جوجه کشی

چه میزان نوسان در دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی طبیعی است؟

 رعایت دما و رطوبت در طول دوره جوجه کشی بسیار مهم بوده و حتما بایستی به شکل دقیقی تامین و حفظ شود که در این میان سنسور و برد کنترلر نقش مهمی ایفا می کنند. دما و رطوبت هر دستگاهی که برای جوجه کشی استفاده می کنید، فارغ از نام و برندی که دارد باید از یک محدوده خاصی بالاتر یا پایین تر نرود، در غیر این صورت تهدید بسیار خطرناکی برای زندگی جنین های در حال رشد خواهد بود. 

در ادامه این نوشته از چیکن دیوایس به حداکثر و حداقل مجاز نوسان در دما و رطوبت دستگاه های جوجه کشی خانگی یا صنعتی پرداخته شده تا با آگاهی و اطلاعات بیشتر به جوجه کشی بپردازید. 

حداقل و حداکثر نوسان دما در دستگاه جوجه کشی چقدر است؟

دما مهم ترین و حیاتی ترین عامل در جوجه کشی است که حتما بایستی به شکل دقیقی تامین شود. اما تجربه نشان داده که تا ۰.۳ (سه دهم) الی ۰.۵ (نیم) درجه نوسان در دمای دستگاه جوجه کشی مشکل حادی برای جنین ها به وجود نخواهد آورد. اما در صورت بالا رفتن یا پایین آمدن دما بیش از نیم درجه، قطعا با تلفات جنین داخل تخم روبرو خواهید شد. در مقاله عوارض بالا رفتن دمای دستگاه جوجه کشی به صورت کامل به این موضوع پرداخته شده است. 

به عنوان مثال زمانی که دما را روی ۳۷.۵ درجه سانتی گراد تنظیم کرده اید و دما برای چند ساعت به مقدار ۳۷.۸ درجه سانتی گراد می رسد و یا به مقدار ۳۷ درجه کاهش پیدا می کند. در حالت کلی تا ۰.۳ الی ۰.۵ درجه نوسان در دمای دستگاه مشکلی ایجاد نخواهد کرد. 

علت نوسان دمای دستگاه جوجه کشی چیست؟

علت نوسان دمای دستگاه جوجه کشی چیست؟ - چیکن دیوایسدلایل مختلفی در بروز نوسان و تلورانس در دمای ماشین جوجه کشی دخالت دارند که قدیمی بودن سنسور، دقیق نبودن سیستم تامین حرارت، دقیق و اصولی نبودن فن های تهویه و سیرکوله، بالا یا پایین بودن دمای محل قرارگیری دستگاه، استاندارد نبودن دستگاه و یا وجود مشکل در برد جوجه کشی، همگی از دلایل نوسان در دمای دستگاه جوجه کشی هستند که در مقالاتی جداگانه به این موارد پرداخته شده است. 

حداقل و حداکثر نوسان در رطوبت دستگاه جوجه کشی چقدر باید باشد؟

رطوبت نیز به اندازه دما مهم بوده و نقش به سزایی در رشد جنین دارد. در صورت بالا بودن رطوبت دستگاه جوجه کشی، جنین توانایی تغذیه از تمامی زرده موجود در تخم را نداشته و کیسه هوایی همچنان کوچک می ماند، این امر به عدم جذب کامل زرده و نهایتا تلف شدن جنین داخل تخم می انجامد. هم چنین در صورت پایین بودن بیش از حد رطوبت نیز، تخم آب زیادی از دست داده و کیسه هوایی بیش از حد بزرگ می شود، این امر نیز سبب کوچک و ضعیف ماندن جوجه شده که در بدترین حالت سبب تلف شدن آن می شود. 

مقدار نوسان مجاز در رطوبت دستگاه جوجه کشی حدود ۵ درصد است که تا ۱۰ درصد نیز مشکل جدی ایجاد نخواهد کرد، اما در صورت بالا رفتن یا پایین آمدن رطوبت به بیش از ۱۰ درصد، مسلما مشکلات اشاره شده فوق برای جنین های داخل تخم به وجود خواهد آمد. به عنوان مثال اگر رطوبت دستگاه را روی ۶۵ درصد تنظیم کرده اید، اگر رطوبت بین ۶۰ الی ۷۰ درصد نوسان داشته باشد، آنچنان خطر آفرین نخواهد بود. 

علت نوسان در رطوبت دستگاه جوجه کشی چیست؟

شایع ترین علت نوسان در رطوبت دستگاه جوجه کشی به استاندارد نبودن رطوبت ساز و صحیح نبودن شیوه تامین رطوبت مربوط می شود. اما بالا یا پایین بودن رطوبت محیطی، قدیمی و آنالوگ بودن سنسور، سیرکوله و تهویه نادرست و … نیز بر نوسان رطوبت دستگاه جوجه کشی تاثیرگذارند. در مقاله آموزش تنظیم رطوبت دستگاه جوجه کشی ، نحوه صحیح و اصولی تنظیم رطوبت دستگاه آموزش داده شده است. 

منظور از نوسان دما و رطوبت در دستگاه جوجه کشی چیست؟

معمولا دو نوع نوسان در دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی رخ می دهد، نوسان نوع اول موقتی بوده که دما یا رطوبت برای چند لحظه بالا یا پایین شده و نهایتا در مقدار صحیح خود قرار می گیرد. اما نوسان نوع دوم، طولانی تر بوده و دما یا رطوبت برای چند ساعت بالا یا پایین می ماند. منظور مقاله نیز از نوسان نوع دوم است که خطرناک تر از نوع اول بوده و تاثیر به سزایی بر رشد جنین دارد. 

چگونه از نوسان دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی جلوگیری کنیم؟

صرفا با یک اقدام ساده نمی توان از نوسان در حرارت و رطوبت پیشگیری کرد. برای اینکار ابتدا باید علت نوسان در دما و رطوبت را یافته و سپس در صدد برطرف کردن آن برآییم. معمولا وجود مشکل در سنسور، سیستم های تامین حرارت و رطوبت، تهویه نادرست و یا نامناسب بودن دما و رطوبت محل قرارگیری دستگاه جوجه کشی، سبب این اتفاق می شوند. در مجموعه مقالات و ویدیوهای آموزشی چیکن دیوایس به نحوه تنظیم دقیق دما و رطوبت و جلوگیری از نوسان و تلرانس آن پرداخته ایم. 

نتیجه کلی مقاله 

در این نوشته از چیکن دیوایس به بررسی مقدار مجاز نوسان در دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی و عوارض بالا یا پایین بودن بیش از حد این دو پارامتر پرداخته شد. عوامل مختلفی در نوسان دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی دخالت دارند و معمولا دستگاه های دست ساز و غیراستاندارد بالاترین میزان نوسان را دارند. 

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. سلام من یه دستگاه جوجه کشی خانگی دارم بدون موتور برای چرخاندن تخم ها.چرخاندن رو هم خودم به صورت دستی انجام میدم به همین خاطر خاستم بپرسم که شب ها اگر چند ساعت برای خواب تخم ها رو نچرخونم(مثلا ۷ساعت)آیا مشکلی پیش میاد؟
  با تشکر از گروه خوبتون

  1. سلام دوست عزیز
   باید هر ۴ ساعت یکبار یک دور کامل چرخش داده بشن
   و نبود چرخش مساوی است با کاهش راندمان و عدم گرفتن نتیجه مطلوب

 2. سلام آقا هنگامی که مادر قرقاول ها روی تخمها خوابیده ، چضیفه ما چیست،؟
  آقا به هرجای اینترنت و گوگل سوال کردم اما جوابی نگرفتم .. بنظرم من باید برم بمیرم . چون همه جواب گرفت جز من.. دمتون گرم

  1. سلام
   وظیفه شما آروم کردن محیط اطرافش هست
   همچنین غذای کافی و خوب رو نزدیکش قرار بده
   زمانی که نتیجه نمیگیرید اینجوری نگید، ممکنه اصلا پرنده ی شما عقیم باشه ! بهرحال باید شرایط مختلف رو چک کنید ، اگه نطفه دار بود و چند بار جوجه کشی دیدی نمیشه از دستگاه استفاده کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا