پرورش طاووس

0

پرورش و نگهداری از پرورش طاووس

رنگ و لعاب پرهای طاووس، آن را در فرهنگ ادبی سراسر جهان به مظهر زیبایی تبدیل کرده است. پرورش طاووس نیز یکی از مشاغل پر سود بوده که طرفداران خودش را دارد. این پرنده بومی هندوستان میباشد ولی در اکثر مناطق ایران نیز می توان آن را پرورش داد.

طاووس ها گونه های مختلفی دارند. طاووس سبز جاوه، معروف ترین نژاد آن ها است. طاووس های اژدهایی یونان نیز از خانواده طاووس سبز هندی هستند.

در گذشته، نژاد دیگری هم از طاووس ها زندگی می کردند که متاسفانه نسل آنها منقرض شده است. این نژاد منقرض شده، “مالی” نام دارد. اگر به پرورش این پرنده زینتی و گران قیمت علاقه دارید و میخواهید فوت و فن های آن را یاد بگیرید، خواند این مقاله از مجموعه مقالات وبلاگ چیکن دیوایس را از دست ندهید.

مجوز های لازم برای احداث مزرعه پرورش طاووس

اگر به صورت صنعتی قصد پرورش و راه اندازی مزرعه پرورش طاووس دارید باید به فکر اخذ مجوز باشید. برای این کار اولین قدم شما، ارائه درخواست کتبی، طرح توجیهی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان و پر کردن فرم های مربوطه است.

سپس از طرف مدیریت طیور، مدیریت صدور پروانه و اداره کل دامپزشکی استان از محل مورد تقاضا، بازدید می شود. در صورت تایید محل و شرایط، باید مدارک مورد نیاز صدور پروانه را ارائه کنید.

مجوز های لازم برای احداث مزرعه پرورش طاووس

مدارک مورد نیاز شما کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، ارائه اساس نامه شرکت ها، اظهار نامه یا شرکت نامه و روزنامه رسمی (در صورت وجود) هستند.

همچنین لازم است مدارک مالکیت محل شامل سند یا اجاره نامه با دست کم ۲ سال اعتبار برای ملک داخل شهر و ۵ سال اعتبار برای ملک خارج از شهر را نیز داشته باشید.

پس از ارائه تمام مدارک از جمله مدارک تامین تاسیسات آب، برق و گاز به اداره دامپزشکی استان، منتظر صدور جواز خود باشید.

لازم به ذکر است که مزراع و گله های کوچک پرورش طاووس نیازی به گرفتن مجوز ندارند. با توجه به اینکه پرورش طاووس بیشتر در مقیاس های خانگی و غیر صنعتی انجام میگیرد، لذا نیازی به دریافت مجوز نیست.

برای پرورش طاووس، چه شرایطی را فراهم کنیم؟

به دنبال یک زمین بزرگ باشید. طاووس ها پرنده های بزرگی هستند که علاقه زیادی به خودنمایی کردن دارند. مزرعه های کوچک پرورش طاووس، حکم زندان را برای این پرندگان دارند.

هرچند که فضای مورد نظر شما برای احداث مزرعه باید بزرگ باشد اما در عوض به تجهیزات مرغداری خاصی احتیاج نخواهید داشت.

مهم ترین نیاز های شما، زمین مناسب و آب سالم هستند. همینطور باید محیطی کاملا ضدعفونی شده را برای نگهداری طاووس ها فراهم کنید.

محلی برای نگهداری از پرندگان بیمار، انبار دپوی خوراک و چاله ضد عفونی نیز جزء مهم ترین نیاز های مزرعه پرورش طاووس هستند.

اطراف محل نگهداری طاووس ها را حصارکشی کنید. زیرا آن ها، پرندگان زبر و زرنگی هستند و تا چشم به هم بزنید، فرار می کنند.

برای هر جفت طاووس، فضایی ۹ متری را آماده کنید. برای تهیه بستر این پرندگان می توانید از کاه، علف های خشک یا حتی لاستیک و تایر های قدیمی استفاده نمایید.

از کجا شروع کنیم؟

اگر تجربه این کار را ندارید، بی گدار به آب نزنید. برای شروع پرورش طاووس می توانید کار خود را با یک جفت طاووس شروع کنید.

پس از کسب تجربه و جوجه کشی موفق، مولد های جوان و سالمی را تهیه کرده و کار خود را گسترش دهید.

طاووس، پرنده ای چند همسری است. بنابراین می توانید یک نر و ۲ یا ۳ ماده را پرورش داده و از آن ها جوجه کشی کنید.

خوراک مناسب طاووس

در مزرعه های پرورش طاووس، طیف غذایی گسترده ای وجود دارد. این پرنده ها از سبزیجات و گیاهان گرفته تا حشرات یا حتی ماهی را با اشتها نوش جان می کنند.

قورباغه، ماهی قزل آلا، حلزون، ذرت پوست کنده، جو دوسر، تخمه آفتابگردان، علف و انواع میوه و دانه ها را می توانید در برنامه غذایی این حیوان بگنجانید.

جفت گیری و جوجه کشی در طاووس ها

طاووس های نر، به مراتب زیباتر از نوع ماده هستند. این پرندگان در سن ۲ تا ۳ سالگی به بلوغ رسیده و جفت گیری می کنند.

طاووس نر، پر های خود را با شکوه هرچه تمام تر باز می کند تا مورد قبول طاووس ماده قرار بگیرد. فصل جفت گیری آن ها از ابتدای بهار تا اواخر تابستان است.

پس از پایان فصل جفت گیری، بال و پر زیبا و خیره کننده طاووس نر می ریزد و جای آن ها را پر های خاکستری می گیرند. این پر ریزی کاملا طبیعی بوده و تا فصل جفت گیری بعدی، مجددا رشد می کنند.

طاووس مادر در هر دوره جفت گیری ۳ تا ۵ تخم گذاشته و ۲۸ روز روی آن ها می نشیند تا متولد شوند. جوجه های طاووس، به جوجه بوقلمون شباهت دارند و رنگ بال و پرشان خاکستری و قهوه ای است.

جفت گیری و جوجه کشی در طاووس ها

هر طاووس مادر در فصل بهار، بین ۸ تا ۱۲ تخم می گذارد. و  هر بار، ۲۸ روز آن ها را گرم می کند. این مسئله باعث کاهش راندمان کار شما می شود.

ساده ترین کار برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار، خرید ماشین جوجه کشی است. دمای ۳۷ تا ۳۷.۵ درجه سانتی گراد و رطوبت ۶۰ تا ۷۰ درصد، به ترتیب در زمان ستر و هچر بهترین شرایط برای جوجه کشی از طاووس می باشد.

بهتر است که دستگاه تمام اتوماتیک تهیه کنید تا علاوه بر دما و رطوبت، میزان جریان ورودی و خروجی به دستگاه را کنترل کند.

در غیر این صورت می توانید برای حفظ تخم طاووس ها از قرقاول یا بوقلمون ماده استفاده کنید که هزینه تراش هستند.

بیماری های طاووس ها

خوشبختانه طاووس ها چندان سختگیر نبوده و پرورش دادن آن ها، دردسر زیادی ندارد. یکی از دلایل این ادعا، ابتلای کمتر این پرنده به انواع بیماری ها است.

نیوکاسل، کوریزا، گامبورو، پاستورلوز، کلنی یاسیلوز، مسمومیت غذایی و برونشیت، می توانند این پرنده را به خطر بیاندازند. با این حال، احتمال ابتلای آن ها چندان قوی نیست.

شایع ترین بیماری که ممکن هست به جان این پرنده بیافتد، به انگل ها مربوط است. برای جلوگیری از انگل گرفتن طاووس های بالغ، سالی ۲ بار “کرم” در برنامه غذایی آن ها بگنجانید.

درمورد سلامتی جوجه طاووس ها، تمیز بودن محل زندگی و غذا های دارویی، نقش پر رنگی دارند. با رعایت این موارد، امکان ابتلای طاووس ها به بیماری های مختلف، کاهش می یابد.

سود پرورش طاووس ها چقدر است؟

از پر این پرنده گرفته تا جوجه و گوشتش، همگی سود آفرین هستند. طراحان لباس برای تهیه پر آن ها به سراغ شما می آیند.

دلال هایی که از فروش این پرنده به طرفداران شان سود های هنگفتی می برند نیز برای خرید آن ها با شما همکاری می کنند.

تعدادی از باغداران به نگهداری از این پرندگان خیره کننده علاقه دارند. علاوه بر فروش طاووس های بالغ، جوجه ها و تخم طاووس ها نیز ارزش بالایی دارند.

از آنجایی که نوسانات قیمت زیادی در بازار وجود دارد، ارزش دقیق این پرنده زینتی و جذاب را نمی توانیم بیان کنیم. زیرا راهنمای مناسبی برای شما نخواهد بود.

در نهایت

در این مطلب شرایط احداث مزرعه پرورش طاووس را بررسی کردیم. به جوازهای مورد نیاز، ابعاد فضا، نحوه لانه سازی، فصل جفت گیری و روش های تکثیر نیز اشاره کردیم.

فراموش نکنید که نگهداری و پرورش این حیوان، راحت بوده و فقط باید مراقب سلامتی آن باشید. توصیه می کنیم برای افزایش سود، به جای طاووس مادر از دستگاه جوجه کشی برای نگهداری از تخم طاووس استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.