حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

پرورش کبک | اطلاعات مفید که بایست قبل از پرورش کبک بدانید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 1 امتیاز | میانگین 5٫00 از 5
Loading...
image_pdf

اطلاعات مفید که بایست قبل از پرورش کبک بدانید

پرورش کبک : تغذیه همواره برای فرزندان آدم از بدو خلقت و زمانی که داخل غارها به سر می برد تا به امروزه که فضا را تحت سیطره خود دراورده مهم ترین مسئله زندگی را تشکیل داده است.

حتی امروزه مسئله تغذیه در درجع اول اهمیت قرار گرفته است به طور که سطح پیشرفت  و تمدم هر جامعه با چگونگی تغذیه آن ها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

متاسفانه امروزه در اغلب نقاط گیتی و از جمله در کشور ما کمبود و فقر پروتئین حیوانی در تغذیه روزانه افراد وجود دارد.

پروتئین حیوانی مورد مصرف در ایران از گوشت قرمز گوشت سفید ، شیر و تخم مرغ تامین میگردد.

در کشور ما تهیه پروتئین کافی توسط گوشت قرمز به دلیل وضع جغرافیایی و آب و هوایی و محدود بودن مراتع طبیعی در کوتاه مدت امکان پذیر نیست به این دلیل برای رفع نیاز جامعه به پروتئین حیوانی نمی توان متکی به افزایش گوشت قرمز بود از این رو توجه به منابع دیگر پروتئین حیوانی از جمله  گوشت طیور امری اجتناب ناپذیر است.

 

گوشت کبک

 

پرورش طیور مانند پرورش کبک چناچه از روی اصول علمی و صحیح انجام گیرد می توان جواب گوی بخش زیادی از احتیاجات نیازهای پروتئینی ممکلت ما باشد.

کبک از جمله پرندگان خشک زیست و حلال گوشت بوده و پرورش صنعتی آن در برخی کشورها مدتی است که اغاز گردیده است اخیرا با ورود گله های مادری اصلاح نژاد شده از سایر کشور ها پرورش صنعتی آن در برخی نقاط کشور از جمله استان یزد به طور پراکنده آغاز شده است با توحه به تقاضای زیاد بازار مصرف برای گوشت و تخم این پرنده گسترش و توسعه پرورش آن در اینده از چشم انداز مناسبی برخوردار است و پرورش ان در کنار مرغ می توان به یک صنعت پر رونق تبدیل شده و  زمینه اشتغال جوانان را فراهم اورد و علاوه بر ان موجب ایجاد تنوع غذایی برای مردم جامعه گردد.

کبک پرنده ایست زیبا و خوش خوان که در طبیعت در دامنه کوه ها و شیب های کوهستانی ، سخره ها و تپه ماهور ها زندگی می کند.

رنگ آمیزی پر و بال کبک
رنگ آمیزی پر و بال کبک

رنگ آمیزی پر و بال کبک با رنگ های محیط زیستش طوری در هم می آمیزد که پرنده را تقریبا از چشم دشمنانش گم می کند.

کبک ها معمولا دوست دارند بدوند و راه بروند ولی اگر ناچار شوند پرواز کنند ، پرندگان تیز پروای هستند.

بیشتر گونه های کبک معمولا در مناطقی باز ، علف زارهای خشک و برخی گونه ها در کشتزار ها زندگی می کنند برخی دیگر از گونه ها کوهستانها و ارتفاعات زیاد را ترجیه می دهند.

کبک ها معمولا در شکاف سنگها یا سوراخ های که توسط بوته های و گیاهان پنهان شده اشیانه سازی می کنند.

پس از اشیانه سازی ماده ها بین هشت تا بیست عدد تخم می گذارند و جوجه ها پس از حدود بیست روز سر از تخم در می آورند جوجه ها پس از تولد پوشیده از کرک هستند و بلافاصله پس از آن آشیانه را ترک می کنند البته تا چند روز یکی از والدین یا هر دوی آنها از جوجه ها مراقبت می کنند.در حالت مصنوعی می توان با یک دستگاه جوجه کشی خانگی نیز شروع به پرورش کبک نمود.

کبک ها معمولا در اواسط روز می خوابند و صبح ها و غروب به دنبال آب و دانه می روند.

در نظر اول کبک نر و ماده در رنگ و ظاهر عمومی یکسان هستند اما تفاوت های اشکار اندکی نیز وجود دارند.

در دو جنس پاها اندکی متفاوت هستند.کبک نر پای قوی تر و پولک های منظم تری نسبت به ماده دارد.هر دوی آنها برامدگی شبیه به سیخک در پشت پا دارند ولی این برامدی در جنس نر بزرگتر از ماده است.نرها به طور کلی بزرگتر از ماده هستند  همچنین سر پرنده های نر گرد و بزرگتر و سر ماده ها بیضی شکل و کوچک تر است.گردن کبک نر معمولا باریکتر از کبک ماده است.وزن پرنده نر حدود 540 گرم و وزن پرنده ماده  500 گرم است.

کبک یکی از پرندگان کوچک حلال گوشت است که در خانواده بلدرچین و قرقاول ها قرار میگیرد.

کبک ها در طبیعت در صخره ها و تخت سنگها و دامنه شیب های کوهستانی زندگی می کنند و در کل پرنده خشکی زیستی است.

گونه های مختلف کبک وجود دارد و تا این لحظه 12 گونه کبک شناسایی شده است  که در دنیا وجود دارد.کبکی که به صورت پرورشی در محیط های بسته نگهداری میشود و پرورش داده میشود گونه کبک چوکار است.

در کل کبک پرنده ای است که خود را به خوبی با محیط های بسته و پرورشی و خشک به خوبی سازگار می کند.به همین منظور نگهداری و پرورش کبک در محیط های بسته به راحتی صورت میگیرد.

کبک به طور طبیعی در سال 12 تا 16 تخم می گذارد ولی به صورت مصنوعی و صنعتی تا هشتاد تخم می توان از کبک گرفت.

جوجه کشی کبک

جوجه کشی کبک فوق العاده حساس می باشد و نیاز به دستگاه جوجه کشی مناسب کبک می باشد ولی  هچ بالایی دارد که در بین پرندگان تا نود درصد هچ می توان از کبک گرفت.

شرایط پرورشی کبک به صورت بسته و متراکم مخلوطی از شرایط بسته محیطی و طبیعی است.چون خصوصیات رفتاری کبک به گونه می باشد که نیاز به شرایط طبیعی خود دارد بایست در شرایط بسته پروشی نیز آن شرایط را برای کبک به وجود آورد.چراگاه کبک مهم می باشد.کبک باید بتواند در گردشگاه چرا داشته باشد و خاک بازی کند و به سنگ و اشیایی سخت نوک بزند.کبک ها در کل دارای انرژی زیادی هستند و به همین دلیل به پروتئین بیشری نسبت به مرغ نیاز دارند.کلا پرورش کبک به این گونه می باشد که بایست یک مجتمع کامل راه اندازی شود چون که سیکل تولید ، پرورش و کشتار کبک باید به صورت مجتمع باشد.

همچنین بخوانید :
خروس شو کوکو ShokOku

سالن پرورش کبک

سالن پرورش کبک برای پرورش کبک می توان از دو نوع سالن باز یا بسته استفاده نمود. معمولا برای پرورش کبک به سالنی با اندازه 60 تا 100 متر نیاز خواهید داشت.اگر تازه تصمیم گرفته اید طیور پرورش دهید و تجربه کافی در این مورد ندارید از سالن های کوچک آغاز کنید چون بسیاری از موارد در پرورش طیور در هیچ کتابی یافت نمیشود و شخصی بایست خودش تجربه نماید.

سالن پرورش کبک کوچکتر از 60 متر اشکالی ندارد و می توان در صورت مدیریت صحیح بازخورد مناسبی گرفت ولی سالن های بزرگتر از صد متر مدیریت دشواری دارند و به تنهایی نمی توان چنین سالن های را مدیریت نمود.در گذشته از سالن های برای پرورش کبک استفاده میشد که دارای پنجره بودند و نور مورد نیاز طیور توسط پنجره تامین می گردید.امروزه در سالن های مدرن دیگر خبری از پنجره نیست و دیوارهای سالن به نحو مناسبی عایق بندی شده اند.در چنین سالن های با مدیریت علمی و سیستم ساعت بدنی کبک ، نور و رطوبت و دما را تنظیم می کنند تا بهترین نتیجه را در پرورش کبک حاصل نمایند.سالن های کبک امروزه معمولا با ارتفاع 2.5 متر طراحی می گردند و این ارتفاع می تواند در مناطق گرمسیر بیشتر از این اندازه باشد.کف سالن نیز با استفاده از بتن مناسب و با یک شیب دقیق طراحی میشود.بایست در طراحی سالن پرورش کبک به سیستم فاضلاب نیز توجه شود و درپوش های فاضلاب به گونه ای طراحی شود که امکان خروج و ورود حیوانات و شکارچیان وجود نداشته باشد.از طرفی بایست یک فضای مناسب بدون سقف نیز برای کبک ها در نظر گرفته شود تا پرنده بتواند در چنین نقاطی از محوطه پرواز نماید.

شکار کبک

مشکلات پرورش کبک

قبل از اینکه وارد موضوع پرورش کبک بشوید بهتر است با مشکلات پرورشی آن نیز آشنا باشید.به طور کلی دام پرورش و پرورش طیور از جملع مشاغل سخت به شمار می آید.اول اینکه شخص پرورش دهند در معرض آلودگی های بسیاری قرار دارد.در طول پرورش هر پرنده و دامی شخص پرورش دهنده می توان دچار بیماری های مشترک بین انسان و دام ، طیور شود.مورد دوم که بایست حتما به آن فکر کنید کار شبانه روزی می باشد ، پرورش طیور یعنی پرورش یک موجود زنده و موجود زنده نیاز به مراقب 24 ساعته دارد به همین دلیل بایست همیشه آماده کار باشید و حتی نمی توان یک ساعت نیز از کار دور ماند و به آن فکر نکرد زیرا در همان یک ساعت می تواند خسارات بسیاری به بار آید.مورد سوم ریسک های پرورش طیور می باشد که در سایر صنایع کمتر شاهد آن هستیم.برای مثال هر از چندگاهی یک ویروس در منطقه شیوع پیدا می کند و در صورت عدم مدیریت صحیح می تواند خسارات بسیاری برای شما به وجود آورد.مشکل چهارم موضوع مهم بازار هدف می باشد.بازار پرورش طیور به طور کلی بازار با ثباتی نمی باشد و یک سری مشکلات در این بازار وجود دارد که بایست حتما قبل از راه اندازی سالن پرورش کبک به آن دقت نمایید.در واقع شخصی که علاقه مند به کار دام و طیور می باشد بایست شجاعت ورود به چنین کار پر زحمتی را داشته باشد زیرا در کنار تمامی زیبایی ها و قشنگی ها سختی های خاص خود را دارد.

مزایا و محدودیت های تولید کبک

کبک در مقایسه با مرغ بسیار مقاومت بیشتری در برابر بیماری ها دارد و می تواند یک عامل مهم در پرورش آن باشد.در مقایسه با مرغ ، در کبک وابستگی زیادی به سایر کشور ها وجود ندارد و می توان از داخل گله های مولد داخل کشور نیز جوجه های مورد نیاز پرورش را تامین نمود.بازار پرورش کبک رو به رشد می باشد.در چند سال گذشته آگهی مردم نسبت به خوراک طبیعی و گوشت سالم بیشتر شده است و انسان ها توجه بهتری به سلامتی و تغذیه خود می نمایند به همین دلیل بازار کبک رو به رشد بوده است.پرورش کبک هنوز به صورت گسترده صنعتی نشده است و این یک حسن به حساب می آید به همین دلیل هنوز از آنتی‌بیوتیک و سایر عوامل در پرورش کبک کمتر استفاده میشود و مانند مرغ نیست.همچنین راه برای پیشرفت در این صنعت مناسب است.تخم و گوشت کبک بسیار با کیفیت بوده  و ارزش غذایی بالایی دارد و درصد پروتئین گوشت کبک بسیار بالا می باشد.

 

مطالب مفید دیگر در صنعت جوجه کشی :

مدیر سایت
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • علی 10 مهر 1397 / 5:19:34
  0 0

  سلام
  عرض ادب و خسته نباشید خدمت دوستان
  بنده اهل یاسوج_روستای وزگ هستم_پرورش کبک دارم،همانطور ک اطلاع دارین ،کیفیت غذایی و ارزش گوشتی این پرنده خیلی با سایر پرنده ها فاصله،و کسانی ک ارزش غذایی براشون مهمه حتما توصیه میکنم این گوشت و کیفیت غذایی این پرنده رو نادیده نگیرن و حتی شده برا یکبار هم استفاده کنه.کاستی ک مایل ب تهیه و خرید هستن تشریف بیارن درخدمتم

 • معراج 21 بهمن 1396 / 5:52:36
  0 0

  با سلام وخسته نباشید بنده می خواستم ۲۰۰ تاجوجه یک روزه کبک بخرم ایا این کار چقدر هزینه دارد و ۱سوال دیگر اگر من تخم کبک بخرم راحتره یا جوجه کبک وسوال ۲ قیمت جوجه کبک وتخم نطفه دار کبک چنده سوال ۳ بنده این درخواستهارا از کجا میتوانم تهیه کنم. با تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.