۶ کاربرد مهم پوست تخم مرغ که بهتر است بدانید | با پوسته تخم مرغ چه کنیم؟

0

پوسته تخم مرغ و یا تخم سایر پرنده ها مانند تخم بلدرچین، بوقلمون، اردک و غاز و … حاوی کلسیم بالایی است و استفاده های مختلفی می توان از آن برد. در این مقاله آموزشی همراه با یک ویدیو به بررسی کاربردها و خواص پوسته تخم مرغ پرداخته ایم. اگر علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتر در این باره هستید حتما ادامه مقاله را مطالعه فرمایید. 

ویدیوی معرفی کاربردها و خواص پوسته تخم مرغ 

در این ویدیوی آموزشی، به بررسی خواص و کاربردهای مفید پوست تخم مرغ پرداخته شده است، این کاربردها برای تخم سایر پرنده ها نیز قابل استفاده خواهد بود: 

پوسته تخم مرغ از چه عناصری ساخته شده است؟

پوست تخم مرغ حدود ۵ الی ۷ گرم وزن دارد، هیچ گونه پروتئین یا ویتامینی ندارد، اما حدود ۹۰ درصد آن را کلسیم تشکیل داده و ۱۰ درصد مابقی آن شامل منیزیم، پتاسیم و فسفر است. همین مواد معدنی موجود در پوسته تخم سبب شده تا کاربرد فراوانی داشته باشد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره شده است.

آشنایی با خواص و کاربردهای پوسته تخم مرغ 

این ماده به ظاهر بی ارزش به عنوان یک مکمل کلسیم طبیعی و خدادادی شناخته می شود که از آن جهت تامین کلسیم حیوانات، گیاهان و حتی انسان ها می توان استفاده کرد، نحوه کاربرد پوسته تخم به صورت کامل تر در ادامه شرح داده شده است : 

۱- تامین کلسیم مرغ های تخم گذار 

اگر یک پرورش دهنده خانگی مرغ هستید و از مانده های غذایی خانگی و دانه های مرسوم مانند گندم و جو آنها را تغذیه می کنید، ولی تخم نمی گذارند، احتمالا به دلیل کمبود کلسیم بدن آنها می باشد.

تامین کلسیم مرغ های تخم گذار - چیکن دیوایسدر کنار دانه ها و غلاتی که به مرغ ها می دهید، می توانید مقداری پوسته تخم مرغ را پودر کرده و در جیره غذایی آنها ترکیب کنید، این کار به تامین کلسیم بدن مرغ ها و افزایش میزان تخم گذاری آنها خواهد انجامید. در مقاله پرورش مرغ تخمگذار اطلاعات بیشتری می توانید دریافت کنید. 

حتما پوسته تخم مرغ را به خوبی شسته و ضدعفونی کنید چرا که ممکن است حاوی میکروب ها و آلودگی های زیادی به ویژه سالمونلا باشد. 

۲- تامین کلسیم جوجه های در حال رشد 

پرورش دهنده های جوجه مرغ و یا جوجه سایر پرنده ها می توانند از کلسیم موجود در پوسته تخم مرغ استفاده کنند، به شرطی که به خوبی ضد عفونی شده و به صورت پودر شده در جیره غذایی آنها ترکیب شود. نباید از مقدار زیادی کلسیم استفاده شود چرا که ممکن است مشکلات کلیوی به دنبال داشته باشد، بهتر است به اندازه نصف قاشق مرباخوری در یک کاسه از غذای جوجه ها ریخته شود.

۳- تامین کلسیم و سایر مواد معدنی گیاهان و درختان 

کسانی که گل و گیاه نگهداری می کنند و یا دارای باغ و باغچه هستند، می توانند از کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در پوسته تخم مرغ جهت تقویت گیاهان خود استفاده کنند که یک کود گیاهی و طبیعی محسوب می شود. 

برای این کار کافیست پوسته تخم را به خوبی شسته و پودر کنید و با خاک گیاه در نزدیکی پوسته ترکیب کنید تا به مرور زمان از طریق ریشه ها جذب گیاه شود. 

۴- قابل استفاده جهت درمان اسهال حیوانات خانگی 

قابل استفاده جهت درمان اسهال حیوانات خانگی - چیکن دیوایسمعمولا کسانی که حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نگهداری می کنند، به خصوص در کشورهای خارجی برای درمان پت های خود از پودر پوسته تخم مرغ همراه با غذا استفاده می کنند. ابتدا آن را کاملا شسته و ضدعفونی میکنند، سپس یک قاشق از پودر آن را در ظرف غذای حیوانات می ریزند. این کار را به مدت یک هفته انجام می دهند تا در نهایت سبب برطرف شدن بیماری اسهال می شود. 

۵- قابل استفاده در تهیه جیره غذایی طیور 

در کارخانه های تولید کننده دان طیور و یا مرغداری های صنعتی و بزرگ، جهت تامین کلسیم مورد نیاز بدن طیور از پودر پوسته تخم مرغ استفاده می کنند، این کار کمک خوبی به صرفه جویی در هزینه ها می کند. برای اینکار از پوسته تخم های جوجه شده و یا تخم مرغ های بدون نطفه استفاده می شود، که برای ضدعفونی و گندزدایی تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داده شده سپس به صورت پودری و با رعایت درصد جیره، در دستگاه های میکسر تولید دان ریخته می شود. معمولا جیره غذایی طیور را ۳ درصد کلسیم تشکیل می دهد. 

۶- مبارزه با پوکی استخوان 

دریافت روزانه کلسیم کافی به افزایش استحکام استخوان ها کمک کرده و مانع از بروز پوکی استخوان در دوران میانسالی و پیری خواهد شد. یکی از راه های تامین کلسیم استفاده از مکمل است که پودر پوسته تخم مرغ (یا سایر پرنده ها) به عنوان یک مکمل رایگان و طبیعی می تواند کلسیم بدن شما را تامین کند. 

برای این کار می توانید مقدار خیلی کمی از پودر پوسته تخم مرغ را در سوپ و یا سایر وعده های غذایی خود بیفزایید. نصف پوسته تخم مرغ می تواند کلسیم مورد نیاز بدن برای یک روز را تامین کند. 

سخن آخر 

در این نوشته از وبلاگ چیکن دیوایس به کاربردهای جالب پوسته تخم مرغ پرداخته شد که هم برای حیوانات خانگی، هم برای پرنده های زینتی و بومی و هم برای تامین کلسیم بدن انسان مناسب است. مهم ترین چیزی که در استفاده از پوسته تخم مرغ باید مدنظر قرار دهید، ضدعفونی و شستشوی صحیح و درست آن قبل از استفاده است. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس