آشنایی با مرغ و خروس سلطان و نحوه پرورش و نگهداری از آنها 

6

خصوصیات و ویژگی های مرغ و خروس سلطان و شرایط نگهداری آنها

مرغ و خروس ها نژادهای مختلفی دارند که عموما برای تولید گوشت و تخم کاربرد دارند، اما در این میان نژاد هایی نیز هستند که نه برای تولید گوشت و نه برای تولید تخم کاربرد دارند، بلکه صرفا به جهت زیبایی پرورش داده می شوند. مرغ و خروس نژاد سلطان یکی از آنها می باشد که در این نوشته از چیکن دیوایس قصد معرفی آنها را داریم.

هم چنین اگر قصد نگهداری از این پرنده ها در خانه یا سالن را دارید، یک راهنمای کلی برای پرورش آنها ارائه خواهد شد، با ادامه این نوشته همراه باشید. 

معرفی کلی و تاریخچه مرغ و خروس سلطان 

مرغ و خروس سلطان ذاتا به کشور ترکیه تعلق دارد و در گذشته مورد توجه اشراف و پادشاهان این کشور بوده به همین دلیل آن را مرغ سلطان نامیده اند. آنها را معمولا در رنگ های سفید مشاهده کرده اید، اما جالب است بدانید که برخی از گونه های آنها در رنگ های آبی و سیاه نیز وجود دارند که به ندرت مشاهده شده اند. 

مرغ و خروس سلطان در زبان انگلیسی sultan chicken نامیده شده و در زبان ترکی نیز به آن saray tavuk می گویند، تاریخچه اولین صادرات این نژاد به سال ۱۸۵۴ برمی گردد، یعنی زمانی که خانمی به نام الیزابت واتس ، تعدادی از آنها را از ترکیه به انگلیس آورد. 

معرفی کلی و تاریخچه مرغ و خروس سلطان - چیکن دیوایسخصوصیات ظاهری و رفتاری فوق العاده مرغ و خروس سلطان سبب افزایش محبوبیت آنها شده و به مرور زمان توسط تجار و بازرگانان به کشورهای مختلفی صادر شد و هم اکنون نیز می توان نمونه های زیادی از آنها را در ایران یافت. تاریخ به رسمیت شناخته شدن این نژاد در انجمن طیور آمریکا به سال ۱۸۶۷ مربوط می شود. 

آنها در دو گونه استاندارد و بانتام وجود دارند که تنها تفاوت آنها در وزن است، یعنی گونه استاندارد بین ۲ الی ۳ کیلوگرم وزن می گیرد اما گونه بانتام بین ۶۰۰ الی ۷۰۰ گرم وزن می گیرد. بنابراین اگر قصد پرورش این پرنده را دارید، حتما به استاندارد یا بانتام بودن آنها توجه کنید. 

ویژگی های ظاهری و رفتاری مرغ و خروس سلطان

یکی از مهم ترین شاخصه های این نژاد وجود کاکل بر سر آنهاست که زیبایی خاصی را به آنها بخشیده است. هم چنین در ساق پا و انگشتان آنها نیز شاهد رشد پرهای موج داری خواهید بود که بر جذابیت آنها افزوده است. هم چنین دم بلند و کشیده ای دارند که سبب افزایش محبوبیت آنها شده است.

شاید در نگاه اول مرغ و خروس سلطان را با نژاد لهستانی اشتباه بگیرید، با اینکه هر دو دارای کاکل هستند، اما از طریق پرهای ساق پا می توان از سلطان بودن آنها اطمینان یافت. مورد بعدی که در تشخیص مرغ و خروس سلطان کمک کننده خواهد بود، دم بلند و پر دار آنهاست که نسبت به سایر مرغ و خروس ها زیباتر و چشم نواز تر است.

مرغ سلطان هیچ تاج و ریش گوشتی ندارد و تنها دارای کاکل پر دار است ، اما خروس سلطان علاوه بر کاکل پر دار ، دارای تاج و ریش کوتاهی نیز می باشد که در زیر کاکل آن پنهان شده است. 

ویژگی های ظاهری و رفتاری مرغ و خروس سلطان - چیکن دیوایسمرغ و خروس این نژاد شباهت زیادی به یکدیگر دارند، برای تشخیص خروس از مرغ باید به تاج و ریش آنها توجه کنید، هم چنین خروس جثه بزرگتری نسبت به مرغ دارد. اگر آنها به سن بلوغ رسیده باشند، از طریق صدا نیز می توان به مرغ یا خروس بودن آنها پی برد.

در گونه استاندارد وزن خروس تا ۳ کیلوگرم و وزن مرغ نیز تا ۲ کیلوگرم قابل افزایش است، اما در گونه های بانتام خروس نهایتا تا ۹۰۰ گرم و مرغ نیز تا ۷۰۰ گرم می تواند وزن بگیرد. 

اما در مورد روحیه و خلق و خوی این پرنده ها جالب است بدانید که پرنده هایی کاملا آرام و دارای روحیه لطیف هستند و هرگز حس جنگ طلبی و خشونت را در آنها نخواهید دید؛ آنها معمولا به صورت جداگانه نگهداری می شوند و پرورش دهنده های حرفه ای سعی می کنند مرغ و خروس سلطان را از سایر نژادهایی که خشن هستند و بر سر آب و غذا دعوا می کنند، دور نگه دارند.

اهداف پرورش مرغ و خروس sultan

این پرنده ها در ایران نیز محبوبیت بالایی دارند و معمولا به دلیل زیبایی پرورش داده می شوند، اما هستند کسانی که قصد استفاده از گوشت و تخم آنها در حد مصرف خانواده را داشته باشند. به هر حال با پرورش مرغ سلطان هم از گوشت و تخم آنها بهره مند خواهید شد و هم از زیبایی آنها لذت خواهید برد. 

مکان مناسب برای پرورش مرغ و خروس سلطان 

معمولا ترکیه آب و هوای سرد و معتدلی دارد و با توجه به این نژاد اساسا به ترکیه تعلق دارد، بنابراین می توان گفت که در محیط های جغرافیایی سرد و کوهستانی به خوبی قابل پرورش خواهد بود. اما در مناطق گرم و خشک کویری، بهتر است دقت بیشتری در پرورش آنها به خرج دهید و در صورت امکان از تجهیزات سرمایشی و خنک کننده استفاده کنید تا با تلف شدن آنها رو به رو نشوید. 

بهتر است آنها را در یک فضای سرسبز و دارای مرتع پرورش دهید تا ضمن گشت و گذار در محیط ، به یافت غذا نیز مشغول شوند. اگر می خواهید آنها را در یک انباری یا سالن بسته پرورش دهید حتما به نرم بودن کف بستر توجه کنید. 

مکان مناسب برای پرورش مرغ و خروس سلطان - چیکن دیوایسمرغ و خروس سلطان در ساق پا و انگشتان خود پر دارند و در صورت نگهداری آنان در یک محیط سفت، امکان شکستن پرهای پا و خونریزی وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل حتما از پوشال های نرم استفاده کنید.

برای آب و غذا دادن به آنها از آبخوری و دانخوری های مناسب استفاده کنید که به راحتی به آب و غذا دسترسی داشته باشند. معمولا به ازای هر ۱۵ پرنده ، یک آبخوری و یک دانخوری در نظر گرفته می شود. برای مشاهده دانخوری و آبخوری های مناسب برای مرغ و خروس سلطان به صفحه آبخوری و دانخوری مراجعه کنید. 

هم چنین تراکم آنها را در سالن رعایت کنید تا دچار همنوع خواری یا همان کانیبالیسم نشوند، اگر نمی دانید کانیبالیسم چیست به مقاله بیماری کانیبالیسم در طیور مراجعه کنید. معمولا در هر ۱ متر مربع امکان قرارگیری دو الی سه مرغ یا خروس وجود دارد.

در مکان نگهداری آنها حتما از فن تهویه استفاده کنید تا هوای آلوده و بوی ناشی از فضولات آنها را از محیط خارج کند، دقت کنید که اگر در خانه می خواهید آنها را پرورش دهید، حتما تعداد کمی از آنها را داشته باشید چون که بوی نامطبوع تولید شده حاصل از تعداد زیاد آنها، مسلما هم شما و هم همسایه ها را اذیت خواهد کرد. 

برای پرورش در تعداد زیاد و سطح انبوه ، نیاز به اجاره یک سالن در خارج از مناطق مسکونی خواهید داشت. 

نحوه شروع کار پرورش مرغ و خروس سلطان

معمولا سه روش برای شروع کار وجود دارد که هر کدام از این روش ها به صورت خلاصه در ادامه توضیح داده خواهد شد :

الف – خرید تخم نطفه دار و جوجه کشی از آنها 

ارزان ترین و بهترین روش شروع کار همین است چون جوجه ها را با قیمتی بسیار ارزانتر به دست خواهید آورد و از سالم بودن آنها نیز اطمینان خواهید داشت. برای این کار نیاز به خرید تخم نطفه دار از پرورش دهنده های معتبر و قابل اعتماد خواهید داشت و هم چنین باید از یک دستگاه جوجه کشی مناسب و استاندارد نیز برای جوجه شدن تخم ها استفاده کنید. 

خرید تخم نطفه دار و جوجه کشی از آنها - چیکن دیوایسدر مقاله راهنمای خرید تخم نطفه دار کاملا به این موضوع پرداخته شده و بهتر است قبل از خرید تخم های نطفه دار مربوط به مرغ سلطان حتما این مقاله را مطالعه کنید و برای جوجه کشی از تخم ها نیاز به یک دستگاه حرفه ای خواهید داشت که ایزی باتور ۶ را به شما پیشنهاد می کنیم ، چون که این دستگاه مخصوص پرنده های زینتی تولید شده و از راندمان جوجه کشی بالایی برخوردار است. 

ب – خرید جوجه های چند روزه سلطان

اگر تمایلی به خرید دستگاه و تخم های نطفه دار ندارید  و زمان کافی برای جوجه کشی از آنها را در اختیار ندارید می توانید روش دوم را انتخاب کنید. جوجه های سلطان قیمت بالاتری نسبت به تخم های نطفه دار دارند و باید هزینه بیشتری را بپردازید. 

برای خرید حتما به پرورش دهنده های خود این پرنده مراجعه کنید و از واسطه ها و فروشنده ها نخرید چرا که پرورش دهنده ها قیمت ارزان تری را به شما خواهند گفت و از طرف دیگر از سالم بودن جوجه ها نیز اطمینان دارند و حتی نر و ماده بودن آنها را نیز می توانند برای شما مشخص کنند. 

ج – خرید مرغ و خروس مولد

برخی از پرورش دهنده ها نیز با خرید مرغ و خروس های مولد این نژاد، سعی در گسترش گله خود دارند. دقت داشته باشید که مرغ و خروس های مولد قیمت خیلی بالایی دارند و حتما در خرید آنها دقت کنید. قبل از خرید به سن آنها توجه کنید و جفت های شش ماهه یا یک ساله را خریداری کنید تا توانایی جفت گیری و تخم گذاری را داشته باشند.

خرید مرغ و خروس مولد - چیکن دیوایسبرای جوجه کشی از تخم های نطفه دار آنها از دو روش مصنوعی و طبیعی می توانید استفاده کنید. در جوجه کشی طبیعی ، خود مرغ مادر بر روی تخم ها خواهد خوابید و آنها را به جوجه تبدیل خواهد کرد، اما در جوجه کی مصنوعی باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید که در نوشته آموزش جوجه کشی مرغ ، شیوه انجام این کار به صورت کامل آموزش داده شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. کربلایی محمدحسن می گوید

  سلام از مطالبات جامع سپاس گذارم فقط یک راهنمایی کلی کنید مرا من نه مرغ دارم نه جوجه چگونه به فهیم تخم مرغ رسمی تهیه کردم نطفه دار و برای تست ساخت دستگاه جوجه می خواهم کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مقاله زیر رو بخونید
   راهنمای خرید تخم نطفه دار اصل

 2. معین می گوید

  سلام
  مشکلی نداره اگه جوجه سلطان رو کنار جوجه رسمی نگهداری کنم روی پشت بام؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   جوجه ها بدن ضعیفی دارند و حتما باید تا دو هفتگی در یک محیط گرم نگه داری بشن و پشت بام مکان خوبی نیست چون وزش باد ممکن باعث سرما خوردگی اونا بشه

 3. م می گوید

  سلام اگه میشه سریع کمکم کنید
  من یه جوجه مرغ سلطان دارم که مرغای دیگه بهش نوک زدن و سرش رو به شدت زخمی کردن ،الان خونریزی نداره ،من به سرش بتادین زدم ولی الان یکجا نشسته و چشماشم بستس و انگار جون نداره
  لطفا بهم بگید باید چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اول توجه کنید که بتادین رو مستقیم به جای زخم نمیزنن و به اطرافش میزنن !! بتادین که بزنی جای زخم، زخم رو بدتر میکنه !
   دوما جداش کنید و بهش مولتی ویتامین مخصوص طیور بدید . روی زخم هم اگه بسته شده پماد تتراسایکیلین چشمی بزنید تا از عفونت جلوگیری کنه و تمیزش کنه
   مولتی ویتامین مخصوص رو از داروخانه دامپزشکی بگیرید الکترولیت یا +الکترولیت یا همچین مواردی بگیرید بهتره . اشتهاش رو باز میکنه و سریعتر خوب میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.