حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مقالات جوجه کشی :بخش اول نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز

نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز 2

نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز

جمع آوری تخم‌های غاز،  جوجه کشی طبیعی، جوجه کشی مصنوعی

تخم‌های غاز نیاز به درجه حرارت گرم و رطوبت بالا برای جوجه کشی دارند. شما می توانید از ماشین جوجه کشی استفاده کنید و یا یک روش طبیعی تر را انتخاب کنید، این بستگی به منابع دردسترس شما دارد.

 

قسمت ۱ از ۳: جمع آوری تخم‌های غاز

نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز 2

 

 

۱_ تخم‌ها را در فصل بهار جمع آوری کنید. در نیمکره شمالی، بیشتر نژادهای غازها در ماه مارس و یا آوریل شروع به تخم گذاری می کنند. هر چند نژادهای چینی در زمستان و در ژانویه یا فوریه آغاز به تخمگذاری می کنند.
• توجه داشته باشید که این ماه‌ها، اگر شما در نیمکره جنوبی زندگی کنید، تغییر خواهد کرد.  اکثر نژادها در ماه آگوست یا سپتامبر تخمگذاری می کنند، و نژادهای چینی در ماه ژوئن و ژوئیه تخمگذاری می کنند.

 

نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز 2

 

۲_ تخم‌ها را در صبح جمع آوری کنید. غازها به طور کلی تخم خود را در صبح می گذارند، بنابراین شما باید آنها را در اواخر صبح جمع آوری کنید.

• شما همچنین باید تخم ها را حداقل چهار بار در طول روز جمع آوری کنید، تا همه تخم‌هایی که در زمان غیر معمول گذاشته می شوند را جمع آوری کنید.
• پس از دسته تخم‌های اولی که شما جمع آوری کرده اید، به غازها اجازه دسترسی به امکانات شنا تا بعد از صبح را ندهید. در غیر این صورت، تخم ها می تواند بشکند.

نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز 2

 

۳_ جعبه لانه فراهم کنید. هر جعبه را با مواد تودرتوی نرم، مانند تراشه یا نی ردیف بندی کنید.

  •  استفاده از جعبه لانه می تواند از شکستن تخم ها جلوگیری کند.
  •  برای هر سه غاز در گله‌ی خود، یک جعبه لانه ۲۰ اینچی ( ۵۰ سانتی متری) تهیه کنید.
  • اگر بخواهید برای سرعت بخشیدن به تولید تخم ها، همچنین می توانید از نور مصنوعی در جعبه لانه در طول روز و شب استفاده کنید.

نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز 2

 

۴_ بدانید که از تخم کدام غازها را جمع آوری می کنید.  به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که تخم از غازهای ماده‌ی بالغ به جای غازهایی که تنها یک ساله بوده و در فصل اول تخمگذاری خود هستند جمع آوری شده باشد، باروری ۱۵  درصد و جوجه‌آوری ۲۰ درصد بیشتر می شود.

• البته، شانس شما همچنین زمانی که شما تخم غازهای سالم و دارای تغذیه سالم را انتخاب کنید، بهبود می یابد.
• غازهایی که شنا می کنند به طور کلی تمایل به پاک بودن دارند، و همچنین تخم را نیز پاک نگه می دارند.

نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز 2

 

۵_ تخم‌ها را تمیز کنید. تخم کثیف باید به آرامی با یک برس، یک تکه سنباده کاغذی، یا یک تکه پشم، تمیز شود. از آب برای تمیز کردن تخم استفاده نکنید.

• اگر شما مجبور به استفاده از رطوبت هستید، پاک کردن تخم را به آرامی با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. درجه حرارت آب باید حدود ۱۰۴ درجه فارنهایت ( ۴۰ درجه سانتیگراد) باشد، زیرا باید گرمتر از دمای تخم باشد.  آب گرم باعث می شود که تخم از منافذ خود عرق کند.
• هرگز تخم را در آب خیس نکنید چراکه ممکن است باکتری‌ها با این کار رشد کنند.
•  تخم‌ها را به طور کامل قبل از ذخیره سازی آنها خشک کنید.

نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز 2

 

۶_  تخم ها را ضد عفونی کنید.  ضد عفونی تخم مرغ ها را گندزدایی می کند. شما از لحاظ فنی می توانید این مرحله را رد کنید، اما این ضدعفونی احتمال نفوذ باکتری به تخم مرغ را کاهش می دهد.

• تخم ها را در یک اتاق کوچک که می تواند محکم مهر و موم شود، قرار دهید.
• گاز فرمالدهید را به طور مستقیم در اتاق پخش کنید. شما معمولا می توانید آن به طورت محلول در آبِ ۴۰ درصد به نام “فرمالین” ، و یا به صورت پودری به نام “پارافرمالدهید” خریداری کنید. دستورالعمل سازنده را در مورد شیوه ی آزادسازی گاز فرمالدهید به دقت دنبال کنید.  از آنجا که گاز فرمالدئید سمی است، هرگز آنرا تنفس نکنید.
•اگر شما نمی توانید از یک ماده شیمیایی استفاده کنید، تخم مرغ‌ها را به صورت یک لایه  ذخیره کنید و آنها را در زیر نور مستقیم خورشید در صبح و بعد از ظهر قرار دهید. تابش خورشید باید به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل کند.

 

نحوه جوجه ‌کشی از تخم غاز 2

 

۷_  تخمها را به صورت مرتب و جمع و جور ذخیره کنید. آنها را در یک کارتن پلی استایرن قرار دهید و تخم ها را برای هفت روز در یک منطقه خنک نگهداری کنید. درجه حرارت باید بین۵۵  و ۶۰ درجه فارنهایت (۱۳  و ۱۶ درجه سانتیگراد) نگهدشته شود، با ۷۰  تا ۷۵ درصد رطوبت.

•  هرگز تخم ها را در دمای بالای ۷۵ درجه فارنهایت ( ۲۴ درجه سانتیگراد) و یا در رطوبت زیر ۴۰  درصد ذخیره نکنید.
•  تخم‌ها را به هنگام ذخیره سازی طوری قرار دهید که پایانه کوچک آن به سمت پایین باشد.
• بعد از ۱۴ روز از ذخیره سازی، جوجه درآوری به طور چشمگیری کاهش می یابد.

 


 

 

 

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.