تفاوت های بلدرچین گوشتی از تخمگذار و روش های تشخیص آن

به دنبال تشخیص بلدرچین گوشتی از تخمگذار هستید؟ نمی دانید بلدرچین گوشتی و تخمگذار چه تفاوت هایی با هم دارند؟ روشی برای تشخیص این تفاوت ها میخواهید؟ با ما تا انتهای این مقاله از چیکن دیوایس همراه باشید تا در این رابطه به ارائه راهکارهای عملی بپردازیم.

تفاوت های بلدرچین گوشتی و تخمگذار

مابین بلدرچین گوشتی و تخمگذار تفاوت های مختلفی وجود دارد که عبارتند است از :

تفاوت در نژاد

برای پرورش بلدرچین گوشتی و تخمگذار از نژاد های مختلفی استفاده می شود که هر کدام از آنها برای بهره وری هرچه بیشتر وزن گیری و یا تخمگذاری مناسب هستند. به عنوان مثال بلدرچین هایی نظیر بلدرچین سفید یا آمریکایی، بلدرچین هندی و … میتوانند بهترین وزن گیری را در پرورش گوشتی داشته باشند.

تفاوت در نژاد - چیکن دیوایس

از بهترین نژادهای بلدرچین تخمگذار که در ایران هم پرورش داده میشوند نژاد بلدرچین معمولی و نژاد بلدرچین ژاپنی می باشند. این نژاد ها برای تولید تخم زیاد در نظر گرفته شده اند و قادر به تولید تعداد تخم بیشتری در مقایسه با سایر نژادها در طول حیات زندگی خود می باشند.

تفاوت در تولید محصول

یکی از اصلی ترین تفاوت هایی که بلدرچین گوشتی و تخمگذار با یکدیگر دارند تفاوت در نوع محصول تولیدی است همانطور که از اسم بلدرچین ها پیداست یکی از آنها وزن گیری خوبی دارد و به سرعت میتواند برای ارائه به بازار اماده شود و دیگری نسبت تخم گذاری بیشتری نسبت به نژاد های دیگر دارد و مناسب تولید تخم می باشد.

تخم و گوشت بلدرچین به علت داشتن چربی، کالری پایین و برخورداری از اسید آمینه های ضروری و… به عنوان یک منبع تاثیرگذار در سلامتی انسان ها می باشد.

تفاوت در رشد

یکی دیگر از تفاوت هایی که میتواند در تشخیص شما کمک کننده باشد تفاوت در رشد آنها می باشد. به طور معمول بلدرچین های گوشتی در ۶ الی ۷ هفته به وزن گیری ایده آلی دست می یابند اما بلدرچین های تخم گذار برای داشتن رشد کافی ممکن است یه ۸ الی ۱۰ هفته نیاز داشته باشند و پس از آن شروع به تخمگذاری کنند.

تفاوت در نحوه نگهداری

بلدرچین ها علاوه بر موارد ذکر شده در زمینه های نگهداری نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در این میان برای پرورش بلدرچین های گوشتی نیاز به فضای بیشتری برای رشد بهینه آنها وجود دارد زیرا بلدرچین های گوشتی در مقایسه با بلدرچین های تخمگذار از جثه بزرگتری برخوردار هستند.

در این راستا بلدرچین های تخمگذار نیز به مراقبت بیشتری در شیوه نگهداری نیاز دارند و شما باید دمای محیط مناسب برای تولید تخم را برای آنها فراهم کنید. همچنین علاوه بر دما باید توجه کافی به رطوبت محیط قرار گیری بلدرچین های تخمگذار داشته باشید.

تفاوت عرضه در بازار

تفاوت عرضه در بازار - چیکن دیوایس

در هنگام عرضه محصولات تولید شده از پرورش بلدرچین نیز ممکن است با تقاضای متفاوتی مواجه شوید. بدین طریق ممکن است در برخی از مناطق کشور گوشت بلدرچین خواهان زیادی داشته باشد و بیشتر خریداران تمایلی به گوشت این پرنده نشان دهند و ممکن است در برخی مناطق فقط تخم بلدرچین مورد  توجه قرار گیرد بنابراین اگر قصد پرورش و نگهداری بلدرچین را دارید بهتر است در وهله اول بازار هدف خود را مشخص کنید تا به سود آوری مطلوبی نیز دست یابید.

چگونه تشخیص دهیم بلدرچین تخمگذار است یا گوشتی؟

در این نوع از نحوه تشخیص در بین بلدرچین ها تفاوت های زیادی وجود دارد که در ادامه مهمترین تفاوت های بلدرچین ها با یکدیگر آورده شده است…

خصوصیات ظاهری بلدرچین تخمگذار

بلدرچین های تخمگذار چشمانی بزرگ، درخشنده و براق دارند، دارای پاهای قوی عاری از هرگونه برآمدگی و انحراف هستند، ناخن هایی سالم دارند و به دلیل تخمگذاری مداوم مخرج آنها پهن، سفید و مرطوب است. همچنین فاصله مابین استخوان های لگن بیش از یک انگشت است و فاصله موجود بین استخوان سینه و لگن به اندازه ۲ انگشت میرسد.

تشخیص از روی پوست

بلدرچین های تخمگذار دارای پوستی ظریف و سفت در مقایسه با بلدرچین های گوشتی هستند و چنانچه قصد شناخت آنها را از این طریق دارید میتوانید با حس کردن سفتی پوست بلدرچین تخمگذار به این قضیه پی ببرید.

تشخیص از روی پر

یکی از راهکارهای دیگری که می تواند برای تشخیص بلدرچین گوشتی و تخمگذار کمک کننده باشد پرهای آنها است. بلدرچین های تخمگذار اگر جثه بزرگتری  داشته باشند به همان میزان پرهای بزرگتری دارند و در دوره های مختلف پرهای آنها نیز دچار تغییر رنگ می شود. البته لازم به ذکر است در پاره ای از موارد ممکن است در اثر بیماری به تغییر رنگ در ناحیه بال ها مواجه شده باشند که بهتر است در این زمینه مشورتی با دامپزشک داشته باشید.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با تفاوت های مختلف بلدرچین تخمگذار و گوشتی به ارائه مطالب مختلفی پرداختیم که شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این راستا اقدام به مطالعه این مقاله کنید. چنانچه روش تشخیص دیگری برای تفاوت های این دو بلدرچین سراغ دارید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋