شرایط نگهداری از جوجه بلدرچین | نگهداری جوجه بلدرچین در آپارتمان

24

شرایط نگهداری از جوجه بلدرچین | نگهداری جوجه بلدرچین در آپارتمان

نگهداری از جوجه بلدرچین مهم ترین وظیفه یک پرورش دهنده پس از خروج جوجه ها از تخم می باشد. جوجه بلدرچین و در حالت کلی جوجه هر پرنده دیگری در زمان تولد بسیار حساس می باشد و هر گونه سهل انگاری از طرف مادر یا پرورش دهنده موجب تلف شدن آن خواهد شد. در نگهداری از جوجه بلدرچین چه در آپارتمان و چه در سالن پرورش باید نکاتی را رعایت کنیم که در این نوشته از چیکن دیوایس به این موضوع خواهیم پرداخت. 

بلدرچین چه ویژگی هایی دارد و چرا پرورش داده می شود؟

بلدرچین جزو ماکیان به شمار می رود و هم به صورت اهلی و هم به صورت وحشی یافت می شود. با توجه به اینکه قابلیت پرواز دارند بنابراین حتما باید در قفس و یا فضای سربسته پرورش داده شوند. 

معمولا بلدرچین برای تولید تخم ویا گوشت پرورش داده می شوند و برخی نیز در این میان برای سرگرمی و اوقات فراغت اقدام به پرورش بلدرچین های مینیاتوری و زینتی در خانه می کنند، اما در هر صورت جوجه بلدرچین ها هیچ تفاوتی باهم ندارند و شیوه مراقبتی آنها مشابه است که در این مقاله به آنها اشاره خواهد شد. 

شرایط و نحوه نگهداری از جوجه بلدرچین 

شرایط نهگداری از این جوجه ها دارای مراحل و اقدامات مختلفی است که در ادامه به هر یک از آنها اشاره خواهد شد:

الف – گرما؛ 

جوجه ها بدن ضعیفی دارند و به سرعت تحت تاثیر سرمای محیط قرار خواهند گرفت. بنابراین در محل نگهداری جوجه ها حتما باید از وسایل گرمایشی استفاده کرد و دما را به ۳۲ الی ۳۵ درجه سانتی گراد رساند. حتی اگر در فصل تابستان نیز قرار دارید باید با استفاده از بخاری یا لامپ مادر مصنوعی اقدام به گرمایش بستر جوجه ها بکنید. 

ب – تقویت بدن جوجه ها؛

جوجه ها تا ۲۴ ساعت پس از تولد نیاز به غذا ندارند و می توانید آنها را با استفاده از محلول آب و شکر تقویت کنید، البته شکر موجود در آب آشامیدنی آنها نباید بیشتر از ۱۰ درصد باشد. در طی این ۲۴ ساعت جوجه ها از کیسه زرده موجود در بدن خود تغذیه خواهند کرد و آب نوشیده شده به باز شدن معده و روده ها و به کار افتادن سیستم گوارشی آنها کمک خواهد کرد. هم چنین در صورت نیاز می توانید مقداری مولتی ویتامین در آب آشامیدنی آنها بریزید که کاملا اختیاری است و در صورت بیش از حد ضعیف بودن جوجه ها توصیه می شود. 

ج – تغذیه با جیره غذایی مناسب ؛

پس از گذشت یک روز کامل می توانید جوجه ها را با استفاده از مواد غذایی مناسب و مخصوص جوجه بلدرچین ها تغذیه کنید.

تغذیه با جیره غذایی مناسب جوجه بلدرچیندقت کنید که آنها قادر به خوردن دانه های سفت و درشت مانند جو، گندم ، ذرت ، سویا و … نیستند و مواد غذایی آنها باید کاملا پودر شود، چرا که چینه دان آنها هنوز قادر به شکستن دانه ها نیست.

اگر خودتان می خواهید جیره غذایی جوجه ها را تهیه کنید باید دانه های مختلفی مانند گندم ، ذرت ، سویا ، تخم کتان ، آفتابگردان، شاهدانه ، استخوان ، انواع مواد معدنی و … را با ترکیب کرده و پودر کنید. البته اگر می خواهید جیره غذایی کاملی را به جوجه ها بدهید باید از یک کارشناس تغذیه طیور کمک بگیرید تا یک فرمول کامل و استاندارد برای تغذیه جوجه ها به شما بدهد و یا می توانید از جیره غذایی مخصوص جوجه های یک روزه استفاده کنید که در مراکز عرضه دان طیور یافت می شود. در مقاله تغذیه بلدرچین به صورت کامل به این مورد اشاره شده است. 

د – واکسیناسیون ؛ 

به منظور جلوگیری از تلفات جوجه ها در آینده باید با کمک یک دامپزشک معتبر و قابل اعتماد واکسن های لازم را به جوجه ها تزریق کنید. این واکسن ها برای جلوگیری از بیماری هایی مانند کوکسیدیوز ، نیوکاسل و … می باشد که به پرنده های بومی و گوشتی تزریق می شود.

هـ – رعایت بهداشت بستر ؛ 

برای جلوگیری از زخم پای جوجه ها حتما در محل پرورش از خاک اره و یا پوشال های نرم استفاده کنید. هم چنین به منظور جلوگیری از فلجی و کج شدن پای آنها ، از یک سطح صاف و بدون شیب جهت پرورش آنها استفاده کنید.

رعایت بهداشت بستر جوجه بلدرچینبرای جلوگیری از تغذیه جوجه ها از غذای فاسد و یا فضولات مانده بر بلستر که خود عامل مهمی در بروز بسیاری از بیماری ها من جمله کوکسیدیوز می باشد، بهتر است آب و غذا را هر سه ساعت یکبار تعویض کنید و هفته ای دو بار خاک بستر را تعویض کنید. 

نحوه نگهداری از جوجه بلدرچین در آپارتمان

اصول نگهداری جوجه بلدرچین در آپارتمان مانند فوق است اما با کمی تفاوت که در ادامه این تفاوت توضیح داده شده است. 

الف – اختصاص مکان مخصوص ؛

طبیعتا جوجه ها در هر مکانی قرار بگیرند، مقداری بوی نامطبوع به همراه خواهند داشت، بنابراین نگهداری آنها در اتاق ، آشپزخانه و یا هال کار اصلا درستی نیست، پس اگر دارای مکان مخصوص و اتاق بلا استفاده ای در آپارتمان خود هستید، اقدام به نگهداری از جوجه بلدرچین بکنید. 

ب – نگهداری از تعداد کم ؛

پرورش و نگهداری از تعداد زیادی بلدرچین در آپارتمان کار صحیحی نیست چرا که هم سر و صدای بلدرچین ها و هم بوی نامطبوع آنها شما ، دیگر اعضای خانواده و حتی همسایه ها را اذیت خواهد کرد با توجه به اینکه آپارتمان فضای بسته ای دارد بنابراین حتی نگهداری از آنها در یک اتاق نیز نمی تواند مانع از انتشار صدا و بو شود. بنابراین حداکثر ۵ بلدرچین در فضای آپارتمان قابل نگهداری است. 

ج – رعایت تمام شرایط فوق ؛

تمامی شرایطی که در بالا اشاره شد مانند تامین گرما ، استفاده از لامپ مادر مصنوعی ، آب و قند ، مولتی ویتامین ، خاک اره ، جیره مخصوص و … همگی باید در این مورد نیز فراهم شود. 

نحوه نگهداری از جوجه بلدرچین در آپارتمانروش آسان برای به دست آوردن جوجه بلدرچین 

تا اینجا به نحوه مراقبت از جوجه بلدرچین ها در بستر و در آپارتمان پرداخته شد در ادامه روشی را به شما معرفی خواهیم کرد که به صورت کاملا ساده و بسیار ارزان می توانید جوجه بلدرچین به دست آورید و حتی آنها را برای فروش نیز به بازار ارائه کنید. 

در این روش شما با استفاده از تخم نطفه دار بلدرچین و یک دستگاه جوجه کشی استاندارد و مناسب اقدام به جوجه کشی از تخم نطفه دار این پرنده و تولید جوجه های یک روزه میکنید و با استفاده روشی که در فوق توزیع داده شد می توانید از جوجه ها به خوبی مراقبت کنید. 

در خرید تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی باید دقت کافی را به عمل آورید و حتما از افراد مطمئن و دارای سابقه خوب خرید خود را انجام دهید تا در کار خود به موفقیت برسد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش جوجه کشی از بلدرچین را مطالعه کنید تا اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید هم چنین با نحوه خرید تخم نطفه دار با کیفیت و تازه و یک دستگاه جوجه کشی استاندارد و مناسب جوجه کشی از تخم بلدرچین آشنا خواهید شد. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
24 نظرات
 1. معصومه می گوید

  چرا بلدرچین بعد از اینکه از تخم بیرون میاد فلج میشه یا پاش کج میشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا در بستر سفت و سیمانی نگهداری می کنید،
   بهتر که در کف بستر از پوشال نرم استفاده کنید

 2. ناشناس می گوید

  سلام من ۸ تا تخم بلدرچین رو گذاشتم داخل دستگاه جوجه کشی و پس از ۱۷ روز فقط یکی از اونها به دنیا آمد و الان روز ۱۸ که هست و هنوز همون یکی به دنیا آمده بود الان مشکل از کجا بوده؟ آیا امکان داره بقیه جوجه بلدرچین ها متولد بشوند؟

  1. admin-r می گوید

   در کامنت قبلی تون پاسخ دادم نیاز نیست تو همه مقالات یک سوال رو تکرارکنید. کامنت اولتون بعد بررسی و پاسخ منتشر میشه.

 3. امیر می گوید

  سلام من دوتا جوجه بلدرچین خریدم دو روزه که خریدم
  روز اول کاملا سر حال بود ولی روز دوم مدام چرت میزنه دلیلش چیه

  1. admin-r می گوید

   ممکنه بیمار باشه. بهش مولتی ویتامین طیور بدین. مقدار مصرفش رو داروخانه دامپزشکی بهتون میگه. روی خود دارو هم معمولا نوشته میشه.

 4. بلدری می گوید

  سلام من میخوام بلدرچين ۱ هفته بگیرم آیا ۷یلی کوچیکه من نگهداری سخته؟ ما حیاط داریم میتونیم یک قفس براش تهیه کنیم و اینکه الان که تابستون هسته و هوا گرما ما در شهر کرمان هستیم حتما باید لامپ کرفتن وقتی تو کارتون داخل اتاق هستن؟ و اینکه تا چه سنی نیاز به لامپ داره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   روزها که هوا گرمه نیازی به لامپ نیست ، اما منطقه شما احتملا شب ها سرد میشه
   بهتر که اونا رو در یک محیط بسته مثل انباری نگه داری و شب ها بالاسرشون لامپ رشته ای ۱۰۰ وات یا بخاری باشه تا از سرما تلف نشن

 5. فائزه آقاجانی می گوید

  سلام ببخشید من میخوام بلدرچین روی تخم هاش بشینه وجوجه بشه چه کار کنم ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید براش اشیانه درست کنی
   از پوشال نرم استفاده کن
   در مکان گرم و خلوت باشه
   کم کم روی تخم ها میشینه
   اگه کرچ نشد، باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنی

 6. عباس می گوید

  من جوجه بلدرچین خریدم آوردم خونه تو یه کارتن نگه داشتم تا فردا جاشونو درست کنم ولی مردن
  مریض بودن ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یا مریض بودن یا از سرما مردن

 7. معصومه می گوید

  ببخشید می خواستم بدونم وقتی تمام کار ها رو انجام بدم یعنی: بزارم تخم های بلدرچین به حدود ۱۲ تا برسه و بلدرچین روشون بشینه و بزارم ۱۸ روز رو تخم ها بخوابه ،
  آیا تخم ها جوجه می شن ؟
  چند درصد احتمال داره تخم ها جوجه شن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه بلدرچین نر با بلدرچین ماده جفت گیری کرده باشه
   و تخم ها نطفه دار باشن
   بله جوجه میشن

 8. علی شکوهی می گوید

  سلام من روزی ده عدد تخم نطفه دارم میخواهم یک باره داخل دستگاه بگذارم آیا لاظم است که قبل از شروع آنهارا یک ساعت یک بار آنهارا بچرخوانم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا زمانی که داخل دستگاه نذاشتید باید مرتب چرخش داده بشه و در ۱۸ درجه و مرطوب نگهداری بشه

 9. ثنا می گوید

  سلام من برای جای نگهداری جوجه بلدرچین
  آنها را د یک سبد گذاشتم ایا سبد برای نگهداری جوحخ بلدرچین مناسب است
  بزرگ هم است
  و اگر بجای خاک اره از روزنامه استفاده کرد
  ایا مناسب است؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما از خاک اره استفاده کن تا کف پاشون زخمی نشه
   از لامپ رشته ای هم برای گرم نگه داشتن جوجه ها استفاده کن

 10. راحله می گوید

  من جوجه هام بچه است بلدرچین هم است .
  چند سال طول می کشد که آنها تخم بگذارن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به سال نمیکشه دوست عزیزم
   بلدرچین ها دو ماه پس از تولد می تونن تخم بذارن
   تغذیه کافی و مکان ارام داشته باشن

 11. کاربر می گوید

  سلام من میخوام بلدرچین مادر را کرچ کنم و از این روش جوجه به دست بیارم آیا برای این کار هم لامپ مادر مصنوعی لازم است؟آیا روش بزرگ کردن جوجه به این صورت فرق دارد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر بلدرچین کرچ بشه خودش جوجه ها رو بزرگ میکنه نیاز به خرید لامپ مادر مصنوعی نیست

 12. امیر می گوید

  چرا بلدرچین ما مرد ؟ در کنار اجاق گاز بود .دو تا بود . یکی از بلدرچین هایمان زنده مانده بود .حالا چند تا بخریم تازنده بمونه وتنها نباشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یکیش مریض بوده و بیماری رو به اون یکی انتقال داده
   حتما باید پرنده بیمار رو جدا می کردید و برای درمان به دامپزشک یا داروخانه دامپزشکی می رفتید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس