غاز

آموزش کامل جوجه کشی طبیعی غاز و نحوه مراقبت از غاز کرچ

راهکارهای جوجه کشی طبیعی غاز و مراقبت از غاز کرچ

جوجه کشی غاز و هر پرنده دیگری به دو صورت طبیعی و مصنوعی قابل انجام است، در روش طبیعی از خود پرنده غاز جهت تبدیل کردن تخم نطفه دار به جوجه استفاده می شود، اما در صورت استفاده از دستگاه جوجه کشی نیازی به خوابیدن غاز بر روی تخم نبوده و تمامی فرایند های لازم برای جوجه شدن تخم ها توسط دستگاه و بدون حضور فرد در کنار آن انجام خواهد گرفت. در نوشته جوجه کشی غاز با دستگاه جوجه کشی به صورت کامل به این موضوع پرداخته شده است. 

اما در این نوشته قصد داریم شیوه جوجه کشی طبیعی غاز، نحوه آماده سازی غاز برای کرچ شدن و خوابیدن روی تخم ها را آموزش دهیم تا بدون استفاده از دستگاه جوجه کشی نیز بتوانید یک جوجه کشی موفق غاز داشته باشید. هم چنین در انتها، به نکات مهم جهت مراقبت از غاز کرچ پرداخته خواهد شد. 

سن مناسب غاز برای جفت گیری و تخم گذاری

در صورتی که قصد خرید غاز دارید، حتما باید از سن مناسب این پرنده برای جفت گیری و تخم گذاری آگاه باشید تا پرنده هایی بالغ و مولد را خریداری کنید. اگر هم دارای غازهای مولد هستید، با آگاهی از سن مناسب غازهای خود می توانید آنها را از چرخه تولید خارج کرده و غازهای جوانتری را جایگزین آنان کنید.

سن مناسب غاز برای جفت گیری و تخم گذاری - چیکن دیوایسغازها نژادهای مختلفی دارند که به سبک و سنگین تقسیم بندی می شوند. معمولا در سن ۲ سالگی به بلوغ کامل جنسی می رسند و آماده جفت گیری جهت تولید تخم نطفه دار خواهند بود. بهتر است غازهای نر و ماده را تا قبل از دوسالگی به صورت جدا نگهداری کنید تا از جفت گیری پیش از موقع و تولید تخم پوچ جلوگیری شود. 

بنابراین اگر قصد خرید غاز مولد دارید، گزینه هایی را انتخاب کنید که یکسالگی خود را گذرانده باشند. آنها تا سن ۱۰ سالگی نیز می توانند تخم نطفه دار با کیفیت تولید کنند و معمولا سالانه یکبار اقدام به جقت گیری و تخم گذاری می کنند. 

فصل مناسب برای جفت گیری غازها کدام است؟

معمولا اکثر غازها در اواخر اسفند با گرم شدن هوا و طولانی شدن روزها تصمیم به جفت گیری می گیرند. اما غازهای چینی توانایی جفت گیری و تخم گذاری در فصل زمستان را نیز دارند. بنابراین فصل جفت گیری غازهای کانادایی ، افریقایی ، امبدن ، تولوز و … از اواخر اسفند تا اواخر خرداد خواهد بود. لازم به ذکر است که غازهای ماده تصمیم به انتخاب غازهای نر می گیرند. در ادامه نسبت غازهای نر به ماده توضیح داده شده است. 

نسبت مناسب غازهای نر و ماده 

معمولا یک غاز نر برای چند غاز ماده کفایت خواهد کرد، با توجه به اینکه غازها نژادهای سبک و سنگین دارند، بنابراین در نژادهای سنگین نسبت ۱ به ۳ (۱ نر ۳ ماده) و در نژادهای سبک نسبت ۱ به ۵ (۱ نر ۵ ماده) رعایت شود. سبک و سنگینی غازها به میزان وزن گیری آنها بستگی دارد.

ویژگی های مکان مناسب غاز برای جفت گیری و تخم گذاری (نحوه ساخت لانه غاز)

در صورتی که برای غازهای خود استخر یا برکه ای در نظر گرفته اید، آنها در اطراف برکه اقدام به ساخت لانه جهت تخم گذاری خواهند کرد. معمولا هر غاز نر با انتخاب چند ماده ، قلمرو مشخصی برای خود  انتخاب کرده و در آن محدوده اقدام به ساخت لانه می کند. 

جهت کمک به جفت گیری بهتر غازها می توانید از کاه، پوشال های نرم و گیاهان و بوته ها استفاده کنید، بهتر است برای هر گله از غازهای خود قلمرو مشخصی در نظر بگیرید تا درگیری بین آنها اتفاق نیفتد. 

دقت کنید که غازها مکانی را برای لانه سازی دوست دارند که دید مستقیمی به شکارچیان خود داشته باشند، از جمله شکارچیان آنها می توان به شاهین، عقاب، کلاغ، روباه ، سگ و… اشاره کرد. هم چنین آنها با خوابیدن شبانه در داخل برکه و تحرک آب به محض ورود شکارچیان، متوجه ورود آنها می شوند. 

در صورتی که به استخر یا برکه آب دسترسی نداشته باشید، ساخت آشیانه در باغچه ، سالن و یا انباری نیز امکان پذیر خواهد بود. از جعبه های چوبی و یا پلاستیکی با بستر نرم پوشیده از پر یا خاک اره و پوشال های نرم می توانید استفاده کنید. 

غازها ترجیح می دهند روی آب جفت گیری کنند. در حالی که فراهم کردن امکانات شنا برای غازها ضروری نیست، باروری در نژادهای سنگین در بهترین حالت ممکن زمانی اتفاق خواهد افتاد که عمق کافی برای شنا کردن وجود داشته باشد. 

آب لازم برای شنا فقط در فصل تولید مثل ضروری است زیرا به نطفه دار شدن تخم ها کمک خواهد کرد و در مابقی فصل ها می توانید غازها را از استخر دور کنید، البته ماندن غازها در کنار استخر در سایر فصل ها نیز مشکلی به وجود نخواهد آورد. به طور کلی آب استخر یا برکه وضعیت غازها را بهبود می بخشد و به تمیز نگه داشتن بدن غاز ها و تخم های تولید شده آنها کمک شایانی خواهد کرد. اطلاعات کامل در مورد نحوه جفت گیری غاز ها و آموزش های لازم برای ترغیب غازها به جفت گیری را در مقاله جفت گیری غاز می توانید مطالعه کنید. 

غازها پس از انتخاب لانه و خوابیدن بر روی تخم ها ، تا زمان پایان جوجه کشی در آن لانه خواهد ماند. بنابراین در انتخاب و ساخت لانه دقت کنید تا پرنده شما در مکانی خطرناک و نا امن لانه گزینی نکند. 

نشانه ها و علائم جفت شدن غازها چیست؟

زمانی که غازهای نر و ماده همدیگر را انتخاب کرده باشند، بیشتر اوقات با هم خواهند بود، یعنی با هم شنا می کنند و با هم غذا می خورند. یک غاز نر باید به صورت مساوی به همه ماده های خود ابراز علاقه کند، در غیر این صورت احتمال بدون نطفه شدن تخم برخی از غازها وجود دارد. 

یکی دیگر از نشانه های آمادگی غازها برای جفت گیری خم کردن گردن می باشد، طوری که غازهای نر و ماده هم دو با هم گردن خود را به سمت بالا و پایین خم می کنند. معمولا نر و ماده هایی که به هم علاقه دارند، از سایر غازها دوری کرده و به صورت تنها به گشت و گذار می پردازند و غاز نر از ماده (یا ماده های خود) در برابر سایر غازهای نر محافظت خواهد کرد که این نشان از علاقه آنها و احتمال وقوع جفت گیری در آینده دارد. 

غازهایی که قبلا با هم جفت شده باشند، تا زمانی که یکی از اعضای جفت بمیرد در پیوند باقی می مانند. اگر حتی برای مدت کوتاهی آنها را از هم جدا کنید، به محض مشاهده یکدیگر با یک نمایش خوشامدگویی جالب به یکدیگر سلام می کنند. این نمایش شامل تولید صدای بلند توسط هر دو پرنده نر و ماده و چرخاندن سر توسط پرنده نر است، البته این علائم به غاز کانادایی مربوط است، ممکن است سایر نژاد ها علائم متفاوتی از خود نشان دهند. 

غازهای علاقه مند، با هم به سمت استخر آب حرکت کرده و با هم اقدام به آب تنی و شنا می کنند، در این میان جفت گیری میان غازهای نر و ماده نیز قابل انجام خواهد بود، حتی در صورت زیر نظر گرفتن آنها برای چند ساعت ، می توانید شاهد جفت گیری بین غازهای نر و ماده نیز باشید.

زمان لازم برای تولید تخم نطفه دار پس از جفت گیری موفق

زمانی که غازها به خوبی جفت گیری کرده باشند، حدود یک هفته بعد، تخم های گذارده شده توسط غاز ماده نطفه دار خواهد بود. البته در حالت ذاتی نیز، غاز ماده حدود یک هفته پس از گذشت اولین جفت گیری اقدام به تخم گذاری خواهد کرد تا درصد بالایی از تخم ها را به جوجه تبدیل کند.

در صورتی که از قبل لانه مناسبی را برای غازهای خود آماده کرده باشید، جفت گیری بهتر و موفق تری خواهند داشت و غاز ماده با آرامش کامل در لانه استراحت خواهد کرد. بنابراین یکی از شرط های موفقیت در جوجه کشی طبیعی غاز، آماده سازی لانه مناسب است.

فصل کرچ شدن غاز و نحوه انجام آن 

فصل کرچ شدن غاز دقیقا در زمان جفت گیری غازها خواهد بود، یعنی در اواخر اسفند تا پایان بهار که غازها آماده جفت گیری هستند، در صورت وجود لانه مناسب نیز، غازهای ماده پس از تخم گذاری، در داخل لانه کرچ خواهد شد. 

غاز نر نیز در تمام طول دوره جوجه کشی ، از غاز ماده و لانه مراقبت می کند، البته غاز ماده روزانه سه بار برای نوشیدن آب و خوردن غذا از لانه بیرون می آید و همراه با غاز نر جهت آب تنی و معاشقه به استخر یا برکه آب سر می زنند. 

وظیفه پرورش دهنده در این زمان، فراهم کردن آب و غذای تازه برای غازهای نر و ماده است، هم چنین باید محیطی آرام و بدون استرس را برای آنها ایجاد کند، تا غازها با خیالی آسوده به جوجه کشی از تخم ها بپردازند. 

میزان تخم گذاری غاز در هر دوره جوجه کشی 

معمولا غازها در حالت طبیعی بین ۱۲ الی ۱۵ تخم تولید کرده و سپس جهت جوجه کشی از آنها، بر روی تخم ها می خوابد به عبارت دیگر کرچ می شوند. به محض کرچ شدن غازها، تخم گذاری آنها نیز قطع خواهد شد. 

در صورت برداشتن تخم ها از لانه ، غاز ماده کرچ نخواهد شد و به تخم گذاری خود ادامه خواهد داد تا اینکه دوره تخم گذاری خود را کامل کند. غازها بسته به نژادی که دارند، در سال بین ۳۰ الی ۵۰ تخم تولید می کنند. در صورتی که از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید، بدیهی است که تعداد جوجه های بیشتری را به دست خواهید آورد. حتی می توانید از یک دستگاه جوجه کشی خانگی و کوچک نیز برای شروع کار پرورش استفاده کنید. 

جوجه غاز چند روزه در میاد؟ طول دوره جوجه کشی غاز

دوره جوجه کشی غاز بسته به نژادی که دارد، بین ۲۸ روز الی ۳۵ روز متغیر است. غازهای نژاد سبک دوره جوجه کشی کوتاه تری نسبت به غازهای نژاد سنگین دارند. به عنوان مثال غاز کانادایی دوره جوجه کشی ۲۸ روزه و غاز آفریقایی دوره جوجه کشی ۳۰ روزه دارد. جهت آگاهی از طول دوره جوجه کشی غاز مورد نظر خود می توانید از طریق دیدگاه های انتهای مقاله سوال خود را مطرح کنید. 

علائم و نشانه های کرچ شدن غاز چیست؟

یکی از نشانه های بارز و واضح کرچ شدن غاز بر روی تخم ها، رفتارهای پرخاشگرانه اوست. زمانی که به قصد برداشتن تخم ها ، دستتان را به سمت لانه دراز می کنید، حتما دستتان را گاز خواهد گرفت. یکی دیگر از نشانه های غاز کرچ ، خوابیدن در لانه خالی از تخم است و رفتارهای لانه سازی و جمع آوری پر و چوب برای ساخت لانه نیز از علائم غاز کرچ است. 

زمانی که چنین رفتارهایی را در غاز خود مشاهده کردید، حتما محیط آرام و بدون استرسی را برای او فراهم کنید تا بدون دغدغه و استرس اقدام به تخم گذاری کرده و از آنها جوجه کشی کند.

چگونه از غاز کرچ شده مراقبت کنیم؟

حال که غازهای شما به خوبی جفت گیری کرده اند و غاز ماده با موفقیت بر روی تخم ها خوابیده است، یعنی کار جوجه کشی طبیعی غاز به خوبی شروع شده است. اما برای ادامه کار و تبدیل شدن تخم ها به جوجه باید حداکثر تلاش خود را جهت مراقبت از غاز کرچ شده به عمل آورید. جهت مراقبت از غاز کرچ باید اقدامات زیر را انجام دهید :

 • آب و غذای کافی در اختیار غاز ماده قرار دهید و جهت تغذیه بهتر او، مانع از خوردن آب و غذا توسط سایر غازها شوید. در نوشته تغذیه غاز به اطلاعات کاملی در این مورد خواهید رسید.
 • از غذاهای کم چرب و با میزان پروتئین و کلسیم کم استفاده کنید تا سلامتی غاز دچار خطر نشود.
 • لانه او را دور از دسترس موش و گربه ، کلاغ و سایر شکارچیان احتمالی قرار دهید تا آرامش غاز کرچ مختل نشود.
 • غاز روزانه سه نوبت باید از روی تخم ها بلند شده و به آب تنی بپردازد که هم به بهتر شدن شرایط روحی پرنده کمک خواهد کرد و هم به نرم شدن پوسته تخم و هچ شدن راحت تر جوجه ها کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین حتما در دوره جوجه کشی ، استخر یا برکه داشته باشند. 
 • اگر غازها را در داخل سالن نگهداری می کنید، حتما استخر مصنوعی برای آنها بسازید. 
 • وجود صدای سگ و بوق ماشین و سایر صداهای استرس اور می تواند غاز را از ادامه جوجه کشی بازدارد، بهتر است تا جای ممکن از نگهداری سگ خودداری کنید و محل نگهداری غازها نیز به دور از مناطق پر سر و صدای شهری باشد. 

فیلم غاز کرچ و جوجه کشی طبیعی غاز

 

جمع بندی کلی در مورد جوجه کشی طبیعی غاز 

در این نوشته به تمام نکات مهم در مورد جوجه کشی طبیعی غاز، نحوه کرچ کردن غاز و مراقبت از غاز کرچ، دوره جوجه کشی غاز و شرایط ساخت لانه غاز پرداخته شد، در صورتی که پرورش دهنده غاز هستید، مطالعه این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود. در صورت وجود هرگونه سوال در مورد نحوه پرورش و جوجه کشی طبیعی غاز می توانید از طریق فرم ارسال دیدگاه زیر با ما در ارتباط باشید. 

نوشته های مشابه

‫۴۴۰ دیدگاه ها

 1. با سلام و عرض ادب
  غازی که تخم میزاره تخم هاشو همان روز برداریم و لانه تخم گذاری خالی از تخم باشه غاز کرچ میشه یا نه؟؟
  با تشکر از راهنمایی تون

  1. سلام دوست عزیز
   اغلب برای اینکه کرچ نشه تخمهارو برمیدارن
   اگر مایلید کرچ بشن بذارید تخم ها باقی بمونن

 2. سلام من تخم را شکستم اما زود است چی کار کنم جوجه غاز سالم بمونه

  1. وا چرا شکستین، خودش شکست یا خودتون شکستین؟ جوجه باید خودش بشکنه بیاد بیرون در غیر اینصورت تلف میشه میره

   1. سلام نه برای ۸تا غاز چنتت نر باید داشته باشم
    غاز هام دورگه غاز و قوغاز هستند کرچ میشن یا نه

    1. سلام دوست عزیز
     برای هر دو غاز ماده یک نر نیازه تا نطفه قوی داشته باشن
     همه چی بستگی به شرایط نگهداریتون داره

 3. سلام ببخشید من یه مرغ داشتم کرچ شد چندین ساله که تو این کارا هستم و کلا سر در میارم ولی این مرغ که کرچ شد تا امروز بیست روزه خوابیده و فردا باید جوجه هاش در بیاد ولی چراغ قوه انداختم تو‌تخم ها دو تاش جوجه توش تکون میخورد یکیش هم خراب شده بید بقیه هم جوجه توشون بید ولی قسمت پشت تخم یه کم خالی شده بود و جوجه ها اصلا تکون نمی خوردم توی تخم بنظرتون در میان یا مردن ؟؟ و اینکه چرا اینجوری میشن جوجه میشن ولی میمیرم این چندین ساله واسه من سواله

  1. سلام دوست عزیز. مهمترین مقوله در جوجه کشی و کاهش تلفات، دما و رطوبت هستش . دما و رطوبت میتونه به طور مستقیم به جوجه های داخل تخم تاثیربذاره. اگر دما و رطوبت فضای جوجه کشی طبق استاندارد نباشه باعث مرگ جوجه در داخل تخم خواهد شد.

  2. سلام من یک تخم قو غاز دارم مادر و پدر ندارند چیکار کنم جو جش در بیاد

   1. سلام دوست عزیز
    در این صورت باید دستگاه جوجه کشی تهیه کنید

 4. سلام من دوغاز دارم ۲۰ تخم کرده تخم هارو از زیرشون برمیدارم به نظر شما تخم هارو بزارم .دوتاشونم یه جا تخم میکنن

  1. سلام و عرض ادب
   من یه جفت قوغاز دارم الان ۱۶ تا تخم گذاشته ولی روش نمیشینه باید چکار کنم

   1. سلام دوست عزیز
    لونه ای که براش گذاشتی مناسبه؟
    به تخم ها دست زدی؟

 5. سلام
  خسته نباشید
  خاستم ببینم
  برای اینکه تخم هارو جوجه کنیم
  بذارم خود غاز اونارو نگه داره و بعد کرچ بشه یا تعداد مناسب رو جمع کنم بعد بذارم تو لونش
  چند تا تخم میتونه جوجه کنه؟

  1. سلام
   اینکار پیشنهاد نمیشه چون زیاد علاقه ای نداره به نشستن رو تخم ها و بهتره از دستگاه ارسال بشه ولی خوب اگه میخوای از خودش جوجه بگیری میشه ۱۰ الی ۱۵ تا گذاشت ، سعی کن جوری باشه که وقتی میشینه تخم از اطرافش نزنه بیرون (این مورد بسته به نژاد و ابعاد خود غاز میتونه متفاوت باشه )

   1. متشکرم
    بعد اینکه میشه
    همزمان تخم غاز و مرغ را مثلا هم زمان بگذاریم یا اینکه فقط از یکیشو بذارم
    🙏🏿

    1. تخم غاز چون نیاز به آب پاشی داره و تخم مرغ نباید بهش آب بخوره اصولی نیست این کار

 6. سلام خسته نباشید یه سوال دارم اگه ممکنه هرچه زود تر پاسخ بدید ممنون میشم

  من به غاز داشتم کرچ شد ولی چون غاز نر پیشش نبود تهم هاش نطفه نداشتن بعد تخم های خودشو برداشتم و از یه نفر که مطمئن بودم غاز نر داشت تخم گرفتم و گذاشتم زیرش الان ۱۸ روزه که خوابیده و یه نفر گفت چراغ قوه بندازی داخل تخم ها معلومه جوجه هارو دیگه الان روی همه تخم ها انداختم هیچی توشون معلوم نیست هیچی هیچی و قسمت پایین تخم هم یه کم خالی شده بنظرتون تخم ها خراب شدن 😥یا جوجه میشن

  1. سلام همینه که میگیم از واسطه ها خرید نکنید و به جای معتبر مراجعه کنید. وقتی نطفه نداشته باشن که تبدیل به جوجه نمیشن

   1. الان بیست روزه که خوابیده امروز تخم هاش رو برداشتم و تخم جدید گذاشتیم زیرش بنظرتون میتونه یک ماه دیگه هم بخوابه و جوجه در بیاره

    یه سوال دیگه هم اینکه توی تخم های تازه هم چراغ قوه انداختم قسمت پایین تخم یه کم خالی بود جوجه میشه یا اینم مشکل داره

    1. نه اینکار توصیه نمیشه ، پرنده مدت زیادی هست که کرچ هست نباید دوباره ۳۰ روز کرچ بمونه اینجوری ضعیف میشه و احتمال مرگش زیاده

    2. داداش اونا جوجه میشه بر ندار سر در نمیاری دست نزن به اون غاز بدبخت

    3. نه بیست روز بود خوابیده بود یکی از تخم هاشو شکستم خراب بود

 7. سلام
  ببخشید من دو تا قو غاز سفید ماده دارم یکی چینی هست یکی اکراینی یه غاز نر هم دارم چیکار کنم قو غاز سفید اکراینیم کرچ بشه نزدیک ۱۰ یا ۱۲ تا تخم گذاشته و رفتار پرخاشگرانه داره؟؟؟؟

  1. سلام مقاله رو بخونید
   براش لونه مناسب درست کنید لونه هم تاریک باشه حدودی تخم باید بذارید توی لونه .

 8. سلام ببخشید غاز من دوتا تخم کرده تخمارو ور داشتم
  گذاشتم تو کاسه میخاستم بپرسم که اینارو و داشتم عازم تخم کنه میشینه روش؟

  1. سلام متوجه منظورتون نشدم اگر قصد اینو داشتین بشینه روش چرا برداشتین؟

  2. سلام خسته نباشید ببخشید یک سوال داشتم من دو تا غاز سفید دارم که از ۱۰ روز به عید کروک شده بعد گذشت ۳۵ روز هنوزم روشن نشسته ولی هیچ تخمی باز نشده وقتی نزدیک می شوم یک صدایی از خودش در میاره الان باید چکار کنم هنوزم صبر کنم درضمن سال اوله که تخم گذاشته باید چکار کنم میشه توضیح بدید ممنون میشم

 9. سلام وقتتون بخیر و شادی 🌹ممنون از راهنمایی خوب شما .سوالی داشتم آیا اردک اسرائیلی هر روز تخم میزاره؟ یا مثل غاز یه روز در میون ؟ و چندتا تخم میزارع تا کرچ بشه؟ ممنون میشم جواب بدید 🌹

  1. سلام، اردک اسرائیلی ماده در طول فصل تخمگذاری ۵۰ الی ۷۰ عدد تخم میذاره.

 10. سلام خسته نباشید . من یک غاز دارم سه تا تخم گذاشته ؛ روز اول فقط غروب آفتاب رفت لانه تا فردا صبح . صبح از لانه رفت بیرون روی لانه رو یونجه ریخت تخم ها دیده نشه بعد دوباره موقع غروب آفتاب دوباره برگشت روی لانه تا صبح روز بعد .
  روز سوم هم باز به همین منوال با این تفاوت که روز سوم سه ساعت زودتر رفت روی لانه .
  میخواستم بدونم مشکلش چیه چرا دائم نمیره رو لانه؟
  غذا هم میندازیم میخوره سیر میشه ولی تا غروب نشه خودش نمیره طرف لانه ؛ ما هدایت کنیم طرف لانه شاید یادش بیفته. چیکار کنیم؟

  1. سلام برای جوجه کشی طبیعی باید لونه رو براش بسازی منظور اینه که آب و غذا و گرما و راحتی و نرمی بستر همه وهمه رو باید بزاری طو لونش تا غاز هم بشینه لونش و بیرون نیاد وقتی شما غذا رو ی جای دیگه گذاشتی خب انوم حیوونه میاد غذا میخوره ولو تا غروبم بکشه

 11. سلام
  آیا قو غاز هم کرچ میشه نژاد چینی یا سفید اکراینی ؟

  1. سلام
   بله میشه ، ولی اصولا کسی قوغاز رو کرچ نمیکنه ! اونم چینی !

    1. چرا میکنن ، ولی خوب این مورد چون نیازمند فراهم کردن شرایط خاص هست (محیط نگهداری) برا همین بیشتر ترجیح میدن که سریعا با دستگاه جوجه کشی کنن

 12. سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم این عادیه که غذا و اب گذاشتم داخل لونه ی غازم اما اون از روی تخم هاش بلند نمیشه بخوره
  نمیدونم چیکارش کنم من. اولین بارمه که میبینم یک غاز کرچ شده
  تجربه ایی هم ندارم زیرش ۶ تا تخم غاز از خودشه و ۵ تا تخم مرغ محلی به نظرتون زیاد گذاشتم

  1. سلام کار بدی کردین تخم مرغ گذاشتین . زودتر تخم مرغا باز میشن و غاز از روی تخم های خودش بلند میشه ! هر روز حداقل یک بار بلندش کنید که غذا بخوره . آب و دون نزدیکش بذارید

 13. سلام خسته نباشید من دوتا غاز اوکراینی دارم تو باغ نگهداری میکنم تا الا یکروز نه یکبار یدونه تخم گذاشتن اولی رو برنداشتم شکستنش سه تا تا الان برداشتم گذاشتم داخل خونه با مرغ با هم نگهداری میکنم میتونم الان جاشونو عوض کنم یعنی ببرمشون ی لونه دیگه کنار اسب باشه مشگلی نداره

  1. سلام وقتی جابجا میشن تا یه مدت تخم گذاریشون قطع ممکنه بشه. برای جوجه کشی تخم هارو جمع میکنید ؟

 14. من تخم غاز تو دستگاه گذاشتم الان تو روز۲۲ پوست تخم رو کل کردن و صداشون میاد
  من سبد هچر رو براشون گذاشتم به نظرتون خوبه؟

  1. روز ۲۲
   جالبه
   اونایی که تخمهارو شکوندن منتقل کن باقی رو بزار بمونه
   غاز تا ۳۰ روز میره معمولش

 15. سلام
  ببخشید من ۷ تا تخم زیر مرغ گذاشتم الان ۳۱ روز هست ۶ تاش توشون بچه غازه هم صداشون میاد هم صدای نوک زدنشون فقط میترسم نتونن تخم رو بشکنن خفه بشن چون به نظرم پوستش سفت هست
  به نظر شما چیکار کنم؟
  خودشون میان بیرون؟

  1. سلام
   تنها مشکل استفاده از مرغ برای جوجه کشی از اردک و غاز همینه ، باید رطوبت تامین بشه
   نمیدونم دقیقا میشه چیکار کرد و ایا منطقی هست که ابپاشی بکنی یا نه چون من شخصا تجربه ی همچین کاری رو نداشتم

 16. سلام از راهنمایی خوبتان خیلی بهره بردیم وچیزهای در باره نگهداری غاز وجوجه کشی یاد کرفتیم ممنون وتشکر ناصر حیدری از استان همدان روستای حیدره بالای شهر

  1. سلام
   پیروز باشید جناب حیدری ، خوشحالیم که مطالب براتون مفید بود

 17. سلام وقتتون بخیر و شادی 🌹سال نو هم مبارک باشه
  یه سوالی داشتم .دوتا غاز داریم دو هفته تقریبا رو تخم ها خوابیدن .چراغ زدم رو تخم ها برای نطفه سنجی بعضیاشون شفاف هستن و هیچی داخلشون نیس‌.بعضیا هم از زیر یعنی زیریه تخم حالت خالی هست دایره شکل .این دوتا خراب هستن یا نه یکی شفاف و یکی از زیر حالت خالی و دایره شکل

  1. سلام سال نو شما هم مبارک باشه . مشخص نمیشه متاسفانه اون هایی که مثل لامپ روشنن معمولا بدون نطفه هستند . مطمئنید جفت گیری داشتن ؟ بعضی از غاز ها توی استخر میتونن درست جفت گیری کنن بدون استخر نمیتونن

   1. ارع جفت گیری میکنن هم تو استخر هم بیرون حالا فعلا ۲۷روز شده براشون دیشب چراغ زدم نصف تخم بیشتر نصف هم معلوم نیس چی داخلش هست اما ته تخم هنوز شفافه .و تموم دادم چیزی داخلش هست و تخم سنگینه .ممنون میشم جوابم بدید ک‌ اینطور تخمی داخلش جوجه هست یا نه؟؟

    1. سلام ته تخم باید شفاف باشه چ.ن کیسه هوا اونجاست
     روز ۲۷اگر شما داخل تخم ( به جز انتهاش) سیاه شده داخلش و سنگینم باشه خب قطعا جوجه هستش و باید تا روز۳۴ منتظر بیرون اومدنشون باشید و از روز ۳۰ به بعد اصلا درب رو باز نکنید

 18. سلام من ۲تا غاز دارم دیروز اولین تخمش بوده هی میره از تخمش سر میزنه میاد الان ۱ روزه تخم نکرده

   1. سلام.یک قوغازچینی دارم که کرچ شده آیامیشه تخم مرغ بزارم زیرقوغاز؟؟؟؟

    1. سلام
     اره بعضیا میگن که میشه و تست کردن ولی چون رطوبتش بالاست شاید راندمان زیاد بالا نباشه

   2. درود وقت بخیر
    غاز من بحالت کرچ روی یه دونه تخم که دیروز گذاشت نشسته
    باید تخم رو بردارم و جمع کنم تعداد مشخص رسید برگردونم زیر پاش
    یا نه به همین منوال که یکروز در میان
    تخم میذاره زیرش باشه
    و به همین سبک جوجه ها یکروز درمیان بدنیا میان نه یکجا…؟!

    1. سلام. چرا تخم هارو برمیدارین اگر قصد دارین کرچ بشه. اگر روزهای قرارگیری تخم ها متفاوت باشه تو روزهای متفاوتی هم بیرون میان

 19. سلام خسته نباشین خواستم ازتون بپرسم غازمن ۲تا تخم گذاشته من ورداشتم گذاشتم داخل خونه الان باید بزارمش داخل لونه تا روشون بخوابه ممکنه که من تخم هاشوورداشتم دیگه نخواد جوجه کشی کنه

  1. سلام
   اصول نگهداری نشه خراب میشه
   اگه همینجوری گذاشتی تو خونه اون تخم ها خراب شدن
   باید دما و رطوبتش مناسب می بوده و همینطور چرخش داشته باشه

 20. سلام غاز اول تخم هار میزاره بعد می‌خوابه روش
  آخه الان غاز من سه تا تخم گذاشته ولی نخوابیده هنوز فقط تکونشون میده

 21. سلام وخسته نباشید .ضمن تشکر از اموزشهای شما من سه غاز ماده وزک غاز نر دارم خواستم بدانم زمانی که غاز کرچ میشود وتخم ها را زیر ش میزارم چون لانه غازها بزرگ است جایی که غاز روی تخمها میخوابه از غازهای دیگه جدا باشه یا شبها غازهای دیگه هم پیش غاز کرچ شده توی یک لانه باشه مشکلی نداره

  1. سلام
   جدا باشه بهتره ولی نیازی نیست که حتما محصور باشه و با بقیه ارتباطی نداشته باشه
   جای بزرگ هست یه گوشه براش اماده کنید خوبه

 22. سلام ببخشید سوالی داشتم غاز ما تازه شروع کرده به تخم گذاشتن برای جوجه گرفتن باید تخم غاز ها را از زیرش برداشت یانه

  1. سلام
   میخوای با دستگاه جوجه کشی جوجه بگیری ؟ خوب مشخصه که باید تخم رو از زیرش برداری
   ولی اگه میخوای خودش رو تخم بخوابه ، برندار ، محیط رو فراهم کن طبق اون چیزی که داخل پست نوشتیم

 23. سلام غاز آفریقای ماده من با وجود اینکه شرایط خوبی داره،تخم های خودش را موقع خارج کردن میشکنه.البته دوتای اول سالم بود ومن برشون داشتم حالا داره بقیه رو میشکنه ،نمیدونم چیکارش کنم؟

 24. سلام من یه غاز کرچ دارم میشه تخم بوقلمون بزارم زیرش سنگین نیست

  1. سلام
   سنگین که نیست ولی چون رطوبت غاز بالاست ! ممکنه جوجه نشن

 25. سلام وقتتون بخیر.تخم غاز زیر مرغ گذاشتیم روش خوابیده .الان ۳۳ روز شده که روی تخم غاز ها خوابیده .و تخم ها حالت براق شدن .ولی هنوز در نیومدن.
  بنظرتون در میان؟

  1. سلام
   چندروزم منتظر بمون
   تو شهرهای شمالی غالبا درمیاد ولی اگه شهر خشک باشه ممکنه به مشکل بربخوری

 26. سلام من دوتا غاز ماده دارم یکیشون یه مدت کمابیش میرفت روی تخم ها مینشست چون تخم هاشون بدون نطفه بودن ۱۰ تا تخم نطفه دارتهیه کردم وگذاشتم دیدیم همش از روی تخم هابلند میشه فقط انسان میبینه میره میخوابه بخاطر همین تخم هارو از زیرش گرفتیم.الان دوسه تا تخم گذاشتن یکیشون دو روزه دائم رو دو سه تا تخم میخوابه تو حیاط میریم سروصدا میکنه ینی داره کرچ میشه؟ اگه کرچ هست براش تخم غاز نطفه دار تهیه کنم بذارم؟

  1. سلام تخم غازگذاشتم توی دستگاه تاهچرخوب پیش رفت اما۳روزآخراسمان رعدوبرق زدجوجها همه داخل تخم مردندراه پیشگیری چیهست ازرعدوبق

   1. سلام
    ربطی نداره
    به نظر من این تصور اشتباه هست
    قدیما میگفتن یه چاقو یا فلز بزار روی قفس حل میشه ! اینکه درسته یا نه نمیدونم و اعتقادی بهش ندارم

 27. سلام من یکی از غاز ها کرچ شده الان ۳۲روزه روی تخماش نشسته بنظر شما جوجه در میاره ۱۲تا تخم زیرش هس تخماش سنگینم شده

 28. اگر تخم غازها توی اتاق ۲۰ درجه بزاریم تا اینکه غاز کرچ بشه .تخم ها توی این دما خراب میشن؟

  1. برای یک الی نهایتا سه روز مشکلی نیست اما برای نگهداری طولانی مدت باید در دمایی بین ۱۵الی ۱۸ درجه باشه(چه شب و چه روز)

   1. با سلام من یک جفت قوغاز اکراینی دارم یه جای خوبی هم براشون درست کردم الان تقریبا ۲۰ تا تخم داره خودشم هی چال میکنه اوایل چون هوا خیلی سرد بود سه چهار بار برداشتم تخم هاشو ولی بعد دیگه گذاشتم سر جاش الانم ۲۰ تا داره
    خواستم ببینم تخم هاش که خراب نمیشن که؟ و اینکه چندتا تخم میزاره تا کرچ بشه؟
    میگم یعنی اگه نطفه هاش قراره خراب بشه بدم دستگاه در بیاره
    ممنون از نظرات دوستان

    1. سلام مقاله رو کامل بخونید . دستگاه جوجه کشی بهتره در کل

   2. سلام، اگه غاز یک شب و روز روی تخم ها بخوابه، یعنی از زیرش برداشتم، تخم ها خراب میشن؟

    1. سلام
     برای جوجه کشی میخوای ؟ اگه روش خوابیده و برداشتی دیگه اونو نمیتونی برای انبار کردن نگهداری ! سریع باید بزاری داخل دستگاه

  2. در دمای خانه خراب نمیشن فقط باید روی شونه تخم مرغ بذارید و روزانه یک الی دوبار تخم غاز هارو جابجا کنید تا غازتون کرچ شد بریزید زیرش

   1. ثسلام ممنون از نظر شما… دمای نگهداری تخم غاز ۱۸ الی ۲۰ باید باشه و دمای خانه ها متفاوته و ممکنه خیلی سردتر یا گرمتر باشه

 29. سلام خیلی ممنون به همه جواب میدید خدا بده برکت 🌹به سوالی داشتم .دوتا غاز داریم تقریبا الان ۱۵ تخم گذاشتن و هنوز کرچ نشدن . مشکلی دارن ؟ آیا کرچ میشن ؟ ما تخم ها آوردیم اتاق میترسم زیاد طول بکشه تا کرچ بشه و تخم ها خراب میشن

  1. سلام
   خواهش میکنم
   برای کرچی باید شرایط محیط مناسب باشه
   براشون یه جای تاریک درس کن که دور از بقیه ی گله باشه
   جای دنجی باشه
   با توجه به ارزش بالای تخم غاز بهتره که به فکر دستگاه باشی

   1. سلام من دوتا غاز اوکراینی دارم نروماده هستند و یک ماده محلی دارم الان ماده اوکراینی تخم میزاره و با پوشال مخفی میکنه چهار تا یک جا مخفی کرده ایا میخواد کرچ کنه محلی چرا تخم نمیذاره

  2. سلام داداش اب باران بر روی تخم قوغاز ها باریده ایا ضرری برای تخم ها دارد

   1. سلام بله ممکنه سرد شده باشه تخم و خراب شده باشه باید ببینید چی میشه

 30. سلام.یع سوالی دیگه دارم البته شبیهه قلبی ممنون میشم جوابم بدی .زیر هر غاز ۱۲ تخم بود روزی سه الا چهار بار میخوابع بع مدت ربع ساعت بعد بلند. میشه .کرچ نشده داره تخم میزارع.اما گفتید با این کارش تخم خراب می‌کنه.حالا تخم ها جمع کردم آوردم اتاق ‌.چرا قویه ک زدم .هیچی رگ و موجودی داخل تخم نیس.ایا تخم هنوز سالمه و خراب نشده.خیلی ممنون جوابم بدید

  1. سلام
   اخه قبلا گفتی که نر اضافه کردی و میخوای ببینی تخمی که میزاره نطفه دار هست یا نه
   اگه قبل از اضافه کردن نر تخم بزاره اون بدون نطفس ، بهتره سریع جمعش کنی چون وقتی روش میخوابه دماش میره بالا و خوب مشخصه که ممکنه خرابش کنه
   ولی وقتی هم که تخم نطفه دار شد ، پرنده میتونه از روش بلند بشه ولی اینکه روزی یه ساعت رو تخم ها بخوابه ، مشخصه که اون تخم ها خراب میشن

 31. اگه تخم ها بر داریم غاز کرچ نمیشع که ‌.اگه بزاریم و به تخم ها. دست نزنیم . غاز هر روزی سه الا چهار بار رو تخم میخوابع برای ربع ساعت بعد بلند میشه . اینطور تخم خراب میشن؟ لطفاً لطفاً راهنمایی کنید چکار کنیم تخم بزاریم ؟ یا برداریم اگه برداریم چطور کرچ میشه ؟ اگه هم بزاریم گفتم که میخوابع و بلند میشه اینطور خراب میشن؟؟؟؟ لطفاً جواب بدید

  1. سلام اگر فقط یک ربع میخوابه و بعد پا میشه اون تخم ها خراب میشن
   پرنده کرچ کامل میشنه رو تخم و هر از گاهی اونم برای غذا (اونم روزهای اول اصلا) پا میشه و چند دقیقه میره

  1. سلام بسته به نژاد و سایز قو غاز داره دیگه
   هر چندتا جا میشه (به شرطی که غاز کامل رو همه تخم ها بخوابه و بتونه بچرخونه

 32. سلام من ی جفت غاز دارم الان که هوا خیلی سرده شروع کردن ب تخم گذاشتن رفتن داخل ی بشکه توی ب نظرت چکارشون کنم

  1. سلام براشون لونه بسازید و جا آماده کنید و دما رو کنترل کنید
   در همین مقاله بهتون توضیح دادیم

 33. سلام
  خسته نباشید
  اگر توی محیط اب نباشه که برن توش اصلا کرچ نمیشن
  یا تخم هاشون نطفه دار نمیشه؟
  و اینکه
  نوشته بودید ۱۵ تخم
  در طول تخم گذاری باید برداریم ویا بذاریم تا خود غاز رسیدگی کنه
  اینجوری تخم های اولیه خراب نمیشن؟

  1. سلام بهتره آب باشه تا بتونن درست جفت گیری کنن
   باید تخم ها رو بردارین نگهداری کنید وقتی کرچ شد بذارید زیرش

 34. سلام ‌‌.اگه غاز هنوز کرج نشده و تخماشون برنداشتیم و روزی تقریبا یک ساعت می‌خوابه . اینطور تخم خراب میشن ؟

   1. الان بنظرت خراب شدن؟ یا هنوز وقت هست؟ زیرشون ۱۲ تا تخم هست

    1. بعید میدونم سالم باشن
     باز یدونه رو نطفه سنجی کن شاید اوکی بود

 35. سلام ‌‌. دوتا غاز دارم زیرشون تخم هست .تخمشون بر نداشتم و دارن رو تخماشون تخم میذارن.روزی یک ساعت تقریبا میخوابن رو تخم ها بعدا بلند میشن.اینطور تخماشون خراب میشن یا نه؟ تخماشون بزارم ؟ یا ببرم ؟ چون گفتم روزی یک ساعت رو تخما میخوابن اما هنوز کرج نشدن و دارن تخم میزارن

  1. سلام خب اون غاز کرچ نشده صلاح اینه که تخم رو بردارید و اگر ممکنه خودتون جوجه کشی با دستگاه کنید

 36. سلام برای لانه چی باشه خوب برای غاز ماده مثلا کا بریزیم یاخاک اره چوب باشع

  1. سلام من دوتا غازدارم وهرروز تخم می‌زارن الان همه تخم های که برداشتم گذاشتم جاش و اینتوری کرج میشه

 37. سلام من سه تا غاز دارم که دوتاش ماده هست امه دو ساله که هیچ کدومشون کرچ نشدن چیکار کنم اعلاعم کرچ شدن غاز چیه

 38. سلام من ۵ غاز ماده دارم ۴ تا نر ولی هر نر با یک ماده جفت گیری می کنه؟
  و نر های یکساله است آیا تخم نطفه دار خواهد شد

 39. سلام من یه غاز نر و یه ماده دارم غاز نر هر روز با مرغابی ماده جفت گیری میکنه
  مرغابیم تخم میزاره هر روز چرا با جفتش خودش جفت گیری نمیکنه

 40. سلام من سه تا غاز دارم یکی ازماده هاجوان وجفت گیری میکنه اما دیگر ماده در فصل پائیز آذر ماه شروع به تخم گذاری کرده ولی جفت گیری نمیکنه میدونم تخمهاش نتوه نداره میخوام بدونم کرچ میشه ؟؟؟

 41. سلام
  دوتا سوال داشتم اول اینکه چه فرقی بین قوغاز اکراینی و قوغاز آفریقایی هست؟
  سوال دوم هم اینه که ما الان چند تا جفت غاز داریم که به تخم افتادن و دارن تخمگذاری میکنن آیا احتمال اینکه قبل از عید و توفصل زمستون کرچ بشن هست یاخیر؟

  1. سلام
   در مورد سوال اول پاسخ صحیحی وجود نداره ، چون قوغاز افریقایی یک نژاد اصیل هست که از چینی سرچشمه گرفته ولی این نژاد طی پرورش انسان دچار حالا ترکیبی یا هرچیزی شده و قوغار تشکیل شده که تو ایران بهش اکراینی میگن. اکراینی بسیار شبیه افریقایی هست مقداری وزنش بالاست .

   بله احتمال کرچی وجود داره ولی واقعا برای قوغاز مخصوص اگر نژاد باشه حیفه که منتظر کرچی بمونی ! باید دستگاه درس کنی یا بخری ! اون بصرفه تر هست ! حیف اون تخما !

 42. سلام تخم غازبعدازچندروزنمیتوان برای جوجه کشی استفاده کرد

  1. سلام
   بستگی به شرایط نگهداری داره
   اگه شرایط بد باشه یه روز بعدشم نمیشه !
   اگه خوب باشه حداکثر تا ۱۰ روز میشه نگهداشت

 43. سلام من دوتا غاز دارم الان دوتا تخم گذاشته رفتم نگاش کردم دیدم زیر خاک قایم کرده دلیلش چیه

   1. سلام ببخشید بعد از چند روز تخم رگ خونی توش دیده میشه؟؟؟؟؟

    1. حدودا بعد از یک هفته جوجه کشی

 44. سلام من یه غاز دارم که تو حیاط لانه درست کرده بود من برداشتمش و به لانه اش تو تویله بوردم الان ۴.۵ساعته روی تخم دیروزش نشسته علایم خواستی نداره نشسته روی تخم و هر نیم ساعت یکبار می‌چرخه

  1. سلام
   اگه یدونه هست که اون تخم جوجه نمیشه ! باید سریع برش میداشتی به منظور درست کردن نیمرو استفاده میکردی

 45. احتیاج به شکستن نیست اگر گوشتان را به تخم بچسبانید صدای ضربان قلب جنین را می‌شنوید و می‌توانید بفهمید جنین زنده است یا نه

  1. سلام من دوعددغازدارم نروماده اش معلوم نمیشه هردومیرن روی تخم مینشینن چگونه بایدتشخیص دادایا غاز نر هم روی تخم می‌نشیند

 46. یکی از تخم های غازم امروز یکمی ترک برداشت بنظرتون جوجه میتوانه زنده بمونه

  1. تخم ترک خورده معمولا جوجه نمیشه چون عفونت میره داخل تخم و جنین رو میکشه
   بعد از چند روز تخم رو نگاه کن و اگر گندیده شده حتما از بقیه تخم ها جدا کن و تا مابقی رو خراب نکنه

 47. سلام من غاز ماده دارم که کرچ شده حدودا ۲۰ روز روی تخم ها به طور مرتب نشست اما الان دیگه زیاد روی تخم ها نمی‌نشیند و خیلی کم می‌نشیند مثلا اگر انسان ببیند می‌نشیند خواستم بدونم که ایا این تخم ها تبدیل به جوجه میشوند یا نه؟ مشکلی در روند کرج شدن وجود اماده یا نه؟؟

  1. برای جوجه شدن تخم ها ، غاز باید مرتبا روی تخم ها بشینه
   تخم ها رو به کمک چراغ قوه و در یک مکان تاریک نطفه سنجی کنید
   اگر رگه خونی و موجود متحرک وجود داشت یعنی جوجه در حال رشده
   ولی اگه موجود متحرک نبود، یعنی یا جوجه مرده یا کلا تشکیل نشده از اول

   1. آیا غاز ماده بدون وجود غاز نر هم تخم گذاری میکند و کرچ می شود؟

    1. بله تخم میذاره اما تخم تبدیل به جوجه نمیشه و کرچ شدنش بی فایده است
     چون تخم با وجود غاز نر نطفه دار میشه

    2. چند روز بعد اضافه شدن نر تخم ها نطفه دار میشوند

    3. همچین چیزی نداریم ! اول باید جفت گیری کنن بعد ! بعد از جفتگیری هر تخمی اومد ممکنه نطفه دار باشه

 48. سلام غاز من الان ۳۰ روزه رو تخم هاشه هیچ عکس العملی نیست ایا تخماشو بشکونم

  1. تا زمانی که روی تخم ها باشه نباید بهش دست بزنید
   وقتی که کاملا بیخیال تخم ها شد میتونید تخم ها رو بشکنید.

 49. سلام غاز من ۳ روز است روی تخم ها خوابیده و نژادش هم چینی است اما در کنارش غاز نر ندارد اما تخم هارا ازدوستان گرفتم آیا بدون داشتن غاز نر امکان درآوردن جوجه هست یا نه

 50. سلام خسته نباشید من یک غاز ماده و یک قوغاز افریقایی نر دارم یک سال و سه ماهه که دارم ازشون نگهداری میکنم غاز ماده یک روز در میون تخم میکنه. و من تخم ها رو بر میداشتم و میذاشتم یک جایی که بعد بزارم زیرش جوجه بشه امروز همه رو گذاشتم زیرش و خوابیده روشون امکان جوجه شدن ۶ تا تخم چقدره؟؟؟ در صورتی که ما امکان فراهم کردن اب کافی برای شنا اونها نداریم؟

 51. با سلام
  الان در من چند تا غاز ماده بالغ است که حدودا ۹ تا در یکجا زندگی می‌کنند من دو روز است که ۶ تا تخم غاز گذاشتم کنارشان و علوفه هم گذاشتم تا مرچ بشوند ولی هنوز روی تخم ها نخوابیدن. خواستم بدونم که ایا لازم است غاز ماده را به یک مکان خلوت ببرم تا تنها بماند و روی تخم ها بنشیند؟؟ چون سال گذشته در چنین ایامی کرچ شده بودند

  1. حتما مکانشون رو عوض کردید برای همین تخم نمیزارن
   به مکان سال های قبل انتقال بدید

 52. سلام خسته نباشید یه جوجه عاز چقدر طول میکشه بزرگ بشه برای تخم گذاشتن؟

  1. غازها حدودا یکسال بعد از تولد شروع به تخم گذاری می کنن
   البته بستگی به نژادش داره بعضی ها هم در سن دو سالگی

 53. سلام سه هفته است غازم روی تخم نشسته ۱۹ تخم گذاشتم چند تخم را امروز توسط نور موبایل دیدم که سیاه شده، باید چند روزی دیگر هم منتظر باشم؟

  1. باید رگ خونی و جوجه متحرک داخل تخم رو ببینی و گرنه ممکن که بدون نطفه باشه

   1. در هفته دوم نطفه شکل گرفته بود و از استتوسکوپ استفاده کردم صدا قلبش به گوش هایم میرسید اما حالا که با با روشنی لامپ موبایل تمام فضا تخم را گرفته اصلا معلوم نمیشه
    فضا تخم تاریکه
    این همه تخم (۱۹) که گذاشتم آیا امکانش است همه تخم ها جوجه دار شود؟
    غازم خیلی هم خوب نگهداری می‌کند

    1. اگه دستگاه استوسکوپ خوب جواب میده ، همه تخم ها رو بررسی کن
     بهتر که به غاز رسیدگی کنی تا دوره جوجه کشی رو کامل کنه
     اگه تخم ها کمی دیر هچ شدن جای نگرانی نیست

 54. با درود
  پنج روز شده که تخم های قوغاز رو زیر بوقلمون کرچ گذاشتم. هر روز بوقلمون رو برای دونه و آب ۱۰ دقیقه بیرون میارم. امروز حواسم نبود سه ساعت بیرون مونده و تخم ها سرد شده اند. آیا تخم ها خراب شده اند یا مشکلی ندارد؟

  1. احتمالش هست
   تخم های قوغاز حساس هستند و بوقلمون برای جوجه کشی از اونا مناسب نیست چون تخم ها نیاز به اب پاشی روزانه دارند
   بهتر بود که از دستگاه جوجه کشی استفاده می کردید

 55. سلام میشه بگین چند روز میکشه تخم غاز وقتی میزاریم دستگاه تول میکشه تخم غاز تشکیل بشه یک هفته چند روز میشه بگین ممنون میشم بگین

  1. بستگی به نژاد غاز داره
   بین ۲۸ الی ۳۵ روز
   اطلاعات جوجه کشی غاز مورد نظر رو بخونید

 56. سلام غاز من ۳۴ روزه رو تخمه ولی هیچ کدوم جوجه نشدن نور میندازم داخل تخما سیاه هست فقط قسمت ته رنگش روشنه و هیچ کدوم حرکتی داخلشون نیست
  و غازم خیلی ضعیف و لاغر شده به نظرتون تخم هارو از زیرش در بیارم یا هنوز امیدی هست

  1. اگه جوجه باشه که باید تکون بخوره وگرنه شاید بدون نطفه باشه
   یکی از تخم ها رو برای نمونه بشکن اگر چیزی نبود تخم ها رو بردار
   بهتر که برای دفعات بعدی از دستگاه جوجه کشی استفاده کنی تا غاز هم ضعیف نشه

 57. سلام من غاز محلی کرچ دارم که زیرش ۷ تا تخم داره الان هم ۲۹ روزه خوابیده هنوز شکسته نشده اند و وقتی روی چراغ قوه قرار میدم توشون جوجه هست دیده میشه حالا من چیکار کنم میشه راهنمایی کنید البته من یکی از تخم رو یواشکی شکوندم وقتی که شکوندم توش دیده می‌شد و یکم داشت حرکت می‌کرد ولی بعد ۲ ساعت دیگه رفتم دیدم جوجه تو تخم مرده و بوی خیلی بدی میداد حالا من با تخم های دیگه چیکار کنم

  1. احتمالا رطوبت محیط پایین بوده که پوسته تخم سفت مونده و جوجه ها نتونستن تخم رو بشکنن
   یا اینکه غاز شما به استخر آب دسترسی نداشته
   حتما باید استخر آب داشته باشه
   میره تو استخر خودشو خیس میکنه و روی تخم ها میخوابه
   اینطوری جوجه ها سر موقع از تخم بیرون میان

  1. بله باید از روز هفتم به بعد ، هر روز آبپاشی کنید.

 58. سلام جوجه ای که از تخم در اومده و خیلی ضعیفه چه مراقبتی می‌خواهد؟

 59. دقیقاً جلوی نوکش،اون قسمت ک برآمدگی داره.اینجوری شده و اینو بگم که تازگی اینجوری شده بود و فکر کنم ضربه خورده باشه

  1. بهتر که برای سریعتر و بهتر به دامپزشک مراجعه کنید
   درمان خودسرانه در خانه ممکن که خطرناک باشه برای پرنده

  2. سلام چرا جوجه غاز ها نمیتونن از تخم خارج شن گاهن یک مقدار از تخم راهم میشکنن ولی تلف میشن

   1. بهتر که قسمتی که نوک جوجه قرار داره رو سوراخ کنید تا راه تنفسیش ازاد بشه
    بعدش جوجه خودش برای شکستن تخم تلاش میکنه ، نیازی به شکستن کامل پوسته نیست
    دما و رطوبت دوره ستر و هچر و هم چنین اب پاشی رو باید انجام بدید تا پوسته کاملا نرم بشه

 60. سلام،نوک یکی از جوجه غاز های من انگار ی زره خورده و زخم شده.درست میشه؟

  1. دقیقا کدوم قسمت نوکش
   اگه عمیق باشه ممکنه عفونت کنه و حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید

 61. سلام
  غاز من ۳۹روز است روی تخم ها خوابیده و هنوز بلندنشده تخم هاهیچ کدام با نشدند و هنوز هم روی تخم ها می‌خوابد علت چیست

  1. زمانی که غاز برای مدت کوتاهی از روی تخم ها بلند میشه ، اونا رو به کمک چراغ قوه نوربینی کن و داخلش رو با دقت نگاه کن
   در صورتی که جوجه در حال حرکت دیدی یعنی جوجه ها میان بیرون
   ولی اگه داخلش تاریک بود و هیچ حرکتی نداشت یعنی تخم ها بدون نطفه بوده اند.

 62. سلام
  ایا جوجه غاز های من واکسن میخوان؟
  اگه میخوان کِی بزنم؟
  در ضمن جوجه غاز ها از خود مادر هستند.

  1. به داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید کامل راهنمایی تون می کنن

  1. از یک ماهگی به بعد
   به شرطی که هوا خوب باشه ، باد نوزد و اب ولرم باشه

 63. با سلام و با ارزو قبولی طاعات و عبادات
  من تخم هایی که غاز تخم گذاری کرده را در اتاق نگه میدارم تا جمع بشه و کرچ بشه خواستم بدونم که ایا این تخم ها مثلا به مدت ۱/۵ ماه در اتاق نگه داری بشه ایا جهت جوجه شدن مشکلی پیش نمیاد و تخم ها از حالت طبیعی خارج نمیشه؟؟

  1. بهتر که بیشتر از یک هفته نگهداری نشه چون میزان جوجه شدنش کاهش پیدا میکنه
   در دمای ۱۵ درجه و رطوبت ۵۰ درصد نگهداری بشه روزانه چند بار هم چرخش داشته باشه

 64. سلام و خسته نباشید .من یه دستگاه ایزی باتور یک اسکندری خریدم الان دوره هچ قو غاز هام هستش هر کاری میکنم رطوبت به هشتاد نمیرسه .دذ حالی که تا شانه تخم مرغ ها بودن درست بود همینکه سبد هچ را داخل دستگاه گذاشتم هر چقدر اب اضافه میکنم درجه روطوبت روی ۶۰ایستاده لطفا راهنمایم کنید .

  1. احتمالا دریچه های هوا زیادی بازه یا اینکه رطوبت محیط پایین
   اب بیشتری در ظرف بریزید و رطوبت محیط رو هم کنترل کنید (باید بین ۴۰ الی ۵۰ درصد باشه)

   1. خیلی ممنونم از راهنمایتون درسته از محیط بود رطوبتش رو کم کرده بودم .فقط یه سواا دیگه یدونه از غاز های من کامل دنیا اومده و سر پا هستش ففط اون زردی تهش یذرش بیرونه این از چی هستش و چیکار باید بکنم ؟

    1. اون باید کامل جذب بدنش بشه وگرنه عفونت بند ناف میگیره
     حتما در محیط تمیز نگهداری کن و تا ۲۴ ساعت پس از تولد نباید هیچی بهش بدید به جز اب و شکر
     تا زرده کاملا جذب بشه

    2. سلام خسته نباشید من ۸ فروردین ۸ عدد تخم غاز رو داخل پوشال قرار دادم برای جوجه کشی طبیعی بعد از گذشت ۱۰ روز غاز کرچ شده تو عدد تخم رو بیرون از پوشال انداخت و شکوند من سریع جا شونو تعویض کردم اما بقیه تخم خا بو گرفته بودن بعد از گذشت ۲۳ روز غاز ماده ۲ عدد دیگر از تخم هارو شکوند و الان امروز ۹ اردیبهشت هست و هنوز تخم ها جوجه نشدن میشه راهنماییم کنید یعنی بقیه تخم ها پوچ شدن

    3. به کمک چراغ قوه قوی داخل تخم ها رو نگاه کن
     اگر موجود متحرکی دیدی احتمالا جوجه تشکیل شده و زنده است
     در غیر این صورت یا پوچ یا جوجه داخل تخم مرده

  2. سلام داداش یه دستمال خیس کن بزار داخل ظرف آب کف دستگاه .دستمال مثل حوله باشه . ببین ۱۰ دقیقه ای چیکار میکنه 👍 من خودم هم همین مشکل رو داشتم

 65. سلام
  زیر هر غاز کرچ چند تا تخم بزاریم که بتونه کاملا پوشش بده؟
  چون تخمها رو جمع میکردم ولی الان یکیشون کرچ شده و نمیدونم چند تا تخم زیرش بذارم

  1. غاز ها الان دوهفته است که خوابیدن ولی نمی دونم چی باید بخورن یه راهنمایی کنید

  1. نه نیاز نیست ولی یک استخر یا برکه باید در اختیار غاز باشه تا روزی چند بار اب تنی کنه
   با بدن خیس روی تخم ها می خوابه و فرایند اب پاشی رو به نوعی انجام میده

 66. سلام.
  جوجه غاز من همین الان از تخم بیرون اومد.چند روز احتیاج به آب و غدا نداره؟

  1. تا ۲۴ ساعت
   بعدش باید به کمک محلول اب و قند یا انرژی پلاس تقویت بشه
   بعد از چند ساعت می تونید کم کم بهش غذای پودری و نرم بدید

 67. سلام و عرض ادب
  ببخشید الان روز دوازده م که غاز روی تخم هاش خوابیده ولی هیچ کدومش نطفه نداشت،میتونم براشون دارم بجاش تخم مرغ بذارم

  1. بله به شرطی که غاز متوجه نشه
   چون ممکن که روی تخم های مرغ نخوابه

 68. سلام
  شرمنده برای جوجه کشی با دستگاه برای جوجه غاز باید چرخش دستگاه روی چند ساعت باشه منظورم اینه که داخل ۲۴ ساعت چند دفعه بچرخه
  ممنونم

 69. سلام ببخشید غاز ماده من دو ماه هست که روی تخم هاش خوابیده هنوز تخم ها تبدیل به جوجه نشدن چی کار کنم حالا😔

  1. یکی از تخم ها رو کمی بشکنید تا از وجود جوجه داخل ان مطمئن بشید
   در صورتی که همه تخم ها پوچ باشن بهتر که تخم ها رو بردارید تا غاز بتونه به زندگی عادیش ادامه بده

   1. ممنون که جوابمو دادین همین امروز جوجه هایش از تخم بیرون اومدند فقط سه تا جوجه الان داره

 70. سلام.
  الان ی ۲۰ روزی هست که غازم روی تخم ها خوابیده.قبلاً در لانه هیچ بویی نمیومد اما این ۲_۳ روز خیلی بوی بدی از لانه میاد.من نطفه سنجی کردم و تخم هارو بو کردم همه سالم بودن اما یکی از تخم ها اصلاً داخلش معلوم نبود و بوی گند میداد.از لانه خارجش کنم؟

  1. اره حتما حتما بیرون کن چون باعث خراب شدن بقیه تخم ها هم میشه
   اون تخم بدون نطفه هستش و خراب شده اما بقیه تخم ها خوشبختانه جوجه دارن
   به غازتون رسیدگی کنید تا به خوبی روی تخم ها بخوابه

 71. سلام.
  غاز من رو تخم هاش خوابیده.وقتی براش آب و غذا میذارم کمی آب میخوره بعد آب رو روی خودش و تخم ها می پاشه.مشکلی پیش نمیاد؟

  1. نه اتفاقا درستش همینه
   بهتر که یک استخر کوچک براش درست کنید تا روزانه یکی دو بار اب تنی کنه
   این کار به جوجه شدن سریعتر تخم ها هم کمک میکنه

 72. سلام خسته نباشید ما غازمون که رفته بود روی تخم نشسته بود روشو با تخته پوشوندم و راه برای ورود و خروج گذاشتم بعد از ۶ روز یه حیوان رفته حمله کرده و از جاش بلند شده و سه چهار متری اون ورتر دیدم تو بلندی حداقا نزدیک نیم متری جایی که واسه تخم کردن مرغ ها بوده او بالا روی تخم نشسته بود و صورتش زخمی بود و ما گفتیم هر حیوانی بوده می خواسته تخمشو بدزده و جلوشو گرفته الان بعد از یک روز و خورده ای اصلا نمی‌رفت دوروبر الان ظهر دیدم رفته نشسته و غروب بلند شده انگار خوشش نمیاد بشینه چیکار کنیم الان تا تخم ها خراب نشه. چیکار کنیم تا بره بشینه.

  1. قبل از هر کاری باید اون مکان رو کاملا حصارکشی کنید که کاملا امن بشه و هر حیوانی نتونه بیاد
   غاز بدبخت باید ارامش کافی داشته باشه تا روی تخم ها بخوابه

 73. سلام ببخشید تخم غاز و اردک رو فقط باید داخل سبد دستگاه جوجه کشی به صورت افقی بزاریم یا که به سبک تخم مرغ عمودی بزاریم

  1. بستگی به نوع شانه و نوع دستگاه داره
   به هر دو روش میشه گذاشت اما حالت افقی بهتره چون تخم در حالت امن تری قرار داره

 74. سلام من نمی‌دونم نژاد تخم غازم چیه ؟ از چ زمانی دیگ نباید چرخوند و از چ زمانی باید آب پاشی رو شروع کنم ؟

  1. از روز هفتم به بعد تا شروع روز هچر باید اب پاشی کنید
   سه روز اخر دوره جوجه کشی نباید چرخش بدید و دما و رطوبت رو برای دوران هچر تنظیم کنید
   بهتر که در مورد طول دوره جوجه کشی و دما و رطوبت مناسب برای جوجه کشی از تخم مورد نظر اطلاعات به دست بیارید

  1. اب و غذا رو کنار لانه بذار
   محل لانه هم باید کاملا خلوت و ارام و گرم و بدون عوامل استرس اور باشه

 75. سلام غاز ماده چند روز روی تخم هاش خوابید،یعنی کرچ شده بود،چون اصلا بیرون نمیومد یکم لانه ش رو جابه جا کردم الان دو روزه رو تخم هاش نمیخوابه،چکارش کنم؟ایا تخماش خرتب شده،ایا راهی هست دوباره بخوابه لطفا زود جواب بدین

  1. نباید جا به جا می کردید
   به دلیل جا به جایی مکان، پرنده دچار استرس شده و مدتی طول میکشه تا به محیط جدید عادت کنه و روی تخم ها بخوابه

 76. سلام اگه تخم های درون دستگاه رو ابپاشی نکنیم از راندمان دستگاه کاسته میشه ؟جوحه ها میمیرن

  1. بله راندمانش کم میشه
   تخم های اردک و غاز نیاز به اب پاشی دارن

 77. سلام.
  امروز روز هفتم هست که غازم روی تخم های خوابیده و من امروز نطفه سنجی کردم.بعضی از تخم ها تقریباً نصفش رو سیاهی کمرنگ گرفته بود،ایا اون تخم نطفه داره؟لطفاً راهنمایی کنید

  1. باید رگ های خونی و موجود متحرک داخل تخم رو مشاهده کنید
   از چراغ قوه قوی تری استفاده کن و حتما محیط رو تاریک کن تا نتیجه بهتری بگیری

 78. سلام،اردک نر با عاز ماده جفتگیری میکنه،ایا تخم های غاز نطفه دار است؟

  1. نمیشه جواب قطعی داد
   باید یک هفته پس از جوجه کشی ، نطفه سنجی کنید
   اگر رگ های خونی مشاهده کردید یعنی جنین در حال رشد
   وگرنه تخم بدون نطفه است

 79. سلام.
  امروز روز هفتم هست که غازم روی تخم های خوابیده و من امروز نطفه سنجی کردم.بعضی از تخم ها تقریباً نصفش رو سیاهی کمرنگ گرفته بود،ایا اون تخم نطفه داره؟

  1. باید رگ های خونی رو مشاهده کنید وگرنه نمیشه گفت نطفه داره یا نه
   چند روزه دیگه دوباره تست کنید.

 80. با سلام خدمت شما .اولا میخوام بدونم قو غاز چینی از چه نژادی هستن مثلا سبک هستن یا سنگین یا در کل در دستگاه با چه تنظیماتی بزارم دوما در مورد ابپاشی همه روزه. یه توضیحی میدید من متوجه نمیشم اگه هر روز دستگاه رو خاموش کنم ابپاشی کنم بعد دوباره دستگاهو روشن کنم مشکلی پیش نمیاد به نطفه ها و از چند روزگی شروع کنم به ابپاشی؟

  1. بین ۵ تا ۱۰ کیلو وزن میگیرند، بنابراین جزو نژادهای سنگین هستند
   از روز هفتم و پس از اولین نطفه سنجی ، اب پاشی رو همه روزه سر ساعت مشخص انجام بدید
   دما و رطوبت محیط رو بالا ببرید تا هنگام باز کردن درب دستگاه ، شوک دمایی به تخم ها وارد نشه

 81. سلام و عرض ادب.
  ببخشید غاز اگه در دوره تخم گذاری،جفت گیری کنه،تخم ها نطفه دار می شوند؟

  1. سلام و عرض ادب.
   ببخشید غاز اگه در دوره تخم گذاری،جفت گیری کنه،تخم ها نطفه دار می شوند؟لطفاً راهنمایی کنید

   1. بله میشن
    معمولا تخم ها یک هفته بعد از جفت گیری موفق، نطفه دار میشن

  2. بله میشه
   حدود یک هفته بعد از جفت گیری ، تخم ها نطفه دار خواهند شد
   یعنی اگر امروز جفت گیری کنند و فرداش تخم بذاره ، تخم ها بدون نطفه ان و برای نطفه دار شدن به یک هفته زمان نیازه

 82. سلام.
  از چه نوع تغذیه ای برای جوجه غاز های تازه متولد شده یا یک روزه استفاده کنیم؟

  1. مخلوط ماست و سبزیجات
   تخم مرغ آب پز شده
   سیب زمینی پخته له شده
   پلت مخصوص غازها رو به صورت خمیری در بیارید

 83. سلام

  غاز من الان نزدیک به ۱۳روز رو تخم ها خوابه،ولی از ۱۰تا تخم فقط ۸تا زیرش مونده
  فکر کنم شکسته و خورده
  دلیلیش چی میتونه باشه؟؟!

  1. تغذیه ناکافی
   حتما اب و غذای کافی رو همیشه جلوی غاز بذارید

 84. سلام
  من یه جفت غاز دارم ماده ۱۴ تا تخم گذاشته بود یه چند روزی قطع کرد الان دوباره شروع به تخم گذاری کرده کرچ نشد
  هیچ وقت کرچ نخواهد شد؟

 85. سلام من دو جوجه غاز گرفتم میتونم داخل قفس نگهداری کنم و سه الی چهار روز ازشون سر بزنم.اب و غذا بزارم ممنون از راهنماییتون

  1. غازها روزی چند بار نیاز به اب و غذا دادن دارن
   اگر وقت رسیدگی بهشون رو ندارید بهتر که بفروشید.

 86. با سلام غازای من توی لونشون تخم نمیزارن و میرن یه جای دیگه چه کار کنم تا در لانه اش تخم گزاری کند

 87. سلام.
  الان ۵ روزی هست که غازام تخم میکنن و تا الان ۳ تا تخم گذاشتن‌.اما من از اون موقع تا الان یک جفت گیری ازشون دیدم.از این میترسم که تخم ها نطفه دارن یا نه،ضمناً دسترسی به آب هم دارن.لطفاً راهنمایی کنید.

  1. یک هفته پس از اینکه غاز ماده روی تخم ها خوابید، با استفاده از یک چراغ قوه پر نور، داخل تخم ها رو نگاه کن
   اگر رگ خونی دیدی یعنی نطفه دار ، اگه نبود یعنی بدون نطفه بوده

 88. با سلام و خسته نباشید.
  ی چند روزی هست که من غازام رو به شنا میبرم.بعد از اینکه از اب بیرون میان همگی به سمت لانه میرن اما یکی از غاز هام سریع میخوابه.یا اصلاً دیگه راه نمیره.انگار که پاهاش جون ندارن.علتش چیه؟

  1. از بقیه غازها جدا کن و برای درمان به داروخانه دامپزشکی مراجعه کن تا داروی لازم رو براش تجویز کنه

 89. سلام
  من یکی از روستاهای خرم آباد زندگی میکنم چند تا غاز دارم تخم گذاری میکنم ولی تخم هارو کنار برکه میزارن که زمین خیسه سرده ایا تخم ها خراب میشن

  1. بهتر که با استفاده از علوفه و پوشال براشون لانه بسازید
   اگه سرپناه هم بسازید که بهتر میشه

    1. کاری رو گفتم رو انجام بدید تا به تخم ها آسیبی نرسه

 90. سلام و ارض ادب
  اقا ببخشید شرمنده من غازم ۲ روزه خوابیده ۱۰ تا تخم گذاشتم زیرش خب، ولی از روی تخمش بلند نمیشه
  برای حموم یا آب تنی
  باید چی کنم؟

  1. اب و غذای کافی در اختیارش بذارید و نیاز به کار خاصی نیست
   اگر تمایل داشت ، خودش میره برای اب تنی
   البته استخر اب باید نزدیکش باشه ، دور باشه نمیره

 91. سلام من یگ جفت قو غاز دارم یک ماه بیشتره که جفت گیری میکنن.چرا تخم گذاری نمیکنه.جنس غاز هم چینی هست.

  1. احتمالا لانه مناسبی برای تخم گذاری ندارن
   مکان امن و ارومی رو براشون فراهم کنید تا اقدام به تخم گذاری کنه

 92. با عرض سلام و خسته نباشید.
  ببخشید ماه جفتگیری غاز محلی در اسفند شروع میشه؟

  1. سلام بله اکثر غازها در اواخر اسفند ماه شروع به جفت گیری می کنن

 93. سلام.
  من یک حوض کوچیک دارم و غازام توش بازی میکنن.برای جفتگیری غاز هام خوبه؟

  1. بله میتونه مناسب باشه
   بهتر که ابش رو مرتب تعویض کنید تا عامل گسترش بیماری نباشه

 94. باسلام خواستم بدونم که ایا حیوان راسو(اصطلاح ترکی سوسار) می تواند غاز بزرگ نر و ماده را خفه سپس بکشد یا نه؟
  چون که به راحتی مرغ را می کسد خواستم بدونم کع ایا غاز را میتواند بکشد یا نه؟

  1. احتمالا غاز بهش حمله خواهد کرد و براش مشکل خفه کردن غاز
   اما بازم امکانش هست ، تضمین صد درصد نمیدم

 95. سلام و خسته نباشید.
  ببخشید چکار کنیم که غاز ها علاوه بر شنا کردن،جفتگیری بهتری داشته باشن و درصد نطفه تخم بالا بره؟

 96. سلام ببخشید خواستم بدونم که ایا غاز بالغ توانایی ماندن در هوای سرد و زمستانی را دارد؟؟ ایا ما در این هوای سرد در هوای باز نگه داری کنیم ایا به غاز ها ضرری میرسد یا نه؟؟
  محل زندگی آذربایجان شرقی تبریز

  1. غازها بدن مقاومی دارن و میتونن سرما رو تحمل کنن
   اما برای جلوگیری از مرگ احتمالی بهتر که یک آشیانه با تخته و یونولیت ضخیم براشون بسازید تا داخلش برن ، اینطوری از سرما در امان خواهند بود.

 97. سلام.
  چکار کنیم ک غازی با وزن متناسب داشته باشیم؟غاز های من ب تازگی خیلی ضعیف شدن،تغذیشون خوبه ولی نمیدونم چرا این اتفاق افتاده

  1. احتمالا انگل روده و یا بیماری خاصی دارن
   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی پرنده ها رو بررسی کنه و داروهای تقویتی تجویز کنه

  2. سلام غاز تو اب و هوای سرد هیچ مشکلی نداره هوای گرم اتفاقا واسش خوب نیست جیگرش خراب میشه و گرنه تو هوای سرد کوچک ترین مشکلی نداره

 98. سلام
  غاز من که امسال ۷ تا جوجه دراورده ۲ تا جوجه هایش از زیر هر بالش استخوان و مو اضافی روییده متاسفانه؛ یعنی اصطلاحا این بال های اضافی موقع حرکت روی زمين کشیده می شود میخواستم ببینم که علت اینکه این تا جوجه چنین بال های اضافی دارند چیه؟؟
  یک نفر گفت که این ها مریض هست ایا درسته یا نه؟؟ ممنون

  1. احتمالا مریض و یا شاید هم ارثی باشه
   لطفا به دامپزشک متخصص مراجعه کنید تا علت رو پیدا کنه و درمان صحیحی رو تجویز کنه

 99. با سلام من ۱۰ تا تخم گذاشتم زیر غاز قو و مرتب هم روی تخم ها خوابیده و گه گاهی برای حمام و غذا بیرون می آد ولی اکثرا رو تخم ها خوابیده الان نگاه می کنم تخم ها ۱۸ تا شده یعنی آیا در مدت کرچ هم امکان تخم گذاری برای غاز قو وجود دارد؟

  1. بله امکانش هست
   چون تخم ها مال خودش نبوده که
   اگر بدون جفت گیری با پرنده نر تخم گذاری کرده باشه ، اون تخم ها بدون نطفه هستند و به جوجه تبدیل نخواهند شد.

  2. سلام و ارادت
   یک قاض نر دارم و دو ماده
   هردو ماده شهریورماه تخم گذاری کردند و لانه خودشان ساختند اکنون بیش از ۴۵ روز روی تخم ها خوابیده اند ایا ممکن است تخم ها جوجه نشوند

   1. بهتر که تخم ها رو به کمک چراغ قوه در یک مکان تاریک ، مورد نوربینی قرار بدید
    اگر جوجه متحرکی داخل تخم مشاهده نکردید به احتمال زیاد تخم ها بدون نطفه بوده اند.
    ولی اگر جوجه در حال حرکت باشه ، باید اجازه بدید که دوره جوجه کشی کامل بشه خودشون میان بیرون

 100. سلام
  در من یک جفت غاز بزرگ نر و ماده وجود دارد که غاز ماده امسال حدودا ۲۰ تا تخم گذاری کرد و سپس کرچ شد و جوجه دراورد الان این غاز دیگر تخم گذاری نمیکنه از زمانی که کرچ شده میخواستم بدونم که این غاز ماده کی تخم گذاری می‌کنند.؟؟
  درضمن جوجه غاز ها الان تقریبا ۲ ماهه هستند خواستم بدونم که این جوجه غاز ها چند ماه بعد شروع به تخم گذاری می‌کنند اگر ماده دربیاورند. ممنون

  1. غازها در سن ۷ یا ۸ ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند
   غاز نر و ماده رو از جوجه ها جدا کنید و شرایط خوبی رو همراه با اب و غذای کافی براشون فراهم کنید تا شروع به تخم گذاری کنند.

 101. سلام وقت بخیر
  قوغازم کرچ شده ولی تخم غاز ندارم ، اگه تخم مرغ وتخم قرقاول بزارم روشون میخابه چون غاز حساسه وکمی سنگین میترسم تخم ها رو بشکنه

  1. سلام
   علاوه بر وزن بالا ، غاز رطوبت زیادی به تخم ها میده ، امکان اینکه جوجه کشی موفق نباشه هست

 102. سلام وقت بخیر
  من زیر غازم ۱۱ تا تخم گذاشته بودم امروز روز ۲۸ ام است
  و من فقط ۹ تا تخم در لانه مشاهده کردم و یکی صبح و یکی هم انگار بعد ظهر شکسته بود و اثری از جوجه ها نبود
  ممکنه خودش خورده باشه ؟
  یا اتفاقی شکسته شده باشند ؟ و دلیلش چیه چرا این ۲۷ روز قبل تخمی شکسته نشد
  در ضمن مکان غاز امنه
  لطفاً پاسخ دهید ممنونم

  1. سلام
   اگه تغذیش مناسب نباشه خودش میشکونه
   بسته به نوع شکستن میشه حدس زد مشکل رو
   بعیده موجوده دیگه ای بتونه بیاد نزدیکش ، این مواقع خیلی عصبی میشه و هرچی میاد میزندش
   توی تخم زرده اینا داشت ؟ چک کنید ببینید تخماش جوجه دارن ؟

 103. سلام
  وقت بخیر
  این جوجه غاز ها ی ما که الان یک هفته هستند از تخم درآمد است ۷ تا از جوجه ها منقارش و پا هایش سیاه است و ۱ از غاز ها منقارش و پایش قرمز کم رنگ است میخواستم ببینم که علت این چه؟ایا این سیاه رنگ ها قو غاز هستند؟؟ چون من تخم قو غاز نگذاشته بودم

  1. شاید از بیماری باشه و شاید هم نژادشون فرق کنه
   بهتر که با یک پرورش دهنده با تجربه غاز مشورت کنید.

 104. سلام
  وقت بخیر
  ابن غاز ماده ما که از ۱۰ اردیبهشت ماه کرچ شده بود ۱۳ تا تخم زیرش بود تا الان ۸ تا از تخم ها جوجه شدن میخواستم بدونم که این ۵ تا دیگه جوجه میشود یا این ۵تا خراب هستند؟؟
  البته جهت کسب اطلاعات بیشتر بگم که من ۳ از این تخم ها را کمی تکان دادم از داخلش صدا میامد انگار نطفه داخلش است ولی از دو تای دیگر وقتی که تکان میدادم هیچ صدایی نیامد. گفتم که در جریان باشید
  ممنون

 105. سلام
  با تشکر از راهنمایی های شما الان غاز ماده ما که بیش از ۱ ماه است که کرچ شده ۱۱تخم زیرش بود امروز ۵ تا جوجه از تخم بیرون آمد میخواستم بدونم که ۶ تا دیگه کی از تخم خارج میشه درضمن الان من به این جوجه غاز ها چه نوع غذا بدم لطفا در مورد نوع غذا نیز راهنمایی بفرمایید
  همچنین ایا لازم است من یک لامپ ۱۰۰ وات روشن کنم تا شب ها که در هوای ازاد هستند گرما تولید کنه یا نه؟؟
  ممنون

  1. سلام
   صبور باشید اگه نطفه داشته باشن یکی دو روزه حداکثر درمیان
   لامپ بزارید با فاصله از زمین که حتما خوبه
   براشون جیره مخصوص بخرید و روز ۳ وم بهشون بدید ، روز اول چیزی نمیخورن و روز دوم هم آب و شکر مناسب هست

 106. سلام
  وقت بخیر
  ببخشید من یک جفت غاز بزرگ نر و ماده دارم که حدودا ۳۰ است غاز ماده کرچ شده و ۹۹درصد شبانه روز را روی تخم ها خوابیده. ولی متاسفانه تا به این لحظه تخم ها جوجه نشدند. میخواستم بدونم که چقدر طول میکشه تا جوجه ها از تخم ها دربیان
  درضمن نشانه ای وجود دارد ما به تخم نگاه کنیم ببینیم که ایا در داخل این تخم جوجه وجود دارد یا نه؟

 107. سلام
  یک جفت غاز دارم تخم هاشو گذاشتم ک جوجه بشن ولی فقط شب ها میخوابن روز ها زیاد رو تخم نمیخوابه میخواستم ببینم روزی چند ساعت بخوابه طبیعیه
  ممنون میشم جواب بدید

  1. اصولا باید روزها هم بخوابن
   اگر تمایلی به جوجه کردن تخم ها ندارن باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

 108. سلام
  با ارزو قبولی طاعات و عبادات
  من یک جفت غاز بزرگ نر و ماده دارم فکر کنم که ماده ۲ روز است که کرچ شده است چون دیگر از روی تخم ها بلند نمیشه و وقتی که پیش تخم ها میرم ماده به شدت عصبانی میشود و میخواهد به من حمله کند میخواستم بدونم که من چکار کنم که این تخم ها در اخر به جوجه تبديل بشه.؟ ایا از به ماده غذای خاصی بدم یا نه؟ همچنین محلی که ماده نشسته زیاد تاریک نیست ایا ایرای دارد یا نه؟؟
  ممنون میشم که راهنمایی کنید🙏
  درضمن من میخواستم به ماده از نزدیک غذا بدم ماده عصبانی شد و از روی تخم ها بلند شد رفت ولی کمی بعد دوباره امد نشست ایا این ضرری به جوجه شدن تخم ها میزنه یا نه؟

  1. بهتر که اب و غذا رو نزدیک لانه بذارید تا از روی تخم ها زیاد بلند نشه
   بلند شدن برای چند دقیقه ضرری برای تخم ها نداره
   محیطش باید کاملا ارام و بدون استرس و نسبتا تاریک و گرم باشه
   این موارد رو رعایت کنید به زودی جوجه ها سر از تخم بیرون میاورن که حدودا بین ۲۸ الی ۳۰ روز طول میکشه

 109. سلام
  وقت بخیر
  طاعات قبول حق
  من دو دوره تخم غاز میذارم زیر مرغ ولی هر دوره جوجه قبل اینکه از تخم خارج بشه خفه میشه چه دلیلی ممکنه داشته باشه؟؟

  1. سلام
   طاعات و عبادات شما هم قبول باشه
   با توجه به خصوصیت تخم های غاز و نیاز به ابپاشی مرتب از روی ۷ ام ، امکان جوجه شدن تخم غاز زیر مرغ کمه
   برای اینکار بهتره از دستگاه جوجه کشی استفاد کنید
   دلایل ابپاشی این تخم در پست زیر و داخل ویدیو گفته شده :
   آبپاشی تخم غاز

 110. سلام وقت بخیر آقای احمدی
  از این که پاسخ گو سوالات هستید ممنونم
  مقداری تخم بوقلمون دارم .
  میخاستم ببینم اگه بزارم زیر غاز می‌تونه جوجه شون کنه و ازشون مراقبت کنه ؟
  و اینکه آبتنی غاز کُپ باعث لوق یا خراب شدن تخم های بوقلمون میشند یا خیر ؟
  باتشکر …

  1. بهترین و ساده ترین کار استفاده از دستگاه جوجه کشی است که نیازی به مراقبت از پرنده هم نیست
   می تونید از دستگاه های ما و یا حتی دستگاه های دست ساز و یا دست دوم هم استفاده کنید
   اگر می خواهید دستگاه تون گارانتی واقعی داشته باشه حتما از گروه صنعتی اسکندری خرید کنید.

 111. سلام
  با ارزو قبولی طاعات و عبادات
  من بک جفت غاز دارم که حدودا ۱۰ تا امسال تخم گذاری کردند اما متاسفانه ۱ هفته است که هیچ گونه تخم گذاری نکردند من رفتم ۴تا از تخم هاش را کنارش گذاشتم روی علوفه خشک که شاید کرچ شدند اما متاسفانه روی تخم ها هم نمیخوابد غاز ماده؛ میشه لطفا راهنمایی کنید که چرا غاز ماده تخم گذاری نمیکنه و همچنین روی تخم ها نمیشیند؟؟ درضمن غاز ماده اشتها به غذا دارد و من غذای زیادی جلوش گذاشتم

  1. برای افزایش تخم گذاری باید از غذاهای دارای پروتئین استفاده کنید که سویا و پودر گوشت از این دست هستند.
   هم چنین برای تامین کلسیم بدن پرنده می تونید از پودر صدف یا پودر استخوان و یا پودر پوسته تخم مرغ استفاده کنید.
   هم چنین برای دریافت جیره غذایی لازم برای غازهای تخم گذار می تونید به مغازه های معتبر فروش دان طیور مراجعه کنید.

 112. سلام ، من یک جفت غاز دارم نمی دونم کدوم نره و کدوم ماده ، ولی ۲ ، ۳ ماهی هست که تخم میزارن ، الان هم تخم هاشون زیاد شده و رفتن تو لونه و یکی شون خوابیده روی تخم ها و اون یکی نزدیک اون غاز خوابیده ، نزدیک لونه میشی خیلی سر و صدا می کنن و حالت تهاجمی می گیرن ، اول اینکه از کجا نر و ماده بودنشون رو تشخیص بدم و دوم اینکه چیکار باید بکنم در رابطه با جوجه شدن تخم ها؟؟؟

  1. سلام
   اگه جفتگیری کرده باشن که اونی که خوابیده رو تخم ها ماده هست . بعد از هفت روز ، شب برید و یکی از تخم ها رو بردارید از زیرش و با چراغ نطفه سنجی کنید (اصلا تخم رو تکون ندید ، بسیار ارام و با یک دستکش پلاستیکی بدون بو ، اینکارو بکنید) و بعد هم بزارید زیرش
   اینجا مشخص میشه که تخم نطفه داره یا خیر
   حتما شب باشه
   آموزش نطفه سنجی

   در مورد تخم ها نیازی نیست کاری کنید ، تغذیشون رو تقویت کنید ، بهشون مولتی ویتامین مخصوص طیور بدید تا قدرت بدنیشون افزایش پیدا کنه

  2. سلام ببخشید من سه غوغازدارم کرچ نمیشه نزدیک ۲۵ تخم گذاشته چرا کرچ نمیشه

   1. اگه لانه خوبی نداشته باشن و در مکان گرم و اروم و کم نوری نباشه احتمالا کرچ نشن
    بهتر که از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید و خیالتون هم راحت باشه
    برای دریافت راهنمایی با کاشناسان فروش تماس بگیرید

 113. سلام
  وقت بخیر
  ببخشید من یک جفت غاز نر و ماده دارم که حدودا ۱۰ تا تخم گذاری می‌کنند حدودا هر دو روز یکبار. امروز من منتظر تخم گذاری بودم اما متاسفانه تخم گذاری نکردند ایا این دلیل میشه که غاز میخواهد کرچ بشه یا نه؟؟
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. اگر دائما داخل لانه میخوابه و تمایلی به حرکت و خوردن غذا نداشته باشه یعنی میخواد جفت بشه

  2. سلام من یک جفت قو غاز دارم ویه دونه معمولی که کرچ شده ولی از لانه که میاد بیرون قوغاز ها بهش حمله می کنن می خواستم بدونم فردا برای جوجه ها ضرری نداشته باشه یا اونارو نکشن

   1. بهتر که جداشون کنید
    دعوا سر جفت گیری هستش
    نرها میخوان جفت شن ولی ماده نمیزاره

 114. با سـلام و خـسـته نباشید!
  ببخشید، من یه جفت غازه نَر و ماده دارم که تخم گذاشتن و الآن دو تا از تخم هاشون در اومده.
  می خاستم بپرسم که؛ الآن جوجه ها “۲” روزه هستن،
  می تونم جوجه ها رو از مادرشون جدا کنم؟؟؟؟؟
  چون مادرشون پاش رو روی جوجه ها می زاره و خفه
  شون می کنه.
  ممنون میشیم پاسخ بدید!.. ♡

  1. بله می تونید جدا کنید
   و با استفاده از دانه ها و غذای پودر شده تغذیشون کنید.

 115. سلام
  من ۱فروردن جوجه غاز خریدم چطوربفهمیم غاز کرچ افتاده؟سن کرچ شدنش چندماهگیه؟

  1. بعد از گذاشتن چندین تخم روی اونا می خوابه
   نباید تخم ها رو از لانه خارج کنید تا غاز کرچ بشه
   محیطش باید اروم و خلوت و گرم باشه

 116. سلام وقت عالی بخیر ما چنتا قوغاز داریم الان حدود یک ماه تخم میزارن الانم ۳ روزه تخم نذاشتن از کجا بدونم کرچ شدن یا ن

  1. اگه روی تخم ها خوابیده باشه یعنی کرچ شدن
   بهتر که محیط ارام و بدون استرسی رو براش فراهم کنید و اب و غذای کافی در اختیارش قرار بده

 117. سلام وقت بخیر من ده تا جوجه غاز چندروزه دارم یبار سه تا یه بار دوتا ش مردن شب ها این اتفاق میفته گردن اون ها کبود میشه یه مقدار کاهو ویه مقدار آب میدم هرروز میشه خواهش کنم راهنمایی کنید ایا واکسن نیاز دارن

  1. بهتر که هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید
   و جوجه های بیمار و مشکوک به بیماری رو جدا کنید

 118. سلام
  ببخشید جوجه غاز های من به تازگی در اومدن،آیا واکسن می خوان؟

  1. نه
   معمولا واکسن ها از دو هفتگی شروع میشن
   حتما در این مورد سهل انگاری نکنید و به دامپزشک مراجعه کنید.

 119. سلام وقتتون بخیر، و بابت اطلاعاتتونم ممنونم
  میگم من یه غازی دارم ک خوابیده روی تخماش فک کنم ده روزی میشه ک نمیبینمش اصلا از لونه بزنه بیرون، خواستم بپرسم احتمال داره ک شبا ک ما خواب باشیم از لونه برا خوردن غذا بیاد بیرون؟؟؟؟؟. و اینکه آیا موقعی ک تخمها میخان بشن ب جوجه ما باید ب جوجه کمک کنیم برا در اومدنش از تخم، مثلا تخمشون رو بشکنیم ک جوجه دربیاید یا اینکه خودش ب راحتی درمیاد از تخم؟؟؟

  1. بهتر که اب و غذا رو ببرید کنار لانه تا از روی تخم بلند نشه
   بهش رسیدگی کنید و سعی کنید محیط گرم و امنی رو براش فراهم کنید.
   نه نیازی به کمک کردن نیست جوجه ها خودشون میان بیرون و مادرشون هم کمک میکنه

 120. سلام.
  ببخشید من ۹ عدد تخم زیر غازم خوابونده بودم که ناگهان دیدم که یکی از تخم ها شکسته.وقتی نگاه کردم تخم بدون نطفه بود.پس تعداد شده بود ۸ تا.چند روز بعد که نگاه کردم دیدم تخم ها ۷ عدد شدن.تخم ناپدید شده بود!
  مادر خودش خوردتشون؟
  شاید مادر خواسته تخم های بدون نطفه رو دور بندازه،درسته؟

  1. شاید هم گرسنه بوده
   به اب و غذاش رسیدگی کنید و حتما از پروتئین و کلم و کاهو و پودر استخوان در غذاش استفاده کنید
   اگر دوباره تخم ها رو خورد باید ناچارا از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

 121. سلام. چند تا غاز من روی تخم‌هاشون نشستن
  امروز یک تخم رو از زیرش بیرون انداخت، یعد چند ساعت داشت جوجه از تخم خارج میشد، ولی یکی‌دوساعت بعد سر زدم نه پوست تخم بود نه جوجه
  هیچ حیوانی هم نمیتونه داخل لانه‌ش بشه حتی موش،. ممکنه خود مادر غاز به هر دلیلی جوجه و پوست تخم رو خورده باشه؟

  1. احتمالش هست
   ایا غذای کافی در اختیار غذا قرار میدید؟
   شاید هم جوجه به زیر غاز رفته و شما ندیدید

 122. سلام من یه غاز دارم ۲۳ تا تخم گذاشته آیا ۲۳ تاشو میتونه جوجه کنه بعد اگه بارون بریزه روش تخم ها خراب میشن ؟ قبلا یه بار بارون خورده آیا تخم ها خراب نشده

  1. نه مشکلی برای تخم ها پیش نمیاد
   چون اصولا در جوجه کشی مصنوعی هم به صورت دوره ای تخم های غاز رو اب پاشی می کنن
   اگر تعداد تخم ها زیاد بود و غاز نتوانست از انها جوجه کشی کنه می توانید از دستگاه های جوجه کشی ما استفاده کنید که کیفیت راندمانش رو در این زمینه اثبات کرده
   برای این مورد بهتر که با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

 123. سلام
  روز چندم باید جوجه غاز متولد شده رو از لانه خارج کنیم؟

  1. سلام
   نیازی نیست شما خارج کنید ، لانه باز باشه خودشون میان بیرون

 124. سلام.
  من تخم غازم رو که ۱۵ روزه روش خوابیده، برای نطفه سنجی زیر نور قرار دادم.یک شکل کبود و سیاه مانند ۳ چهارم تخم رو گرفته و بغل هاش خالی هست.
  تخم نطفه دار هست؟
  روز ۱۵ هست.

 125. سلام.
  ببخشید برای غاز محلی کرچ چقدر طول میکشه تا جوجه در بیان؟چند روز؟
  .

 126. سلام
  غاز من چند روزی هست که کرپ شده.بعضی موقع ها از روی تخم ها بلند میشه و بعد از اینکه می خوابه روشون،بدنش مرطوب هست و تخم ها نسبتاً مرطوب می شن.مشکلی هست؟تخم ها خراب نمیشن؟آب تنی برا غاز کرپ اشکال نداره؟

  1. نه مشکلی نیست
   اتفاقا برای اینکه پوسته تخم نرم بشه باید با بدن مرطوب روشون بخوابه
   در روش جوجه کشی مصنوعی هم به صورت دوره ای تخم ها اب پاشی میشن

  2. سلام. من تخم های غازراداخل دستپاه جوجه کشی میزارم. چکارکنن تاغازمولدم ازکرچی خارج بشه ودوباره تخم بزاره

   1. باید تخم ها رو مرتبا از زیرش بردارید تا به خوابیدن روی تخم ها عادت نکنه

 127. سلام.
  میشه لطف کنید بگید که چکار کنیم تا غاز کمتر از روی تخم ها بلند شه.غاز من در روز ۳ ساعت بلند میشه.لطف کنید بگید.

  1. اب و غذا رو بذارید کنارش تا بلند نشه
   معمولا اردک و غازها میرن ابتنی میکنن که به گفته کارشناسان برای جوجه شدن تخم لازم اگر امکانش هست شرایط اب تنی رو براش فراهم کنید.

 128. سلام.
  من غازم به تازگی کرچ شده.روی تخم ها می خوابه و من آب و غذای کافی برای اون میذارم اما بعضی موقع ها ۳یا ۴ ساعت لانه رو ترک میکنه.تخم ها خراب نمیشن؟

  1. سلام
   غاز و اردک نسبت به مرغ بیشتر به گردش نیاز دارن ولی ۳ یا ۴ ساعت خیلی زیاده
   یه شرایطی اماده کنید که کمتر بتونه بگرده
   با این شرایط امکان کاهش راندمان وجود داره ، مخصوصا اگه دمای محیط اطراف سرد باشه

 129. سلام من یک غاز نر و یک ماده دارم ک ب تازگی شروع ب تخم گذاری کردن و پریروز تخم گذاشته و برداشتمش، اما الان دوروزه ک تخم نذاشته میشه راهنمایی کنید ایا مشکلی پیش اومده براش من خیلی ناراحتم

  1. بهتر که تخم ها رو برندارید تا برای تخم گذاری در اینده امیدوار باشه چون میخواد تعداد تخم ها رو به ۱۰ یال ۱۲ تا برسونه و روشون بخوابه

 130. سلام.
  من غازام تخم گذاشتن اما روی اون ها نمی خوابن،یک عدد هست.دلیلش چیه؟آیا تخم رو جمع میکنن بعد میخوابن یا مشکلی پیش اومده؟

  1. معمولا بعد از اینکه تخم ها به تعداد مشخصی میرسن روشون میخوابه
   اگر می خواهید جوجه کشی رو شروع کنید می توانید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید در این صورت نیاز به خوابیدن غاز روی تخم ها نیست.

   1. سلام.
    ببخشید باید تخم هارو جمع آوری کنیم دیگه درسته؟باید تو لانه بگذاریمشون یا در خانه نگه داریم تا غاز کرچ شود؟

 131. سلام وقتی غاز تخم میگذارد باید تخم هارا برداریم تا وقتی که کرچ میشود؟
  یا اینکه باید همانجا داخل لانه بماند؟

 132. سلام ببخشید غاز ها که سواری را شروع کنند بعد از چند روز تخم میگذارند و بعد از چند عدد تخم انها کرچ میشن لطفا منتظر جواب تان هستم جواب بدید

  1. بستگی به تغذیه معمولا یک هفته طول می کشد
   غذای کافی و دارای کلسیم و پروتئین در اختیارشون بذارید

 133. سلام یکی از غازام تخم کرد و تا الان دوتا تخم کرد چرا شب و بیشتر موقع رو تخم نشسته است چون دما تخم بالا پایین بشه قطعا تخم خراب میشه دلیلش چیه؟

  1. مشکلی پیش نمیاد
   غاز خودش میدونه چطوری جوجه کشی کنه ازش 😊
   روز هفتم می تونید نطفه سنجی کنید ببینید جوجه داره یا نه

 134. سلام
  ی ک جفت غاز دارم ۱ساله
  جفتگیری میکنن ولی تخم ن
  میشه علتشو بگید‌‌‌….

  1. غذاشون کافی نیست
   لانه ندارن
   محیط شون سرد
   ارامش محیطی ندارند
   اینا می تونن باعث بشن

 135. سلام ببخشید من ۱۱ تا غاز دارم که ۵تا دورگه دوتا قوغاز آفریقایی و چهار تا سفید اوکراین وقتی من جوجه را فروردین ماه خریدم کی تنم گزاری رو شروع میکنن

  1. سلام
   غازها در نژادهای مختلف زمان تخم گذاری متفاوتی دارن
   اما به طور کلی غازها در ۱ سالگی و از فصل پاییز شروع به تخم گذاری میکنن ، شما از فروردین ماه میتونید شاهد تخم گذاریشون باشید
   اما تخم نطفه دار رو باید تا بلوغ که اصولا ۲ سال هست صبر کنید

 136. سلام دو تا غاز ماده با یه غاز نر دارم الان به تعداد ۵ تا تخم یک روز در میان گذاشته تا چند وقت تخم ماندگاری داره تا زیر کرچ بزارم

 137. سلام من ۸ عدد غاز ماده دارم امروز۲۹.۶.۹۹ اولین تخمشون رو گذاشتن ….. کی باید بخابن رو تخم ها لطفا راهنمایی کنید……

  1. سلام
   غاز نر ندارید ؟! اگه نر ندارید که اون تخم نطفه دار نیست
   اگرم نر دارید و تخم نطفه دار هست پرنده از اول روش میخوابه

 138. سلام من غازم تخم گذاشته وخوابیده بوده روش ولی پسرم نمیدونسته اونهارابرداشته الان چکارکنم بزارم زیریش دوباره

  1. سلام
   اگه برداشته و تکون خوردن و سرد شدن دیگه فایده ای نداره
   اونا جوجه نمیشن

 139. سلام غاز من تخم هاشو دزدیدن و الان هیچی نمیخوره من چیکارش کنم خیلی ضعیف شده ؟ممنون از زحماتتون مرسی

  1. سلام
   به نظر نمیاد به دلیل دزدیده شدن تخماش باشه !
   موارد دیگه همچون بیماری رو بررسی کنید و اگه کرچ هست زیرش تخم نطفه دار مرغ بزارید

 140. سلام و وقت بخیر غاز من از روز اول ماه رمضان کرچ شده و روی تخمهاش خوابیده کی جوجه هاش از تخم بیرون میاد؟لطفا راهنمایی کنید الان چیکار کنم؟

  1. سلام ببخشید من یک غاز ماده دارم که تازه شروع به تخم گذاری کرده .
   اینکه میگن غاز ها ۲۰ روز تخم میگذارند وبعد کرج میشن وبعد از ۴۰ روز دوباره شروع به تخم گذاری میکنن

   1. سلام
    خیر
    دوره ی جوجه کشی غاز ۲۸ تا ۳۵ روز هست
    در دستگاه جوجه کشی روز ۳۱ تخم ها به بخش هچر انتقال داده میشن
    بله ، اگه بعد از خارج شدن جوجه ها از تخم ها ، مادر رو از جوجه ها جدا کنید ، ۱۰ تا ۱۵ روز دیگه مجددا تخم ریزی انجام میدن

 141. سلام وقت بخیر
  جناب استاد من ایزی باتور۲ خرید کردم میشه محبت کنید دما برای تخم غاز رو بفرستیت تشکر

  1. در هنگام چیدن تخم ها داخل دستگاه دما را روی ۳۸.۵ درجه تنظیم کنید و پس از یک هفته دما را به ۳۷.۷ درجه سلسیوس تغییر دهید. در پایان هفته سوم این تغییر جزئی تر شده و دما را به ۳۷.۵ تغییر می دهیم. این دما تا سه روز قبل از تولد ثابت بوده و در ایام هچر دما را به ۳۷.۲ کاهش می دهیم.

 142. با‌سلام‌شما‌باید‌فقط‌آب‌دانه‌بدهید‌وبه‌جزاین‌دومورد‌چیز‌دیگر‌ندهید
  وقتی‌که‌جوجه‌ها‌از‌تخم‌بیرون‌آمدند‌شما‌میتوانید‌همه‌جوجه‌ها‌رو‌ازکنار
  غاز‌ببرید‌کنار‌و‌تخم‌های‌دیگریجایگزین‌آن‌تخم‌ها‌بکنید
  ووقتی‌که‌غاز‌ازحال‌رفت‌این‌کار‌‌رابکنید

 143. سلام من غاز وحشی دارم که۶تاتخم گذاشته ۳تا باز شدن وغاز مادر بقیه تخمهای باز نشده رو رها کرده ترک درتخم ایجاد کنم مشکلی نیست

 144. سلام خسته نباشید من یه غاز دارم کرچ خوابیده ولی بعضی وقتا از حال میره داخل لونش آب و غذا هم هست میگن باید بجای آب براش شیر بزارم که سیستم ایمنیش بالا بره این حرف درسته؟؟

 145. با سلام و خسته نباشید خدمت عزیزان زحمت کش سایت .سه تا سوال داشتم خدمت تون
  اول این که درسته که میگن غاز باید داخل اب جفت گیری کنه ودوتا نره یه ماده
  دوم غازم یه جا لونه درست کرده و دوتا تخم تو فاصله یکروز در میون گذاشته چنتا دیگه بزاره کرچ میشه
  اگه لونه رو جابهجا کنم بازم میخوابه رو تخما

 146. سلام غتز من الان ۱ روز جنین هاش در حال زدن به تخم هستن اما فعلا تخمش ترک نخورده خودم بشکنم یا بزارمشون تا کی بزارم

 147. سلام خسته نباشید جنین غاز از وقتی شلوع به زدن تخم میکند چند روز میبر از تخم بیرون بیاد لطفا رهنمایم کنید مرسی ممنون

 148. تخم غازها چون کم بود من تخم مرغ هم گذاشتم زیرش ایا به جوجه تبدیل میشه ؟ممنون از کارشناس

 149. سلام غاز من ۷الی۸تا تخم گذاشت وکرچ شد الان نزدیک به دو هفته هست رو تخم هاش خوابیده ولی امروز که بارندگی شدید شده از رو تخم هاش بلند شده میخوام بدونم مشکلی پیش نمیاد برای تخم هاش تورو خدا راهنماییم کنید

 150. سلام میگن غازی کی دستکاه هس کرچ نمیشه درسته یا مونده ب نژاد غاز غاز من ۹ تا تخم گذاشته و دستکاه هس میترسن کرچ نشه لطفا راهنماییم کنید مرسی

 151. سلام غاز من ده تا تخم کرده الان روی تخم نمیخوابه منم خودم گرفتم گذاشتم داخل لانه آب غذا گذاشتم توضیح دهید چیکار کنم

  1. در صورتی که غاز شما عادت به کرچ نکرده باشد باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید

 152. سلام
  علت کرچ نشدن در غازها چیه ؟
  غاز من ۱۲ تا تخم گذاشت بعدش دیگه تخم نذاشت
  اما کرچ هم نشد.
  سه روز به زور تو یه لانه ی کوچک که سرش هم نمی تونست بلند کنه قرارش دادم ولی باز هم کرچ نشد
  لطفا راهنمایی کنید

 153. سلام
  یک جفت غاز نر و ماده دارم که به همراه آن یک جفت اردک مسکویی نگهداری می کنم . اردک مسکویی نر با غاز ماده جفت گیری میکنه . آیا تخم غاز تبدیل به جوجه غاز میشه ؟ کارشناس محترم وب سایت لطفا راهنمایی فرمایید/. با تشکر

 154. سلام.خسته نباشید.من میخوام با مرغ تخم غازو بخوابونم،،ولی میگن یک مرغ کافی نیست!!
  آیا میشه به جای مرغ،،به اندازه وزن مرغ .یه چیز دیگه بزارم؟؟؟مثلا به اندازه دو کیلو در یک پلاستیک کاه بریزم و روی تخم ها قرار بدم و خودم هرروز با دست بچرخونمشون(راستش اینو گفتم همه خندیدن ولی بنظر من شدنیه)خوب اگه فقط گرما برا تخم ها کافی باشه .کیسه کاه هم میتونه اون گرما رو تولید کنه!نظر شما چیه؟؟

  1. سلام یه مرغ کافیه اگه مرغ شما جسه کوچکی داره ۵ تخمه غاز اگه جسه بزرگی داره ۷ تخمه غاز بزارید زیرش انشالله برکت یاشه

 155. سلام .من یه غاز دارم که ۱۶برج ۱۲ تخم زیرش گذاشتم .الان چندم در میان

  1. سلام من دوتا قوقاز دارم ۱۶تا تخم کرده فقط شب ها میره روی تخمش دو روز یه بار تخم میذارن مشکلی نیست

   1. با قرار دادن آب و غذا در کنار لانه آنها را تشویق کنید تا همیشه بر روی تخم بخوابند

  1. امکان بروز مشکل هست بهتر هست از یک غاز تر و دوتا ماده استفاده ‌کنید

 156. سلام دو غاز دارم هنوزم تخم گزاری نکردن با وجود اینکه خوراک خوبی هم دارند

  1. محیط رو گرم نگه دارید ، از وارد کردن استرس به اونها خودداری کنید

 157. سلام چطور میشه تشخیص داد تخم نطفه دار هست یا نه؟ اینکه میگن اگر روی آب شناور ماند بدون نطفه هست اما اگر به ته رفت نطفه دار هست حقیقت دارد؟

  1. نه اون مربوط به تازه یا فاسد بودن تخمه
   برای فهمیدن نطفه دار بودن تخم ، باید اون رو داخل دستگاه جوجه کشی بذارید تا جوجه کشی از اون شروع بشه و بعد یک هفته با چراغ قوه داخل تخم رو نگاه کنید اگر رگ هایی خونی دیدید، پس تخم نطفه دار هست و جوجه در حال رشد

 158. سلام . من شنیده ام نباید به تخم های غاز دست زد و آنها را تکان کرد و جا به جا کرد چون که در این صورت تخم ها جوجه نمی شوند آیا این حقیقت دارد؟

  1. باید این کار به ارامی انجام شود تا نطفه درون تخم اسیب نبیند.

 159. سلام. آیا حقیقت دارد که غازها باید در آب جفت گیری کنند و گرنه میزان نطفه دار بودن تخم میاد پایین و احتمال اینکه جوجه بشه کم هست؟

 160. سلام غاز من بعد از ۴۰تخم کرچ شده تا امروز میشه ۳روز روز اول زود زود از روی تخما بلند میشد اما الان کمتره .مشکلی‌ که نداره؟ ۱۲تا تخم زیرش گذاشتم که خیلی این تخما گرم نمیشن وعرق هم میکنن؟
  یه سوال دیگه غاز من الآنم که کرچ شده تخم میزاره سر کرچی اونارو من بر میدم .این تخم نداشتن که مشکلی نداره

  1. بهتره هر چه سریعتر از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید تا تخم ها تلف نشوند.

 161. سلام.یک جفت غاز دارم گلپایگان چهار تا دونه تخم گذاشته خوابیده روشون گوشه انباری ینج عدد مرغ با دوتا کبک هم پیششون تو انباری هست برای غاز ها مشکلی نداره .ممنون

 162. سلام روزتون بخیر ببخشید من یدونه غاز ماده ب تازگی خریداری کردم
  این غاز ۴روز بعد از خریدلری و ۲تا تخم ب فلصله ی ۲روز از هم گڋاشت و الان ۶روزه ک تخم نزاشته دلیلش چیه و چه کاری باید انجام بدم غاز هرشب هم تو لانه ی خودش روی تخما میخابید و روزا بلند میشد

  1. بهتره تغذیه غاز رو بیشتر کنید و کلسیم و پروتئین غذای اون رو بیشتر کنید.
   همچنین به یاد داشته باشید که بدون وجود غاز نر ، تولید تخم های نطفه دار ممکن نخواهد بود، بنابراین خوابیدن غاز بر روی تخم ها بی فایده خواهد بود.

 163. سلام من اول ساله که غاز خریدم باید غاز ماده روی تخم ها خاوبیده باشد غاز نر را از او جدا کنیم؟

 164. با سلام . من تو آذربایجان غربی هستم و بخاطر سردی هوا تخم ها رو آوردم داخل خونه الان موندم که کی وقت نشستن روی تخم ها هست تا ببرم بزارم تو لانه غاز ها

  1. با توجه به سردی هوا شما می توانید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.
   گروه صنعتی اسکندری واقع در شهرک صنعتی ارومیه است و بهترین دستگاه های جوجه کشی را تولید میکند.
   با کارشناسان ما تماس بگیرید
   ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰
   ۰۹۱۴۳۴۰۳۴۶۳

 165. باسلام من ۳تا غاز دارم ۲ماده یه نر یه مادش ۷تا تخم کرد بین اینا دوتا تخم کوچیک یهنی نصف تخم مرغ کرده خیلی کوچیکه فعلا که بیستر موقع روی تخم نشسته

  1. لطفا تغذیه پرنده ها رو بیشتر کنید و جیره غذایی کلسیم دار و پروتئین دار استفاده کنید تا تخم های مناسبی بگذارند.

 166. دوست عزیز ببخشید دوباره سوال میکنم .این تخمای من که داخل برنج. هستن تا چند وقت میمونن الان من ختمام رو ۴۰روزه جمع کردم
  خراب که نشدن فعلا اما کیسه هواشون بزرگ شده .میگم تا چند وقت تخم داخل برنج باشه خراب نمیشه.
  الآنم یعنی غاز که ترسیده دوباره تخم میاد.تا الان ۲۵تا کرده بنظرت چندتا دیگه تخم میکنه

  1. تخم های نطفه دار را حداکثر یک هفته می توان نگهداری کرد و بعد از یک هفته کیفیت نطفه داخل تخم افت میکنه و احتمال جوجه شدن اون کمه
   اگر تغذیه غاز پر از پروتئین و کلسیم باشد و محیطش گرم و ارام باشد، احتمال تخم گذاری دوباره اون وجود داره

 167. سلام من یه غاز دارم که حدود ۲۰تخم گذاشت وتخم گذاری رو متوقف کرد بعد از یکهفته دوباره تخم اومد ۵تا گذاشت دفه دوم .ویه شب سگ بهش حمله می‌کنه یکم می لنگه و پراش یخورده کنده شده از اون موقع که ۳روز میشه تخم نکرده .کلا جمعن ۲۵تخم کرده .آیا کرچ میشه یا آیا دوباره تخم میاد .حمله سگ مشکلی ایجاد کرده؟

  1. احتمال ترسیدن غاز از سگ وجود دارد و در نتیجه تخمگذاری او متوقف شده ، بهتره دوباره امنیت رو به محیط برگردونید و خیالش را از امن بودن محیط راحت کنید تا کم کم شروع به تخم گذاری کند.

 168. سلام.من یه غاز ماده دارم که حدودا ۳هفته هست تخم اومده.من از اولین تخم رو جمع کردم وداخل برنج گذاشتم.الان فعلا ۱۱تا جمع کردم.یکروز در میان هم تخم میزارع.الان سوال من اینه که تا زمانی که غاز کرچ میشه نطفه تخما خراب نمیشن.

  تخم غاز را تا چند روز میشه نگه داشت

  1. برای سالم نگه داشتن نطفه تخم ها ، بهتر است آنها را در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد و داخل برنج نگه دارید (اینکه داخل برنج نگه می دارید خودش ایده خوبیه و باعث کاهش رطوبت اطراف تخم میشه)
   حتما تخم ها را روزانه ۳ یا ۴ بچرخانید تا نطفه به پوسته تخم نچسبد.

 169. سلام من دوتا غاز دارم مخواستم راهنماییم کنید که غازی که جوفت نداشته وتخم گذار شده تخمش نطفه دار میشه

 170. سلام من چهارتا غاز محلی دارم اوایل بهاربود ک تخم گذاری کردن هرکدوم جداگانه لونه داشتن بعد مدتی ک هرکدوم ۱۱تا تخم داشتن خوابیدن روتخم ی ماه طول کشید ولی جوجه نشدن تخم ها یکی دوتام ک جوجه بودن نصفه بودن لطفا راهنمایم کنید

  1. به احتمال زیاد غاز های شما تغذیه کاملی نداشتد و یا از بیماری خاصی رنج می بردند.

 171. سلام من ۵ تا تخم نطفه دار غاز دورگه خریدم زیر مرغ گذاشتم امروز روز ۳۱ است خبری نیست یعنی مشکلی داره و آب پاشی نکردم

 172. سلام من ۵ تا تخم نطفه دار غاز دورگه خریدم زیر مرغ گذاشتم امروز روز ۳۱ است خبری نیست یعنی مشکلی داره آبپاش نکردم

 173. سلام من دو تا غاز محلی و دوتا قو غاز دارم که قو غاز ماده من تخم میزاره یک ساعت روش میشینه بعد دیگه نمیشینه چطور کرچ کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سعی کنید اب و غذا را در اختیارش قرار دهید تا هنگام گرسنه شدن از روی تخم ها بلند نشود.

 174. سلام یه جفت غاز دارم. یه هفته س که شروع به تخم گذاری کردن تا الان ۳ تا تخم گذاشتن. کسی تجربه داره که کی کرچ میشه. یا کی میشینه رو تخم. تخم هارم برداشتم. فقط یکیش مونده تو لانه ش . اگه کسی تجربه داره راهنمایی کنه

  1. سلام
   معمولا بعد از ۱۲الی ۱۵تا تخم خود حیوون میخوابه اگه از امنیت محل اطمینان دارید تخمها را برندارید بهتره

 175. سلام. غاز ما الان ۳۰روزه که خوابیده. یعنی ۳.۴روزدیگه جوجه هاش از تخم درمیان؟

 176. با سلام لطفا راهنمایی بفرمائید که چگونه از ورود موش به لانه غازها جلوگیری کرد

  1. بهتره برای چند وقت لونه ی غاز هارو جا به جا کنید و از مرگ موش استفاده کنید تا چند روز مثلا رو نون بریزید بزارید اونجا و حتما هم از اینکه اونورا اب پیدا نمیشه اطمینان حاصل کنید بعده سه روز تا یه هفته دیگه موش نمیبینید یکم اب یاری کنید که خدایی نکرده خاک اونجا الوده نشده باشه و دوباره غاز هارو برگردونید

  2. سلام
   یک غاز دارم که الان ۳۲ روزه خوابیده و گفتیم شاید دیگه جوجه درنیاد یکی از تخم هارو باز کردم ترکید و یه بوی بدی میومد یک دیگه رو باز کردم جوجه بود نفس هم میکشید و زیر شکمش یه چیز بزرگی بود بعد یک دیقه مرد و غاز خیلی لاغر شده الان تکلیف چیه؟میشه تخم هارو به دستگاه منتقل کرد؟

   1. یکی از تخم ها از اول نطفه نداشته برای همین فاسد شده بود
    و احتمالا اون یکی جوجه رو هم بیمار کرده بوده
    برای همین توصیه میشه در روز هفتم نطفه سنجی کنید و تخم های بدون نطفه رو از پروسه خارج کنید تا باعث مرگ جوجه های در حال رشد نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا