استفاده از شامپو در حمام کردن پرنده ها

271

شامپو در حمام کردن  پرنده ها

شامپو در حمام کردن پرنده ها : این نوشته برگرفته از کتاب پرورش مرغ مینا می باشد.

در برخی از کتب خارجی گفته شده است که در هنگام حمام دادن طوطی ها شما می توانید از کمی شامپو بچه استفاده کنید.

متأسفانه وقتی من در حال ترجمه و نگارش اولین کتاب کاسکو بودم به دلیل نداشتن تجربه در آن زمان و با این خیال که نویسنده کتاب حتماً شخصی کاملاً مطلع و مجرب بوده، این مطلب را عیناً ترجمه کردم و در کتاب آوردم.

اما بعد از انتشار آن کتاب، به شدت علاقه مند تداوم مطالعه و تحقیق روی کاسکو شدم و با خواندن دقیق و عمیق تمام کتب انگلیسی کاسکو و نیز با انجام تحقیقات پی در پی روی مسائل مختلف کاسکو، اطلاعات فراوانی کسب کردم و شخصاً بسیاری از ناشناخته های کاسکو را از راه تحقیقات شناسایی کردم و متعاقباً تا پایان سال ۸۶، جلدهای ۲ تا ۹ کتاب کاسکو را نوشتم.

من ضمن مطالعهٔ کتب خارجی پرندگان زینتی، متوجه شدم که نویسندهٔ اکثر چنان کتاب ها، افرادی محقق و متخصص نیستند، بلکه پرنده بازانی هستند که بعضاً خودشان فقط از یک کاسکو یا طوطی دیگر یا مینا یا چند پرندهٔ زینتی دیگر؛ مثل قناری، فنچ و غیره نگهداری کرده اند و لذا همهٔ نوشته های موجود در چنان کتابها، عین حقیقت نیست و چه بسا که برخی از چنان نوشته ها تجربیات خود آنهاست که از قضا غلط است یا روش های بهتر از توصیه های آنها نیز وجود دارد.

هرگز از شامپو در حمام کردن پرندگان استفاده نکنید
هرگز از شامپو در حمام کردن پرندگان استفاده نکنید

هرگز از شامپو در حمام کردن پرندگان استفاده نکنید.

به هرحال یکی از توصیه های کاملا غلط مندرج در برخی از کتابها، استفاده از شامپو بچه در حمام دادن پرنده است.

من این اشتباه را به شرح زیر برای شما می نویسم تا عمیقاً درک کنید و هرگز شما آن را تکرار نکنید : اصولا بسیاری از مردم وقتی صحبت از حمام دادن پرنده می شود، چنین خیال می کنند که حمام دادن پرنده به این دلیل باید صورت گیرد که با آن چرک بدن پرنده زدوده شود و پرنده تمیز بماند.

مردم در داشتن این تصور، قیاس به نفس می کنند؛ یعنی چون بدن خودشان نیاز به چرک زدایی از طریق کیسه کشیدن یا لیف صابون زدن دارد، خیال می کنند که پرنده نیز باید حمام داده شود تا چرکهای بدنش پاک شود و با داشتن این تصور، خیال می کنند که اگر از شامپو هم استفاده کنند، کار حمام دادن را بهتر انجام می دهند.

این درحالی است که بدن پرنده به هیچ وجه نیاز به چرک زدایی توسط ما ندارد.

درحقیقت، عموم پرندگان، در انتهای دنبالچهٔ خودشان، یک غده چربی دارند.

آنها در طول روز چندین ساعت را به پرآرایی می گذرانند.

پرندگان درحین پرآرایی، از غده چربی موجود در انتهای دنبالچهٔ خودشان، با منقارشان روغن می گیرند و در نهایت حاصله، این روغن را به تمام سطح پوست خودشان می مالند.

همچنین با همین روشی، تمام پرهای خودشان را روغن مالی، درخشان و ضد آب می کنند.

این روغن مالیده شده به تمام سطح پوست و پرها، تا روز بعد، توسط حرارت طبیعی بدن و دمای محیط خشک می شود.

در روز بعد، با شروع پرآرایی، پرنده ابتدا با منقار خودش روغن خشک شده سطح پوست خود را می خراشند و روغن خشک شده به صورت ذرات بسیار ریز و بسیار سبک که مردم به آن گرد و غبار بدن پرنده می گویند در می آید و پس از مقداری خراشیدن، پرنده یک تکان شدید به بدن خودش می دهد و این ذرات به صورت گرد و غبار از بدنش جدا می شود و چون بسیار سبک است، تا مدتی در هوا معلق می مانند.

واقعیت این است که هرگونه چرک سطح پوست پرنده به روغن مالیده شده به آن میچسبد و وقتی پرنده ذرات روغن خشک شده را از بدنش می تکاند، هم روغن و هم چرک بدن پرنده به صورت ذرات ریز از بدن پرنده جدا می شود و اما گرد و غبار محیطی که روی پرها می نشیند، آن هم با روغن مالی پرها و سپس خشک شدن روغن و تکان بدن پرنده، جدا می شود و حالا پس از خراشیدن روغن های خشک شده و تکاندن بدن و جداشدن گرد و غبار از بدن پرنده (یعنی روغن خشک شده + چرک بدن پرنده + گردوغبار محیط)، پرنده بار دیگر آماده روغنکاری بدن و پرهایش می شود و بدون استثناء، هر روز این عمل را انجام میدهد؛ یعنی پرنده هر روز یک حمام تمام عیار به خودش میدهد و با این «حمام روغن» بسیار مؤثر، جداً بی انصافی است که ما خیال کنیم بدن پرنده چرک است و برای تمیز شدن، نیاز است که ما آن را بشوییم و خنده دارتر از آن، این است که ما خیال کنیم برای شستشوی چرک بدن پرنده، آب کفایت نمی کند و بهتر است از شامپو هم کمک بگیریم!

حال ببینیم که وقتی افراد ناآگاه از شامپو یا شستشوی زیاد با دوش آب ولرم استفاده می کنند، چه اتفاقی میافتد؟

دوش آب نیمه گرم زیاد و «به خصوص شامپو»، سبب می شود که روغن مالیده شده به پوست و پرهایی که به زحمت روغن کاری یا روغن مالی شده اند، شستشو شود و چون پرنده عمل روغن مالی (پرآرایی) تمام پرها و پوست خودش را فقط یکبار در روز انجام می دهد، شستشوی زیاد و به خصوص استفاده از شامپو سبب می شود که روغن سطح پوست و پرها، به طور غیرطبیعی از بدن جدا شود و در مابقی روز، سطح پوست و پرها بی روغن بمانند و چون روغن مالی بودن پوست و پرها یک امر طبیعی و مورد نیاز پرنده است، طبعاً پاک کردن چنان روغن یک حالت خشکی غیرطبیعی به پوست و پرها می دهد و این حالت برای پرنده یک استرس محسوب می شود و چه بسا که این استرس به قدری روی پرنده اثر منفی و تنشزا بگذارد که موجب پرکن شدن آن شود.

بنابراین، عموم پرندگان با عمل پرآرایی (یعنی خراشیدن روغن خشک شده ای که روز قبل به پوست و پرها مالیده ۴- روغنکاری پوست و پرها در روز بعد)، در واقع مؤثرترین حمام را به طور روزانه به خودشان می دهند و لذا هیچ پرنده ای ابداً نیاز ندارد که ما حمامش بدهیم  مگر آن که ماده یا مایعی به بدنش ریخته شده باشد و موجب کثیفی آشکار آن شده باشد.

یکی دیگر از اهداف پرندگان برای عمل روغن مالی پوست و پرهای خود، ضد آب کردن پوست و پرهاست.

به عبارت دیگر، پرندگان با عمل روغن مالی، پوست و پرهای خودشان را ضد آب می کنند تا در شرایط هوای بارانی، آب باران به لای پرهای آنها نفوذ نکند و به پوست نرسد.

حال وقتی در عمل حمام دادن پرنده با دوش آب نیمه گرم، ما چنان زیاده روی کنیم که لابلای پرها و نیز پوست بدن پرنده خیس شود، درحقیقت یک عمل ضد طبیعت پرنده را انجام داده ایم و لذا خیس کردن لابلای پرها و پوست بدن، نه تنها هیچ خاصیتی برای پرنده ندارد، بلکه قطعاً ضرر هم دارد و موجب تنشی ناراحت کننده برای پرنده می شود.

حال توجه کنید که وقتی دوش آب نیمه گرم سبب شستشوی روغن پرها و پوست می شود و سبب تنش در پرنده می شود، تأثیر استفاده از شامپو چه خواهد بود؟

بنابراین، من دوش آب زیاد و به خصوص استفاده از شامپو را یکی دیگر از چندین عامل تنش زایی معرفی می کنم که لااقل در طوطیها ممکن است منجر به پرکن شدن آنها بینجامد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
271 نظرات
 1. زهرا می گوید

  باسلام یه عروس هلندی دارم سرش کرده روغن زینون الان فکر می کنم توی گوشش روغن رفته چکار کنم

  1. admin.ma می گوید

   سلام در این رابطه از دامپزشک کمک بگیرید

 2. پریسا می گوید

  سلام خسته نباشید من یک جفت طوطی برزیلی دارم که یکیشون رو جفتش کتک زده و پوست پشت سرش رو زخم کرده و کنده بردمش پرنده فروشی گفتن تتراساکلین بمالم روی زخمش منم براش زدم اما چون واینمیستاد تقریبا پرهای دیگه اش هم چرب شده با پماد الان زخمش خوب شده ولی پرهاش هنوز چرب من چند باری با آب ولرم حمومش کردم ولی اصلا بهش شوینده نزدم تو قفسش هم ظرف آب که با عرق آلوئه ورا ترکیبش کروم میذارم خودش میشوره و آبتنی میکنه ولی چربی و کثیفی پرهاش اصلا پاک نمیشه میدونید چجوری میتونم چربی رو پرهاش از بین ببرم چون خیلی چرب و سنگین شده برای همین هم نمیتونه درست پرواز کنه

  1. admin-mr می گوید

   سلام اصلا حمومش نکنید ! از دامپزشک کمک بگیرید

 3. فاطمه می گوید

  سلام من دو تا بچه خروس از یکی از دوستام گرفتم بعد خیلی بدنشون کثیفه ایرادی داره ببرمشون حموم توی لگن آب بزارم؟ اما از شامپو استفاده نکنم ، فقدر میخام یه آبی به بدنشون بخوره تمیز بشن

  1. admin-mr می گوید

   سلام اصلا توصیه نمیشه . با پارچه نمدار روی پرشون اروم بکشید

 4. ع می گوید

  عروس هلندی م رو با مواد شوینده حموم دادم بیرون که آوردم استفراغ کرد اما بعد خوب شد بعد که دقت کردم دیدم هر دو چشمش بسته دکتر که بردم مولتی ویتامین وقطره داد.چند ساعت یه بار داخل چشمش میریزم اما ۳ روزه هنوز هیچ اثری نداشته و درضمن پرندم خیلی شلوغ و آواز خون بود اما الان کلا پف و یه گوشه از قفس کز کرده
  میشه لطفا راهنماییم کنین.

  1. admin-mr می گوید

   خودتون جواب خودتون رو دادین این پرنده رو اصلا نباید حموم برد چه برسه با واد شوینده هم بشوری !!!

 5. سهيل می گوید

  عروس هلندي من رفته بود روي چسپ موش تمام پرهاش پر چسپ شده بود مجبود شدم كمي وازلين چرب كردم كهكمي چسپ هاشو تميز كنم الان هر چي ميشورمش پر هاش روغنيه از شامپو بچه هم استفاده نكردم لطفاً يك نظر خوب برام بدين با چي بشورم روغن و چسپ پرهاش تميز بشه

  1. نویسنده می گوید

   نباید پرنده رو بشورید ! مقاله رو دقیق بخونید

 6. کیا می گوید

  سلام روز بخیر
  عروس هلندی من مریض شده و طبق تجویز دامپزشک تو آبش مقداری آنتی بیوتیک ریختیم بعد این آب حالت چسبناک پیدا کرده این بچه مام کلشو کرده تو این آب
  الان پراش چسبیده نمیدونم چجور میتونم بازش که اذیت نشه
  پرش خیلی چسبناکه بعید میدونم با آب خالی بره

  1. Admin می گوید

   سلام
   انتی بیوتیک چی بوده ریختی تو اب که حالت چسپ پیدا کرده ؟!؟!؟

 7. حسین می گوید

  سلام امیدوارم جواب من رو بدید، من یه یاکریم از داخل پارک پیدا کردم و اوردم خونه، نمیتونه پرواز کنه و لنگ میزنه و نمیتونه رو پاهاش وایسه فک کنم کف پاهاش زخمه و تورم داره، شما میدونید چه پماد یا کرمی به کف پاهاش بمالم تا خوب بشه؟

 8. ناشناس می گوید

  سلام عروس هلندی من پاهاش رفت توری روغن چرب شده پرهاش هم یکم چرب شده چیکارش کنم

  1. Admin می گوید

   سلام
   با دستمال کاغذی تمیز کن
   بعد با ریکا بشور و خشک کن
   بعدشم پماد ad بزن به پاش خشکی نگیره

 9. نازی می گوید

  سلام
  ببخشید من ی عروس هلندی دارم بابام براش ژل مو زده بود به پراش که براق بشه ، بعد من چون چرب بود بردمش حموم ، الان نصف پراش ریخته زشت شده چکارش کنم؟ ی کمی هم پوست سرش تاول زده سفید و چروک شده

  1. نویسنده می گوید

   اصلا در مورد این پرنده زبون بسته اطلاعاتی دارین؟ ! شما و باباتون باهم انگاری میخواین بکشینش لابد ! واگذارش کنید به کسی که میدونه نحوه نگهداریشو . پماد آ د بزن به زخم هاش
   سریعا به دامپزشک مراجعه کن

  2. مینا می گوید

   نگران زشت شدنشی واقعا نگران سلامتیش نیستی؟؟؟واقعا که

   1. مهتاب می گوید

    اگه رنگ پر ها عوض شد یا به خاطر بیرون رفتن انتهای پر تیره تر شد باید چیکار کنیم؟شامپو مخصوص پرندگان رو نمیشه استفاده کرد برای این مورد؟

    1. admin-ma می گوید

     همه پرها حاوی رنگدانه هستن. این به هورمون ها و مواد شیمیایی موجود در بدن پرنده در زمان بلوغ واکنش نشان می دهد. رنگدانه ممکنه تغییر رنگ بده و یا به طور کلی به رنگ های جدید تبدیل بشه. اگر اینطوری باشه که مشکلی نیست. پرنده شما پراش کثیف شده و تغییر رنگ داده؟

  3. حسین می گوید

   🤣ژل موی شیمیایی رو زدید به پراش؟🤣🤣🤣

 10. ناشناس می گوید

  سلام عروس من مامانم با شوینده شسته چشمش باز نمیکنه چیکار کنم

  1. نویسنده می گوید

   سلام سریعا به دامپزشک مراجعه کنید ممکنه تلف بشه . آخه با شوینده !

 11. Matina می گوید

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی دارم بردمش حمام برای اولین بار یکم از شامپو استفاده کردم مشکلی پیش نمیاد براش ؟؟

  1. Admin می گوید

   توضیحات کافی داخل پست هست

 12. یه دوست می گوید

  سلام من یک عروس هلندی دارم که با شامو شستمش الانم کاملا خیس شده و یه گوشه از قفسه چی کارش کنم

  1. reza می گوید

   با حوله نخی خیلی نرم آروم و با صبر و حوصله خشکش کن

 13. دلنیا می گوید

  سلام من یک عروس هلندی دارم از حمام آمده بود کثیف شد بعد دوباره بردمش حمام انگشتم رو شامپویی کردم یک ذره زدم به قسمت کثیفیش بعد اون قسمتی که زدم حالت خشک شده بود
  تر خدا راهنماییم کنید دختر ۱۱ سالم شبح تا شب گریه می کنم کمکم کنید خوبش کنم بابام هم نمی برتش دام پزشکی

  1. Admin می گوید

   سلام
   یعنی چی حالت خشک شده ؟ پوستش خشک شده ؟ محیطش رو گرم کن و صبور باش مشکلی پیش نمیاد

 14. فاطمه می گوید

  سلام وقتتون بخیر عروس هلندی من ۳ماهشه خواهرزادم بوسش کرده بالش رژی شده چجوری بایدبشورمش توابم میترسه نمیره

  1. reza می گوید

   سلام خب با دستمال یا حوله نرم نخی به آرامی بشورید
   نیازی نیس که زیر آب بگیریش …. با دستمال و یکم آب در داخل کاسه و … بشورید

 15. سامی می گوید

  سلام من یه مرغ مینا گرفتم بعد چند روز دیدم شپش داره تو گوگل دیدم میگه با شامپو بشوید از دیشب شستمش دیگه سروصدا نمیکنه احساس میکنم غذا هم نمیخوره حالا چیکار کنم باهاش

  1. Admin می گوید

   سلام
   ترسیده ازت ! نباید اینکارو میکردی ! مخصوصا از هر شامپویی نباید استفاده میکردی !
   اگه واقعا شپش هست (روز کاغذ A4 بزار بعد روش پرنده رو بزار و بچلونش ! اگه موجودات ریز سفید افتاد رو کاغذ که در حال حرکت هست، در نتیجه پرنده شپش داره) برای شپش هم اسپری مخصوص هست که باید از کلنیک یا پرنده فروشی یا داروخانه دامپزشکی تهیه کنی. حتما مخصوص پرنده های زینتی مثل طوطی بگیر

   1. ناشناس می گوید

    عروس هلنمدیمو با شامپو شستم حالش بد شده چیکار باید بکنم

    1. admin-ma می گوید

     تو مقاله نوشته شده که نباید از شامپو استفاده کنید. علائمی نداره؟ خشکش کن

 16. ناشناس می گوید

  سلام من یه مرغ مینا گرفتم بعد چند روز دیدم شپش داره تو گوگل دیدم میگه با شامپو بشوید از دیشب شستمش دیگه سروصدا نمیکنه احساس میکنم غذا هم نمیخوره حالا چیکار کنم باهاش

  1. reza می گوید

   سلام برای شپش اگر به داروخانه دامپزشکی میرفتید شما رو راهنمایی میکردن که چطور و با چی بشورید زیاد سخت نبود
   به هر حال بعد از شستشو باید خشکش کنید با یک حوله نازک نرم و نخی و به آرامی جاشم گرم کنید تا سرما نخوره
   احتمال سرما خوردگی هست
   مولتی ویتامین براش استفاده کنید و محیط رو هم یکم گرم کنید

 17. Pm می گوید

  سلام وقتتون بخیر من کوتوله برزیلی لیمویی دارم بچم دو روزه پراش تیره شده انگار دستِ کثیف خورده بهش قسمتای ته بال و دمش مخصوصا که سفیده خیلی تیره شده قشنگ کثیف شده خودش همیشه حموم میکنه ولی این رنگی که شده تمیز نمیشه با چی بشورم اوکی بشه؟با شامپو بچه نمیشه همین ی بارو بشورم؟ممنون🙏🏻

  1. نویسنده می گوید

   سلام مقاله رو بخونید پاسخ سوالتون اومده

 18. حسین می گوید

  سلام.من مرغ عشقم بدنش کلا پر روغن زیتون شده و بو میده براهمین جفتش اصلا نزدیکش نمیشه. با چی بشورمش که تمیز بشه و بو نده؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   شامپو مخصوص بگیر از پت شاپ

 19. محمد حسین می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم وقتی میری پیششان بال هایشان را می‌لرزاند میشه کمکم کنید

  1. Admin می گوید

   سلام
   چجوری میلرزونه ؟ مدل گارد گرفتنه ؟ یا همه ی وقتها بالش در حال لرزشه ؟

 20. Taha می گوید

  یه سوال دیگه هم داشتم ، آیا عروس هلندی با خوردن پلت دیگه نمی خواد سبزیجات بخوره ، چون عروس هلندی من که اصلا سبزیجات نمی خوره و بهش پلت میدم با تخمه کدو و سیب و بادام و گردو (خیلی کم ) برنج و تخمه مرغ آب پز و سیب زمینی پخته و نان و فلفل .
  این رژیم غذایی براش مناسبه ؟
  عروس هلندی من ۵ ماهشه و نر هست .

  1. Admin می گوید

   پلت بخصوص اگه مارک خوبی باشه ، میتونه نیازهای روزانه پرنده رو رفع کنه ولی استفاده از سبزی جات و میوه هم در کنار پلت مشکلی ایجاد نخواهد کرد
   مرغ نده
   گوشت خوار نیست، تغذیه با مرغ مشکل ایجاد میکنه، فلفل چرا میدی ؟؟ اونم اصلا نده
   اره رژیم غذایی مناسبه + کف دریا یا سنگ مینرال + مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی هم حتما استفاده کن

   مورد مهمتر ، هر سوالی رو جای خودش بپرس ! پست شامپو پرنده به تغذیه ارتباطی نداره

 21. Taha می گوید

  سلام خسته نباشید.
  عروس هلندی باید با شکم پر حموم کنه یا شکم خالی ؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   اب و بزار خودش حل میکنه

 22. شیلا می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم یه هفته پیش تو خونه ولش کردم یهو رف رو یه کاسه یکم روغن داشت پراش آغشته شد به روغن
  چندباری با آبپاش حمومش کردم ولی خب خوب نشد اصن
  چیکار کنم تمیر شه؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   با شامپو بچه بشور

 23. Ali می گوید

  سلام وقتتون بخیر من یه عروس هلندی دارم حدود ۴ ماه . همیشه تو خونه بیرون از قفسه بعد ی شب روغن داخل قابلمه روی گاز بود ولی خب روغن داغ نبود افتاد داخلش کامل روغن شد منم با مایع و اب گرم شستمش الان خیلی بی حال شده پر هاش هم کامل بهم ریخته ظاهرش ژولیده شده مدفوعش هم کاملا ابکی شده باید چکار کنم؟

  1. نویسنده می گوید

   سلام سریعا به دامپزشک مراجعه کنید نباید با مایع میشستینش !

 24. ناشناس می گوید

  سلام وقتون بخیر باشه . ما یه کاسکو داریم و اکثرا داخل حمامه و ازاده
  امروز متوجه شدم صابونی که تو حموم بوده رو ریز ریز کرده . نگرانم که از اون خورده باشه … ولی علائم خاصی نداره و من بهش سعی کردم آب بدم بخوره .. الان باید چیکار کنم ؟..یهو نمیره 🙁

  1. Admin می گوید

   سلام
   صابون رو که حتما خورده !
   علائمی نمیده بهش فکر نکنم جای نگرانی باشه
   اما نباید بزاری داخل حموم بمونه چون اونجارطوبت میگیردش و ممکنه خفه بشه !

 25. نجلا می گوید

  سلام وقت بخیر من از اول عروس هلندی ام رو با شامپو بچه میشستم الان ۸ ماهش هست و پرهاش خراب شده مدام می‌کنه خودش را میخوارونه و خیلی پرهای کم و ضعیف داره بردمش دکتر تقویتی داده اما اثر نداشته چیکار کنم رشد هم نداره اصلا و ریزه هست و هیچی نمیگه نه جیغ ن آواز هیچی

  1. Admin می گوید

   سلام
   اولا که شامپو نزن !
   دوم هم اینکه بهش کف دریا یا سنگ مینرال بده
   همینطور مولتی ویتامین مخصوص پرنده زینتی از پت شاپ یا کلینیک دامپزشکی بخر و مرتب طبق برنامه بهش بده
   در کل مولتی خوب بخوره و غذاشم خوب باشه ، پرهاش خیلی مناسب رشد میکنه

 26. من می گوید

  سلام
  من یه مرغ عشق نر دارم که دیشب بردمش حموم فکر کنم یکم چشمش کف شامپو رفته و چشمشو بسته یکم اشک مصنوعی ریختم تو چشمش ولی فرقی نکرده بسته الان باید چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به دامپزشک ببریدش تا کور نشده

 27. ل می گوید

  سلام لطفاً من از شامپو استفاده کردم خالش خیلی بده بدنش سوخته میلرزه. به مامانم میگم بیا ببریمش دامپزشک نمیاد چیکار کنم خوب میشه😢😢😢😢😢😢😢

  1. admin-r می گوید

   باید ببرید دامپزشک

 28. محدثه می گوید

  سلام وقت بخیر . من یه عروس هلندی لوتینو حدود شیش هفت ماهه دارم . یه ماهه اینجاست . خیلی باهامون دوست بود و اهلی شده بود . رفتیم مسافرت ۴ روزه ، دادم به عموم . الان بدنش کاملا چرک شده و خیلی زشت شده. مدام پاش پیش سینش هست و کاملا پفه . هیچ کاری نمیکنه و گوشه گیره . و از همه بدتر اینه که وحشی شده و قهره . واقعا چیکار کنم ؟ تو رو خدا راهنمایی کنید. متشکرم

  1. admin-r می گوید

   در اینطور موارد باید به یک متخصص پرندگان زینتی مراجعه کنید.

 29. پیمان پای برجا می گوید

  سلام قناری هر چند وقت یکبار باید حمام کند

  1. admin-r می گوید

   یک روز در میان باشه بهتره و اکیدا شب نباشه

  2. امیر می گوید

   سلام من یک عروس هلندی دارم کثیف شده بود با شامپو شستمش الان یکی از چشمش باز نمیکنه چ کار کنم خوب شه؟!

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی ببریدش
    یا قطره لازم رو از داروخانه حیوانات تهیه کن
    دفعه های بعدی اصلا از مواد شوینده استفاده نکن ، فقط با اب ولرم بشور

 30. محمد می گوید

  سلام من از اول تابستان عروس هلندی رو میارم بیرون و و فقط از ظهر حدود ساعت ۳ تا ۶ و شب از ساعت ۱۲ تا تقربیا ۱۰ صبح تو قفس هست و بقیه ی روز رو بیرونه و هر وعده که ما غذا میخوریم حتما باید غذا بخوره البته جدا هم خودش دونش رو میخوره همراه ما میوه و سبزیجات هم میخوره
  ولی وزنش خیلی کم شده و روبه کاهش هست
  به نظرم از وقتی که بیرون اومده که خیلی بازیگوش شده
  و درست و کامل غذا نمیخوره
  به دکتر که گفتم گفت مولتی ویتامین بهش بده
  اما وقتی مولتی ویتامین میخوره پاهاش خیلی گرم و نوکش حالت قرمز رنگی پیدا می‌کنه من بهش دیگه نمیدم میخواستم از شما راهنمایی بگیرم که چه کاری انجام دهم تا وزن بگیره و چاق تر بشه

  1. admin-r می گوید

   ممکنه بیماری داشته باشه، ببرش دامپزشک درست و حسابی یا از یه پرورش دهنده باتجربه کمک بگیر.

 31. مرجان می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من پرندم پرهاش خیلی سیاه شده دیگه اون جلوه و قشنگی خودشو نداره
  عروس هلندی من بلد نیست آب بازی کنه خیلی هم سعی کردم ولی از آب به شدت بدش میاد حتی بهم گفتن توی آفتاب برازش خودش حموم می‌کنه ولی نکرد من خودم با اسپری آب میرزم روش ووقتی که من حمومش میکنم تقربیا نصف رو باهم قهره
  حالا هم پرهاش سیاه شده پیگیر بودم که از شامپو استفاده کنم ولی گفتن مضره اصلا نباید استفاده بشه
  میخواستم بهم بگید که از چی استفاده کنم تا پرهاش‌ دوباره قشنگ و زیبا بشه

  1. admin-r می گوید

   از دامپزشک راهنمایی بگیرید بهتره خصوصا کسی که به رفتارهای طوطی سانان آشنا باشه

 32. ناشناس می گوید

  سلام عروس من افتاده دو قابله برنجی که روغن داشته و دمش و نوک بالاش روغنی شده دامپزشکی بردم بخار داده و دوتا دارو هم داده گفته سه روز دیگه با اب ولرم بهش اب بپاشم یعنی روغنش پاک میشه با اب ولرم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله چند بار این کار رو بکنی پاک میشه
   حتما محیطش رو گرم کن و در و پنجره ها رو ببند تا سرما نخوره

 33. نسیم می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم از وقتی خریدمش همیشه تو حالت پر ریزی هست یه دو هفته اس که سه چهار روز یبار با آب ولرم خالی حمامش میکنم و خیلی رشد پرهاش بهتر شده ولی هنوزم پرهاش یکدست و مرتب و خوشگل نیست چیکارش کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تغذیه کافی فراموش نشه
   از پلت مخصوص عروس هلندی استفاده بشه
   غذای پر پروتئین و میوه و سبزیجات داده بشه

 34. فاطمه می گوید

  سلام وقت بخیر
  من یک عروس هلندی لوتینو دارم، خواهرم چون نقاشی سیاه قلم انجام میده عروسم به اتاقش رفته و حالا انتهای بال هاش و کاکولش سیاه شده هرچی هم خودش رو توی آب شسته و حتی اسپری آب پاشیدم بهش تمیز نشده، میشه راهنماییم کنید لطفا که چطور بال هاش رو تمیز کنم

  1. Admin می گوید

   سلام
   مورد سختی هست ، یکم تینر خیلی اروم با پارچه بزن (خواهرتون حتما بهتر میشه مواد از بین برنده رو) بعد سریع پاک کن و با اب زیاد بشور

  2. ناشناس می گوید

   سلام کبوتر هام رفتن تو ظرف روغنی افتضاح شدن باید برای تمیز کردن چه کار کنم راهنمایی کنید ممنون

   1. Admin می گوید

    سلام
    با تاید تمیز کن ، اخر سر هم بهشون شامپو بچه بزن

 35. زهره می گوید

  سلام
  ببخشید من ی عروس هلندی دارم خودش زیر بالش رو خون میندازه و شروع به خونریزی می‌کنه دامپزشک بردمش گفت هر موقع که اینجوری شد از زردچوبه روی زخم استفاده کن
  ولی خوب مگه پرنده چقدر خون داره که هر دفعه خودش پرش رو بکنه
  میشه لطفاً راهنماییم کنید که باید چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا شپش یا قارچ داره
   به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کنید تا داروی لازم رو بدن

 36. Mahdi می گوید

  سلام خسته نباشید من طوطی برزیلی صورت هلویی دارم امروز حمومش کردم با صابون بعد از حموم یکی از چشماش رو میبند و باز نمیکنه و باد کرده چیکار برای انجام بدم

  1. Admin می گوید

   سلام
   دیگه اصلا اینکارو نکن به شدت خطرناک هست
   فقط اب خالی
   اونم نیاز نیست دس بهش بزنی اب و بزار داخل یه ظرف تو قفس خودش ابتنی میکنه
   الان هم برو داروخانه قطره استریل چشمی بخر بریز تو چشمش تا مشکلش رفع بشه

 37. ناشناس می گوید

  سلام من خروس دارم جوجه رنگی بوده و الان ۱سالشه و پراش خیلی چرک و کثیفه و هرروز خودشو میخارونه نیاز هست برای شستنش؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما به کمک اسپری اب ولرم بدنش رو شستشو بده و برای تهیه داروی ضد قارچ و شپش به داروخانه حیوانات مراجعه کن

  2. ناشناس می گوید

   سلام وقت بخیر یه جوجه گنجشک دارم حمامش که کردم از شامپو بچه زدم بهش چشمش یکم ورم کرده احساس میکنم اب تو گوشش رفته چکار کنم لطفا راهنماییم کنین

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    استفاده از شامپو و صابون در حمام پرنده های کلا مضر و خطرناک
    پرنده رو هر چه سریعتر به دامپزشک نشون بدید تا درمان بشه

 38. ناشناس می گوید

  سلام عروس هلندی من افتاد توی ظرف روغن شستم ولی از وقتی روغنی شده پکر شده و بی حالی روغن روی بدنشم پاک نمیشه چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از پرورش دهنده های با تجربه عروس هلندی کمک بگیرید
   به کمک اسپری اب ولرم روغنش رو پاک کنید

  2. ناشناس می گوید

   سلام عروس هلندی منم کلا روغنی شده چیکار کنم تمیز شه با شامپو شستم اما نرفت استرس گرفته فقط عقب و جلو راه میره نمیشه نزدیکش شد

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اصلا نباید از شامپو و مواد شوینده استفاده کنید
    هزار تا مریضی میاره براش
    اب ولرم بذار توی یک ظرف حمام میکنه کم کم میره روغن ها

 39. ابوذر می گوید

  سلام من اردک سفید دارم زیر شکم و سینش چرکی شده و رنگ پرهاش نارنجی شده و هرروز هم خودشو میشوره ولی رنگش تغییر نمی کنه راهنماییم کنید لطفا چطور پاکش کنیم که دو باره پرهای سینه و شکمش سفید بشه

  1. Admin می گوید

   سلام
   ممکنه به دلیل دوران بلوغش باشه
   باید بیشتر دقت کنی ببینی واقعا چرکه یا عادی هست

  2. علی می گوید

   منم دارم. بنظرم بخاطر اینکه زیرشون کثیف میشه بعد میشینه روش😐😂

 40. Eli می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من یه عروس هلندی یه ماهی هست خریدم حدودا چاار ماهشه وقتی خریدم فروشنده گف تخم مرغ آب پز رنده کنید با ارد برنج بهش بدید وقتی اوردمش خونه لب به غذا نزد سپردم به دوستم دوروز بهش سرلاک داد گف فقط سرلاک میخوره.حالا همچنان فقط سرلاک میخوره اونم باید با سرنگ بدم بهش هیچ چیز دیگه ای نمیتونه بخوره نوک میزنه ولی از دهنش میوفته
  میخواستم بدونم همش سرلاک بخوره واسه سلامتیش ضرر نداره؟
  من اطلاع دقیقی از خوراک پرندگان ندارم متاسفانه☹

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مقاله تغذیه عروس هلندی رو بخونید

  2. زهرا دادستانی می گوید

   سلام من دمبه عروس هلندیم را با شامپوبچه شستم ایرادی نداره

   1. Admin می گوید

    سلام
    عزیز مگه گوسفنده دمبه داشته باشه :دی
    دمشو شستی ؟ اشکال نداره سری بعد با اب خالی بشور، شامپو اگه مناسب نباشه ممکنه باعث ایجاد خشکی بشه و در نتیجه پر ها بریزه

 41. میثم می گوید

  با سلام و درود با شما
  امروز در محل کار من یه بچه کبوتر دیدم که الوده به نفت شده کل بدنش رو با مواد تمیز کردم و بعد شستمش میخواستم بدونم باید چکاری براش انجام بدم که زنده بمونه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از چه موادی استفاده کردید؟

 42. علیرضا می گوید

  با سلام خدمت کارشناس محترم ممنون از توضیح بسیار خوب و مفیدتون. بزرگوار یک سوال داشتم. من یک بلبل خرما دارم با یک سال سن.و الان دو ماهی میشه که پرها و بدنش می خاره و پرهای بالش که فکر کنم بهشون شاه بال میگن همه یک طرفشون پر نداره که پرنده در اثر خارش کندشون. حتی ساق شاه بالی که تازه در اومده و هنوز خونیه رو میبینم که از داخل ساقه دوتا پر داره در میاد اینم علتشو نمی دونم(ممنون میشم این قسمتو هم توضیح بفرمایید) .حالا به نظرتون علتش می تونه حمام زیاد باشه؟ اخه بلبل عاشق حمام کردنه و حداقل یک روز در میان حمام میکنه

  1. Admin می گوید

   سلام
   بزارش روی یه کاغذ a4
   بعد بچلونش ! با دستت قشنگ لای موهاش رو تکون بده
   ببین موجود ریز سفید رنگی که حرکت میکنن روی کاغذ میفته یا نه
   اگه سفید ریز افتاد ولی بی حرکت بودن ، از خشکی پوست هست که اذیتش میکنه (به دلیل بیش از حد گرم بودن هوا شاید یا استفاده از مواد شوینده داخل ابش)

 43. نرگس می گوید

  سلام یه عروس دارم خودشو به کردو خاکه کناف مالیده سیاه شده تمیز نمیشه چیکار کنم ؟ با دستماله خیس تمیز کردم نمیره داهی هس تمیزش کنم بدونه اینکه بهش صدمه بزنم؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   جز با اب چیز دیگه ای نزن بهش

 44. شیوا می گوید

  سلام ببخشید من پرندم بال خودش رو کنده و خون ریزی می‌کنه به دامپزشکی مراجعه کردم گفتن اسپری او تی سی بزن به مدت ۲-۳ روز تا درست بشه و لی من روز اول که شروع کردم بال پرندم بنفش شده میخواستم بدونم این رنگ بنفش اسپری از بین می‌ره ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره میره
   به سلامت پرنده توجه کنید که هر چه زودتر خوب بشه

 45. معصومه می گوید

  سلام خواهشا بهم کمک کنید من عروس لوتیتو دارم خیلی کثیفه تنش یه قسمت فردی شد از کثیفی بعد خودش خودش حموم میکنه تمیز نمیشه من ب دامپزشک مراجعه کردم بهم یه اسپری داد گفت تنش اسپری کن موقع حموم من یه بار بدون حموم یه کم تنش اسپری کردم دیدم یه خورده بی حال شد کلا بعد حموم بی حال میشه و برای فردا دیدم خس خس می کنه یکم ولی غذا اینا هم چی میخوره سرحال هم هست مس قبل فقط ابریزش بینی دارا یکم ب نظر شما من از اون اسپری دوباره استفاده کنم ؟؟؟چطور کثیفی پر پرنده رو تمیز کنم دوباره سفید بشه ؟؟؟ خواهش می کنم جواب برین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که اون اسپری رو استفاده نکنی
   علت بی حالی و خس خس از همونه
   موقع حموم و بعد حموم، باید دمای اتاق رو ببری بالا که سرما نخوره
   برای تمیز کردن بدنش میتونی از یک پارچه تمیز و خیس شده با آب ولرم استفاده کنی
   به مرور زمان سفید میشه

 46. سمیه می گوید

  سلام من عروس هلندیم تو سینک ظرفشویی اب از تو ظرف روغنی به پراش زده برای اب بازی بعد بدنش چرب شده یکمی صابون و اب به پراش زدیم بعدم مثل همیشه که حمومش تموم میشه خیسی تنشو گرفتیم ولی الان ساکت شده و میلرزه من خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا زیادی خیس مونده و سردشه
   بهتر که به دورش حوله بپیچید و در یک مکان گرم قرار بدید تا بدنش کاملا خشک بشه

 47. . می گوید

  سلام وقت بخیر
  من بیرون یه پرنده پیدا کردم ک بالش شکسته شده بردم دامپزشکی گفتن نمیتونن جراحی اش کنن
  خیلی بالش خشک بود منم یکم روغن بهش زدم بعد دیدم که خیلی چرب شد بعد با شامپو شستم یه طرف بالشو 🥲🥲
  الان انگار پرای اون سمتش و سرش چسبیده بهش یجوری شده و خیلی کم شده پرای اون قسمتش چیکار باید کنم ؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به دامپزشک مراجعه کنید و خودسرانه کاری انجام ندید

 48. سهیل می گوید

  سلام من فنچ و مرغ عشق و عروس هلندی دارم به تازگی پرنده ای وارد شده که انگار شپش داشته و بقیه گرفتن نمیدونم همه آلوده شده اند یا نه برای همین همه رو روغن نباتی زدم و هر روز آب و سرکه سیب یا برگ تنباکو داخل آب میریزم و اسپری میکنم و زیر قفس هم نفت پاچیدم.خانه رو هم اسپری حشره کش زدم میخواستم بدونم تا چند روز این کار رو تکرار کنم و برای از بین بردن چربی روغن نباتی چه کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که به داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید و اسپری مخصوص حشرات پرنده ها رو بخرید

 49. نرگس حسینی می گوید

  سلام و عرض و خسته نباشد من به اشتباه و بدون اگهی عروی هلندی را بردم حوم و شستم و انگار شامپو وارد چشم سمت راستش سده و الان چشمم را میبنده و بی تحرک شده و غذا نمیخوره میشه لطفا یه راهنمایی کنین که الان چیکار کنم 🙏🙏🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی لازمه رو تجویز کنن

 50. سروشان می گوید

  با سلام چند روزه یکی از آشنایان بهم یه عروس ماده ۴ ساله دادن ک تمام پر های روی غده و زیر بال و پهلو هاش ریخته و پر کنی میکنه چند وقتی سرچ کردم و انگار کبد چرب داره برا همین تقذیه ش رو چند وقته دارم کنترل میکنم. اینکه غدش خشک شده درمانی داره؟ مثل اینکه قبل اینکه اینجور بشه پشت سر هم تخم گذاری کرده ربطی داره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید هم به دلیل افسردگی و بی توجهی صاحبش باشه
   حتما این مورد رو به دامپزشک مراجعه کنید اگر از کبد چرب نباشه ، قطعا از افسردگی هستش
   و باید به پرنده توجه بیشتری بشه یا اینکه به صاحب قبلیش برگردانده بشه

 51. سیامک می گوید

  با سلام خسته نباشید
  من حدود۷ ماه قبل یه جفت قناری نر و ماده رسمی بلند گرفتم که توی یه اتاق مجزا با دمای مناسب و نور عالی دور از سر و صدا و به موقع به خوراکشون میرسم انواع میوه و هفت دان شاهدانه مولتی ویتامین تخم مرغ خلاصه خوب میرسم ولی با اینهمه از روزی که آوردم خونه اصلا نمیخونه و تمایلی ندارن آماده بشن جوری که آدم میگه تولک هستن ولی تولک این مدت زمان نمیشه
  میشه لطف راهنمایی کنید چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از نر و ماده بودن اونا مطمئن هستید؟
   آیا لانه دارن؟
   داخل لانه رو با چی پر کردید؟

   1. سیامک می گوید

    بله نر و ماده هستن ولی چون آماده نشدن که جفت بندازم لانه بذارم.

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     لانه رو بذارید و غذای کافی بهشون بدید تا کم کم برای جفت گیری در فصل بهار اماده بشن

 52. طراوت می گوید

  سلام من عروس هلندی مو با شامپو حمومش کردم شامپو رفت توی دهنش الان خیلی حالش بده لطفا بهم بگین الان روی پای خودش وایساده راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خدا کمکش کنه پرنده بیچاره رو
   به جای کامنت دادن به دامپزشک مراجعه کنید تا از دست نرفته

 53. Aida asghari می گوید

  سلام وقت به خیر من تازه دوهفته است یه عروس هلندی گرفتم نمیدونم نره یا ماده گفتن ۴ماهه هستش الان کاملا به هم عادت کرده و دستی شده من کلی برای حرف زدنش وقت میزارم وقتی خوراکیه مورد علاقش رو بهش نشون میدم خودش و هرجا باشه میرسونه ووقتی اسمش وسلام رو میگم شروع میکنه به سر تکون دادن وممتد یه صداهایی از گلوش خارج میشه انگار که میخواد تکرار کنه به نظر شما میتونه نر باشه یا واکنشش طبیعیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای تشخیص نر و ماده بودنش حتما مقاله زیر رو بخونید
   تشخیص جنسیت عروس هلندی
   به تمرین ادامه بدید کم کم سخن گفتن رو یاد خواهد گرفت

 54. Mr.x می گوید

  درود وقت بخیر
  عروس هلندی دارم که به دلایلی برای درمانش به دام پزشکی مراجع کردم و ایشون پمادی تجویز کردن و نتیجه هم گرفتم
  اما پر و بالش چرب شده و جلوی زشتی به پرنده داده چه روشی وجود داره تا چربی های روی پر و بالش رو از بین ببرم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر پرنده تون کاملا خوب شده می تونید به کمک یک پارچه تمیز و خیس ، پماد رو پاک کنید
   ولی اگر هنوز کاملا خوب نشده به درمان ادامه بدید

 55. ج می گوید

  سلام من متاسفانه با شامپو بچه شستم عروس هلنديمو شامپو تو چشمش رفته يك چشمشو باز نميكنه از صبح چيكار بايد بكنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به دامپزشک مراجعه کنید
   شامپو خیلی خطرناک احتمال اسیب دیدن چشمش هست
   این همه میگیم شامپو خطرناک و از اب خالی استفاده کنید برای همچین روزیه

 56. آرمیتا می گوید

  من کاسکوم ناخونش خورده تو چشش الان نمیتونه چشاش رو باز کنه اگر هم بخواد باز کنه به سختی باز میکنه اونم نصفه ولی کاملا معلوم هست که ناخونش خورده تو چشش و جای ناخونش معلومه رو سفیده ی چشش باید چی کار کنم ترو خدا بگید😭😭😭

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دامپزشک دامپزشک دامپزشک
   چرا هر چیزی رو کامنت می کنید، در این جور موارد باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید

 57. مهرناز می گوید

  سلام من عروس هلندی دارم و پرواز نمیکنه چون صاحب قبلی فقط توقفس نگهش داشته الان ک میپره کمی زیر بالش زخم میشه خون میاد یا نمیدونم خودش میکنه خون میاره بدنشو جدیدا هم یکسره پوسته پوسته و پرزای ریز از بدنش میریزه چیکارش کنم زیر بالش هم پرای خیلی ریز داره و خالیه ممنون میشم کمکم کنید.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا وارد دوره پر ریزی شده یا اینکه دچار قارچ شده
   بهتر که به یک دامپزشک مراجعه کنید تا حیوون بیچاره بیشتر از این زجر نکشه

 58. مری می گوید

  اشتباهی تو ظرف غذای مرغ عشق ما یه قطره مایع ظرفشویی ریخته. بعد جوجه اش مریض شده. چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به دامپزشک مراجعه کنید تا از دست نرفته

 59. رسول می گوید

  سلام کبوتر خانگی دارم تخم گذاری کرده اب برا آبتنی براشون بزارم یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا زمانی که روی تخم ها میخوابه نباید اب تنی کنن چون ممکن تخم ها خیس بشه و به جوجه تبدیل نشه
   محیط اروم و بسیار گرمی رو برای کبوتر ها فراهم کنید.

 60. سالار می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من دیروز دو عدد فنچ خریدم .
  چون کثیف بودن با آبی که توش شامپو ریخته بودم حدود ۱۰ ثانیه شستمشون ( آب هم اصلا به سر و گردنشون نزدم ، فقط بال ها و دم رو شستم )
  ممکنه در آینده مشکلی پیش بیاد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره اینکارو نکنید دیگه و سری بعد اب بزارید خودشون اب تنی میکنن
   فکر نکنم با یبار مشکلی بوجود بیاد

 61. حدیث محمدی می گوید

  سلام من یه اشتباهی کردم و ملنگو ۴ ماه خود را حمام بردم و شامپو زدم بهش یه مقدار کمی از شامپو رفته به یه چشمش الان بیشتر اوقات چشمشرو میبنده چشمش قرمز شده میشه راهنماییم کیند ببرم پیش دامپزشک؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله حتما ببر دامپزشک تا داروی مناسب رو بده
   اصلا نباید پرنده ها رو با شامپو و مواد شوینده بشویید حتی اگه شامپو بچه باشه

 62. آآ می گوید

  سلام ببخشید ما پرنده رو با شامپو بچه شستیم.
  خطرناکه؟ چیکار میتونیم انجام بدیم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله خیلی خطرناک
   احتمال کوری چشم ، اسم و یا حتی مسمومیت و مرگ وجود داره
   در صورت وجود علایم سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

 63. M می گوید

  سلام خسته نباشید من امروز عروس هلندی ام رو با شامپو بدن شستم و بعد خشکش کردم و بعد از یکی از دوستانم پرسیدم و گفت که خیلی مضر هست حال باید چه کاری انجام بدم ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای درمان پرنده به دامپزشک مراجعه کنید و یا از پرورش دهنده با تجربه عروس هلندی کمک بگیرید
   احتمال مسمومیت و حتی مرگ پرنده است

 64. R می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک مرغ مینا دارم تقریبا ۳ ماهش هست
  دیروز ی چیزی فلزی خورد برای اینکه بیارتش بالا بهش روغن زیتون دادم ک خوشبختانه امروز بالا آوردش ولی یکم از روغن زیتون ریخت روی پر های گردنش براش اب گزاشتم و اب بازی کرد ولی پاک نشده میشه بیشتر از یک بار در روز حموم کنه؟؟
  باید چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان تمیز میشه عجله نکنید
   هر دو روز یکبار اب تنی کنه و در و پنجره ها رو ببندید و کولر رو خاموش کنید تا سرما نخوره

 65. محبوبه می گوید

  سلام دیروز عروسم میخاست خودشو بشوره خودشو یهو انداخت تو مایتابه روغن و اب کثیف بعد دمشو یکم از پراش روغنو جذب کرده الانم ک خشک شده هنوز دمش چربه خیلی نگرانم ب نظرتون چکار کنم تمیز شه لطفا راهنمایم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونو داخل ظرف اب ولرم قرار بدید تا خودشو بشوره
   اگر این کار رو نکرد ، به کمک اسپری اب ولرم خیسش کنید
   هر چند روز یکبار این کار رو بکنید تا روغن کاملا پاک بشه
   دقت کنید که اصلا و ابدا از مواد شوینده و شامپو استفاده نکنید حتی شامپو بچه هم استفاده نکنید
   فقط باید اب خالی باشه ، چون مواد شوینده باعث کور شدن و یا مرگ عروس هلندی خواهد شد.

 66. محمد می گوید

  سلام عروس هلندی من حدودا ۵ ماهشه از یک و نیم ماهگی که خریدمش تاحالا حمام نبردمش فقط یکی دوبار با اسپری آب خیسش کردم و بلافاصله با سشوار خشکش کردم ولی انگار خوشش نمیاد و تقریبا زیاد هم خودش رو میخارونه و پرهاش رو قبلا بیشتر می‌کند و الان چجوری بشورمش که انقدر زیره بغل و پشتش و…. نخارونه؟ از مغازه پرسیدم گفت شامپو شست شو دارم تو حمام بشورش ولی نخریدم. به نظر شما چیکار کنم چطوری بشورمش؟ و امکان داره که انگل با شپش داشته باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شامپو ها براشون مضر و ممکن باعث خفگی و یا مسمومیت بشه
   ابتدا در و پنجره ها رو ببندید تا باد نیاد
   بعد بخاری رو روشن کنید و جلوی پرنده یک ظرف اب قرار بدید
   بعدش با اسپری اب ولرم تمام بدنش رو بشویید ، اینقد که بالهاشو تکون بده برای تمیز کردن خودش
   محیطش حتما باید گرم باشه تا سرما نخوره
   بعد از چند دقیقه اسپری کردن ببینید که پرنده از ظرف اب برای استحمام استفاده میکنه یانه
   اگر نکرد می تونید ظرف رو بردارید و پرنده رو حوله پیچ کنید تا خشک بشه
   نیازی به شسوار هم نیست
   تا زمان خشک شدن پرنده نباید در و پنجره ها رو باز کنید.

 67. s می گوید

  سلام وقت بخیر
  مرغ عشق من ۱ هفته قبل تخم پیچ شد و مجبور شدم به بدنش روغن زیتون بزنم ولی پرهاش چرب شده .ابتنی هم کرده ولی انگار چربی روی پرش نمیره و پرهاش،مخصوصا پرهای زیر بالش به هم چسبیده و نمیتونه درست پرواز کنه.میشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم؟
  تشکر از لطفتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر بود روغن زیتون رو توی غذاش میریختید تا به نرم شدن روده هاش کمک کنه
   به هر حال برای از بین بردن این روغن زیتون باید پرنده رو با استفاده از اسپری اب ولرم استحمام بدید
   ابتدا در و پنجره ها رو ببندید و دمای اتاق رو تا ۳۰ درجه بالا ببرید تا پرنده سرما نخوره بعد با اسپری اب بدنشو بشورید، بعدش پرنده رو حوله پیچ کنید تا کاملا خشک بشه و سرما نخوره

   1. s می گوید

    سلام .ممنون از جوابتون… میتونم از کف شامپو بچه استفاده کنم؟
    و ۱ مورد دیگه اینکه پرندم بعد از این ماجرا ضعیف شده با وجود اینکه بهش میرسم ،مولتی ویتامین و غذا میدم ولی خیلی لاغر شده.میشه لطفا بگید باید چکار کنم تا سرحال بشه؟
    خییییلی ممنون از وقت و انرژی که میذارید و جواب میدید

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نه اصلا از مواد شوینده استفاده نکنید برای پرنده مضر و ممکن دچار خفگی بشه
     به مرور زمان خوب میشه ازش مراقبت کنید.

 68. لاله ادیب می گوید

  سلام من یه اشتباهی کردم امیدوارم هیچ کس این کاررو نکنه من یه کاسکودارم برده بودم حموم دوش بگیرمش دستم کف شامپو بود دستم رو پشت گردن کاسکوم گرفتم ‌شستم همون لحظه بود دیدم جاهایی که دستم رو شستم یعنی روبازهای کاسکوی خوشگلم همشون سیا ه شد مثل پر کلاغ زود شستم وآب گرفتم ودر آوردمش بال‌هاشون خشک کردم حالا بالهای کاسکو دورنگ شده ‌خیلی بد ترکیب شده نمی دونم چی کار کنم از کارم خیلی پشیمونم

 69. بابک می گوید

  سلام
  برای تمیز کردن کاکل مرغ لهستانی راهی پیشنهاد میکنین؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از اسپری اب ولرم استفاده کنید
   بعدش با حوله یا پارچه تمیز کنید.

 70. مهسا می گوید

  سلام من یه عروس هلندی۴ساله دارم ، شبا موقعه خواب منقارش رو ب هم میزنه و یه پاشو هم تو شکمش جمع میکنه بااینکه دمای محیط هم گرمه بخاطر سرما میدونم نیست دلیلش چیه؟؟
  و اینکه خودش تو ظرف مخصوصش حمام میکنه اما چون ازاده توخونه همش نوک دمش سیاه شده و با حمام کردن هم نمیره چیکار باید کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با استفاده از دماسنج دمای محیط رو بسنجید
   باید بین ۲۵ الی ۲۷ درجه باشه
   از اب و غذای کافی استفاده کن
   و با مشورت دامپزشک بهش مولتی ویتامین بده

 71. امیرعلی می گوید

  سلام من یه عروس هلندی ۶ ماهه دارم همش خودش رو تمیزمیکنه یعنی میارمش رو رو شونم میزارم هی خودش رو تمیز میکنه و بعد خودشو تکون میده کلی پر میریزه من اومدم حمومش کردم و حتی با قفسش جلو افتاب هم گذاشتم ولی باز هم همونطور هست چی کار کنم تا بهتر بشه اخه قبلا خودش رو انقدر تمیز نمی کرد بعد یه سوال دیگه هم داشتم عروسم هی پر دمش روتمیز میکنه دمش هی پراش کنده شده چی کار کنم یعنی دوباره درست میشه دمش یا نه .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا وارد دوره پر ریزی شده
   از مواد غذایی دارای پروتئین مثل تخم مرغ اب پز و سینه مرغ آب پز شده استفاده کن

  2. sarina می گوید

   سلام منم این نشکل و دارم عروسم یه سالشه پر نمیریزه خیلی کرک ازش میریزع و‌همش خودش و‌میخارونه
   پراش هم یه جوری شده انگار سربالاش خیسه یکم بهم چسبیدع

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    احتمالا وارد دوره تولک شده
    اگر خیلی خودشو میخارونه شاید نشانه بیماری قارچی باشه
    برای تهیه دارو به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کن

 72. جواد یارمحمدی می گوید

  سلام.
  ممنون از مطالب جالب و کاربردی شما.
  من یه قمری دارم از بچگی به دلیل شکستگی و بد جوش خوردن بالش نتونسته پرواز کنه و با ما زندگی کرده و بزرگ شده، مدتیه بالهای قسمت دم کنده میشه و خون میاد این خونها ریخته روی پرهای زیریش و خشک شده الان مثل سنگ سفت شده سعی کردم با آب و بعد شامپو بچه بشورم تا پاک بشه اما نشد واقعا مثل سنگ شده، راهی هست برای پاک کردن این خونهای خشکیده؟! ممنون میشم از راهنمایی تون.

  1. ادمین می گوید

   سلام کمی آب ولرم بریزید روش و مالش بدید
   روش خاصی وجود نداره با اب گرم و ولرم فقط میشه حلش کرد
   همشم یک جا کنده نمیشه کم کم

 73. عقیل رفیعی می گوید

  سلام.عروس هلندی من خودش میخارونه.بعصی وقتا ی چیزی کوچکی از خودش میکنه وجیغ میزنه و تند راه میره.الانم پرهای زیر بالش ریخته.علتش چی میتونه باشه؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا شپش
   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی لازم رو بدن
   یا به داروخانه حیوانات سر بزنید و براشون توضیح بدید

 74. علی می گوید

  سلام خسته نباشید یک مرغ عشق داشتم کنه گرفته بود یکی از دوستام گفت باشامپو بچه بشورش منم همین کارو کردم فقط کمی از شامپو رفت داخل دهانش الان داره خودش و به قفس میزنه باید چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اب و غذای کافی در اختیارش بذار
   دمای اتاق رو ببر بالا و در و پنجره ها رو ببند تا سرما نخوره
   اصلا از شامپو یا مواد شوینده استفاده نکنید
   بهتر که با اسپری اب ولرم هر روز استحمامش بدید
   اگر وضعیت بدتر شد به دامپزشک مراجعه کنید

 75. علی بابا می گوید

  سلام، ممنون از مطالب خوب و مفیدتون🙏🌹
  بنده دوتا جوجه عروس دارم حدود ۲۰ روزه، چون خیلی کوچک هستن و توانایی نگهداری و رسیدگی به خودشون و پر هاشون رو ندارن و بعضی وقتها موقع تغذیه با سرلاک امکان کثیف شدن هستش، میشه آب اسپری کنم برای تمیزی؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله می تونید
   به شرطی که اب کاملا ولرم باشه و دمای اتاق رو ببرید بالا
   هم چنین در و پنجره ها رو ببندید تا جوجه ها سرما نخورن

 76. زهرا می گوید

  سلام،خسته نباسید،ممنون از مطالب مفیدتون،من کاسکوم رو حمام کردم وباشامپو بچه که داخل اسپری آب (مقدار کم)ریختم شستمش،الان حدود ۱۰ساعته مدام یکی از چشمهاش رو میبنده.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا شامپو رفته تو چشمش و میسوزه
   اصولا نباید پرنده ها رو با شامپو یا مواد شوینده استحمام بدید
   اتاقش رو گرم کنید و ببرید کنار بخاری یا شوفاژ تا سرما نخوره
   چند بار با اسپری اب ولرم صورت و چشماش رو بشور تا شامپو رو بشوره

   1. زهرا می گوید

    سپاس گذارم از پاسخ گویی شما.🙏🌺🙏

 77. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید
  به موهای سر عروس من رژلب مالیده شده چطوری میتونم پاک کنم دستمال نم دار هم کشیدم ولی نرفت

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با اسپری اب ولرم خیسش کنید بعد با دستمال تمیز کنید.
   دمای محیط رو ببرید بالا تا پرنده سرما نخوره

 78. Zeinab می گوید

  سلام.وقتتون بخیر.خیلی ازتون متشکرم به خاطر اینکه اطلاعات مفیدی قرار دادید و جواب سوالات رو هم میدید.
  عروس هلندی من تقریبا ۳ماهشه و متاسفانه کثیف شده و تازگیا پراهاشو هم میکنه.
  ظرف آب که براش میذارم خودشو نمیشوره.به همین دلیل مجبور میشم تو ظرف خودم بشورمش و اینکه وقتی میارمش بیرون خودشو خشک نمیکنه.یعنی تکون نمیده خودشو و با اینکه اتاق رو هم گرم میکنم و با آب ولرم میشورم اما بازم‌میلرزه.نظر شما در این باره چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده رو کنار بخاری بذارید تا کمتر سردش بشه
   بهتر بود که از اسپری اب استفاده می کردید

 79. سوگل می گوید

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی دارم ، آیا اون لایه هایی که دور پراش هستند همون روغنند یا شور هستند ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   عروس هلندی تون چند ماهشه ؟

 80. محمد می گوید

  سلام من به اشتباه عروسم رو با صابون شستم پرش خشک شده حالا چیکار کنم؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اتاق رو گرم کنید و در و پنجره ها رو ببندید تا سرما نخوره
   بعد با اسپری اب ولرم پرهاشو خیس کنید تا خودش رو تکون بده اینجوری صابونش میره

 81. علی می گوید

  سلام مطالب مفیدی که به اشتراک می‌گذارید و پاسخگویی سریع شما باعث شده محبوبترین و معتبرترین سایت پرورش پرندگان از نظر من باشید و به تمام فامیل و دوستانم توصیه میکنم حتما به سایت شما مراجعه کنند مرغ های من همیشه از اب فرار میکنند انگار که علاقه ای به حمام کردن ندارند
  ایا مرغها نیاز به حمام کردن دارند؟ اگر دارند به چه صورت باید حمام کنند؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ممنونم لطف دارید
   برای حمام کردنشون می تونید از اسپری اب ولرم استفاده کنید
   البته محیطشون باید کاملا بسته باشه و بخاری هم روشن باشه تا سرما نخورند

   1. علی می گوید

    اینی که فرمودید برای ۳۰،۴۰ تا مرغ کفایت نمیکنه من یکی یکی بیام تمیز کنم محیطو هم گرم کنم برای تعداد بالایی مرغ چه پیشنهادی دارید

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر وقت کافی داشته باشید می تونید این کار رو بکنید به شرطی که محیط رو کاملا گرم کنید تا سرما نخورند.

  2. نسیم می گوید

   سلام عروس من امروز فرار کرد کوچه خوشبختانه تونستم بگیرمش فقط پرهاش گرد و خاک شدن میتونم از شامپوی مخصوص پرنده ها استفاده کنم یا اونم مضر هستش ممنونم از پاسخگوییتون

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    نیازی به شامپو نیست
    اب ولرم رو روی پرنده اسپری کنید خودش ، خودشو تمیز میکنه
    البته در و پنجره ها رو ببندید که سرما نخوره

 82. ادمین می گوید

  سلام ببخشید عروس هلندی من امروز با ریکا شستمش یکی چشمش قرمز شده میشه راهنمایی کنین که چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نباید با مایع دستشویی ، ظرفشویی ، شامپو ، صابون و… پرنده ها رو بشویید اونا حساسن و احتمال مسمومیت هست
   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی لازم رو تجویز کنه

 83. iman می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  عروس هلندی ما امروز رفت تو خورشت 🙂 نصفش زرد شده خورشته هم روغنی بوده کامنت ها رو خوندم میگفتید با اسپری اب ولرم بشورم
  ولی این چربی و رنگ زرد فکر نکنم با اسپری اب گرم بره!
  همون لحظه با آب ولرم دسامو خیس کردم و مدام تمیزش کردم ولی جواب نداد
  محلولی چیزی ندارن که چربی رو از بین ببره و به پرو بالش صدمه نزنه ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که در این مورد از یک متخصص یا پرورش دهنده با تجربه سوال کنید
   چون شوینده ها براشون ضرر داره و در این مورد امکان راهنمایی وجود نداره

 84. ریکو می گوید

  سلام خسته نباشید پرنده عروس من ۵۰روز داره خیلی هم خودش رو خارش میده من میترسم ببرمش حموم چون بچه هست عیبی ندارد ببرمش حموم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با اسپری اب ولرم حمومش بدید
   حتما دمای اتاق رو ببرید بالا
   در و پنجره ها رو ببندید
   و پرنده رو کنار بخاری بذارید تا زود خشک بشه

 85. دانیال می گوید

  منظورم این هستش که چون لوتینو هست همه ی کثیفی ها رو بدنش پیدا هست وگرنه زخمی نداره فقط او چرک ها یا بهتره بگم کثیفی ها از رو بدنش نمیره و بخاطر همین هر چقدر میشورم پرهاش تمیز نمیشن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با اسپری اب ولرم تمیزش کنید
   قبلش حتما در و پنجره ها رو ببندید و کنار بخاری بذاریدش تا سرما نخوره

 86. دانیال می گوید

  ولی متاسفانه بیش از چهار پنج بار با آب شستم ولی نرفت اصلا و همون طوری چرک ها رو بدنش هست

  1. ادمین می گوید

   منظورتون از چرک چیه ؟ زخم داره رو بدنش ؟ چه چرکی هست که با آب نمیره ؟! بیشتر توضیح بدید شاید مشکل از جای دیگه ای باشه

   1. potterhead🌝💕 می گوید

    سلام … من عروس هلندیم خیلی سیاه شده پر هاش
    چیکار کنم
    هر چقدر هم حموم میبرم تمیز نمیشه😕

    1. ادمین می گوید

     سلام
     خوب اگه تغییر رنگ داده که با حموم رفتن درس نمیشه !
     تغییر رنگ در فصول مختلف بخصوص زمانی که پرنده احساس میکنه برای جفتگیری اماده هست ممکن هست که بعدا هم برمیگرده به رنگ قبلیش
     صبور باشید

    2. Nilan🤍 می گوید

     سلام وقتتون بخیر عروس هلندی من امروز رفته بود تو روغن(روغن کاملا سرد بوده)فکر کرده بود آب هستش،بردمش حمام ولی هنوز پرهاش روغنیه چکار کنم؟آیا مشکلی براش پیش میاد؟

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      به مرور زمان که حمام بکنه ، روغن از بین میره
      همیشه توی قفسش کاسه اب ولرم و تمیز برای استحمام قرار بدید
      پنجره ها رو ببندید و کولر رو خاموش کنید تا سرما نخوره

 87. دانیال می گوید

  سلام دوست عزیز من یه عروس هلندی لوتینو دارم که متاسفانه بدنش پره چرک هستش و نمی دونم باید چی کار کنم که این چرک ها رفع بشه ممنون میشم بگید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می تونید با اسپری اب ، پرهاشو اب پاشی کنید
   البته ابتدا دمای محیط رو ببرید بالا و در و پنجره ها رو ببنیدید تا سرما نخوره
   از شامپو استفاده نکنید چون مشکل ساز میشه یا قبلش با دامپزشک مشورت کنید.

 88. امیر می گوید

  سلام عروس هلندی افتاده تو سطل شامپوفرش الان یک چشمشوخوب باز میکنه درضمن باشامپوبچه اونوحموم دادم میشه راهنمایی کنی چیکارکنم فکر کنم شامپوفرش رفته توچشمش

  1. ادمین می گوید

   سلام
   با اب ساده باید بشورید ، اگه افاقه نکرد با قطره استریل چشمی این کار رو بکنید و یه قطره بریزید
   اگه اونم افاقه نکرد ببرید دامپزشکی

   هیچوقت پرنده رو با شامپو نشورید ، براش یه ظرفی بزارید خودش ابتنی می کنه

 89. پرستو می گوید

  سلام صابون رفته تو چشم پرنده میشه راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با اسپری اب ولرم چشمش رو بشویید خوب میشه

 90. مریم می گوید

  سلام
  عروس هلندی من ۶ ماه داره که از یک ماهگی با من بوده و از ابتدا در خونه رها بوده و اصلا قفس نداشته و حتی وعده های روزانه غذایی با ما سر سفره می شینه و از ظرفمون غذا میخوره. به نظر کاملا سلامت و در برنامه غذایی تخم کتان، تخم افتابگردان، ارزن، پسته خام، سبزیجات، کنجد روی نان و برنج و جوانه گندم و ماش داره . چون در قفس نیست و آزادانه تو خونه پرواز میکنه خیلی خودش رو کثیف میکنه . از طرفی از اب و شستشو هم خیلی بدش میاد. الان براش‌قفس بگیرم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یه قفس نسبتا بزرگ براش بگیرید ، درش باز باشه و داخلش لونه باشه و وسایل اسباب بازی مثل تاب و اینه و …
   ببینید خودش میره داخل قفس یا خیر
   اگه نرفت به زور اقدام به گرفتنش نکنید ، اروم بگیرید و قرارش بدید داخل قفس
   هر چند در اسارت بودن بسیار سخت خواهد بود براش
   داخل قفس اب برای اب تنی هم براش قرار بدید

 91. علی می گوید

  سلام امروز عروس هلندی رو حمام کردیم با شامپو الان یک چشمش اشک میکنه و بازش نمیکنه لطفا راهنمایی میکنین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از شامپو بچه استفاده کردید؟

 92. roya می گوید

  سلام
  من یک کبوتر دارم که خیلی وابستمونه و خب خیلی نازش میکنیم(خود پرنده هم این نوازشو دوست داره )اما چون سفیده پراش خیلی چرک شدن اونو هم نمیشه با شامپو بچه کم شست؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با اسپری اب گرم بشویید
   البته دمای اتاق رو بالا ببرید و اونو بیارید کنار بخاری تا سرما نخوره

 93. mahdieh می گوید

  سلام مینای من ۶ ماهشه ؛ خیلی بهش رسیدگی میکنم قفسش رو هر روز تمیز میکنم و زیاد هم آبتنیش میدم یه ظرف مخصوص داره مثل وان ، آب با دمای متعادل میریزم خودش عاشق آبتنیه میدوعه خودشو میندازه توش و پر هاشو تمیز میکنه و خیس خیس میشه بعد سریع میارمش کنار شوفاژ تا زمانی ک خودشو خشک کنه و پرهاش و مرتب کنه .
  اما یه چیزایی مث شوره ی سر لا به لای موهاش هست مدام خودشو می خارونه هی پاشو میاره بالا و سرشو میخارونه خیلی نگرانشم دوس ندارم اذیت بشه .
  ب نظر شما باید چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فک کنم شپش داره
   به متخصص یا دامپزشک مراجعه کنید تا داروی مناسب رو تجویز کنه

 94. فیروزه می گوید

  سلام، عروس هلندی من امشب پرید روی ناخن های لاک زده ام و پرهاش لاکی شد، چطور پاکشون کنم،. خطر ناک نیست؟ پرهای قسمت زیرین بالش رنگی شد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خودش خشک میشه به مرور زمان کنده میشه
   نیاز به انجام کار خاصی نیست

 95. علی می گوید

  سلام عروس هلندی من۳ماهه هست وامروزافتاده توابگوشت وکثیف شده خداراشکرحالش خوبه امایکم حالت سرماخوردگی داره وتاحالاحمامش ندادم ایاابگوشتی باشه اشکال داره یاحتمابایدحمام کنه البنوهس شده بلبل 😐

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در و پنجره ها رو ببندید ، دمای اتاق رو ببرید بالا و با کمک اسپری اب ولرم بدنش رو تمیز کنید
   بعدش با با حوله بدنش رو خشک کنید تا زمانی که کاملا خشک نشده باید کنار بخاری باشه

 96. مینا می گوید

  سلام نمیدونم هنوزشماودر این قسمت پاسخگو سوالات هستین اما ممنون میشم اگه به منم کمک کنین.عروس هلندی من توی ظرف روغن افتاد و حسابی چرب شد.بعد از استحمام جای گرم گذاشتمش و با فاصله دور با سشوار خشکش کردم.از اون روز به بعد عروس من دور چشماش قرمز شده و مثل قبلش نیست.به نظر شما چکار‌باید بکنم براش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا عفونت کرده
   به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی لازم رو بده

 97. فاطمه می گوید

  سلام من یک جوجه مینا ۲۹ روزه گرفتم دستی هم شده ولی وقتی حرفم را گوش نمیکنه ویا مثل دیشب به دستم نوک زد وخون امد منم کردمش تو قفس وکتکش زدم به مدت ۳ ساعت هم اب وغذاش را برداشتم و۳ طرف قفسش را پوشاندم ولی بعد از ۳ ساعت غذاش را گذاشتم بعدشم گرفتم نازش کردم خواستم ببینم اینگونه تربتیتم درست هست یا نه لطفا توضیح دهید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بچه نیست که اینطوری تربیتش می کنید 😀 ، با این کار پرنده بیشتر از شما میترسه و بیشتر نوک میزنه
   باید با غذا دادن ، حرف زدن ، ناز کردن و… اعتمادش رو به دست بیارید، اگر نوکتون زد تا یکی دو هفته دستتون رو تو قفس نبرید تا اعتمادش به دست بیاد

 98. رسول می گوید

  سلام عروس هلندی ۴۰روزه دارم امروز افتاد تو مایتابه روغن داغ م بود فقط زیر سینه ش با سرپر و دمش روغنی شده زرد شده چون زرچوبه داشت تو روغن زود درش اوردم باید چیکا کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دمای اتاق رو ببرید بالا
   در و پنجره ها رو ببندید
   با استفاده از اسپری اب ولرم
   به ارامی اب رو روی پرنده اسپری کنید و تمیزش کنید
   بعدش حتما باید خشک کنید تا سرما نخوره

 99. فرشته می گوید

  من کاسکو دارم به بدنش روغن مالیدم بخاطر شپشاش دوبارحمام کردم ولیهنوز روغن مونده روبدنش م پرای بزرگش میوفته چیکارکنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده رو با اسپری اب ولرم و شامپو مخصوص طوطی ها شستشو بدید
   حتما در و پنجره ها رو ببندید تا سرما نیاد و دمای اتاق رو تا ۳۰ بالا ببرید ، بعد استحمام حتما با یک سشوار خشکش کنید تا سرما نخوره
   برای درمان سریعتر حتما به دامپزشک مراجعه کنید

 100. ستاره می گوید

  سلام من یه عروس هلندی ماده ۳ ماهه دارم چند روزه که خریدمش هنوز ازم میترسه خیلی پر های خودش رو تمیز می کرد من هم چون حمام نمیکرد بهش آب اسپری کردم و مقداری خیسش کردم ولی الان میلرزه و خودش را تمیز نمی کنه و پف کرده چه کار باید بکنم؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما اتاقش سرده
   دمای اتاق رو ببرید بالا تا ۲۸ درجه
   بخاری رو روشن کنید
   سرما بخوره تلف میشه مواظبش باشید

 101. جواد می گوید

  من یک عروس هلندی دارم پاهاش سوخته اول پماد سوختگی زدم بعد که خشک شد وازلین زدم چون پاهاش خون میومد ایا وازلین بزنم خوبه یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که چند روز باند پیچی کنید تا خوب بشه
   از گاز استریل می تونید استفاده کنید.

 102. عسل می گوید

  سلام عروس هلندی من اسهال شده بود بخاطر همین الان تمام به بدنش حتی بال هاش فضله چسبیده و با آب خالی تمیز نمیشه. حتی داخل منقارشم کثیف شده. چطوری و با چی باید حمامش بکنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   توصیه میشه از شامپوی مخصوص پرنده ها یا شامپو بچه استفاده کنید اما مراقب باشید که شامپو با سر و چشم و دهن پرنده تماس نداشته باشه چون امکان مسمومیت هست
   پس از استحمام پرنده رو خشک کنید و دمای اتاق رو بالا ببرید

 103. ماهان مهرابي می گوید

  سلام عروس من چون همش تو دست بوده پراش سیاه شده با اسپری و ابم نرفت باید چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به مرور زمان استحمامش بدید تا بره

   1. علی می گوید

    با راض سلام و خسته نباشی من یه عروس هلند دارم پرهاشو با دومبشو کندم بنظرتو از دوباره روشت میکنید

    1. ادمین می گوید

     سلام
     بسته به نوع کندن و محل کندن داره
     به دامپزشک یا پرنده فروش مراجعه کنید این مورد رو راه نمایی میکنن

 104. nfs می گوید

  من یه عروس هلندی دارم که براش شامپو خریدم از همونجایی که خریدمش الان نزدیک یه سالشه چون عادت داره بیاد سرسفره با ما غذا میخوره خصوصا برنج خیلی خوشش اومده برا همین خیلی زیر گردنش کثیف شده تمیزم نمیشه بعدم کلا عدات داره بیرون باشه از قفس وقتی میزارم تو قفس شروع میکنه جیغ زدن میترسم بمونه تو افسرده بشه چیکار کنم که پرهاش مثه عکسای بقیه عروسا تمیز و براق بشه ؟ ممنونم جواب بدید خواهشا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با استفاده از اسپری اب ولرم پرنده رو استحمام کنید.

  2. داود می گوید

   سلام عروس هلندی ما تو آب جوش افتاد پاهایش سوخته تاول زده بردمش دامپزشک دوتاپمادداده به پاهاش میزنم الان یک هفته است پرهاش چرب شده وسیاه رنگ وازلین موضوع کلافه است میتونم بشورم ممنون میشم یه راه کار بهم بدید ..

   1. ادمین می گوید

    سلام
    این مورد رو حتما زیر نظر دامپزشک حیوانات خانگی درمانش رو انجام بدید
    اون پماد ها باید حتما ضدعفونی کننده هم باشند و همینطور بهتره پرنده هم تقویت کننده و هم داروی عفونت دریافت کنه تا احیانا پاهاش عفونت نکنه
    خیلی پیگیر باشید موضوع بسیار مهمی هست

 105. سهیل می گوید

  میگم من یک اردک خریدم کوچیکه نباید ببرمش حمام

  1. ادمین می گوید

   سلام
   میشه برد ، داخل یه تشت بزارید برای خودش بازی کنه !
   آب نه زیاد گرم باشه نه زیاد سرد
   تغذیه ی پرنده حتما مناسب باشه

 106. ناشناس می گوید

  سلام ، عروس هلندی من بلد نیست حموم کنه ، چون کوچیکه واسه همین بلد نیست؟۴ماهشه.یکیم از کجا بفهمم ۴ماهس یا ۶ ماهه . از جایی که خریدم ۴ ماه و ۶ماه ها به جا بودن ،به اسم ۶ ماهه نر داده ولی نه سوت ریتمیک میزنه و نه جلو ایینه ادا میده ، امکانش هست که ۴ ماهه باشه؟؟بعضی از علائم ظاهریش مثل نر هاست ولی پرهاش مثل ماده هاس

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ی مدت بگذره پرنده به شما عادت خواهد کرد در این صورت سوت میزنه
   برای حمام کردن پرنده از اسپری اب استفاده کنید بخصوص موقعی که باران میباره اونو جلوی پنجره بگذارید و با اسپری خیسش کنید

 107. مریم می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم موقع پرریزیش بود .روی سرش خالی شد تو اینترنت خوندم وازلین بزنیم..الان پرهای روی سرش چسبیده به هم ..چه جوری وازلین رو پاک کنم
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به کمک اسپری اب ، پرنده رو استحمام کنید اما مواظب باشید سرما نخورد.
   وازلین به مقدار خیلی کم باید مالیده شود.

 108. مهدی می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم کثیفه و از حموم بدش میاد تو یه سایتی خوندم یه قطره شامپو بچه بریزم تو اسپره و بهش بزنم فقط یک قطره
  آیا این کارو بکنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به نظر من کار مناسبی نیست ، براش یه جایی قرار بدید تا خودش آبتنی کنه
   یا با یه دستمال آغشته به اب تمیزش کنید
   شامپو ممکنه باعث ایجاد حساسیت در پرنده بشه

 109. ناشناس می گوید

  سلام من یه بلبل دارم که تو روغن سرخ کردنی افتاده البته روغن سرد بوده و کلا روغنی شده چیکار کنم ؟با مایع ظرفشویی و آب شستم یه کم بهتر شد ولی خیلی روغنیه چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام اولش خشکش کنید
   بعد چند بار تو فواصل مختلف بشوریدش و سریع خشکلش کنید که سرما نخوره
   خوب میشه

 110. Parvazx625 می گوید

  سلام،من عروس هلندی دارم و امروز چون احساس کردم بدنش شپش داره و زیاد پرهاش رو می خاروند،اسپری زد شپش به بدنش زدم و از اون موقع چشمش رو می بنده و تند سرش رو به چپ و راست تکون میده و از ظهر تا حالا همون طور هستش انگار چیزی ازیتش میکنه و سوراخ بینیش بزرگ و قرمز شده،چکارنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اسپری شپش چیه دوست عزیز ؟ نکنه از این پیف پافا زدی بهش ؟!
   یه ظرف پر اب بزار کنارش تا اب تنی کنه
   به امکان زیاد وارد مخاطش شده و تحریک کرده مخاطش رو
   اگه خوب نشد ببیدش دامپزشک

 111. ریحانه می گوید

  من یه مرغ عشق دارم رو صورتش هویچ خورده تمیز نمی شه چی کار کنم 😪

  1. ادمین می گوید

   سلام
   با یه دستمال مرطوب تمیزش کنید
   اگه تمیز نشد ممکنه ضربه خورده باشه

 112. ادمین می گوید

  سلام
  باید به بلوغ برسن

 113. کیانا می گوید

  من جوجه بلدرچین دارن چجوری تمیزش کنم؟؟؟
  جوجه هستش

  1. ادمین می گوید

   سلام
   با یه دستمال تر تمیزش کنید

 114. فاطمه می گوید

  با سلام خدمت شما ببخشید من یه عروس هلندی دارم برای بار اول اونو حمام بردم و با مقدار کمی شامپو شستش اما بعد یکی از چشمهاش قرمز شده و کوچیک تر از اون یکی چشمشه حالا باید چیکار کنم؟😭

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ببرید دامپزشک قطره میریزه تو چشمم درس میشه

 115. Sahar می گوید

  سلام جوجه لهستانی دارم
  تو کارتون نگهشون میدارم کاکول وپراشون کثیف شدن چجوری تمیزشون کنم؟!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   میتونید با اب و دستمال تمیزشون کنید ، سعی کنید کارتون بزرگتری بگیرید ! این مدل کثیف شدن امکان ابتلا شدن به بیماری های مختلف در طیور رو چندین برابر میکنه

 116. سارا می گوید

  من دوست جوجه اردک دارم روزانه با شامپو بچه میشورمش و هیچ اتفاقی برایش نمی افته
  من شامپو رو تو اب حل می کنم با کفی که درس می شده میشورمش. نباید بزارید جوجه اردک شامپو رو بخره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره اینکارو نکنید ! شامپو حاوی مواد شیمیایی هست و ممکنه در طولانی مدت براش مشکل ایجاد کنه ، عروسک که نیست ! موجود زندست !
   بهتره یه محلی مثل تشتی یا چیزی براش درست کنید که اونجا شنا کنه

   1. D_F می گوید

    سلام
    اگه پرنده مینا مقداری خیار بخوره مشکلی براش پیش میاد؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نه مشکلی نیست ، ترکیبی از سبزیجات مختلف رو بهش بدید تا تنوع غذایی داشته باشه

 117. غلام حسین می گوید

  سلام من چندتا مرغ سلطان داشتم که به خاطر اینکه کاکلش کثیف شده بود با شامپو بچه شستمش اگه مشکلی پیش اومد براش چیکار کنم

 118. زيبا می گوید

  اردك من امروز افتاده بود يه جاى خيلى كثيف و رنگش از زرد تبديك شده بود ب طوسى😐 و فك نميكردم حالا حالا ها خودش تميز شه
  منم با شامپو بچه شستمش 😶 حالا چى ميشه

 119. میلاد می گوید

  من یک اردک دارم درست نباید شامپو زد ولی من قبل از تحقیق زدم و حالا نمیتونه راه بره. راه درمانش چیه؟

  1. مهدیه می گوید

   برای اردک من هم همین مشکل پیش امده چیکار کنم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس