چرا مرغ صداهای عجیبی تولید میکند ؟ | دلیل صدای عجیب مرغ چیست؟

20

آیا شما هم شاهد فریاد و صدای عجیب مرغ و خروس های خود بوده اید ؟ در صورتی که از تعدادی مرغ و خروس نگهداری می کنید حتما برایتان پیش آمده که ناگهان آنها صداهای عجیب و بلندی تولید میکنند. برای این که مطمئن شوید آیا صدای عجیب و غریب پرنده شما خطرناک است یا خیر، این مقاله از وبلاگ فروشگاه اینترنتی چیکن دیوایس را مطالعه نمایید.

علت صداهای عجیب مرغ و خروس چیست؟

مرغ و خروس ها نیز مانند تمام جانداران از صدای خود برای برقراری ارتباط استفاده میکنند. عمدتا صداهای عجیب مرغ ها نگران کننده نیست و به نوعی هشدار یا پیامی برای جوجه ها و سایر مرغ ها می باشد. یافتن غذا، هشدار برای خطر، تخم گذاری، کرچ شدن، بیماری و … از دلایل اصلی صداهای عجیب و غریب مرغ و خروس است.

در ادامه این پست، تمامی دلایل و معانی صداهای مرغ و خروس توضیح داده شده است.

۱-  ورود مرغ یا خروس جدید به گله

ورود یک مرغ و خروس جدید به گله می تواند واکنش های سایر پرندگان را به دنبال داشته باشد. مرغ و خروس ها برای نشان دادن قدرت، تعیین قلمرو و محافظت از آن شروع به سرو صداهای عجیبی می کنند که برای پرورش دهنده بسیار عذاب آور است.

ورود مرغ یا خروس جدید به گله - چیکن دیوایسبرای جلوگیری از این سرو صداها لازم است تا در ابتدا پرنده جدید را در قسمت دیگری از پرورشگاه نگهداری کنید. در این صورت، به مرور به محیط و سایر مرغ و خروس ها عادت میکند.

۲- پرخاشگری و نزاع مرغ ها

به طور کلی پرندگان بر سر غذا، قلمرو و فرزندان خود با یکدیگر نزاع میکنند. کمبود غذا و تراکم بالای مرغ و خروس در یک محیط نیز، دلیل بر جنگ و تولید صداهای بلند می باشد. در پرورش مرغ و خروس، ابعاد فضای نگهداری، تعداد لانه، تعداد آبخوری و دانخوری برای جلوگیری از جنگ پرندگان اهمیت زیادی دارد.

۳- صدای ناهنجار مرغ به هنگام خطر

در صورتی که ناگهان صدای جیغ های بلند و سریع مرغ خود را میشنوید، مطمئن باشید که خطری به پرنده شما نزدیک شده است. مرغ ها مخصوصا مرغ های جوجه دار، به محض مشاهده گربه، سگ ، شاهین یا سایر شکارچیان، شروع به فریاد زدن میکنند. صدای جیغ های بلند و سریع، نشانه نزدیک شدن خطر به لانه مرغ هاست.

در این صورت مرغ، سعی دارد جوجه ها یا سایر پرندها را از خطر دور کند. پس از آن شما مشاهده میکنید که جوجه ها هر جا که باشند سریعا به مادر نزدیک شده و به لانه پناه میبرند. تنها راه ساکت کردن مرغ، دور کردن خطر از لانه است.

۴- حذف خروس از گله

مرغ و خروس ها هم مانند سایر حیوانات پس از جفت شدن با یکدیگر، به هم خو میگیرند. در صورتی که به تازگی خروس خود را از گله حذف کرده اید، صدای عجیب مرغ ها توجیه پذیر است. پرنده با فریاد زدن خروس را صدا زده و قصد یافتن او را دارد.

۵- صدای عجیب مرغ هنگام تخم گذاری

تخم گذاری پرنده امری دردناک است. مرغ ها هر روز در ساعت مشخصی اقدام به تخم گذاری میکنند و شما با شنیدن صدای فریاد ها و قدقد های مکرر آنها، از تخم گذاری پرنده با خبر خواهید شد. این صدا نیز کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

صدای عجیب مرغ هنگام تخم گذاری - چیکن دیوایسگاه مشاهده میشود که صدای مرغ به هنگام تخم گذاری بسیار بیشتر شده و قطع نمی گردد، در این صورت مشکلی برای تخم گذاری پرنده به وجود آمده است. معمولا به دلیل کمبود لانه، مرغ های تخمگذار بر سر لانه تخمگذاری با یکدیگر نزاع میکنند. این امر برای تخمگذاری پرنده مشکل ایجاد میکند بنابراین لازم است در این صورت تعداد لانه ها را افزایش دهید.

برای یادگیری ساخت قفس برای مرغ تخمگذار کلیک کنید.

۶- صدای عجیب مرغ برای هشدار به جوجه ها

صدای عجیب مرغ های مادر در هنگام گردش، نشانه های زیادی دارد. گاهی مرغ با پیدا کردن غذا شروع به صدا زدن جوجه های خود میکند. گاهی نیز احساس خطر باعث فریاد زدن های مرغ و هشدار به جوجه می شود. به طور کلی، تمام صداهای مرغ مادر برای هشدار و کمک به جوجها های تازه متولد شده است.

۷- صدای مرغ کرچ

یکی از نشانه های کرچ شدن مرغ ها تغییر صدا در آنها است. در زمان کرچی مرغ به جای قد قد شروع به ناله میکند، به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان گمان میکنند که پرنده بیمار شده است. ناله های مکرر، پف کردن پرها، خوابیدن طولانی در لانه، افزایش پرخاشگری و بالا رفتن حساسیت مرغ به تخم ها از نشانه های کرچی است.

۸- بیماری دلیل صداهای عجیب مرغ

خس خس، سرفه های عجیب، عطسه و سکسکه، صداهایی است که پرنده به هنگام بیماری از خود تولید میکند. مشکلات تنفسی، تاثیر مستقیم بر نای و حنجره مرغ گذاشته و منجر به تولید صداهای عجیب غریب میشود.

بیماری دلیل صداهای عجیب مرغ - چیکن دیوایسدر صورت شنیدن صدای خس خس، سرفه و عطسه به سرعت پرنده را از سایر پرندگان جدا کرده و برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید. عدم درمان به موقع پرنده می تواند منجر به تلف شدن مرغ گردد.

به این منظور، مطالعه مقاله کنترل بیماری های مرغ بومی به شما توصیه میشود.

۹- علت جیک جیک بیش از حد جوجه ها

جیک جیک بیش از حد جوجه ها دلایل زیادی می تواند داشته باشد، اما دلیلی عمده این امر، دمای پایین محیط است. دمای مناسب برای جوجه ها تا دو هفته اول زندگی ۳۰ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. دمای پایین تر از آن میزان، منجر به سرماخوردگی و تلف شدن جوجه میشود.

علاوه بر سرمای هوا، گرسنگی و کمبود غذا نیز دلیل دیگر جیک جیک زیاد جوجه ها است. برای نگهداری از جوجه ها، لازم است تا شرایط مناسب و مطلوبی را برای آنها فراهم کنید.

۱۰- دلیل سرو صدای عجیب خروس ها چیست ؟

صدای عجیب خروس ها عمدتا به هنگام جنگ با خروسی دیگر بر سر قلمرو شنیده میشود. گاهی مشاهده میشود که خروس بر سر غذا ایستاده و با صداهای خاص، مرغ و جوجه ها را به غذا خوردن دعوت میکند. به طور کلی خروس ها به هنگام شروع روز، جنگ، جفتگیری و بیماری صداهای عجیبی تولید میکنند.

آواز خواندن خروس با صدای خش دار و عجیب، میتواند به دلیل سرماخوردگی یا کامل نشدن دوران بلوغ باشد.

جمع بندی

همانطور که گفته شد، صدای عجیب مرغ و خروس ها عمدتا به دلیل هشدار به جوجه ها، جفت گیری، تخم گذاری و … است. صدای ناله و عطسه، میتواند نشانه بیماری مرغ و خروس باشد که باید برای درمان آنها سریعا اقدام شود. شما میتوانید در قسمت نظرات، سوالات خود را با کارشناسان وبسایت چیکن دیوایس به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
20 نظرات
 1. محمدحنیف می گوید

  سلام خسته نباشید،ببخشیدمن یه فارم دارم مرغهای من crdداره ولی توش چندتای رودیدم که ازدماغ وچشم آنهامثه چرک بیرون میادواسهال سفیدداره وپیش معده اش هم مثه زخم هس ویجورسوت هم میکشه حالانمیدونم این چه میتونه باشه.لطفاهمراهیم کنید ممنون میشم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما پرنده های بیمار رو شناسایی و قرنطینه کن
   و برای تشخیص و درمان به دامپزشک پرنده های بومی ببرشون
   اگر دسترسی نداری، داروهای لازم رو از داروخانه حیوانات تهیه کن

 2. مصطفی می گوید

  سلام من سه تا از جوجه هام سرفه و عطسه
  میکنن و ابریزش بینی هم دارن گردنشون رو هم میبرن داخل
  از گله ام جدا کردم و بردمشون دامپزشکی گفت بیماری انگلی کوکسیدیوز داره
  پودر امپرولوکس ۲۰ داد و گفت مولتی ویتامین هم توی ابشون بریز به نظرتون خوب میشن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   درمان رو کامل بده و به تغذیه شون برس
   محیط شون تمیز باشه و سبزیجات زیاد بده
   خوب میشن

 3. حدیث می گوید

  سلام خوب هستین
  ببخشید به ما گفتن که باید تخم مرغ رو به جوجه تبدیل کنید وقرن نمره ای دریافت نمیکنید
  ببخشید من چگونه میتونم این کار رو انجام بدم
  من هیچ وسایلی مثل دستگاه جوجه کشی ندام
  میشه راهنمایی کنید
  من از کجا باید یک تخم مرغ خوب و سالم تحیه کنم که تبدیل به جوجه بشن

  1. admin-r می گوید

   سلام، خداوند اصلاح کنه معلمتون رو .
   برای اینکه تخم مرغ جوجه بشه اول اینکه باید نطفه دار باشه یعنی چی .. یعنی اینکه یه مرغ باشه و یه خروس و بعد مرغه تخم بگذاره. حالا برای پیدا کردن همچین تخم مرغی باید از روستا ها تهیه کنید چون تخم مرغای بیرون جوجه نمی شن. باید پوسته تخم سالم باشه و شکسته یا ترکخوردگی نداشته باشه و تازه باشه. از روستاهای اطراف ویا اگه کسی از آشناهاتون که مرغ و خروس داره میتونید تهیه کنید.
   برای اینکه تخم تبدیل به جوجه بشه ۲۱ روز باید در دمای ۳۷.۷ درجه سانتیگراد ثابت و رطوبت ۶۰% بمونه. پایین یه مقاله گذاشتم برات بخون به دردت میخوره. فیلم هم داره . چطور خودت دستگاه درست کنی.
   ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی

 4. کیمیا می گوید

  سلام. من یک مرغ دوساله دارم که دو روز هست موقع مدفوع کردن شروع به دویدن میکنه و جیغ میزنه و بعدش میره یه کنج یا جای تاریک می ایسته. بهش مولتی ویتامین و مکمل های معدنی هم دادم به طور مرتب در دوماه گذشته. میشه راهنماییم کنید که باید چکار کنم؟

  1. admin-r می گوید

   به دامپزشکی مراجعه کنید

 5. شیرزاد ابراهیمی زاده می گوید

  سلام آیا کنسانترای گاو پروری برای مرغ میتونه مناسب باشه برا رشدش؟

  1. admin-r می گوید

   شما که هزینه میکنید دان خودش رو بدین.

 6. lia می گوید

  سلام خروس من بعد بزرگ شدن محل زندگیشو تغییر دادم الان بین ۴،۵ تا مرغ و یه خروس هست اول دعوا میکردن گفتم طبیعیه، بعد دو سه هفته الان چند شبه بی وقفه جیغ میزنه با نهایت صداش، بیقراری میکنه ولی طول روز عادیه، داخل لونه اصلا نمیخوابه، جای قبلی هم همینطور بود مشکل از‌چی میتونه باشه؟ از بچگی خودم بزرگ کردم خیلی دستی هست
  خیلی وابسته و بغلی بود، از وقتی محل زندگیشو عوض کردم نرفتم پیشش که به محیط جدید عادت کنه، چه مدت باید صبر کرد؟ جیغ زدناش طول شب غیرعادیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ضمن اینکه با بقیه مرغ و خروس ها قاطی می کنید، خودتون هم پیشش باشید تا کم کم به بقیه مرغ و خروس ها وابسته بشه
   مواقع جیغ زدن بهتر که بیارید پیش خودتون

 7. کاربر می گوید

  سلام خروس من صدایی که مرغ ها هنگام تخمگذاری در میارن در میاره

  1. admin-r می گوید

   از یک پرورش دهنده باتجربه سوال کنید

   1. ناشناس می گوید

    سلام چندتا جوجه ۷ماهه اضافه کردم ولی چون صاحب قبلیش بهشون رسیدگی نکرده کم خوراک کم وزن هستن افزایش اشتها چی بدم بهشون ممنون

    1. admin-r می گوید

     یک روز در میان به آبشون ۶-۸ قطره مولتی ویتامین اضافه کنید. میوه و سبزیجات هم بهشون بدین

 8. احسان می گوید

  باسلام به مرغ به عنوان تقویتی چی بدیم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از جیره مخصوص مرغ استفاده کنید
   مولتی ویتامین و مکمل معدنی بهشون بده

 9. مجید می گوید

  سلام وقت بخیر عروس ۱۰ روزه گرفتم. چند روزی تو خودش بود .رنگ مدفوع هم سبز رنگ بود. دیروز بردم دامپزشکی دکتر گفتش رودش عفونت کرده .سرما خورده عروس هلندی. تقویتی هم دادش که تو جای آب براش درست .چند روزی طول میکشه سرحال بشه .زیاد غذاشو نمیخوره .با قطره بهش تقویتی که دکتر داده درست میکنم میدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به درمان ادامه بدید انشالله یکی دو هفته ای خوب میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس