حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آموزش جوجه کشی : مراقبت از غاز کرچ

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf

آموزش جوجه کشی : مراقبت از غاز کرچ

تخم های غاز منحصرأ برای جوجه کشی مصنوعی در یک دستگاه جوجه کشی دشوار هستند، بنابراین انجام این کار دشوار به خود غاز سپرده می شود. زمانیکه غاز آماده جوجه کشی می شود یک پرستار خوب خواهد بود.

مراقبت از غاز

آموزش جوجه کشی : مراقبت از غاز کرچ

اگر مقالات جوجه کشی را دنبال کرده باشید با جوجه کشی به خوبی آشنا شده اید. زمانیکه یک غاز آماده روی تخم نشستن می شود، شما نمی توانید آشیانه او را حرکت دهید بنابراین با توقف جابه جایی او را برای نشستن در مکان مناسب به وسیله فراهم کردن لانه با انباشته کردن برگ و مواد نرم یا یک مکان سرپوشیده دلگرم می کنیم.
اگر شما تخم های غاز را در آشیانه رها کنید یک غاز معمولأ یکبارروی تخم ها می نشیند او پاهای های خود را در سایز مناسب برای تخم ها قرار می دهد. برای جلوگیری از شکستن تخم ها ی زیر غاز بهترین راه این است که جفتی از تخم ها را از لانه خارج کنیم و بقیه را برای نشستن دفعه بعد غاز روی تخم ها ذخیره کنیم. غازها معمولأ روی 7 تا 10 تخم به راحتی می نشینند.
وقتی غاز آماده نشستن می شود او لانه خود را پایین تر از خودش قرار می دهد. اگر خودش به نشستن تمایل داشته باشد (و گاهی اوقات نمی تواند ساکن شود مخصوصأ وقتی آب و هوا تغییر کند) پس او باید نشستن در لانه را سفت و سخت آغاز کند و تنها لانه را برای خوردن و آشامیدن و حمام ترک کند.
غاز آماده روی تخم نشستن نیاز به ایمنی و آرامش و سکوت دارد. نباید موش ها برای سرقت تخم ها از زیر غاز وجود داشته باشند.
در صورتی که غاز دیگری هم آماده روی تخم نشستن باشد، شما باید آنها را از لحاظ جسمی جدا از هم نگه دارید یا لانه آنها را تغییر دهید. برداشتن تخم ها از یکی یا هر دو لانه در زمان نشستن غازها روی تخم ها وضع را دشوار می کند.
آماده شدن تخم های غاز برای جوجه کشی تا پایان جوجه کشی بین 28 و 35 روز طول می کشد، برای غازها انجام تبدیل تخم ها به طوری مهم است که باید توجه داشته باشید از تاریخی که او نشستن روی تخم ها را شروع می کند تا زمانی می توانید مداخله کنید که پس از مدتی هنوز تمایل به نشستن روی تخم ها را نداشته باشد.
سعی کنید بعد از 8 تا 10 روز تخم ها را مقابل نور قرار دهید زیرا باعث می شود تخم هایی که کثیف هستند و بعدأ باعث ایجاد مشکل می شوند شناسایی شوند.
کرم های غازها معمولا معرفی می شود وقتی آنها می نشینند اغلب کرم ها می توانند نگهداری بشوند وقتی غازها روی زمین می نشینند کرم سنگدان به آسانی جوجه غازها را می کشد شما باید انتشار سنگدان را روی مرتعی که جوجه غازها از تخم بیرون می آیند کاهش دهید.
غاز کرچ باید روزانه لانه را ترک کند. بعضی وقتها امکان ندارد و باعث می شود بسیار ضعیف شوند و حتی ممکن است در لانه بمیرند. غازهای جوان برای این کار بی تجربه تر از غازهای مسن ترند. اگر شما نیاز دارید که او را در لانه بلند کنید مراقب باشید تخم ها توسط پاها نشکنند و چک کنید که وزن دستتون روی آن ها نباشد. اگر غاز زمانیکه لانه را ترک می کند احساس خطر کند زیاد نمی خورد و ممکن است بهتر باشد تخم ها را در پایان کار در ماشین جوجه کشی قرار دهیم.
آب برای حمام کردن غاز
از تمیز بودن آب برای حمام کردن غاز زمانیکه با خیال راحت هر زمان هر یک ساعت از لانه خارج می شود اطمینان حاصل کنید. این باعث می شود که رطوبت مناسب اطراف تخم ها را در حالی که غاز نشسته است فراهم کند.

همچنین بخوانید :
بزرگترین تولید کننده دستگاه جوجه کشی در استان فارس شیراز

جوجه کشی از غاز

آموزش جوجه کشی : مراقبت از غاز کرچ

وقتی تخم های غاز شروع به جوجه کشی می شوند ممکن است 2یا3 روز بیرون آمدن همه جوجه غازها از تخم طول بکشد. غازها با جوجه هاشان صحبت می کنند و باعث می شود برای چند روز اول زیر غاز قرار بگیرند اما با گذشت زمان شجاع ها زودتر ظاهر می شوند تا در نهایت غاز تخم هایی که جوجه هایشان بیرون نیامده باشد را رها می کند (و پس از آن می توان آنها را از لانه خارج کرد ) و جوجه غازها برای خوردن غذا و آب و علف تازه بیرون برده می شوند.
به خاطر داشته باشید که جوجه غازها در معرض خطر شکارچیانی چون موش، بازها، لاشخور و دیگر پرندگان شکاری هستند.

دستگاه جوجه کشی غاز و سایر طیور .

مدیر سایت
دیدگاه کاربران 9 دیدگاه
 • مرتظی 4 تیر 1398 / 1:40:06
  0 0

  سلام من ۵ تا تخم نطفه دار غاز دورگه خریدم زیر مرغ گذاشتم امروز روز ۳۱ است خبری نیست یعنی مشکلی داره و آب پاشی نکردم

 • میلاد 3 تیر 1398 / 7:27:42
  0 0

  سلام من ۵ تا تخم نطفه دار غاز دورگه خریدم زیر مرغ گذاشتم امروز روز ۳۱ است خبری نیست یعنی مشکلی داره آبپاش نکردم

 • Milad 21 خرداد 1398 / 11:06:48
  0 0

  سلام من دو تا غاز محلی و دوتا قو غاز دارم که قو غاز ماده من تخم میزاره یک ساعت روش میشینه بعد دیگه نمیشینه چطور کرچ کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 22 خرداد 1398 / 9:04:43
   0 0

   سعی کنید اب و غذا را در اختیارش قرار دهید تا هنگام گرسنه شدن از روی تخم ها بلند نشود.

 • ناشناس 19 خرداد 1398 / 6:33:22
  0 0

  سلام یه جفت غاز دارم. یه هفته س که شروع به تخم گذاری کردن تا الان ۳ تا تخم گذاشتن. کسی تجربه داره که کی کرچ میشه. یا کی میشینه رو تخم. تخم هارم برداشتم. فقط یکیش مونده تو لانه ش . اگه کسی تجربه داره راهنمایی کنه

  • ورزیده 26 خرداد 1398 / 10:44:18
   0 0

   سلام
   معمولا بعد از ۱۲الی ۱۵تا تخم خود حیوون میخوابه اگه از امنیت محل اطمینان دارید تخمها را برندارید بهتره

 • مهدی 16 خرداد 1398 / 3:12:47
  0 0

  سلام. غاز ما الان ۳۰روزه که خوابیده. یعنی ۳.۴روزدیگه جوجه هاش از تخم درمیان؟

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 18 خرداد 1398 / 10:13:42
   0 0

   بله به زودی

 • بهزاد صنیعی 6 اسفند 1396 / 8:18:39
  0 0

  با سلام لطفا راهنمایی بفرمائید که چگونه از ورود موش به لانه غازها جلوگیری کرد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.