حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تشخیص تازگی و کهنه گی تخم مرغ

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf

تشخیص تازگی و کهنه گی تخم مرغ

 

تخم مرغ تازه و کهنه

تشخیص تازگی و کهنه گی تخم مرغ : برای تشخیص تازگی و کهنه گی تخم مرغ از روش زیر استفاده کنید

تشخیص تازگی و کهنه گی تخم مرغ یک روزه : پس از شکستن تخم مرغ  در ظرف  زرده و سفیده به صورت  برآمده قرار دارند . تخم مرغ در  مایع به حالت افقی  و در ته لیوان  قرار می گیرد .

تشخیص تازگی و کهنه گی تخم مرغ در یک هفتگی :پس از شکستن تخم مرغ در ظرف  از بر آمدگی  زرده و سفیده کم شده  و بیشتر در ظرف پهن می شوند . تخم مرغ در مایع  به حالت زاویه دار  در ته  لیوان قرار می گیرد.

تشخیص تازگی و کهنه گی تخم مرغ در دو هفتگی :پس از شکستن تخم مرغ  زرده و سفیده در ظرف باز شده  و به حالت عمودی  و ناور در  مایع قرار می گیرد.

 

تخم مرغ تازه

 

رنگ پوسته یا رنگ تخم مرغ

رنگ پوسته تخم مرغ ژنتیکی است . در واقع نژاد مرغ است که تعیین می کند پوسته تخم مرغ چه رنگ باشد  مانند آن چه رنگ مو  رنگ چشم  و حتی رنگ پوست را در انسان تعیین می کند.

رنگ پوسته تخم مرغ  نتیجه اضافه  شدن پیگمان ها ی ذخیره شده در  بخش Uterus یا رحم و لوله  تخم بر  به پوسته تخم مرغ است . رنگ پوسته به دلیل  آهکی بودن و وجود  کریستال های کلسیت  به طور طبیعی  سفید است  اما با افزودن پیگمان های  مختلف می توان  تخم مرغ را به رنگ  های قهوه ای  قهوه ای متمایل  به صورتی  قهوه ای متمایل به  قرمز،سبز و غیره در آورد.

معمولا نژاد هایی که  لاله گوش سفید دارند  تخم مرغ سفید و نژادهایی که لاله گوش قرمز دارند  تخم مرغ قهوه ایی تولید می کنند.

متده اولیه تولید رنگ قهوه ای  در تخم مرغ هپروتوپور فیرین است که از شکسته شدنیا تجزیه  هموگلوبین خون به وجود می آید. ایم پیگمان به سطح سفید رنگ  پوسته تخم مرغ منتقل می شود. این پیگمان با ساییدگی  توسط کاغذ سمباده پاک یا در محلول سرکه حل می شود.

رنگ های آبی و سبز  پوسته تخم مرغ  از پیگمانی  به نام  اوسیانین  که همراه صفرا  ساخته می شود  به وجود می آید  . پوسته قهوه ای متمایل به رنگ  قرمز پیگمان اوربودین  دارد و پوسته  قرمز آجری  پیگمان لیکنو گیزانتین است . پوسته تخم مرغ  به رنگ های دیگری مانند  آبی و سبز  نیز دیده  شده است .

همچنین بخوانید :
مطالب جامع و مفید در مورد اردک و غاز ها

گرچه ارتباط مهمی بین  رنگ پوسته تخم مرغ و ارزش غذایی  آن وجود دارد  بیشتر یک درخواست فرهنگی  در خصوص استفاده  از تخم مرغ با رنگ های  مختلف است  مثلا در بیشتر  مناطق آمریکا  تخم مرغ سفید  و در شمالی ترین  مناطق آن کشور  یا در انگلستان  تخم مرغ قهوه ای  را می پسندند . در کشور  ما بیشتر طالب تخم مرغ های سفید هستند .

 

رابطه سن تخم مرغ با رنگ پوسته آن

با کهنگی یا افزایش سن  تخم مرغ  به تدریج در  فلورسنس پوسته تخم مرغ  تغییراتی بوجود می آید و راندمان جوجه کشی آن را کاهش میدهد که گاهی منجر به  راه راه شدن  یا چند  رنگ شدن پوسته می شود.

 

ساختمان تخم

پرده های داخلی و خارجی  سفیده

پرده های داخلی و خارجی سفیده  تخم مرغ از دو  پرده نازک  و شفاف  و پروتئینی هستند  که یک دفاع موثر  علیه حمله یا تجاوز  باکتری ها انجام می دهند.

اگر این پرده ها را بشکنید  در می یابید که  توان یا قدرت عجیب دارند  در قسمتی از ساختمان  این پرده ها نوعی  پروتیین به نام  کراتین وجود دارد  که در ساختمان موی انسان هم  هست .

 

اتاقک هوایی

پایانه یا انتهای پهن تخم مرغ کیسه هوایی دارد . این اتاقک  زمانی شکل می گیرد  که بعد از تخم گذاری محتویات  تخم مرغ سرد و منقبض  یا فشرده شود . بر اساس اندازه  یا حجم کیسه هوایی  در موقع کندلینگ تخم مرغ درجه بندی می شود.

تخم مرغ  خیلی تازه و با گرید  یا درجه AA کیسه هوایی بسیار کوچکی دارد  ولی با افزایش سایز کیسه هوایی  کیفیت تخم مرغ پایین می آید  و از درجه AA  به طرف A و B  می رود . انتدازه کیسه هوایی راهی برای  تعیین سن  یک تخم مرغ  در زمان جوجه کشی  یا غیر جوجه کشی است .

 

کلمات مرتبط :

تشخیص تخم کهنه ، تشخیص تخم نطفه دار کهنه ، تشخیص تخم نطفه دار تازه ، تشخیص تازه بودن تخم جوجه کشی ، جوجه کشی ، تخم نطفه دار تازه برای جوجه کشی

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.