چرا مرغ صداهای عجیبی تولید میکند ؟ | دلیل صدای عجیب مرغ چیست؟

آیا شما هم شاهد فریاد و صدای عجیب مرغ و خروس های خود بوده اید ؟ در صورتی که از تعدادی مرغ و خروس نگهداری می کنید حتما برایتان پیش آمده که ناگهان آنها صداهای عجیب و بلندی تولید میکنند. برای این که مطمئن شوید آیا صدای عجیب و غریب پرنده شما خطرناک است یا خیر، این مقاله از وبلاگ فروشگاه اینترنتی چیکن دیوایس را مطالعه نمایید.

علت صداهای عجیب مرغ و خروس چیست؟

مرغ و خروس ها نیز مانند تمام جانداران از صدای خود برای برقراری ارتباط استفاده میکنند. عمدتا صداهای عجیب مرغ ها نگران کننده نیست و به نوعی هشدار یا پیامی برای جوجه ها و سایر مرغ ها می باشد. یافتن غذا، هشدار برای خطر، تخم گذاری، کرچ شدن، بیماری و … از دلایل اصلی صداهای عجیب و غریب مرغ و خروس است.

در ادامه این پست، تمامی دلایل و معانی صداهای مرغ و خروس توضیح داده شده است.

۱-  ورود مرغ یا خروس جدید به گله

ورود یک مرغ و خروس جدید به گله می تواند واکنش های سایر پرندگان را به دنبال داشته باشد. مرغ و خروس ها برای نشان دادن قدرت، تعیین قلمرو و محافظت از آن شروع به سرو صداهای عجیبی می کنند که برای پرورش دهنده بسیار عذاب آور است.

ورود مرغ یا خروس جدید به گله - چیکن دیوایسبرای جلوگیری از این سرو صداها لازم است تا در ابتدا پرنده جدید را در قسمت دیگری از پرورشگاه نگهداری کنید. در این صورت، به مرور به محیط و سایر مرغ و خروس ها عادت میکند.

۲- پرخاشگری و نزاع مرغ ها

به طور کلی پرندگان بر سر غذا، قلمرو و فرزندان خود با یکدیگر نزاع میکنند. کمبود غذا و تراکم بالای مرغ و خروس در یک محیط نیز، دلیل بر جنگ و تولید صداهای بلند می باشد. در پرورش مرغ و خروس، ابعاد فضای نگهداری، تعداد لانه، تعداد آبخوری و دانخوری برای جلوگیری از جنگ پرندگان اهمیت زیادی دارد.

دستگاه جوجه کشی اتوماتیک ایزی باتور ۳
» امکان تامین رطوبت اتوماتیک توسط پد سلولزی و پمپ آب
» قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه ی تخم مرغ ها
» تجهیز شده به سنسور پیشرفته و هوشمند
قیمت : ۵,۱۰۰,۰۰۰ تومان

۳- صدای ناهنجار مرغ به هنگام خطر

در صورتی که ناگهان صدای جیغ های بلند و سریع مرغ خود را میشنوید، مطمئن باشید که خطری به پرنده شما نزدیک شده است. مرغ ها مخصوصا مرغ های جوجه دار، به محض مشاهده گربه، سگ ، شاهین یا سایر شکارچیان، شروع به فریاد زدن میکنند. صدای جیغ های بلند و سریع، نشانه نزدیک شدن خطر به لانه مرغ هاست.

در این صورت مرغ، سعی دارد جوجه ها یا سایر پرندها را از خطر دور کند. پس از آن شما مشاهده میکنید که جوجه ها هر جا که باشند سریعا به مادر نزدیک شده و به لانه پناه میبرند. تنها راه ساکت کردن مرغ، دور کردن خطر از لانه است.

۴- حذف خروس از گله

مرغ و خروس ها هم مانند سایر حیوانات پس از جفت شدن با یکدیگر، به هم خو میگیرند. در صورتی که به تازگی خروس خود را از گله حذف کرده اید، صدای عجیب مرغ ها توجیه پذیر است. پرنده با فریاد زدن خروس را صدا زده و قصد یافتن او را دارد.

۵- صدای عجیب مرغ هنگام تخم گذاری

تخم گذاری پرنده امری دردناک است. مرغ ها هر روز در ساعت مشخصی اقدام به تخم گذاری میکنند و شما با شنیدن صدای فریاد ها و قدقد های مکرر آنها، از تخم گذاری پرنده با خبر خواهید شد. این صدا نیز کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

صدای عجیب مرغ هنگام تخم گذاری - چیکن دیوایسگاه مشاهده میشود که صدای مرغ به هنگام تخم گذاری بسیار بیشتر شده و قطع نمی گردد، در این صورت مشکلی برای تخم گذاری پرنده به وجود آمده است. معمولا به دلیل کمبود لانه، مرغ های تخمگذار بر سر لانه تخمگذاری با یکدیگر نزاع میکنند. این امر برای تخمگذاری پرنده مشکل ایجاد میکند بنابراین لازم است در این صورت تعداد لانه ها را افزایش دهید.

برای یادگیری ساخت قفس برای مرغ تخمگذار کلیک کنید.

۶- صدای عجیب مرغ برای هشدار به جوجه ها

صدای عجیب مرغ های مادر در هنگام گردش، نشانه های زیادی دارد. گاهی مرغ با پیدا کردن غذا شروع به صدا زدن جوجه های خود میکند. گاهی نیز احساس خطر باعث فریاد زدن های مرغ و هشدار به جوجه می شود. به طور کلی، تمام صداهای مرغ مادر برای هشدار و کمک به جوجها های تازه متولد شده است.

۷- صدای مرغ کرچ

یکی از نشانه های کرچ شدن مرغ ها تغییر صدا در آنها است. در زمان کرچی مرغ به جای قد قد شروع به ناله میکند، به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان گمان میکنند که پرنده بیمار شده است. ناله های مکرر، پف کردن پرها، خوابیدن طولانی در لانه، افزایش پرخاشگری و بالا رفتن حساسیت مرغ به تخم ها از نشانه های کرچی است.

۸- بیماری دلیل صداهای عجیب مرغ

خس خس، سرفه های عجیب، عطسه و سکسکه، صداهایی است که پرنده به هنگام بیماری از خود تولید میکند. مشکلات تنفسی، تاثیر مستقیم بر نای و حنجره مرغ گذاشته و منجر به تولید صداهای عجیب غریب میشود.

بیماری دلیل صداهای عجیب مرغ - چیکن دیوایسدر صورت شنیدن صدای خس خس، سرفه و عطسه به سرعت پرنده را از سایر پرندگان جدا کرده و برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید. عدم درمان به موقع پرنده می تواند منجر به تلف شدن مرغ گردد.

به این منظور، مطالعه مقاله کنترل بیماری های مرغ بومی به شما توصیه میشود.

۹- علت جیک جیک بیش از حد جوجه ها

جیک جیک بیش از حد جوجه ها دلایل زیادی می تواند داشته باشد، اما دلیلی عمده این امر، دمای پایین محیط است. دمای مناسب برای جوجه ها تا دو هفته اول زندگی ۳۰ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. دمای پایین تر از آن میزان، منجر به سرماخوردگی و تلف شدن جوجه میشود.

علاوه بر سرمای هوا، گرسنگی و کمبود غذا نیز دلیل دیگر جیک جیک زیاد جوجه ها است. برای نگهداری از جوجه ها، لازم است تا شرایط مناسب و مطلوبی را برای آنها فراهم کنید.

۱۰- دلیل سرو صدای عجیب خروس ها چیست ؟

صدای عجیب خروس ها عمدتا به هنگام جنگ با خروسی دیگر بر سر قلمرو شنیده میشود. گاهی مشاهده میشود که خروس بر سر غذا ایستاده و با صداهای خاص، مرغ و جوجه ها را به غذا خوردن دعوت میکند. به طور کلی خروس ها به هنگام شروع روز، جنگ، جفتگیری و بیماری صداهای عجیبی تولید میکنند.

آواز خواندن خروس با صدای خش دار و عجیب، میتواند به دلیل سرماخوردگی یا کامل نشدن دوران بلوغ باشد.

جمع بندی

همانطور که گفته شد، صدای عجیب مرغ و خروس ها عمدتا به دلیل هشدار به جوجه ها، جفت گیری، تخم گذاری و … است. صدای ناله و عطسه، میتواند نشانه بیماری مرغ و خروس باشد که باید برای درمان آنها سریعا اقدام شود. شما میتوانید در قسمت نظرات، سوالات خود را با کارشناسان وبسایت چیکن دیوایس به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫۴۹ دیدگاه ها

 1. سلام من یه جوجه رنگی داشتم ک الان ۶یا۷ ماهه هست و جدیدن یه صدای جیغی میده صداش مثل اینه ک بخاد قوقولی قوقو کنه اما نتونه آیا این عادی هست راستی اینم بگم ک تنها هست

  1. سلام دوست عزیز
   اگه گرفتگی صدا داره براش دمنوش بابونه درست کن
   یه قاشق چایخوری بابونه ی خشکو بریز تو یه فنجون اب جوش
   بذار بمونه ۱۰ دقیقه بعد سرد که شد صافش کن هر روز ۳ چند قطره بهش بده
   یکیم تو محیط نگهداریش یه رطوبت ساز بذار اگه نداری یه کاسه آب بذار توش یکم روغن اکالیپتوس یا روغن نعناع بریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋