خریداری کبوتر سالم

خریداری کبوتر سالم

خریداری کبوتر سالم

خریداری کبوتر سالم
خریداری کبوتر سالم : ۱- وضعیت ظاهری کبوتر، معمولاً نشانه خوبی از وضعیت کلی سلامت پرنده است. کبوترها معمولاً پرهایی صاف، درخشان، شفاف و تمیز دارند. پرهای پرنده بیمار معمولاً ژولیده است. پرنده بیمار کسل و ساکت است و به انچه که در اطرافش رخ می دهد، هیچ گونه توجهی نشان نمی دهد. ۲- قبل از آنکه هر گونه تصمیمی برای خرید یک پرنده بگیرید، برای چند دقیقه پرنده را نگاه کنید، پرنده های سالم پرهای خود را آراسته و تمیز می کنند. اگر این کار با حالت عصبی انجام شود به خصوص در پرنده هایی که وضعیت پرها چندان خوب نیست چه بسا این امر می تواند دلیل وجود انگل های خارجی باشد. ۳- مسلماً با در دست گرفتن پرنده، بهتر می توان آن را بررسی و معاینه نمود. اما قبل از گرفتن حتماً وضعیت تنفس پرنده را کنترل نمایید زیرا این کار موجب میشود که تعداد تنفس پرنده شدیداً افزایش یابد و در این حالت نتوان وضعیت دستگاه تنفس پرنده را به درستی ارزیابی کرد. در صورتی که حرکات تنفسی با زحمت و تلاش انجام شود، احتمال دارد که کبوتر به یک بیماری تنفسی مبتلا باشد.
۴- یکی از علل بروز ناراحتی تنفسی، ممکن است بیماری قار ع آسپرژیلوز باشد که یک بیماری مزمن بوده و درمان کامل آن بسیار مشل می باشد و ممکن است بیماری در پرنده فقط در مراحل بسیار پر” تشخیص داده شود. از علل دیگر بروز ناراحتیهای تنفسی، بسته شدن سوراخهای بی – پرنده است، بسته شدن سوراخهای بینی پرنده ممکن است ناشی از عفونت باشد. در مورد پرندگان جوان ممکن است تجمع مخلوطی از مواد غذایی و دیگر مواد موجود در تنفس بر روی منقار پرنده و خشک شدن آن سبب بروز چنین حالتی گردد. بنابراین همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از خرید پرنده، سوراخهای بینی آن را با دقت نگاه کنید حتی اگر پرنده هیچ علامت و مشکل خاصی را نشان ندهد خروج ترشحات آبکی (و در مواردی چرکی و پنیری) ممکن است نشان دهنده یک بیماری مزمن تنفسی باشد. باید به نشانه های دیگری مثل تورم اطراف چشم ها و یا چسبندگی پرهای اطراف چشم و بینی نیز توجه نمود. نشانه های بالا به خصوص اگر پرنده تمایل چندانی برای باز کردن چشم های خود نداشته باشد، ممکن است نشانگر وجود یک بیماری تنفسی باشد. ۵- وضعیت بافت عضلانی اطراف استخوان سینه، یکی دیگر از بهترین نشانه های مشخص کنندهٔ وضعیت کلی سلامت بدن است، استخوان جناق سینه در پرندگان به صورت یک برآمدگی استخوانی در خط میانی سینه پرنده از بالا تا پایین قابل لمس است. در پرندگان بیمار و ریا پرندگانی که از بدی تغذیه رنج میبرند، فرورفتگی مشخص در دو طرف شدن (کاهش وزن) گفته می شود. اگر چه یک نارسایی ناگهانی دستجای گوارشی ممکن است به چنین کاهش وزنی منجر شود؛ ولی معمولاً این حالت در بیماریهای مزمن و طولانی مل بت دیده می شود. ۶- ناحیه مقعد کبوترها باید تمیز بوده و آلوده نباشد چرا که آلوده بودن ناحیه مقعد معمولا نشان دهندهٔ وجود اختلالاتی در دستگاه گوارش است در تماس باشد.
چنانچه این پرنده بیمار باشد، این مدت کافی است که تمام نشانههای بیماری را بروز دهد بدون این که تمام گله شما را آلوده کرده باشد و در این حالت شما فقط با یک پرنده بیمار سر و کار خواهید داشت. در حالی که اگر این پرنده (وقتی که هنوز آثار بیماری را نشان نداده) وارد گله می شد تمام کبوترهای دیگر را نیز بیمار می نمود. چنانچه پس از گذشت دو هفته، برنده سالم بود و هیچ نشانهای از بیماری نشان نداد می توانید آن را وارد گله کنید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.