حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

ارگان های مرغ

ارگان های مرغ

ارگان های مرغ

چشم مرغ
چشم یکی از  ارگان های مرغ شباهت زیادی به چشم انسان دارد به طوری که می تواند عملیات مشابهی را انجام دهد . چشم مرغ درون جمجمه قرار گرفته و برای دیدن توانای خیلی کمی در چرخش دارد به همین دلیل مرغ برای دیدن مجبور است سرش را حرکت دهد . از آن جایی که چشم ها در کنار سر قرار گرفته اند نسبت به چشم ها انسان که در قسمت های جلویی سر قرار دارند تسلط بیشتری برای دیدن دارند اما وسعت دید کمتری هم دارند . درجه یا زاویه دید در انسان ۱۴۰ تا ۱۸۰ درجه است . در حالی که این زاویه در مرغ در حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه است. درصد وزن چشم در پرندگان و مرغ نسبت به سر حدود ۱۵ درصد است در حالی که در انسان ای نسبت حدود ۱ درصد است .
علت آن سبکی جمجمه در پرندگان و مرغ است چون استخوان های سنگین فک و دندان را ندارند.

ارگان های مرغ
ارگان های مرغ

گوش مرغ
پرندگان و مرغ شنوایی خوبی دارند گرچه مرغان تمایل به گوش دادن صدا هایی دارند که با انسان متفاوت است. مرغان در هر لحظه فقط صدای زیر یا بم را می شنوند در حالی که گوش های انسان علاوه بر صدا های زیر و بم صوت های مرتبط با آن ها را نیز می شنوند.

اندام های حسی
مرغ اندام ها و گیرنده های حسی در قسمت های مختلف بدن دارد که بیشتر آنها در پا منقار و زبان قرار دارند. در واقع این بخش ها بیشترین ارتباط را با دنیای خارج دارند.

سیستم گوارش مرغ
جثه پرندگان اغلب کوچک است اما انرژی زیادی نیاز دارند و به همین علت میزان هضم خوراک در سیستم گوارشی آن ها تا اندازه ای سریع است و این کمک می کند پرنده خیلی سریع رشد کند و بالغ شود. بعضی از پرندگان از جمله مرغان می توانند تقریبا ۴۰ درصد وزن بدن شان را در مدت ۲ هفته افزایش دهند.
یکی از نکات قابل مشاهده در مرغ نداشتن دندان و تبدیل آرواره های شاخی زیرین به نوک یا منقار است منقار به شکل های گوناگون در پرندگان وجود دارد که با وضعیت اکولوژی آن ها تطبیق دارد و بر اثر رفتار های تغذیه ای آنها شکل گرفته است مانند منقار های کوتاه و ضخیم برای خوردن دانه ها یا منقار های کوتاه و نازک که برای خوردن حشرات است .
مرغان غذا را نمی جوند چون دندان ندارند لذا خرد شدن غذا بر اثر بر خورد با شن و سنگ ریزه های داخل سنگدان صورت می گیرد که قسمتی از دستگاه گوارش مرغان است . در واقع سنگ دان به دلیل داشتن عضلات قوی و وجود شن و سنگریزه همراه غذا همان کاتری را انجام می دهد که دندان در سایر حیوانات البته در حال حاضر در پرورش صنعتی و تجاری مرغ به دلیل این کگه غذا های آسیاب شده در تغذیه استفاده می شود و این غذا ها به وسیله شیره ها و آنزیم های گوارشی بدن مرغ هضم می شوند نیازی به اضافه کردن شن و سنگ ریزه به غذای آنها نیست .
به هر حال طول سیستم گوارشی ماکیان تا اندازه ای کوتاه است و در محل اتصال روده کوچک و راست روده دو کیسه کوچک سر بسته وجود دارد و عمل آن هنوز به طور کامل مشخص نشده است و به نظر می رسد در هضم فیبر کمک می کند البته است بدانیم مرغان همه چیز خوار هستند.

سیستم گردش خون مرغ
سیستم گردش خون مرغ و سایر پرندگان خیلی شبیه پستانداران است . در خون آن ها گلبول های سفید و قرمز وجود دارد . گلبول قرمز آهن دارد و ساختمان پروتئینی آن ها شبیه گلبول قرمز انسان است که کار اکسیژن رسانی و دفع دی اکسید کربن را انجام می دهند. پرندگان و مرغ به دلیل رشد سریع و همچنین نیاز های ماهیچه های مرتبط با پرواز به مقدار اکسیژن بیشتری نیاز دارند در نتیجه میزان ضربان قلب آن ها بالاست به طوری که در شرایط استراحت ضربان قلب جوجه خروس ها حدود ۶ بار و جوجه مرغ ها ۳۱۲ بار در دقیقه می زند که این حدود چهار برابر ضربان قلب انسان است.

ارگان های مرغ
ارگان های مرغ
مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.