علت پرخاشگری طوطی و کاسکو | نحوه برخورد با طوطی پرخاشگر

16

علت پرخاشگری در طوطی ها

 طوطی ها پرنده هایی با رنگ های چشم نواز و ظاهری بی نظیر هستند که به دلیل زیبایی مثال زدنی به عنوان پرنده زینتی نگهداری می شوند.  این پرندگان دارای نژاد های فراوانی می باشند.

نگهداری از این پرنده ها اغلب در خانه و درون قفس صورت میگیرد. شما می توانید با استفاده از دستگاه جوجه کشی خانگی خودتان در خانه از پرندگان زینتی مانند طوطی هم جوجه کشی نمایید.

 توجه داشته باشید دستگاه های جوجه کشی انواع مختلفی دارند و نوعی از این دستگاه ها مخصوص پرندگان زینتی می باشند و با دستگاه های جوجه کشی از مرغ متفاوت اند.

نوعی از نژاد طوطی ها توانایی خوبی در یاد گرفتن کلمات و حرف زدن به صورت تکرار جملات می باشند.

اکثر طوطی های حاضر در طبیعت وحشی هستند اما بسیاری از این گونه ها مانند کاسکو، عروس هلندی، مرغ عشق، طوطی برزیلی و … اهلی شده و در کنار آدم ها زندگی می نمایند.

توجه داشته باشید که طوطی ها پرنده هایی اجتماعی می باشند و با محیطی که در آن قرار دارند زود خو می گیرند.

اما شاید این پرنده ها گاهی وقت ها پرخاشگر شوند. اکثراً رفتار پرخاش آمیز این پرنده از نوع گاز گرفتن است.

دلیل این گاز گرفتن ها و بروز رفتار پرخاشگرانه توسط طوطی چیست؟

در این مقاله از سایت چیکن دیوایس به بررسی دلایل تغییر رفتار طوطی و کاسکو و چگونگی مواجهه با پرخاشگری این پرنده پرداخته ایم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چرا طوطی ها گاز می گیرند؟

گاز گرفتن یا همان استفاده از منقار جزو طبیعت طوطی ها می باشد. در بین نژاد های مختلف طوطی ها، این رفتار در کاسکو ها بیشتر دیده می شود.

اما در بیشتر مواقع این گاز گرفتن یک رفتار تهاجمی بوده و ناشی از ترس و مواجهه با خطر است و برای محافظت از خود می باشد.

برخی از افراد دوست دارند این رفتار طوطی ها را تغییر دهند و مانع از گاز گرفتن آن ها شوند.  مخصوصاً افرادی که در خانه خود کودکی دارند و نمی خواهند که طوطی کودک آن ها را گاز بگیرد.

چرا طوطی ها گاز می گیرند؟ - چیکن دیوایسدانستن این نکته خالی از لطف نیست که منقار طوطی کاربرد دست آن را دارد و برای گرفتن اشیای مختلف از منقار خود استفاده می کند. پس گاز گرفتن طوطی ها بسیار طبیعی می باشد.

در بعضی از مواقع پیش می آید که طوطی رفتارش را با صاحب خود تغییر دهد، زیرا با وی دیگر حس راحتی نمی کند. توجه داشته باشید که اگر طوطی گاز می گیرد دلیل وحشی بودن آن نیست و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.

اگر شما نیز در خانه خود از طوطی نگهداری می کنید برای آشنایی با تغذیه این پرنده می توانید مقاله تغذیه کاسکو را بخوانید.

در ادامه به بررسی دلایل مختلفی که یک طوطی گاز می گیرد پرداخته ایم. همراه ما باشید.

گاز گرفتن هنگام بازی

 شما هم به احتمال زیاد تجربه گازگرفته شدن توسط طوطی در هنگام بازی را دارید. این پرنده ها به دلیل هیجان بیش از حد، یا هنگام بازی برای حفظ تعادل خود می توانند انگشت فرد  را با منقار خود بگیرند.

لازم است که شما با رفتار پرنده خود آشنایی کامل داشته باشید. بعضی اوقات طوطی می تواند با گاز گرفتن بفهماند که از بازی کردن خسته شده است یا هم می خواهد به قفس خود برگردد. پس یکی از دلایل گاز گرفتن طوطی می تواند برای انتقال پیامی به شما باشد.

 گاز گرفتن به دلیل بیماری

 طوطی های بیمار در اکثر اوقات دوست دارند که تنها بمانند. اگر طوطی شما که قبلا گاز نمی گرفته شروع به گاز گرفتن کند، و این گاز گرفتن همراه با علائمی مانند کاهش اشتها یا کاهش تمایل برای بازی کردن همراه باشد، حتما باید طوطی خود را نزد یک دامپزشک ببرید.

همچنین در بعضی از مواقع کاسکو ها دچار بیماری پر ریزی می شوند و برای آشنایی با این بیماری و نحوه درمان آن مقاله پرریزی و پر کنی کاسکو را بخوانید.

پرخاشگری به دلیل بلوغ جنسی پرنده

 بسیاری از نژاد های پرندگان در هنگام رسیدن به بلوغ با تغییر رفتار و بروز رفتار تهاجمی و محافظتی از همسر خود همراه می شود.

در این مواقع پرنده از قفس هم به عنوان قمرو استفاده می کند.

تشخیص اینکه گاز گرفتن طوطی در این مواقع هورمونی و مقطعی بوده و دلیلی بر وحشی بودن پرنده نمی باشد.

گاز گرفتن به دلیل ترس

 از دلایل اصلی گاز گرفتن طوطی ها، ترس می باشد.  این ترس می تواند از افراد متفاوت یا از محیطی خاص باشد.  توجه داشته باشید با اینکه طوطی ها با افراد زود صمیمی می شوند، اما دیدن افراد غریبه برای اولین بار با حضور یافتن در محیط جدید می تواند موجب بروز رفتار تنش آمیز و گاز گرفتن شود.

چون طوطی می ترسد، در نتیجه برای نشان دادن اضطراب و ترس خود گاز می گیرد.

گاز گرفتن به دلیل ترس - چیکن دیوایسعلاوه بر دیدن افراد غریبه یا حضور در محیط جدید، عوامل مختلف دیگر مانند حرکات ناگهانی دست، سروصدای زیاد مانند صدای جارو یا صدای سشوارو … باعث ترسیدن پرنده شوند.

پس در نگهداری از این پرندگان باید دقت کافی را داشته باشید تا طوطی ها در یک مکان آرام  و بدون استرس زندگی کنند.

به طوطی خود آرامش دهید تا ترسش از بین برود

 قدم اول برای آرام کردن طوطی ها شناختن این پرنده ها است. این پرنده ها به طور غریزی آگاه می باشند که می توانند توسط حیوانات دیگر شکار شوند و به همین دلیل این غریزه به آن ها حکم می کند که محافظه کارانه رفتار نمایند.

هنگامی که می خواهید با طوطی رابطه برقرار کنید، سعی کنید مانع از دید این پرنده نشوید. مانع از دید طوطی شدن می تواند موجب ایجاد استرس شود.

برای اینکه ترس طوطی ها بریزد نباید روبه رو آن ها را  بگیرید و در کنار طوطی ها بایستید.

همچنین می توانید با صبر و محبت با این پرنده ها رفتار نمایید.  برای مثال کلمات مثبت بکار ببرید و تکه میوه ها را  به آن پاداش دهید.

در صورتی که این پرنده به شما اعتماد نمود آن را در دست خود بگیرید و به آرامی نوازش نمایید.  این نوازش کردن موجب صمیمی شدن پرنده با شما می شود.

دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که به طور کلی طوطی سانان دوست ندارند که در دست گرفته شوند.

اگر علاقه دارید که سن و جنسیت کاسکوی خود را تشخیص دهید می توانید مقاله تشخیص سن و جنسیت کاسکو را بخوانید.

 گاز گرفتن به دلیل عصبانیت

 در فصل جفتگیری، اکثر مواقع طوطی های ماده عصبانی می گردند. این در ذات این پرندگان می باشد.

علاوه بر ترس، دلایل دیگری نیز می توانند موجب عصبانیت طوطی ها شوند. همچنین این پرندگان بسیار حساس هستند و اگر به اندازه کافی به آن ها محبت یا توجه نکنید، یا اگر ناخن و پرهای آن ها را کوتاه نمایید احتمال دارد که قهر کرده و گاز بگیرند.

چگونه مانع از گاز گرفتن طوطی ها شویم؟

 همانطور که گفتیم داشتن یک رابطه صمیمی و توجه کافی به طوطی ها می تواند مانع از گاز گرفتن این پرنده ها شوند.

اگر هنگامی که با پرنده خود بازی می کنید و از سر هیجان شما را گاز بگیرند، به هیچ وجه نباید جیغ و داد کنید و فریاد بکشید، چون این رفتار موجب می شود به گاز گرفتن مجدد تشویق شوند و برای بارهای متوالی شما را گاز بگیرند.

در هنگامی که طوطی شما را گاز گرفت، به جای جیغ و داد، سعی کنید با یک ضربه آرام بر نوک آن باعث شوید تا شما را رها کند. شما می توانید هنگام گاز گفتن به طوطی نه بگوید و آن را شرطی کنید که وقتی کلمه نه را شنید انگشت شما را ول کند.

چگونه مانع از گاز گرفتن طوطی ها شویم؟ - چیکن دیوایسبرخی از افراد پیشنهاد می کنند که طوطی را پس از گاز گرفتن مورد تنبیه قرار دهید. بدین منظور پس از گاز گرفتن، طوطی را در یک قفس کوچک بدون اسباب بازی قرار دهید تا بفهمد که اگر شما را گاز بگیرد در یک محیط تنگ و بدون اسباب بازی قرار خواهد گرفت تا از این عادت بد خود دست بکشد.

لازم است بدانید که نباید بیشتر از یک ربع پرنده را در این قفس کوچک قرار دهید چون باعث افسردگی طوطی می شود.  

جمع بندی

 در این مقاله از سایت چیکن دیوایس به بررسی عوامل مختلفی که باعث می شوند طوطی ها رفتار پرخاشگرانه از خود نشان بدهند و راه های رفع این رفتار پرداختیم. شما نیز می توانید تجارب و سوالات و نظرات خود را از قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
16 نظرات
 1. سیدی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من یک ملنگوی ماده دارم که قبلا باهامون خوب ولی الان مدتیه میره زیر کابینت و هرکی نزدیک میشه گاز های خطرناک میگیره
  همه راهی امتحان کردم از تشویقی بگیر تا …
  چیکار کنم گاز هاش واقعا وحشتناکن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا میخواد تخم بذاره و زیر کابینت رو به عنوان لانه انتخاب کرده
   اگه میتونی براش نر بگیر و داخل قفسش لانه بذار تا تخم بذاره

 2. سارا می گوید

  سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم ماده خیلی مهربون بود الان مدتیه که خیلی با جفتش پرخاشگری میکنه حتی شب که میشه نمیذاره نر بره داخل لونه بخوابه خیلی عصبیه ۶میشه هم تو لونه هست برای همین رفتار های من نر رو از قفس در میارم تا حوصلش از تنهایی سر نره(البته اگه ماده رضایت داشته باشه اونم در میارم)خیلی نرو اذیت میکنه لطفا بگید چیکار کنم دلم خیلی برای طوطی نرم میسوزه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نر رو حتما جدا کن تا بلایی سرش نیاورده
   حتما ماده میخواد تخم بذاره ولی نر اجازه نمیده
   به تغذیه شون رسیدگی کن و محیط ارومی داشته باشن

 3. درسا لطفی می گوید

  سلام ..من ی جفت طوطی ملنگو دارم ولی متاسفانه ی بار تخم گذاشت تخم های اون پوک بود از موقعی که تخمشو برداشتم ملنگو نر ..ماده خ میزنه .باعث شده تمام پرهاشو بکنه ..ی مدت جدا کردم ‌ولی باز این کارو ادامه داد ‌.دوباره جداشون کردم حالا چیکار کنم .دوباره در ی قفس نگه دارم یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که ملنگو نر رو عوض کنی و از یک نر دیگه استفاده کنی

 4. محمد می گوید

  سلام من طوطی ملنگو دارم چیز های نرم مثل پلاستیک یا قاب گوشی را گاز میگیره ایا رفتارش درست میشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   درسته
   فقط وسایل نرم در اختیارش نذارید چون ممکن بجویه و بخوره

 5. فرزانه می گوید

  من یه جفت برزیلی دارم ماده از اولش با من صمیمی بود همیشه روی شونم بود اصلا قفس نمیرفت خیلی اهلی و‌باهوش از وقتی تخم گذاشت با من دشمن شد حتی اجازه نمیده ظرف غذاشو از قفس در بیارم دو‌هفته پیش جوجه هاش مردن الان بازم وحشی هست همه جامو زخم کرده وقتی گاز میگیره ول‌نمیکنه باید با دست دیگه بگیریش بکشی تا ول کنه انگشتتو
  میگن محبت کن هر کاری کردم اصلا انگار شخصیتش عوض شده
  واقعا خیلی اذیت میشیم هم خودش هم ما
  چیکار باید بکنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   داره از لانه و تخم ها محافظت میکنه
   بهتر که تو این مدت نزدیکش نشی و فقط اب و غذا رو عوض کنی

 6. : M A می گوید

  سلام من دوتا عروش هلندی دارم که با هم جفت شدن و لانه تهیه کردم نر همیشه میرفت تو لونه رو مرتب میکرد تا امروز که ماده نمی زاشت نر بره داخل لانه وبا ش دهوا میکرد تعداد دعواشون به حدی شد که نر رو بیرون ا وردیم و در قفس دیگه ای گذاشتیم و ماده رفت تو لونه و بعد از چند ساعت تخم گذاشت و نشسته روش و بیرون نمیاد حالا اگر ماده نر رو نپذیره تکلیف چیه چکار کنیم برا تغذیه جوجه ها و اینکه خود ماده به تنهایی میتونه رو تخم بشینه و جوجه بشن ممنونم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مدتی از هم جدا کن
   ماده باید تغذیه کافی سرشار از کلسیم و پروتئین داشته باشه و لانه هم حتما داشته باشه
   شرط جفت شدن رسیدن به نیس بلوغ هستش

 7. فاطمه زهرا زیدی مقدم می گوید

  سلام خیلی عالی بود
  ولی من طوطی برزیلی دارم، که ماده هستش و،جفت هم داره تا چند روز پیش،هم خیلی باهام خوب بود اما نمی‌دانم چرا
  دیروز وامروز میره یک جای تاریک قفس و نمی گذارد کسی به قفس نزدیک شود و پف می کند و،هی گاز می‌گیرد و هر روز صبح همسرش را می زند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا میخواد تخم بذاره
   بهتر که داخل قفسش یک لانه مناسب قرار بدید و داخل لانه رو با پوشال های نرم پر کنید.
   به تغذیه شون هم رسیدگی کنید تا جفت گیری داشته باشند

 8. ناشناس می گوید

  سلام خیلی عالی بود
  ولی من طوطی برزیلی دارم، که ماده هستش و،جفت هم داره تا چند روز پیش،هم خیلی باهام خوب بود اما نمی‌دانم چرا
  دیروز وامروز میره یک جای تاریک قفس و نمی گذارد کسی به قفس نزدیک شود و پف می کند و،هی گاز می‌گیرد و هر روز صبح همسرش را می زند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اون میخواد تخم بذاره
   حتما لانه بذار داخل قفس و داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس