اطلاعات جامع در مورد کبوتر یا کفتر و ۵ حقیقت ناگفته در مورد کبوترها

کبوتر - کفتر

نگاه نزدیک به کبوتر یا کفتر از گذشته تا به امروز

کبوتر و کبوتر بازی یعنی عشق ، عشق یک انسان به نگهداری حیوانی که شاید درد سرهای بسیاری داشته باشد. از شکایت های همسایگان تا هزینه بالای ارزن ، از شب بیداری و بیماری ها تا تلف شدن یکی از بهتری های دسته ، ولی نگهداری از آن و رسیدن به آن از همه چیز لذت بخش تر است.

نگهداری و پرورش کبوتر تاریخچه طولانی در فرهنگ کشورها و اللخصوص در کشور ما دارد. افراد بسیاری در جهان وجود دارند که سالیان متمادی زمان و هزینه زیادی برای نگهداری از این پرنده می نمایند. از آزمایش مسیریابی کبوتر ها در منطقه آریزونا آمریکا گرفته تا شاهنامه و یا انتقال هوشمندانه ویدیو های یک عکاس توسط کبوترها و حتی تیمور لنگ که سالیان سال پیش از کبوتر ها استفاده های بسیاری نموده است. در این نوشته از وبسایت چکین دیوایس میخواهیم شما را به دنیای کفتر ها ببریم با ما همراه باشید.

در این نوشته خواهید خواند :
کبوتر ها از کجا آمده اند و منشا پرورش و اهلی شدن آنها از کجا سرچشمه گرفته شده است. چه شد که کبوتر ها محبوبیت زیادی در میان انسان ها پیدا کردند و با کاربرد ها و مزایای مختلف آنها در طول تاریخ آشنا خواهید شد. انواع نژاد ها و خصوصیات کلی آنها را شناخته و با راهکارهای نگه داری و پرورش و بیماری های رایج آنها آشنا خواهید شد.

 

کبوتر ، کفتر که در مناطق کرد نشین به آن کوتر، کموتر هم گفته میشود یکی از پرندگانی است که علاقه مندان زیادی در کشور ما دارد. کبوتر ها در واقع به دو دسته وحشی و اهلی تقسیم میشوند که هر دسته به نوبه خود نژآد های با طرح و رنگ های مختلف دارد. در نوشته ای جداگانه به انواع کبوتر به صورت کامل پرداخته ایم.

کفتر اهلی یا همان ” Columba livia domestica ” خود یک زیر نژاد از نژاد اصلی کفتر سنگی یا همان کبوتر چاهی می باشد. به گفته منابع تاریخی اهلی کردن کبوتر ها به بیش از ۵۰۰۰ سال بر میگردد ، یعنی زمانی که در مصر باستان بر روی صفحه های با خط میخی بین النهرین نشان های از اهلی کردن کبوتر ها یافت شده است. در تحقیق دیگری نشان از اهلی کردن کبوتر ها در اوایل ۱۰.۰۰۰ سال پیش نیز دیده شده است.

جالب است بدانید که برخی کفتر ها حتی در جنگ ها مدال نیز گرفته اند ، مانند مدال Croix de Guerre که به کبوتر Cher Ami در جنگ جهانی اول داده شد.

یک داستان جالب در مورد کفتر ها :

در طول تاریخ داستان های زیادی در مورد کمک کبوتر ها به انسان ها نقل شده است. از استفاده نظامی انسان ها از کفتر ها به عنوان پرنده ای نامه رسان ، تا داستان های عاشقانه ای که در آنها کبوتر ها نقش حیاتی داشته اند. جالب است بدانید که برخی کبوتر ها حتی در جنگ ها مدال نیز گرفته اند ، مانند مدال Croix de Guerre که به کبوتر Cher Ami در جنگ جهانی اول داده شد. یا مدال Dickin Medal که به کبوتر G.I داده شد. Cher Ami کبوتر شجاعی بود که سربازن آمریکای از آن در فرانسه با وجود آسیب دیدگی های جدی وقتی که گردان در جریان حمله Meuse-Argonne ، اکتبر ۱۹۱۸ محاصره شده بود استفاده کردند مشهور شد و مدال گرفت.

همین حقایق نشان از قدمت بالای زندگی انسان ها با کفتر ها دارد و نشان میدهد انسان ها از سالیان خیلی دور بر ویژگی ها و فواید این پرنده آگاهی یافته اند.

 

 


 

۵ واقعیت باور نکردنی درباره کبوترها

واقعیت باور نکردنی درباره کبوترها
واقعیت باور نکردنی درباره کبوترها
 1. کبوترها ممکن است اولین پرنده اهلی باشند

  کبوتر چاهی یا همان Columba livia که با نام rock pigeon نیز شناخته میشود احتمالا اولین پرنده ای بوده که به دست انسان ها اهلی شده است. این کبوتر را می توانید در تاریخ با قدمت ۴۵۰۰ پیش از میلاد در عراق مدرن مشاهده کنید ، و آنها هزاران سال منبع ارزشمند ای برای غذا بوده اند.

 2. تاثیر کبوتر در کتاب چارلز رابرت داروین زیست شناس و زمین شناس معروف انگلیسی

  پرورش کبوتر یک سرگرمی رایج در انگلیس بود که منجر به وجود آمدن برخی از پرندگان خارق العاده و عجیب شد. تعداد کمی از علاقمندان نسبت به چارلز داروین اشتیاق بیشتری به روند پرورش داشتند. شور و اشتیاق داروین به پرندگان بر کتاب او در سال ۱۸۶۸ تأثیر گذاشت.
  نیکولا تسلا ، مخترع، مهندس برق و مهندس مکانیک صربی الاصل آمریکایی از افراد مشهور دیگر که به کبوتران علاقه داشت می باشد. او در اتاق هتل خود در نیویورک سیتی از کبوترهای وحشی مراقبت می کرد.

 3. کبوتر ها فضا و زمان را میشناسند

  در سال ۲۰۱۷ در یک مطالعات زیشت شناسی توسط دانشمندان بر روی تعدادی از کفتر ها آزمایشات صورت گرفت که نتیجه آن مشخص شدن فهم کفتر ها از فضا و زمان بود. در این آزمایشی به کبوتران بر روی مانیتور به خط های دیجیتالی به مدت ۲ تا ۸ ثانیه نمایش داده شد. برخی از خط ها کوتاه بودند و طولی برابر با ۵.۸۴۲ سانتی متر داشتند. برخی دیگر نیز چهار برابر طولانی تر بودند. کبوترها آموزش داده شدند تا طول خط یا مدت زمان نمایش آن را ارزیابی کنند. آنها دریافتند که هرچه زمان نمایش یک خط بیشتر باشد ، طول خط طولانی تر است و یا برعکس . اگر کبوترها با یک خط طولانی تر روبرو می شدند ، در نظر میگرفتند که خط به مدت طولانی تری نمایش داده خواهد شد. با این سری از آزمایشها دانشمندان نتیجه گرفتند که کبوتر ها فضا و زمان را میشناسند.
  گمان میشود كه انسان آن مفاهیم را با یك ناحیه مغزی به نام قشر جداری پردازش می كند. مغزهای کبوتر فاقد آن قشر مغز هستند ، بنابراین باید روش دیگری برای پی بردن به مفهوم فضا و زمان در کبوتر ها وجود داشته باشد.

 4. کبوترها می توانند راه خود را برای بازگشت به خانه از ۲۰۰۰ کیلومتر دور از آن پیدا کنند

  کبوترها می توانند این کار را انجام دهند حتی اگر به صورت مبهم و کاملا مخفی منتقل شده باشند. بدون سرنخ های بصری ، بویایی یا مغناطیسی در این حالت ها هم کبوتر ها بازی را می برند. چگونه این کار را انجام می دهند ؟ رمز و راز است ، اما انسان های باستانی حداقل از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ، از مهارتهای ناوبری کبوتر سوء استفاده می کردند و از آنها برای اهداف مختلف چه برای جنگ و چه صلح بهره برده اند.

  Cher Ami کبوتر
  Cher Ami کبوتر
 5. کفترها جان هزاران نفر را در جنگ های جهانی اول و دوم نجات داده اند

  همان طور که در متن این نوشته نیز به آن اشاره شد در طی جنگ های اول کفتران بسیاری تاریخ را شکل داده اند. مانند Cher Ami که ۱۹۴ سرباز آمریکایی را نجات داد.

 


 

نژاد های کبوتر

بررسی و معرفی انواع نژاد های کبوتر
نژاد های کبوتر

کبوترها دارای نژاد های زیادی هستند و پرورش دهندگان با جفت دادن نژاد های مختلف با یکدیگر به گونه مورد نظر خود دست پیدا می کنند. در ادامه مهم ترین و اصیل ترین نژاد های کبوتر را خدمتتان معرفی خواهیم کرد:

الف – کفتر شاهی

کفتر شاهی از پرهای سفیدی در سراسر بدن خود برخوردار است و نسبت به سایر نژاد ها وزن بالایی دارند و حتی از آنها به عنوان کفتر های گوشتی نیز استفاده می شود. این پرنده به دلیل هوش، زیبایی و جذابیت خاصی که دارد محبوب تردست ها و شعبده بازان است و در بسیاری از نمایش ها از آنها استفاده می شود.

ب – فاخته

فاخته نیز یک نژاد از کبوتر های وحشی است که با نام کوکوی معمولی نیز شناخته می شود و آوازی غمناک دارد، این کبوتر هنگام آواز خواندن گویی کلمه “کو کو” را تکرار می کند و از مهم ترین ویژگی آنها می توان به تخم گذاری آنها در لانه سایر پرندگان اشاره کرد.

ج – کبوتر چاهی

کبوتر یا کفتر چاهی که با نام کبوتر کوهی نیز شناخته می شود، به کبوتری گفته می شود که در همه جای طبیعت یافت می شود و به دلیل اینکه عمدتا در چاه ها اقدام به لانه سازی می کنند، کبوتر چاهی نامیده می شوند. بسیاری از نژاد های امروزی کبوتر ها از همان کبوتر های چاهی نشات گرفته اند.

د – کبوتر چین دار شرقی

این کبوتر از چشمانی درشت و زیبا و نوکی کوتاه برخوردار است. این کبوتر در تمام قسمت بدن خود حتی روی ساق پا و ناخن ها پر دارد که این موضوع بر جذابیت آن افزوده است. پرهای قسمت سر و بدن پرنده به رنگ سفید است اما بال های او با ترکیبی از پرهای سیاه و سفید یا آبی و یا قهوه ای همراه است.

هـ – کبوتر تاجدار

مهم ترین ویژگی این کبوتر، داشتن تاجی توری مانند بر روی سرش است که انتهایی سفید رنگ دارد. رنگ پرهای این پرنده عمدتا آبی تیره و روشن است و در قسمت سینه پرهایی به رنگ خرمایی دارد. هر دو جنس نر و ماده تاج دار هستند.

و – قمری معمولی

این کبوتر نیز محبوب بسیاری از پرورش دهندگان است و به دو صورت اهلی و وحشی یافت می شود. از ویژگی های ظاهری این کفتر می توان به سر و سینه و گردن طوسی رنگ ، بال های سیاه و قهوه ای ، چشمان قرمز ، نوک نسبتا بلند و هاشور های سیاه و سفید در دو طرف گردن او می باشد.

ز – قمری خانگی

این نژاد از کبوتر بسیار شبیه به قمری معمولی است با این تفاوت که کمی چاق تر از آن است و بر روی گردن خود هاشور های سیاه و سفید ندارد اما در عوض خال هایی سیاه رنگ با پس زمینه قهوه ای دارد. قمری خانگی گاه با یاکریم اشتباه گرفته می شود، باید توجه داشته باشید که یا کریم دارای نیم طوقی سیاه رنگ در قسمت پشتی گردن خود است در حالی که قمری خانگی این ویژگی را ندارد.

ک – قمری خاوری

این قمری شباهت بسیار زیادی با قمری معمولی دارد اما با این تفاوت که جثه بزرگتری دارد و پرهای بدنش نیز پر رنگ تر است. این کبوتر که اکثرا به صورت وحشی یافت می شود در بیشتر شهر و روستا ها یافت می شود.

ل – یا کریم

این پرنده ، سر و گردن و سینه ای خاکستری رنگ و بال هایی قهوه ای دارد، مهم ترین ویژگی آنها نیم طوق سیاه رنگ پشت سر آنهاست. یا کریم نیز مانند سایر کفتر ها به دو صورت اهلی و وحشی در اکثر شهر و روستاها یافت می شوند.

م – کبوتر دمنده

مهم ترین ویژگی در این نژاد از کبوتر دمیدن در سینه خود می باشد که اکثرا در پرنده های نر و برای جلب توجه ماده ها مشاهده می شود. آنها پرندگانی مهربان، انسان دوست و بسیار زیبا هستند و به راحتی با صاحب خویش انس می گیرند.

ح – کبوتر ژاکوبین

کبوتر ژاکوبین که به نام های کبوتر یعقوبی، کبوتر شامپیون، کبوتر یالدار نیز شناخته شده است یکی از زیر گونه های کبوتر چاهی می باشد که از طریق جفت گیری با سایر نژاد های زینتی و انجام تغییرات اصلاح نژادی پدید آمده اند. مهم ترین ویژگی این نژاد داشتن پرهایی ایستاده در اطراف گردن اوست که سبب زیبایی و افزایش قیمت آن شده است. البته این زیبایی مانع از دید کامل پرنده شده است.

 


ویدیو بسیار جالب در مورد کبوتر ها – چرا کبوترهای مسابقه ای بسیار گران هستند ؟

دانلود مستقیم ویدیو


 

نگه داری و پرورش کفتر

پرورش کبوتر در ایران بیشتر جنبه زینتی دارد تا کسب درآمد و کسانی مشتاق این کار هستند که به پرنده های زینتی به خصوص کبوتر ها علاقه مند هستند و علاقه به پرورش این پرنده ها را مهم تر از کسب درآمد از آنها مد نظر خود قرار می دهند. به هر حال اگر کسی دارای مکان مناسبی در حیاط و یا پشت بام خانه خود باشد و یک انباری یا اتاق بلااستفاده داشته باشد می تواند به پرورش این پرنده های زیبا اقدام کند و داشتن علاقه مهم ترین مسئله در پرورش خواهد بود.
کسانی که اقدام به پرورش کبوتر می کنند، برای شروع کار چند کبوتر نر و ماده بالغ و آماده جفت گیری و تخم گذاری خریداری میکنند، خرید آنها معمولا در اوایل بهار می باشد تا کبوتر ها در فصل جفت گیری و تخم گذاری باشند و هر چه سریعتر اقدام به جوجه آوری کنند.

تغذیه کفتر ها

کبوترها نیز همانند سایر پرنده های زینتی از انواع دانه ها و غلات تغذیه می کنند. گندم جو، برنج خام ، ارزن، کتان، تخم ریحان و سایر سبزیجات از دانه های مورد علاقه کبوترها می باشد ، اما برای تغذیه بهتر و کاملتر باید از انواع سبزیجات خرد شده مانند خیار، هویج، کاهو، کلم، ریحان، جعفری، گشنیز و … برای تغذیه پرنده ها استفاده کرد. هفته ای چند بار می توان تخم مرغ آب پز شده را در اختیار پرنده ها قرار داد.
برای هضم بهتر غذا می توانید مقداری سنگ ریزه همراه با دانه ها در اختیار پرنده قرار دهید و در دوره تخم گذاری برای تامین کلسیم مورد نظر پرنده ها حتما از پوسته خرد شده تخم مرغ و یا پودر استخوان استفاده کنید. هم چنین اگر می خواهید غذای تکمیلی در اختیار کبوترها قرار دهید می توانید از پلت ها و کنسانتره های مخصوص پرنده های زینتی استفاده کنید.

بیماری ها و مسائل بهداشتی

بیماری کبوترها
بیماری کبوترها

کبوترها نیز مانند سایر پرنده ها ممکن است دچار بیماری های ویروسی و انگلی مختلفی شوند، بروز بیماری ها تا حدودی به عدم رعایت بهداشت محیطی و تغذیه ای مربوط می شود تا حدودی نیز به نژاد و وراثت کبوتر ها مربوط خواهد شد. در ادامه به شایع ترین و مهم ترین بیماری های کبوتر اشاره خواهیم کرد :

الف – پاراتیفوئید

این بیماری که با نام بیماری سالمونلا نیز شناخته می شود، یکی از بیماری های شایع کبوتر است که عامل میکروبی دارد و در محیط های آلوده بیشتر نمایان خواهد شد. اگر پرورش دهنده بهداشت محیطی را رعایت نکند، از ظروف دانخوری و آبخوری کثیف استفاده کند و آب و غذای آلوده به کبوتر ها بخوراند و موجودات جونده ای مانند موش با پرنده ها هم غذا شود، این بیماری کل گله را در بر خواهد گرفت.

ب – نیوکاسل

یکی دیگر از بیماری های شایع در کبوتر ها نیوکاسل است.مهم ترین علامت این بیماری فلجی سر و گردن پرنده است و تنها راه پیشگیری از این بیماری تزریق یا خوراندن واکسن نیوکاسل در سن ۴ الی ۸ هفتگی است چون پس از بیمار شدن پرنده احتمال نجات آن بسیار پایین خواهد بود و بهتر است پرنده بیمار از سایر پرنده ها جدا شود تا به آنها سرایت نکند.

ج – خوره

از علایم این بیماری وجود مواد پنیری شکل در داخل دهان پرنده است که مانع از غذا خوردن صحیح او می شود و کبوتر بیمار با کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن مواجه می شود. برای درمان این بیماری از دارویی به نام مترونیدازول می توان استفاده کرد.

د – کوکسیدیوز

این بیماری یک عامل انگلی دارد و در صورت عدم نظافت به موقع کف سالن و تغذیه کفتر ها از دانه های آلوده به فضله به وجود خواهد آمد. اسهال سبز و گاها خونی، کاهش وزن و اشتها، بی حالی و پرواز ضعیف از علائم این بیماری است و برای درمان آن حتما به دامپزشک مراجعه شود.

هـ – انگل های روده ای

همانطور که انسان و هر موجود زنده دیگری می تواند به کرم های روده مبتلا شود و به اشتهایی سیری ناپذیر دست پیدا کند، کبوتر ها نیز می توانند به این بیماری گرفتار شوند و انگل های روده ای آنها را با کاهش وزن و افزایش بیش از حد اشتها مبتلا کند.

و – اورنیتوز

این بیماری که یک عامل انگلی دارد از طریق آب و غذا و یا هوای آلوده وارد بدن کفتر ها می شود. از علایم این بیماری می توان به خس خس کردن سینه ، تورم یک یا دو چشم ، اسهال و وجود عفونت و چرک در چشم های پرنده اشاره کرد. برای درمان بهتر است با مشورت یک دامپزشک معتبر از اسپیرامایسین استفاده کنید.

ز – ویروس های آدنو و ایکولای

این بیماری که با علائمی مانند اسهال آبکی ، بالا آوردن دان، کاهش اشتها، کاهش وزن و مرگ ناگهانی همراه است، از ویروس های آدنو و ایکولای نشات می گیرد. در اثر این بیماری پرنده احساس تشنگی بیشتری خواهد کرد و همانند نیوکاسل با چرخش سر و گردن مواجه خواهد شد. برای درمان حتما باید به دامپزشک مراجعه کرد.

بیماری های فوق مهم ترین و شایع ترین موارد در میان کبوترها بود که راه درمانی آنها به صورت خلاصه توضیح داده شد، کفتر ها می توانند بیماری های دیگری هم داشته باشند که در این مقاله به آنها اشاره نشده ، بنابراین پیشنهاد می شود سایر مطالب سایت را مطالعه کنید. به طور کلی رعایت بهداشت محیطی و استفاده از آب و غذای تمیز و تعویض به موقع دانخوری ها و آبخوری ها تاثیر زیادی در پیشگیری از بیماری ها خواهد داشت.

 


خلاصه ای بر نوشته کبوتر

در پایاین باید در نظر داشته باشیم ،  درست است که کفتر بازی از سرگرمی اکثر ایرانی ها محسوب می شود و این پرنده های زیبا و دوست داشتنی به دلیل طبیعت آرام و انسان دوستی که دارند، مهرشان به سرعت در دل جای میگیرد و به همین دلیل روز به روز بر طرفداران و پرورش دهندگان این پرنده بومی افزوده می شود و حتی به منبع کسب درآمدی برای اکثر پرورش دهنده ها نیز تبدیل می شود.

کسانی هستند که از کودکی در این کار بوده اند و به قول معروف راه پدر و پدر بزرگشان را رفته است و به نوعی می توان گفت که کفتر بازی در خون آنها می باشد. آنها کبوتر ها را اکثرا با هدف مسابقات کبوتر پرانی پرورش می دهند و کمترین کسی را می توان یافت که آنها را با هدف مصرف گوشت و تخم پرورش داده باشد.

مسابقات کبوتر پرانی همه ساله در اکثر شهرهای کشور و با حضور چندین نفر از علاقه مندان انجام می شود و در این میان شخص پرورش دهنده کبوتر های خود را به پرواز در می آورد تا دیگران به زمان در آسمان ماندن کبوتر ها ، نمایش های حین پرواز و … امتیاز دهند، هم چنین زمانی که کبوتر ها فرود می آیند حتما باید در پشت بام خانه خود پرورش دهنده فرود آید، در غیر این صورت پرنده هرز محسوب شده و هر کس دیگری جز صاحب کفتر می تواند آن کبوتر هرز را از آن خود کند.

کبوتر بازی با این همه مزایا و خوبی هایی که دارد و می تواند اوقات فراغت افراد زیادی را پوشش دهد و حتی برای آنها منبع درآمد هم محسوب شود، دردسرهایی را هم به همراه دارد. یکی از مشکلاتی که کبوتر بازی به همراه دارد، ایجاد مزاحمت برای همسایه می باشد. کسانی که کبوتر بازی می کنند برای جلب کبوتر های خود و پراندن آنها مدام باید سوت بزند و یا اینکه به آسمان سنگ بپراند که این کار موجب آزار و اذیت شدید همسایه ها خواهد شد.

ایجاد مزاحمت برای همسایه ها موجب نارضایتی آنها و در نتیجه باعث ایجاد درگیری لفظی و حتی شکایت می شود که به همین منظور در ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، کبوتر بازی مصداق بارز مزاحمت محسوب شده و قانون گذار می تواند شخص خاطی را به حبس تا یک سال و رفع موارد مزاحمت محکوم کند. هم چنین در صورتی که فرد کبوتر باز برای یافتن و یا گرفتن کبوتر های خود بر روی سقف همسایه ها قدم بگذارد و بدون اجازه حریم خصوصی آنها را مشاهده کند و یا وسایلی را به حیاط آنها پرتاب کند، مسئله ورود به عنف مطرح خواهد شد که مصداق جرم بوده و مجازات قانونی در پی خواهد داشت.

بنابراین اگر به کبوتر بازی و پرورش کبوتر علاقه مند هستید، توصیه می شود حقوق همسایگان را رعایت کنید و ابتدا به فکر مکان مناسبی برای شروع این کار باشید، سپس اقدام به پرورش کبوتر بکنید.

در پایان پیشنهاد میکنیم موزیک ویدیو زیبای کفتر باز از پیمان موسوی را نگاه کنید که برای علاقه مندان به کفتر بازی بسیاری جالب می باشد.

دانلود موزیک ویدیو کفتر باز از پیمان موسوی

دانلود موزیک ویدیو کفتر باز از پیمان موسوی

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
 • اصغری ۵ تیر ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۸:۰۶

  سلام یک سوال داشتم برا کبوتری که ضربه به سرش خورده و پاش تقریبا فلج شده ولی می تونه یک دوقدم برداره به زور و چپ می شه بیچاره آیا میشه براش کاری کرد؟ غذا هم نمیخوره اب ولی میخوره به زور غذا بدم بهش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.