شرایط نگهداری و پرورش طوطی کاکادو

1

از طوطی کاکادو و شرایط نگهداری آن چه می دانید؟

معرفی طوطی کاکادو و شرایط نگهداری اش، از آن مقاله هایی می شود که حدوداً ۸ دقیقه وقت شما را می گیرد. در این بخش از وب سایت چیکن دیوایس شما را با طوطی کاکادو و نحوه نگهداری و تغذیه آن آشنا می کنیم.

وقتی یک نفر به شما بگوید که این پرنده ها از خانواده طوطی های کاکُلیان هستند، شاید در نگاه اول فکر کنید که کاکلیان فامیلیِ این طوطی ها باشد! دقیقا همین است. خانواده و رَسته پرندگان، حکمِ فامیلی و هویت آن ها را دارد. تصور کنید که یک پرنده حالتِ منقار و چشمانش به گونه ای خلق شده باشد که انگار همواره دارد از نیم رخ به شما لبخند میزند. چه کسی است که با دیدنِ این پرنده دلش نرود و نخواهد که یکی از آن ها را داشته باشد. طوطی های کاکادو دقیقا همین حالت و انرژی را به شما منتقل می کنند. کاکادو ها، قد و قامتِ رعنا تری نسبت به سایر طوطی ها دارند و صدایِ بم تر و گه گاه آزار دهنده شان هم که صرفاً برای جلبِ توجه شما است دو ویژگی هستند که ممکن است طاقتِ شما را طاق کند و از خریداری و نگهداری آن ها پشیمانتان کند!

طوطی کاکادو را اولین بار در جزایر فیلیپین و اندوزی رویت کردند. ولی بعد از آن گویی که نطفه شان پراکنده شده باشد  تا گینه نو، جزایر سلیمان و استرالیا  نیز دیده شدند. به صورت کلی در جزایرِ معتدل، جایِ شان راحت تر است و زندگیِ شاد تری دارند. اگر در یک مغازه پرنده فروشی رفتید و نامِ کاکادو را به زبان آوردید و فروشنده اظهار بی اطلاعی کرد و آشنایی نداد، جا نخورید و ناراحت نشوید. چون در ایران این پرنده را با نامِ باراتا نیز می شناسند.

می گویند که کاکادو ها از کاسکو ها نیز احساسی تر و شاعر مزاج تر هستند. یعنی اگر حداقل روزی ۲ ساعت به وصالِ فیزیکی و روحی با صاحبشان نرسند و توجه لازم را دریافت نکنند، آن قدر خودشان و اطرافیان را با صدا های ناهنجار و ترسناک آزار می دهند تا عالم و آدم متوجه بشود که به آن ها محبت کافی نشده است. دقیقا مثلِ بعضی از ما انسان ها!!

معرفی طوطی کاکادو و شرایط نگهداری اش

اگر ببینیم از طرفِ شخصی که دوستش داریم توجه لازم را نمی گیریم، آن قدر بهانه گیری می کنیم و سر و صدا راه می اندازیم تا در نهایت توجه مخاطبِ موردِ نظرمان به ما جلب شود! کاکلی های صورتی رنگ، این افسردگی و کمبودِ محبت را به صورتِ پَر کنی به صاحبشان می فهمانند. وقتی این پرنده به مرحله پر کنی برسد، یعنی در حقیقت دارد ذره ذره خود زنی می کند. در حقیقت به این نتیجه فلسفی و عارفانه رسیده است که تا توجه معشوق نباشد، زیبایی و ملاحتِ من به چه درد می خورد؟! کاکلی ها اگر توجه لازم را از صاحبشان دریافت کنند، به قدری اهلی و دوست داشتنی و بامزه میشوند که از یک جایی به بعد دیگر شما به آن ها وابسته می شوید و اگر هر روز با آن ها معاشرت نکنید احساسِ کمبود و کسالت می کنید و اگر بهتان کم محلی کند ممکن است دیگر شما در نهایتِ ناباوری به مرحله پرکنی برسید!!

هم طور که از نامِ این پرنده مشهود و واضح است، دارای کاکل ها و تاج های بی همتا و مسحور کننده ای است که همین ویژگیِ ظاهری اش از دلایلِ عمده انتخابِ این پرنده برای خرید است. در طوطی ‌کاکلی ‌ها، تاج ها وسیله ای کاربردی برای ابرازِ احساسات و عواطفشان است. مثلا تاج صاف نشانه‌ ای از ترس می‌باشد. تاج کاملاً ایستاده نشانه­ی تعجب و حالت تدافعی طوطی است. یا مثلا سائیدن منقار به یکدیگر نشانه­ی رضایت کاکادو است و از سویی جیغ‌ هایی با تن صدای بالا هم بیان کننده شادی و علاقه نشان دادن است، هم نشانه ترس و خشم طوطی‌ کاکلی ها. در حقیقت اگر زبان داشت و می توانست سخن بگوید و به شما بگوید دوستت دارم، شما هیچ گاه نمی فهمیدید که این جمله را قبل از کشتنِ تان دارد می گوید یا واقعا عاشقِ تان است و از ارتباط تان ابرازِ رضایت و شادی میکند!

پس به طور کلی شاه کلیدِ نگهداری از این پرنده، محبت و عشق ورزی است و توجه به موقع به حالاتِ ظاهری و روحی اش. بد نیست این نکته را هم بدانید که چشمانِ کاکادو نر، سیاه و چشمانِ کاکلی ماده عنبیه ای قرمز رنگ دارد.

کاکادو عاشقِ بازی کردن با اسباب بازی و فعالیت است. مثلِ طوطی های خاکستری هم تنبل نیستند که بیشتر روز را در داخلِ قفس بگذرانند. کاکلی ها باید همانند یک بچه تربیت شوند. چون آن ها در صورتِ بد تربیت شدن، شروع به بهانه گیری و جیغ کشید و لوس بازی در می آورند. دوعامل، کاکلی ها را دیوانه و دو قطبی میکند. اول اینکه زیاد از قفس بیرون باشند، دوم اینکه زیاد داخلِ قفس باشند. شما باید دقیقا مثلِ پدر و مادری که با تربیت صحیح ساعاتِ رفت و آمدِ فرزندش را کنترل می کند، باید ساعاتی که کاکادو در خارج و بیرون قفس است را متعادل کنید تا بهانه گیر و درد سر ساز و خواهانِ جلبِ توجه بیش از اندازه نشوند!

تغذیه کاکادو

کاکادو ها خوش خوراکند  وعاشقِ چهار مغز هستند. یعنی فکر نکنید که چون زبانِ اعتراض ندارند می توانید هر چیزی را جلوشان گذاشته و به عنوان غذا به آن ها قالب کنید. چون به اندازه باور نکردنی به تغذیه شان اهمیت می دهند و اگر بفهمند ناهار یا شامشان ارزش غذایی کافی را ندارد، قفس و خانه را به خاک و خون کشیده و به شیوه خودشان زبان به اعتراض می گشایند!

از دیگر غذای محبوبِ کاکلی ها می توان به :

  • میوه
  • سبزیجات
  • پسته
  • تخمه
  • بادام
  • گردو، اشاره کرد.

اگر صاحبِ طوطی کاکادو بزرگ هستید و از آن ها نگهداری می‌کنید، دادنِ گردو و بادام نشکسته و با پوست و به صورت درسته هم مانعی نخواهد داشت و رضایتشان را جلب می کند. به صورت کلی، وعده های غذایی آن‌ها همان دانه‌های مختلف مانند تخمه، بادام، بادام زمینی و حتی بعضی از دانه‌های ریز مانند تخم کتان و ارزن می‌باشد که حتی کاکادو های بزرگ هم قادر به پوست کردن و خوردن این دانه‌ های کوچک هستند.اصولا کاکلی ها شخصیتی مستقل دارند و خیلی زود به خود کفایی می رسند و خودشان کار هایشان را انجام می دهند!

تغذیه کاکادو

در رژیم آن‌ها حتما از میوه و سبزیجات مانند سیب و کاهو استفاده کنید و از آن ها غافل نشوید . بعضی حبوباتِ پخته هم گه گاه در اختیارشان قرار دهید تا در صورت تمایل از آن‌ها هم استفاده کنند و لذت بیشتری ببرند. رازِ طلائیِ موفقیت در جلای پرهای کاکادوها، تامین کلسیم و مواد معدنی و ویتامین‌ ها است که در همان میوه و سبزیجات یافت می‌شود. ولی با این وجود، دادن مکمل‌های تغذیه و مولتی ویتامین ها و حتی سویا به کاکادوها مانعی نخواهد داشت و در صورت نیاز می‌توانید آن‌ها را نیز تهیه کنید.

دیده شده که طوطی کاکادو اهلی سر میز با اهلِ خانه غذا خورده است . پس حتما یک صندلی برای آن ها خالی بگذارید!

شما می‌توانید ازغذا های خودتان هم به آن‌ها بدهید. البته فرموش نکنید که هر غذای خوبی را می خورند به غیر ازچیزهایی که دستگاه گوارش شان را دچار اختلال می‌کند مثلِ (پنیر، نمک، ادویه جات ، غذاهای چرب و شور و …).در کنار تمامِ این ها، خرما، انجیر و کشمش هم بابِ منقارِ کاکلی هستند. این ها را ترجیحا باید مدت یک شب خیسانده و به طور کامل شستشو بدهید. خوردنِ میوه های خشک بدون مواد نگهدارنده اضافه (به عنوان مثال، گوگرد و یا مواد افزودنی) حسابی موردِ علاقه طوطی های کاکادو است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. محدثه می گوید

    چه زیبا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.