حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نکات افزایش بازدهی جوجه کشی در مرغ و خروس

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 1 امتیاز | میانگین 3٫00 از 5
Loading...
image_pdf
نکات افزایش بازدهی جوجه کشی

نکات افزایش بازدهی جوجه کشی در مرغ و خروس :

۱) سن مرغ و خروس

بهترین سن مرغ بین ۹ تا ۱۱ ماهگی و بهترین سن خروس بین ۹ تا ۱۲ ماهگی بوده ( قبل از اولین تولک رفتن) که این سن در نژادهای مختلف متفاوت می باشد. این سن به این دلیل انتخاب شده که بنیه ی بدنی مرغ و خروس زیاد است و اکثر جوجهها از نظر جثه درشت و از نظر ژنتیکی دارای خلوص بیشتری می باشند. در مرغ لاری که اکثرا کم تخم می باشد در سری دوم نیز این خاصیت را دارا است ولی نسبت به اولین سری تخم گذاری کمتر می باشد. که به این نکته باید توجه شود.

 

زمان جوجه کشی

بهترین زمان جوجه کشی خانگی فصل بهار می باشد زیرا در این فصل دمای هوا معتدل و طول روز زیاد می باشد. ولی اگر در پاییز یا زمستان اقدام به جوجه کشی شود، باید با استفاده از نور مصنوعی طول روز افزایش داده شود و همچنین دمای محیط در دمای مناسب تنظیم گردد.

 

تغذیه والدین

تغذیه والدین از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا سبب تشکیل نطفه و افزایش درصد جوجه درآوری میگردد. اهمیت ویتامین ها و کلسیم بارزتر می باشد بنابراین توصیه می شود از ویتامین دامی و مکمل های معدنی در جیره طیور استفاده شود تا علاوه بر حفظ سلامت طیور جوجه های قوی و مقاومی تولید گردد.

 

نکات افزایش بازدهی جوجه کشی -خروس
نکات افزایش بازدهی جوجه کشی -خروس

 

شرایط مرغ مادر

مرغ مادری که می خواهیم از آن تخم نطفه دار بگیریم باید شرایط زیر را داشته باشد.

۱) سن: بهترین تخم ها مربوط به مرغ های مادر زیر دو سال می باشد. تخم مادران مسن به دلیل پوسته ضعیف، نازک و نامنظم قابلیت نفوذ عوامل میکروبی به داخل تخم را دارند. بنابراین تلفات دوران جنینی و پس از آن بیشتر می شود. پس هر چه مرغ های مسن در گله کمتر باشد بهتر است.

۲) تغذیه: هر چه تغذیه مرغ مادر بهتر و غنی تر باشد و از نظر املاح به خصوص کلسیم و فسفر و ویتامین ها و پروتیین تنظیم شده باشد کیفیت تخم مرغ ها بهتر و درصد جوجه درآوری بیشتر خواهد بود.

۳) بستر: هر چه بستر مرغ مادر تمیزتر باشد آلودگی تخم مرغها و شکستگی و ترک خوردگی آن ها کمتر می شود. همچنین بیماری مرغ مادر و انتقال بیماری ها از مادر کمتر خواهد شد.

4) نسبت بین مرغ و خروس : این نسبت نیز در نطفه دار بودن تخم مرغ نقش مهمی دارد. کم بودن تعداد خروس در گله باعث کاهش درصد نطفه داری می شود. یک قطعه خروس برای ۷ تا ۸ مرغ مناسب است هر چند تا ۱۰ مرغ نیز قابل قبول است.

همچنین بخوانید :
خروس کامپین Campins

۵) سن خروس و سلامت آن: هر چه خروس جوان، شاداب و سالم باشد بهتر است. لازم به ذکر است که درصد نطفه داری مرغ و خروس های آزاد بیشتر از مرغ های در قفس است.

انتخاب تخم مرغ برای جوجه کشی

تخم مرغ های جوجه کشی بایستی دارای خصوصیات زیر باشند تا بتوان از آن ها استفاده نمود.

 

نکات افزایش بازدهی جوجه کشی -مرغ
نکات افزایش بازدهی جوجه کشی -مرغ

 

نطفه داری

اگر نطفه داری پایین باشد اکثر تخم مرغ هایی که در ماشین جوجه کشی گذارشته می شوند به جوجه تبدیل نخواهند شد و باید دور ریخته شوند. عواملی که در میزان نطفه داری موثر هستند در زیر ارائه شده است.

 

نکات افزایش بازدهی جوجه کشی : عوامل مربوط به خروس

سن خروس

استفاده از خروس های خیلی جوان و یا خیلی مسن موجب کاهش درصد نطفه داری تخم مرغ های گله می شود. این امر به نژاد، وضع تغذیه، محیط جغرافیایی و فصل بستگی دارد.

قدرت بارور کردن خروس ها در سال اول در صورت تغذیه خوب، بالا است ولی به مرور کم شده و در سال دوم به طور چشمگیری کاهش مییابد. در آب و هوای گرم خروس های مورد استفاده برای جفتگیری پس از ۶ ماه خاصیت بارور کردن خود را از دست می دهند. بنابراین در نقاط گرمسیر بهتر است پس از ۶ تا ۸ ماه که از خروس در گله استفاده شد آنها را جمع آوری و خروس های جوان تر را جانشین آنها کرد. در مناطق معتدل و سردسیر نیز تا یک سال می توان از خروس در گله استفاده کرد.

ادامه دارد …

کلمات مرتبط : نکات جوجه کشی ، نکات جوجه کشی مرغ و خروس ، نکات جوجه کشی از جوجه یکروزه ، نکات دستگاه جوجه کشی ، دستگاه جوجه کشی خانگی مرغ

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X