مولتی ویتامین برای طیور و پرندگان زینتی و طریقه مصرف آن

لزوم استفاده از مولتی ویتامین در تغذیه طیور و پرندگان

یکی از مهم ترین جنبه های نگهداری از طیور بومی و پرندگان زینتی، رسیدگی به تغذیه ی آنها می باشد. پرندگان اگر به درستی تغذیه شوند و غذای کافی و مقوی در اختیار داشته باشند، هم سالم خواهند بود و هم بالاترین بازدهی را در تولید گوشت و تخم خواهند داشت.

تغذیه ی پرندگان باید قادر باشد تمامی ویتامین های مورد نیاز بدن آنها را تامین کند. در غیر این صورت باید از مولتی ویتامین ها برای آنها استفاده کرد.

در این مقاله از سایت چیکن دیوایس فروشگاه عرضه انواع دستگاه جوجه کشی و لوازم مرغداری، به بررسی نحوه ی مصرف مولتی ویتامین برای طیور و فواید و ضرورت آن برای پرندگان پرداخته ایم.

دستگاه جوجه کشی 96 عددی ایزی باتور 2
دستگاه جوجه کشی ۹۶ عددی ایزی باتور ۲
» دارای بدنه ی مستحکم و سبک از جنس ABS
» بهره گیری از ۳ عدد فن دائم کار برای تهویه و تامین حرارت
» امکان چرخش اتوماتیک و مداوم تخم های طیور
قیمت : ۷,۱۰۰,۰۰۰ تومان

موارد استفاده از مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها در اکثر مواقع برای کمک به سلامت کلی و تقویت سیستم ایمنی پرندگان مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بیان تعدادی از موارد استفاده ی آنها برای طیور بومی و زینتی می پردازیم :

 • در هنگام جابجایی و حمل و نقل
 • قبل و بعد از واکسیناسیون
 • برای تقویت نطفه
 • افزایش میل جنسی پرندگان
 • افزایش ماندگاری تخم ها
 • افزایش ضخامت پوسته تخم ها
 • در زمان بیمار بودن طیور
 • پیشگیری از بروز بیماری های مختلف
 • تقویت سیستم ایمنی
 • کمک به رشد پرنده ها
 • کاهش استرس در طیور

ویژگی های ویتامین ها

ویتامین ها از جمله ترکیبات آلی مورد نیاز طیور بومی و زینتی می باشند. وجود این ترکیبات آلی در جیره ی غذایی پرندگان، در عملکرد طبیعی سیستم بدنی طیور بسیار موثر بوده و نقش مهمی را در رشد و تولید مثل آنها ایفا می کند.

دقت داشته باشید که کمبود ویتامین ها در جیره ی غذایی طیور، می تواند سبب بروز بیماری ها و مشکلات عصبی، لنگیدن پا و سندرم های مختلف در آنها شود.

ویتامین های مورد نیاز طیور را هم می توان از طریق رژیم غذایی آنها تامین کرد و هم می توان به این منظور از قطره و یا پودر مولتی ویتامین استفاده کرد.

ویژگی ویتامین ها - چیکن دیوایس

انواع ویتامین های مورد نیاز طیور

انواع ویتامین های مورد نیاز طیور در دو گروه اصلی جای می گیرند که عبارتند از :

 1. ویتامین های محلول در چربی
 2. ویتامین های محلول در آب

 ویتامین های A ,D ,E و K از جمله ویتامین های محلول در چربی و ویتامینهای B و C از جمله ویتامین های محلول در آب می باشند.

نکته: در خصوص پرنده های زینتی توصیه میشود که ۲۰ روز قبل از جفت گیری پرنده ها، به آنها مولتی ویتامین همچون ad3e و مکمل غذایی بدهید. در اینصورت احتمال نطفه دار شدن تخم ها بیشتر شده، مولدها قوی شده و در نتیجه جوجه های قویتری میتوان به دست آورد.

در ادامه بررسی ویژگی ها و کاربرد هر یک از انواع ویتامین ها می پردازیم.

 • ویتامین A

ویتامین A یکی از ویتامین های ضروری برای پرندگان بومی و زینتی می باشد و فواید زیر را برای آنها دارد:

 1. تقویت رشد پرنده
 2. تقویت پوست، مو و ناخن
 3. حفاظت از سلول های بدن
 4. تقویت بینایی
 5. حفظ سلامت سیستم تولید مثلی

توجه داشته باشید که کمبود این ویتامین می تواند موجب بیماری های متعددی در طیور شود. از این بیماری ها می توان به التهاب ملتحمه اشاره کرد که علائمی از جمله به هم چسبیدن پلک ها به وسیله ترشحات غلیظ التهابی و ترشحات چرکی از چشم و بینی را به همراه دارد.

 • ویتامین D3

این ویتامین یکی از ویتامین ضروری در بدن پرندگان می باشد و در کمک به جذب کلسیم و فسفر در بدن نقش مهمی را دارد. همانطور که می دانید وجود فسفر و کلسیم جهت ادامه ی روند رشد طبیعی جوجه ها ضروری بوده و از ایجاد مشکلات مربوط به استخوان بندی و آنها جلوگیری می کند.

ویتامین D3 در پرنده ها با تابیدن نور خورشید بر پوست آنها تولید می شود. کمبود این ویتامین سبب ایجاد بیماری نرمی استخوان و یا ریکتز در آنها شده و به علاوه سبب تولید تخم هایی با پوسته ی نازک و کاهش درصد جوجه درآوری از آنها می شود.

 • ویتامین E

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای پرندگان عمل کرده و یکی از ویتامین های ضروری برای آنها می باشد. این ویتامین اثر مثبتی روی غدد جنسی پرنده ها دارد و پیش ساز هورمون های جنسی آنها است.

کمبود ویتامین E اثرات متفاوتی بر روی جوجه ها و پرنده های بالغ دارد. در پرنده های جوان کمبود ویتامین E باعث به وجود آمدن بیماری انسفالومالاسی یا همان جوجه دیوانه می شود و در پرنده های بالغ کمبود این ویتامین موجب تحلیل بافت عضلانی یا همان دیستروفی عضلانی در آنها می گردد.

 • ویتامین k

ویتامین K نقش مهمی را در لخته شدن طبیعی خون دارد. وجود این ویتامین در بدن پرندگان به آنها کمک می کند تا روند بهبود و بسته شدن زخم در آنها سریع تر صورت گیرد.

کمبود ویتامین K در پرندگان می تواند مشکلاتی از قبیل موارد زیر را برای آنها به دنبال داشته باشد:

 1. بیشتر شدن لکه های خونی در تخم های طیور بومی
 2. ایجاد خونریزی در ساق پا و سینه
 3. ایجاد نقص در لخته شدن خون
 4. تاخیر در بهبود زخم
 • ویتامین های گروه B

ویتامین های گروه B یا همان ب کمپلکس،در اکثر عملکرد های مربوط به سوخت و ساز بدن پرندگان، به خصوص متابولیسم انرژی نقش مهمی بر عهده دارند.

وجود این گروه از ویتامین ها برای بهبود عملکرد سیستم عصبی پرندگان نقش بسیار مهمی را دارند و از ایجاد اختلالات عصبی در آنها جلوگیری به عمل می آورند. از مهم ترین ویتامین های گروه B که برای پرندگان بسیار ضروری هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. ویتامین B1

نام دیگر این ویتامین، تیامین است. تیامین برای متابولیسم صحیح کربوهیدرات ها در بدن پرندگان لازم است. در پرنده هایی که از کمبود این ویتامین رنج می برند، علائم مختلفی مانند کاهش وزن، بی اشتهایی، افتادگی بال ها و همچنین فلج شدن عضلات دیده می شود.

۲.ویتامین B2

نام دیگر این ویتامین ریبوفلاوین می باشد. ویتامین B2، در تولید آنزیم ها و  سوخت و ساز بدن پرندگان نقش مهمی را دارد. کمبود آن در جوجه های یک تا دو هفته ای، موجب اسهال، پیچیدگی پنجه و فلجی می شود.

کمبود این ویتامین در پرندگان بالغ نیز باعث کاهش تولید تخم، بیشتر شدن مرگ و میر جنین و ریزش پرهای آنها می شود.

۳. ویتامین B12

این ویتامین نقش مهمی را در سنتز کردن نوکلئیک اسید ها و متابولیسم کربوهیدرات و چربی  دارد. این ویتامین را می توان در تمامی مواد غذایی با منشاء حیوانی پیدا کرد.

کمبود این ویتامین در طیور موجب کند شدن رشد و کاهش درصد جوجه آوری می گردد.

نحوه مصرف مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها بهترین مکمل ها برای تامین مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ سلامتی طیور بومی و پرندگان زینتی می باشند. بهترین اقدام برای اطلاع از نحوه ی مصرف مولتی ویتامین برای پرنده، مشاوره با یک دامپزشک می باشد.

دامپزشک با بررسی گونه، نژاد، سن، اندازه ی جثه و میزان نیاز پرنده، دز صحیحی از میزان مصرف مولتی ویتامین را بای آن مشخص می کند.

نحوه مصرف مولتی ویتامین ها - چیکن دیوایسیک نکته که باید همیشه به آن توجه کنید این است که قبل از دادن مولتی ویتامین به طیور حتما به تاریخ و روش مصرف آن  نگاه کنید. چراکه نحوه ی مصرف مولتی ویتامین برای پرنده های مختلف فرق دارد.

در حالت کلی باید گفت که نحوه ی تهیه و مصرف مولتی ویتامین برای پرندگان به هدف استفاده از آن بستگی دارد و به شرح زیر می باشد:

پیشگیری: ۱ میلی لیتر از محلول در یک لیتر (یا همان یک بطری کامل یک لیتری در ۱۰۰۰ لیتر) آب آشامیدنی به مدت دو روز

درمان: ۱ میلی لیتر از محلول در ۸۰۰ میلی لیتر(یک بطری کامل در ۸۰۰ لیتر) آب آشامیدنی به مدت ۳ تا ۵ روز.

مولتی ویتامین مخصوص پرنده را از پت شاپ های معتبر و داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید. دقت کنید که مولتی ویتامین های انسانی دز بالایی دارند و استفاده از انها بعنوان مکمل غذایی طیور و پرندگان توصیه نمیشود زیرا به کبد پرنده آسیب وارد میکند.

انواع مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها دارای انواع مختلفی هستند که به شرح زیر می باشند:

۱ – مولتی ویتامین پودری

مولتی ویتامین پودری در بسته بندی های کوچکی تولید می شوند. نحوه ی مصرف آنها نیز به این صورت است که باید درون یک ظرف و یا بطری به اندازه ی نیم لیتر آب ریخته و یک قاشق چایخوری مولتی ویتامین پودری به آن اضافه کنید.

سپس باید آنرا خوب هم بزنید تا مولتی ویتامین به طور کامل با آب ترکیب شده و در آن حل شود. پس از گذشت دو دقیقه محلول شما آماده ی استفاده می باشد.

۲ -مولتی ویتامین مایع

مولتی ویتامین مایع در ظروفی با اندازه های مختلف و بصورت مایع به فروش می رسند. نحوه ی آماده سازی آن نیز به این صورت است که ابتدا یک بطری را بردارید و درون آن به اندازه ی نیم لیتر آب بریزید.

سپس ۷ یا ۸ قطره مولتی ویتامین را به آب بیافزایید. درب بطری را بسته و آن را خوب تکان دهید به طوری که محلول شما رنگ زرد به خود بگیرد. در این حالت محلول مولتی ویتامین شما آماده ی استفاده می باشد.

شرایط نگهداری از مولتی ویتامین ها

نگهداری از مولتی ویتامین ها باید در مکانی خشک و در دمای ۲۵ درجه ی سانتی گراد و به دور از نور خورشید باشد. پس از تهیه ی محلول مولتی ویتامین نیز ظرفی که محلول را در آن ریخته اید را به طور کامل شسته و ضد عفونی کنید.

سوالات متداول

آیا می توان از مولتی ویتامین نوزاد برای پرنده ها استفاده کرد؟

نخیر. مولتی ویتامین های مخصوص نوزاد هم دز بالایی از ویتامین ها را دارند و قابل استفاده برای پرندگان نمی باشند. چرا که ممکن است سبب ایجاد مسمومیت و یا مشکلات کبدی و کلیوی در آنها شوند.

مولتی ویتامین ها تا چه مدت بعد از تهیه شدن قابل استفاده کردن هستند؟

محلول مولتی ویتامین حداکثر باید تا ۱۲ ساعت مصرف شود و ظرف آن نیز باید به طور کامل ضد عفونی گردد.

آیا مولتی ویتامین پرنده های زینتی قابل مصرف برای مرغ و خروس و سایر طیور بومی هم هستند؟

بله اما بر اساس نوع پرنده دز مصرفی آن متفاوت می باشد.

تا چه سنی باید به پرنده ها مولتی ویتامین داد؟

پرنده در هر سنی که باشد نیاز به تامین ویتامین های مورد نیاز بدن خود دارد. بنابراین در هر سنی قابل استفاده برای آنها می باشد.

آیا جوجه های سرلاکی نیاز به مولتی ویتامین دارند؟

جوجه های سرلاکی ویتامین های مورد نیاز بدن خود را از طریق سرلاک مصرفی شان تامین می کنند. اما برای تقویت آنها می توانید مقداری مولتی ویتامین به سرلاکشان اضافه کنید. میزان دقیق آن هم باید توسط دامپزشک و یا متخصص جیره نویس مشخص شود.

جمع بندی

در این مقاله از وبسایت چیکن دیوایس به بررسی فواید مولتی ویتامین برای طیور و نحوه مصرف آن پرداختیم. همانطور که ذکر شد نحوه مصرف مولتی ویتامین با توجه به نوع آن و بر اساس وزن پرنده مشخص می شود. بنابراین قبل از استفاده، باید به دقت دستور مصرف آن را بخوانید. همچنین حتما به تاریخ انقضای آنها دقت کنید

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس