عادات مرغ مینا و مراقبت های ضروری

160

عادات مرغ مینا و مراقبت های ضروری

مرغ میناها شخصیتی بسیار باهوشیار دارند و جوجه های آنها از توان یادگیری بسیار بالایی برخوردارند.آن ها همان طور که به شرایط مراقبت و تعلیم قویا پاسخ مثبت می دهند به شرایط نادرست نیز قویا پاسخ منفی می دهند.بنابراین با مراقبت و رسیدگی صحیح و آرامیش بخش جوجه های وحشی وارداتی همین طور که به سرعت بزرگ و بالغ میشوند به سرعت اهلی و دوست داشتنی هم میشوند.

بنابراین اگر ما در مراقبت از جوجه میناها رفتارهای خشنی برای مجبور کردن آنها به زودتر اهلی شدن یا نشان دادن رفتار مورد دلخواه خودمان بروز دهیم یا حرکاتی ناگهانی به آنها نشان دهیم یا برای تنبیه آنها به دست یا چیزی به قفس بزنیم حالت توحش را در آنها طولانی تر می کنیم و ممکن است موجب مبتلا شدن آنها به بیماری ترس بشویم.سچنان رفتار ها موجب میشود که تمام تلاش های شما در تربیت و اهلی کردن جوجه ها بی نتیجه بماند.

هرگز با میناها رفتارهای بد حتی با نیت شوخی نکنید زیرا آنها شوخی و جدی را تشخیص نمی دهند و هر رفتار را به همان شکل ظاهری اش تفسیر می کنند و نسبت به آن واکنش مطلوب یا نا مطلوب نشان می دهند.
به محض آن که شما یک مینا خرداری می کنید به خانه می برید برنامه ریزی برای اعمال روش های صحیحی در پرورش مراقبت و رفتار با آن بسیار مهم خواهد بود.

حمام دادن میناها

حمام دادن روزانه موجب درخشان و شاداب ماندن پرهای آنها میشود.بنابراین به محض آن که مینای جوان در خانه شما آرامیش گرفت و خودش را عضوی از خانواده شما پنداشت بایست برنامه ای برای حمام دادن آن ترتیب دهید.بهترین وقت حمام دادن مرغ مینا صبح و بدترین وقت عصر است زیرا ممکن است قبل از خواب رفتن هنوز کاملا خشک نشده باشد و خیس یا مرطوب بودن پرها در هنگان عصر موجب سرما خوردن و بیمار شدن آن شود.

بنابراین سعی کنید حمام گرفتن میناها در صبح را برای آنها یک عادت کنید.شاید بهترین وقت برای حمام دادن میناها یک ساعت قبل از تمیر کردن قفس باشد.در این هنگام وقتی مینا بدنش را تکان می دهد و آب موجود در لابه لای پرهایش به اطراف و کف قفس می پاشد در هنگام نظافت قابل تمیز کردن است.فراموش نکنید که تمام قفس ها فلزی اند و فلز اصلی تشکیل دهنده کل قفس آهن است و آهن در مجاورتن آب و رطوبت زنگ میزند.

حمام دادن میناها - چیکن دیوایسبنابراین شما باید در هنگام آبتنی یا حمام دادن میناها و نظافت قفس ترتیبی اتخاذ کنید که پس از زنگ زدن سریع قفس جلوگیری شود.وقتی مینا را یک ساعت قبل از نظافت قفس حمام می دهید.این امکان فراهم میشود که آب پراکنده شده به دیوارها و کف قفس در هنگان نظافت خشک گردد و از ماندن آب در سینی کف قفس و زنگ زدن آن جلوگیری شود.

اگر چه بیشتر مردم به این جور توصیه ها نیاز ندارند و خودشان می دانند که چه باید کنند اما این توصیه ها به عنوان تذکر و یاد آوری ضرری ندارد.برای حمام دادن مینا باید از یک طظرف آب در اندازه ای مناسب با قفس استفاده کنید که حداکثر عمل آب در آن ۵ سانتی متر باشد.

احتیاطات ضروری در حمام دادن پرنده

حمام گرفتن مینا به دو صورت ممکن می شود : یکی این که یک ظرف اب برای آبتنی آن در داخل قفس بگذاریم تا مینا به میل خودش هر وقت که نیاز داشت آبتنی کند.در این روش مسلما میناها همانند دیگر پرندگان این قابلیت ذاتی را دارند که در مواقعی آبتنی کنند که بدون نیاز به خشک کردن پرهایشات توسط صاحبشان خودشان را خشک کنند و سرما نخوردند.بی شک میناها زمانی اقدام به آبتنی می کنند که درجه حرارت محیط زندگی اشان به اندازه کافی بالا باشد که پس از خیس شدن سرما نخورند.

در روش دیگر صاحب مینا اقدام به حمام دادن آن می کند و همان طور که از توصیه دیگران در متن فوق بر می آید می بنید که توصیه شدن است که میناها را حتما هر روز حمام بدهید ، اما هیج توصیه نشده است که در شرایطی که ممکن است مینا سرما بخورد حمام نگرفتن مینا مفید تر از حمام گرفتن آن است.بنابراین من توصیه اکید دارم که شما در اوقاتی مینا را حمام دهید که مطمن هستید دمای محیط به اندازه کافی گرم هست که مینا سرما نخورد.

احتیاطات ضروری در حمام دادن پرنده - چیکن دیوایساگر چه طبیعت میناها با طوطی ها از نظر نیاز به آبتنی و مقاوت آنها در مقابل سرما و سرماخوردگی متفاوت است اما در من در مورد کاسکو به این نتیجه رسیده ام که حتی در تابستان اگر کاسکو را بادوش آب حمام می دهید با مراقب باشید که ان را سرما ندهیم.برای این کار باید یا هوا کاملا گرم و مناسب حمام دادن باشد که ما بتوانیم پس از حمام دادن پرنده مطمن باشیم که اگر آن را خوب و به موقع خشک نکنیم پرنده سرما نمی خورد.اما اگر از خشک شدن خود به خود و سالم پرنده اطمینان نداریم ، باید وقتی آن را حمام دهیم که متعاقب حمام دادن بتوانیم آن را سریع خشک کنیم.

اما چون بسیاری از مردم ممکن است چنین وقتی را نداشته باشند یا پرنده چنان وحشی باشد که اجازه خشک کردنش را به شما ندهد بهترین و مطمن ترین روش حمام دادن کاسکوها را من اسپری آب روی پرهای آنها می دانم.این روش درست مشابه ریزش باران ریز در طبیعت روی بدن آنهاست و چوب آب اسپری به داخل پرها نفوذ نمی کند و پوست خیس نمیشود و آب اسپری شده سریعا توسط پرنده نکانده و خشک میشود امکان سرما خوردن پرنده با این روش وجود ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
160 نظرات
 1. Hana می گوید

  سلام من یه مرغ مینای یه سال و نیمه دارم یه ماه خریدمش با دست همش بهش میوه و سبزی و سفیده تخم مرغ و سینه مرغ میدم الان چند روزه چند تیکه که میخوره از دستم انگشتم رو گاز می گیره. چکار کنم دیگه اینکارو نکنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید دستکش بکنید دستتون
   اگر دستتون رو بکشید بد عادت میشه و همیشه تکرار خواهد کرد.

 2. اسماعیل می گوید

  سلام دوردخسته نباشیدبنده مینای سه وماه ونیم دام منزل بنده طبقه دوم هست پنجره بازبودپروازکردتا وسط خیابان رفت سریع برگشت خیلی ترسیدم پرهای پرنده راقیچی نکردم بانگاه درست که درساقهاش خون نباشه بالهاشوکندم البته درحال تمیرین دستی شدن هم هست خواستم ازاستادعزیزبپریم آیابالای که بادست چیدم درمیاددوطرف شاه بال دست نزدم موقط که جایی میپره درست فرودمیادتعادلشم خیلی خوبه باتشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر بود که از یک پرورش دهنده با تجربه مرغ مینا کمک می گرفتید، کندن بال ها ممکن پرنده را ازرده خاطر کنه و نسبت بهتون بدبین بشه

   1. Adib asadi می گوید

    عالی بود عالی
    دمتون گرم

   2. راحله می گوید

    سلام .من ی مرغ مینای حدودا ۵ ماهه دارم .یک هفتس که سرپرستیش رو به عهده گرفتم.اوایل خیلی افسرهده بود ولی الان خیلی پرانرژی شده و ب سرعت گردنش پر دراورده.ولی از دیروز مدام دهانشو بزار میکنه وحتی موقع غدا خوردنم دهنش بازه و بسختی غذا رو قورت میده .😪توروخدا بهم بگین چیکار کنم حالش خوب بشه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمالا تشنس به خاطر همین
     یا هوا گرمه
     و یا هم بیمار شده
     اب خنک کافی بذارید جلوش و محیطش رو کمی خنک کنید
     اگر مشکل حل نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

 3. ملکا می گوید

  سلام من مرغ مینام ۴ ماهشه همش دمشو میگیره میکشه
  دمش هی میشکنه ما دوتا از دماش که شکسته بودو کندیم جاش دم جدید دراورده ولی ول نمیکنه هی دمشو میگیره با حرص میکشه. بنظرتون چرا اینکارو میکنه؟ نیازه ببرمش پیش دامپزشک؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا دارای انگل هستش
   بهتر که به یک دامپزشک مراجعه کنید تا بررسی کنه و داروی لازم رو تجویز کنه

 4. Ali Hadadi می گوید

  سلام من یه جوجه مینا یک ماهه دارم نمیدونم باید چند ساعت یکبار بهش غذا بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کنید که اهن خیلی کمی داره
   هر ۴ ساعت یک سرنگ بهش بدید به صورت سرلاکی

 5. مهدیار می گوید

  سلام ببخشید مینای من حدودا ۵ ماهشه حرف نمزنه و اینکه باهم رفتیم یکی دو روز باغ الان که برگشتیم از قفس بیرون نمیاد قبلا اینجوری نبود اما الان فرق کرده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اولا که ترسیده
   دوما هم خود به خود که صحبت نخواهد کرد باید کلمه به کلمه بهش یاد بدی
   روزی ۵ بار ، هر بار ۱۰ دقیقه یه تک کلمه باهاش کار کن و تا کلمه ی مد نظر رو نگفته کلمه ی جدیدی باهاش کار نکن

 6. مهدی می گوید

  سلام من یه مینا دارم دو ماهس بال هاش هر بار کنده میشه تا الان ۱۲ تا کنده شده آیا مشکلی داره یا نه ؟ ویتامینی چیزی هست؟؟ که بدم اشتهاش باز شه چون هیچی نمیخوره پلت کم میخوره خیلی کم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پلت مخصوص مرغ مینا بهش بدید که اهن خیلی کمی داشته باشه
   بهش میوه و سبزیجات بدید البته قبلش توی نت سرچ کنید که اهن خیلی کمی داشته باشه
   ریختن پر پرنده شاید به این علت باشه که کم کم داره به سن بلوغ نزدیک میشه و شاید هم از سو تغذیه باشه

 7. اسد می گوید

  سلام خسته نباشید ،من مینا خریدم طرف گفته نه ماهه هست و اهلی نشده این فقط و فقط توی قفس ملق میزنه تا حدی که نزدیکه بخودش اسیب بزنه مشکلش چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اون مینا وحشیه و اهلی هم نخواهد شد و برای اموزش اصلا مناسب نیست
   برش گردونید و یک مینای دو الی سه ماهه تهیه کنید

 8. مهدی می گوید

  سلام من مینام یک و نیم ماهس هنوز پلت میخوره هر چقدر میوه میدم نمیخوره کم کم خواستم عادتش بدم بازم عادت نکرده و نمیخوره فقط پلت و غذا رو باید خودم بدم بهش چیکار کنم اگه تو دهنشم بزارم پرت میکنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنش کمه
   ممکنه تا ۳ ماهگی همین شرایط رو داشته باشه
   به زور نزارید دهنش قورت میده خفه میشه
   همون پلت رو بدید ، پلت حتما مخصوص مینا و کم اهن باشه

   1. مهدی می گوید

    سلام چرا مینای من غذا نمیخوره غذای خودش پلت فاقد آهن مخصوص میناعه و میوه هم میدم نمیخوره خیار میخورد که اونم نمیخوره . سیب . موز . و… میدم نمیخوره خیلی بد غذاعه چیکار کنم اشتها داشته باشه؟ آیا ویتامینی چیزی هست که بدم؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر از اولش هم نمی خورد
     احتمالا به سرلاک یا غذای خاصی عادت داره که حتما باید از پرورش دهنده قبلی بپرسید.
     اما اگر به تازگی اشتهاشو از دست داده
     به احتمال زیاد مریض شده و باید به دامپزشک مراجعه کنید.

 9. مهتاب می گوید

  سلام وقت بخیر
  من یه مینا دارم حدودا ۲ ماهشه
  هنوز خودش غذاشو نمیخوره
  از جوجگی بیرون بوده الان حدود ۱ هفته س میخوایم به قفس عادتش بدیم که مدتی از روز رو اونجا بمونه
  ولی خیلی بیقراری میکنه تو قفس و من درش میارم
  وقتی ام تو قفس آرومه نیم ساعت اینا وقتیه که من پیشش باشم اگه من پاشم از کنار قفسش خودشو میزنه به دیوارای قفس
  حتی صدای منم میشناسه. خودمم نلیته صدامو بشنوه بازم تو قفس بیقراری میکنه
  چیکار باید بکنم که به قفس عادت کنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب یه جا بزارید تو قفسو زیاد تو چشمم نباشید کمی اروم بگیره عادت میکنه
   وقتی تو قفس هست هی کنارش راه نرید و صداش نکنید ! کم کم باید این کار صورت بگیره
   مثلا روزی ۱ ساعت ، بعد ۵ روز بکنید ۲ ساعت ، بعد کلا همینجوری بیشتر بشه جوری که شب کلا تو قفس بمونه و …

 10. حسین می گوید

  سلام
  چگونه میتونم ناخن های مینا رو بگیرم
  تازه یک و ماهو نیمشه و خیلی ناخن های بلندی داره
  سعی کردم ناخنشو بگیرم
  ولی یکم که فشار روی ناخن هاش میاد
  حس میکنم دردش میگیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   داخل ناخن های مینا یه زائده ی گوشتی هست
   برای همین دردش میگرفته ، اگه اینکار تکرار بشه امکان الودگی و عفونت زیاده
   یبار ببرید پیش دامپزشک یا پرورش دهنده و قشنگ نگاه کنید ببینید داره چیکار میکنه و سری بعد از همونجا شما انجام بدید

 11. Parnian می گوید

  سلام مینای من قهر کرده وقتی ما پیششیم حرق نمیزنه وقتی میریم شروع می کنه به حرف زدن جدیدنم تو قفس ملق میزنه پراش میریزه چیکارش کنم ؟ هر روز ریزش پراش بیشتر میشه غذام می خوره حمامم می کنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که با اب ولرم حمامش بدید و به خوبی بشوریدش
   در و پنجره ها و کولر رو هم ببندید تا سرما نخوره
   اگه شپش داشته باشه باید از داروی ضد شپش استفاده کنید.

 12. M می گوید

  سلام من مینام یک ماهشه
  اصلا به قفس عادت نداره هرموقع میزارم کلی نوک شو زخمی میکنه چجوری عادتش بدم؟
  اینم بگم که خودش آب میخوره انا هنوز با دست بهش غذا میدم.
  خواهش میکنم جواب بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه عادت نداره ، نذار داخل قفس و یا از قفس بزرگتر استفاده کن که به راحتی پرواز کنه
   غذا رو هم بذار داخل دانخوری و هم با دست بده به مرور زمان به غذا خوردن داخل ظرف عادت میکنه

 13. مهدی می گوید

  سلام
  من مینام یک ماهشه هربار که مدفوع میکنه روش یه سفیدی هست یا بعضی وقتا یه نقطه ی کوچیک سفید هست و یه بارم سبز شده بود
  همه چیش خوبه فقط این مدفوعش خیلی نگرانم میکنه لطفا بگید چرا اینجوریه؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر علایم دیگه ای نداشته باشه جای نگرانی نیست
   در تغذیه پرنده دقت کنید و از غذاهای دارای اهن و ویتامین c زیاد استفاده نکنید

 14. Hasan می گوید

  سلام خسته نباشید.
  جوجه مینای من تقریبا ۴۰ روزست خوراک آب و غذاشم خوبه محیطم ساکت و آرومه از دیروز بعد از مدتی خواستم کمکم به قفس عادتش بدم که یا نمیره داخلش یا وقتی میره خودشو به قفس میکوبه به طرز وحشیانه.البته اینم بگما بعضی وقتاهم تو قفس ساکت چرت میزنه ولی منو میبینه خودشو میکوبه ب قفس.
  ایراد کار کجاست؟باید چیکار کنم که زود عادت کنه از قفس نترسه؟لطفا راهنماییم کنین طفلکی گناه داره از طرفیم باید به قفس عادت کنه نمیشه که یکسره داخل کارتن بمونه.
  خیلی ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اون از شما میترسه نه از قفس
   انقد که با زور گرفتینش وقتی شما رو میبینه فکر میکنه می خواهید بگیریدش
   مدتی تنهاش بذارید و یا وقتی کنارش میرید کاری باهاش نداشته باشید
   بعد اینکه دستی کردید می تونید انتقال بدید داخل قفس
   اول باید با دستی کردن ، اعتماد پرنده رو جلب کنید.

 15. زینب می گوید

  سلام مرغ مینای من دو سال و نیمشه از جوجگیشم دست خودم بوده ما دو روز پیش اسباب کشی کردیم اولش ک اومده بودیم اینجا خوب بود ولی از امروز صبح تا آزادش میکنم بهم حمله میکنه منو میبینه خودشو میکوبه ب قفسش پای خودشو میزنه همش بی قراری میکنه قبلا هم اسباب کشی کرده بودیم اصلا اینجوری نمیکرد چیکار باید کنم خیلی نگرانم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید از چیزی رنج میبره و یا اذیتش کردید
   بهتر که یک مدت تنهاش بذارید تا به محیط و شما عادت کنه و بدونه که قصد آسیب رسوندن بهش رو ندارید.

 16. بهنام می گوید

  سلام مرغ مینای من بیست کلمه حرف میزنه خودش اما بامن رخ به رخ حرف نمیزنه چی کارکنم حرف بزنه بامن مرسی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که با اب و غذا دادن مرتب و اذیت نکردن
   اعتمادش رو به دست بیارید. هنوز فکر میکنه که قصد اسیب رسوندن به اون رو دارید.

   1. رضا می گوید

    سلام من یک مینا دارم از قفس بیرون نمیاد اگر هم که بیاد از روی قفس تکون نمیخوره

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     شاید تازه خریدید و هنوز به محیط جدید عادت نکرده
     جای نگرانی نیست
     کاری بهش نداشته باشین و اب و غذا رو مرتبا بدید به مرور زمان عادت میکنه

 17. رضا می گوید

  با سلام.من یه مینا دارم که هشت ماهشه و از اول خودم بزرگش کردم.امشب نی های داخل قفس رو عوض کردم ولی متوجه شدم که روی نی‌ جدید نمیشینه.دوباره نی های قدیمی رو گذاشتم و دیدم روی اونا میشینه.وقتی نی جدید گذاشته بودم میرفت کف قفس میخوابید.نمیدونم از چیه؟ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید به خاطر اندازه ، رنگ و یا ویژگی های جدید نی جدید روشون نمیشینه
   بهتر که نی جدید همون ویژگی ها و شباهت زیادی به قبلی داشته باشه

 18. hani می گوید

  سلام دایی من برام یه مینا اورده ک حدود ۱ سالشه مینا خیلی ترسو از دست خیلی میترسه بهش یاد دادم رو دست غذا میخوره با گوشیمم بش صدای پرنده یاد دادم ولی نمیدونم چرا وقتی میخوام باش حرف بزنم دوست نداره حرف یاد بگیره از قفس بیرون نمیاد تا من پتو رو قفس نندازم میشه بگید چجوری دستیش کنم و چجوری بهش حرف زدن یاد بدم واقعن خسته شدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام دوست عزیز
   مرغ میناتون سنش بالاست و کارتون سخته
   برای اموزش مینا بهتر که مقاله سخنگو کردن مینا رو بخونید.

   1. hani می گوید

    همشو خوندم همش انجام دادم خیلی باش وقت میگذرونم ولی بازم همونه

 19. مهدیه می گوید

  سلام مرغ مینای من (حدود ۳ ماهی میشه ک کنار خودمونه) حدود یک سالشه و تازه داره عادت میکنه ب ما ک پیشمون حرف بزنه..چند وقت پیش شروع کرد ب شدید نوک زدن دستم..اما بعد ی هفته ۳ بار پرید تو صورتم ک هر سه بار فورا انداختیمش تو قفس و همه جا رو تاریک کردیم..ی جا خونده بودم ک این ی نوع تنبیه براشون حساب میشه..اما جای درست شدن تو صورت بابامم میپره و چنگ میندازه و ما واقعا از اسیبی ک احتمال داره ب چشم بزنه میترسیم و نمیدونیم واقعا چیکار باید کرد.. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بذارید داخل قفس
   بهش کاری نداشته باشید
   اب و غذا رو بدید و کنارش بشینید
   اگر هم واقعا مشکل ساز هست می تونید ازادش کنید یا بفروشید.

 20. فاطمه می گوید

  سلام وقت بخير،من حدود سه ماهه كه يه مينا خريدم تا اين دو هفته پيش خوب بود اما فهميدم شپشك زده،قطره براش گرفتم الان سه روز گذشت اما بهتر نشد،امروز ديدم خيلي اذيت ميشه بردمش حمام،آوردمش بيرون با سشوار خشكش كردم با اينكه با باد ملايم خشكش كردم نميدونم به خاطر سم جديد هستش يا به خاطر سشوار ،الان همش اين پا اون پا ميكنه،چيكارش كنم😰😰😰😰😰😰

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سرما خورده
   بذارید کنار بخاری و در و پنجره ها رو ببندید
   اب و غذای کافی بدید تا خوب بشه
   اگر نشد حتما به دامپزشک گزارش بدید

 21. نرگس می گوید

  سلام مرغ مینای من اهلی هست از دست غذا میخوره روی دست میاد اکثر مواقع هم داخل خونه ازاد هست بچه کوچیک هم نداریم و محیط اغلب ارومه حموم روزانه اش رو داره و خوب غذا میخوره ولی یه مدت هست که کمتر بیرونش میاریم و بیشتر داخل قفسه اون هم بخاطر اینه که شروع کرده به نوک زدن و اینقدر بد که حتی خون هم میاد من واقعا نمی دونم چرا اینجوری شده یا مشکل چیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این کارش طبیعی هست و مشکلی نداره ، گاها تجربه نشون داده پرنده برای اینکه شما رو تجریک کنه که باهاش بازی کنید اینکارو انجام میده و توان ذهنی این رو نداره که بدونه اینقدر محکم زده که خون میاد ! بهتره اجازه بدید بیاد بیرون و تحملش کنید و وقتی نوک زد حرکت خاصی نشون ندید تا کم کم خودش متوجه بشه که با اینکار نمیتونه شما رو وادار به کاری بکنه ، در غیر این صورت لج میکنه و ممکنه دیگه اون پرنده ی سابق نشه، اینم در نظر بگیرید !

 22. حسین می گوید

  سلام
  -من یه مرغ مینا چهار ساله دارم
  -خیلی خوب صحبت میکنه البته چند وقتیه کم شده
  -تقریبا سه ماهه پر های جلویه سرش ریخته
  سالهای قبل هم اینجوری میشد ولی دوباره پر درمیاورد
  -ولی الان درنیاورده دلیلش چیه؟؟میشه از سنش باشه؟؟؟
  و اینکه چند وقتیه حدودا سه ماه که سرشو تکون میده انگاری چیزی تو دماغش گیره کرده یا مثلا میخواد چیزی از دهنش بندازه بیرون منظورم حالته تکون دادنه سرشه
  -غذاش دون پارس هست
  -نون هم میدم
  -میوه هم میدم
  تقریبا یک دوره یک ماهه بهش میلورم دادم ولی قطع کردم و دیگه ندادم خیلی به میلورم علاقه داشت
  -تا حالا امپول یا ویتامین ندادم بهش
  -ممنون میشم راهنماییم کنید در مورده پر های سرش و تکون دادن سرش که چیکار باید بکنم
  منتظره جوابتون هستم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لطفا به یک دامپزشک معتبر مراجعه کنید تا تشخیص دقیق رو بده
   بعضی از مرغ میناها عادت دارند که سرشون رو تکون بدن شاید عادی باشه

 23. یه نفر می گوید

  سلام لطفا بگید چیکار کنم من مرغ مینا خریدیم تقریبا ۳ هفته ای میشه وقتی میاد بیرون با خواهرم خیلی انس گرفته ولی من و که میبینه میدوه دنبالم یه عالمه نوک میزنه ولی من دستم و برنمیدارم بعد میاد رو دستم هی نوک می گیره انقدر ‌گرفته داره خون میاد یکم ولی با خواهرم خیلی ارامه لطفا جوابم و بدبد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   وقتی میخواید ببریدش داخل قفس شما اینکارو میکنید ؟ ممکنه از شما ترسیده باشه یا اینکه میخواد با شما بازی کنه ! هر دو ممکنه !
   صبور باشید و وقتی بهتون نوک زد زیاد عکس العمل نشون ندید ! بسیار از حیوانات وحشی با استفاده از همین عدم نشون دادن عکس العمل رام میشن !

 24. روشنک می گوید

  سلام
  من تقریبا چهار ماهه که یه مرغ مینا گرفتم
  یه چند ماه پیش یکی دیگه گرفتم اولاش باهم خوب بودن ولی یه چند روزی میشه که همش باهم دعوا میکنن و مرغ مینا قبلیم همش اینو میزنه و اینکه از وقتی مرغه مینا جدیده رو گرفتیم خییییلی بیحال و پر هاشو جمع نمیکنه دلیلش چیه؟
  باید توی یه قفس بزاریم یا جدا؟
  چیکار کنیم باهم ازدواج کنن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله باید مینای جدید رو داخل یک قفس دیگه نگهدارید.
   شاید جنسیتش با مینای قبلی یکی بوده برای همین دعوا می کنن

 25. Amir می گوید

  سلام من یه مرغ مینا دارم حدودد یک سالش هست اما یه مدتی هست که بی حال هست و بیشتر موقع خواب هست غذای مخصوص خودش رو هم نمیخوره و فقط چیزای که خودمون میخوریم رو باید بهش بدیم اما از وقتی که بی حال شده دیگه غذا نمیخوره خوب
  میشه راهنمایی کنید.ممنون میشم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اینکه چه چیزایی بهش میدید بخوره خیلی مهمه ! چی میدید دقیقا ؟
   فضلش رنگ خاصی نشده ؟

 26. سجاد می گوید

  من یه مرغ مینا ۳ ماهه خریدم چند روزیه ک دیووینه شده و هی میشینه وکلشو ب سمت کمرش کامل خم میکنه. ترخدا جواب بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   فضلش چه رنگی هست ؟ غذا چی می خوره؟ اشتهاش کم نشده ؟

 27. امیر می گوید

  خوب باهاش چه کار هایی انجام بدم که از افسردگی در بیادش؟؟؟اخه خواهر کوچیکم هی بغلش میکنه احتمالا از این نیستش؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نباید بغلش کنه چون هنوز به شما عادت نکرده و به شدت ترسیده
   ی مدت اونو به حال خودش بذارید آب و غذاشو مرتب بدید و هیچ کاری بهش نداشته باشید به مرور زمان درست میشه

 28. امیر می گوید

  سلام و خسته نباشید من یک مرغ مینا پیدا کردم از روستا اوردمش تو خونه یک یک هفته ای سر حال بودش همیشه بازی میکرد و فرار میکرد خودش در قفس رو باز میکرد میومد بیرون بازی میکرد الان یک ۲هفته ای میشه که بی حاله اصلا افسورده هستش هی میشینه تو قفس انگاری میخواد تخم بزاره اما نره اخه شنیدم ماده ها تخم میزارن ولی این نره اگه زود پاسخ بشین ممنون میشم😢😭

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براش یک جفت ماده پیدا کنید
   یا روزانه چندین ساعت باهاش وقت بگذرونید تا از افسردگی در بیاد

 29. مریم می گوید

  سلام وقت بخیر یه هفته ای میشه مرغ مینا خریدم ۴ ماهشه کلمه براش تکرار میکنم اما یاد نمیگیره یک روزه نه صدایی میده و نه ورجه وورجه میکنه قبلش کلی ملق میزد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یه هفته که خیلی کمه ! ماه ها باید تمرین کنید !
   تغذیش چیه ؟

 30. مهدیش می گوید

  سلام ما یه مرغ مینا داریم خیلی به مادرم وابستش و هر جا میره دنبالش میره ولی با همه حرف میزنه بجز مادرم دلیلش چیه و اینکه روزی ۱۲ یا ۱۳ ساعت از قفس بیرون و مشکلی نداره ممنون میشم پاسخ بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه مشکلی نیست
   شاید مادرتون باهاش تمرین نکرده
   اگه تمرین کنه با اونم حرف میزنه

 31. Roz می گوید

  سلام
  من ده ساله که یه مینا دارم. شدیدا دوسش داریم و مرغ مینام به شدت به بابام وابستست
  حدودا دو ماهه که یه مینای دیگه هم خریدیم و اونم به شدت به بابام وابسته شده!!
  دوتاشونم سخنگو هستن
  اما دو سه روزی هست که مینای قبلیم زیاد میخوابه و کم غذا میخوره
  یعنی افسرده شده؟
  بعد اینکه واقعاً از دلمم نمیاد مینا جدیده رو پس بدم چون اونم بهمون عادت کرده و اگه برگرده مغازه ممکنه افسرده شه 🙁
  اگه یه مدت کلا جداشون کنم و همو نبینن درست میشه؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مرغ مینا به احتمال زیاد مریض شده
   تو ابش مولتی ویتامین بریزید
   دمای اتاق رو ببرید بالا
   و به کمک دامپزشک داروهای لازم رو بدید

 32. ساره می گوید

  سلام عرض ادب دوست عزیز من یه مینا دارم دور چشمش سفیده هنو جوجس مینام هر وقت میارمش بیرون از قفس نمیزاره بگیرمش موقعی که پچه تر بود با دست میگرفتمش یعنی مشکلش این نیست بعد مینام خیلی شیطونه اصلا نمیزارش بگیرمش میره جاهای غیر از دسترس چیکارش کنم اینجوری نباشه بزاره راحت بگیرمش خیلیم دوش دارم اگه میشه خیلی سریع جواب منو بدید.😭

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   وقتی که پرنده بیرون از قفس هست و گرسنش شد ، غذا رو توی کف دستتون قرار بدید و صداش کنید تا بیاد بخوره
   چند روز این کار رو بکنید بهتون عادت میکنه

 33. نیما می گوید

  سلام
  ببخشید من یه مینا دارن ۴ سالشه الان یه پرنده فروش میخوادش ۲ و ۲۰۰ من موندم بفروشم یا نه اخه بد جور بهم وابستس تا دو روز منو نبینی افسرده بشه فکر کنم
  به نظر شما با محیط و صاحب جدید و طرز رفتار اون عادت میکنه
  و اینکه منو مثلا بعد یک ماه ببینه میشناسه منو

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به نظر شخص من اگه ۴ سال هم کنار شما بوده ، از شما جدا بشه به شدت افسرده میشه و یا فرار میکنه یا از بین میره
   این کار رو با پرنده نکنید

 34. لیا می گوید

  مرغ مینای من چند وقتیه به شدت وحشی شده به انگشتای پام حمله میکنه و جوری نوک میزنه که زخم بشه یه بار اومد رو شونم و لاله گوشمو محکم گاز گرفت و جالبه که با سایر افراده خانواده حتی وقتی اذیتش میکنن اینجوری نیست انگار فقط با من مشکل داره اونم بی هیچ دلیله خاصی من همیشه بهش غذا میدم و باهاش از همه مهربون ترم ولی تنها کسی که تمایل به زدنش داره هم خودمم موندم چرا این کارو انجام میده منو تو خونه دنبال میکنه فقط برا اینکه پاهامو نوک بزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مدتی ازش فاصله بگیرید و پرورشش رو به کس دیگه ای بسپارید شاید دلتنگتون شد و دیگه این کار رو نکرد.

 35. امیرحسین اسکندری زاده می گوید

  برای یادگیری مرغ مینا برای صحبت کردن چه کاری باید انجام داد؟
  بصورت مکرر هرروز برایش کلمه را ضبط و تکرار کرده اما نمیتواند حرف بزند دلیلش چیست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خودتون هم باید با پرنده صحبت کنید
   و هر بار که کلمه مورد نظر رو گفتید کمی صبر کنید تا پاسخ دهد، پس از شنیدن صدای کمی از او ، یکم از دانه یا غذای مورد علاقه اش را بهش بدید.
   فقط و فقط روی یک کلمه تمرکز کنید و تا یادگیری کامل اون کلمه سراغ کلمه بعدی نروید.

 36. Mk می گوید

  سلام من یک ماهی هست مینامو خریدم اولش خیلی آروم بود و دستی ولی چند روزه وقتی راه میری ب پاهات حمله میکنه و نوک های محکم میزنه ب پاها و اینکه انگار احساس ترس میکنه نمیدونم چیکارش کنم میشه کمکم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید پرنده رو ترساندید
   بهتر که یک مدت در داخل قفس بماند و سعی نکنید باهاش بازی کنید تا دوباره به شما اعتماد کند.

 37. Cifop می گوید

  سلام
  مینای من وقتی تو اتاق تنها میشه جیک جیک میکنه علتش چیه؟؟؟؟؟ چجوری میشه این عادتو از سرش انداخت؟؟ وقتی تو اتاقم ساکته به محض خروج شروع میشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   هر موجودی تنها بشه عکس العملی از خودش نشون میده !
   زیاد میاد بیرون از قفس یا خیلی کم ؟ اسباب بازی چیزی براش قرار دادید داخل قفس ؟

 38. مهشید می گوید

  سلام چکاب ۳ یا ۶ ماهه مرغ مینا رو باید حتما انجام داد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله برای سلامتی پرنده مفید است.

 39. zeinb می گوید

  سلام من یه مینا دارم تا همین یه ساعت پیش حرف میزد ولی الان ساکت شده چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یک ساعت دیگه تست کنید !

 40. Hossein md می گوید

  با سلام
  مرغ مینام حدودا ۴ ماه میکنه ولی جثه اش بخاطر تغذیه بد کوچیک مونده… از بین میوهدها فقط انگور میخوره و غذا هم برنج و تخم مرغ و کمی هم پلت… من چند بار مجبور شدم به زور بهش غذا بدم و متاسفانه چند بار به علت نوک زدن سرش داد زدم و دعواش کردم..
  الان دوتا سوال دارم
  اول اینکه چطوری کاری کنم همه غذایی که نیاز داره بخوره بدون اینکه بهش زور بگم
  و دوم اینکه چطور میتونم رفتار بدی که تو دهنش ازم مونده و اعتمادشو بهم کم کرده رو جبران کنم…
  یه چیزی که هست این مینا به شدت از قفس بیزاره و همش دوست داره بیرون باشه واز دستم غذا بخوره که اکثرا هم به زور بهش میدم… الان چهار ماهشه و حرف هم نمیزنه… میترسم بخاطر ترس و اضطرابی که داشته یا عادت غذایی بد، کلا حرف نزنه… لطفا رهنمایی کنید.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یکی از مهمترین خصوصیات رفتاری مرغ مینا لجباز بودنش هست که اونم ناشی از هوش بسیار بالای این پرنده داره
   انگور رو به صورت عادی بهش ندید
   انگور میتونه یه تشویقی عالی باشه وقتی که کاری رو درست انجام میده یا مطابق با میل شما انجام میده
   پلت یا غذای مخصوصی که بهش میدید رو تغییر بدید ، دقت کنید که غذایی که خریداری میکنید یا باید فاقد آهن باشه یا آهن بسیار کمی داشته باشه
   به زور به هیچ وجه بهش غذا ندید
   اینکه از قفس هم بیزاره ، در خوی پرنده هست ، هر چقدر بیشتر در قفس بمونه وحشی تر میشه
   در مورد صحبت کردن هم باید باهاش رخ به رخ کار کنید ، هر روز یک کلمه مثل سلام رو چندین بار رخ به رخ بهش بدید و اگر دیدید که داره عکس العمل نشون میده ، بهش انگور بدید !

 41. ارش می گوید

  سلام من یک مرغ مینا خریدم دوسالشه دستی نیست میومد بیرون خیلی نمیزد ولی چند وقته با من حرف میزنه ولی ب من حمله میکنه کسی میدونه چرا؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به امکان زیاد میخواد که باهاش بازی کنید ! چون تنهاست برای همین اینکارو میکنه
   اینکه اون ۲ سال چطوری اموزش دیده و چطوری نگهداری شده هم بسیار زیاد موثره که مشخصا اطلاعی ازش ندارید
   کمی صبور باشید

 42. ناشناس می گوید

  سلام من یک مرغ مینا دارم وقتی میارمش بیرون
  بعد میخوام کنمش داخل به بدبختی میره راه حلی هست براش
  ویک سوال دیگه
  مرغ مینان کم آبتنی می‌کند
  اگه کسی میدونه بهم بگه
  ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه به زور بفرستینش داخل ، پرنده به مرور تهاجمی میشه و از حالت اهلی خارج میشه

 43. عاطفه می گوید

  سلام مرغ مینای من هی نوکم میزنه چیکار کنم که این عادتش رو بزاره کنار لطفا جوابم رو بدید ممنونم میشم😊

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ مینا پرنده ی لجبازی هست ، اگه مثلا روش داد بزنید ، سری بعد محکم تر نوک میزنه !!
   سعی کنید در صورتی که آروم بود و کاری نکرد بهش تشویقی بدید تا شرطی بشه و وقتی هم که نوک زد تا یه تعداد روز مشخص تشویقی ندید
   اینجوری شاید بشه کنترلش کرد !

 44. ناشناس می گوید

  سلام من یک ماهی میشه مرغ مینا خریدم از دیروز خونریزی داره یکیشون ما اول فکر میکردیم پاهاش هست ولی الان ک دیدم قفسه سینش خونریزی داشت و کف قفس پر از خون بود چی کار کنم لطفا زود جواب بدید خیلی نگران و ناراحتم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دوست عزیز دو تا مینا رو تو یه قفس نگه میدارید ؟ با هم دعوا کردن ؟ حتما دعوا کردن یا چیز تیزی بهش برخورده وگرنه خود بخود خونریزی نمیکنه
   بهترین راهکار مراجعه به دامپزشک هست و البته جدا کردن دو پرنده از همدیگه

 45. سعید می گوید

  سلام.خسته نباشید سوالی داشتم میشه دو تا مرغ مینا رو با هم نگه داشت و صحبت کنن چون شنیدم اگه دوتا باشن صحبت نمیکنن

 46. ناشناس می گوید

  سلام،مینای من یکماهه هست و ماده هم هست.هر دو الی سه ساعت توی سایت نوشته بود بهش غذا بدید وراستی خودم باید غذا بزارم دهنش نمیتونه خودش بخوره.بعد از اینکه تقریبا نیم ساعت یا یک ساعت از غذا خوردنش میگذره شروع میکنه خودشو به قفس زدن تا بیارمش بیرون که یعنی گشنه هست.ولی خیلی چیزی هم نمیخوره بعد دوباره میزارمش توی قفس دوباره بعد از یکساعت شروع میکنه خودشو میزنه به قفس حتی یکبارم نوکش خونی شد باید چکار کنم اینطوری نکنه؟!میترسم اخر خودشو زخمی کنه یا از بس میخوره بپوکه

 47. علی می گوید

  سلا م من دوتا مینا گرفتم دوماهه یکیشون میاد از دستم دون میخوره روشونه هام میاد ولی انگشتامو نوک میزنه بعد یکیشون داخل قفس خیلی صدا میده میارم بیرون میره یه گوشه وفرار میکنه جکار کنم دستی شه

  1. ایمان نظری می گوید

   دوست عزیز وقت بده تا پرنده به محیط جدید و قفس عادت کنه .. بعد از مدتی با دست های خودت سرلاکی بده بهش … هر پقدر بیشتر وقت بزاری باهاش زد عادت می کنه
   چون سن پرنده کمه فرصت زیادی دارین … و نگران نباشید .. باید اجازه بدین به شما و حضورتون عادت کنه

  2. ناشناس می گوید

   مینای منم توی قفس خیلی خیلی صدا میده و خودشو میزنه ب قفس معلوم نیس چشه

 48. سعید می گوید

  سلام من ی مرغ مینایی دارم پیداش کردم یعنی خودش اومد تو خونمون.. حرف نمیزنه چیکار کنم حرف بزنه؟

 49. سارا می گوید

  سلام من یه مینا ی شش ماهه خریدم چجوری رادستیش کنم تازه خیلی میخونه صدای تما م پرنده ها رو هم در می اره اما حرف زدن یاد نمی گیره

  1. مرضی می گوید

   سلام وقت بخیر توراخدا جواب بدین اگه میتونین من مرغ مینام از عصر تا حالا هرچی میدم قورت میده بعد کلشو تکون میده پرتش میکنه بیرون یا جمع میکنه کلا همه را هضم نکرده میاره بالا چیکارش کنم؟الان شبی دامپزشکی نیست کجا ببرمش نمیره تا صبح؟خیلی سرحاله چیزیش نیست فقط مشکلش همینه

 50. مریم می گوید

  باسلام من یک مینا دارم که حدودا ۱۰ ماهشه خیلی باهوشه و ۱۵ کلمه حرف می زنه فقط نوک توی لب و مخصوصا چشم می زنه می خواستم بدونم چکار کنم که این رفتارش از بین بره ممنون میشم بگید

  1. احمدی می گوید

   سلام من یک مرغ مینا دارم از کوچکی خریدمش الان من میخواستم بدونم این نره یا ماده کمک کنین کدومشه نر یا ماده

  2. محمد می گوید

   وقتی نوک میزنه از چیزی که بدش میاد مثلا بعضی مرغ مینا ها از غارچ بدشون میاد به ترفش ببر

 51. majid می گوید

  سلام
  چرا سوال دوستانی که میناشون وحشی شده یا بیقراری میکنه رو نمیدید؟ این سوال خیلی های دیگر از جمله خودم نیـــز هست . چون مینای من هم پرهاشو بصورت وحشیانه ای میکنه به حدی که بعضی اوقات همه جا پر از خون میشه و الان دیگه هیج پری براش نمونده / خیلی راهها از جمله آغشته کردن بالها با روغن بادام تلخ رو هم امتحان کردم ولی همچنان مدت یکساله که این کارو انجام میده / باسپاس

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لطفا به دامپزشک مراجعه کنید . این کار علت های مختلفی می تونه داشته باشه، قارچ ها و عفونت های پوستی یکی از دلایل پرکنی هستش

 52. رضا می گوید

  سلام
  مینای من یک ماه هسته ک خریدم تازه داشتیم باهم دوست میشدیم داشت کم کم صحبت میکرد صوت میزد حمام میکرد غذا درست میخورد خلاصه همه چی مرتب بود تا اینکه خواستم جا ب جاش کنم قفسو ک بلند کردم از دستم افتاد بعد الا یک روز گذشتع مینا انگاری وحشی شدع خودش ب میله های قفس میزنه هیچ صداییم از خودش در نمیارع بعد از قفس ک بیرونش میارم اورم میشه غذا میخورع ولی خودش. مثل قبلا ک با دست غذا بهش میدادم نه ازم فرار میکنه بدون هیچ صدایی لطفا راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا از شما ترسیده ، مانند گذشته با مهربانی با اون برخورد کنید به مرور زمان دوباره به شما عادت خواهد کرد.

 53. مهدی می گوید

  سلام من یک جوجه مینا از بدو تولد گرفتم الان نزدیک به دو ماهش میشه تو قفس میزارمش میخواد خودکشی کنه اینقدر خودش و به قفس میزنه تمام بال هاش شکسته لطفا راهنمایی کنین چه کار کنم

 54. مینا می گوید

  سلام من یه امروز پرنده مینا خریدم
  ۱ساله هست و حرف نمیزنه
  بعد این من کار کنم باهاش حرف میزنه یا چون بزرگه دیگه حرف نمیزنه؟🤔

  1. امیرعباس می گوید

   تا دوسالگی یاد میگیره

  2. بینام می گوید

   امکان یادگیریش خیلیی کمه چون اوج یادگیریش توی ۲تا۶ماهگیشه اما اگر دستیش کنید راحت تر میتونید بهش کلمه یاد بدید چون تا وقتی دستی نباشه چیزایی رو که میگید تکرار نمیکنه

 55. رامین می گوید

  سلام میشه بگین برای جلوگیری از وحشی شدن مینا باید چکار کرد؟.
  مینا ی من حدودا ۲ ماهشه تو قفس خیلی بی قراری می کنه انگار که می خواد بیاد بیرون

 56. علیرضا می گوید

  سلام من مرغ مینا یکی دو ماه دارم کا میخواستم بدونم که چجوری بهش یاد بدم بیرون از قفس دستشویی نکنه؟؟

  1. بینام می گوید

   بله مشکل منم همینه لطفن بگید

 57. مهدیه می گوید

  سلام ببخشید من یه سوال داشتم خیلی مهمه اگه میشه زود جواب بدین من یه مرغ مینا دارم یکسالو نیمشه الان که داره هوا گرم میشه فصل تولک رفتنشه همه اون علائمو داره ولی دونشو اصلا نمیخوره کف دریام براش خریدم هنوزعادت نکرده دستشویی شم دوروز سفیدو آبکی شده دستشویی بخاطر تولک رفتنشه یا نه خطرناکه اگه میشه بگید چیکارکنم بعد دونشم نمیخوره چیکارکنم فقط دون نمیخوره ولی نون و میوه جات میخوره حالشم خوبه قشنگ میخونه فقط دون نمیخوره دستشوییشم که اینطوری شده

 58. یاسین می گوید

  سلام مینام غذاشو دوست نداره(دانه پارس غذای اصلیشو) دوست نداه وفقط از سر گشنگی زیاد میخوره و مجبورم خودم غذا های مختلف دیگرو بهش بدم چکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت (احمدی) می گوید

   دانه پارس به دلیل اینکه اهن زیادی داره
   احتمال مسمومیت ان برای مرغ مینا بالاست.
   سعی کنید از انواع سبزیجات و میوه ها، میل ورم و … استفاده کنید.

 59. ناشناس می گوید

  سلام مرغ مینای من همش میخوابه و قبلا ها خعلی صحبت میکرد اما الان چیزی بهش میگیم جوابمونو نمیده و همش سر تو لکشه میتونید بگید چشه ؟؟؟
  ممنون

 60. آرسام می گوید

  سلام مینای من میاد بیرون منو میزنه ولی با مامان بابا کاری نداره۵ماهشه

 61. Kimi می گوید

  سلام…من ی مینا دارم ک خیلی خیلی اهلیه و با همه دوسته و پیش همه میره حتی بعضی شبا میاد بغلم میخابه و ب راحتی با اشاره ی دستم داخل قفس میره حتی بوسمم میکنه..فقط تنها مشکلم اینه دو س کلمه بیشتر حرف نمیزنه..چیکار کنم؟الان تقریبا دوسال و نیمشه

 62. محمد می گوید

  سلام مرغ مینای من ۴هفتشه و وقتی میزارم تو قفس خودشو به میله های قفس میزنه تا بیاد بیرون چکاردباید
  بکنم لطفا بهم بگید

  1. مهدی می گوید

   مال منم همینطوره

  2. بینام می گوید

   دقیقا مینای من هم به همین مشکل دچاره لطفا راهنمایی کنید

  3. ارشیا می گوید

   مال منم همینطوریه چیکار کنم به قفس عادت کنه
   لطفا راهنمایی کنید

 63. Nahid می گوید

  سلام من یه مرغ مینای یک سال و نیمه دارم ، حدود یک ماه که گرفتمش ، با اینکه خیلی بهش میرسم ولی فقط با بابام حرف میزنه!
  چیکار باید بکنم که با منم خوب بشه؟
  یه سوال دیگه ای که دارم اینه که من خیلی دوست دارم هر روز بیارمش بیرون ولی وقتی میاد باید با کلی مصیبت ببرمش تو فقس ،شما چه راهی سراغ دارید؟؟؟

  1. آرسام می گوید

   برای منهم منو میزنه و اصلا با من دوست نیست
   ??۵ ماهشه

 64. Awrawd می گوید

  سلام
  من یه مرغ مینا دارم خیلی نوک میزنه و دستی نیست باید چجوری دستیش کنم

 65. Awrawd می گوید

  سلام مرغ مینای من نوک میزنه و روی دست نمیاد باید چیکار کنم

 66. Zohrr می گوید

  سلام مرغ مینای من ادامس خورده چکارش کنم

  1. امیر می گوید

   خودش دفع میشه ایندفعه ادامس شیک بهش بده

  2. ی دوست می گوید

   دوقطره روغن کرچک بهش بده

 67. فرشته می گوید

  سلام من یه مینای تقریبا۲ساله دارم چندوقتی تویه قفس بزرگ باچندتاپرنده دیگه بوده الان اوردمش تواتاق وکاملاهم ازاده به نظرشمااشکالی نداره گوشه گیرنمیشه

 68. یاسی می گوید

  من مرغ مینای ۷و۸ماهه دارم و دو. روز هستش پیشمه خیلی جیغ و داد می‌کنه و فقط بیرون تو خونه می‌چرخه و تو قفسش نمیره چه کار باید. بکنم لطفاً راهنمایی کنید ممنون

 69. پرنیا می گوید

  سلام من یک مینای ۸ ماهه دارم ولی هنوز حرف نمی زنه میشه کمکم کنید

 70. زهراسیلا می گوید

  سلام من یه نرغ مینای تغریبا یک ساله دارم از پنج ماهگیش پیش من بوده بااینکه من بادست بهش نون میدمو باهاش حرف میزنم اصلا باهام صحبت نمیکنه وفقط باخواهر کوچیکم دوسته وقتی از قفص بیرون میارمش میره رودستت خواهرم میشینه. حدود سی چهلتا کلمه بلده ولی تازگی ها خیلی جیغ میزنه همه رو عاصی کرده چچیکارکنم؟

  1. مدیر سایت می گوید

   متاسفانه این مورد در حیطه کاری ما نیست و بهتر است که به یک پرورش پرنده مراجعه فرمائید.

   1. علی می گوید

    سلام من یه مینادارم از دوروزگی خودم بزرگ کردم تو خونه ازاده مشکل من با مدفوعشه کسی راهکاری برای این مشکل پیدا نکرده

 71. زهرا سیلا می گوید

  سلام من یه مرغ مینای تقریبا یک ساله دارم الان پنج ماهه پیشه منه بااینکه من خیلی باهاش حرف میزنمو بادست بهش نون میدم باخواهر کوچیکترم خیلی دوسته و وقتی از قفص میارمش بیرون به من حمله میکنه و میره رو دستهخواهرم میشینه و باهاش بازی میکنه و اصلا نوکش نمیزنه.بااینکه حدود سی کلمه بلداماتازگی ها خیلی جیغ میزنه همه رو عاصی کرده چیکار کنم از دستش

 72. متین می گوید

  چگونه مینای نیمه دستی رو دستی کنیم

  1. مدیر سایت می گوید

   در این مورد بهتر است با یک متخصص صحبت کنید.

 73. متین می گوید

  سلام چگونه مرغ مینای نیمه دستی رو دستی کنیم

  1. افسانه می گوید

   سلام من امروز یک مرغ مینا دو هفته ای خریدم دهن برای غذا خوردن باز نمیکنه خودم هر دوساعت بهش غذا میدم دلیلش چی میتونه باشه

 74. ساره می گوید

  سلام ،يه سوال داشتم
  ممنون ميشم اگه كمكم كنيد
  من يه مرغ ميناي دو سال و نيمه دارم ،خيلي ابتني دوسداري روزي دو سه بار ابتني ميكنه الان نزديك دو هفته اس پاهاشو نوك ميزنه ،دفعه ي اول كه نوك زد پاهاش خون اومد از اون روز تا به الان مرتب به پاهاش حساس شده ديگه نميتونم حتي از قفس بيرون بيارمش چون انقدر پاهاشو نوك ميزنه كه ترجيح ميدم ديگه بيرون نيارمش ،اگه ميشه راهنماييم كنيد چيكار كنم ؟؟؟؟؟؟

 75. مرتضی می گوید

  سلام مینای من بعضی اوقات در روز سه چهار بار عطسه میکنه باید چیکارش کنم؟

  1. fz.andishesabz می گوید

   دوست عزیز بهتر اینه که به یه دامپزشک مراجعه بفرمایید ما در این مورد اطلاعات کافی نداریم

 76. lisa می گوید

  سلام.
  من یک مرغ مینای ۴ماهه ای دیروز خریدم.چند ساعت یک بار یهو میپره پر پر میزنه کلشو و خودشو از لای میله های قفس بیرون میاره و جوری که میترسم گردنش اسیب ببینه نفس نفس میزنه و گاهی در حین این کار مدفوع هم میکنه و خودشو میکوبه به قفس هر کار میکنم اروم نمیشه تا چند دقیقه..در ضمن صدای خاصی هم نمیشنوه که بترسه ارومه و بی دلیل این کارو میکنه.
  و اینکه اصلا صدا ازش در نمیاد خیلی ارومه سمت ادم میاد اما هی فرار میکنه انگار ترسیده قبلا ؛ نمیزاره دست بگیریش اما از دست دونه میخوره
  و من غذای سپر دانه میدم اشکالی نداره؟
  ببخشید سوال هام زیاد شد

  1. fz.andishesabz می گوید

   با دام پزشک مذاکره کنید

  2. سارا می گوید

   سلام
   مرغ مینای منم اوایل اینطوری بود ، اما نگران نباشید . اگر مشکل دیگه‌ای نداشته باشه و فقط همین باشه ، حیوونی قبلن از یه چیزی ترسیده و و البته من احساس میکنم چکاپ باید بشه ..
   اما راه حلش برای اینکه به خودش صدمه نزنه، من با چسب پهن به اطراف قفس دخترم🙃 ، پوشوندم . جز درِ قفس ..
   و البته چسبش و بگیر که پرزِ سرش و نگیرِ با رطوبت .. ، بعد از یه ماه هم بِکَن 🙂
   نگران هم نباش ، غذا هم اصلن دونه پارس نده . دونه‌های دیگه که فاقد آهن هست بده . نون و … نده . به حرف هر کسی گوش نده . میوه : موز ، انگور ، سیب،پرتقال ،.. بده
   ولی بیشتر غذای خودش . سعی کن در روز سه ساعت تو اتاق ازادش کنی پرواز کنه و آبتنی کنه تا زودتر رشد کنه 🙂

 77. Mohammad می گوید

  سلام ببخشید ی سوال داشتم.مرغ مینام داخل ظرف آبش دستشویی میکنه می خواستم بدونم علتش چیه؟

  1. fz.andishesabz می گوید

   با دام پزشک مشاوره کنید

 78. محمد امیر می گوید

  سلام من یک مینای پنج شیش ماهه خریدم خوب غذا میخوره بهش سیب زمینی آبپز با گیلاس میدم ولی خیلی ازمن میترسه دو روزه دارم بهش سلام با خوبی یاد میدم
  از کی حرف میزنه و ازم نمیترسه راستی چطوری حمومش بدم

  1. fz.andishesabz می گوید

   اینکه از کی حرف میزنه بستگی به تلاش شما داره براش نوار هم پخش کنید مثل بچه باید حرف زدن یادش بدین هر قدر که مادر بچه زحمت میکشه شما هم باید زحمت بکشین بلکه بیشتر

 79. مهدی می گوید

  سلام
  من دوتا جوجه مینا گرفتم ولی جنسیتشون رو نمدونم از کجا مشخص میشه و سنشونم دقیقا نمی دونم وقتی گرفتمشون پر داشتن و از کی باید حموم کنن
  با تشکر

  1. fz.andishesabz می گوید

   با بخش فروش تماس تلفنی بگیرین

  2. Fatemeh می گوید

   سلام
   وقتی که مینا نوکش رو باز کرد اگه اصراف یا داخل نوکش سیاه بود نر هست اما اگه زرد بود یعنی ماده هست برای حمام کردنش هم خودش به طرف آب که رفت وقتشه و مشکلی نیس

  3. محمد می گوید

   مرغ مینایم را چگونه رام کنم. غذاشم ور می دارم بعد ۸ساعت غذا ندادم غذا را از دستم نمیگیره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.