پرورش طوطی اسکندر

0

پرورش و نگهداری از طوطی اسکندر

طوطی ها جزء محبوب ترین حیوانات برای ما هستند. این پرندگان بازیگوش با دلربایی از افراد زیادی، آن ها را برای پرورش طوطی اسکندر یا سایر طوطی ها مجاب می کنند.

خانواده طوطی اسکندر یا طوطی سبز، در گروه های مختلفی طبقه بندی می شود. نام طوطی های بزرگ، شاه طوطی و نام طوطی های کوچک تر، ملنگو است.

این پرنده بسیار با هوش است و اگر به خوبی از پس مراقبت از آن بر بیایید، یک دوست فوق العاده برای خودتان تربیت می کنید.

در پرورش طوطی اسکندر، بهترین زمان برای خرید جوجه، اهلی کردن، آموزش تقلید صدا، جوجه کشی، بیماری و تغذیه پرنده، همگی مهم هستند. در این مطلب همه این موارد را بررسی می کنیم.

چه زمانی طوطی اسکندر بخریم؟

برای تربیت هرچه بهتر طوطی، لازم است که آن را از زمان جوجه بودنش پیش خودتان نگه دارید. جوجه های این پرنده در سن ۲۰ تا ۳۰ روزگی وارد بازار می شوند.

بهترین زمان برای خرید جوجه های شاه طوطی، خرداد و تیر ماه است. برای تهیه کردن یک جوجه طوطی اسکندر بانمک می توانید در روز های گرم تیر ماه به منطقه لواسانات سر بزنید.

چه زمانی طوطی اسکندر بخریم

اگر طوطی های ملنگو کوچک دلتان را برده اند، فروردین ماه به بازار های پرنده فروشی بروید. این طوطی های کوچک در اوایل سال، از پاکستان وارد می شوند.

بهترین مناطق برای پرورش طوطی اسکندر، نقاط گرمسیری است. هند و پاکستان، بیشترین تعداد طوطی های سبز را دارند. جزیره کیش نیز یکی از زیستگاه های طوطی طوق دار هندی است.

ریزه کاری های اهلی کردن طوطی اسکندر

پس از تهیه جوجه طوطی و آوردن آن به منزل، اجازه بدهید تا با محیط جدید آشنا شود. این دوره زمانی حدود۲ تا ۳ ماه طول می کشد. در این زمان به پرنده سخت نگیرید و بگذارید به خانه جدید عادت کند.

صدای پرندگان دیگر، رادیو و تلوزیون می توانند باعث شوک جوجه طوطی شوند. بهتر است که تا ۲، ۳ ماه، پرنده را در محیطی آرام نگه داری کنید.

فقط یک نفر به طوطی آموزش بدهد. اگر تعداد مربی ها بیشتر باشد، یادگیری پرنده افت کرده و نمی داند از چه کسی پیروی کند.

غذای مورد علاقه طوطی را بشناسید و آن را از جیره غذایی حذف کنید. در عوض، بلافاصله بعد از یادگیری صدا یا کلمات جدید، غذای محبوبش را در اختیارش بگذارید.

برای تربیت طوطی، برنامه ریزی زمانی داشته باشید. ۳ تا ۴ ساعت پیش از شروع آموزش، غذا را از دسترس پرنده دور نمایید.

همینطور بهتر است که روی سرش دست بکشید و با دست به آن غذا بدهید. اگر کار خطرناکی انجام داد، با واژه “نه” به طوطی اخطار بدهید. در صورت تکرار، پرنده را در قفسش بگذارید.

برای چیدن ناخن ها، چیدن بال یا ساییدن منقار، از فردی که برای طوطی غریبه است کمک بگیرید. به این ترتیب، از شما کینه ای به دل نمی گیرد.

آموزش حرف زدن و تقلید صدا در پرورش طوطی اسکندر

آموزش تقلید صدا، یک کار زمان بر است. معمولا ۸ تا ۹ ماه طول می کشد. از طرفی نباید انتظار داشته باشید که طوطی شما مثل یک سخنران صحبت کند.

توانایی طوطی اسکندر در حرف زدن، کمتر از کاسکو است. طوطی سبز به طور میانگین، فقط ۳۰ تا ۴۰ کلمه را یاد می گیرد.

آموزش دادن به پرنده را با یک کلمه شروع کنید. آن قدر آن را تکرار کنید تا طوطی یاد بگیرد. می توانید از یک ضبط صوت کمک بگیرید تا شب ها نیز لغات برای طوطی تکرار شوند. قبل از اینکه طوطی کلمه را تکرار نکرده، به سراغ لغت جدید نروید.

آموزش حرف زدن و تقلید صدا در پرورش طوطی اسکندر

اگر در زمان پرورش طوطی اسکندر شاهد جیغ کشیدن پرنده بودید، بدانید که ترسیده و به استرس دچار شده است. بلافاصله عامل سلب آرامش طوطی را شناسایی کرده و آن را رفع کنید.

برای آموزش تقلید صدا می توانید با حیوان حرف بزنید. در نتیجه صدای شما یا اطرافیان را تقلید می کند. اگر صداهای دیگری به طور مکرر به گوش حیوان برسد، تقلید کردن از آن ها را نیز یاد می گیرد.

برای آن که طوطی احساس تنهایی نکند، یک آینه در قفسش بگذارید. طوطی، تصویر خودش را می بینید و فکر می کند که یک پرنده دیگر نیز در کنارش هست. این روش نیز در آموزش تقلید صدا، موثر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میشود مقاله آموزش سخنگو کردن طوطی سبز را مطالعه کنید.

غذای مورد علاقه طوطی اسکندر

بیسکوئیت، سرلاک، سیب و هویج آب پز محبوب ترین خوراکی های جوجه طوطی های سبز هستند. همینطور نوشیدنی های آب آناناس، سیب و هویج نیز باعش رشد بهتر آن ها می شوند.

تخمه آفتابگردان، بادام زمینی، سیبزمینی وتخم مرغ آب پز، ذرت و گندم نیمکوب و میوه ها نیز خوراک مناسب طوطی اسکندر بالغ هستند. میوه ها را به طور درسته و مکمل ویتامین را هفته ای ۱ یا ۲ بار به پرنده بدهید.

مشکل پرکنی و پر ریزی طوطی سبز

در زمان پرورش طوطی اسکندر، شاهد عارضه پر کنی پرنده خواهید بود. پر کنی طبیعی، ۱ بار در سال و در هوای گرم اتفاق می افتد.

عارضه پر کنی که در پرندگان مختلف به چشم می خورد، به دلایل مختلفی روی می دهد. بی توجهی به طوطی اسکندر، مهم ترین دلیل سرخورده شدن پرنده و بروز پر کنی حیوان است.

وسایل سرگرمی محدود، قفس کوچک، جفت نداشتن، آب و هوای نامناسب، تغییر صاحب، حیوان خانگی جدید، قارچ ها، حشرات یا حتی مسمومیت باروری، همگی در پر کنی طوطی نقش دارند.

برای جلوگیری از بروز این اتفاق در زمان پرورش طوطی اسکندر، بهداشت، تغذیه و سرگرمی های پرنده را جدی بگیرید.

تولید مثل و جوجه کشی طوطی اسکندر

اگر در زمان خرید جوجه می خواهید بدانید جنسیت آن ها چیست، زیاد امیدوار نباشید. تعیین جنسیت در این پرنده، دست کم  ۲ تا ۳ سال طول می کشد. مهم ترین ویژگی ظاهری نر، حلقه دور گردن است.

طوطی های اسکندر ۲ بار در سال، جفت گیری می کنند. فصل جفت گیری این پرنده، ماه های اردیبهشت و دی است. برای آن ها لانه تکثیر به ابعاد، ۲۰*۳۵ با ارتفاع ۳۰ سانتی متر تهیه کنید.

تولید مثل و جوجه کشی طوطی اسکندر

شاه طوطی اسکندر در هر بار جفت گیری، ۲ یا ۳ تخم و طوطی ملنگو ۴ یا ۵ تخم می گذارند. شاه طوطی مادر ۲۸ روز و ملنگو مادر ۲۴ روز روی آن ها نشسته تا جوجه های شان متولد شوند.

سپس ۱۲ تا ۱۶ هفته به جوجه طوطی ها غذا داده و از آن ها نگه داری می کنند. بال و پر جوجه طوطی ها ۵۰ روز پس از تولد دیده می شود.

در جوجه کشی مصنوعی از طوطی سانان از جمله طوطی اسکندر باید از دستگاه های حرفه ای استفاده کرد. عموم این نوع دستگاه ها در مدل های دستگاه جوجه کشی خانگی و در ظرفیت های پایین طراحی میشوند. این مدل انکوباتورها از دقت و حساسیت بالایی برخودار بوده و مناسب جوجه کشی از تخم نطفه دار پرنده های زینتی می باشند.

در نهایت

در این مطلب به پرورش طوطی اسکندر و باید ها و نباید های آن پرداختیم. این پرندگان با هوش و نمکین، حساس بوده و به توجه مداوم شما نیاز دارند.

در زمان پرورش طوطی اسکندر، از دادن غذا های گیاهی ناشناخته به پرنده خودداری نمایید. تغذیه، بهداشت، تکرار و تمرین و فراهم کردن ابزار سرگرمی پرنده، مهم ترین عوامل تربیت بهتر طوطی اسکندر هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.