علت پرخاشگری طوطی و کاسکو | نحوه برخورد با طوطی پرخاشگر

0

علت پرخاشگری در طوطی ها

 طوطی ها پرنده هایی با رنگ های چشم نواز و ظاهری بی نظیر هستند که به دلیل زیبایی مثال زدنی به عنوان پرنده زینتی نگهداری می شوند.  این پرندگان دارای نژاد های فراوانی می باشند.

نگهداری از این پرنده ها اغلب در خانه و درون قفس صورت میگیرد. شما می توانید با استفاده از دستگاه جوجه کشی خانگی خودتان در خانه از پرندگان زینتی مانند طوطی هم جوجه کشی نمایید.

 توجه داشته باشید دستگاه های جوجه کشی انواع مختلفی دارند و نوعی از این دستگاه ها مخصوص پرندگان زینتی می باشند و با دستگاه های جوجه کشی از مرغ متفاوت اند.

نوعی از نژاد طوطی ها توانایی خوبی در یاد گرفتن کلمات و حرف زدن به صورت تکرار جملات می باشند.

اکثر طوطی های حاضر در طبیعت وحشی هستند اما بسیاری از این گونه ها مانند کاسکو، عروس هلندی، مرغ عشق، طوطی برزیلی و … اهلی شده و در کنار آدم ها زندگی می نمایند.

توجه داشته باشید که طوطی ها پرنده هایی اجتماعی می باشند و با محیطی که در آن قرار دارند زود خو می گیرند.

اما شاید این پرنده ها گاهی وقت ها پرخاشگر شوند. اکثراً رفتار پرخاش آمیز این پرنده از نوع گاز گرفتن است.

دلیل این گاز گرفتن ها و بروز رفتار پرخاشگرانه توسط طوطی چیست؟

در این مقاله از سایت چیکن دیوایس به بررسی دلایل تغییر رفتار طوطی و کاسکو و چگونگی مواجهه با پرخاشگری این پرنده پرداخته ایم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چرا طوطی ها گاز می گیرند؟

گاز گرفتن یا همان استفاده از منقار جزو طبیعت طوطی ها می باشد. در بین نژاد های مختلف طوطی ها، این رفتار در کاسکو ها بیشتر دیده می شود.

اما در بیشتر مواقع این گاز گرفتن یک رفتار تهاجمی بوده و ناشی از ترس و مواجهه با خطر است و برای محافظت از خود می باشد.

برخی از افراد دوست دارند این رفتار طوطی ها را تغییر دهند و مانع از گاز گرفتن آن ها شوند.  مخصوصاً افرادی که در خانه خود کودکی دارند و نمی خواهند که طوطی کودک آن ها را گاز بگیرد.

چرا طوطی ها گاز می گیرند؟ - چیکن دیوایسدانستن این نکته خالی از لطف نیست که منقار طوطی کاربرد دست آن را دارد و برای گرفتن اشیای مختلف از منقار خود استفاده می کند. پس گاز گرفتن طوطی ها بسیار طبیعی می باشد.

در بعضی از مواقع پیش می آید که طوطی رفتارش را با صاحب خود تغییر دهد، زیرا با وی دیگر حس راحتی نمی کند. توجه داشته باشید که اگر طوطی گاز می گیرد دلیل وحشی بودن آن نیست و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.

اگر شما نیز در خانه خود از طوطی نگهداری می کنید برای آشنایی با تغذیه این پرنده می توانید مقاله تغذیه کاسکو را بخوانید.

در ادامه به بررسی دلایل مختلفی که یک طوطی گاز می گیرد پرداخته ایم. همراه ما باشید.

گاز گرفتن هنگام بازی

 شما هم به احتمال زیاد تجربه گازگرفته شدن توسط طوطی در هنگام بازی را دارید. این پرنده ها به دلیل هیجان بیش از حد، یا هنگام بازی برای حفظ تعادل خود می توانند انگشت فرد  را با منقار خود بگیرند.

لازم است که شما با رفتار پرنده خود آشنایی کامل داشته باشید. بعضی اوقات طوطی می تواند با گاز گرفتن بفهماند که از بازی کردن خسته شده است یا هم می خواهد به قفس خود برگردد. پس یکی از دلایل گاز گرفتن طوطی می تواند برای انتقال پیامی به شما باشد.

 گاز گرفتن به دلیل بیماری

 طوطی های بیمار در اکثر اوقات دوست دارند که تنها بمانند. اگر طوطی شما که قبلا گاز نمی گرفته شروع به گاز گرفتن کند، و این گاز گرفتن همراه با علائمی مانند کاهش اشتها یا کاهش تمایل برای بازی کردن همراه باشد، حتما باید طوطی خود را نزد یک دامپزشک ببرید.

همچنین در بعضی از مواقع کاسکو ها دچار بیماری پر ریزی می شوند و برای آشنایی با این بیماری و نحوه درمان آن مقاله پرریزی و پر کنی کاسکو را بخوانید.

پرخاشگری به دلیل بلوغ جنسی پرنده

 بسیاری از نژاد های پرندگان در هنگام رسیدن به بلوغ با تغییر رفتار و بروز رفتار تهاجمی و محافظتی از همسر خود همراه می شود.

در این مواقع پرنده از قفس هم به عنوان قمرو استفاده می کند.

تشخیص اینکه گاز گرفتن طوطی در این مواقع هورمونی و مقطعی بوده و دلیلی بر وحشی بودن پرنده نمی باشد.

گاز گرفتن به دلیل ترس

 از دلایل اصلی گاز گرفتن طوطی ها، ترس می باشد.  این ترس می تواند از افراد متفاوت یا از محیطی خاص باشد.  توجه داشته باشید با اینکه طوطی ها با افراد زود صمیمی می شوند، اما دیدن افراد غریبه برای اولین بار با حضور یافتن در محیط جدید می تواند موجب بروز رفتار تنش آمیز و گاز گرفتن شود.

چون طوطی می ترسد، در نتیجه برای نشان دادن اضطراب و ترس خود گاز می گیرد.

گاز گرفتن به دلیل ترس - چیکن دیوایسعلاوه بر دیدن افراد غریبه یا حضور در محیط جدید، عوامل مختلف دیگر مانند حرکات ناگهانی دست، سروصدای زیاد مانند صدای جارو یا صدای سشوارو … باعث ترسیدن پرنده شوند.

پس در نگهداری از این پرندگان باید دقت کافی را داشته باشید تا طوطی ها در یک مکان آرام  و بدون استرس زندگی کنند.

به طوطی خود آرامش دهید تا ترسش از بین برود

 قدم اول برای آرام کردن طوطی ها شناختن این پرنده ها است. این پرنده ها به طور غریزی آگاه می باشند که می توانند توسط حیوانات دیگر شکار شوند و به همین دلیل این غریزه به آن ها حکم می کند که محافظه کارانه رفتار نمایند.

هنگامی که می خواهید با طوطی رابطه برقرار کنید، سعی کنید مانع از دید این پرنده نشوید. مانع از دید طوطی شدن می تواند موجب ایجاد استرس شود.

برای اینکه ترس طوطی ها بریزد نباید روبه رو آن ها را  بگیرید و در کنار طوطی ها بایستید.

همچنین می توانید با صبر و محبت با این پرنده ها رفتار نمایید.  برای مثال کلمات مثبت بکار ببرید و تکه میوه ها را  به آن پاداش دهید.

در صورتی که این پرنده به شما اعتماد نمود آن را در دست خود بگیرید و به آرامی نوازش نمایید.  این نوازش کردن موجب صمیمی شدن پرنده با شما می شود.

دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که به طور کلی طوطی سانان دوست ندارند که در دست گرفته شوند.

اگر علاقه دارید که سن و جنسیت کاسکوی خود را تشخیص دهید می توانید مقاله تشخیص سن و جنسیت کاسکو را بخوانید.

 گاز گرفتن به دلیل عصبانیت

 در فصل جفتگیری، اکثر مواقع طوطی های ماده عصبانی می گردند. این در ذات این پرندگان می باشد.

علاوه بر ترس، دلایل دیگری نیز می توانند موجب عصبانیت طوطی ها شوند. همچنین این پرندگان بسیار حساس هستند و اگر به اندازه کافی به آن ها محبت یا توجه نکنید، یا اگر ناخن و پرهای آن ها را کوتاه نمایید احتمال دارد که قهر کرده و گاز بگیرند.

چگونه مانع از گاز گرفتن طوطی ها شویم؟

 همانطور که گفتیم داشتن یک رابطه صمیمی و توجه کافی به طوطی ها می تواند مانع از گاز گرفتن این پرنده ها شوند.

اگر هنگامی که با پرنده خود بازی می کنید و از سر هیجان شما را گاز بگیرند، به هیچ وجه نباید جیغ و داد کنید و فریاد بکشید، چون این رفتار موجب می شود به گاز گرفتن مجدد تشویق شوند و برای بارهای متوالی شما را گاز بگیرند.

در هنگامی که طوطی شما را گاز گرفت، به جای جیغ و داد، سعی کنید با یک ضربه آرام بر نوک آن باعث شوید تا شما را رها کند. شما می توانید هنگام گاز گفتن به طوطی نه بگوید و آن را شرطی کنید که وقتی کلمه نه را شنید انگشت شما را ول کند.

چگونه مانع از گاز گرفتن طوطی ها شویم؟ - چیکن دیوایسبرخی از افراد پیشنهاد می کنند که طوطی را پس از گاز گرفتن مورد تنبیه قرار دهید. بدین منظور پس از گاز گرفتن، طوطی را در یک قفس کوچک بدون اسباب بازی قرار دهید تا بفهمد که اگر شما را گاز بگیرد در یک محیط تنگ و بدون اسباب بازی قرار خواهد گرفت تا از این عادت بد خود دست بکشد.

لازم است بدانید که نباید بیشتر از یک ربع پرنده را در این قفس کوچک قرار دهید چون باعث افسردگی طوطی می شود.  

جمع بندی

 در این مقاله از سایت چیکن دیوایس به بررسی عوامل مختلفی که باعث می شوند طوطی ها رفتار پرخاشگرانه از خود نشان بدهند و راه های رفع این رفتار پرداختیم. شما نیز می توانید تجارب و سوالات و نظرات خود را از قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.