تخم نطفه دار

مقالات آموزشی : نحوه نطفه سنجی و نوربینی در باروری تخم مرغ

45 comments برچسب: ،،،،،،
 

نحوه نطفه سنجی و نوربینی در باروری تخم مرغ

1- درک فرآیند نوربینی (نطفه سنجی)  2- نطفه سنجی  تخم ها

دامپروران از نطفه سنجی تخم مرغ‌ ها برای فهمیدن اینکه تخم مرغ‌ها بارور هستند یا نه، و یا اینکه آیا توانایی جوجه‌آوری دارند، استفاده می کنند. نطفه سنجی همچنین می تواند برای مشخص کردن اینکه روند باروری تخم متوقف شده است یا نه، مورد استفاده قرار گیرد. روند نطفه سنجیبا آشکارسازی داخل یک تخم مرغ مشخص می شود، بنابراین شما قادر به دیدن آنچه که در داخل پوسته هست خواهید بود. این مقاله به شما روش صحیح نطفه سنجی یک تخم مرغ را نشان می دهد.

قسمت 1 از 2: درک فرآیندنطفه سنجی
1 ) درک اینکه چرا شما نیاز به نطفه سنجی تخم مرغ ها دارید. هنگامی که شما تخم‌مرغ‌ها را در خانه جوجه‌کشی می کنید، این عمل برای پیگیری چگونگی روند توسعه تخم مرغ‌ها بسیار مفید است. با این حال، این کار می تواند بدون استفاده از نطفه سنجی بسیار دشوار باشد. نطفه سنجی شامل تاباندن نوری به تخم مرغ می باشد، که اجازه می دهد تا شما محتویات آن را ببینید و بررسی کنید که آیا به درستی در حال رشد است یا نه.
– هنگامی که شما در خانه جوجه کشی می کنید، هرگز نرخ100٪ جوجه کشی را بدست نخواهید آورد. برخی از تخم مرغ‌ها از ابتدا بارور نخواهد بود (اینها نابارور (yolkers) نامیده می شود)، در حالی که رشد و توسعه تخم های دیگر ممکن است در طی مراحل جوجه کشی متوقف شود (اینها “ضعيف‌النفس‌” (quitters) نامیده می شوند).
– این مهم است که شما قادر به شناسایی و حذف نابارورها و ضعيف‌النفس‌ها‌ در طول فرایند جوجه کشی باشید، در غیر این صورت آنها می توانند شروع به فاسد شدن پی در پی در داخل ماشین جوجه کشی کنند، و درنهایت تخم مرغ‌های دیگر را با باکتری ها آلوده کرده و ایجاد بوی بسیار بدی کنند.

بررسی تخم نطفه دار

 

2 )  از تجهیزات نطفه سنجی مناسب استفاده کنید. لازم نیست که تجهیزات نطفه سنجیبسیار فانتزی و یا خاص باشند. در واقع، در گذشته این عمل با استفاده از شعله شمع انجام می شد. نیاز اصلی برای این کار یک نور روشن (هرچه روشن تر بهتر) با قطر کوچکتر از تخم مرغی که قصد بازبینی آنرا دارید است. شما باید بازبینی را در یک اتاق بسیار تاریک انجام دهید تا داخل تخم مرغ را ببینید.
– شما می توانید دستگاه های خاص نطفه سنجی تخم مرغ را در هر فروشگاه عرضه ماکیان خریداری کنید.  این دستگاه معمولا مانند چراغ قوه کوچک است که با باتری و یا یک پلاگین کار می کند .
– شما می توانید کَندلِر یا دستگاه نطفه سنجی تخم مرغ را در خانه با قرار دادن یک لامپ 60 وات در داخل یک قوطی قهوه و ایجاد یک سوراخ 1 اینچی (2.5 سانتی متری) در بالای آن، بسازید. ویا به جای آن، شما می توانید یک چراغ قوه بسیار روشن را انتخاب کنید و آنرا را با یک تکه مقوا با یک سوراخ ( با قطر 1 اینچی) در وسط آن، بپوشانید.
– یک فن آوری و آپشن گران قیمت برای نطفه سنجی تخم مرغ  اُواسکوپ (Ovascope  ) نامیده می شود.  این دستگاه یک موضع دوار بر روی محل قرارگیری تخم مرغ دارد.  سپس تخم مرغ توسط یک کاور که هر گونه نور محیط را بلوکه‌می کند، پوشانیده می شود. پس از آن شما می توانید تخم مرغ را از طریق یک عدسی مشاهده کنید، که تخم مرغ را کمی بزرگتر نشان می دهد و بازرسی را آسان تر می کند.

تخم نطفه دار

 

 

3 )  یک برنامه نطفه سنجی مناسب را دنبال کنید. شما باید تخم مرغ ها را قبل از اینکه آنها را در ماشین جوجه کشی قرار دهید، نطفه سنجی کنید. شما احتمالا قادر نخواهد بود تا چیزی ببینید، چه رسد به افتراق بین تخم مرغ خوب و بد، اما این کار به شما نشان می دهد که یک تخم مرغِ رشد نیافته چطور به نظر می رسد، که این هم می تواند برای مقایسه‌های بعدی مفید باشد.

– همچنین این کار می تواند برای دیدن هر گونه تَرَک کوچک که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست مفید باشد. تخم مرغ های شکسته بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به باکتری های مضر هستند که این بر توسعه جنین موثر است. اگر شما یک تخم مرغ ترک‌دار پیدا کردید، آن را دور نیندازید، اما حتما به شکاف توجه داشته باشید و پیشرفت تخم مرغ را نیز بررسی کنید.

– اگر چه برخی از مردم تخم مرغ را به هنگام جوجه‌کشی هر روز نطفه سنجی می کنند، ولی یک ایده بهتر این است که تا حدود هفت روز صبر کنید. دو دلیل برای این کار وجود دارد.

  • شمارهیک: تخم مرغ ها به دما حساس هستند و انتقال مکرر آنها به خارج و داخلماشین جوجه کشیمی تواندبر رشد آنتاثیر بگذارد،به خصوص درمراحل اولیه.
  • شمارهدو : قبل ازهفت روز،تخم مرغرشد زیادینیافته وتمایز بین تخم خوب و بد دشوار خواهد بود.

– پس از نطفه سنجیدر روز هفتم شما باید تخم مرغ را روز چهاردهم رها کنید. در این مرحله، شما قادر خواهید بود تا هر تخم مرغی که در بار اول درمورد آن نامطمئن بودید دوباره چک کنید و آنهایی را که هنوز هیچ نشانه ای از رشد ندارند، دور بریزید.
– شما باید پس از روز شانزدهم یا هفدهم از نطفه سنجی خودداری کنید، چراکه در این مرحله تخم مرغ نباید جابجا شود و یا حتی در روزهای منتهی به جوجه ریزی نباید چرخانده شود. علاوه بر این، رشد جنین بسیار زیاد شده و داخل تخم مرغ را پر می کند، بنابراین دید شما بسیار کم خواهد شد.

 

اموزش بررسی تخم نطفه دار

 

قسمت 2 از 2 : نطفه سنجی تخم مرغ

1) تخم مرغ را روی نور بگیرید. تنظیمات تجهیزاتنطفه سنجی را در یک اتاق تاریک در مجاورت ماشین جوجه کشی انجام دهید. یک تخم مرغ را انتخاب کرده و آن را روی نور بگیرید. روش صحیح برای انجام این کار به شرح زیر است:
– پایانه‌ی بزرگتر تخم مرغ (سمتی که کیسه هوا در آن است) را به طور مستقیم در برابر نور قرار دهید. تخم مرغ را بین انگشت شست و سبابه خود نگه دارید. تخم مرغ را کمی به یک طرف و بچرخانید تا بهترین نما را از آن داشته باشید.
– همزمان با کار، باید هر تخم مرغ را با یک علامت مشخص کنید و از یافته های خود یادداشت برداری کنید. به این ترتیب، شما می توانید نتایج اولین یازبینی خود را با نتایج حاصل از نطفه سنجی دوم خود مقایسه کنید.
– سعی کنید به سرعت کار کنید، اما نه چنان سریع که در معرض خطر انداختن تخم مرغ قرار گیرید. تا زمانی که تخم ها در بیست دقیقه تا نیم ساعت به دستگاه بازگشت داده شوند، روند نطفه سنجی هیچ خطری بر رشد آنها نخواهد داشت. مرغ مادر نیز غالبا به هنگام جوجه کشی تخم مرغ خود را برای مدت کوتاهی ترک می کند .
– آگاه باشید که نطفه سنجی تخم مرغ قهوه ای یا خال دار با پوسته تیره ای در زیر نور شفاف مشکل تر خواهد بود.

تخم نطفه دار آموزش جوجه کشی

 

 

2 )به دنبال علائمی که نشان دهنده تخم مرغ مورد تایید است بگردید. یک تخم مرغ مورد تایید دارای یک جنین با رشد موفق است. شما می توانید مورد تایید بودن یک تخم مرغ را با استفاده از نشانه های زیر تعیین کنید:
–  وجود رگه های خونی گسترش یافته از مرکز تخم مرغ به سمت اطراف.
– با وسیله نطفه سنجی ضعیف تر، شما ممکن است فقط قادر بهنطفه سنجی و به اصطلاح سردرآوردن از نیمه پایینی تخم مرغ (که کیسه هوا وجود دارد) و نیمه تیره‌تر بالایی تخم مرغ (که در آن جنین درحال رشد است) باشید.
– با یک وسیله نطفه سنجی (کَندلِر) خوب، شما قادر به دیدن طرح کلی تاریک جنین در مرکز شبکه‌ی رگه های خونی خواهید بود. شما به احتمال زیاد قادر به دیدن چشم جنین نیز خواهید بود، که از تاریک ترین نقاط داخلی تخم مرغ می باشند.

– اگر خوش شانس باشید، ممکن است حرکت جنین را نیز  ببینید!

 

 3 ) به دنبال نشانه‌های بی‌استقامتی تخم مرغ بگردید. یک جنین بی استقامت، جنینی است که در برخی از مراحل جوجه کشی رشد خود را متوقف کرده است. برخی از آنها به دلیل درجه حرارت یا رطوبت ضعیف استقامت خود را از دست می دهند، برخی دیگر نیز توسط باکتری آلوده می شوند و یا به سادگی ژن معیوب دارند.
نشانه اصلی بی استقامتی یک تخم مرغ رشد یک حلقه خونی است. حلقه خونی مثل یک دایره قرمز  به نظر می رسد، که در داخل پوسته قابل مشاهده است.  این پدیده زمانی رخ می دهد که جنین می میرد و عروق خونی که آنرا ساپورت می کردند، از مرکز جدا شده و مقابل پوسته قرار می گیرند.

– دیگر نشانه های آن شامل رشد نقاط خونی و یا رگه های خون در داخل تخم مرغ است. با این حال، تشخیص و تمایز این تکه های تیره از یک جنین سالم، در این مراحل اولیه، مشکل است.
– اگر شما 100٪ مطمئنید که برخی از تخم مرغ ها بی استقامت هستند (ظهور یک حلقه خونی نشانه بسیار قطعی است)، آنگاه شما باید تخم مرغ را برای جلوگیری خرابی بیشتر  و انفجار در داخل دستگاه جوجه کشی، فورا دور بیندازید.

آموزش جوجه کشی از تخم مرغ

 

4 ) به دنبال نشانه هایی از ناباروری تخم مرغ باشید. یک تخم مرغ نابارور، تخم مرغیست که هرگز بارور نشده است و هیچ شانسی برای توسعه و رشد جنین ندارد. شما می توانید با استفاده از نشانه های زیر  بگویید که آیا یک تخم مرغ  نابارور است یا نه:
– تخم مرغ ها دقیقا به همان شکلی هستند که قبل از قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی به نظر می رسیدند.
– در داخل تخم مرغ نسبتا روشن به نظر می رسد ، بدون نقاط تاریک، رگ های خونی و یا حلقه خونی قابل مشاهده.

 

5 ) اگر شما مطمئن نیستید، تخم مرغ را تنها رها کنید. اگر شما فکر می کنید که یک تخم نابارور یا بی استقامت را شناسایی کرده اید، اما 100٪ مطمئن نیستید، فعلا آنها را دور نریزید. اگر این کار را انجام دهید، ریسک دور ریختن تخم مرغ سالم را خواهید داشت.
– فقط توجه داشته باشید که یک علامت سوال روی آنها بزنید، و سپس آنها را در دستگاه قرار دهید. با این کار همواره فرصتی دیگر به آنها خواهید داد.
– تخم مرغ های مشکوک را دوباره در روز چهاردهم بررسی کنید. اگر هنوز هیچ نشانه‌ای از رشد وجود نداشت و یا اگر درنهایت یک حلقه خونی تشکیل شد، شما می توانید آنها را دور بیندازید.

 

توصیه ها

برای راهنمای در مورد چگونگی موفقیت تخم مرغ ‌ها، اینجا را مشاهده کنید.
– نطفه سنجی تخم مرغ که اغلب توسط پرورش دهندگان مرغ استفاده می شود، همچنین می تواند براینطفه سنجی تخم اردک، غاز، مرغ شاخدار و حتی طوطی مورد استفاده قرار گیرد!
هشدارها

سعی نکنید هر تخم مرغ ناباروری که مدتی داخل ماشین جوجه کشی قرار گرفته، برای خوردن استفاده کنید. آنها دیگر تازه نیستند و می توانند شما را مریض کنند.

دیدگاه بگذارید

45 دیدگاه در "مقالات آموزشی : نحوه نطفه سنجی و نوربینی در باروری تخم مرغ"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشتر رای دادند
سیامک خشنودفر
مهمان

سلام، من میخواهم. تولید تخم مرغ محلی. راه اندازی کنم. لطفاً راهنمایی. کنید، وچطور میتونم بالاترین برداشت تخم مرغ را از مرغ های محلی داشته باشم،

بنیامین
مهمان

سلام .من تو دستگاه جوجه کشی تخم غاز گذاشتم . فقط یک روز. در روز 6ام
فن هام خراب شد ورطوبت از 55 به 35رسیده بود . ایا جنین ها میمیرن.

سیدمصطفی
مهمان

سلام و خسته نباشید …میخواستم بگم که تخم بلدرچین رو نمیتونم رگ هاش رو ببینم روز هشتم هم هست چرا؟
برای دیدن رگ از چراغ قوه ی معمولی استفاده کردم
ممنون میشم اگر پاسخ بدید

محمود
مهمان

سلام خدمت شما
ببخشید ی سوالی داشتم که در مورد نطفه سنجی دارم
من توی جوجه کشی روز ۱۸ با احتیاط کامل چند تا از تخم مرغ هارو با چراغ قوه یک لکه خون گرد شده رو دیدم که با تکان دادن تخم مرغ حرکت میکند صدردصد مرده

اما بقیه ی تخم مرغ ها یک سوم یا شایدم کمتر تیره بود اما حلقه خون گرد دیده نمیشه به نظرتون امروز روز ۱۹ شون هست زنده در میشوند یا بی فایدست ؟؟
( چرخش کامل هر ۶ ساعت میزان انجام دادم . رطوبت و دما هم زیاد نزاشتم تغییر کنه . تهویه هم خوبه )

hossein
مهمان

سلام.من تخم بلدرچین درون دستگاه قرار دادم قبل از گذاشتن چندتا از تخمها معلوم بود شکستس و من اونارو داخلش نذاشتم ولی بازم تخمای شکسته بودن به خاطر رنگ پوسته ی تخم بلدرچین متوجه نشدم بعد از چند روز معلوم شد که بازم تخمای شکسته ی دیگه ای هست و اونارو هم خارج کردم.ولی بوی بدی از دستگاه میاد الان 13روز گذشته این تخمای باقی مونده رو از دستگاه خارج کنم؟چون دو سه تارو شکوندم خراب بودن.

سبحان خان
مهمان

در یک قسمت وسط کنی رنگش قرمزتر است و سایر جا ها زرد هستند حال این تخم مرغ نابارور است یا بارور

سبحان خان
مهمان

چه شکلی بفهمیم که یک تخم مرغ بارور توضیح بدید ممنون

محمد
مهمان

با سلام و خسته نباشی
میخواستم روش شناسایی تخم مرغ نطفه دار قبل از اینکه داخل ماشین جوجه کشی بزارم رو بدونم که کدام نطفه دار هست و کدام نطفه دار نیست لطفا راهنمایی کنید باسپاس فراوان

mohammad
مهمان

سلام خسته نباشید یه سوال میخواستم بپرسم ممکنه خنده دار باشه میخواستم بدونم کندن دم مرغ میتونه تو بهتر بارور کردن تخم مرغ ماثر باشه ممنون میشم جواب بدین

سید جواد حسینی
مهمان

سلام دوست عزیز بله خیلی بهتره برای خروسهای که مشکل جثه دارن

salar
مهمان

باسلام
دوستان عزیزخسته نباشید اگر میخواهید بهترین بهره برداری از تخم ونتفه داشته باشید بایستی سن خروس حتما از دو سال بیشتر باشد
باتشکر

محمدرضا
مهمان

تخم مرغ های ۴ روزه را چگونه باید بفهمیم توش جوجه هست یا نه

علی گلابی
مهمان

سلام خدمت استاد یه سوال داشتم که این دستگاه های۴۸تاگروه اسکندری که گفته ظرفیت۴۸عدد تخم مرغ را دارد اگه به فرض مثال ۴۰تخم توش بزاری ایا بازدهیش بیشتر نمی شه؟

امیرحسین
مهمان

سلام امروز روز نهم هست ک تخم تو دستگاه جوجه کشی دست سازم دارم و دما میزون هست تخمها هم همه نطفه توشون معلومه الان ممکنه تخمها نکنه با این ک نطفه تشگیل شده

سعید الماسی
مهمان

سلام یه سوال تخم ها در روز هشتم هستن با دستگاه جوجه کشی خانگی وقتی یکی از تخم هارا تکان دادم تتکان خوردنش رو در دستم حس کردم ایا جوجه ها در حال شکل گیری هستن؟

?
مهمان

سلام چگونه دستگاه حوجه کشی ساده برای تخم بلدرچین بسازیم وچگونه تخم نطفه دار را تشخیص دهیم.

رامین
مهمان

سلام.الان ۱۴ روزه که تخم مرغ ها زیر مرغن.یکی از تخمها مونده زیر بای مرغ کمی ترک برداشته ولی بوسته تخم چیزی نداشته آیا امکانش هست جوجه ای که توشه سالم از تخم در بیاد؟با تشکر

رامین
مهمان

سلام

مجتبی
مهمان

سلام من یه دستگاه 48تایی ایزی باتور یک استفاده میکنم واسه آب کردن دستگاه اگه دربشوبردارمایرادی داره یااز سوراخ هوا آبش کنم بهتره.الان120تا تخم بلدرچین توش گذاشتم نیاز به نطفه سنجی همه تخم ها هست یا نه ممونم

مجتبی
مهمان

سلام من از دستگاه 48تایی استفاده میکنم الان120تا تخم بلدرچین توش گذاشتم توروزششم هستن میخواستم ببینم نیازهست همه تخمهارونطفه سنجی کنم چندباردربدستگاه و بازکنم ایرادی نداره

اشکان سلام
مهمان

سلام
میخواستم بپرسم آیا بوقلمون به صورت طبیعی جفتگیری میکنه یا باید بصورت دستی وبا کمک انسان جفتگیری صورت بگیره اگه با کمک انسان صورت میگیره باید چکار کنیم وبه چ شکلی این کار انجام بشه

علی
مهمان

سلام.هرکار میکنم رطوبت ودمای دستگاه تنظیم نمیشه
دما گاهی تا 40 هک میرسه.رطوبت که یا زیر50 یا بالای 60.
تهویه دستگاه رو هم هرچی نگا میکنم فعال نمیشه.

سوال دوم اینکه توقسمت تنظیمات چندتای اولش که واسه دما و رطوبت وتایم چرخشه رو بلدم .ولی بقیه تنظیماتشو نمیدونم روچند باشه.بیزحمت راهنمایی کنید.تودفترچه هم فقط میزان دما ورطوبت رو نوشته

مجتبی
مهمان

سلام
– من از دستگاه 48تایی ایزری باتور استفاده می کنم قبلا 120تخم بلدرچین داخلش داشتم تقربیا 70تا جوجه بازشد تقریبا اکثرشون داخل نصف داخل تخم پربود و زرده سفت شده بود و تقریبا 10تا 12دونم جوجه داخلش سالم سام بود روز 17دستگاهو خاموش کردم درضمن فن دستگاه هم زیاد صدا میکنه و وقتی به بدنه دستگاه دست میزنم احساس لرزش تو بدنه دستگاه حس می کنم آیااین لرزش واسه تخما ضرر نداره. الان 24تخم قرقاول داخل دستگاه دارم. اگه راهنمایی کنید مشکل چی بوده خیلی ممنون میشم .

محمد
مهمان

سلام ببخشید یه سوال داشتم میدونم تکراریه .دمای ماشین جوجه کشی خانگی را باید با‌چی پایین بیاری اگر دستگاه هست لطفا قیمتش رو میگید

ahmad
مهمان

سلام من یک دسگاه دست ساز ساختم ورطوبت ودمای ان خوب است ولی روز پنج که داخل ان را نگاه کردم هیچ رگی وجود نداشت خواهشا کمکم کنید

wpDiscuz