منظور از مرغ اصلاح نژاد شده چیست؟

احتمالا شما هم تاکنون اصطلاح مرغ اصلاح نژاد شده را شنیده باشید. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اصلاح نژاد به چه معناست؟ روند اصلاح نژاد جوجه مرغ ها چگونه است؟ چه تاثیری بر کیفیت زندگی جوجه ها یا مرغ ها دارد؟ ایا اصلاح نژاد مرغ ها میزان تولید گوشت و تخم در آنها راتحت تاثیر قرار می دهد؟

برای یافتن پاسخ این سوالات در ادامه ی این نوشته از چیکن دیوایس همراه ما باشید تا مطالب مفیدی را در این زمینه برایتان ارائه دهیم.

دستگاه جوجه کشی 168 تایی
دستگاه جوجه کشی ۱۶۸ تایی
» دارای قابلیت جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ و سایر طیور بومی
» دارای بدنه ی PVC قابل شستشو
» دارای قابلیت ستر و هچر همزمان
قیمت : ۱۰,۵۰۰,۰۰۰ تومان

اصلاح نژاد مرغ یعنی چه ؟

در واقع اصلاح نژاد، بهبود کمی و کیفی تولیدات طیور با استفاده از قوانین ژنتیکی است. این فرایند به دنبال تولید مرغ هایی است که صفات معین و قابلیت های ارثی برتری نسبت به نسل های قبل از خود داشته باشند.

به بیان ساده تر اصلاح نژاد به معنای دستکاری ژنتیکی در مرغ ها می باشد. در واقع در این فرایند با استفاده از فناوری های مدرن، تغییراتی را در ساختار ژنتیکی مرغ ها ایجاد می کنند. چراکه امروزه انسان ها سعی دارند با استفاده از علم و فناوری های پیشرفته، روند انجام تمامی فعالیت های اقتصادی خود را بهبود بخشند.

اهمیت اصلاح نژاد در مرغ ها

اهمیت اصلاح نژاد در مرغ ها - چیکن دیوایس

فرایند اصلاح نژاد مرغ ها، بسیاری از مشکلاتی که پرورش دهندگان مرغ بومی با آنها مواجه بودند را از بین برده است. در گذشته میزان رشد و تخم گذاری طیور بومی به طور کامل تحت تاثیر عوامل محیطی بود و باید بصورت طبیعی انجام می گرفت. اما امروزه با پیشرفت فناوری و کشف روش های مدرن، این مشکلات حل شده و جهت افزایش تولیدات می توان از عوامل ژنتیکی هم بهره گرفت.

کدام صفات از مرغ ها در اصلاح نژاد بهبود می یابند؟

فرایند اصلاح نژاد در طیور به دنبال تولید صفات زیر در آنها می باشد:

 • تولید تخم بیشتر
 • افزایش نطفه دار بودن و قدرت باروری تخم ها
 • تولید گوشت بیشتر
 • افزایش جوجه درآوری
 • افزایش مقاومت در برابر بیماری
 • سازگاری با شرایط محیطی مختلف

ویژگی های مرغ اصلاح نژاد شده

این مرغ ها دارای ویژگی ها منحصر به فردی نسبت به جوجه های معمولی می باشند. تعدادی از این ویژگی ها عبارتند از :

 • بازدهی بهینه

یکی از اصلی ترین ویژگی های مرغ های اصلاح نژاد شده بازدهی بهینه ی آنهاست. همانگونه که پیش تر نیز ذکر شد، این مرغ ها نسبت به  مرغ های معمولی دارای قابلیت تولید تخم بیشتری می باشند و سریع تر از مرغ های معمولی وزن می گیرند.

 به عنوان مثال در مورد تخم گذاری، مرغ های اصلاح نژاد شده امکان تولید ۳۰۰ تخم در یک سال را دارند. در حالی که این میزان در مرغ های معمولی کمتر بوده و حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ عدد می باشد. و یا مرغ های اصلاح نژاد شده ی گوشتی در ۴۲ روز به بیشترین وزن خود می رسند و این مدت زمان در مرغ های معمولی طولانی تر می باشد.این اختلاف در افزایش چند برابری سود حاصل از این طیور بسیار حائز اهمیت است.

 • دارای مقاومت بالا در برابر بیماری ها

جوجه مرغ های اصلاح نژاد شده، نسبت به جوجه های معمولی دارای مقاومت بیشتری در برابر بیماری هایی از جمله نیوکاسل، مارک و گامبورو می باشند. بنابراین میزان تلفات آنها کاهش یافته و پرورش آنها سود بیشتری را برای مرغدار حاصل خواهد کرد.

 • سازگاری با شرایط مختلف محیطی

تعدادی از مرغ های اصلاح نژاد شده به گونه ای پرورش داده شده اند که سازگاری بالایی را با شرایط مختلف آب و هوایی از خود نشان می دهند. این عامل امکان پرورش آنها را در محیط های جغرافیایی مختلف فراهم می کند.

 • تولید محصولات بسیار با کیفیت

گوشت و تخم تولید شده از مرغ های اصلاح نژاد شده، دارای ارزش غذایی بالای می باشد و تفاوت کمی را با تولیدات سایر طیور و بدون دستکاری ژنتیکی دارند.

پرورش مرغ اصلاح نژاد شده چه مزایایی دارد؟

افزایش بهره وری و کاهش زمان پرورش از مزیت های اصلی پرورش مرغ اصلاح نژاد شده می باشد. بنابراین در صورتی که شما این مرغ ها را برای پرورش ترجیح دهید در کمترین زمان ممکن به بیشترین میزان سود خواهید رسید.

معایب پرورش مرغ اصلاح نژاد شده

در کنار مزایای بسیار زیادی که برای مرغ های اصلاح نژاد شده ذکر کردیم، پرورش این مرغ ها می تواند معایبی نیز داشته باشد. تنها عیب گوشت و تخم مرغ های اصلاح نژاد شده این می باشد که گوشت و تخم مرغ های معمولی که دستکار ژنتیکی نشده اند بافت بهتر و طعم لذیذتری را نسبت به مرغ های اصلاح نژاد شده دارند.

غذای مصرفی مرغ های اصلاح نژاد شده

غذای مصرفی مرغ های اصلاح نژاد شده باید تمامی مواد مورد نیاز بدن آنها را فراهم کند و کاملا مفید، مغذی و متعادل باشد. هر چقدر که دقت کافی را در این زمینه داشته باشید، مرغ های شما رشد بهتر و سریع تری خواهند داشت و به مرحله ی سوددهی خواهند رسید.

غذای مصرفی مرغ های اصلاح نژاد شده - چیکن دیوایس

یکی از بهترین گزینه ها برای تغذیه ی جوجه مرغ های اصلاح نژاد شده بهره گیری از دان استارتر می باشد. این غذای مخصوص شامل پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی برای مرغ ها بوده و قادر به تامین اکثر نیاز های غذایی آنها می باشد.

جو، ذرت، گندم سویا، گوشت و استخوان مرغ، ماهی‌های کوچک و پودر ماهی، ویتامین‌های A، D، E  و K و همچنین مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر و سدیم، غلات، سبزیجات و میوه‌ ها و منابع آنتی‌اکسیدان از جمله مواردی است که شما می بایست در جیره غذایی مرغ اصلاح نژاد شده استفاده نمایید.

نحوه ی پرورش مرغ های اصلاح نژاد شده

پرورش مرغ های اصلاح نژاد شده می تواند در قفس و یا در بستر انجام شود. اما باید گفت که استفاده از قفس برای پرورش آنها آسان تر بوده و شما می توانید به راحتی شرایط مرغ ها را تحت نظر داشته باشد. در این صورت در صورتی بروز مشکلی سریعا اقدام به رفع آن نمایید تا بتوانید با با افزایش راندمان کاری، محصولات خود را به بهترین شکل تولید کنید.

از دیگر مزایای پرورش این مرغ ها در قفس می توان به مواردی از جمله بهداشت و نظافت آسان، عدم شیوع بیماری ها، مدیریت آسان، آمارگیری دقیق تعداد مرغ ها و … اشاره کرد.

آیا مرغ جهادی همان مرغ اصلاح نژاد شده است؟

مرغ جهادی به عنوان مرغ دو رگه شناخته می شود که اصلاح نژادهای چند مرحله ای بر روی آن صورت گرفته و توانایی فوق العاده ای در  تخم گذاری دارد. 

به طور کلی یک مرغ جهادی واقعی توسط جهاد کشاورزی عرضه می شود. سایر مرغ های عرضه شده با نام جهادی، از این دسته خارج بوده و صرفا یک مرغ دورگه یا بومی ایرانی است. 

علت نامگذاری این مرغ های اصلاح نژاد شده به نام مرغ جهادی، به چندین سال پیش مربوط می شود، یعنی زمانی که جهاد کشاورزی اقدام به اصلاح نژاد، تکثیر و پخش این نژاد می کرد. 

سوالات متداول

مرغ اصلاح نژاد شده چه فرقی با مرغ اصیل دارد؟

مرغ های اصلاح نژاد شده برای افزایش تولید گوشت و تخم دچار دستکار ژنتیکی شده اند و سوددهی بیشتری نسبت به مرغ های اصیل دارند.

هدف از اصلاح نژاد مرغ ها چیست؟

افزایش تولیدات طیور و سوددهی بیشتر در کمترین زمان از اهداف اصلاح نژاد مرغ ها است.

پرورش مرغ اصلاح نژاد شده در قفس بهتر است یا در بستر؟

پرورش مرغ ها در قفس و مدیریت آنها آسان تر از بستر  است.

قیمت مرغ اصلاح نژاد شده چند است؟

جوجه یکماهه در بازار به قیمت ۴۵/۰۰۰ تومان به فروش میرسد و نیمچه های دو ماهه مبلغ ۵۵/۰۰۰ تومان را به خود اختصاص داده اند. نیمچه های ۴ ماهه نیز با قیمت ۱۴۰/۰۰۰ تومان عرضه میگردند.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن دیوایس ضمن ارائه ی تعریفی از مرغ های اصلاح نژاد شده مزایا و معایب پرورش آنها را نیز ارائه دادیم. در صورتی که تمایل به کسب سود زیاد در کمترین زمان از مرغ های خود باشید پرورش مرغ های اصلاح نژاد شده می تواند گزینه ی خوبی برای شما باشد.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫۲۷ دیدگاه ها

 1. ممنون از زحمات گروه صنعتی اسکندری
  مطالب بسیار مفید بود

  1. بسته به شیوه نگهداریتون سرجمع ممکنه در سال ۳۰۰ تا تخم بذاره

  1. سلام احمد جان
   اولین تفاوت ظاهر شونه
   مرغ‌های گلپایگانی رنگی رنگی هستن
   اما مرغ‌های نژاد جهادی طیف رنگ یکسانی دارن مثل طوسی، سیاه و…
   نژاد مرغ‌های گلپایگانی کمی بلندتر، کشیده‌تر و رنگ پاهای آن‌ها زردتره.
   مرغ جهادی پاهاش به رنگ سبز تیره بود که بیشتر به سیاه مایله

    1. تفاوت با کدام گونه مد نظرتون هست تا اطلاعات ارائه بشه؟

  1. خوشحالیم که تونسیم نظرت رو جلب کنیم امیرعلی جان

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ گلپایگانی به طور معمول تو ۵ ماهگی تخم میذاره . البته بسته به شرایط محیط نگهداری یک تا دو ماه ممکنه افزایش پیدا کنه

  1. مبینا جان
   اول باید ببینی که هدفت از خرید مرغ اصلاح نژاد شده چیه
   میخوای از گوشتش استفاده کنی یا تخمش
   بعد از اون باید میزان تولید گوشت یا تخمشو در نظر بگیری به علاوه به میزان مقاومتش در برابر بیماری و شرایط اقلیمی توجه کنی

  1. سلام دوست عزیز
   مقداری ماست رو با سیر مخلوط کن هفته ای دوبار بهش بده بخوره
   تو وزن گیری بیشتر عالی عمل میکنه

  1. در این خصوص با متخصص جیره نویس مشورت کنید تا بهترین جیره تغذیه ای معرفی بشه براتون

  1. سلام دوست عزیز
   چه مریضی داره؟؟ باید علائمش رو بگی تا بتونم راهنماییت کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
گروه صنعتی اسکندری در ۲۳ امین دوره نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور ۱۴۰۳