برای گرمایش جوجه ها از لامپ مادر مصنوعی استفاده کنیم یا لامپ رشته ای ؟

2

سیستم های تابش مستقیم حرارت مانند لامپ مادون قرمز و بخاری تابشی بهترین و به صرفه ترین روش برای گرمایش سریع بدن جوجه ها با مصرف کمترین میزان برق است. برخی از پرورش دهنده های تازه کار جهت صرفه جویی در هزینه ها، به جای لامپ مادون قرمز از لامپ های رشته ای جهت گرم کردن بدن جوجه ها استفاده می کنند. این کار دارای معایب زیادی بوده که در ادامه این نوشته به آنها پرداخته خواهد شد. 

ویدیوی بررسی معایب لامپ رشته ای نسبت به لامپ مادر مصنوعی 

در این ویدیوی آموزشی، کارشناس چیکن دیوایس به بررسی مزایای استفاده از لامپ مادر مصنوعی و خطرات لامپ رشته ای برای جوجه ها پرداخته است : 

چرا نباید از لامپ رشته ای برای گرم کردن بدن جوجه ها استفاده کنیم؟

چرا نباید از لامپ رشته ای برای گرم کردن بدن جوجه ها استفاده کنیم؟ - چیکن دیوایسلامپ رشته ای مخصوص تولید نور، طراحی و تولید شده و میزان گرمای تولیدی آن در مقایسه با نور تولیدی آن بسیار ناچیز است. اما برخی از پرورش دهندگان تازه کار و آماتور، بدون توجه به خطرات نور لامپ، سعی در گرم کردن بدن جوجه ها با حرارت تولید شده لامپ دارند. 

در ادامه به خطرات و عوارض لامپ رشته ای در گرمایش جوجه های یک روزه پرداخته شده است : 

 • احتمال آسیب دیدن و حتی کور شدن چشم جوجه ها به دلیل نور زیاد لامپ وجود دارد.
 • به دلیل روشن ماندن ۲۴ ساعته و تابش نور زیاد، باعث بروز استرس شدیدی در جوجه ها می شود. 
 • استرس به وجود آمده سبب بروز بیماری کانیبالیسم یا همخواری در جوجه ها می شود.
 • جوجه ها برای دور ماندن از شدت نور تابشی، سعی در بردن سر خود به زیر سایر جوجه ها دارند که همین عامل سبب تلنبار شدن جوجه ها و خفگی جوجه های ضعیف زیرین می شود. 
 • به دلیل تابش نور از فاصله بسیار نزدیک، امکان خواب و استراحت کافی جوجه ها وجود نخواهد داشت که همین عامل بر رشد و اشتهای جوجه ها تاثیر می گذارد. 

استفاده از لامپ مادر مصنوعی چه فوایدی برای جوجه ها دارد؟

لامپ مادر مصنوعی به صورت اختصاصی جهت تولید گرما، طراحی و تولید شده و به دلیل تولید نور مادون قرمز، جهت آرامش دادن به جوجه ها نیز مناسب بوده و نقشی مشابه با مرغ مادر را برای جوجه های تازه متولد شده ایفا می کند. 

در ادامه به مزایای استفاده از لامپ مادر مصنوعی در گرمایش جوجه ها پرداخته شده است: 

 • تولید گرمای کافی بدون ایجاد نور مزاحم و شدید
 • دارای اشعه مادون قرمز جهت ضدعفونی بدن و بستر جوجه ها 
 • کمک به جذب کیسه زرده و جلوگیری از عفونت بند ناف
 • ایجاد آرامش در جوجه ها و کمک به خواب و استراحت کافی 
 • افزایش اشتها و رشد سریعتر جوجه ها 
 • خشک کردن بستر و جلوگیری از بروز بیماری انگلی کوکسیدیوز

سیستم های گرمایشی جایگزین لامپ مادر مصنوعی کدامند؟ 

سیستم های گرمایشی جایگزین لامپ مادر مصنوعی کدامند؟  - چیکن دیوایسدر صورتی که به لامپ مادر مصنوعی یا همان لامپ مادون قرمز دسترسی ندارید، می توانید کل محیط نگهداری جوجه ها را گرم کنید. استفاده از بخاری گازی دودکش دار و یا بخاری برقی جایگزین های مناسبی هستند، اما به شرطی که دمای محیط را به بالای ۳۰ درجه افزایش دهید چرا که جوجه ها تحمل دمای پایین را نداشته و تلف می شوند. در مقاله مراقبت و نگهداری از جوجه ها به اطلاعات کاملی در این مورد پرداخته شده است. 

توجه داشته باشید که گرم کردن کل سالن هزینه به مراتب بالاتری نسبت به گرم کردن فضای بالای سر جوجه ها دارد، بنابراین اولویت اول شما در گرمایش بستر جوجه های چند روزه، استفاده از لامپ مادر مصنوعی باشد. 

آیا می توان از لامپ LED یا مهتابی برای گرم کردن جوجه ها استفاده کرد؟

لامپ های مهتابی و LED جزو کم مصرف ترین لامپ ها هستند و دلیل مصرف پایین برق آنها نیز به عدم تولید گرما در آنها مربوط می شود. بنابراین استفاده از آنها در بستر جوجه ها نه تنها به گرم شدن بدن آنها کمک نمی کند، بلکه مضرات بیشتری نیز برای جوجه ها خواهد داشت. 

نتیجه کلی 

در این نوشته به مزایای استفاده از لامپ مادر مصنوعی در گرم کردن بدن جوجه ها و معایب و مضرات استفاده از لامپ های رشته ای پرداخته شد. پس از مطالعه مقاله حتما به این نتیجه خواهید رسید که لامپ مادر مصنوعی ضمن گرم کردن بدن جوجه ها، به افزایش اشتها و ضد عفونی بدن و بستر آنها کمک شایانی میکند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. قدسیه باقرزاده می گوید

  بسیار جالب بود.توضیحات پر محتوا و دقیق
  کم‌ کم ممکنه برم تو ای کار

  1. Admin می گوید

   خوشحالیم که براتون مفید بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس