حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

فیزیولـوژی و آناتومی خروس لاری – بخش سوم

آناتومی خروس لاری

آناتومی خروس لاری

سیستم عضلانی
آناتومی خروس لاری : پرندگان دارای سیستم ماهیچه ای پیچیدهای هستند و به طور معمول رنگ عضله های آنان سفید می باشد. بافت ماهیچهای از اعضای قابل انقباض اصلی بدن می باشد که وظیفه تمام حرکات حیوانات را بر عهده دارد. سه نوع بافت ماهیچهای وجود دارد. ماهیچه صاف در رگهای خونی، روده و دیگر اندام های غیرارادی بدن حدود دارد. ماهیچه قلب و ماهیچه مخطط دو نوع دیگر ماهیچه می باشند. مسئولیت ماهیچه مخطط برای اغلب حرکات ارادی میباشد و پروتیین قابل مصرف لاشه را تشکیل میدهد.
ماهیچه های سینه، ران و پا مهمترین ماهیچه های پرندگان می باشند. ماهیچه سینه برای تطابق پرندگان برای پرواز در آناتومی خروس لاری ، بخش بزرگی از سیستم ماهیچهای را تشکیل می دهد. بزرگترین ماهیچه بدن طیور، ماهیچه سینه و قویترین آن ماهیچه زیر پوستی میباشد. ماهیچه های پوستی در پایه پرها قرار گرفته اند و در اثر انقباض آنها پرها حرکت میکنند. پرندگان دارای دو نوع ماهیچه سفید و قرمز می باشند. که به گوشت سفید و قرمز معروف هستند. ماهیچه قرمز دارای مقادیر بیشتر میوگلوبین نسبت به ماهیچه سفید است میوگلوبین، ترکیب آهن دار حامل اکسیژن است و از برخی جهات مانند هموگلوبین میباشد و نقش انتقال اکسیژن و کربندی اکسید را به عهده دارد. در ماهیچه های با فعالیت بیشتر، مقدار میوگلوبین بیشتر و رنگ آنها قرمز تر از ماهیچه سفید است. در طیور ماهیچه های پا تیرهتر از ماهیچه سینه است زیرا برای ایستادن و نگه داشتن قایم بدن فشار بیشتری بر ان ها وارد می شود.

 

سیستم استخوانی خروس لاری

 

سیستم استخوانی
استخوانها در آناتومی خروس لاری ، اندام مقاوم و سخت بدن میباشند که به بدن حیوان شکل میدهند و در تعادل بدن و حرکات حیوان نقش اصلی را دارد و نقطه اتکای ماهیچه ها هستند. اسکلت طیور بسیار سبک تر و در عین حال قوی تر از دامهای دیگر می باشد به این خاطر استخوان های پرندگان توخالی بوده ولی برای استحکام آن پیوندهای شبکه ای در داخل آن وجود دارد که در عین سبکی قدرت و استحکام فوق العاده ای به آن ها می دهد. استخوان ها از نظر کلسیم غنی بوده از این رو بسیار فشرده هستند. تعداد ۱۴ مهره در گردن و ۷ مهره در ناحیه سینه قرار دارد. از این رو گردن، دراز و متحرک میباشد. مهرههای قسمت سینه به هم جوش خورده و محل اتصال بال ها را تشکیل می دهد و در قسمت تهیگاه نیز استخوانهای فقرات به هم متصل هستند، استخوانهای ناحیه لگن برخلاف پستانداران از وسط به هم پیوسته نبوده و انعطاف پذیر می باشد لذا تخم مرغ به آسانی از میان آن ها میگذرد. در طیور برخی استخوان ها مانند جمجمه، بازو،
سینه، ترقوه و تعدادی از استخوانهای ستون مهرهها تهی بوده و به سیستم تنفسی متصل هستند و هوا
در داخل این استخوان ها حرکت میکند. مغز استخوان منبعی از کلسیم برای تشکیل پوسته تخم مرغ است و بخش اعظم کلسیم مورد نیاز برای تشکیل پوسته تخم مرغ مستقیما از خوراک مصرفی تأمین می شود. فاصله بین دو استخوان عانه و همچنین فاصله بین این استخوان ها و قسمت انتهایی جناغ سینه کمک زیادی به مرغدار برای تشخیص مرغ های تخم گذار از غیر تخم گذار می نماید. در مرغ تخمگذار فاصله این دو استخوان از هم و همچنین فاصله آنها از جناغ سینه افزایش مییابد.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.