حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بخش اول : نکات مفیدی برای پرورش اردک ها!

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 1 امتیاز | میانگین 5٫00 از 5
Loading...
image_pdf

نکات مفیدی برای پرورش  اردک ها!

 

پرورش اردک
این مطلب مخصوص کسانی است که برای اولین بار قصد پرورش بچه اردک را دارند.
این ها شامل اطلاعات ناچیزی هستند که پیدا کردن آن برای شروع سخت است اطلاعاتی که آرزو داشتیم شناخته شده بود!

استراحت بچه اردک ها روی شکم!
توجه: لطفا توجه داشته باشید این اطلاعات به عنوان اطلاعات و آگاهی دوستانه است. در حالتی که هر گونه تلاش برای اطمینان حاصل کردن از آن درست است ولی نمی توانیم ثابت کنیم که در مورد شما درست است یا نه!
تخم ها!
اگر شما اردک ها را خودتان پرورش داده اید ولی قصد جوجه کشی مصنوعی تخم ها را دارید وقتی روزانه تخم ها را جمع آوری می کنید باید از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. اکثر پرورش دهندگان از شستن تخم ها اجتناب می کنند و توصیه می شود فقط آنها را تمیز کنید ولی اعتراف می کنیم برخی از تخم هایی که برایمان می آورند گل آلود است.
تخم ها را باید در جای خنک(اما نه خیلی سرد) قرار داد و یک بار در روز چرخانده شود.(هر تخم را با مداد و با “x” و “O” علامتگذاری می کنیم که مطمئن شویم تخم ها چرخانده شده اند. هر تخم را0 18 درجه در هر روز برای جلوگیری ازچسبیدن غشا به پوسیده می چرخانیم)
تخم را 7-10 روز قبل از جوجه کشی ذخیره می کنند. (اگر شما تنها یک ماشین جوجه کشی دارید توصیه می کنیم دسته ای از تخم ها را در یک زمان جمع کنید. اگر تخم ها را در زمان های مختلف جمع آوری کنید بعدا مشکل ایجاد خواهد کرد. (برای مثال اگر در زمانی که تخم ها فقط نیاز به چرخاندن به سمت چپ دارند دیگر تخم ها هنوز نیاز به چرخاندن بیشتری داشته باشند و باید در دستگاه جوجه کشی باید همچنان باز شود)
دستورالعمل های کارساز دستگاه جوجه کشی خاص خود را چک کنید .(اگر دستگاه جوجه کشی دست دوم بود به وب سایت شرکت برای دفترچه راهنما آن دسرسی داشته باشید)
دقت دماسنج برای چک کردن سخت است. چک کردن با دماسنج های دیگر نیز تقریبا کمک زیادی نمی کند. بسیاری از پرورش دهندگان می گویند بهترین راه مناسب برای تنظیمات صحیح دستگاه جوجه کشی خود این است که جوجه ریزی موفقی در دستگاه جوجه کشی را در نظر بگیرید و با استفاده از همان، تنظیمات را حفظ کنید. شروع کار به راحتی نیست.
همه ی شما می توانید درجه حرارت را طوری که توصیه می شود تنظیم کنید و سعی کنید آن را حفظ کنید. پس از اولین باری که جوجه از تخم بیرون می آید ما دما را دو درجه بالا می بریم( زمانی که جوجه ریزی می شود دما کاهش می یابد) و تا زمانیکه 7 تخم از 12 تخم بیرون نیامده باشند دست از این کار نمی کشیم.

آموزش پرورش اردک

این تمرین خوبی برای اجرای دستگاه جوجه کشی یک یا دو روز قبل از قرار دادن تخم ها در دستگاه برای بررسی این است که دما را در یک حالت یکسان قرار داده باشیم. (این کار به شما کمک می کند تا یک دسته تخم را که اردک رها کرده نجات دهید! در این مورد مطمئن شوید که اردک ها برای مدت کوتاهی دور از تخم ها هستند که به تخم ها آسیب نمی رسانند.)
“کاهش دما” در ماشین جوجه کشی با قرار دادن تعداد کمی سنگ یا سنگریزه و یا بطری های پلاستیکی پر از آب انجام می گیرد. (به ویژه این امر اگر فقط چند تخم در ماشین جوجه کشی قرار داشته باشد مهم است زیرا برای حفظ درجه حرارت ثابت و باز گرداندن درجه ماشین به سطح مورد نیازاز طریق برگرداندن سطح گرمای خواسته شده بعد از باز کردن ماشین آن کمک می کند.)
تخم ها نیاز به چرخاندن دارند. شما می توانید از ماشین جوجه کشی که چرخاندن را به طور اتوماتیک انجام می دهد استفاده کنید اگر نه تخم ها را در روزهای فرد بچرخانید. اغلب توصیه می شود 3 بار انجام شود. برخی از پرورش دهندگان چرخاندن اتوماتیک تخم های اردک را یک ایده خوب نمی دانند اما کارگران ما به خوبی به طور اتوماتیک به طور دستی هر شب این کار را انجام می دهند. از اینرو ما فکر می کنیم باید به موقع انجام شود.
متوقف ساختن چرخاندن تخم ها 2 یا 3 روز قبل از جوجه کشی!
رطوبت از جنبه های مهم جوجه کشی تخم ها است. ماشین جوجه کشی دارای دو ظرف آب برای اضافه کردن آب است. آب را در یک ظرف در تمام طول دوره جوجه کشی قرار می دهیم و پس از آن بعد از آنکه اولین جوجه از تخم بیرون آمد به منظور بالا بردن رطوبت به آنها آب گرم اضافه می شود. (برگشتن اردک ها به داخل برکه یا تالاب دارای اثر مشابه در جوجه ریزی طبیعی است!) برخی از مردم این عمل را با اسپری زدن با آب روی تخم ها هنگام چرخاندن انجام می دهند.(شاید لازم باشد شما نیاز به باز کردن ماشین جوجه کشی سه بار یا بیشتر در حالت جوجه کشی دستی داشته باشید.)
ما اندازه گیری رطوبت را با رسم نمودار ها و شکل ها و یا قرار دادن دماسنج و … انجام می دهیم که تا حدی به هیچ وجه با سروصدا برای این کار تلاش نمی کنیم. در پایان هرچند ما فقط یک راه پیشرفت را نشان دادیم ولی استفاده از کیسه های هوا که باید یک چهارم و یک سوم از تخم را در زمان جوجه کشی در اختیار داشته باشد و پیشنهادات بالا برای ظرف های آب (استفاده از ماشین جوجه کشی دستی) و کیسه های هوا برای پیشرفت مناسب به نظر می رسد.
با این حال به یاد داشته باشید استفاده ماشین جوجه کشی معقول به نظر می رسد.
یعنی اتاقی با دما و رطوبت ثابت بهتر است نه یک آشپزخانه یا اتاق رخشویی که از هر طرف بی کران است. حرارت مرکزی در اتاق را خاموش می کنیم و از آن استفاده می کنیم در شب و وقتی دستگاه جوجه کشی به شدت کار می کند. رطوبت بیش از حد ممکن است باعث مشکلاتی شود. البته اگر قصد جوجه کشی تخم های زیادی را دارید شما نیاز به در نظر داشتن آب و هوا و تحقیق بیشتردارید.
تخم ها توسط یک فرآیند که امتحان کردن تخم ها با استفاده از بازبینی آنها مقابل نور است پس از حدود یک هفته بررسی می شوند. پس از آن بررسی هر هفته انجام می شود و تخم های خراب حذف می شوند.

همچنین بخوانید :
حضور گروه صنعتی اسکندری در نمایشگاه دام ، طیور و صنایع وابسته ایران - قائمشهر

نکات مفیدی برای پرورش  اردک ها!

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • رامین 26 اسفند 1393 / 7:29:50
    0 0

    خواهش میکنم بگید که کدوم یکیاز ماشینهای جوجه کشی ساخت شرکت شما برای تولید جوجه اردک و جوجه کشی از اردکدر شمال کشور بهتر هست؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.