حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نکات حیاتی در پرورش طیور و تولید تخم نطفه دار

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf

نکات حیاتی در پرورش طیور و تولید تخم نطفه دار

مقدمه
نقص موجود در تخم مرغ یک نگرانی عمده برای تولید تجاری و سازمان های بازاریابی است.
نتایج آن منجر به از دست دادن کارایی در محصول می شود و باید تخم مرغ های کیفیت پایین برای مصرف کننده برای کاهش زیان استفاده شود. به ویژه تولید کننده باید قادر باشد مشکلات را به درستی و سریع مشخص کند.
این مقاله اطلاعات ضروری در تولید تخم مرغ و کیفیت تخم مرغ را بررسی می کند. اطلاعات ارزشمندی در مورد تغذیه بهینه در مورد مرغ تخمگذار و اهمیت ویتامین ها و مواد معدنی برای بهینه سازی کیفیت تخم مرغ را توضیح می دهد. علاوه بر این، نقص تخم مرغ به طور مفصل به صورت زیر شرح داده شده است:
• شرح و عکس
• مدیریت میزان بروزاحتمالی مرغ ها
• علل احتمالی
• راه حل ها
این مقاله یک مرجع ارزشمند برای تمام بخش های صنعت تخم مانند : تامین کنندگان صنعت، افرادی که با مواد غذایی سرو کار دارند ، تهیه و به جریان انداختن صنایع، مشتاقان مرغ، تولید تخم مرغ خانگی و دانشجویان و استادان در مدیریت مرغ خواهد بود.

تشکیل تخم مرغ

تشکیل تخم نطفه دار

 

 

اندام های تولید مثل مرغ
تخم مرغ به تدریج در طی یک دوره در حدود 25 ساعت تشکیل می شود. بسیاری از اندامها و سیستم های بدن به تبدیل مواد خام اولیه از مواد غذایی که توسط مرغ خورده می شود بخشی از تخم مرغ را تشکیل می دهند. (شکل 1)

تخمدان
مرغ بر خلاف بسیاری از حیوانات، فقط یک تخمدان در سمت چپ واقع در حفره بدن در نزدیکی ستون فقرات دارد. در زمان جوجه کشی جوجه مونث 4000 تخم کوچک (سلول های تولید مثل) را داراست، در برخی از آنها مرغ بالغ دارای زرده کامل است. هر زرده (تخمک) در یک کیسه به خصوص نازک دیواری یا فولیکول ها متصل به تخمدان پوشیده شده است. این کیسه غنی، با خون تامین می شود.
لوله رحمی

زرده بالغ منتشر شده زمان پارگی کیسه , توسط اندام قیفی شکل از لوله رحمی در سمت چپ (لوله فالوپ سمت راست به کار نمی رود.) دریافت می شود.لوله رحمی در سمت چپ یک لوله مارپیچی و یا چندلا حدود 80 سانتی متر است. که به پنج بخش مجزا، هر یک با یک فعالیت خاص تقسیم شده است، همانطور که در جدول 1 خلاصه شده است.
جدول 1: فعالیت بخش های مختلف لوله رحمی مرغ

 

 

 

تشکیل-تخم-مرغ

 

تغذیه ویتامین های مناسب برای مرغ تخمگذار
هدف کلی لایه های صنعت رسیدن به بهترین عملکرد، استفاده از خوراک و سلامت پرندگان است. همه مواد مغذی از جمله پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب برای فعالیتهای حیاتی ضروری هستند، اما ویتامین ها دارای اهمیت بیشتری هستند. آنها در سطوح مناسب مورد نیاز برای فعال کردن حیوانات به شکلی موثر در استفاده تمام مواد مغذی دیگر در خوراک هستند. بنابراین، تغذیه مطلوب تنها زمانی رخ می دهد که مرغ مخلوط درستی از عناصر کم مصرف در خوراک ارائه شده را استفاده و قادر به استفاده از آن مواد مغذی برای رشد، سلامت، تولید مثل و بقای آن باشد.

 

همه مواد مغذی از جمله پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب برای فعالیتهای حیاتی مرغ تخمگذار ضروری هستند

ویتامین ها مواد فعال ضروری برای زندگی انسان و حیوانات است. عناصر ریز مغذی برای متابولیسم طبیعی در حیوانات مورد نیاز است. ویتامین ها برای سلامت مطلوب و همچنین عملکردهای نرمال فیزیولوژیکی مانند رشد، توسعه، حفظ و نگهداری و تولید مثل ضروری می باشند. از آنجا که اکثر ویتامین ها را نمی توان توسط مرغ در مقادیر کافی ساخت برای پاسخگویی به نیاز فیزیولوژیکی آنها باید از رژیم غذایی تأمین شوند. ویتامین های موجود در خوراک ها طی رژیم غذای و در حین فرایند هضم جذب می شود. نبود ویتامین ها در رژیم غذایی یا جذب نادرست موجب بیماری کمبود خاص و یا سندرم می گردد.
به طورساده، ویتامین ها بر اساس قابلیت حل در چربی و یا در آب به دو گروه تقسیم می شوند. گروه محلول در چربی شامل ویتامین های A، D، E و K، در حالی که ویتامین مجتمع B (B1، B2، B6، B12، نیاسین، اسید پانتوتنیک، اسید فولیک و بیوتین) و ویتامین C به عنوان محلول در آب طبقه بندی می شوند. ویتامین های محلول در چربی در مواد غذایی چربی دار یافت می شوند. ویتامین های محلول در چربی همراه با چربی دررژیم غذایی جذب می شوند، ظاهرا توسط مکانیسم های مشابه در جذب چربی است. ویتامین های محلول در آب با چربی همراه نیست و تغییر در چربی جذب شده تأثیری در جذب آن ندارد. ویتامین های محلول در چربی ممکن است در بدن حیوانات ذخیره شوند. در مقابل، ویتامین های محلول در آب قابل ذخیره نیستند، و به سرعت دفع می شوند.
سطح ویتامین مطلوب در جدول زیر آورده شده است.

 

 

 

جدول-ویتامین-برای-مرغ

 

 

 

1 – 3000 IU D3 / کیلوگرم خوراک در هنگام استفاده از HY • D® تجاوز نکند
2- تحت شرایط تنش گرما: 200 میلی گرم / کیلوگرم
3- محدودیت های قانونی محلی از کل فعالیت ویتامین D در رژیم غذایی نیاز به مشاهده شود
منبع: DSM Vitamin Supplementation Guidelines, 200 ; Optima Nutricion Vitamínica de los animales parala producción de alimentos de calidad, 2002

ارزش غذایی تخم مرغ
تخم مرغ یکی از کامل ترین مواد غذایی و چند منظوره دردسترس است. که از حدود 10٪ پوسته، 58٪ سفیده و 32٪ زرده تشکیل شده است. هیچ یک از رنگ پوسته و زرده ارزش غذایی تخم مرغ را تحت تاثیر قرارنمی دهند. متوسط هر تخم مرغ حدود 313 کیلوژول انرژی داراست، که 80٪ را زرده فراهم می کند.

محتوای تخم مرغ بزرگ ،بصورت متوسط (حاوی 50 گرم از تخم مرغ خوراکی) شامل:
• پروتئین 6.3 گرم
• کربوهیدرات 0.6 گرم
• 5.0 گرم چربی (این شامل 0.21 گرم کلسترول).

 

تخم مرغ یکی از کامل ترین مواد غذایی و چند منظوره دردسترس است. که از حدود 10٪ پوسته، 58٪ سفیده و 32٪ زرده تشکیل شده است.

پروتئین تخم مرغ با کیفیت بالا و به راحتی قابل هضم است. تقریبا تمام چربی تخم مرغ در زرده یافت می شود و به راحتی هضم می شود.
ویتامین ها
تخم مرغ حاوی هر ویتامینی به جز ویتامین C به ویژه ویتامین های A، D، و B12، و نیز حاوی B1 و ریبوفلاوین بالا است. به شرطی که مرغ تخمگذار با توجه به مفهوم بهینه ویتامین تغذیه شود، تخم مرغ یک وسیله ارزشمند برای جمعیت انسانی جهت تکمیل این ویتامین ها برای تامین نیازهای ضروری بدن است.

همچنین بخوانید :
تجربیات جوجه کشی و استفاده از دستگاه جوجه کشی

مواد معدنی

تخم مرغ یک منبع خوبی از آهن و فسفر و همچنین کلسیم، مس، ید، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سدیم، روی، کلرید و گوگرد است. همه این مواد معدنی حاضر به عنوان املاح آلی و جذب قوی در بخش های خوراکی تخم مرغ هستند.
کیفیت تخم مرغ داخلی و خارجی

کیفیت توسط کرامر (1951) به عنوان خواص مواد غذایی با توجه به تاثیر در پذیرش یا رد این مواد غذایی توسط مصرف کننده تعریف شده است. کیفیت تخم مرغ یک اصطلاح کلی است که اشاره به چندین استاندارد که تعریف کیفیت داخلی و خارجی است دارد. کیفیت خارجی بر پاکیزگی پوسته، بافت و شکل متمرکز شده است، در حالی که کیفیت داخلی اشاره به سفیده تخم مرغ (آلبومین) نظافت و ویسکوزیته، اندازه سلول هوا، شکل زرده تخم و استحکام دارد.
کیفیت تخم مرغ داخلی شامل خواص عملکردی، زیبایی و میکروبیولوژیکی زرده تخم مرغ و آلبومین است. نسبت اجزای سازنده برای تخم تازه32 درصد زرده ، 58 درصد سفیده و 10 درصد٪ پوسته است(leeson، 2006).

سفیده تخم مرغ توسط چهار ساختار تشکیل شده است. اول بن زرده یا رشته مارپیچی که زرده ی تخم مرغ را به لایه ی زیر پوست تخم مرغ وصل می کند، بلافاصله زرده را احاطه کرده است که به 3درصد از سفیده اختصاص دارد. بعدی لایه نازک داخلی است که بن زرده را احاطه کرده و 17 درصد از سفیده را شامل می شود. سوم لایه سخت‌ و ضخیمی که یک پوشش یا محافظ برای لایه نارک سفید داخلی و زرده می باشد. این به غشاء پوسته در انتهای تخم مرغ چسبیده و به 57 درصد از آلبومین اختصاص دارد. در نهایت، لایه ی نازک بیرونی که فقط غشاء داخل پوسته را می پوشاند به جز جایی که سفیده غلیظ می باشد به پوسته متصل شده است و به 23 درصد سفیده تخم مرغ اختصاص دارد. (USDA، 2000).
زرده تخم مرغ یک تخم مرغ تازه گرد و سفت است. همانطور که تخم مرغ های قدیمی تر می شود، زرده تخم مرغ آب را ازسفیده تخم مرغ جذب میکند، اندازه آن را افزایش می دهد. این بزرگ شدن و ضعف غشاء مرز طبقات را ازبین می برد.
به محض این که تخم مرغ گذاشته می شود، کیفیت داخلی آن کاهش می یابد.با افزایش زمان ذخیره سازی طولانی، بیشتر کیفیت داخلی رو به کاهش است با این حال، ترکیب شیمیایی تخم مرغ ( و سفیده) بسیار تغییر نمی کند.
PH سفیده در یک تخم مرغ تازه بین 7.6 تا 8.5 است. در طول ذخیره سازی PH آلبومین با یک سرعت وابسته به درجه حرارت به مقدار حداکثر 9.7 افزایش می یابد. پس از 3 روز نگهداری در 3 درجه سانتی گراد شارپ و پاول (1931). بدون در نظر گرفتن درجه حرارت در حین ذخیره سازی بین 3 و 35 درجه سانتی گراد بعد از 21 روز ذخیره سازی آلبومین دارای یک PH نزدیک به 9.4 خواهد بود.
هیت (1977) مشاهده کرد هنگامی که دی اکسید کربن از دست می رفت چربی پوسته مانع آن می شود. در طی یک دوره 7 روزه از ذخیره سازی در دمای 22درجه سانتی گراد مقدار PHسفیده از 8.3 تغییر نکرد. چربی ذخیره شده د ر تخم مرغ در دمای 7 درجه سانتی گراد PH سفیده در طی 7 روز از 8.3 به 8.1 کاهش می یابد.(لی چن و همکارانش1995 ).
افزایش PH سفیده به دلایل از دست دادن دی اکسید کربن از طریق منافذ پوسته ، دی اکسید کربن محلول، یون بی کربنات، یون های کربنات و تعادل پروتئین بستگی دارد. غلظت بی کربنات و کربنات تحت تأثیر فشار دی اکسید کربن جزئی محیط خارجی قرار می گیرد.
در تخم مرغ های تازه گذاشته شده PH زرده در حدود 6 است. با این حال در طول ذخیره سازی به تدریج آن را به 6.4 تا 6.9 افزایش می دهد. حفظ کیفیت تخم مرغ در طی حمل و توزیع وابسته به مراقبت پیوسته همه ی افراد درگیر در این فعالیتها است. کیفیت تخم مرغی که گذاشته شده است قابل اصلاح نیست. بنابراین تلاش برای حفظ کیفیت آن باید ازدقایق ابتدایی صورت گیرد.
کاهش کیفیت داخلی تخم مرغ هایی که گذاشته شده اند به علت از دست دادن آب و دی اکسید کربن می باشد. در نتیجه PHتخم مرغ تغییر می کند و سفیده آبکی به علت از دست دادن ساختار پروتئین سفیده سفت می شود. هنگامی که دی اکسید کربن در سفیده موجود است ظاهری ابری مانند دارد و با کهنه شدن آن و با توجه به از دست دادن دی اکسید کربن در مقایسه با تخم مرغ تازه شفافیتش تغییر می کند.
برای به حداقل رساندن مشکلات کیفیت تخم مرغ دو چیز مهم است. جمع آوری زیاد تخم مرغ به طور عمده در ماه گرم و ذخیره سازی سریع در اتاق سرد. شش عامل اصلی مؤثر بر کیفیت داخلی تخم مرغ وجود دارد:بیماری، سن تخم مرغ ، دما، رطوبت، حفظ و ذخیره سازی.
کیفیت خارجی تخم مرغ
یکی از نگرانی های بزرگ اقتصادی کیفیت ضعیف پوسته تخم مرغ های تجاری است. برآورد ضرر سالانه در ایالت متحده آمریکا در حدود$ 478000000 می باشد. برای یک تخم مرغ با پوسته با کیفیت در طول زندگی یک مرغ اجرای یک برنامه مدیریتی جامع در چرخه تولید تخم مرغ لازم است.
در کل سلسله جانوران ،مرغ شناخته شده ترین در اخذ و سپردن کلسیم می باشد.در هر پوسته تخم مرغ به صورت متوسط 2.3 گرم ودر زرده آن 25 میلی گرم کلسیم وجود دارد. یک مرغ تخم گذار مدرن در هر دوره تخم گذاری 330 تخم 767 گرم کلسیم از دست میدهد. با فرض 50% نرخ احتساب کلسیم از رژیم غذایی، مرغ 1.53 کیلوگرم کلسیم در هر چرخه مصرف می کند.

برطبق استانداردهای USDA2000 کیفیت خارجی تخم مرغ براساس بافت، رنگ ، شکل ، سلامت و پاکیزگی می باشد.پوسته هر تخم مرغ باید صاف ، تمیز وعاری از ترک باشد. تخم مرغ باید رنگ ،اندازه و شکل یکنواخت داشته باشد.
چهار نوع از عمده مشکلات صنعت تخم مرغ وجود دارد:

1- ترک خوردن پوسته به علت فشار بیش از حد

2- ترک به علت پوسته نازک

3- جوش دار یا سوراخ بودن

4- پوسته تخم مرغ کم است .

 

شما نیز می توانید تجربیات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X