حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

چگونه گله مولد شترمرغ را تشکیل دهیم

پرورش شترمرغ

چگونه گله مولد شترمرغ را تشکیل دهیم

 

 

پرورش گله مولد شترمرغ

شترمرغ از پرندگان عظیم الجثه است که دونده ترین و پرسرعت ترین آن ها محسوب می شود به طوری که قادر است با سرعت بسیار زیادی یعنی حدود ۷۰ کیلومتر در ساعت بدود. پرورش این پرنده بسیار سودآور می باشد به همین دلیل افراد بسیاری مایل به پرورش این پرنده هستند. از آنجایی که تشکیل گله مولد شترمرغ یکی از مراحل بسیار مهم در پرورش آن است و نحوه پرورش آن از سایر پرندگان متفاوت است ،  در این مقاله به نکات بسیار مهمی در این زمینه اشاره می کنیم.

 

پرورش شترمرغ
پرورش شترمرغ

ایجاد گله مولد شترمرغ

اولین گام در ایجاد گله مولد شترمرغ تعیین جنسیت و استفاده از پرندگان نر و ماده با نسبت مناسب است. این نسبت که به ضریب نر و ماده معروف است در شترمرغ یک به دو است. یعنی به ازای یک نر باید دو ماده وجود داشته باشد.

خرید شتر مرغ

برخلاف سایر پرندگان شترمرغ هایی که در گله نگهداری می شوند باید از نظر جنس ، سن ، نژاد و سایر اطلاعات مهم شناسایی شده و برچسب داشته باشند. بهتر است شترمرغ ها را از گله هایی خریداری کنید که برچسب خورده باشند زیرا شترمرغ های این گله ها از کیفیت قابل قبول تری برخوردارند.

محیط نگهداری شتر مرغ

محیط نگهداری شترمرغ ها بسیار مهم است. معمولا به ازای هر قطعه شترمرغ باید ۸ تا ۱۰ متر مربع فضای سرپوشیده وجود داشته باشد. همچنین گردشگاه مورد نیاز نیز چیزی حدود ۲۵۰ متر مربع است.

پرورش تخصصی شتر مرغ

پرورش شترمرغ های عملی تخصصی است و در صورت نداشتن تجربه و دانش کافی در این زمینه احتمال از بین رفتن و تلف شدن این پرندگان وجود دارد. بنابراین بهتر است افراد مبتدی برای آغاز پرورش این پرندگان ابتدا شترمرغ های ۱۲ تا ۱۴ ماهه را خریداری کنند که پس از گذشت حدود ۲ تا ۴ ماه به باروری می رسند.

 

جوجه کشی بکنیم یا نه

حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد تخم های گذاشته شده توسط گله مولد در سال اول تخم گذاری بدون نطفه و یا دارای نطفه ضعیف هستند. این مساله به دلیل جوان بودن شترمرغ های نر است زیرا کیفیت نطفه بیشتر به سن و تغذیه شترمرغ نر بستگی دارند تا به شترمرغ ماده. به همین دلیل توصیه می شود که شترمرغ های نری که می خرید حدود یک سال از شترمرغ های ماده بزرگتر باشند. هر چند که پیر بودن شترمرغ ماده نیز می تواند کیفیت نطفه را تحت تاثیر قرار دهد.

 

تغذیه شترمرغ

همانطور که اشاره شد تغذیه شترمرغ نر نیز بر کیفیت ماده اثرگذار است. تغذیه شترمرغ ها چه در دوره تخم گذاری و چه قبل از آن باید از طریق جیره های غذایی مناسب که سرشار از کلسیم و فسفر است انجام پذیرد. در غیر این صورت شاهد کاهش درصد بهره وری گله مولد خواهید بود.

تخم شترمرغ بسیار بزرگتر از تخم سایر پرندگان است و بر روی آن ها روزنه های بسیار زیادی وجود دارد. این امر باعث می شود که در صورت فراهم نبودن شرایط باکتری و آلودگی به راحتی وارد آن شود و جنین تشکیل شده در داخل آن را تحت تاثیر قرار دهد.

 

تلقیح مصنوعی شترمرغ

همانند برخی دیگر از پرندگان مانند غاز و بوقلمون ، تلقیح مصنوعی شترمرغ را نیز می توان انجام داد. اما به دلیل جثه شترمرغ ، تلقیح مصنوعی از این پرنده ممکن است با دشواری همراه باشد. هر چند که در مراکز تحقیقاتی که اقدام به بارور کردن شترمرغ های ماده می کنند این کار با کیفیت بسیار بالایی انجام می پذیرد.

 

طول مدت تخم گذاری شترمرغ

طول مدت تخم گذاری شترمرغ بین ۶ تا ۸ ماه در سال است که به دلیل قرار گرفتن ایران در نیمکره شمالی ، تخم گذاری آن از فروردین و اردیبهشت شروع شده و در پاییز به پایان می رسد. در طول مدت تخم گذاری این پرنده بین ۴۰ تا ۸۰ تخم می گذارد.

 

آَشیانه شترمرغ

در دوران تخم گذاری باید به هر دو شترمرغ یک آشیانه اختصاص دهید تا در آنجا تخم گذاری کنند. در غیر این صورت شترمرغ ها در مکان های مختلف تخم گذاری می کنند که این کار می تواند منجر به افزایش تلفات تخم ها شود. تخم ها را باید هر روز از آشیانه ها جمع آوری کنید..

 

دانلود pdf پرورش شترمرغ

 

فیلم از سودهی و پرورش شتر مرغ

 

.دانلود ویدیو پرورش شتر مرغ  |  نمایش ویدیو در اپارات

 

مطالب مفید دیگر در صنعت جوجه کشی :

ایمان نظری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.