حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تغذیه جوجه کبوتر

تغذیه جوجه کبوتر

تغذیه  جوجه ها:

جوجه ها تا حدود ۶ هفتگی توسط مادران تغذیه می شوند و در ۴-۵ روز اول تولد غذای جوجه ها را شیرابه چینه دان تشکیل میدهد. جوجه ها منقار نازک خود را در دهان والدین فرو برده و آنگاه مایع شیری رنگ مثل شیر که از پستان خارج میشود از داخل گلوی والدین بیرون آمده و به داخل منقار نوزاد هدایت می شود و جوجه با کمال اشتیاق و ولع این ماده شیری رنگ را فرو می برد این شیرابه بسیار مغذی بوده و توسط سلولهای چین خورده چینه دان ترشح می شود . چینه دان در تعدادی از گونه های پرندگان خصوصآ در خانواده کبوترها مولد شیر مخصوص چینه دان است تکثیر سلولهای مخاطی و کنده شدن و تولید شیر توسط آنها بوسیله هورمون پرولاکتین  صورت گرفته و کنترل می شود این پرندگان شیر ایجاد شده در چینه دان را به دهان بازگردانده و جوجه ها را به وسیله آن غذا میدهند. ساختمان میکروسکوپ یک چینه دان مشابه به ساختمان در مری است. ترشح شیرابه تا ۸ روز پی از تولد جوجه ها نیز می تواند ادامه یابد بعد از گذشت چند روز (حدود ۵ روز ) ماده فوق جای خود را به قطعات بسیار ریز دان که با آب مخلوط شده می دهد که در واقع غذای خورده شده توسط والدین در این حالت پس از خرد شدن و ریز شدن در معده و در حالتی که تقریباقابل جذب است وارد چینه دان جوجه ها میگردد با گذشت زمان خرد شدن مواد غذایی خورده شده توسط والدین کاهش یافته و به عبارت دیگر غذا پس از مرطوب شدن در چینه دان وارد دهان جوجه ها می شود از این مرحله به بعد جوجه ها کم کم آمادگی آن را می یابند که از ظروف دانخوری دانه برچینند در این حالت جوجه ها را که از عمرشان حدود ۳۰ تا ۴۰ روز گذشته است میتوان از آشیانه جدا نمود این امر با توجه به نژاد و وزن جوجه ها متغییر خواهد بود.

نحوه تغذیه کبوتر و جوجه کبوتر

تغذیه کبوتران بالغ:

غذای کبوتران بالغ در طبیعت ، عمدتآ دانه های غلات و ارزن می باشد و بعضی از گونه های حشرات و کرمها و حلزون ها را نیز می خورند. اما در سیستم صنعتی از خوراک های کنسانتره و پلت شده فرموله شامل ذرت، کنجاله سویا و … و همچنین انواع ویتامین ها و اسید های آمینه و پودر صدف و پودر صدف و استخوان و نمک طعام و سنگ ریزه استفاده می شود. قبل از به دنیا آمدن جوجه ها  جیره غذایی والدین مخلوطی از گندم جو و ارزن درشت و همچنین مخلوط های ساییده شده مرکب از مواد معدنی و مولتی ویتامین بوده همچنین باید ظرف های محتوی شن و سنگریزه و نمک در کنار ظروف دان آنها قرار داد. شن سنگریزه های داخل سنگدان را جهت ساییدن مواد غذایی تامین میکند و نمک علاوه بر تامین سدیم و کلر مورد نیاز سبب اشتها و تا حدی موجب ضدعفونی چینه دان پرنده می شود بعد بعد از به دنیا آمدن جوجه ها اگر هدف پرورش آنها جهت استفاده از گوشت آنها باشد باید به جیره غذایی والدین دان هایی که جهت پرورش مرغ های گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد اضافه گردد  به عنوان مثال می توان به منظور پرورش جوجه ها از خوراک پیش دان مرغ گوشتی استفاده نمود غذای کبوتران باید در جای خشک و محفوظ نگهداری شود زیرا نم کشیدن باعث فساد شده و اثرات سویی در آنها یا جوجه هایشان باقی میگذارد.

 

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۵ دیدگاه
 • حامد ۲ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۳:۳۲

  سلام من یک جوجه کبوتر داشتم که مرد و حالا یک جوجه دیگه به دنیا اومد الان می خوام بدونم که باید چیکار کنم که این جوجه نمیره

  • ایمان نظری ۳ خرداد ۱۳۹۹ / ۸:۴۷:۵۱

   تا ۲ ماه جوجه در حساس ترین دروه هست که باید با مواد غذایی مناسب که در مقاله بیان شده تغذیه شود و همچنین دمای محیط باید دمای اتاق باشد

 • مهران ۳ دی ۱۳۹۸ / ۱:۱۷:۰۰

  سلام من جوجه کبوتری رو پیدا کردم و دارم با سرلاک بزرگش میکنم.ولی سنش رو نمیدونم!چشم هاش تازه باز شده میشه بگید چند روزش هست؟؟؟؟؟؟
  و چه نکاتی رو باید رعایت کنم؟

 • مهران ۳ دی ۱۳۹۸ / ۱:۱۳:۵۶

  سلام من جوجه کبوتری رو پیدا کردم و دارم با سرلاک بزرگش میکنم.ولی سنش رو نمیدونم!چشم هاش تازه باز شده میشه بگید چند روزش هست؟؟؟؟؟؟
  و چه نکاتی رو باید رعایت کنم؟

 • ناشناس ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ / ۱۲:۳۷:۲۶

  اسم این کبووتر چییه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.