استفاده شود .

عدم کنترل دما یکی از مهمترین معایب این روش می باشد . پس از تکرار چند نوبت غوطه ور سازی ، دمای محلول تا حدی افت نموده ، تاثیر آن تا حد زیادی از بین میرود .

 

اشعه ی فرابنفش :

اشعه ی فرابنفش قادر به تخریب و نابودی میکروبها میباشد و میتواند به عنوان یک وسیله ضدعفونی کننده تخم به کار رود . اشعه فرابنفش بر موادی چون مدفوع که از آن میکروب انتشار می یابد موثر نمیباشد . در صورتیکه انسان به مدت طولانی در معرض اشعه ی فرابنفش قرار بگیرد خطرناک بوده به ویژه بر روی دید چشم تاثیر زیان آوری دارد .

 

ذخیره و نگهداری تخم ها :

تخم ها پس از ضدعفونی در محل نگهداری تخم در انتظار ورود به سالن جوجه کشی باقی میمانند . چنانچه تخم ها الزاما بایستی مدت طولانی تری در انتظار ورود به دستگاه ستر باشند ( بیش از یک هفته ) بهتر است در زمان نگهداری تخم چرخانده شوند .

 

خرید و فروش تخم نطفه دار انواع پرندگان

مدیر سایت
دیدگاه کاربران 10 دیدگاه
 • ممد 25 آذر 1397 / 9:05:25

  حاجی پشمام😐☝😂

 • میلاد 25 بهمن 1396 / 12:11:02

  باسلام. ایا با (وایتکس یا همان لکه بر شوینده )
  میشود تخم ها را ضد عفونی کرد _من با دسمال و وایتکس تخمهارا پاک میکنم و هم دستگاه جوجه کشی رو مرسی اگه جواب بدین

  • مدیر سایت 25 بهمن 1396 / 2:21:36

   سلام
   برای پاک کردن تخم ها بهتر از یک مسواک نرم استفاده کنید و برای پاک کردن دستگاه از پارچه نرم به همراه شوینده های ملایم و هوای آزاد و نور غیر مستقیم خورشید استفاده کنید.

 • امیر 26 دی 1396 / 7:59:06

  سلام با اشپری نانوسیل مس تونیم تخم طوطی رو ضد عفونی کنیم

 • امیر 26 دی 1396 / 7:58:14

  سلام از نانو سیل با روش اسپری می تونیم برای ضد عفونی اشتفاده کنیم

 • Mehman 28 آبان 1396 / 9:25:29

  سلام شستن و ضدعفونی کردن تخم باجوش شیرین مشکلی داره؟

  • مدیر سایت 29 آبان 1396 / 10:18:12

   با سلام
   تخم نطفه دار را در صورت نیاز فقط بایست با یک مسواک تمیز به آرامی پاک کنید چیز دیگری نیاز نیست.

 • مجتبی 24 مهر 1396 / 1:35:52

  سلام.مشکلی نداره تخم ها رو با مایع ظرفشویی شسته سپس تمیر کنیم؟

  • مدیر سایت 24 مهر 1396 / 2:13:34

   با سلام
   تخم های نطفه دار رو نبایست شست و شو داد.
   فقط می تونید با یک دستمال نم تمیز اگر کثیف ی زیاد بود تمیز کنید.

 • صادق 27 خرداد 1396 / 6:09:08

  سلام خسته نباشید غوطه ور ساختن تخم نطفه دار در اب باعث از بین رفتن جنین نخواهد شد ؟؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.