مزایا و معایب پرورش بلدرچین در قفس و بستر

0

مزایا و معایب پرورش بلدرچین در قفس و بستر

پرورش بلدرچین یکی از روش های کسب درآمدی کم ریسک و قابل اجرا در مکانهای کوچک است. با توجه به دوره رشد کوتاه بلدرچین ، بازگشت سرمایه سریع تر انجام می شود و همین موضوع سبب افزایش تمایل افزایش به پرورش بلدرچین شده است. پرورش این پرنده به دو صورت انجام می شود که هر کدام دارای مزایا و معایبی است که در این نوشته از چیکن دیوایس قصد بررسی پرورش بلدرچین در قفس یا بستر را داریم.

شرایط لازم جهت پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین ساده تر و آسان تر از پرورش سایر ماکیان است و در مکان های کوچک حتی در خانه امکان نگهداری و کسب درآمد دارند، برای دریافت اطلاعات بیشتر نوشته پرورش بلدرچین در خانه را مطالعه فرمایید. 

دوره جوجه کشی بلدرچین ۱۷ روز است، یعنی از زمانی که تخم های نطفه دار بلدرچین را در داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید تا زمان بیرون آمدن جوجه بلدرچین ها از تخم ۱۷ روز طول خواهد کشید، در حالی که سایر ماکیان دوره جوجه کشی طولانی تری دارند. 

شرایط لازم جهت پرورش بلدرچینهم چنین بلدرچین در عرض ۵۰ روز کاملا بالغ شده و آماده فروش به بازار و ورود به چرخه تخم گذاری می باشد، اما سایر ماکیان باید دوره ۵ الی ۶ ماهه را طی کنند. همین موضوع سبب افزایش میل و رغبت پرورش دهنده ها به پرورش بلدرچین شده است و خواص بی نظیر گوشت و تخم این پرنده نیز روز به روز بر مشتریان و خریداران محصولات بلدرچین افزوده است. اطلاعات بیشتر در مقاله خواص گوشت بلدرچین قابل مطالعه است. 

کسانی که تصمیم به پرورش بلدرچین دارند، آنها به دو صورت پرورش می دهند که تحت عنوان پرورش در بستر و پرورش در قفس شناخته می شوند، هر کدام از این شیوه های پرورش دارای خوبی ها و بدی های مختص به خود هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، اگر شما نیز علاقه مند به پرورش بلدرچین در خانه ، انباری و یا سالن هستید حتما ادامه این نوشته را مطالعه بفرمایید تا یک قدم به موفقیت در این کسب و کار نزدیک تر شوید. 

مزایا و معایب پرورش بلدرچین در بستر

منظور از بستر مکانی است که بلدرچین ها را بر روی آن پرورش می دهیم ، کف انباری ، کف سالن و هر مکان دیگری می تواند بستر مناسبی برای پرورش بلدرچین باشد به شرطی که از تجهیزات مرغداری لازم مانند دانخوری ، آبخوری ، فن تهویه ، تجهیزات گرمایشی و … استفاده کنید. 

⭐ مزایای پرورش بلدرچین در بستر :

✔ امکان پرورش تعداد کمی بلدرچین وجود دارد؛ افرادی که به تازگی کار پرورش بلدرچین را شروع کرده اند می توانند با پرورش بلدرچین در بستر استعدادهای خود را محک بزنند. 

✔ نیاز به هزینه زیادی نیست؛ کافیست تعدادی آبخوری و دانخوری بخرید و مقداری پوشال یا خاک اره در کف بستر بریزید تا محیط برای پرورش بلدرچین ها فراهم شود. 

✔ بلدرچین ها آزادی حرکت بیشتری دارند و احتمال وقوع بیماری کانیبالیسم در آنها وجود ندارد. 

✔ پرورش در بستر برای بلدرچین های گوشتی مناسب است و هیچ گونه نگرانی از بابت شکستن و یا کثیف شدن تخم ها وجود ندارد.

⭐ معایب پرورش بلدرچین در بستر :

✔ کثیف شدن و شکستن تخم ها ؛ در صورتی که بلدرچین ها شروع به تخم گذاری کنند امکان شکستگی و کثیف شدن تخم ها وجود دارد به ویژه اگر تخم هایی نطفه دار تولید کرده باشند، مورد های کثیف و شکسته برای جوجه کشی مناسب نخواهند بود. هم چنین در صورتی که قصد فروش تخم بلدرچین را داشته باشید، امکان فروش تخم های کثیف و شکسته وجود ندارد. 

✔ احتمال تغذیه بلدرچین ها از فضولات ؛ در صورتی که به بهداشت محل پرورش توجه نکنید، امکان تغذیه بلدرچین ها از فضولات بستر وجود دارد که بیماری خطرناکی به نام کوکسیدیوز به دنبال خواهد داشت. 

✔ پر کردن دانخوری و آبخوری ها زمان بر است؛ اگر قصد پرورش تعداد زیادی بلدرچین در بستر را دارید، قطعا پر کردن آبخوری ها و دانخوری ها به صورت دستی زمان بر خواهد بود و حتما باید از سیستم های مکانیزه استفاده کنید. 

مزایا و معایب پرورش بلدرچین در قفس

منظور از قفس ، قفس های کوچک مخصوص پرنده های زینتی و طوطی سانان نیست. بلدرچین، مرغ ، بوقلمون و سایر ماکیان تخم گذار دارای قفس های مکانیزه ای هستند که در حالت صنعتی برای پرورش بهتر پرنده های تخمگذار از آن استفاده می شود.

مزایا و معایب پرورش بلدرچین در قفس قفس مکانیزه بلدرچین دارای مکان های مخصوصی جهت قرار دادن دان و آب و بلدرچین ها می باشد و تخم ها پس از تولید وارد سینی تخم ریز می شود که به راحتی قابل برداشت است و فضولات هرگز تخم ها را آلوده نخواهد کرد. در ادامه به خوبی ها و بدی های این شکل پرورشی پرداخته شده است.

⭐ مزایای پرورش بلدرچین در قفس :

✔ امکان برداشت تخم در سریعترین زمان ممکن ؛ به دلیل منتقل شدن خودکار تخم ها به سینی جمع آوری تخم ، پرورش دهنده در عرض چند دقیقه قادر به جمع آوری تمامی تخم ها و انتقال آن به بخش بسته بندی خواهد بود. 

✔ عدم دسترسی بلدرچین ها به فضولات ؛ به دلیل منتقل شدن فضولات به سینی جمع آوری فضولات ، امکان دسترسی بلدرچین ها به آنها وجود ندارد و با این روش می توان جلوی بسیاری از بیماری ها را گرفت.

✔ تغذیه راحت ؛ در قفس مکانیزه بلدرچین مکان مخصوصی برای ریختن دان و آب مورد نیاز بلدرچین ها وجود دارد، در کمتر از چند دقیقه می توان دانخوری و آبخوری را پر کرد و در وقت خود صرفه جویی کرد. در این روش آب و غذا نیز سالم و تمیز خواهد ماند و به خوبی مصرف خواهد شد. 

✔ امکان پرورش تعداد زیادی بلدرچین در فضای کوچک؛ با توجه به اینکه قفس های مخصوص بلدرچین به صورت چند طبقه ساخته می شوند. بنابراین در یک فضای ۵۰ متری چندین هزار بلدرچین را می توان پرورش داد.

✔ پرورش به سبک حرفه ای ها ؛ تمامی کسانی که به صورت حرفه ای به پرورش انواع ماکیان می پردازند، استفاده از قفس های مکانیزه را به دلیل سهولت در پرورش و صرفه جویی در وقت ترجیح می دهند. اگر قصد شما نیز در پرورش بلدرچین جدی است حتما به صورت حرفه ای کار خود را شروع کنید. 

⭐ معایب پرورش بلدرچین در قفس :

✔ نیاز به هزینه جهت خرید و نصب قفس بلدرچین ؛ طبیعتا هر تغییری هزینه بر خواهد بود، اما هزینه کردن جهت دستیابی به محصولاتی با کیفیت تر و صرفه جویی در وقت و هزینه های آتی کاملا معقول به نظر می رسد. 

سخن آخر

در این نوشته به مزایا و معایب پرورش بلدرچین در بستر و قفس پرداخته شد و در حالت کلی می توان به این نتیجه رسید که اگر قصد پرورش بلدرچین به صورت جدی و حرفه ای دارد بهتر است کار خود را به پرورش در قفس تغییر دهید چرا که سبب پیشرفت چشمگیر کار شما خواهد شد و از بیماری های احتمالی بلدرچین نیز جلوگیری خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.