حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آموزش جوجه کشی : مراقبت از غاز کرچ

جوجه کشی از غاز

آموزش جوجه کشی : مراقبت از غاز کرچ

تخم های غاز منحصرأ برای جوجه کشی مصنوعی در یک دستگاه جوجه کشی دشوار هستند، بنابراین انجام این کار دشوار به خود غاز سپرده می شود. زمانیکه غاز آماده جوجه کشی می شود یک پرستار خوب خواهد بود.

مراقبت از غاز

آموزش جوجه کشی : مراقبت از غاز کرچ

اگر مقالات جوجه کشی را دنبال کرده باشید با جوجه کشی به خوبی آشنا شده اید. زمانیکه یک غاز آماده روی تخم نشستن می شود، شما نمی توانید آشیانه او را حرکت دهید بنابراین با توقف جابه جایی او را برای نشستن در مکان مناسب به وسیله فراهم کردن لانه با انباشته کردن برگ و مواد نرم یا یک مکان سرپوشیده دلگرم می کنیم.
اگر شما تخم های غاز را در آشیانه رها کنید یک غاز معمولأ یکبارروی تخم ها می نشیند او پاهای های خود را در سایز مناسب برای تخم ها قرار می دهد. برای جلوگیری از شکستن تخم ها ی زیر غاز بهترین راه این است که جفتی از تخم ها را از لانه خارج کنیم و بقیه را برای نشستن دفعه بعد غاز روی تخم ها ذخیره کنیم. غازها معمولأ روی ۷ تا ۱۰ تخم به راحتی می نشینند.
وقتی غاز آماده نشستن می شود او لانه خود را پایین تر از خودش قرار می دهد. اگر خودش به نشستن تمایل داشته باشد (و گاهی اوقات نمی تواند ساکن شود مخصوصأ وقتی آب و هوا تغییر کند) پس او باید نشستن در لانه را سفت و سخت آغاز کند و تنها لانه را برای خوردن و آشامیدن و حمام ترک کند.
غاز آماده روی تخم نشستن نیاز به ایمنی و آرامش و سکوت دارد. نباید موش ها برای سرقت تخم ها از زیر غاز وجود داشته باشند.
در صورتی که غاز دیگری هم آماده روی تخم نشستن باشد، شما باید آنها را از لحاظ جسمی جدا از هم نگه دارید یا لانه آنها را تغییر دهید. برداشتن تخم ها از یکی یا هر دو لانه در زمان نشستن غازها روی تخم ها وضع را دشوار می کند.
آماده شدن تخم های غاز برای جوجه کشی تا پایان جوجه کشی بین ۲۸ و ۳۵ روز طول می کشد، برای غازها انجام تبدیل تخم ها به طوری مهم است که باید توجه داشته باشید از تاریخی که او نشستن روی تخم ها را شروع می کند تا زمانی می توانید مداخله کنید که پس از مدتی هنوز تمایل به نشستن روی تخم ها را نداشته باشد.
سعی کنید بعد از ۸ تا ۱۰ روز تخم ها را مقابل نور قرار دهید زیرا باعث می شود تخم هایی که کثیف هستند و بعدأ باعث ایجاد مشکل می شوند شناسایی شوند.
کرم های غازها معمولا معرفی می شود وقتی آنها می نشینند اغلب کرم ها می توانند نگهداری بشوند وقتی غازها روی زمین می نشینند کرم سنگدان به آسانی جوجه غازها را می کشد شما باید انتشار سنگدان را روی مرتعی که جوجه غازها از تخم بیرون می آیند کاهش دهید.
غاز کرچ باید روزانه لانه را ترک کند. بعضی وقتها امکان ندارد و باعث می شود بسیار ضعیف شوند و حتی ممکن است در لانه بمیرند. غازهای جوان برای این کار بی تجربه تر از غازهای مسن ترند. اگر شما نیاز دارید که او را در لانه بلند کنید مراقب باشید تخم ها توسط پاها نشکنند و چک کنید که وزن دستتون روی آن ها نباشد. اگر غاز زمانیکه لانه را ترک می کند احساس خطر کند زیاد نمی خورد و ممکن است بهتر باشد تخم ها را در پایان کار در ماشین جوجه کشی قرار دهیم.
آب برای حمام کردن غاز
از تمیز بودن آب برای حمام کردن غاز زمانیکه با خیال راحت هر زمان هر یک ساعت از لانه خارج می شود اطمینان حاصل کنید. این باعث می شود که رطوبت مناسب اطراف تخم ها را در حالی که غاز نشسته است فراهم کند.

جوجه کشی از غاز

آموزش جوجه کشی : مراقبت از غاز کرچ

وقتی تخم های غاز شروع به جوجه کشی می شوند ممکن است ۲یا۳ روز بیرون آمدن همه جوجه غازها از تخم طول بکشد. غازها با جوجه هاشان صحبت می کنند و باعث می شود برای چند روز اول زیر غاز قرار بگیرند اما با گذشت زمان شجاع ها زودتر ظاهر می شوند تا در نهایت غاز تخم هایی که جوجه هایشان بیرون نیامده باشد را رها می کند (و پس از آن می توان آنها را از لانه خارج کرد ) و جوجه غازها برای خوردن غذا و آب و علف تازه بیرون برده می شوند.
به خاطر داشته باشید که جوجه غازها در معرض خطر شکارچیانی چون موش، بازها، لاشخور و دیگر پرندگان شکاری هستند.

دستگاه جوجه کشی غاز و سایر طیور .

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۲۰ دیدگاه
 • رضا ۳۰ دی ۱۳۹۸ / ۲:۱۹:۰۶

  باسلام من ۳تا غاز دارم ۲ماده یه نر یه مادش ۷تا تخم کرد بین اینا دوتا تخم کوچیک یهنی نصف تخم مرغ کرده خیلی کوچیکه فعلا که بیستر موقع روی تخم نشسته

  • کارشناس وب سایت ۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۵۵:۳۷

   لطفا تغذیه پرنده ها رو بیشتر کنید و جیره غذایی کلسیم دار و پروتئین دار استفاده کنید تا تخم های مناسبی بگذارند.

 • امیر ۲۳ دی ۱۳۹۸ / ۹:۳۶:۵۹

  دوست عزیز ببخشید دوباره سوال میکنم .این تخمای من که داخل برنج. هستن تا چند وقت میمونن الان من ختمام رو ۴۰روزه جمع کردم
  خراب که نشدن فعلا اما کیسه هواشون بزرگ شده .میگم تا چند وقت تخم داخل برنج باشه خراب نمیشه.
  الآنم یعنی غاز که ترسیده دوباره تخم میاد.تا الان ۲۵تا کرده بنظرت چندتا دیگه تخم میکنه

  • کارشناس وب سایت ۲۴ دی ۱۳۹۸ / ۸:۳۵:۱۵

   تخم های نطفه دار را حداکثر یک هفته می توان نگهداری کرد و بعد از یک هفته کیفیت نطفه داخل تخم افت میکنه و احتمال جوجه شدن اون کمه
   اگر تغذیه غاز پر از پروتئین و کلسیم باشد و محیطش گرم و ارام باشد، احتمال تخم گذاری دوباره اون وجود داره

 • امیر ۲۲ دی ۱۳۹۸ / ۰:۴۷:۰۴

  سلام من یه غاز دارم که حدود ۲۰تخم گذاشت وتخم گذاری رو متوقف کرد بعد از یکهفته دوباره تخم اومد ۵تا گذاشت دفه دوم .ویه شب سگ بهش حمله می‌کنه یکم می لنگه و پراش یخورده کنده شده از اون موقع که ۳روز میشه تخم نکرده .کلا جمعن ۲۵تخم کرده .آیا کرچ میشه یا آیا دوباره تخم میاد .حمله سگ مشکلی ایجاد کرده؟

  • کارشناس وب سایت ۲۳ دی ۱۳۹۸ / ۸:۵۰:۰۱

   احتمال ترسیدن غاز از سگ وجود دارد و در نتیجه تخمگذاری او متوقف شده ، بهتره دوباره امنیت رو به محیط برگردونید و خیالش را از امن بودن محیط راحت کنید تا کم کم شروع به تخم گذاری کند.

 • امیر ۱۹ آذر ۱۳۹۸ / ۲:۳۲:۲۶

  سلام.من یه غاز ماده دارم که حدودا ۳هفته هست تخم اومده.من از اولین تخم رو جمع کردم وداخل برنج گذاشتم.الان فعلا ۱۱تا جمع کردم.یکروز در میان هم تخم میزارع.الان سوال من اینه که تا زمانی که غاز کرچ میشه نطفه تخما خراب نمیشن.

  تخم غاز را تا چند روز میشه نگه داشت

  • کارشناس وب سایت ۲۰ آذر ۱۳۹۸ / ۸:۲۸:۱۷

   برای سالم نگه داشتن نطفه تخم ها ، بهتر است آنها را در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد و داخل برنج نگه دارید (اینکه داخل برنج نگه می دارید خودش ایده خوبیه و باعث کاهش رطوبت اطراف تخم میشه)
   حتما تخم ها را روزانه ۳ یا ۴ بچرخانید تا نطفه به پوسته تخم نچسبد.

 • ناشناس ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۴:۴۳:۳۴

  سلام من دوتا غاز دارم مخواستم راهنماییم کنید که غازی که جوفت نداشته وتخم گذار شده تخمش نطفه دار میشه

 • سهند ۲۸ تیر ۱۳۹۸ / ۶:۰۵:۵۶

  سلام من چهارتا غاز محلی دارم اوایل بهاربود ک تخم گذاری کردن هرکدوم جداگانه لونه داشتن بعد مدتی ک هرکدوم ۱۱تا تخم داشتن خوابیدن روتخم ی ماه طول کشید ولی جوجه نشدن تخم ها یکی دوتام ک جوجه بودن نصفه بودن لطفا راهنمایم کنید

  • کارشناس وب سایت ۲۹ تیر ۱۳۹۸ / ۸:۴۲:۵۸

   به احتمال زیاد غاز های شما تغذیه کاملی نداشتد و یا از بیماری خاصی رنج می بردند.

 • مرتظی ۴ تیر ۱۳۹۸ / ۱:۴۰:۰۶

  سلام من ۵ تا تخم نطفه دار غاز دورگه خریدم زیر مرغ گذاشتم امروز روز ۳۱ است خبری نیست یعنی مشکلی داره و آب پاشی نکردم

 • میلاد ۳ تیر ۱۳۹۸ / ۷:۲۷:۴۲

  سلام من ۵ تا تخم نطفه دار غاز دورگه خریدم زیر مرغ گذاشتم امروز روز ۳۱ است خبری نیست یعنی مشکلی داره آبپاش نکردم

 • Milad ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۶:۴۸

  سلام من دو تا غاز محلی و دوتا قو غاز دارم که قو غاز ماده من تخم میزاره یک ساعت روش میشینه بعد دیگه نمیشینه چطور کرچ کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۹:۰۴:۴۳

   سعی کنید اب و غذا را در اختیارش قرار دهید تا هنگام گرسنه شدن از روی تخم ها بلند نشود.

 • ناشناس ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ / ۶:۳۳:۲۲

  سلام یه جفت غاز دارم. یه هفته س که شروع به تخم گذاری کردن تا الان ۳ تا تخم گذاشتن. کسی تجربه داره که کی کرچ میشه. یا کی میشینه رو تخم. تخم هارم برداشتم. فقط یکیش مونده تو لانه ش . اگه کسی تجربه داره راهنمایی کنه

  • ورزیده ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۴:۱۸

   سلام
   معمولا بعد از ۱۲الی ۱۵تا تخم خود حیوون میخوابه اگه از امنیت محل اطمینان دارید تخمها را برندارید بهتره

 • مهدی ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ / ۳:۱۲:۴۷

  سلام. غاز ما الان ۳۰روزه که خوابیده. یعنی ۳.۴روزدیگه جوجه هاش از تخم درمیان؟

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۳:۴۲

   بله به زودی

 • بهزاد صنیعی ۶ اسفند ۱۳۹۶ / ۸:۱۸:۳۹

  با سلام لطفا راهنمایی بفرمائید که چگونه از ورود موش به لانه غازها جلوگیری کرد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.