حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

واریته های مختلف نژاد لاری در ایران – بخش دوم

واریته های مختلف نژاد لاری

لاری گل باقلایی و سفید:

ادامه مقاله واریته های مختلف نژاد لاری در ایران – رنگ پر و بال در برخی انواع لاری سفید میباشد ولی به طور کلی رنگ سفید خیلی کم دیده می شود، چون معمولا پر و بال دارای نوارها و لکه های سیاه، طوسی و یا زرد می باشند. این نوارها معمولا در پرهای پشت، بال، شانه و گردن مشاهده می شود.

 

واریته های مختلف نژاد لاری مختلفی وجود دارد که معروفترین آنها لاری ابرش، لاریز به ای، لاری صابونی و لاری سفید و سیاه هستند. لاری ابرش در واقع حنایی رنگ و صابونی تلفیقی از زرد و سفید و  سیاه می باشد. در آذربایجان برای لاری صابونی لغت چیل را استفاده می کنند و مناطق دیگر رنگ آن چلچل نامیده اند.

 

نوع تاج

خروس ها براساس نوع تاج به انواع تاج مهر، تاج بادامی، تاج سه پر، تاج گوشتی، تاج سوزنی، تاج کج و تاج میل تقسیم می کنند.

 

تاج مهر

خروس های لاری اصیل مانند نژاد افغان دارای چنین تاجی می باشند. بالای سر آنها تاج به صورت برجسته نیست. از مزیت های این تاج، سفتی و غیرقابل دسترس بودن آن برای خروس حریف در جنگ می باشد.

 

تاج بادام 

این تاج به شکل یک بادام روی سر خروس دیده می شود که اندازه کوچک و کلفت ان مزیت دارد. از مزیتهای این تاج زیبایی، سفتی و غیرقابل دسترس بودن آن برای خروس حریف در جنگ می باشد.

 

واریته های خروس لاری

 

تاج سوزنی

این تاج به شکل یک سوزن روی سر خروس قرار دارد که هر اندازه کوچکتر باشد بهتر میباشد.

 

سه پر

دارای سه پره می باشد که معمولا خیلی بزرگ است. از مشکلات این تاج آن است که در جنگ به راحتی قابل دسترس میباشد ولی دلیلی بر مناسب بودن خروس نیست.

گاهی با تلاقی دو نوع تاج مانند مرغ با تاج سه پر و خروس با تاج بادامی، تاجی به وجود می آید که ویژگی هر دو تاج را دارد.

 

رنگ چشم

از لحاظ رنگ چشم دو نوع چشم سفید و قرمز خیلی دیده می شود.

 

رنگ فلس پا

در این طلبقه بندی ۳ گروه مهم زیر وجود دارند.

 

 قلم سبز :

در نژاد که از واریته های مختلف نژاد لاری بشمار میرود خالص این گروه رنگ فلسها سبز و رنگ ناخن ها و مهمیز سبز تیره یا سیاه می باشد که در  اثر امیزش با سایر نژادها ابتدا رنگ مهمیز سپس رنگ ناخن ها و در نهایت رنگ انگشت میانی به طور کامل سفید می شود. رنگ پرها در این گروه اغلب زرد مایل به نارنجی میباشد.

 

ناخن سیاه :

در این نژاد رنگ فلسها زرد پررنگ و در برخی موارد با رگه های قرمز و ناخنها سیاه و مهمیز سفید می باشد که در اثر آمیزش با سایر نژادها رنگ ناخن میانی سفید می شود. رنگ پرها قرمز است.

 

نژاد قلم سفید :

در این گروه رنگ فلسهای پا، ناخن ها و منقار سفید صدفی است. رنگ خروس های این نژاد ابرش یا قرمز و رنگ مرغهای آن شکری میباشد.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.