کوتاه کردن پرهای عروس هلندی | پرهای عروس هلندی را کوتاه کنیم؟

بسیاری از افرادی که در خانه ی خود از یک یا چند عروس هلندی نگهداری می کنند، برای جلوگیری از اوج گرفتن و فرار پرنده ی خانگی شان اقدام به کوتاه کردن پرهای آن می کنند. .بدون اینکه از معایب این کار برای پرنده اطلاع داشته باشند.

اما ممانعت از پرواز تنها دلیل برای کوتاه کردن پرهای عروس هلندی نیست. مالکان عروس هلندی برای دستی و اهلی کردن این پرنده در سنین کم، پرهای آن را کوتاه می کنند. تا پرنده بیشتر تمایل به راه رفتن و دستی شدن داشته باشد.

در این مقاله از وبلاگ چیکن دیوایس به شرح معایب کوتاه کردن پر های عروس هلندی می پردازیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس
دستگاه جوجه کشی ۷۲ تایی آژاکس
» مناسب برای جوجه کشی از عروس هلندی
» دارای شانه جوجه کشی همه کاره
» جلوگیری از وارد شدن شوک دمایی و رطوبتی به تخم ها
قیمت : ۵,۸۹۵,۰۰۰ تومان

قیچی کردن پر ها چه مشکلاتی را برای عروس هلندی به دنبال دارد؟

قیچی کردن پر های عروس هلندی می تواند مشکلاتی از قبیل از دست رفتن اعتماد پرنده، عدم تعادل در پرواز و حرکت، ایجاد ترس و اضطراب و خونریزی پر ها را به دنبال داشته باشد که در ادامه به بررسی هر یک از مورد مذکور می پردازیم.

۱) از بین رفتن اعتماد پرنده نسبت به صاحبش

یکی از معایب کوتاه کردن پر های عروس هلندی، قهر کردن آن با صاحبش می باشد. از آنجایی که کوکاتیل پرنده ای بسیار ظریف و حساس می باشد، رابطه ی عمیقی را با صاحب خود برقرار می کند.

از بین رفتن اعتماد پرنده نسبت به صاحبش - چیکن دیوایس

کوتاه کردن پرهای این پرنده، می تواند احساسات آن را نسبت به صاحب خود جریحه دار کرده و باعث شود پرنده اعتماد خود را نسبت به صاحبش از دست بدهد. به همین دلیل ممکن است تا مدت ها به صاحب خود بی محلی کند.

۲) از دست دادن تعادل در هنگام حرکت یا پریدن

از دست دادن تعادل در هنگام حرکت یا پریدن - چیکن دیوایس

نوشته های مشابه

آرایش منظم پر ها یکی از عواملی است که به پرندگان کمک می کند تا تعادل و توازن خود را در هنگام پرواز و حرکت حفظ کنند. در صورت قیچی کردن پرها، پرنده در بیشتر موارد تعادل خود را هنگام پریدن از دست می دهد و در نتیجه ممکن است دچار ضربه و آسیب شود.

همچنین احتمال اسیب دیدن پاهای آن نیز وجود دارد. چراکه در این حالت اگر پرنده از ارتفاع بپرد، قادر به کنترل سرعت خود نخواهد بود و پاهای آن با شدت زیادی با سطح زمین برخورد خواهند کرد.

۳) ایجاد ترس و اضطراب

یکی دیگر از عواقب کوتاه کردن پرهای عروس هلندی، ایجاد ترس و اضطراب در آن می باشد. عروس هلندی ها به طور غریزی از شکار شدن می ترسند. و پرواز کردن برای آنها یک راه فرار از دست شکارچیان می باشد.

در صورتی که پرنده قادر به پرواز نباشد، این عامل باعث ایجاد تنش و استرس در آن می شود. در نتیجه استرس، اشتهای پرنده نیز برای مدت کوتاهی کم خواهد شد. همچنین عروس هلندی در این شرایط افسرده به نظر خواهد آمد و گوشه گیر خواهد شد. ترس بر سیستم گوارش پرنده نیز اثر منفی می گذارد و باعث اسهال و یا تغییر رنگ فضله در آن نیز می شود.

۴) خونریزی پس از قیچی کردن پر ها

در صورتی که تجربه ی کافی را در قیچی کردن پرهای پرنده ی خود نداشته باشید، د این حالت پس از قیچی کردن، ممکن است پرهای عروس هلندی از ریشه کنده شده و در محل کنده شدن آنها خونریزی ایجاد شود. 

همچنین پرهایی که قیچی شده اند نسبت به سایر پرها آسیب پذیر تر بوده و در اثر برخورد با موانع سریع تر دچار خونریزی می شوند.

۵) عدم توانایی در جفت گیری

داشتن پرهای زیبا، یکدست و درخشان یکی از توانایی های عروس هلندی برای جذب جفت خود می باشد. اما کوتاه کردن و قیچی کردن پرهای این پرنده سبب از دست رفتن اعتماد به نفس آن شده و باعث می شود که پرنده جفت نخورد، دیرتر جفت بخورد و یا نتواند به خوبی جفت گیری کند. چراکه تعادل کافی را برای این کار نخواهد داشت.

خونریزی پس از قیچی کردن پرها - چیکن دیوایس

۶) ایجاد عارضه ی پرکنی یا پر جوی در عروس هلندی

در برخی موارد کوتاه کردن پرها باعث آزار شدید پرنده می شود. چون محل برش پرها همچون یک تیغ تیز در قسمت بال و زیر بغل پرنده فرو می رود. در این شرایط پرنده برای خلاصی از این درد، پرهای خود را از جا می کند. و یا سعی می کند با جویدن پرهای خود اقدام به کمتر کردن این آزار کند. بنابراین کوتاه کردن پرها میتواند باعث پرکنی و یا پرجوی در عروس هلندی شود که این دو خود دردسر بزرگی می باشند.

نحوه قیچی کردن پرهای عروس هلندی

برای قیچی کردن پرهای عروس هلندی خود،حتما از یک نفر دیگر نیز کمک بخواهید تا پرنده را آرام نگه دارد. سپس پرنده را بر روی یک میز قرار دهید و از دستیار خود بخواهید بدون فشار و آسیب آن را آرام و ثابت نگه دارد.

برای ثابت نگه داشتن پرنده، فرد دستیار یکی از دست های خود را از زیر بال پرنده رد کرده و در پشت پرنده و دیگر بال او را نگه میدارد. و با آن یکی دست نیز باید سینه، سر و گردن پرنده را می گیرد. 

برای کوتاه کردن پرها، دو پر بلند ابتدایی را رد کرده و ۶ پر بعدی را به اندازه دو سوم با قیچی کوتاه کنید.

سوالات متداول

آیا کوتاه کردن پرهای عروس هلندی ضروری است؟

نخیر. کوتاه کردن پرهای این پرنده ضروری نیست چراکه سبب ایجاد استرس در آن می شود. اما اگر در محیط خانه و در فضای خارج از قفس از آن نگهداری می کنید، می توانید پرهایش را مقداری کوتاه کنید تا در اثر پرواز به اشیای موجود در خانه برخورد نکند.

پرهای عروس هلندی را تا چه اندازه می توان کوتاه کرد؟

میزان کوتاهی پرهای پرنده باید به اندازه ای باشد که پرنده بتواند مسافت های کوتاه مانند زمین تا روی میز یا کمد را طی کند. اما قادر به طی کردن مسافت های طولانی نباشد.

آیا کوتاه کردن پرهای عروس هلندی درد دارد؟

نخیر. پر های عروس هلندی فاقد اعصاب حسی است و کوتاه کردن آنها مانند کوتاهی مو و ناخن در انسانهاست. برای همین در هنگام کوتاهی آنها، پرنده هیچ دردی را حس نمی کند.

بهترین سن برای کوتاه کردن پرهای عروس هلندی چه زمانی است؟

به هیچ وجه اقدام به کوتاه کردن پر های عروس هلندی در دوران جوجگی نکنید. چراکه در این دوره پرنده برای یادگیری پرواز به پرهای خود نیاز دارد.بهتر است عمل کوتاهی پر های پرنده پس از رسیدن آن به سن بلوغ انجام شود. 

آیا می توان پرهای عروس هلندی را در  خانه کوتاه کرد؟

بله. در صورتی که تجربه ی کافی را در این زمینه داشته باشید می توانید عمل کوتاه کردن پرهای پرنده را در خانه انجام دهید. اما اگر تجربه و توان کافی را ندارید بهتر است برای این کار به یک دامپزشک مراجعه کنید.

اگر شاه پرهای عروس هلندی را قیچی کنیم دوباره رشد می کنند؟

نخیر. شاهپرها بر خلاف سایر پرهای برنده دو باره رشد نمی کنند و در صورتی که قیچی شوند همانگونه باقی می مانند.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن دیوایس درباره ی کوتاه کردن پرهای عروس هلندی و عوارضی که برای پرنده به دنبال دارد بحث کردیم. در حالت کلی باید گفت که کوتاه کردن پرهای عروس هلندی و یا هر پرنده ی دیگری به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چراکه این کار علاوه بر اینکه باعث از دست رفتن اعتماد پرنده نسبت به صاحب خود می شود بلکه مشکلاتی از قبیل استرس، افسردگی و عدم تعادل را برای آن به دنبال خواهد داشت.

نوشته های مشابه

‫۵۰۴ دیدگاه ها

 1. سلام میشه به جوجه های یه هفتهی عروس هلندی کهاز پدرومادر تغذیه میشن اما رشدشون کنده همزمان سرلاک بهشون هم بدیم تا رشد بهتری داشته باشند و نکته دیگه اینکه میشه بهشون ویتامین بدم

  1. سلام امیر حسین جان
   نه اینطوری والدین استرس میگیرن و به جوجه ها رسیدگی نمی کنن
   بهتره برای تقویت رشدشون به تغذیه ی والدین رسیدگی کنی
   و از مواد غذایی مثل تخم مرغ آبپز، میلورم، سویا، هویج و فلفل دلمه ای، ارزن، پلت مخصوص و … استفاده کنی

 2. سلام من یه عروس هلندی دارم که تقریبا ۶ یا ۷ ماهشه اصلا اختیار روی بالهاش نداره و دائما اونارو باز میکنه یه جاهایی انگار میخواد بیفته
  غذا خوب میخوره و شیطون هم هست

  1. سلام عاطفه جان
   پرهاشو کوتاه کردی که تعادلشو از دست بده؟

 3. سلام روزتون بخیر
  من دوتا عروس هلندی دارم یکی از اول پیشم نمیومد و دومی خیلی با من دوست بود ولی مدتی هست که پیشم نمیاد و این من رو ناراحت کرده.میشه لطفاً راهنمایی کنید و راهگار بهم نشون بدید

  1. سلام آراد جان
   کاری کردی که بهشون استرس وارد شده؟
   نر و ماده هستن؟
   جفت شدن؟

   1. بله نر و ماده هستن.
    از همون اول جفت بودن که خریدیم.هر دو رو از یک نفر خریدم.راهکاری داره برای رفع استرس و این مشکل.آخه من خیلی ناراحتم از این اتفاق

    1. باید به مرور باهاش ارتباط برقرار کنی و کاری نکنی که بیشتر اعتمادشونو از دست بدن
     براشون از غذاهایی که دوس دارن بده و سعی نکن به زور بگیریشون ویا دست بزنی و نازشون کنی
     اگه دیدی پرخاشگری می کنن می تونی دو قطره گلاب بچکونی تو دهنشون

 4. سلام من عروس هلندیم پراش از ته چیده شده و خون ریزی داره و از شاه پراش یه تیکه اویزونه و به درو دیوار گیر میکنه باعث میشه خون بیاد اون تیکه رو باید بچینم ؟ از چه دارویی باید استفاده کنم طرز استفاده از داروش چیه ؟ برای بهتر شدن زخمش باید چیکار کنم ؟

  1. چرا این پرنده بیچاره رو به این روز انداختین؟؟
   برای بند اومدن خونش از پودر خون بند استفاده کن
   و برای تقویت پرها از نکتون آر استفاده کن
   بهتره ببری دامپزشک تا انتی بیوتیک هم تجویز بشه عفونت کنه زخماش بدتر میشه حالش

 5. سلام وقت بخیر من عروس هلندی سه ماهه تازه گرفتم خود پرنده فروشی گفت پرهاشو برات می چینم من نمی‌دونستم خوب نیس براش بعد ک اوردیش خونه کلا یک روز کامل آب غذا نخورد بعد گفتن ب دلیل چیدن پرهاش و ما آشنایی با فضا جدید بعد یکم غذاشو خورد بعد یک روز الان پر هاش دوباره در میاد ؟و یک مورد دیگه چون میخاستم بیاد بیرون چون می‌ترسه و نمی‌ذاره نزدیکش بشیم اومدم بیارمش بیرون بالشو زد ب قفسش یکدونه بال اولش فک میکنم میشه شاه پر براصلاح همون ک از همه بلند تر بود کنده شد افتاد کاملا یکدونش وقتی دیدم یک مقدار کوچیک تر پری ک کنده شده بود خونی بود ولی خودش ن خونریزی نداشت نگرانشم الان خیلی درد داره ؟پرش بعد در میاد ؟نیازه ببرمش دکتر ؟

  1. سلام عزیز جان
   شاهپر اگه قیچی بشه، کشیده بشه، کنده بشه و یا هرچی
   پر جدیدی به جاش در نمیاد
   ولی بقیه ی پر ها به مرور پرای جدیدی به جاشون رشد می کنه
   درد که طبیعتا داره بله
   اگه بالش شکستگی یا در رفتگی داشته باشه بله نیازه که ببریش دکتر

 6. سلام وقت بخیر یه عروس خریدم و دیدم که پرهاشو قیچی کرده از چند نفر پرسیدم گفتن که برای اینکه دوباره پرهاش دراد باید از ته بکنیش منم پرهاشو از ته کندم الان زیاد خونریزی داره و خیلی اذیته درد داره تو قسمت بالش حالا یه ماهی هم گذشته
  خوب میشه پرهاش دوباره رشد میکنه ایا؟

  1. سلام امیر
   برای چی به یه حیوون مظلوم زبون بسته آسیب می زنی؟
   مگه جون نداره؟ مگه درد حس نمی کنه؟
   به احتمال زیاد به فولیکول های پرهاش اسیب زدی و احتمال داره که اصلا پری رشد نکنه
   شاهپراشو کشیده باشی که کلا درنمیان
   اونیکی پرها هم اگه حالا دربیان طول میکشه

   1. یکی از اشناها گفت
    شاهپرهاش میشه کدوم؟
    حالا اگه پرهاش درنیومدن این خونریزی و دردش خوب میشه؟

    1. خونریزی رو با پودر خون بند بند بیار
     امیدوارم که بهتر بشه و عفونت نگیره

 7. سلام یه عروس دارم که برای دستی شدن پرهاشو قیچی کردم گفتن قیچی کنی دوباره در میاد
  ولی الان چند ماه گذشته و در نیومده
  میخواستم راهنماییم کنین ممنون

  1. به هیچ عنوان و یه هیچ وجه
   نباید این کار رو انجام میدادی
   تو شاهپراشو چیدی که هیچوقت در نمیاد
   و در طولانی مدت پرندت افسردگی میگیره

    1. اینطوری پرنده خیلی اذیت میشه برای همین به هیچ عنوان توصیه نمیشه
     و همچنین کشیدن پرها می تونه به فولیکول های پر آسیب بزنه
     پرهای معمولی اگه فولیکولاشون آسیب نبینه میتونن در بیان ولی شاهپرا نه

  1. سلام فائزه جان
   بله میشه خب با سرلاک تغذیه میشن دیگه

 8. ممنون مقالہ تون مفید بود😊
  من یہ جفت جوجہ نر گرفتم الان ۹ ماھشون شدھ دستے و حرف میزنن (البتہ یکیش اصلا حرف نزد نمیتونم تشخیص بدم مادس یا نر،بیشتر بہ نر میخورھ مشخصاتش) حالا یدونہ مادھ گرفتم با این جفت شہ نمیدونم چن وقتشہ،اینارو از قفس میارم بیرون اونم دلش میخواد بیاد ولے میترسہ از من،دلم میسوزہ تو قفس بمونہ،بالشم دوس ندارم بچینم،چسب زدم،ولی اینجوری خیلی استرس میگیرہ نمیتونہ پرواز کنہ😢

  1. سلام قاصدک
   عروس هلندی های نر استعداد حرف زدن دارن
   ماده ها نمی تونن حرف بزنن بیشتر جیغ و سوت می زنن
   چون تازه خریدیش برای همین بهت اعتماد نداره
   حداقل دو هفته زمان می بره تا سازگار بشه
   نباید پرهاشو قیچی کنی اینطوری هم پرنده استرس می گیره
   هم نمی تونه پرواز کنه افسرده میشه
   هم اعتمادشو بهت از دست میده و ازت می ترسه

 9. سلام ،برای دستے ڪردن عروس ھلندی بجای قیچی کردن پراش چیکار کنیم که هم آسیب نبینه هم زودتر بهمون اعتماد کنه?

 10. سلام من یک عروس هلندی داشتم ۵ماهه بود پر هاش هروقت در میومدن میزدم شاه پرآشوب نمیزدم خیلی هم با من خوب بود اصلا افسرده نبود یکبار گذاشتم بال هاش دربیاد وقتی در اومد توی خونه پرواز می‌کرد یکبار خورد به شیشه مرد حالا دوباره میخوام بخرم به نظرتون بال هاش رو نگهدارم یا بزنم؟ خودم که میگم بزنم.

  1. سلام طاها جان
   اصلا توصیه نمیشه بالهاشو بزنی
   چون واقعا در طولانی مدت منجر به افسردگی پرندت میشه به شدت استرس وارد میکنه و میترسه

 11. سلام وقتتون بخیر
  من ی جفت عروس هلندی دارم که ۳تا تخم گذاشته دوتا از جوجه ها دراومدن ولی سومی باوجود اینکه تازه از تخم دراومده مرده بوده همون روز به فاصله ی چند ساعت بعد یکی دیگه از جوجه ها مرده الان. یک جوجه بیشتر ندارن من بهشون سیب زمینی و جوانه گندم ارزن و…میدم متاسفانه عروس هلندی های من سفیده تخم مرغ و هویج نمی خورن میخواستم علت مرگ جوجه ها رو بدونم برای زنده موندن آخرین جوجه چیکار باید انجام بدم؟

  1. سلام فائزه جان
   علت مرگ جوجه های یک روزه می تونه به خاطر نامناسب بودن دما و رطوبت محیط نگهداری،
   آلوده بودن بستر، بی کیفیت بودن غذای والدین، بیماری، عفونت روده، تغذیه نشدن توسط والدین، استرس، مشکلات ژنتیکی و … باشه
   برای آخرین جوجه هم اول اینکه باید یه محیط گرم حدود ۳۴ درجه و نسبتا تاریک فراهم کنی
   به عنوان بستر می تونی از یه پارچه ی نرم و تمیز استفاده کنی و پارچه رو هم هرروز عوضش کنی
   نگا کنی ببینی والدین به تغذیه ش میرسن یا نه اگه بهش غذا ندن باید برداری با سرلاک بزرگش کنی
   والدینش اگه تخم مرغ و سبزیجات نمی خورن از پت شاپ ها براشون پودر سوخاری مخصوص پرنده تهیه کن
   میوه ها و سبزیجات و یا تخم مرغ رو رنده کن و با اون پودر قاطی کن هفته ای دو بار بهشون بده

 12. سلام عروس هلندی من زیاد میوه و سبزیجات نمیخوره چیکار کنم

  1. به احتمال زیاد مزه شونو دوس نداره
   می تونی با غذایی که دوس داره قاطی کنی و بهش بدی

 13. سلام عروس هلندی رو بال هاشو چیدم کی در میان چقدر طول میکشه نیاز به کشیدن ندارند

  1. سلام رضا جان
   اگه به دنبال درومدن پرهاش هستی خب چرا چیدی؟
   اگه چیدی خب چرا میخوای دربیان؟
   اگه شاهپرهاشو چیده باشی متاسفانه در نمیاد
   بقیه هم ۶ تا ۱۰ هفته طول می کشه

 14. سلام خسته نباشید من ی دونه ملنگو دارم که منقار اون قرمز رنگ بوده اما حالا داره از نوک سیاه میشه انگار ی لایه از اون برداشته شده علتش چیست

 15. سلام ببخشید عروس هلندی من امروز بی حال شده همش می خوابه و اصلا آواز نمی خونه غدا نمی خوره چی کار کنم ببرمش دامپزشکی؟

  1. سلام دوست عزیز
   صد البته اگه شرایطش رو داری ببر دامپزشک
   چک کن ببین فضلش چه رنگ شده؟
   از چیزی ترسیده که سکوت کرده و یا بیماره

   1. این نشون دهنده ی وجود عفونت توی بدنش هست
    برای درمانش عرق آلاله رو باعرق شیرین بیان و عرق چهل گیاه از هر کدوم دو سر بطری قاطی هم کن
    به مدت ۵ روز روزانه ۴ قطره بهش بده

  1. تغذیه مناسب
   شناسایی بموقع هر نوع بیماری و درمان سریع
   استفاده از مولتی ویتامین ها در تغذیه هفتگی

 16. سلام عروس هلندی هلندی من ۱۱ماهع هستش و ی روز ک داشت تو خونه میگشت خورد ب دیوار و دوتا از شاه پر هاش افتادن میخاستم بپرسم دوباره در میاد و اینکه راهی برای در اومدنش هست 😞؟ خیلی ناراحتم

  1. سلام دوست عزیز
   شاه پرها ممکنه در نیان
   اما سایر پرهاش به مرور زمان درمیاد

   1. یعنی هیچ راهی نداره اخه بعضی از اشناهام ک عروس هلندی دارن میگن ک در میاد ولی خیلی طول میکشه

    1. والا شاه پر مقولش اینه بچینی و بریزه در نمیاد اغلب
     احتمال اینم هس که در بیاد تو از نکتون آر برای حل این مسئله استفاده کن

   2. سلام اگه پرها باقیچی چیده شده باشن وبعد کامل بکنیم در میان؟؟؟

    1. ئدر صورتی که شاهپراشو بکنی نخیر امکان رشد دوباره شون وجود نداره
     درمورد پرهای دیگه اگه کندنشون طوری باشه که به فولیکول پرها آسیب بزنه
     بار هم امکان رشد دوباره شون وجود نخواهد داشت

   3. سلام من یه عروس هلندی سه ماهه دارم که هنوز تمایلی به خوردن ارزن نداره و همچنان سرلاک میخوره ویه مقدار کم تخم مرغ آبپز آیا سرلاک خوردن تو این اشکالی ندارد وتا کی میتونم بهش سرلاک بدم ویع نکته دیگه این جوجه از بدو تولد یه پاس مشکل پابازی ویژه مقدار کجی داشت که بهتره شده آیا در آینده می‌تونه جفت گیری کنه

    1. سلام امیر حسین جان
     سرلاک نمی تونه نیاز هایی غذایی پرنده رو تامین کنه و تو سن سه ماهگی پرنده باید نرمخور بشه
     باید براش تخم مرغ آبپز، سبزیجاتی مثل هویج و فلفل دلمه ای رنده شده، جوانه ی گندم، حبوبات ابپز و له شده و … بدی
     الان دیگه سرلاکو باید کم کم قطعش کنی
     اگه درمان بشه مشکلی نخواهد داشت اما اگه نر باشه و مشکلش باقی بمونه نه نمی تونه

  2. سلام ببخشید عروس هلندی من قبلا وقتی خریدمش باهاش رو مرده کوتاه کرد و الان فقط ارتفاع کم پرواز میکنه و امروز دیدم که و قتی پرواز کرد جیغ زد و هی بالش رو تکون داد و انگار بالش درد میکرد من چی کار کنم لطفا بهم بگید😭

   1. سلام ریحانه
    اخیرا به جایی برخورد کرده؟
    ممکنه توی بالش دررفتگی وجود داشته باشه
    برای تشخیص دقیق تر بهتره ببریش دامپزشک

  3. سلام من تمام بال عروس هلندی قیچی کردم آیا شاه بال دوباره رشد می‌کند

   1. سلام
    قابل تشخیص نیست باید حضوری بررسی بشه و دیده بشه که ایا اسیب وارد شده یا خیر
    ببرید پیش یک دامپزشک حیوانات خانگی تا بررسی کنن

 17. سلام من پرهای عروس هلندیمو قیچی کردم الان میخوام در بیاد چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   قیچی کردن پرهای عروس هلندی به هیچ عنوان توصیه نمیشه
   چون پرنده استرس میگیره و ممکنه افسرده بشه
   حالا اگه شاهپراشو چیده باشی دیگه پری به جاشون در نمیاد
   برای پر های دیگه هم باید به تغذیه ش رسیدگی کنی
   مکمل نکتون آر هم می تونه تو تقویت رشد پرهاش موثر باشه

 18. من عروس هلندیمو پر هاشو یکم کوتاه کردم باهام قهرکرده قبلا حرف میزد دیگه حرف نمیزنه چکار کنم خوب شه افسردگیش برطرف شه؟

  1. سلام دوست عزیز
   کوتاه کردن پرهای پرنده به هیچ عنوان توصیه نمیشه
   چون در نهایت می تونه پرنده رو افسرده کنه
   باید آروم آروم باهاش ارتباط برقرار کنی بازی کنی حرف بزنی از خوراکی های مورد علاقه ش بدی
   ممکنه یه مدت طول بکشه تا به حالت عادی برگرده

  2. سلام وقت بخیر چرا بال های بی چاره ها می زنن ؟عروس هلندی فامیلم نمی تونه پرواز کنه

   1. سلام دوست عزیز
    متاسفانه از سر بی تجربگی برخی افراد به خاطر اینکه پرنده هنگام پرواز کردن تو خونه به در و دیوار نخورن
    اقدام به کوتاه کردن پرها میکنند
    که در دراز مدت منجر به افسردگی پرنده و حتی عدم پرواز کردن میشه
    بهتره که این کار انجام نشه

 19. سلام. ۴تا عروس‌هلندی جوجه بهمون هدیه دادند.
  یکی از عروس هلندی‌ها یکم بزرگ‌تر هست.کتف سمت چپش بالهای بلند و نداره. فقط پرهای ریز داره. از شخصی که بهمون داده بود پرسیدیم کنده شده یا درنیامده گفت که نمیدونه و خودش هم تازه از پرنذه فروشی گرفته بوده.
  دوباره بالهاش درمیاد؟؟ یا همیشه همینطور میمونه؟

  1. سلام دوست عزیز
   والا دقیق نمیشه گفت گاها میبینی پرنده مبتلا به ایدز هست و کلا ریزش پر داره و در نمیاد
   گاها سنش خیلی کمه ونیاز به صبوری برای دراومدنشون هست

   1. سلام.ببخشید بال های طوطی گرینچینک هم میشه قیچی کرد.یا نمی شه

    1. سلام دوست عزیز
     میشه ولی کوتاه کردنش زیاد توصیه نمیشه چون برای پرنده استرس ایجاد میکنه
     و در نهایت پرنده افسرده میشه

 20. سلام من ی عروس هلندی نر سینامون خریدم بال هاش تخت بود میپردی بعد بال هاشو گرفتم ولی بال های تیزشو گذاشتم
  چون بال هاشو گرفتم جفت میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   چون عروس هلندی نر از بالهاش برای جذب ماده استفاده می کنه اگه بالهاش کوتاه بشه و نتونه پرواز کنه جفت گیری نمی کنه
   به علاوه کوتاه کردن بالهاش می تونه باعث استرس و افسردگیش بشه و این هم تا حد زیادی رو جفت گیری کردنش موثره

 21. سلام من یک عروس هلندی دارم و یک ماه هست گرفتمش و دستی شده اما فروشنده گفت برای اینکه زود تر دستی بشه پرهاش رو بزن و خودش زد اما الان پرواز می‌کنه میخوره به دیوار و می افته خواستم بدونم طول چه مدتی بال هایش رشد میکند لطفاً بگید

  1. سلام دوست عزیز
   توصیه میشه که به هیچ وجه بالهای پرنده رو کوتاه نکنی چون ممکنه پرندت استرس بگیره و افسرده بشه
   این یکی پرا تو دوران پرریزی میریزن و جاشون پرای جدید رشد می کنه ولی شاهپراشو زده باشه دیگه پری به جای اونا در نمیاد بدون شاهپر هم پرنده نمی تونه پرواز کنه

 22. واقعا ببخشید هیچ درمانی براش نیست؟ بعد این پرهاش درمیاد یعنی ایدز داره؟ اخه شنیده بودم پرهاشون میریزه ولی درنمیاد ولی این هم پرهاش و هم دمش دراومدن و خیلی شاده

  1. متاسفانه درمان اختصاصی نداره
   و تنها با مولتی ویتامین ها میتونی به تقویت سیستم ایمنی بدنش و افزایش طول عمرش کمک کنی
   بهتره ببری یه تست ایدز ازش بگیرن

 23. سلام یه عروس هلندی دارم بال شو قیچی کردن آیا بکشم بال در میاد یا خود به خود در میاد البته بال از هر طرف سه تا مونده وسط قیچی کردن

  1. سلام دوست عزیز
   شاهپراشو چیده باشن دیگه در نمیاد
   اگه شاهپر نیس خودش در میاد نیازی نیس کاری بکنی

   1. سلام خسته نباشید عروس هلندی ۷ ماهه لوتینو دارم پرهاش خیلی نامنظم ژولیدس و خیلی میریزه علتش چیه

    1. سلام دوست عزیز
     ساقه ی پرهایی که می ریزه خونیه؟ به اون قسمتایی از بدنش که پراش ریخته دست بزن ببین احساس درد میکنه؟جیغ می کشه؟

   2. سلام نه این درست نیست بعد چند وقت اونا می افتن و شاه پر جدید در میاد

    1. سلام دوست عزیز
     اگه خودت بچینیشون در نمیاد
     ولی اگه دوره ی طبیعی تولک رو بگذرونه بله رشد میکنه و شاهپرای جدیدی در میاره

 24. سلام چه کار کنم که عروس هلندیم سر از میله های قفس بیرون نیاره لطفا بهم بگید

  1. قفسی که براش خریدی استاندارد نیست فاصله میله هاش که میتونه سرشو بیاره بیرون

 25. سلام عروس هلندی من ۶ ماه و ۱۰ روزشه امروز پر دمش رو قیچی کردم میخوام بدونم دوباره رشد میکنه یا نه یکی بهم بگه میترسم که رشد نکنه و اینکه دمش رو خیلی کوتاه کردم اگه میشه برام بگین

  1. سلام دوست عزیز
   شاهپراشو چیده باشی دیگه در نمیاد

 26. سلام من یه جوجه عروس ۴ ماهه گرفتم تو خونه خیلی پرواز می‌کرد برای اینکه دستی بشه بالهاش راچیدم الان یه طرف یعنی نصف بالهاش دوباره اومده میخوام ببینم ایا نصف دیگه بالهاش میاددوباره.البته سرچ کردم تواینترنت فیلمش را دیدم بعدبالهاش راچیدم

  1. سلام
   نباید بالهاشو میچیدی اگه شاهپراشو چیده باشی دیگه در نمیاد

   1. سلام عروس هلندیم تقریبا ۹ ماهشه
    جنسیت نر سخنگو ودستی
    میخواستم ببینم ک برایش جفت بگیرم یا نه؟
    اگه بگیرم توجهش به من کمتر میشه؟

    1. سلام دوست عزیز
     پرنده هایی که دستی شدن به سختی جفت میشن

   2. سلام اگه شاهپراشو چیده باشن چکار کنیم آیا راه حل داره

    1. اگه شاهپراشو چیده باشن دیگه در نمیان

    2. سلام این نکتون آر ازکجاتهیه کنیم ونحوه استفاده ش چجوریه؟؟

    3. از پت شاپ یا داروخانه دامپزشکی
     از همونجا بپرس نحوه ی استفاده صحیح رو میگه
     وزن پرندت و سنشم بگو

    1. شاهپراشو چیده باشی دیگه در نمیاد و عملا نمیشه کاری کرد

 27. سلام من یک عروس هلندی دارم وقتی خریدمش دم نداش فروشنده گفت دمش دوباره در میاد چند وقت گذشت دمش در اومد ولی باز ریخت الان چیکار کنم یک سوال دیگه هم دارم ایا دم نداره تو پروازش مشکلی پیش میاد

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهش چی میدی؟
   اکثر این پرریزی ها از سر تغذیه نادرست به وجود میاد
   نه اون چنان تاثیری نداره

   1. ارزن وتخم کتان البته ارزن بیشتر میخوره تخم کتان وچیزهای دیگه زیاد نمیخوره برای تقویت پرهاش مکملی هست که بهش بدم

    1. از نکتون آر میتونی استفاده کنی
     طریقه مصرفش هم روش نوشته شده

 28. سلام من ی عروس ۳۰ روزه سرلاکی دارم تو خونه پرواز میکنه میخوره ب در و دیوار میترسم اسیب ببینه چکارکنم؟ شما میگین قیچی کردن پرها خوب نیست براشون

  1. سلام
   بله قیچی کردن پرها خوب نیس
   هم پرنده میترسه و استرس وارد میشه بهش
   هم امکان افسردگی هم وجود داره
   شاه پرهاشم بچینی کلا در نمیاد
   از قفس بیرون اوردنی به هیچ وجه دنبالش نکن
   یا بهش استرس وارد نکن که بره خودشو بکوبه اینور اونور

   1. ن کاری نداریم بهش ی هو خودش پرواز میکنه اوج میگیره برخورد میکنه ب در و دیوار ، آیه چون جوجه هست تمرکز روی پرواز نداره و برخورد میکنه؟؟ بزرگ بشه درست میشع؟ من تاحالا نداشتم اولین بارمه ب جای سرلاک چ چیزهایی میتونم بدم بخوره؟ و من روزی ۴ بار سرلاک میدم آیا کافیه؟ 🙏

    1. دوست عزیز هم جوجس
     هم اینکه آشناییتی با محیط نداره که این اتفاق رخ میده
     بهتره یه مدت فقط تو قفس بمونه

 29. سلام خسته نباشید عروس هلندی ما
  وقتی سرشو تکون میده از دهنش اب میریزه
  مشکلش چیه

  1. سلام دوست عزیز
   پرندتون عفونت داره
   و باید برای درمان ببرید دامپزشک
   میتونی عرق آلاله رو با عرق شیرین بیان قاطی کنی
   به مدت ۵ روز بدی بخوره خوب میشه

 30. سلام خسته نباشید من ی عروس هلندی خریدم به گفته صاحبش ۴ ماهشه
  عروس هلندی میزاره از بیرون قفس نازش کنم،
  ولی وقتی دستمو میبرم داخل فرار میکنه و گاز میگیره .
  بعضی وقتاهم سرشو بالا پایین میکنه انگار میخواد حرف بزنه
  مشکل از چیه

  1. سلام دوست عزیز
   عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستن
   و بخاطر این که از حرکت دستت میترسه همچین واکنشی رو نشون میده
   ممکنه مشکل تنفسی داشته باشه بهتره برای چکاپ ببری پییش دامپزشک

 31. سلام عروسم ۱ سالشه دیشب تو خواب می‌ترسه با سرو صدا خودشو کوبوند به قفس شاهکارش فقط یه طرف یه دونه مونده بقیه کنده شد افتاد چه میشه کرد یعنی دیگه نمیتونه پرواز کنه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگه شاه پرا ریخته دیگه در نمیاد
   تو محلی که قفس قرار داره رفت و آمد و سر و صدای زیاد و … وجود داره؟

 32. سلام من عروس هلندی خریدم ولی بال هاش رو صاب مغازه زده که فرار نکنه خاستم بگم بال ها باز رشد میکنه یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگه شاهپراشو چیده باشه نه در نمیاد

 33. سلام عروس ۲ تا عروس هلندی دارم
  که شب نمی دونم به چه دلیلی استرس گرفتن و خودسونو کوبوندن به قفس
  پراشون ریخت یکی شون میتونه پروازکنه
  یکیشون تو ارتفاع کم و کوتاه
  چقدر زمان میبره پره حدید در بیاره و چی کار کنم افسرده نشن

  1. سلام دوست عزیز
   برای کاهش استرس میتونی بهشون گلاب بدی

   1. ممنون برای رشد پرهاشون و اینکه نمیتونن پرواز کنن
    چی
    چقدر زمان میبره پرهاشون در بیاد

    1. برای رشد پرها از نکتون آر استفاده کنید
     تو جیرشون حتما کلسیم باشه

 34. با سلام دوستان من میخوام یک عروس هلندی ۷ماهه بخرم پر هاشو با نخ یا چسب ببندم
  یا بچینم
  چون میخوام دستی کنم

  1. سلام دوست عزیز
   تو با این وضع لطف کن نخر پرنده بیچاره رو
   با این کارا به شدت بهش استرس وارد میشه و میترسه
   و تهش پرندت افسردگی میگیره
   هزارتا راه برای دستی کردن وجود داره

 35. سلام وقت بخیر ،عروس هلندی من امروز ترسید خودشو به در و دیوار میزد حین پرواز ،بعد دیدیم پرهای رنگی دور گوشش ریخته رو زمین ،مشکلی براش پیش نمیاد؟دوباره درمیاد پرهاش؟خیلی ناراحت شدم و نگرانشم

  1. سلام دوست عزیز
   باید بهش استرس وارد نکنید که در این حد نترسه
   آره در میاد نگران نباشید
   البته اگه مربوط به بیماری و از سر تغذیه نامناسب نریخته باشه
   غذا بهش چی میدی؟

   1. ممنون از پاسخگوییتون،نه در همون لحظه برخورد ریخت
    ارزن و کتان و تخم مرغ ،جوانه گندم ،حبوبات پخته گاهی هر ازگاهی تخم آفتابگردون،الان نیازه بهش چیری بدم که سریعتر دربیاد؟

    1. خواهش میکنم
     براش مکمل نکتون اس بخر تو آب حل کن بده بخوره
     حل میشه
     بهتره براشم غذای مخصوص از برندهای خارجی تهیه کنی

    2. خواهش میکنم موفق باشید

    3. سلام من ی عروس دارم چند فقط پیش پرش لای میله ی قفس گیر کرد
     الان متوجه شدم که نصف پر نیست و بقیش سیاه شده و پرهای بقلی هم داره می‌ریزه
     و دچار کچلی خیلی کمی شده
     تور خدا خیلی وابستشم راهنمایم کنید

    4. سلام دوست عزیز
     خون ریزی داخلی باید رفع بشه
     بهتره برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید
     با درمون خونگی نمیتونی مشکل رو حل کنی

 36. سلام وقت بخیر …عروس هلندی من نر هستش چند وقت پیش عفونت روده ای داشت بردم دامپزشک الان خدارو شکر خوب شده فقط دیگه نه پرواز میکنه نه حرف میزنه میخواستم ببینم امکان داره دوباره حرف بزنه وپرواز کنع یا چیکار باید بکنم ؟؟ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   با بروز بیماری متاسفانه این اتفاقا میفته
   با بهبودی کامل این عوامل هم درس میشه

 37. سلام وقت بخیر من عروس هلندی دارم نر هستش و تقریبا۶ماهی میشه که دارمش عروس هلندی من با هیچکس به غیر از من خوب نبود همه رو گاز میگرفت فرار میکرد ولی عاشق من بود همه جا با من میومد الان چند روزه که یهو با من بد شده در حدی که اصلا نمیزاره نزدیکش بشم از دور منو میبینه دهنشو باز میکنه و تهاجمی میشه و من نمیدونم چرا یهو اینطوری شده ولی هرجا من میرم دنبالم میاد فقط اصلا نمیزاره بهش دست بزنم یا نوازشش کنم چند روزی هم هست که میبینم هی میره ته قفسش و با خودش انگار دعوا داره و وقتی میرم بالا سرش ببینم داره چیکار میکنه حالتی که بدوی دنبالم میخواد منو گاز بگیره و خیلی عصبی میشه وقتی ته قفس هست من برم ببینم نمیدونم چرا اینجور شده خیلی پرنده خوبی بود خیلی ناراحتم بخاطر این موضوع .ممنون میشم اگه راهنمایی کنید🙏🏻

  1. سلام دوست عزیز
   کاری کردی بهش استرس وارد شده
   و به احتمال زیاد ترسیده که رفتار تهاجمی داره
   باید محیط رو خالی از استرس براش نگهداری

   1. سلام خسته‌نباشید من ی عروس ۴ ماهه دارم ک پراشو قیچی کردم و مشکلی نداره سرحاله و رو دست میاد و غذا میخوره فقط میخوام ببینم چقد طول میکشه‌ک‌دوباره پراش در بیان و پرواز‌کنه دوباره

    1. سلام دوست عزیز
     نباید این کار رو انجام میدادین شاید از نظر شما خوب باشه همه چی
     ولی به پرندتون استرس وارد شده و ممکنه در طولانی مدت هم افسرده بشه
     اگه شاهپراشو چیده باشی کلا در نمیاد دیگه

    2. سلام دوست عزیز
     نباید این کار رو انجام میدادین شاید از نظر شما خوب باشه همه چی
     ولی به پرندتون استرس وارد شده و ممکنه در طولانی مدت هم افسرده بشه
     اگه شاهپراشو چیده باشی کلا در نمیاد دیگه .

    3. سلام ،عروس هلندی من به اشتباه تمان شاه پرها و پرخاشگری قیچی کردیم طوری که نمیتونه پرواز کنه ،چکار کنیم که موهاش زودتر دربیاد

    4. سلام
     متاسفانه شاه پرها هیچوقت در نمیان
     پرندت هم به مرور افسردگی میگیره

    5. سلام . من شاه پر عروس هلندیمو قیچی کردم آیا امکان داره دوباره در بیاد

    6. سلام دوست عزیز
     متاسفانه اگه شاهپرشو چیده باشی دیگه در نمیاد
     اصلا نبایدم این کارو انجام میدادی
     چون هم پرندتو ترسوندی بهش استرس وارد کردی و حتی ممکنه افسردگی هم بگیره

  2. عزیز پرندت داره بالغ میشه و طبیعیه ک یکم خلقو خوش وحشی بشه ،اگر براش جفت نمیخ ی سعی کن غذای طبع گرم بهش ندی

 38. سلام خسته نباشید
  من چند روز پیش یه عروس هلندی۳ ماهه خریدم
  رامه یکم بدغذاعه فقط تخم مرغ میخوره اونم به زور
  ولی اب نمیخوره
  ینی هرچقدر تلاش کردم ابو اوردم جلوش حتی نوکشو زدم به اب باز من تاحالا ندیدم اب بخوره
  باید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   چون جدیدا خریدین این رفتار طبیعی هست
   چون به شما و محیط جدید عادت نکرده
   و اغلب به محیط جدید وارد شدنی بی اشتها میشن
   یه مدت بذار تو حال خودش باشه

 39. سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی دارم تقریبا ۸ماه هست یه ۵ماه پیش بالش خونی شد و بخاطر اینکه دیر به دامپزشک مراجعه کردم بالش عفونت کرد بعد با کمک دارو ها خوب شد ولی الان نمیتونه مثل همیشه پرواز کنه و وقتی پرواز میکنه یا پرهاش میریزه یا هم که پرهاش خونی میشه این مشکلش چیه ممنون میشم منو راهنمایی کنید

 40. سلام.خسته نباشید.یه عروس هلندی ۷ یا ۸ ماهه ده روزه که گرفتیم. خیلی کم میخونه و گاهی خودشو اینقدر به قفس میزد مجبور میشدیم بیاریمشون بیرون.وقتی هم بیرون میاد پرواز میکرد و میخورد به در و دیوار و حتی بدنش زخمی شد.کسی رو آوردیم و یه کم بالهاش رو کوتاه کرد البته نه شاهپرش . اما کلا بی صداست و نمیخونه و تو دست هم نمیاد.چی کار کنیم دستی بشه؟ یا قرار نیست تو این سن دیگه دستی بشه؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   کوتاه کردن بال ها مساوی است با افسردگی پرنده شما
   به شدت بهش استرس وارد شده که نمیخونه
   فعلا وقت داری برای دستی کردن
   بیشتر از یکسال باشه دستی کردنش سخت میشه

  2. سلام من یک عروس هلندی دارم که یک
   سالش است ولی هنوز بالغ نشده چرا

 41. سلام ببخشید من به تازگی پرنده م رو خریداری کردم و بعد از اینکه از قفس آزادش کردم و یه مدت توی خونه گشت دیدم که هردو بالش خونریزی داره به نظر شما به خاطر اینه که فروشنده بالش رو بد قیچی کرده یا در اثر برخورد به وسایل توی خونه بوده چون نمیتونه زیاد پرواز کنه لطفا کمکم کنید خیلی نگرانشم

  1. سلام دوست عزیز
   من چون اونجا نبودم دقیق نمیتونم بگم حین چیدن بال این اتفاق افتاده یا برخورد به دیوار
   برای بند اومدن خونش روش پودر خون بند بریز
   و برای جلوگیری از عفونت کردنش حتما ببرش دامپزشک

 42. سلام خوبین من عروس هلندی نر دوماهه خریدم چند وقت بمونه تا به من عادتت گنع خواهش فقط بگو بد شما میگید قیچی نکن اگه قیچی نکنم تو خونه ول کنم پرواز میکنع اون موقعه میره بالا پایین نمیاد چیکار کنم خواهشن بگو

  1. سلام دوست عزیز
   این مونده به میزان اجتماعی بودن پرندت و شرایطی که براش فراهم میکنی
   هر چقدر همه چی خوب باشه زود هم عادت میکنه
   پرهاشو بچینی افسردگی میگیره و ممکنه از بی تجربگی شاهپراشو بچینی
   که در نهایت کلا در نمیاد
   وقتی میخوای بگیریش چراغا رو خاموش کن پرنده تو اون حالت میمونه به آرومی بگیر بذار تو قفس بهش استرس هم وارد نمیشه

   1. سلام خسته نباشید ببخشید من بال های عروس هلندیم رو اولی رو گذاشتم بقیش رو قیچی کردم الان یکی از بال هاش رو نیمه باز میزاره و یکم بالش میلرزه باید چیکار کنم

    1. سلام دوست عزیز
     نباید اصلا این کار رو انجام میدادی
     پرندت به شدت ترسیده و ممکنه افسردگی بگیره
     به احتمال زیاد شاهپراشو چیدی اینطور شده
     به بالش ضربه ای وارد نکردی؟

   2. سلام خسته نباشی. من یه عروس هلندی ماده داشتم براش یه جفت نر گرفتم .. هردو نزدیک یکسال سن دارن .. این نری که گرفتم به گفته صاحب قبلیش نیمه رامه .. و این که رو دست نمیاد .. من بخوام دستی بشه باید از عروس خودم جدا نگهش دارم تا دستی بشه یا این که بزارم پیش هم باشن تا به مرور دستی بشه؟و این که جفت شدنشون چجوریه؟

    1. سلام و خسته نباشید
     اگه تنها مقداری نوک دم عروس هلندی رو بچینیم . آیا باز هم میتونه تا پنجره پرواز کنه؟
     و کمی به من عادت کردن اون هم با کاهو یا گندم آب دیده اونارو به دستم میان و هنوز میترسن کمی.
     چون اگه بالهاشو بزنم قیافشون بد میشه و
     من دو تا عروس هلندی
     ۴ ماهه دارم که نمیدونم
     نر هستن یا ماده ولی صورت هر دوشون زردو
     نارنجیه . البته بعضی وقت ها همدیگر رو با کله هاشون به هم می مالند . البته ۸۰ درصد مواقع در جنگند 😂
     به نظرتون جفتند ؟

    2. سلام دوست عزیز
     این کار رو انجام ندین چون به پرنده استرس وارد میشه و به شدت میترسه
     همچنین احتمال افسرده شدن پرندت هم وجود داره
     نارنجی های روی صورت ماده کمرنگه مال نر پررنگ البته بهترین روش تشخیص آزمایش خون هست
     این جنگشون در چه حده بهمدیگه آسیب میرسونن؟

 43. سلام وقت بخیر عروس هلندی ما توسط یه شخص ناشی کل پرهاش چیده شده حتی شاه پراش از صبح دائما میلرزه و دچار استرس شده اصلا به هیچ کدوممون دیگه اعتماد نداره حتی روی دستمون هم نمیاد زبونش کمی کبود شده و صداش گرفته همش با استرس و ترس جیغ میزنه میشه لطفا بگین باید چکار کنم خیلی نگرانم براش

  1. سلام دوست عزیز
   نباید این کار رو انجام میدادین
   به شدت بهش استرس وارد شده
   و ترسیده
   و امکان افسردگی هم وجود داره
   شاهپراشم که چیده ماشالله دیگه در نمیاد
   ببرش دامپزشک برای مهار استرسش یه دارو میدن از اون استفاده کنه
   و دیگه نذار فرد غریبه بهش دس بزنه یه مدت محیط رو امن نگهدار براش تا دوباره بتونه بهتون اطمینان کنه
   زبونش رو چیکار کردین

  2. سلام وقتتون بخیر من به تازگی یه عروس ماده گرفتم که به شدت استرس داره و زمانی که مادرم اوردش خونه متوجه شدم که پر هاش رو چیدن البته خدا رو شکر شاه پر هاش هستن ولی متاسفانه اسیب دیده و رو پر هاش آثار خون‌ ریزی بود
   پرنده به گفته صاحب قبلی یک سال سن داره و یک بار هم تخم گذاشته ولی روی تخم نمیشسته و اینکه کف سرش تاس هستش از روزی که اومده اصلا دون نخورده و فقط یکم آب و از سنگ کف دریا که تو قفس هست خورده و اینکه به شدت از دست ترس داره و اگر دستمو ببرم طرفش اصلا نمیتد روی دستم و وحشت میکنه و میپره که پرواز کنه اما متاسفانه چون هم پر هاش قیچی شده و هم به خونه آشنا نیست میخوره به دیوار همش دچار استرسه و میلرزه
   من چه کار کنم که بتونم اعتمادش رو جلب کنم و آروم باشه و از دستم نترسه
   ناگفته نمونه که یه عروس نر دو ساله هم دارم و ماده رو آوردم برای اینکه تنها نباشن

   1. سلام دوست عزیز
    بررسی کنید ببینید از جایی که پرهاش میریزه خونریزی داره
    دستتون رو بکشین رو اون ناحیه اگر احساس درد کرد مسئله چیدن پرهاش نیست ممکنه به ایدز پرندگان مبتلا شده باشه
    و تاس بودن سرش هم منو به شک انداخت
    برای چکاپ پیش دامپزشک بردینش؟
    عروس هلندی ها کلا پرنده های حساسی هستند از حرکت دستت میترسه و نباید وقتی میخوای بگیریش دستتو تکون بدی
    البته علت اصلی ترسش هم چون تازه گرفتین به شما و محیط جدید عادت نکرده

    1. من پر های عروسم رو چیدم.دوتا شاه پر گذاشتم و پنج تا بغلش چیدم ولی امروز دیدم خودش اون دوتا شاه پر اولیا را کنده.باید چه کنم دوباره در میا. یا نه.

    2. سلام دوست عزیز
     چیدن پرهای پرنده ها کلا توصیه نمیشه چون باعث افسردگی پرنده میشه
     اگه افسرده بشه هم رفتاری مثل کندن پرهای خودشو انجام میده
     اگه شاهپرهاشو بکنه دیگه جاشون پر دیگه ای رشد نمی کنه

 44. سلام خسته نباشید من به تازگی یک عروس هلندی اوردم میپرید و خودش رو به در و دیوار میزد و زخمی میشد مجبور شدم بدم بالش رو کوتاه کنن مشکلی نداشت تا اینکه چند شب پیش توی قفس ترسید و خودش رو به قفس میزد سریع اوردمش بیرون ولی یکی از بال هاش یکی از شاه بالش کلا کنده شده یکیشم از وسط شکسته بود اما اون یکی بالش اوکی بود میخواستم بدونم من الان چیکار کنم چون تو پرواز تعادل نداره اون یکی بالشم کوتاه کنم یا نه و اینکه اون بالش که شکسته رو بکشم یا بزارم بمونه در کل بال هاش دوباره در میاد یا نه من چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   از سر بی تجربگی شاه پراشو چیدین که دیگه در نمیاد
   اگر ضربه جدی وارد شده باید ببریش دامپزشک

   1. سلام عروس هلندی ما هیچ حموم نمیره چکارش کنم ب زور بهش با آب پاش میریزم اونم باید ب زور خیسش کنم

    1. سلام دوست عزیز
     براش وان مخصوص تهیه کن
     بذار تو قفس وقتایی که خودش دوس داشت آب تنی میکنه

 45. سلام وقت بخیر چند روزی میشه که عروس هلندی خریدم فروشنده گفت تازه دون خور شده آیا ممکنه بهمون عادت کنه و دستی بشه با توجه به این که توی دست انسان بزرگ نشده و توی قفس بوده ؟ و این که ایا در قفس رو باز بذاریم و توخونه بگرده بهتر و زودتر رام میشه یا توی قفس قرارش بدیم ؟ و نظرتون در مورد چسب زدن بالهاش چیه آیا کار درستی هست ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله به مرور بهتون عادت میکنه باید بهش فرصت بدین تا با شما و محیط جدید انس بگیره
   روزانه سه ساعت بیرون از قفس باشه بهتره تا سلامتی بالهاشم حفظ بشه
   نه کار درستی نیست و بهتره انجام ندین چون استرس به پرنده وارد میشه و میترسه

   1. سلام خوبین داداش من یه عروس هلندی نر دوماهه خریدم بال هاش قیچی کنم مشکلی که نداره چون اگه قیچی نکنم میترسم موقعه ای که بردم خونه فرار نکنه میخوام اهلی کنم یانه قیچی نکنم بد اهلی بشه یه موقعه ای فرار نکنع

    1. سلام دوست عزیز
     به هیچ وجه این کار رو انجام نده
     چون بهش استرس وارد میشه و میترسه و در نهایت افسردگی میگیره

 46. سلام من تازه ی عروس هلندی ماده رو خریداری کردم گویا بال هاشو کوتاه کردن و الان نمیتونه درست راه بره و ی دونه از بال هاش هم کجه..با عروس هلندی خودم که مقایسش میکنم خیلی کنده خیلیم ساکته..ممکنه بالش شکسته باشه

  1. سلام دوست عزیز
   وقتی پراشو میچیدن به شدت ترسیده که این رفتار رو داره
   وقتی به بالش دست میزنین دردش میاد؟ کبودی مشاهده کردین؟

   1. سلام خسته نباشید. من یه عروس هلندی یک ماهی هست خریدم ۴ ماهشه الان و سه هفته پیش پرهاشو پرنده فروش چید و دستی شده الان.فقط از وقتی پرهاش چیده شد صداش سه هفتش در نمیاد یعنی گاهی میخواد سوت بزنه ولی بیچاره صداش خیلی آرومه. فعال و شیطون هست و خوراکش هم زیاده و مشکلی نداره. نمیدونم چرا صداش در نمیاد؟براش صدا پرنده گذاشتم بیشتر سعی میکنه جیک بزنه اما بازم صداش خیلی ضعیفه. چیکار باید کرد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    1. سلام دوست عزیز
     نباید این کار رو انجام میدادین به شدت بهش استرس وارد شده و ترسیده
     به خاطر همون دیگه صدایی ازش درنمیاد
     باید یه مدت بگذره تا پرنده دوباره احساس امن بودن بهش دست بده

 47. سلام من عروی هلندیم بینیش قرمزه و بعضی موقع ها بال هاش میلرزه تحرک داره ولی بی دلیل یهو میترسه این نشونه بدی هست ؟

  1. سلام دوست عزیز
   لرزش بال ها نشانه بیماری هست ولی قطعی نمیشه گفت
   عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستن و دراثر کوچکترین حرکت هم میترسن
   چند وقته دارینش؟
   احتمال میدم تازه خریدین و به محیط جدید عادت نکرده

 48. سلام ببخشید پرنده دستی من بخاطر جفت مجبورم که دیگه ولش نکنم و نمیتونم باهاش وقت بگذرونم الان افسرده شده میتونم افسردگی شو برطرف کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله میتونید برطرف کنید
   عرق بید و یا عرق گل گاو زبان رو به صورت بخور سرد و استنشاق اون توسط پرنده
   پرندت رو سرگرم نگهدار براش اسباب بازی های مختلف تهیه کن
   براش جفت بخر
   البته دارو شیمیایی هم برای برطرف کردن افسردگیش وجود داره که توصیه نمیشه استفادش پرنده رو بیحال میکنه

   1. سلام شبتون بخیر خواهش میکنم راهنماییم کنید
    امروز یکی رو آوردیم خونه که بال عروس هام رو کوتاه کنه اما از خدا بی خبر شاه بال های پرنده نرم رو قیچی کرد و من پیشش نبودم و اصلا متوجه نشدم
    حالا به نظرتون چیکار کنم شاه بال هاش رو از ته بکشیم دوباره کی درمیاد
    و اگر کشیدیم چی بزنیم که خون نیاد
    اشکم داره درمیاد تو رو خدا کمکم کنید

    1. سلام دوست عزیز
     شاهپراشو بچینی در نمیاد دیگه
     باید حواستون رو جمع میکردین
     الان پرندتون به شدت ترسیده و بهش استرس وارد شده
     و امکان داره افسردگی هم بگیره

   2. سلام وقت بخیر
    من یه عروس هلندی نر تقریبا دوماهه دارم بهمم عادت کرده و خو گرفته ولی پرواز میکنه و میترسم از اینکه فرار کنه میخوام بالهاش چیده بشه و بدم به دست یه ادم کار بلد ک اینکارو بکنه بنظرتون اصلا این کار درست هست ؟

    1. سلام دوست عزیز
     به هیچ وجه این کارو انجام ندین
     به پرندتون استرس وارد میشه و به شدت میترسه
     و ممکنه افسردگی بگیره

 49. سلام عروس هلندی دست بچه رو نوک زد خون اومد میخاستم بدونم مریضی چیزی منتقل نمیشه به بچه خطری نداره؟؟!ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   تا زمانی که مریضی نداشته باشه جای نگرانی نیست

  2. سلام وقتتون بخیرمن دوتا عروس هلندی دارم و پر ریزی شدیدی دارن تاج های روی سرشون همش خالی شده و جدیدا روی بال هاشون رگه های مشکی سبز در اومده می خواستم بدونم علتش چیه؟

   1. سلام دوست عزیز
    ساقه پرهایی که میریزن رو بررسی کن ببینی خونی هستن؟
    تو نواحی که پرش ریخته دست بکش ببین پرندت احساس درد میکنه؟
    گاها این امر طبیعی هست ولی اگر خونی باشن و احساس درد بکنه جای نگرانی

    1. سلام آقا من یه پرنده چهل و پنج روزه دارم آیا کار درستیه از سن کم پرآشوب بچینم یا ایراد داره

    2. سلام دوست عزیز
     اصلا انجام ندین
     ممکنه شاهپراشونو بچینین که در این صورت اصلا در نمیاد
     و به پرنده استرس وارد میشه و به شدت میترسه و در نهایت ممکنه افسردگی هم بگیرن

 50. سلام ، ممنونم از سایت خوبتون.
  من قصد خرید عروس هلندی دارم ولی خب ۷ ساعت خونه نیستم ، و از ساعت ۲ ظهر میتونم پیش عروس هلندیم باشم . بنظرتون افسرده میشه؟

  1. سلام. ممنونیم از شما. عروس هلندی اغلب نیازمند توجه بیشتری از سوی سرپرستش هستش و بایستی حداقل ۲ الی ۳ ساعت در شبانه روز را در تعامل با شما باشه

 51. سلام وقتتون بخیر
  من عروس هلندیم نزدیک ۵ ماهشه
  دمش ریخت پرهاشم کمی ریزش پیدا کرد
  بردمش دکتر گفتن ایدز داره رو دو تا پرش خطای مشکی بود، بالشم کوتاه کردن نخوره به جایی
  ازون موقع اصن ناراحته و هی میخواد پرواز کنه میخوره زمین، خیلی طول میکشه بالش رشد کنه؟؟
  بیماریش بنظرتون چون کوچیکه درمان میشه؟؟

  1. سلام
   این بیماری درمان نداره ولی اگه خوب بهش رسیدگی کنید هیچ نشانه ای از بیماری داخلش دیده نمیشه و اوکی خواهد بود
   تغذیه خوب ، تقویت کننده های خوب براش بگیر
   زمانی که عفونتی مشاهده کردی سریعا داروهای مرتبط با عفونت که قبلا از دامپزشک دیدی رو بده
   محیطشم گرم باشه

   به هیچ وجه هم هیچ پرنده ی دیگه ای رو به محیطی که این پرنده توشه وارد نکن

   این بیماری به انسان هم منتقل نخواهد شد و از این نظر اصلا نگران نباش

 52. سلام وقتتون بخیر من یه عروس هلندی لوتینو دارم روی سرش دون دونایی هست که خونین انگار که پر زیره پوستش گیر کرده باشه وچشمش قرمز و یکم بیرون زدگی داره و وقتی که نازش میکنم پرهایی که تازه روی سرش در اومدن و کامل باز نشدن و خونین دست میخوره بهشون میریزن دلیلش چیه و از اون یکی عروس هلندیم جداشون کنم؟و اینکه ۴سالشه و از بچگی زیر تاجش طاس بود

  1. سلام ممکنه عفونت قارچی گرفته باشه دقیق نمیشه گفت به دامپزشک مراجعه کنید.

  2. سلام من یه عروس هلندی لو تینو دارم دوماه داره اما سرلاک میخوره چیکار کنم تا دون خور بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. روی دستت دون بریز بهش بده تا بخوره یا تخمه بهش بده خوب میشه هی بهش روی دستت دون بریز بده

 53. سلام من یک عروس هلندی ۵۰ روزه دارم یک سانت از نوک یکی از شاه پر هاش شکسته ولی مشکلی داخل پرواز نداره بکشم یا نه بزارم همون جوری بمونه

  1. سلام خیر اصلا نکشید پرش رو . به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید . البته اگر مشکلی نداره بذارید بمونه بهش استرس وارد نکنید

    1. سلام من یدونه عروس هلندی گرفتم متوجه شدم دوتا پر اصلی یا شاه پرشو قیچی کردن دیگه در نمیاد؟؟تقریبا هم سه ماهس

    2. سلام دوست عزیز
     متاسفانه شاهپراشو چیده باشن دیگه در نمیاد

 54. سلام خسته نباشید
  من یک ساله عروس هلندی رو دارم و همون اول بالش رو کوتاه کردن و تا الان حال روحیش اوکی بوده آسیب فیزیکی هم ندیده ولی امسال دوباره بال هاش بلند شده و میره بالای کابینت و تا دو روز حداقل دیگه پایین نمیاد
  مشکلی نداره دوباره کوتاه کنم؟
  یا اینکه الان که با پرواز آشنا شده افسرده میشه اگه کوتاه کنم؟

 55. سلام
  جوجه عروس دوکت سه هفته ای دارم توی دمش دوتا پر مشکی داره .
  سوال،
  اگر پر مشکی که توی دمش هستش بچینم سفید میشه یا همون رنگ قبلی باقی میمونه؟

  1. سلام کوتاه کردن پر کار درست و اصولی نیست
   از طرفی هم با کوتاه کردن پر که رنگ خود پر عوض نمیشه عزیز
   انگار مثالا ما موهامونو بکشیم بگیم زرد بشه یا رنگ دیگه بشه

 56. سلام من یه عروس هلندی دارم شاه پرش با بدن برابر بوده برا همین یک سوم رو کندم از بالاش حدود ۳ سانتی متر کندم مشکل خاصی براش پیش نمیاد؟ خودش انگار متوجه نشده و افسرده هم نیس میزاره گردنش رو ماساژ بدم و رو دستم هم میاد ولی قبلا زیاد پرواز میکرد الان به مسافت بیشتر از نیم متر پرواز نمیکنه

   1. سلام عرو من سه هفتس پیشمه شش ماهشه.رو دستم میاد و از دستم غذا میخوره.مدام میخواد بیاد بیرون. وقتی بیاد میره جای بلند مثل چوب پرده یا بالای کابینت بعد چند ساعت هم پایین نمیاد باید کلی دنبالش کنیم تا بگیریمش. پرهاشو بچینم؟ یا اگه نه چکار کنم

    1. سلام اون پرندس خاصیتش اینه نمیشه مانع پروازش بشید

    2. آخه من قبلا هم یکی داشتم خانوادمم دارن. وقتی گرسنه میشن میان. یا اینکه جاهای در دسترس میشینن. اما این عروسم همش جاهای غیرقابل دسترسه و حتی گرسنه و تشنه باشه نمیاد

    3. تازه خریدیش؟ غذا بهش چی میدی؟ اون احتمالا میترسه و احساس خطر میکنه

    4. غذا ارزن کتان و گندم خیس خورده . گاهی سبزیجات
     سه هفتس پیشمه. تازگی روی دستم میاد و از دستم غذا میخوره ولی فقط داخل قفس. به محض بیرون اومدن پرواز میکنه رو کابینت و به زور و با پارچه و بعد کلی پرواز که از نفس افتاد میتونیم بگیریمش وگرنه ساعت ها همونجا میشینه. و انقد گرسنه و تشنه میشه که تا میزاریمش داخل قفس میره سراغ آب و غذا

    5. من احتمال میدم رفتار خودتون با پرنده درست نیست که احساس ترس داره ازتون فرار میکنه

    6. همین که خودتون نوشتین با زور و با پارچه و بعد کلی پرواز میگیرنش همش گواه رفتار اشتباهتونه. فقط کافیه چراغارو خاموش کنید پرنده تو اون حال میمونه به آرومی بردارید بذارید قفس

    7. دو بار خواستیم در تاریکی بگیریمش. اما در تاریکی هم پر زد و خورد به دیوار و دماغش زخم شد. مجبور میشم با پارچه بگیرمش. چون حتی ۱۲ ساعتم بی آب و غذا بمونه نمیاد

    8. صدردصد محیط کامل تاریک نبوده ، عزیز دل این مورد رو کسی میگه که بیش از ۱۵ ساله داره پرنده نگهداری میکنه ! پرنده تو تاریکی مثل مجسمه میشه ! شما شاید پرده خونتون باز بوده نور میومده و … یا با سروصدا رفتی سراغ پرنده
     اصولش همینه که گفتیم ، تا زمانی که این رفتار خودتون و پرنده رو با پارچه گرفتن رو ترک نکنید ، اوضاع این پرنده همینجوری خواهد بود و یکبار هم ممکنه سر همین نوع گرفتنش سکته کنه و تلف بشه

    9. سلام
     یه عروس هلندی دارم ۶ ماهشه ، صاحب قبلیش گرفته پره های بالش رو زده ولی فکر کنم خیلی از ته گرفته کوتاه کرده الان پر هاش درمیاد ما هم بهش دست نمی‌زنیم ولی بعد چند روز می بینیم پراش خونی میشه و میفته
     راهی هست که پرهاش دوباره دربیاد؟
     فکر کنم شاهپرش هم زدن راهی هست که دوباره دربیاد؟

 57. سلام من می‌خواهم بروس هلندی ام را اموزش دهم و به همین علت میخواهم پر هایش را کوتاه کنم ایا مشکلی که ندارد و باعث مرک عروس هلندی ام نمی‌شود

  1. سلام من یک عروس هلندی مرواریدی ماده ۷ ماهه دارم خریدمش پراش قیچی بودن ولی شاه پراش قیچی نشده بودند ولی دیدم از هر دو کت توی قفس افتاده بودند دوباره در میان (قیچی نشدن ولی افتادند)

   1. سلام دوست عزیز
    نه شاه پرا اگه قیچی بشن یا بیافتن دیگه جاشون پر در نمیاد

 58. سلام ببخشید عروس هلندی من از سر بالاش یکم قیچی کردن ایا رشد میکنه

  1. سلام
   بستگی به نوع کوتاه کردن داره ، اگه استاندارد باشه اره رشد میکنه مجدد

 59. سلام من یک عروس هلندی دارم میره بالای قفس آویزون میشه خیلی تند بول میزنی بعد دلش تب تب میکنه من چیکار کنم

  1. سلام
   قابل تشخیص نیست
   پرنده باید معاینه بشه ، امکان اینکه بیماری داخلی داشته باشه هست و امکان اینکه هیچیش هم نباشه زیاده !
   بهترین کار مراجعه به دامپزشک هست ، دمای پرنده گرفته بشه ، اندام داخلی معاینه بشه و …

  2. سلام پر های عروس هلندی قیچی کردم حدود یکسال ولی تا در میاد میرزه علت چیه

   1. سلام
    ممکنه بد قیچی کرده باشی
    برو دامپزشک حیوانا خانگی تا معاینه کنه

    1. سلام ببخشید عروس هلندی من پرواز میکنه همش میخوره به درو دیوار یبار بالش درد گرفته بود نمیتونست پرواز کنه الانم دمش زخم شده بالاشو بچینم بنظرتون؟

    2. سلام
     من کلا پیشنهاد نمیدم بال هیچ پرنده ای چیده بشه ، لذت دیدن یه پرنده ی سرحال به پرواز کردنشه
     اگه تازه خریدی ، یکی دو هفته زمان بده بهش تا با محیط اشنا بشه بعد از قفس دربیار

    3. ۳ ۴ ماهی هست دارمش همیشه هم بیرون قفسه منم با پرواز کردنش مشکل ندارم فقط میترسم به خودش آسیب بزنه کلا فکر کنم استعداد پرواز نداره همش میخوره به درو دیوار 😑😂

    4. سنش رو میدونی ؟ غذاش چیه ؟ ممکنه پرهاش کامل درنیومده باشه و نتونه به خوبی پرواز کنه . تغذیش رو کامل بگو
     استعداد که داره اما چون با مادر نبوده که یاد بگیره زمان میبره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس