با نقش مهم رطوبت در افزایش راندمان جوجه کشی آشنا شوید

0

رطوبت پس از دما، دومین عامل مهم و تعیین کننده در موفقیت جوجه کشی است. رطوبت در تمامی مراحل جوجه کشی از قبیل، نگهداری تخم نطفه دار، شروع جوجه کشی و انتقال جوجه ها به بستر مهم است و باید به شکل مناسبی تنظیم شود. 

در این مقاله آموزشی از وب سایت چیکن دیوایس به اهمیت و نقش رطوبت در کلیه مراحل جوجه کشی پرداخته شده است. در صورتی که می خواهید به یک پرورش دهنده حرفه ای (چه طیور بومی و چه طور زینتی) تبدیل شوید، حتما این مقاله آموزشی را مطالعه بفرمایید. 

ویدیوی بررسی اهمیت رطوبت در جوجه کشی و مراحل قبل و بعد از آن 

در این ویدیوی آموزشی کوتاه، کارشناسان مجموعه به بررسی اهمیت رطوبت در کلیه فرایندهای جوجه کشی پرداخته است. 

اهمیت رطوبت در مرحله انبار و نگهداری تخم نطفه دار 

رطوبت نه تنها در زمان شروع جوجه کشی مهم است، بلکه در زمان نگهداری تخم نیز باید به شکل مناسبی تامین شود تا از تبخیر بیش از حد آب داخل تخم جلوگیری کرده و نطفه زنده بماند. معمولا تخم های نطفه دار در دمای ۱۵ الی ۱۸ درجه سانتی گراد و در محدوده رطوبتی ۵۰ الی ۶۰ درصد نگهداری می شوند.

جهت تامین رطوبت می توانید از رطوبت سازهای التراسونیک استفاده کنید، هم چنین استفاده از یک رطوبت سنج دیجیتال یا آنالوگ جهت اطلاع از میزان رطوبت محیط الزامی است. 

اهمیت رطوبت در دوران ستر 

تمامی دستگاه های جوجه کشی اعم از دست ساز و حرفه ای، خانگی یا صنعتی، خارجی یا ایرانی، تمام ستر یا ستر و هچر همزمان و… برای جوجه کشی موفق و با راندمان بالا نیاز به رطوبت استاندارد دارند که به شکل های مختلفی تامین می شوند. 

برخی از دستگاه ها با ظرف آب تامین رطوبت می شوند، برخی دارای رطوبت ساز التراسونیک و یا بخار ساز گرم هستند و برخی نیز مانند دستگاه های جوجه کشی درنا دارای رطوبت ساز داخلی و اختصاصی هستند که رطوبت را به شکل حرفه ای و دقیق تامین می کند. 

نحوه تامین رطوبت برای تخم های نطفه دار تازه 

اگر از تخم نطفه دار تازه برای جوجه کشی استفاده می کنید و از تازه بودن آنها نیز مطمئن هستید، می توانید رطوبت را بین ۴۵ الی ۵۵ درصد تنظیم کنید. در واقع تخم های تازه، آب داخلی زیادی دارند که باید از دست داده شود تا فضای کافی برای رشد جوجه به وجود بیاید. با تنظیم کردن رطوبت در سطح پایین تر به تبخیر بهتر آب داخل تخم ها کمک می کنیم. 

تخم هایی که کیسه هوایی کوچکی دارند، تازه هستند و باید رطوبت پایینی را برای آنها در نظر بگیریم.

نحوه تامین رطوبت مناسب برای تخم های نطفه دار کهنه 

اگر تخم های نطفه دار را از فرد دیگری تهیه کرده اید و از تازه یا کهنه بودن آن اطلاع ندارید، می توانید از محدوده رطوبتی ۶۰ الی ۷۰ درصد استفاده کنید. هم چنین با نوربینی و مشاهده قسمت پهن تخم می توانید کیسه هوایی را در آن مشاهده کنید. در صورت بزرگ بودن کیسه هوایی، یعنی تخم  کهنه بوده و باید رطوبت بالایی برای آن تنظیم شود. 

تخم های نطفه دار کهنه، آب زیادی از دست داده اند و با بالا بردن رطوبت در طول فرایند جوجه کشی، مانع از تبخیر بیش از حد آب داخل تخم شده و به رشد جنین و هچ موفق آن کمک می کنیم. 

چگونه با وزن کردن تخم ها، بهترین رطوبت را برای آنها تنظیم کنیم؟ 

در مقاله ای جداگانه تحت عنوان اهمیت اندازه گیری وزن تخم های نطفه دار به نحوه تنظیم رطوبت دستگاه جوجه کشی به کمک وزن کردن تخم ها پرداخته ایم. هم چنین به صورت خلاصه وار، در این نوشته به نحوه تنظیم رطوبت با وزن کردن تخم ها می پردازیم : 

در ابتدای جوجه کشی و قبل از شروع جوجه کشی، تمامی تخم ها را وزن کنید. جوجه کشی را شروع کنید و دما و رطوبت مورد نظر را روی تخم ها تنظیم کنید. با گذشت ۵ روز از فرایند جوجه کشی، تمامی تخم ها را مجددا وزن کنید. 

تخم ها پس از گذشت ۵ روز باید سه درصد از وزن خود را از دست داده باشند، اگر بیشتر از ۳ درصد وزن از دست داده باشند، یعنی رطوبت پایین بوده و آب زیادی از داخل تخم تبخیر شده و این یعنی باید رطوبت دستگاه را زیاد کنید.

اگر کمتر از ۳ درصد وزن از دست داده باشند، یعنی رطوبت بالا بوده و تخم ها به اندازه لازم رطوبت از دست نداده اند. برای ادامه جوجه کشی و موفقیت در آن، بهتر است که رطوبت را کمی پایین بیاورید. 

اگر رطوبت خیلی زیاد باشد جوجه توانایی استفاده از تمامی مواد مغذی داخل تخم را نخواهد داشت و به علت کوچک ماندن کیسه هوایی، اکسیژن کافی برای تولد و هچ دریافت نخواهد کرد. بنابراین یا تلف خواهند شد یا ناقص و فلج متولد می شوند. 
اما اگر رطوبت بیش از اندازه کم باشد نیز کیسه هوایی خیلی بزرگ شده و فضای کوچکی برای رشد جوجه خواهد ماند، همچنین خود جوجه آب زیادی را از دست داده و سبب دهیدراته شدن بدن و مرگ آن داخل تخم خواهد شد.

بررسی نقش مهم رطوبت در دوران هچر 

رطوبت در دوران هچر نیز مهم بوده و کم بودن آن سبب سفت ماندن پوسته تخم شده و جوجه توانایی شکستن آن و هچ موفق را نخواهد داشت. بنابراین ضمن اینکه باید رطوبت را در دوران هچر بین ۷۰ الی ۷۵ درصد تنظیم کنید. از باز و بسته کردن مداوم درب دستگاه خودداری کنید تا دستگاه رطوبت زیادی از دست ندهد. 

نقش مهم رطوبت هنگام انتقال جوجه ها به بستر 

حتی پس از جوجه کشی و انتقال جوجه ها به بستر هم باید به رطوبت محیط توجه کرد، در صورت کم بودن رطوبت محیطی احتمال دهیدراته شدن بدن جوجه ها و تلفات آنها در اثر کمبود آب بدن وجود دارد. بنابراین بهتر است رطوبت بستر جوجه ها را بین ۵۰ الی ۶۰ درصد حفظ کنید، برای این کار می توانید از رطوبت سازهای التراسونیک استفاده کنید. هم چنین قرار دادن آب آشامیدنی سالم و ولرم در اختیار جوجه ها ضروری است.

نتیجه کلی مقاله 

در این نوشته به نقش مهم رطوبت در کلیه فرایندهای قبل، حین و بعد از جوجه کشی پرداخته شد و به نکات مهمی جهت حفظ رطوبت در اتاق انبار تخم ها، تنظیم رطوبت دستگاه جوجه کشی در دوران ستر و هچر و فراهم کردن رطوبت مناسب در بستر جوجه های یک روزه اشاره شد. در صورت وجود هرگونه سوال یا پیشنهاد، از طریق دیدگاه های همین صفحه با ما در میان بگذارید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس