حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

فیزیولـوژی و آناتومی خروس لاری – بخش اول

عکس خروس لاری

فیزیولـوژی و آناتومی خروس لاری – بخش اول

آناتومی خروس لاری

 

آناتومی خروس لاری : شکل عمومی بدن نژاد لاری با نژادهای دیگر متفاوت است و به طور کلی بدن بلند و کشیده، سینه پهن و عمیق و پر گوشت، گوشت سینه سفت و پر پشت و پهن و دارای شیب از جلو به عقب می‌باشد. در آناتومی خروس لاری بال‌ها محکم و چسبیده به بدن و پرهای دم با زاویه ۴۵ درجه بالاتر از امتداد پشت قرار دارد. ساق پا با زاویه مالایمی به ران متصل شده است از این رو به طور کلی شکل ویژه‌ای به بدن این نژاد می‌دهد. سر نسبت به بدن کوچک به نظر می‌رسد و فرم سر به اصطلاح ماری شکل می‌باشد. تاج در انواع اصیل به شکل توت فرنگی و گردو است. چشم‌ها درخشان، عقابی و نارنجی رنگ بوده و رشد تاج و ریش اغلب کم است. تاج در خروس‌ها قرمز تیره و در مرغ‌ها قرمز معمولی و لاله گوش در تمام انواع این نژاد قرمز رنگ است. منقار، کوتاه، بسیار محکم و زرد رنگ است و در برخی از آن‌ها لکه‌های قهوه‌ای رنگ در منقار بالایی وجود دارد. گردن نسبتاً بلند و استوانه‌ای و انتهای آن تقریباً در بدن فرو رفته است. قلم پا کلفت و بلند بوده و رنگ آن اغلب در انواع اصیل، زرد مایل به قهوه‌ای و در برخی انواع قهوه‌ای پررنگ و حتی تیره می‌باشد.پنجه‌ها پهن و دارای چهار انگشت است.

 

پوشش بدن

پوست و پرهای بدن پرندگان به منزله‌ی محافظی در برابر عوامل خارجی به شمار می‌رود.

 

پوست

پوست بدن در پرندگان، نازک و ظریف و پرها روی آن قرار گرفته است. پوست پرندگان عاری از هرگونه غدد عرقی یا چربی می‌باشد و فقط در پوست ناحیه دم غددی وجود دارد که به آن غدد چربی گویند. از نظر ساختمان، پوست از دولایه تشکیل شده است که لایه خارجی اپیدرم و لایه زیرین درم” نامیده می‌شود. در ناحیه منقار و پا، پوست ضخیم و شاخی می‌باشند. منقار و پوست ساق پاها و پرها از اپیدرم و لاله گوش، ریش و تاج که نرم هستند از درم به وجود می‌آیند و توسط لایه نازکی از اپیدرم پوشیده می‌شوند.

 

خروس لاری و زینتی

 

پرها

فرق اساسی پرندگان با سایر حیوانات وجود پر روی پوست می باشد. این پرها به عنوان غشای محافظی

برای بدن و پوست می باشند و بدن را از سرما و گرما و صدمه محافظت میکنند. از شفاف یا کدر بودن پرها به آسانی می توان به سلامت پرندگان پی برد. معمولا بین وزن بدن و تعداد پرها نسبت مستقیمی وجود دارد. همچنین از نظر اندازه، بین اندازه پر و اندازه بدن نسبتی مشاهده می شود.

 

پر خروس لاری

 

انواع پر

ساختمان پرها در نقاط مختلف بدن پرندگان از نظر شکل و حتی رنگ و اندازه متفاوت است. پرهای بال، مخصوص پرواز و سایر پرها برای گرم نگه داشتن و محافظت بدن می باشند. معمولا سه نوع پر در بدن پرندگان قابل تشخیص است.

پرهای بزرگ یا شاهپرها: این پرها از خارج بدن پرنده را پوشانده و در زیر آن ها معمولا پرهای دیگری قرار گرفته است. پرهای بال و دم جزو این دسته به شمار می روند. تعداد پرهای بزرگ کم و بسته به نژاد و جنس و گونه متفاوت می باشند. پرهای بزرگ دارای یک شاخه اصلی می باشد که در قسمت پایی توخالی و قسمت  بالا توپر است. قسمت توخالی آن کالاموس و قسمت توپر آن راشیس نامیده می شود. قسمت توپر از دو طرف دارای شاخه های فرعی است که به آنها ریش” می گویند از هریک از این ریشها شاخه های فرعی دیگری به موازات هم از دو طرف جدا شده که به هر یک از آنها ریشک  گویند. شاخه های فرعی در قسمت انتهایی خود دارای انشعابات کوچکتری می باشند.

پرهای کوچک یا پوش پر: این پرها معمولا تمام بدن را فرا می گیرد و اغلب پرهای بزرگ در برخی فوق العاده زیادتر از پرهای بزرگ است.

ادامه دارد …

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.