عادات مرغ مینا و مراقبت های ضروری

182

عادات مرغ مینا و مراقبت های ضروری

مرغ میناها شخصیتی بسیار باهوشیار دارند و جوجه های آنها از توان یادگیری بسیار بالایی برخوردارند.آن ها همان طور که به شرایط مراقبت و تعلیم قویا پاسخ مثبت می دهند به شرایط نادرست نیز قویا پاسخ منفی می دهند.بنابراین با مراقبت و رسیدگی صحیح و آرامیش بخش جوجه های وحشی وارداتی همین طور که به سرعت بزرگ و بالغ میشوند به سرعت اهلی و دوست داشتنی هم میشوند.

بنابراین اگر ما در مراقبت از جوجه میناها رفتارهای خشنی برای مجبور کردن آنها به زودتر اهلی شدن یا نشان دادن رفتار مورد دلخواه خودمان بروز دهیم یا حرکاتی ناگهانی به آنها نشان دهیم یا برای تنبیه آنها به دست یا چیزی به قفس بزنیم حالت توحش را در آنها طولانی تر می کنیم و ممکن است موجب مبتلا شدن آنها به بیماری ترس بشویم.سچنان رفتار ها موجب میشود که تمام تلاش های شما در تربیت و اهلی کردن جوجه ها بی نتیجه بماند.

هرگز با میناها رفتارهای بد حتی با نیت شوخی نکنید زیرا آنها شوخی و جدی را تشخیص نمی دهند و هر رفتار را به همان شکل ظاهری اش تفسیر می کنند و نسبت به آن واکنش مطلوب یا نا مطلوب نشان می دهند.
به محض آن که شما یک مینا خرداری می کنید به خانه می برید برنامه ریزی برای اعمال روش های صحیحی در پرورش مراقبت و رفتار با آن بسیار مهم خواهد بود.

حمام دادن میناها

حمام دادن روزانه موجب درخشان و شاداب ماندن پرهای آنها میشود.بنابراین به محض آن که مینای جوان در خانه شما آرامیش گرفت و خودش را عضوی از خانواده شما پنداشت بایست برنامه ای برای حمام دادن آن ترتیب دهید.بهترین وقت حمام دادن مرغ مینا صبح و بدترین وقت عصر است زیرا ممکن است قبل از خواب رفتن هنوز کاملا خشک نشده باشد و خیس یا مرطوب بودن پرها در هنگان عصر موجب سرما خوردن و بیمار شدن آن شود.

بنابراین سعی کنید حمام گرفتن میناها در صبح را برای آنها یک عادت کنید.شاید بهترین وقت برای حمام دادن میناها یک ساعت قبل از تمیر کردن قفس باشد.در این هنگام وقتی مینا بدنش را تکان می دهد و آب موجود در لابه لای پرهایش به اطراف و کف قفس می پاشد در هنگام نظافت قابل تمیز کردن است.فراموش نکنید که تمام قفس ها فلزی اند و فلز اصلی تشکیل دهنده کل قفس آهن است و آهن در مجاورتن آب و رطوبت زنگ میزند.

حمام دادن میناها - چیکن دیوایسبنابراین شما باید در هنگام آبتنی یا حمام دادن میناها و نظافت قفس ترتیبی اتخاذ کنید که پس از زنگ زدن سریع قفس جلوگیری شود.وقتی مینا را یک ساعت قبل از نظافت قفس حمام می دهید.این امکان فراهم میشود که آب پراکنده شده به دیوارها و کف قفس در هنگان نظافت خشک گردد و از ماندن آب در سینی کف قفس و زنگ زدن آن جلوگیری شود.

اگر چه بیشتر مردم به این جور توصیه ها نیاز ندارند و خودشان می دانند که چه باید کنند اما این توصیه ها به عنوان تذکر و یاد آوری ضرری ندارد.برای حمام دادن مینا باید از یک طظرف آب در اندازه ای مناسب با قفس استفاده کنید که حداکثر عمل آب در آن ۵ سانتی متر باشد.

احتیاطات ضروری در حمام دادن پرنده

حمام گرفتن مینا به دو صورت ممکن می شود : یکی این که یک ظرف اب برای آبتنی آن در داخل قفس بگذاریم تا مینا به میل خودش هر وقت که نیاز داشت آبتنی کند.در این روش مسلما میناها همانند دیگر پرندگان این قابلیت ذاتی را دارند که در مواقعی آبتنی کنند که بدون نیاز به خشک کردن پرهایشات توسط صاحبشان خودشان را خشک کنند و سرما نخوردند.بی شک میناها زمانی اقدام به آبتنی می کنند که درجه حرارت محیط زندگی اشان به اندازه کافی بالا باشد که پس از خیس شدن سرما نخورند.

در روش دیگر صاحب مینا اقدام به حمام دادن آن می کند و همان طور که از توصیه دیگران در متن فوق بر می آید می بنید که توصیه شدن است که میناها را حتما هر روز حمام بدهید ، اما هیج توصیه نشده است که در شرایطی که ممکن است مینا سرما بخورد حمام نگرفتن مینا مفید تر از حمام گرفتن آن است.بنابراین من توصیه اکید دارم که شما در اوقاتی مینا را حمام دهید که مطمن هستید دمای محیط به اندازه کافی گرم هست که مینا سرما نخورد.

احتیاطات ضروری در حمام دادن پرنده - چیکن دیوایساگر چه طبیعت میناها با طوطی ها از نظر نیاز به آبتنی و مقاوت آنها در مقابل سرما و سرماخوردگی متفاوت است اما در من در مورد کاسکو به این نتیجه رسیده ام که حتی در تابستان اگر کاسکو را بادوش آب حمام می دهید با مراقب باشید که ان را سرما ندهیم.برای این کار باید یا هوا کاملا گرم و مناسب حمام دادن باشد که ما بتوانیم پس از حمام دادن پرنده مطمن باشیم که اگر آن را خوب و به موقع خشک نکنیم پرنده سرما نمی خورد.اما اگر از خشک شدن خود به خود و سالم پرنده اطمینان نداریم ، باید وقتی آن را حمام دهیم که متعاقب حمام دادن بتوانیم آن را سریع خشک کنیم.

اما چون بسیاری از مردم ممکن است چنین وقتی را نداشته باشند یا پرنده چنان وحشی باشد که اجازه خشک کردنش را به شما ندهد بهترین و مطمن ترین روش حمام دادن کاسکوها را من اسپری آب روی پرهای آنها می دانم.این روش درست مشابه ریزش باران ریز در طبیعت روی بدن آنهاست و چوب آب اسپری به داخل پرها نفوذ نمی کند و پوست خیس نمیشود و آب اسپری شده سریعا توسط پرنده نکانده و خشک میشود امکان سرما خوردن پرنده با این روش وجود ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
182 نظرات
 1. پژمان محمدی می گوید

  سلام عرض ادب مینا من از موقعی که پر نداشت بزرگش کردم الان ۳ ماهشه دیشب ی دفعه افتاد کف قفس دور خودش میچرخید گفتم مرد دیگه سریع دهنشو گرفتم زیر اب سر حال شد الان دو سه شب اینجوری شده ممنون مشیم راهنمایی کنید

  1. admin-r می گوید

   به خاطر مشکل کبد هستش. دان بهش چی میدین ؟

 2. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه جوجه مینا دارم حالا نمیدونم چرا چشماشو بسته هیچی نمیخوره و دیگ مدفوع نمیکنه اینه اول جیک جیک نمیکنه هیچی هم نمیتونه بخوره و رودش پره فک کنم

  1. admin-r می گوید

   سرعت تنفسش اگه زیاد شده احتمال یبوست هست. معمولا استرس و عدم استفاده از سبزیجات در تغذیه مرغ مینا باعث یبوست میشه. و پرنده قادر به دفع فضولاتش نیست. درمان خانگیش هر روز دوقطره روغن زیتون بچکونید تو دهانش تا وقتی که یبوست رفع بشه ولی برای تشخیص دقیق تر بهتره ابتدا به دامپزشک مراجعه کنید.

 3. امیر می گوید

  سلام من یک مرغ مینا تازه خریدم ۳ ماهشه بعضی وقتا میبینم سرشو تا کمرش خم میکنه انگار میخواد سقفو ببینه سرحاله بازی میکنه علائم مریضی هم ندیدم ازش فقط این حرکتش برام جالبه این طبیعیه؟

  1. admin-r می گوید

   احتمال اینکه تو چینه دانش غذای هضم نشده مونده باشه هست. برای تغذیه اش از تغذیه نرم استفاده کنید.

 4. دریا می گوید

  سلام مینای من دو سه هفته اش هست و تازه خریدم یکمی بازیگوشی ولی بیشتر از بازیگوشی میخوابه یا جایی لم میده خواستم بدونم طبیعیه چون کوچیکه هنوز یا بیماره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا چون تازه خریدید برای همین
   اگر اشتهای کافی نداره و اسهال داره، تنفسش تند تند و سایر علایم بیماری رو داره
   حتما به فروشنده برگردون

 5. ارشیا می گوید

  مینای من چند وقتی هر کی میبینه خودشو به قفس میزنه مخصوصا خودم
  کاغذی که ژیر قفسش میزارم رو نوک میزنه
  باید چیکار کنم
  کلا۲ ماهشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا مشکل کبدی داره
   بهتر که غذاش رو عوض کنی و از پلت مخصوص مینا استفاده کن که پلت کمی داره
   غذاهایی که بهش میدی، اهن و ویتامین c خیلی کمی باید داشته باشه
   علت دوم می تونه تمایل به تخم گذاری باشه، حتما براش لانه بذار و داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن

 6. محمد اصغر می گوید

  سلام مینای من ۵ ساله هستش که از کسی گرفتمش و هنوز حدود ۱ ماه و نیم هست که دست منه از زمانی که به دست من اهلی شده وقتی که من میرم بیرونی جایی همش بهونه گیری میکنه و زمانی که نیستم همش جیغ جیغ و با پاهاش میله های قفس رو میگره ، همش اینورو اونطرف میپره ، اسم صاحب قبلیش رو مگه و کلمات دیگه چیکار کنم که از این کارش دست برداره اینجوری خودش رو حلاک میکنه .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به فرد دیگه ای به جز خودتون عادتش بدید ، کسی که همیشه داخل خونه است مثل مادرتون

 7. بی نام می گوید

  سلام
  مرغ مینای من ۱ و نیم ساله اس وقتی دستمون میاد پراش آویزونه
  یا وقتی سمت من میاد دمشو تکون میده علتش چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما غذا میخواد
   بهش غذای کافی بدید

 8. علی می گوید

  سلام با عرض سلام و خسته نباشید
  مرغ مینای من ۸ ماهشه و قبل از ۷ ماهگی وقتی حمام میکرد پرهاش اونقدر خیس نمیشد ولی الان که میره حمام
  تمام پرهاش خیس به طوری که از بدنش آب میچکد و نمیتونه پرواز کند،حتی ۱ ساعت طول میکشد پرهایش خشک شود ولی قدیم در ۱۰ دقیقه خشک میشد
  ممنون میشم جواب بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   علتش ترشح نشدن چربی از غدد چربی هستش
   به دامپزشک مراجعه کنید شاید مشکلی در سلامتیش به وجود اومده باشه

 9. زهرا می گوید

  سلام مرغ مینای من چند وقته کف قفس میخوابد تعادلش تو راه رفتن از دست داده گیج میزنه مثل قبل سرحال نیست لطفا راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما به دامپزشک مراجعه کنید احتمال مسمومیت غذایی یا بیماری ویروسی هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس