حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آموزش تخم گذاری مرغ

تخم-گذاری-مرغ

تخم-گذاری-مرغ

آموزش تخم گذاری مرغ

آموزش تخم گذاری مرغ : یک شروع خوب بسیار مهم است. بنابراین نیمچه ها بایستی سن یکسان داشته و هنوز شروع به تخم گذاری نکرده باشند.
اعمال اصل تخلیه ی همه چیز، تجهیز همه جا، خطر بروز آلودگی و سرایت آن از مرغان بالغ به جوان ترها را کاهش میدهد. تعداد مرغ قابل پرورش می بایستی متناسب با سطح بستر سالن بوده تا از تراکم بیش از حد جلوگیری شود. دان خوریها تا حد ۱/۳ ظرفیت (۱/۳ عمق) از دان پر می شوند. دان خوری و آب خوری ناودانی باید بگونهای مستقر شوند که مرغها به راحتی بتوانند از آنها استفاده نمایند.
مقدار آب می بایستی فراوان و مصرف آن مخصوصاً در فصول گرم آزاد و اختیاری باشد، بستر از جنسی پوشال نجاری سفید، ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر ضخامت داشته باشد. لامپ های نوع آفتابی کم مصرف با استقرار در محل مناسب، برنامه ی نوردهی کنترل شده را تضمین میکنند. یکی از ملزومات پرورش مرغ تخم گذار در سیستم بستر، وجود آشیانه های مخصوص تخم گذاری است، داخل این لانه ها باید تاریکتر، کف آنها عمیق تر و پوشیده از پوشال نجاری باشد، در ضمن ترجیحاً برای هر ۳ قطعه مرغ لاری تخم گذاریک عدد آشیانه لازم است.
شروع تخم گذاری برای نژاد لاری در حدود سن ۶/۵ ماهگی است. اگر تخم گذاری نیمچه ها زودرسی باشد، تعداد قابل توجهی از آنها تخم خود را بر روی بستر رها می کنند، این معضل به سختی بر طرف می شود و در صورت تکرار به یک عادت تبدیل میگردد. از روزهای اول، مرغدار می بایستی مراقب شرایط محیطی سالن باشد. حرارت و رطوبت بسیار مهم بوده زیرا ارتباط مستقیمی با وضعیت بستر دارند. در خلال تخم گذاری مرغان، رعایت ساعات نور برای تولید آنها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر تحت هر عنوانی نوردهی قطع شده و یا کاهش پیدا کند، تولید نیز کاهش پیدا خواهد کرد. بنا به دلایل فوق پرورش دهنده می بایستی توجه خاصی به ساعات نور دهی داشته باشد. شدت نور مطلوب برای مرغان تخم گذار در حد ۲ تا ۳ وات برای هر مترمربع سالن می باشد. ولی قبل از تخم – گذاری و در دوران آماده سازی نیمچه ها باید در حد ۱ وات به ازای هر متر مربع از کف سالن باشد. مرغان تخم گذار نژاد لاری در شروع تولید می بایستی تحت نظر قرار گیرند. در حقیقت حتی با بذل توجه مرغدار، بعضی مرغها اغلب تخم خود را روی زمین رها می کنند که اگر جلوی این کار گرفته نشود تخم – گذاری بر روی بستر ادامه مییابد. لذا در صورت مشاهده ی چنین وضعیتی، ضروری است اولاً سالن دائماً تحت نظر بوده و با دیدن مرغانی که در حال تخم گذاری بر روی زمین هستند، بلافاصله به داخل آشیانه های مخصوصی تخم گذاری جابجا شود.
۵- جمع آوری: به محض مشاهده ی تخم مرغ رها شده بر روی زمین می بایستی جمع آوری شده و مانع پیروی مرغان دیگر و تخم گذاری در همان محل شد. ( وجود تخم مرغ در هر محلی موجب تحریک دیگر مرغان به تخم گذاری در همان محل خواهد شد).

 

دستگاه جوجه کشی از مرغ

 

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • عتی ۴ دی ۱۳۹۶ / ۹:۰۶:۲۱

    خوب بود
    فقط چطوری سن مرغمو بفهمم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.