حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

درباره کبک نر و ماده – خصوصیات عمومی کبک

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 1 امتیاز | میانگین 1٫00 از 5
Loading...
image_pdf

درباره کبک نر و ماده  – خصوصیات عمومی کبک

درباره-کبک

درباره کبک نر و ماده  – خصوصیات عمومی کبک : کبک از راسته ماکیان است.رنگ آمیزی پرها در این پرنده بسیار زیبا و چشم نواز است.کبک در طبیعت در دامنه کوه ها ، بین صخره ها و تپه ماهورها زندگی می کند.این پرنده دارای پرهای خاکستری و یا سفید است.پاها و منقار کبک قرمز رنگ است و جنس نر و ماده به لحاظ شکل ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

از موارد تمایز دو جنس در کبک بزرگتر بودن اندازه جثه و وزن کبک نر از کبک ماده است .سر کبک ماده بیضی شکل ، اما سر کبک نر گرد و مدور است.همچنین در پشت پای کبک ماده و نر یک برآمدی ( سیخک ) است که در جنس نر این برآمدگی بزرگتر است . از دیگر نقاط متمایر بین جنس نر و ماده آن است که گردن کبک نر معمولا باریک تر و سخت تر از کبک ماده بوده و ضخامت پاها در کبک نر بیش از جنس ماده است.سکبک را می توان جزو پرندگان دارای جثه متوسط دسته بندی نمود.طول بدن این پرنده حدود 30 تا 35 سانتی متر و ارتفاع آن نیز حدود 30 سانتی متر است.وزن پرنده بالغ در جنس نر از 500 تا 800 گرم و در جنس ماده از450 تا 700 گرم متغیر است. کبک ها در طبیعت حدود ۱۵ سال عمر می کنند. کبک در چهارده هفتگی (سه ماه و نیم) به حداکثر بلوغ جسمی و در هفت ماهگی به بلوغ جنسی میرسد و قدرت تولید مثل دارد. تخم کبک به رنگ سفید مایل به زرد و در برخی نژادها دارای لکه های کوچک قهوه ای است. شکل ظاهری تخم، بیضوی، دوکی شکل و نوک تیز است. وزن تخمها از ۱۶ تا ۲۵ گرم تغییر کرده و به طور متوسط ۲۱ گرم است. میانگین طول تخمها ۴۲ میلی متر و عرض انها حدودا 31 میلی متر است.ضخامت پوسته تخم کبک حدود 0.228 میلی متر و ضخامت غشای داخلی 0.047 میلی متر است.

کبک

درباره کبک : جوجه کشی طبیعی کبک 

جفت یابی و تولید مثل کبک ها در اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار شروع می شود. این زمان درست مقارن با افزایش طول روز و افزایش ساعات روشنایی است. در طبیعت معمولا نسبت پرنده نر و ماده یک به یک است. در اواخر زمستان و اوایل بهار گله کبک ها از هم گسسته شده و یک کبک نر با یک کبک ماده با هم به صورت جفت زندگی می کنند. این پدیده تا پایان فصل جوجه کشی ادامه یافته و پس از بزرگ شدن جوجه کبک ها گروه یا گله کبک ها مجددا شکل می گیرد. کبک در شرایط طبیعی از اوایل اردیبهشت تا اواخر تیر تخمگذاری می کند. کبک های جوان ایل تخم گذاری تخمهای کوچکی تولید خواهند کرد. همچنین در اولین دوره  تخم گذاری کبک ها ممکن است تعداد تخم کمتری تولید کنند. قبل از شروع ی می کنند. کبک معمولا آشیانه خود را با در بین صخره ها بنا می کند ودر او تخم گذا تخم گذاری کبک ها شروع به آشیانه ساز استفاده از شاخههای نازک درختان بر روی زمین و در بین صخره ها بنا می کند و کف آن را با استفاده از کلش و برگ می پوشاند.

همچنین بخوانید :
صفر تا صد ایجاد فارم پرورش بلدرچین | آموزش پرورش بلدرچین

کبک ماده پس از یک دوره تخم گذاری دچار کرچی شده و بر روی ها می خوابد. در طبیعت هر کبک ماده حدود ۱۲ تا ۱۵ عدد تخم میگذارد و بر روی آن میخوابد. زمان طبیعی برای تبدیل تخم کبک به جوجه حدود ۲۴ روز (۲۳ تا ۲۵ روز) است. کبک ماده در این مدت دمای لازم برای گرم شدن تخمها را فراهم کردہ و به طور مرتب تخمها را در جای خود چرخشی می دهد. در این مدت کبک ماده برای دفع مدفوع و یا خوردن آب و غذا به صورت محدود آشیانه را ترک کرده و معمولا پرندہ نر بر روى تخمها می خوابد. جوجه کبک ها از روز ۲۳ به بعد از تخم خارج می شوند. میانگین وزن جوجه های کبک که از تخم خارج شده اند حدود ۱۳ تا ۱۴ گرم می باشد و این به

معنی آن است که اندازه جوجه کبک ها تقریباً یک سوم اندازه یک جوجه مرغ است.

بنابراین جوجه ها در بدو تولد بسیار ضعیف بوده و نیازمند مراقبت فراوانی هستند.معمولا جوجه ها یکی یکی و به تدریج از تخم خارج شده و خروج همه جوجه ها ممکن است ساعت ها به طول بیانجامد.اگر چه بدن جوجه کبک ها از پر پوشیده شده است اما این پوشش به صورت کامل نیست و مادر برای چندین هفته باید آنها را در زیر بال و پر خود بگیرد. بدن جوجه کبک ها با استفاده از گرمای بدن مادر خشک شده و در این مرحله سفت می شود. معمولاً در بهترین شرایط به طور متوسط ۷۰ تا ۸۰ درصد تخمها به جوجه تبدیل می شود. جوجه ها تا زمان پرواز در کنار مادر و در آشیانه می مانند و در این مدت تحت پرستاری شدید مادر قرار دارند و پس از آن زندگی مستقل خود را شروع می کنند.

 

دستگاه جوجه کشی کبک 

مدیر سایت
دیدگاه کاربران 9 دیدگاه
 • صادق 27 اردیبهشت 1398 / 1:21:07
  0 0

  کلا اشتباه نر رو تخما نمیخوابه نر اگر تخم ببینه میدزده میبرشون ..ی چیزی ک نمیدونین ننویسین اه

  • ناشناس 8 خرداد 1398 / 2:32:06
   0 0

   همیشه این طور نیست دوست عزیز

 • امیر 6 فروردین 1398 / 12:40:36
  0 0

  غلط املایی زیاد درمتن شما مشاهده می شود، واطلاعات ناقص است، کبک نر با ماده خیلی فرق دارد!! ازجمله رنگ پرها،

 • کیان 26 آذر 1397 / 3:35:10
  0 0

  با سلام ممنون بابت مطالب خوب شما تشکر پمپ واکیوم

 • کامران 29 آبان 1397 / 7:47:06
  0 0

  میخواستم یه جفت کبک بخرم همشون یه شکل بودن پرنده فروشه گفت کبک ماده گردنش باریکتره حالا نمیدونم شاید خواسته بندازه بهم ولی انگار کبک پرورشی خصوصیات کبک طبیعی رو نداره

 • ناشناس 28 آبان 1397 / 6:52:31
  1 0

  من دوتا کبک دارم خیلی نازن ولی نمیدونم کدومش نره کدومش ماده

  • ناشناس 27 اردیبهشت 1398 / 1:22:33
   0 0

   نرها جسه کوچکتر دارن و ی چیز مث انگشت پشت ساق پا دارن

 • میلاد 31 فروردین 1397 / 12:00:18
  8 0

  سلام کبک چند روز بعد از تخم گذاشتن روی تخمهایش میخوابد.کبک من پنج تا تخم گذاشته ولی روش نمیخوابه دلیلش چیه؟

 • وحید 10 بهمن 1396 / 9:27:57
  1 0

  سلام اطلاعات میخوام در مورد جوجه کشی در قفس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.