افسردگی مرغ مینا | چگونه بفهمیم مرغ مینا افسرده شده است؟

 افسردگی مرغ مینا

مرغ مینا به دلیل قابلیت سخنگویی و هوش بالا یکی از پرنده های زینتی با ارزش و محبوب در بین ما ایرانی ها می باشد. همانند طوطی سانان، مرغ مینا نیز میتواند درگیر افسردگی شود. افسرده شدن مرغ مینا به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مطلب از مجموعه مقالات رایگان وبلاگ چیکن دیوایس ابتدا علائم افسردگی مرغ مینا را بررسی خواهیم کرد. سپس برای جلوگیری و درمان افسردگی این پرنده توضیحات لازم را ارائه خواهیم داد. خواندن این مقاله را از دست ندهید.

علائم افسردگی در مرغ مینا

پرنده های زینتی به صورت غریزی و به دلیل ترس از شکار زمانیکه درگیر مشکل جسمی یا روحی میشوند، سعی میکنند آن را پنهان کنند. ولی با کمی دقت به رفتار و وضعیت پرنده میتوان به وجود مشکل پی برد. افسردگی در مرغ مینا با علائم زیادی همراه است. این علائم تا حدود زیادی به بیماری نیز شبیه هستند. بنابراین باید تمامی جزئیات رو زیر نظر گرفت. به طور کلی مرغ مینای افسرده دارای علائم زیر می باشد:

 • پرخاشگری و عصبانیت
 • جیغ کشیدن با حالت هشدار به طرف مقابل
 • کاهش اشتها
 • ساکت شدن و حرف نزدن
 • رفتارهای تکراری
 • چیدن پرهای بدن خود و یا خودزنی
 • خطوط استرس بر روی پرها
 • عدم توجه به محیط و صاحب خود

نشانه های مرغ مینای افسرده

عوارض افسردگی در مرغ مینا

رفتارها و علائم غیر طبیعی در پرندگان نباید نادیده گرفته شود. افسردگی در مرغ مینا به شدت سلامت این پرنده را به خطر می اندازد و او در معرض بیماری های مختلفی قرار خواهد گرفت. همچنین افسردگی زیبایی ظاهری پرنده را از بین می برد و نشاط و انرژی پرنده را میگیرد. یک مرغ مینای افسرده رابطه خوبی با صاحبش ندارد و شما درکنار پرنده خود احساس خوبی نخواهید داشت.

اگر به موقع برای درمان افسردگی مرغ مینا اقدام نکنید، پرنده شما در اثر اسیب جدی تلف خواهد شد.

عواملی که باعث افسردگی مرغ مینا میشود؟

پرنده ها و از جمله مرغ مینا موجوداتی عادت پذیر هستند. عوامل زیادی بر جسم و روح آنها تأثیرگذار است. بسیاری از پرنده ها قوه درک احساس دارند و میتوانند احساس های مختلف همچون ترس، عصبانیت، غم و اندوه، عشق و محبت ورزیدن را تجربه کنند. هوش و ذکاوت مرغ مینا نیز بالا بوده و او میتواند این احساسات را به خوبی درک کند. مرغ مینا حتی رفتار صاحب خود را زیر نظر دارد. خیلی از کارهای روزمره ما میتواند مرغ مینا را به سمت افسردگی سوق دهد. مهمترین عوامل افسردگی این پرنده شامل موارد زیر می باشد:

 • تغییر در محیط آنها یا انتقال به خانه جدید
 • کوتاه کردن پرها
 • تغییر ناگهانی رژیم غذایی پرنده
 • تغییر ناگهانی در برنامه روزانه پرنده
 • روبه رو شدن با اعضای جدید و یا حیوانات خانگی جدید
 • صداهای ناهجار
 • صداهای محیط بیرون همچون رعد و برق، تردد اتومبیل ها، ساخت و ساز و …
 • مشاهده حیوانات وحشی و شکارچی حتی از پشت پنجره
 • تغییر در چرخه نور دریافتی پرنده
 • خواب زدگی در شب
 • کوچک بودن قفس
 • جفت خواهی و تنش های جنسی در سن بلوغ
 • گرسنگی و یا تنبیه نمودن پرنده
 • برخورد تند و خشن با پرنده

برای خرید دستگاه جوجه کشی حرفه ای مخصوص مرغ مینا و پرنده های زینتی کلیک کنید:

درمان افسردگی مرغ مینا

 

نحوه درمان خانگی افسردگی مرغ مینا - چیکن دیوایسدر ابتدا لازم است که عواملی که باعث افسردگی پرنده شده اند شناسایی و رفع شوند. در غیر اینصورت درمان بی فایده خواهد بود. همچنین بهتر است که برای درمان صحیح افسردگی پرنده به دامپزشک مراجعه کرد.

درمان افسردگی مرغ مینا با اصلاح رژیم غذایی و نحوه نگهداری آن امکان پذیر است. تغذیه مرغ مینا به دلیل حساسیت این پرنده به آهن شامل خوراکی های خاصی است. در زمینه غذای مرغ مینا باید بسیار مراقب باشید.

استفاده از گرده گل نیز برای رفع افسردگی پرنده ها موثر است. برای این کار هفته ای یک بار به اندازه یک چهارم قاشق غذاخوری گرده گل به مرغ مینا بدهید. داروهایی همچون anti-stress نیز برای درمان افسردگی پرنده ها کاربرد دارد. ولی مصرف این دارو باید با تأیید دامپزشک انجام گیرد.

 برای اینکه مرغ مینا به افسردگی دچار نشود، نکات گفته شده در این مقاله را رعایت کنید. مرغ مینا پرنده ای فعال بوده و عدم تحرک ذهنی او را افسرده خواهد کرد. بنابراین به کمک اسباب بازی برای پرنده خود سرگرمی ایجاد کنید و با او وقت بگذرانید.

افسردگی مرغ مینا پس از خرید آن

بسیاری از کسانی که قصد خرید و تهیه مرغ مینا دارند، میگویند که در حضور فروشنده پرنده کاملا سرحال و شاداب بوده و حتی سخن میگفت. اما پس از انتقال به خانه جدید علائم افسردگی دارد، چرا؟!

همانطور که در بخش بالایی توضیح داده شد، پرنده ها زمانیکه در یک محیط نگهداری میشوند، پس از مدتی به شرایط آن محیط عادت میکنند. تغییر عادت باعث استرس در آنها میشود. به همین دلیل در زمان جابجایی مرغ مینا علائم افسردگی از خود نشان می دهد. این مشکل در مورد طوطی سانان نیز صدق میکند. ولی این افسردگی موقتی است و پرنده به مرور زمان به محیط جدید عادت خواهد کرد. برای اینکه پرنده سریعتر به محیط عادت کند باید شرایط امن و آرام برای او فراهم کنید.

در این زمان پرورش دهنده باید یک قفس مناسب برای پرنده تهیه کند. دما و رطوبت محیط بایستی معمولی بوده و نوسان زیادی نداشته باشد. همچنین در ظرف دانخوری پرنده به اندازه کافی غذا بگذارید. محیط باید ساکت و آرام باشد. کمتر به قفس پرنده سرک بکشید، چون هنوز به شما اعتماد ندارد. به مرور زمان وقتی فهمید از جانب شما و یا محیط اطراف خطری او را تهدید نمیکند، مجددا سرحال و شاداب خواهد شد و شما میتوانید وقت بیشتری با او بگذرانید.

توجه: مرغ مینا علاقه زیادی به نوازش کردن نشان نمی دهد. همچنین این پرنده همانند طوطی سانان خلق و خوی آرامی ندارد. آنها بسیار حسود و البته لجوج هستند. عدم توجه به خواسته های مرغ مینا و یا توجه به سایر حیوانات دیگر در حضور مرغ مینا زمینه افسردگی پرنده را فراهم میکند.

 

نوشته های مشابه

‫۱۰۵ دیدگاه ها

 1. سلام مرغ مینا دارم الان ۲ ساله که دارمش یک هفته هست که صحبت نمیکنه نمیدونم چی شده یکی از چشماش هم نبیبینه شب. خوب بود صبح که بیدار شدم دیدم این جوری شده

  1. سلام دوست عزیز
   اخیرا اتفاقی افتاده که پرنده بترسه یا بهش شوک وارد بشه؟
   این میتونه شنیدن یه صدای بلند باشه، حضور افراد غریبه، حضور سگ وگربه یا پرنده دیگه، تغییر ناگهانی رژیم غذایی، تغییر محل زندگی و اینجور چیزا باشه

 2. سلام، وقت بخیر، من یه مرغ مینا خریدم یک هفته هست دیدم پرهای خونی داره و شکسته است کندمش از وقتی هم کندمش ازم میترسه و وقتی از قفس هم میارمش بیرون فرار میکنه و میره زیر مبل
  چکارش کنم که بهام مهربون بشه

  1. سلام دوست عزیز
   سریعا ببر دامپزشک یه تست ایدز پرندگان ازش بگیرن

   1. سلام مرغ مینای من جدیدا هی گازم میگیری حرف نمیزنه غذا هم نمیخوره چیکار کنم

    1. سلام دوست عزیز
     کاری کردین استرس بهش وارد شده یا که ترسیده پرخاشگر شده
     حرف نزدنش هم بخاطر اون استرس هس
     غذا بهش چی میدادی؟

 3. سلام مرغ مینای من ۷ ماهشه از دیروز توی قفش پای خودشو گاز میگیره جوری که ضخم شده وقتی میارم بیرون یکم گاز میگیره بعد یادش میره چیکار کنم گاز نگیره دیگه

  1. سلام دوست عزیز
   بهش غذا چی میدی؟
   ببینی پماد تتراسایکلین رو با پماد a چشمی مخلوط کن بمال به پاهاش باند پیچی کن که نتونه نوک بزنه
   به احتمال زیاد کبدش چرب شده که در نهایت رو آورده به نوک زدن خودش
   ببین فضلش سبز رنگ شده؟
   استرس که بهش وارد نکردین پرخاشگر بشه؟

   1. اسم غذاش اوشکایا هستش سیب و سفیده تخم مرغ دو هفته یبار میدم
    وقتی میبندم بیشتر پاشو میگیره پرواز میکنه
    نه فضلش نه سبزه نه سفید عادیه
    استرس هم وارد نکردم بهش خودش یهو اینطوری شد

 4. سلام وقتون بخیر مینا من یه چند وقته داخل قفس بعضی وقتا انگار نمیتونه رو پاهاش واسته میفته وبال میزنه باز خوب میشه ازچی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز
   عدم تعادل در میناها نشون دهنده کبد چرب هست
   تغذیه درستی در اختیارش قرار ندادی
   یه هفته به جای آب چای سیاه سرد بده خوب میشه

 5. سلام من یه مرغ مینا دارم صدا در نمیاره من صداش میزنم میاد جای من ولی صدا در نمیاره

  1. سلام دوست عزیز
   چندوقته صدا در نمیاره؟
   سکوت کردن سه تا علت اصلی داره
   بیماری، افسردگی، ترس و استرس
   باید بررسی کنی ببینی کدومش براش صدق میکنه
   فضلش رو چک کن ببین تغییر رنگ داره؟
   علائمی مثل بیحالی و بی اشتهایی چطور؟

 6. سلام مرغ مینا من بعضی وقتا انگار سرش گیج بره میفته بال بال میزنه باز خوب میشه ازچی هست

  1. سلام دوست عزیز
   کبدش چرب شده
   غذا بهش چی میدادی؟
   یه هفته به جای آب بهش چای سیاه سرد بده بخوره خوب میشه

 7. سلام خسته نباشید من مرغ مینا خریدم ولی از مغازه ای که خریدمش میگفت آهن و نشاسته نباید بخوره آهن باعث حرف نزدن مرغ مینا میشه؟

  1. سلام
   بله متاسفانه زود به بیماری ذخیره اهن و یا کبد چرب مبتلا میشن
   که باید توجه ویژه ای به تغذیه پرندت داشته باشی

 8. سلام وقت بخیر من یک مرغ مینا ۳ ساله دارم که یک گربه چند وقت همش میومد خونمون اما مرغ مینام تو اون مدت پرخاشگر شده بود برای همین دیگه نزاشتیم زیاد بیاد خونه تا اینکه مرغ مینام بهتر شد اما الان میخوام طوطی بگیرم با این وجود با هم کنار میان ؟ امکان داره افسرده شه

  1. سلام دوست عزیز
   در کل باید اینهارو جدا از هم نگه داری
   در برخی موارد با دیدن پرنده جدید امکان افسردگی وجود داره

   1. سلام وقتتون بخیر به دلیل مسافرت من مینام رو پیش همسایمون گذاشتم وقتی برگشتم همسایمون گفت که همش تو لونش می‌رفته و غذا کم می‌خورده حتی حرف هم نمیزده وقی آوردمش خونه حالش بهتر شده غذا هم میخوره ولی همش منو نوک میزده و حرف نمیزنه

    1. سلام دوست عزیز
     این رفتارش به این خاطر بوده که محیط زندگیش عوض شده
     چون به محیط زندگشی حساسه و اگه عوض بشه استرس می گیره
     چون یه مدت تنهاش گذاشتی برای همین اونطوری شده
     یکم که باهاش ارتباط برقرار کنی درست میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋