حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آموزش تقلید صدا طوطی سبز

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 8 امتیاز | میانگین 4٫50 از 5
Loading...
image_pdf
تقلید-صدای-طوطی-سبز

آموزش تقلید صدا طوطی سبز

تقلید صدا طوطی سبز یکی از انتظاراتی است که هر پرورش دهنده ای از طوطی خود انتظار دارد، البته به شرطی که معلم سخت کوش و پیگیری داشته باشد که پی در پی با پرنده کار نموده و در راه آموزش آن سستی و ناامیدی به خود راه ندهد. منظور از طوطی سبز همان شاه طوطی یا طوطی ملنگو است که هر دو بسیار شبیه به یدگیر هستند اما تفاوت های ظاهری و رفتاری نیز دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد. این طوطی ها در حالت معمولی می توانند ۳۰ تا ۴۰ کلمه را فراگرفته و تقلید نمایند، هم چنین قادر به یادگیری همزمان چند زبان مختلف نیز هستند که تماماً به سعی و تلاش پرورش دهنده بستگی خواهد داشت.

 

آموزش تقلید صدای طوطی سبز
تقلید صدای طوطی سبز

در این نوشته خواهید خواند :
شاه طوطی و طوطی ملنگو دو گونه متفاوت از طوطی سانان هستند که با مزایای پرورش هر کدام از آنها آشنا خواهید شد. از شرایط لازم برای آموزش تقلید صدای طوطی سبز، محیط آرام و بدون سروصدا، آرامش در رفتار و از همه مهم تر داشتن صبر و حوصله است که تمامی تکنیک های ارائه شده در این مقاله بر پایه همین اصول است.

شاه طوطی چه تفاوتی با طوطی ملنگو دارد ؟

مقایسه طوطی ملنگو و شاه طوطی
تفاوت شاه طوطی و طوطی ملنگو

در نگاه اول این دو طوطی بسیار شبیه به یکدیگر هستند، اما با نگاه دقیق تر متوجه خواهید شد که طوق یا حلقه دور گردن شاه طوطی ضخیم تر و بزرگتر از طوق طوطی ملنگو است، هم چنین منقار بالایی و پایینی شاه طوطی هر دو قرمز بوده ولی منقار پایینی طوطی ملنگو به رنگ سیاه است. شاه طوطی بزرگتر از طوطی ملنگو است و بر روی بال های خود لکه های قرمز رنگی دارد.
نکته مهم اینجاست که شاه طوطی هوش بالاتری نسبت به ملنگو داشته و آموزش آن راحت تر خواهد بود، هم چنین کلمات بیشتری را می توانید به او آموزش دهید. ولی ملنگو نسبت به شاه طوطی آرام تر بوده و حالت پرخاشگری کمتری خواهد داشت. بنابراین انتخاب با شماست که کدام پرنده را خریداری کنید.

شرایط لازم برای آموزش تقلید صدا طوطی سبز چیست؟

عکس شاه طوطی
شاه طوطی

اولین شرط داشتن وقت و حوصله کافی برای آموزش طوطی می باشد. به عبارتی می توان گفت که میزان توانمندی تقلید صدای پرنده ارتباط مستقیمی با حوصله و صرف وقت صاحبش دارد. دومین شرط خرید یک طوطی جوان، سالم و باهوش است. هنگام خرید طوطی حتما سن آن را بپرسید و اگر ممکن شد از یک متخصص نیز کمک بگیرید. طوطی سبز خریداری شده باید کاملا سالم و سرحال باشد، چرا که طوطی های بیمار به درد آموزش و نگهداری نمی خورند و چیزی به جز هزینه به دنبال نخواهد داشت.

تکنیک های آموزش تقلید صدا در طوطی سبز :

هنگام آموزش طوطی سبز باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید، تا در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را بگیرید :

برخی دیگر معتقدند که پرنده علاقه مند به تقلید صدا را می توان به راحتی از پرنده بی تفاوت تشخیص داد، آنان اظهار می کنند که با دقت در صورت پرنده علاقه مند به تقلید صدا می توان دریافت که پرنده به دقت به سخنان صاحبش گوش داده و به طور جدی سر خود را به سوی صاحبش گرفته و به سخنان او گوش می دهد، در حالی که پرنده بی تفاوت در جای خود ثابت مانده و هیچگونه عکس العملی از خود نشان نمیدهد و همانند افراد گیج و ابله به اطراف می نگرد.

در ابتدای آموزش چه کنیم

پرنده علاقه مند اقدام به کوچک کردن عنبیه چشم می کند که این امر نشانه توجه کافی به سخنان صاحبش بوده و حکایت از بی تابی و بیقراری پرنده می کند. در چنین حالتی عنبیه چشم به رنگ سفید بوده و عدسه چشم به صورت نقطه ای سیاه در وسط آن قرار دارد.

برای آموزش تقلید صدا ابتدا باید یک کلمه ثابت را تکرار نمود و از به کار بردن کلمات مشابه خودداری کرد و صبر کرد تا آن پرنده کلمه مذکور را یاد گرفته و تکرار نماید.

اگر آموزش کلمات همراه با انجام کار مهم و حیاتی روزمره صورت گیرد می تواند بهتر در ذهن پرنده نقش ببندد. برای مثال اگر تعویض ظرف دانخوری واژه «بفرما» و یا در هنگام تعویضی ظرف آبخوری واژه «بسم الله» به کار برده شود، پس از مدتی تکرار، در هنگام تعویض ظرف دانخوری و یا ظرف آبخوری پرنده اقدام به تکرار واژه های مذکور خواهد کرد.

باید از آموزش جملات طولانی به پرنده خودداری کرد و در گام های نخست از کلمات کوتاه دو حرفی و سه حرفی استفاده کرد.

 

ویدیو زیبا از طوطی سبز و ملنگو

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو ای آی جی شاپ


 

حالت صورت در تقلید صدا

در هنگام آموزش پرنده نباید چهره ای جدی و خشن گرفت و باید با پرنده به مهربانی رفتار کرد زیرا که طوطی می تواند حالت چهره شما را تشخیص دهد لذا در هنگام بر زبان راندن کلمه مورد نظر باید لبخند زد تا پرنده آن کلمه را بپذیرد و گرنه پرنده از تکرار آن روی گردان خواهد شد.

در هنگام تلفظ کلمات باید صدا شمرده و واضح باشد زیرا که پرنده معمولاً کلمه را به همان شکلی که می شنود تکرار خواهد کرد.

تکرار پی در پی

تکرار پی در پی کلمات یکی از اصول مهم آموزش طوطی سبز است و باید کلمه مورد نظر را هربار چندین مرتبه تکرار کرد و بهتر است روزی چندین بار این کار را تکرار کرد و این کار را برای روزهای متوالی انجام داد و نباید فراموش کرد که طوطی پس از این که چند کلمه را یاد گرفت، باید هر از چندی کلمات قدیمی را برایش مجدداً تکرار کرد تا آنها را فراموش نکند و چه بسا اگر این کار صورت نگیرد حافظه پرنده دچار اختلال شده و قادر به یادآوری کلمات قبلی نخواهد بود.

صبر و تحمل در آموزش

مطلب اموزش حرف زدن به طوطی سبز
اموزش حرف زدن به طوطی سبز

 

صبر و تحمل و بردباری یکی از ابزارهای مهم آموزش تقلید صدا است که این امر در مورد آموزش طوطی سبز نیز صادق است و نباید فراموش کرد که توانایی یادگیری هر پرنده با پرنده دیگر متفاوت است و نباید انتظار داشت که تمامی طوطی ها از جهت قدرت یادگیری همسان باشند از سوی دیگر عوامل دیگری نظیر: تغذیه، روش یادگیری، شخصیت معلم یا صاحب پرنده در سرعت یادگیری پرنده موثر می باشد.

برخی افراد برای آموزش تقلید صدا از ضبط صوت استفاده می کنند که روش خوب و مناسبی است اما نباید فراموش کرد که ضبط صوت وسیله ای بدون احساسی است در حالی که گوینده موجودی زنده است و در کنار آموزش می تواند محبت و علاقه خود را به پرنده ابراز نماید.

همچنین بخوانید :
اطلاعات جالب برای علاقه مندان به طوطی

استفاده از ضبط صوت

بهترین وقت برای استفاده از ضبط صوت، هنگام شب است زیرا که پرنده در چنین حالتی خود را برای خواب آماده می کند و تاریکی شب مانع از این می شود که حس کند ضبط صوت با او سخن می گوید ضمناً آرامش شبانگاهی می تواند به فراگیری پرنده کمک کند. البته نباید فراموش کرد که این کار مستلزم استمرار است و صدای ضبط شده باید صدایی آرام، واضح و شمرده و بدون داد و فریاد و تک صدا باشد و باید توجه داشت که استفاده از ضبط صوت در هنگام روز ممکن است باعث استرسی پرنده گردد زیرا که ارتباط عاطفی بین گوینده و شنونده برقرار نخواهد شد.

برخی از طوطی های سبز ممکن است علاوه بر حرف زدن اقدام به جیغ کشیدن کنند و این جیغ کشیدن می تواند به علت ترس و ناراحتی پرنده و یا نزدیک شدن افراد غریبه به آن باشد، برخی فکر می کنند که طوطی های جیغ زننده قدرت یادگیری کلمات را ندارند، در حالی که این طرز فکر عملاً نادرست است زیرا دیده شده که بسیاری از طوطی های جیغ زن کلمات زیادی را فرا گرفته و تقلید کرده اند که حتی طوطی های آرام و بدون جیغ نتوانسته این کلمات را تقلید و تکرار نمایند.

قرار دادن قفس در ارتفاع ۲ تا ۲/۵ متری نوعی اطمینان خاطر به پرنده می بخشد و در این حالت پرنده می تواند مراقب همه جا باشد بدون این که خودش تحت مراقبت کسی باشد. ضمناً باید توجه کرد که قفس از یک طرف رو به دیوار باشد زیرا اگر قفس در وسط اتاق آویزان باشد، پرنده احساس امنیت نخواهد کرد و ممکن است که اقدام به جیغ کشیدن کند.

احساس آرامیش در طوطی سبز

تقلید-صدای-طوطی-سبز

 

گاهی اوقات دیده شده که پرنده هنگامی که احساس آرامش و خوشبختی میکند اقدام به تقلید کلمات می نماید و در اوقات دیگر که احساس ترس و ناراحتی می کند شروع به جیغ زدن می نماید. اینها همه نشانه اینست که پرنده همچنان احساس آرامش ندارد و قادر به همدمی با انسان نمی باشد. چرا که طوطی پرنده ای خوددار و گوشه گیر است و مدتها طول میکشد تا آدمی بتواند اعتماد پرنده را به خود جلب نماید و نباید فراموش کرد که پرنده زمانی از جیغ زدن دست می کشد که احساس امنیت کامل کند و این امر نیازمند رفتار احتیاط آمیز و آرام با پرنده می باشد و همزمان با آن باید از هرگونه کار تحریک آمیز نظیر نزدیکی به قفس پرنده و یا تلاش برای گرفتن پرنده خودداری کرد.

پرنده دوست ندارد که کسی از نزدیک به آن خیره شود و اگر خواستید که پرنده را تحت نظر داشته باشید بهتر است که این کار را از فاصله دور انجام دهید، مخصوصاً وقتی مشاهده می کنید که پرنده ترسیده، برای آرام کردن بدان نزدیک نشوید زیرا که پرنده نمی تواند مفهوم این حرکت شما را دریابد و به جیغ کشیدن ادامه خواهد داد، برای آرام کردن پرنده بهتر است که از مسافتی دور با او سخن بگویید تا او از دور بودن شما احساس امنیت و آرامش کند و اگر دیدید که به تدریج ترس پرنده برطرف شده است، می توانید آهسته به او نزدیک شوید اگر اولین عکس العمل پرنده عقب نشینی بود ناراحت نشوید زیرا که این رفتار از دید پرنده طبیعی است و در آینده به تدریج به این نوع رفتار عادت خواهد کرد.

اگر میخواهید پرنده شما یک عبارت خاص را تکرار نماید به شکلهای مختلف این عبارت را بیان کنید، یک بار با صدای بلند یک بار با صدای آهسته و یک بار با صدای کودک و یا هر صدای دیگر و موقع آموزش مستقیما به پرنده نگاه کنید به این صورت پرنده می فهمد که شما می خواهید او این لغت را تکرار کند.

استفاده از کلمات زشت و زننده

برای اینکه پرنده اسم یک شی مثلا بیسکویت را یاد بگیرد آن را در دستان به طوری که پرنده آن را ببند نگاه دارید ، سپس کلمه را به وضوح ادا کنید.کلمه را در یک جمله بکار برید مثلا بگویید دوست داری ؟ بعد بیسکویت را به اون نشان داده و بگویید : بیسکویت .اجازه بدهید پرنده بفهمد در مورد چه صحبت می کنید.

از یاد دادن کلمات زشت و بد به طوطی خودداری کنید، این کار غیر اخلاقی می تواند باعث شرمندگی شما شود و ممکن است که پرنده در جمع خانواده و یا مهمانان، کلمات زشت را تکرار کرده و باعث شرمندگی و شرمساری شما گردد.

چنانچه در هنگام صبح کلمه ای را به طوطی خود یاد دادید تا هنگام شب فقط همان کلمه را تکرار کنید تا طوطی آن را یاد گرفته و تکرار کند.

سعی نکنید که همزمان بیش از یک کلمه به پرنده یاد بدهید زیرا که این کار باعث تشویش دهن پرنده خواهد شد و برای گرفتن بهترین نتیجه سعی کنید که در هنگام ادای کلمه رو در رو مقابل پرنده ایستاده و کلمه را تکرار کنید و اگر پرنده اهلی بود بهترین کار اینست که پرنده را بر روی انگشتان خود نگاه دارید و در هنگام تکرار کلمه اورا مقابل صورت خود بگیرید تا پرنده حرکت لبهای شما را ببیند.

آموزش با غذا دادن

طوطی-سبز

 

اگر شما در هنگام غذا دادن کلمه خاصی را به او یاد دهید، در هنگام احساسی گرسنگی آن کلمه را تکرار خواهد کرد تا شما به او غذا دهید و یا اگر در هنگام بیرون آوردن آن از قفس کلمه خاصی را تکرار کنید، پرنده نیز در هنگامی که تمایل دارد از قفس بیرون بیاید آن کلمه را تکرار خواهد کرد و باید به خاطر داشته باشید که هرچه پرنده گرسنه تر باشد امکان آموزش دادن او بهتر و مناسب تر خواهد بود.

 


 

توجه : مدت زمان لازم برای آموزش تقلید کلمات از پرنده ای به پرنده دیگر متفاوت است ولی معمولا این کار مدت هشت ماه به درازا می کشد.در مراحل اولیه ممکن است که پرنده کلمات را به صورت غیر واضح تکرار کند ، اما به تدریج نحوه تکرار آن بهتر شده و پس از مدتی کلمات مذکور را شمرده و واضح تکرار خواهد کرد و این مساله امری طبیعی می باشد.

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • حمید داودی 28 اسفند 1396 / 4:37:29
  0 0

  بسیار عالی بود ممنون با تشکر

 • احمد فلاحتی 17 آذر 1396 / 9:25:45
  0 0

  سلام
  مطالب خیلی خوبی گذاشتين با تشکر از شما
  امیدوارم همیشه موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X