حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

کبوتر چیندار شرقی (Oriental Frill Pigeon)

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf
نژاد های کبوتر ، کبوتر چیندار شرقی

آشنایی با کبوتر چیندار شرقی (Oriental Frill Pigeon)

آشنایی با کبوتر چیندار شرقی یا همان Oriental Frill Pigeon. این کبوتر در زمره پرندگان زینتی می باشد و از سالیان بسیار دور توسط انسان و بخصوص اشراف زادگان پرورش داده می شده است. این کبوتر دارای رنگ و الگوی متفاوتی است و انسان ها در طول زمان با جفت نمودن گونه های مختلف از این نژاد به رنگ های و الگوی های جالبی از این پرنده دست یافته اند. در واقع می توان گفت که این پرنده به نوعی حاصل تفکرات ذهنی و سلیقه انسان در علم ژنتیک می باشد.

کبوتر چین دار شرقی در اصل یک پرنده ترکی می باشد به این پرنده، کبوتر شاهی نیز می گویند زیرا پادشاهان عثمانی به پرورش آن بسیار علاقه داشته اند و آن را به عنوان هدیه به مهمانان خود اعطا می نموده اند. شهر مانیسا در غرب ترکیه به دلیل دارا بودن آب و هوای معتدل مدیترانه ای بهترین مکان برای پرورش این پرنده بوده و غالب این پرنده ها در شهر مانیسا به وجود آمده اند. این پرنده در ایران نیز تحت عنوان کبوتر مینیاتوری، کبوتر طاووسی یا کبوتر بلژیکی شناخته شده است.

ویژگی بارز این پرنده وجود پر های چین دار در سینه و نوک کوتاه آن می باشد حتی برخی افراد نامش را کبوتر نوک کوتاه، کبوتر نوک ریز یا کبوتر نوک قنار گذاشته اند. هدف از تولید این پرنده دستیابی به کبوتری با نوک کوتاه بوده که شایسته مقامات اشرافی باشد، دانشمندان در گذشته با تغییر در ژنتیک پرنده و جفت دهی چند رگه مختلف پرنده ای را با این ویژگی تولید نموده اند که از طرفی نوکی کوچک و هم اندازه با نوک قناری داشته باشد و از طرفی هم دارای پر و بال های زیبا و درخور مقام شاهی باشد.

همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می فرمایید این کبوتر در طرح و رنگ های مختلفی وجود دارد و به دلیل جفت گیری گونه های مختلف ، روزانه شاهد به وجود آمدن گونه های جدید خواهیم بود.

کبوتر چیندار شرقی

کبوتر چیندار شرقی

خصوصیات ظاهری کبوتر چیندار شرقی

علت اینکه این کبوتر، چیندار نامیده می شود وجود پر های پیچ و خم دار در بال و پر آنها می باشد. این کبوتر ها در رنگ و الگو های مختلفی دیده می شود و بستگی به رگه هایی که با یکدیگر جفت گیری کرده اند، پرنده ای با طرح و رنگ جدید متولد خواهد شد. این پرنده دارای نوکی کوتاه و در حد نوک یک قناری می باشد. اکثرا دارای پر هایی سفید در بدن خود بوده و در بال های او پر های خاکستری با انتهای مشکی مشاهده می شود. پر ها تا ناخن پاهای پرنده نیز رشد نموده که بر زیبایی آن افزوده است.

همچنین بخوانید :
اصطلاحات کبوتر بازی بخش دوم

از ویژگی های دیگری که این پرنده ها دارند، وجود یک تاج در قسمت پشتی آنها می باشد طوری که از ناحیه پشت شروع شده و تا پشت سر ادامه دارد و به صورت پر هایی چین دار ظاهر شده است. این پرنده با توجه رنگ پره های خود نام های مختلفی دارد، مثلا گونه ای از این کبوتر دارای بال هایی آبی می باشد، به آن کبوتر شرقی پشت آبی می گویند، یا مثلا گونه ای از این کبوتر دارای پرهایی طاووس مانند در بال خود می باشد که به آن کبوتر شرقی طاووسی می گویند.

 

کبوتر چیندار شرقی

کبوتر چیندار شرقی

تغذیه کبوتر چین دار شرقی

تغذیه این کبوتر نیز همانند سایر پرندگان از انواع دانه ها مانند گندم، ارزن، جو، بذر سبزیجات و انواع میوه ها مانند سیب، گلابی، توت فرنگی، هلو، زردآلو و… می باشد. شما می توانید ترکیب مختلفی از انواع دانه ها را طبق ذائقه غذایی پرنده به او بدهید.

هم چنین توجه به رژیم غذایی پرنده بسیار حائز اهمیت می باشد از دادن غذاهای شور یا چرب به پرنده خودداری نمایید زیرا کاملا برای او مضر می باشد. از دادن خوراکی های مانند چیپس، پفک، پاستیل و… خودداری کنید و به جای این خوراکی ها می توانید پلت مخصوص کبوتر ها را تهیه نمایید که شامل انواع ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز بدن پرنده می باشد. هم چنین می توانید هفتگی دو بار تخم مرغ آب پز شده و سیب زمینی آب پز شده را در اختیار پرنده قرار دهید.

سایر نژاد های کبوتر :

کارشناس وب سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X