حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نکات آماده کردن خروس لاری برای نبرد تن به تن – بخش نهم

نکات آماده کردن خروس لاری برای نبرد

تولک رفتن طبیعی در مرغ و خروس

ادامه مقاله نکات آماده کردن خروس لاری برای نبرد – بخش هشتم : راهنمای کاربردی خروس لاری : تولک رفتن مرحله ای فیزیولوژیکی و طبیعی است که به مرغ اجازه میدهد تا پرهای قبلی خود را جایگزین کنند و بازسازی اویدوکت یعنی اندام تولید تخم را انجام دهند. در زمان تولک، اکثر انرژی پرنده صرف رشد پرها شده و مقدار اندکی از آن برای تولید تخم مصرف می شود. تولک طبیعی پدیده ای فصلی است که با تغییر طول روز ارتباط دارد. در پرندگان اهلی پرریزی در هر زمانی می تواند رخ دهد.

اگر تولک رفتن در روزهای بلند اتفاق افتد، پرریزی غالباً ناتمام می ماند. در این حالت ممکن است که مرغ هرگز به تولید ایده آل خود بر نگردد. برای رفع این مشکل بهتر است مرغ در دومین زمستان به تولک برود که با کاهش نور به مدت ۶ هفته در زمستان این عمل اتفاق میافتد. مرغ کاملا پرریزی کرده و سپس با قرار دادن در شرایطی با طول روز بلند، مجدداً تولید را از سر میگیرد. نکته ای که باید توجه کرد این است که در تولک رفتن، پرها به صورت ناحیه ای یا تکه تکه نمی ریزد و اگر چنین حالتی مشاهده شود به احتمال زیاد نتیجه ی نوک زنی طیور می باشد.   تولک رفتن مرغ و خروس پرندگان به طور معمول سالی یک بار پرهای خود را تجدید می کنند. تولک رفتن معمولا در تابستان، پاییز و یا اوایل زمستان اتفاق میافتد. پرنده به چند دلیل تولک می رود. ۱) فصلی که از تخم خارج شده باشد ۲) به خصوصیات فردی و نژادی پرنده بستگی دارد. ۳) استرس هایی که به حیون وارد می شود. عموماً نتیجه ی حوادث استرس زا مانند فقدان آب و غذا و یا مشکلات ناشی از برنامه های نوردهی است. در حقیقت دو نوع تولک رفتن طبیعی و تولک رفتن اجباری وجود دارد. وقتی تولک رفتن حیون شروع می شود، تخم گذاری متوقف شده و دوره کامل شدن بستگی به نوع نگهداری و تغذیه حیون دارد. همچنین جسور بودن خروس کم شده و حتی حاضر به سر گرفتن و جنگیدن با هیچ خروسی نیست و این واقعیت وجود دارد که حتی می توان چندین خروس را در یک محوطه نگهداری کرد. برخی مرغ های تخم گذار اوایل پاییز و پس از ۸ یا ۹ ماه تولک می روند. این نوع مرغ ها تولیک رفتن سریعی دارند و گروهی هم پس از ۱۲ تا ۱۵ ماه تخم گذاری تولک می روند. اگر شرایط حیوان را مهیا نمی بینیم به اجبار باید آن را تولک ببریم این عمل فرصتی برای آنها فراهم می کند که تجدید قوا کرده، پرهای جدید درآورند و دوباره شروع به تخم گذاری کنند. چنین مرغ هایی مناسبترین مرغ برای نگهداری به شمار می روند. همانطور که گفته شد شرایط برگشتن مرغ از تولک به تخمگذاری بستگی به نگهداری و تغذیه دارد و اگر اینچنین باشد باید در کوتاهترین زمان که همان ۶ هفته هست تمام پرها جایگزین شده باشد.  

نکات آماده کردن خروس لاری برای نبرد
نکات آماده کردن خروس لاری برای نبرد

  جلوگیری از تولک رفتن زودرس در لاری در شرایط طبیعی یک مرغ پس از دوره ی تخم گذاری، تولک رفته و پرهایش میریزد در این زمان تولید بسیار کم یا قطع می شود. پرریزی از سر و گردن شروع و سپس سینه، بدن، بال ها و دم پرریزی میکنند. در زیر به دلایل تولک رفتن زودرس اشاره شده و باید از اینها جلوگیری کنیم. ۱ ) تغییرات شدید آب و هوایی مخصوصا حرارت زمانی که سالن بخوبی عایق نشده باشد. ۲) شرایط بد و نامطلوب بستر ۳) کمبود آب که از دلایل مهم است. اگر ۲ روز به مرغ ها آب نرسد شروع به تولک رفتن می کنند. ۴) بیماری ها یا وضعیت بد سلامتی ۵) قطع طولانی نور برای مرغ هایی که تحت شرایط نوردهی کنترل می شوند ۶) سر و صدای ناگهانی و ترس ناشی از ورود حیوانات دیگر به سالن ۷) تغذیه ناکافی مرغ ها ۸) تغییرات شدید در برنامه تغذیه ۹) فضا و اندازه ناکافی دان خوری و آبخوری ۱۰) تراکم بیش از اندازه در سالن  

نکات آماده کردن خروس لاری برای نبرد - عکس خروس لاری
نکات آماده کردن خروس لاری برای نبرد – عکس خروس لاری

  نکاتی در مورد مسابقه خروس لاری در ادامه مقاله نکات آماده کردن خروس لاری برای نبرد در زیر برخی نکات مهم و قوانین آورده شده است. ۱) مکان و زمان مسابقه: مکان مسابقه به صورت رینگ )مدور) یا چاله به ابعادی که اساتید با توجه به شرایط مسابقه تصمیم بگیرند و دیواره ها و کف آن از تشک مناسب پوشیده شده باشد. سکو در وسط برای دید بهتر تماشاچیان حاضر حداقل ۱ الی ۲ متر از سکو فاصله داشته باشند. مسابقات به صورت شهرستانی، استانی و کشوری برگزار خواهد شد. از نظر زمانی می توان به بهاره و پاییزه تقسیم کرد. ۲) قضاوت و داوری: قضاوت و داوری یکی از بزرگترین دغدغه ها است. داور باید توسط طرفین پذیرفته شده و اعتبار و اختیار کامل را در طول مبارزه داشته باشند. داور باید قادر و توانا در شناختن انواع شگردها باشد. در حالت آکادمیک و پیشرفته دارای گواهی داوری باشد نیروهای جوان و تحصیل کرده و مسلط به زبان انگلیسی جهت گذران دوره های آموزشی و کسب علم روز در کشورهای صاحب نام در  این زمینه باشد. لازم به یادآوری است که تقلید کورکورانه بدون تلفیق با آموزه های بومی کار را با مشکل مواجه خواهد کرد). در حال حاضر می توان از بین افراد امین و پیشکسوت انتخاب شوند. کلمات مرتبط : نکات آماده کردن خروس لاری برای نبرد ، مسابقه خروس لاری ، تولک رفتن خروس لاری ، تولک رفتن مرغ لاری ، نبرد خروس لاری

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • ناشناس ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ / ۱:۱۹:۵۱

    محل تخمگذاری مرغ را تا ارتفاع حدود ۲۰ سانتیمتر پر از ابر های تکه شده رنگارنگ کنید . در اینصورت تخم ها درون عبر ها پنهان شده و مرغ راه یافتن انها را نمی داند که بخورد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.