حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

کبوتر کله آبی (Blue headed Dove)

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 1 امتیاز | میانگین 5٫00 از 5
Loading...
image_pdf
کبوتر کله آبی

معرفی کبوتر کله آبی (Blue headed Dove)

آشنایی با کبوتر کله آبی یا همان (Blue headed Dove). این کبوتر نسبتا شبیه به بلدرچین می باشد و شاید بدین دلیل باشد که رگه هایی از بلدرچین را در خون خود دارد ولی با این حال جزو دسته اصلی کبوتر ها به شمار می رود. این کبوتر بومی کشور کوبا می باشد و در نواحی پست جنگلی به چشم می خورد و در برخی مواقع نیز در مناطق کوهستانی و لجن زار ها دیده شده است.

این پرنده زمانی در سراسر کشور کوبا به فراوانی یافت می شد ولی متاسفانه به دلیل شکار بی رویه اکنون به تعداد خیلی اندکی به چشم می خورد. بزرگترین خطراتی که این کبوتر را تهدید می کند، شکار بی رویه و غیرقانونی آن و هم چنین تخریب زیستگاه های آنها می باشد. هم اکنون نیز تنها جمعیت کوهستانی این پرنده وجود دارد و در پارک ملی لا گویرا نگهداری می شود.

 

کبوتر کله آبی

کبوتر کله آبی

خصوصیات ظاهری کبوتر بلدرچینی کله آبی

رنگ غالب پر ها در بدن این کبوتر قهوه ای دارچینی می باشد. نقطه شاخص و تنها عامل زیبایی این پرنده وجود پر های آبی رنگ در سر و گردن این کبوتر می باشد. هم چنین یک خط سفید بلند بر زیبایی آن افزوده است امتداد این خط از زیر نوک شروع شده و به پشت سر ختم می شود.

قسمت جلویی گردن این پرنده آبی تیره بوده که با یک خط سفید از پر های قهوه ای جدا می شود.کبوتر کله آبی دارای چشمانی سیاه و پاهایی قرمز رنگ می باشد. طول این پرنده بین 30 الی 33 سانتی متر می باشد و بین 213 الی 290 گرم وزن دارد.

 

جفت گیری و لانه سازی

این کبوتر نیز همانند سایر پرندگان در فصل بهار یعنی در ماه های آوریل و ژوئن جفت گیری می کنند، البته ناگفته نماند که آنها قبل از جفت گیری به کمک یکدیگر مشغول لانه سازی می شوند و لانه شان را بر روی زمین یا کمی بالاتر از سطح زمین می سازند. برای ساخت لانه از انواع برگ ها، چوب های ریز و پشم سایر حیوانات بهره می برند.

همچنین بخوانید :
کبوتر دمنده (Pouter pigeon)

پس از جفت گیری پرنده مادر در لانه می ماند تا تخم گذاری کند، او معمولا بیش از دو تخم تولید نمی کند و پس از تخم گذاری تا زمان به دنیا آمدن جوجه ها بر روی آن می خوابد و در این مدت فقط روزانه یکبار تخم ها را ترک نموده و به دنبال غذا برای خودش می گردد، در برخی مواقع نیز پرنده نر غذای مورد نیاز پرنده ماده را تامین می کند. جوجه ها معمولا پس از 15 الی 17 روز از تخم بیرون آمده و طلب غذا می کنند، در این مدت پدر و مادر به کمک یکدیگر برای جوجه ها غذا تامین می کنند.

 

کبوتر کله آبی

کبوتر کله آبی

تغذیه کبوتر

این کبوتر معمولا از دانه ها و میوه های ریخته شده بر روی زمین تغذیه می کند و برای تامین نیاز های پروتئینی بدن خود از انواع حشرات و موجودات ریز مانند حلزون ها، موریانه ها و … تغذیه می کند. کرم های خاکی و انواع لارو ها نیز می تواند منبع غذایی خوبی برای آنها باشد. در فصل تخم گذاری که نیاز  پرنده مادر به کلسیم بالا می رود برای تغذیه از آهک و خاک نیز استفاده می کند.

 

سایر نژاد های کبوتر :

کارشناس وب سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X