حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

استفاده از شامپو در حمام کردن پرنده ها

شامپو در حمام کردن پرنده ها

شامپو در حمام کردن  پرنده ها

شامپو در حمام کردن پرنده ها : این نوشته برگرفته از کتاب پرورش مرغ مینا می باشد.

در برخی از کتب خارجی گفته شده است که در هنگام حمام دادن طوطی ها شما می توانید از کمی شامپو بچه استفاده کنید.

متأسفانه وقتی من در حال ترجمه و نگارش اولین کتاب کاسکو بودم به دلیل نداشتن تجربه در آن زمان و با این خیال که نویسنده کتاب حتماً شخصی کاملاً مطلع و مجرب بوده، این مطلب را عیناً ترجمه کردم و در کتاب آوردم.

اما بعد از انتشار آن کتاب، به شدت علاقه مند تداوم مطالعه و تحقیق روی کاسکو شدم و با خواندن دقیق و عمیق تمام کتب انگلیسی کاسکو و نیز با انجام تحقیقات پی در پی روی مسائل مختلف کاسکو، اطلاعات فراوانی کسب کردم و شخصاً بسیاری از ناشناخته های کاسکو را از راه تحقیقات شناسایی کردم و متعاقباً تا پایان سال ۸۶، جلدهای ۲ تا ۹ کتاب کاسکو را نوشتم.

من ضمن مطالعهٔ کتب خارجی پرندگان زینتی، متوجه شدم که نویسندهٔ اکثر چنان کتاب ها، افرادی محقق و متخصص نیستند، بلکه پرنده بازانی هستند که بعضاً خودشان فقط از یک کاسکو یا طوطی دیگر یا مینا یا چند پرندهٔ زینتی دیگر؛ مثل قناری، فنچ و غیره نگهداری کرده اند و لذا همهٔ نوشته های موجود در چنان کتابها، عین حقیقت نیست و چه بسا که برخی از چنان نوشته ها تجربیات خود آنهاست که از قضا غلط است یا روش های بهتر از توصیه های آنها نیز وجود دارد.

هرگز از شامپو در حمام کردن پرندگان استفاده نکنید
هرگز از شامپو در حمام کردن پرندگان استفاده نکنید

هرگز از شامپو در حمام کردن پرندگان استفاده نکنید.

به هرحال یکی از توصیه های کاملا غلط مندرج در برخی از کتابها، استفاده از شامپو بچه در حمام دادن پرنده است.

من این اشتباه را به شرح زیر برای شما می نویسم تا عمیقاً درک کنید و هرگز شما آن را تکرار نکنید : اصولا بسیاری از مردم وقتی صحبت از حمام دادن پرنده می شود، چنین خیال می کنند که حمام دادن پرنده به این دلیل باید صورت گیرد که با آن چرک بدن پرنده زدوده شود و پرنده تمیز بماند.

مردم در داشتن این تصور، قیاس به نفس می کنند؛ یعنی چون بدن خودشان نیاز به چرک زدایی از طریق کیسه کشیدن یا لیف صابون زدن دارد، خیال می کنند که پرنده نیز باید حمام داده شود تا چرکهای بدنش پاک شود و با داشتن این تصور، خیال می کنند که اگر از شامپو هم استفاده کنند، کار حمام دادن را بهتر انجام می دهند.

این درحالی است که بدن پرنده به هیچ وجه نیاز به چرک زدایی توسط ما ندارد.

درحقیقت، عموم پرندگان، در انتهای دنبالچهٔ خودشان، یک غده چربی دارند.

آنها در طول روز چندین ساعت را به پرآرایی می گذرانند.

پرندگان درحین پرآرایی، از غده چربی موجود در انتهای دنبالچهٔ خودشان، با منقارشان روغن می گیرند و در نهایت حاصله، این روغن را به تمام سطح پوست خودشان می مالند.

همچنین با همین روشی، تمام پرهای خودشان را روغن مالی، درخشان و ضد آب می کنند.

این روغن مالیده شده به تمام سطح پوست و پرها، تا روز بعد، توسط حرارت طبیعی بدن و دمای محیط خشک می شود.

در روز بعد، با شروع پرآرایی، پرنده ابتدا با منقار خودش روغن خشک شده سطح پوست خود را می خراشند و روغن خشک شده به صورت ذرات بسیار ریز و بسیار سبک که مردم به آن گرد و غبار بدن پرنده می گویند در می آید و پس از مقداری خراشیدن، پرنده یک تکان شدید به بدن خودش می دهد و این ذرات به صورت گرد و غبار از بدنش جدا می شود و چون بسیار سبک است، تا مدتی در هوا معلق می مانند.

واقعیت این است که هرگونه چرک سطح پوست پرنده به روغن مالیده شده به آن میچسبد و وقتی پرنده ذرات روغن خشک شده را از بدنش می تکاند، هم روغن و هم چرک بدن پرنده به صورت ذرات ریز از بدن پرنده جدا می شود و اما گرد و غبار محیطی که روی پرها می نشیند، آن هم با روغن مالی پرها و سپس خشک شدن روغن و تکان بدن پرنده، جدا می شود و حالا پس از خراشیدن روغن های خشک شده و تکاندن بدن و جداشدن گرد و غبار از بدن پرنده (یعنی روغن خشک شده + چرک بدن پرنده + گردوغبار محیط)، پرنده بار دیگر آماده روغنکاری بدن و پرهایش می شود و بدون استثناء، هر روز این عمل را انجام میدهد؛ یعنی پرنده هر روز یک حمام تمام عیار به خودش میدهد و با این «حمام روغن» بسیار مؤثر، جداً بی انصافی است که ما خیال کنیم بدن پرنده چرک است و برای تمیز شدن، نیاز است که ما آن را بشوییم و خنده دارتر از آن، این است که ما خیال کنیم برای شستشوی چرک بدن پرنده، آب کفایت نمی کند و بهتر است از شامپو هم کمک بگیریم!

حال ببینیم که وقتی افراد ناآگاه از شامپو یا شستشوی زیاد با دوش آب ولرم استفاده می کنند، چه اتفاقی میافتد؟

دوش آب نیمه گرم زیاد و «به خصوص شامپو»، سبب می شود که روغن مالیده شده به پوست و پرهایی که به زحمت روغن کاری یا روغن مالی شده اند، شستشو شود و چون پرنده عمل روغن مالی (پرآرایی) تمام پرها و پوست خودش را فقط یکبار در روز انجام می دهد، شستشوی زیاد و به خصوص استفاده از شامپو سبب می شود که روغن سطح پوست و پرها، به طور غیرطبیعی از بدن جدا شود و در مابقی روز، سطح پوست و پرها بی روغن بمانند و چون روغن مالی بودن پوست و پرها یک امر طبیعی و مورد نیاز پرنده است، طبعاً پاک کردن چنان روغن یک حالت خشکی غیرطبیعی به پوست و پرها می دهد و این حالت برای پرنده یک استرس محسوب می شود و چه بسا که این استرس به قدری روی پرنده اثر منفی و تنشزا بگذارد که موجب پرکن شدن آن شود.

بنابراین، عموم پرندگان با عمل پرآرایی (یعنی خراشیدن روغن خشک شده ای که روز قبل به پوست و پرها مالیده ۴- روغنکاری پوست و پرها در روز بعد)، در واقع مؤثرترین حمام را به طور روزانه به خودشان می دهند و لذا هیچ پرنده ای ابداً نیاز ندارد که ما حمامش بدهیم  مگر آن که ماده یا مایعی به بدنش ریخته شده باشد و موجب کثیفی آشکار آن شده باشد.

یکی دیگر از اهداف پرندگان برای عمل روغن مالی پوست و پرهای خود، ضد آب کردن پوست و پرهاست.

به عبارت دیگر، پرندگان با عمل روغن مالی، پوست و پرهای خودشان را ضد آب می کنند تا در شرایط هوای بارانی، آب باران به لای پرهای آنها نفوذ نکند و به پوست نرسد.

حال وقتی در عمل حمام دادن پرنده با دوش آب نیمه گرم، ما چنان زیاده روی کنیم که لابلای پرها و نیز پوست بدن پرنده خیس شود، درحقیقت یک عمل ضد طبیعت پرنده را انجام داده ایم و لذا خیس کردن لابلای پرها و پوست بدن، نه تنها هیچ خاصیتی برای پرنده ندارد، بلکه قطعاً ضرر هم دارد و موجب تنشی ناراحت کننده برای پرنده می شود.

حال توجه کنید که وقتی دوش آب نیمه گرم سبب شستشوی روغن پرها و پوست می شود و سبب تنش در پرنده می شود، تأثیر استفاده از شامپو چه خواهد بود؟

بنابراین، من دوش آب زیاد و به خصوص استفاده از شامپو را یکی دیگر از چندین عامل تنش زایی معرفی می کنم که لااقل در طوطیها ممکن است منجر به پرکن شدن آنها بینجامد.

 

مطالب مفید دیگر در صنعت جوجه کشی :


 

 

 


مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
  • زيبا ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ / ۹:۰۰:۴۴

    اردك من امروز افتاده بود يه جاى خيلى كثيف و رنگش از زرد تبديك شده بود ب طوسى😐 و فك نميكردم حالا حالا ها خودش تميز شه
    منم با شامپو بچه شستمش 😶 حالا چى ميشه

  • میلاد ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ / ۲:۲۳:۴۵

    من یک اردک دارم درست نباید شامپو زد ولی من قبل از تحقیق زدم و حالا نمیتونه راه بره. راه درمانش چیه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.