نحوه تشخیص نطفه دار بودن تخم قبل از جوجه کشی

تشخیص نطفه دار بودن تخم قبل از جوجه کشی، امکان پذیر است؟ در پاسخ به این سوال، نظر ها و روش های مختلفی وجود دارد که در این مقاله، روشهای تشخیص نطفه دار بودن تخم ها قبل از قرار گرفتن آنها در دستگاه، بررسی شده است. در صورتی که قصد خرید تعداد زیادی تخم نطفه دار را دارید، این مقاله برای تشخیص نطفه داری تخم های خریداری شده به شما کمک میکند.

با روش های گفته شده در این مقاله، شما میتوانید، از نطفه دار بودن تخم های گله خود نیز اطمینان حاصل کنید. با این مقاله از چیکن دیوایس، برای تشخیص نطفه دار بودن تخم قبل از جوجه کشی، همراه باشید.

چگونه تخم نطفه دار را قبل از جوجه کشی شناسایی کنیم ؟

خرید تخم نطفه دار به میزان زیاد، ریسک بالایی به دنبال دارد. عدم نطفه داری تخم های خریداری شده، علاوه بر راندمان صفر جوجه کشی، ضرر و زیان زیادی نیز به خریدار وارد میکند.

در ادامه، راه تشخیص نطفه داری تخم قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی به طور کامل توضیح داده شده است.

تشخیص نطفه دار بودن تخم با بررسی ژرمینال دیسک

با شکستن تخم تمام پرندگان، لکه سفید رنگی بر روی زرده مشاهده میشود. این لکه ژرمینال دیسک نام داشته که نطفه پس از لقاح درون آن قرار میگیرد. این قسمت تنها با شکستن تخم دیده شده و نمیتوان آن را با نطفه سنجی تشخیص داد.

بنابراین، برای تشخیص نطفه دار بودن تخم ها قبل از جوجه کشی، تنها راه آن شکستن تخم میباشد.

حال سوالی که پیش می آید این است که آیا تخم شکسته شده، تبدیل به جوجه خواهد شد ؟ خیر تخم شکسته و ترک دار به هیچ عنوان تبدیل به جوجه نمی شود. اما عقلانی است، در صورتی که قصد خرید تعدادی تخم برای مثال ۵۰ یا ۱۰۰ عدد را دارید، دو یا چند عدد از آن را به عنوان نمونه شکسته و بررسی کنید.

با انجام این کار شما می توانید از نطفه دار بودن باقی تخم های خریداری شده نیز اطمینان حاصل نمایید. در ادامه، نحوه تشخیص نطفه دار بودن تخم از روی زرده آن توضیح داده شده است.

۱-ژرمینال دیسک در زرده تخم بدون نطفه

ژرمینال دیسک در زرده تخم بدون نطفه - چیکن دیوایسهمانطور که گفته شد، بر روی زرده تخم تمام پرندگان، نقطه سفید رنگ کوچکی مشاهده میشود. این نقطه سفید رنگ در تخم مرغ ۳ تا ۴ میلی متر است. در تخم های بدون نطفه، این دایره کاملا متراکم بوده و هیچ هاله ای در اطراف خود ندارد. به ژرمینال دیسک در تخم های بدون نطفه بلاستودیسک نیز می گویند.

۲- ژرمینال دیسک تخم نطفه دار

در صورتی که بر روی زرده تخم، یک لکه سفید رنگ با هاله ای کمرنگ و شفاف مشاهده کردید ، لقاح در این تخم صورت گرفته است. به این گونه تخم ها، بلاستودرم یا نطفه دار میگویند. در تخم های نطفه دار، قطر این دایره سفید رنگ، بیشتر از تخم بدون نطفه می باشد.

تشخیص تخم نطفه دار از روی شالاز

هنگامی که تخم را درون یک ظرف مسطح می شکنید، در دو طرف زرده آن، ریشه های مارپیچی سفید رنگی مشاهده میشود. این رشته سفید رنگ شالاز نام داشته و وظیفه نگهداری زرده و نطفه در وسط تخم مرغ را بر عهده دارد.

تشخیص تخم نطفه دار از روی شالاز - چیکن دیوایسهر چه شالاز سفید تر و بزرگ تر باشد، تخم نطفه دار هم تازه تر است. چنانچه شالاز در تخمک مشاهده نشد و یا بسیار کدر و کوچک بود، تخم کهنه بوده و برای جوجه کشی نیز مناسب نمی باشد. نطفه در تخم های کهنه، بسیار ضعیف شده و گاه به طور کامل از بین میرود.

برای آموزش سایر روش های تشخیص تازه بودن تخم نطفه دار کلیک کنید.

آیا تشخیص تخم نطفه دار بدون شکستن آن امکان پذیر است ؟

ظاهر تخم های نطفه دار و بدون نطفه کاملا به هم شبیه هستند و نمی توان بدون شکستن تخم و مشاهده بلاستودرم، تخم نطفه دار را از بدون نطفه تشخیص داد. اما گاه مشاهده میشود که دو تخم با ظاهری کاملا مشابه و در اندازه های برابر، دارای وزنی متفاوت هستند. در این جا، تخم سبکتر در شرایط دما و رطوبتی بدی نگهداری شده است.

به طور کلی، هنگامی که دمای انبار نگهداری تخمها بالاتر از حد مجاز باشد، نطفه درون تخم شروع به رشد میکند. رشد نطفه سبب تبخیر آب درون تخم نطفه دار و همچنین کاهش وزن تخم میشود. این گونه تخم ها به دلیل رشد نطفه در شرایط بد، برای جوجه کشی مناسب نمی باشند.

بیشتر بدانید : انتخاب تخم مناسب برای جوجه کشی

جمع بندی

تشخیص نطفه دار بودن تخم قبل از قرار دادن آن در دستگاه، کمک بسیار زیادی به کاربر میکند. این روش مخصوصا برای افرادی که قصد خرید تخم نطفه دار دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورتی که روش دیگری برای تشخیص نطفه دار بودن تخم می شناسید آن را در قسمت کامنتها با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋