اهمیت نمک در جیره غذایی مرغ بومی

1

نمک در جیره غذایی طیور

یکی از مباحث بسیار مهم در خوراک دام و طیور نمک می‌باشد. گرچه میزان درصد سدیم کلری که به جیره غذایی آنها اضافه می‌شود بسیار اندک است اما تاثیر بسزایی در کیفیت سلامت طیور و افزایش معقول وزن آنها دارد. در این مقاله از چیکن دیوایس در رابطه با نکات کلیدی و اهمیت نمک به ارائه اطلاعاتی پرداخته ایم.

عواقب عدم استفاده از نمک در تغذیه طیور

کانیبالیسم یکی از مشکلات رایج مربوط به کمبود نمک در تغذیه طیور می‌باشد. با بروز این مشکل پرندگان به پر، پنجه، سر و مخرج یکدیگر نوک می‌‎زنند. این رفتار باعث خونریزی شده و ادامه یافتن آن موجب مرگ پرنده می‌شود.

عواقب عدم استفاده از نمک در تغذیه طیور - چیکن دیوایسالبته به یاد داشته باشید عوامل دیگری در بروز کانیبالیسم نقش دارند که عبارت است از کمبود ویتامین و اسید آمینه ، گرمای زیاد، تهویه نادرست و نور زیاد. بهتر است برای آگاهی بیشتر مقاله کانیبالیسم چیست و چگونه در مرغ و طیور درمان می‌شود را در این راستا مطالعه نمایید.

علائم کمبود سدیم و کلر در مرغ بومی

کمبود سدیم کلر در جیره باعث می‌شود که مقدار مصرف خوراک طیور کاهش یابد و اتلاف وزن در آنها مشاهده شود. همچنین کاهش تولید تخم را به همراه داشته که در پاره ای از موارد اندازه تخم ها نیز کوچکتر می‌شود.

توجه داشته باشید نبود سدیم باعث رشد آهسته جوجه های گوشتی نیز خواهد بود.

قوای سیستم ایمنی بدن پرنده کاهش می یابد و ضعف در بدن پرنده نمود پیدا می‌کند و همینطور اسهال و ناباروری را نیز به دنبال دارد. کمبود کلر نیز مرگ و میر را افزایش داده و علائم عصبی را در طیور نمایان می‌کند و باعث از دست دادن آب بدن می‌شود.

مزایای استفاده از نمک در غذای مرغ بومی و طیور

طیور نیاز خود به سدیم و کلر را با مصرف نمک تامین می‌کنند و افزودن آن به جیره غذایی طیور مزیت های فراوانی دارد که عبارتند از…

الف- سدیم سیستم های عصبی طیور را تنظیم می‌کند.

ب- در جذب اسید آمینه توسط دستگاه گوارش طیور موثر است.

پ- در تنظیم حجم مایعات بدن طیور نقش اساسی دارد.

ت- در جذب قندهای ساده کمک کننده است.

ج- سدیم نقش عمده ای در حفظ سلامت قلب طیور دارد.

ه- غلظت مناسب سدیم توانایی انقباض ماهیچه های طیور را افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از نمک در غذای مرغ بومی و طیور - چیکن دیوایسنکته: سدیم کلر در وزن گیری طیور نقش اساسی داشته و اگر با دادن تغذیه مناسب طیور همچنان شاهد وزن گیری پرنده خود نیستید به احتمال زیاد در جیره تعیین شده نمکی وجود ندارد.

مقدار صحیح استفاده از نمک در جیره غذایی 

میزان مناسب استفاده از سدیم کلر در تغذیه طیور ۰/۵ درصد می‌باشد که در جیره غذایی اکثریت طیور این میزان ثابت است و نبود و کمبود آن در دراز مدت مشکل ساز خواهد شد. چه بسا با توجه به نکات ذکر شده منجر به پدید آمدن بیماری های مختلف از جمله کانیبالیسم خواهد شد.

عواقب استفاده بیش از حد نمک

اضافه کردن مقدار زیاد نمک در جیره برای طیور سمی است و ایجاد مسمومیت می‌کند. میزان تاثیر پذیری طیور جوان نسبت به طیور مسن بیشتر می باشد، البته طیور نیز مانند انسان ها تفاوت های فردی در مقابل تحمل نمک اضافی از خود نشان می‌دهند. طیور در مواجهه با نمک اضافی از آب بیشتری استفاده می‌کنند. با افزایش مقدار نمک در جیره پس از زمان هچ تا سن ۹ هفتگی میزان مرگ و میر در درصد بالایی افزایش می یابد.

عواقب استفاده بیش از حد نمک - چیکن دیوایسمناطق دارای آب شور

از آنجایی که آب بعضی از مناطق شور است طیور با مصرف مداوم این آب دچار مسمومیت خواهند شد، زیرا با احساس تشنگی مدام آب بیشتری استفاده می‌کنند به مرور شوری آب ضعف عضلانی، عدم قدرت در ایستادن، تشنج و مرگ را به همراه خواهد داشت و بر روی لاشه علائم تیرگی، خونریزی و پرخونی در گوارش، عضلات، کبد و ریه ها قابل مشاهده است. 

تاثیر نوع نمک در رشد طیور 

نمک به چند نوع تقسیم بندی می‌شود که عبارت است از حاصل از تبخیر، پودری و صدفی. اگر اندازه ذرات نمک کوچک تر از میزان استاندارد باشد طیور رشد کمتری خواهند داشت.

نکته: در پرورش طیور بهتر است از نمک پودری و صدفی استفاده شود.

سخن آخر

در این نوشته از چیکن دیوایس سعی شد در رابطه با تاثیر نمک در جیره غذایی طیور مطالبی ارائه شود. اگر تاکنون در جیره طیور خود از نمک استفاده کرده اید و شاهد تاثیر مثبت آن بوده اید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. امان از دست این گرانبها پدرمون درامد می گوید

    دان مرغ خیلی گرون شده ..کسی نمیدونه دان ارزان باید از کجا تهیه کرده کیلویی ۱۸من باید بخرم نمی صرفه بخدا…جایی نیست که حکایت کنه من حدودچهل پنجاه تا مرغ بومی نگهداری می‌کنه که دیگه خسته شدم اربس دانه گرون شده دیگه نمیتونه نگهداری کنم اگه ب این صورت بخوام دونه بخرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس