حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

هوادهی یا گردش هوا در دستگاه جوجه کشی ( انکوباتور ) و هچر

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 4 امتیاز | میانگین 5٫00 از 5
Loading...
image_pdf

گردش هوا در دستگاه جوجه کشیهوادهی یا گردش هوا در دستگاه جوجه کشی (انکوباتور) و هچر

 

گردش هوا یا هوادهی در انکوباتور  و هچر مهم است . زیرا برای تنفس جنین هوای اکسیژن دار تازه نیاز است. در واقع جنین  از زمان قرار گرفتن تخم مرغ در ماشین جوجه کشی تا خروج از پوسته برای رشد  نباز به چذب اکسیژن و دفع  دی اکسید  کربن داررد . برای این منظور  پوسته تخم مرغ  هزاران روزنه دارد که هوا از طریق  آن ها برای رشد جنین و اکسیژن گیری به داخل تخم مرغ وارد و دی اکسید کربن تولید شده توسط جنین خارج می شود

جنین در مراحل اولیه رشد نمی تواند با شش هایش تنفس کند . در سه تا پنج روز اول رشد  جنین کار تنفس  توسط سیستم  گردش خونی وتیلین انجام می شود.در روز چهارم تا پنجم رشد جنین  یک ساختمان دیگر به نام  آلانتوئیس  جنین به وجود می آید که درون آلبومیین  توسعه می یابد  و در زیر پوسته تخم مرغ قرار می گیرد  . آلانتوئیس اندام اولیه  تنفس رشد جنین است و تا قبل از این که جوجه ها با ریه تنفس کند باقی می ماند. انتقال عملیات تنفسی از آلانتوئیس  به شش های جوجه سه تا چهار روز قبل از مرحله ترک دادن پوسته انجام می شود. ایین تغییر تدریجی است و تا زمانی که  این مراحل تمام می شود ادامه دارد .

مهمترین مسئله ای که درباره سیستم  جنینی باید  یاد آوری شود هوادهی در طول پروسه  انکوباسیون  به خصوص در اواخر  این دوره است زیرا جنیین ها بزرگ تر شده  و به هوای بیشتری نیاز دارند .  از آنجایی که دریچه های  تنظیم کننده هوای ورودی و خروجی  در ماشین جوجه کشی  به شکل ها و مدل های  مختلف ساخته می شود  بسیار مشکل است که پیشنهاد یک نوع خاصی داده شود اما می توان به نکات زیر برای هوادهی مناسب در ماشین های جوجه کشی توجه کرد .

هوای خارج شده از انکوباتور  و هچر باید  توسط تهویه  یا هواکش به خارج  از ساختمان  جوجه کشی منتقل  شود به خصوص  وقتی جوجه کشی  در یک ساختمان بسته   یا در یک اتاق  کوچک انجام می گیرد  اگر سیستم هواکش  به طور مناسب ایجاد شود  می توان اطمینان داشت هوای تازه در اختیار  جنین در حال رشد قرار می گیرد.

معمولا انکوباتور های کوچک خانگی فاقد سیستم تهویه و هوادهی هستند و هوای خارج شده  از انکوباتور درون اتاق   جاری می شود  و آن جا می ماند  به خصوص زمانی که برای  جلوگیری از  افت رطوبت  و دما درها و پنجره ها  نیز بسته می شوند  بهترین راه ورود و خروج هوای درون  اتاق  نصب هواکش در اتاق و کنترل  هم زمان دما و رطوبت است . قرار گرفتن این ماشین ها در ساختمان با فضای مناسب نیز  ضروری است .

 

همچنین بخوانید :
تولید جوجه در خانه با دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی خانگی غیراستاندارد

دستگاه جوجه کشی غیر استاندارد خانگی فاقد سیستم تهویه

 هر چه جنین بزرگ تر می شود میزان هوای بیشتری نیاز دارد  زیرا مصرف اکسیژن  و تولید دی اکسید کربن  بعد از گذشت زمان  جوجه کشی  به سرعت افزایش می یابد  طوری که در هفته  پایانی  حدود دو برابر  می شود.

در ماشین جوجه کشی استاندارد هواکش ها آهسته و پیوسته  باز و بسته می شوند زیرا دمای داخل  ماشین جوجه کشی  با باز و بسته شدن انها تنظیم می شود . اگر ترمومتر  دمای  حدود 100 درجه فارنهایت  (7/37 تا 7/38 درجه سانتی گراد ) را نشان دهد هواکش ها باز  و بسته می شوند  ولی اگر دما بالای 100 درجه فارنهایت باشد هواکش ها باز  و اگر دما زیر 100 درجه فارنهایت باشد  هواکش ها بسته می شوند. درر فصول مختلف نیز برای  حفظ دما و رطوبت  مناسب داخل ماشین  هوتاکش ها تنظیم می شوند.

در ارتفاع بیش از 3 هزار  فوت توانایی  جوجه در آوری  کاهش می یابد  و از  اکسیژن هوا نیز  کاسته می شود  و همین امر  باعث باز شدن  بیشتر روزنه های  پوسته برای  بیشتر اکسیژن می شود . این مسئله به خروج بیشتر  رطوبت  و دی اکسید  کربن  داخل تخم مرغ منجر می شود  بنابراین  جوجه کشی بهتر است  در ارتفاع  کمتر از 3  هزار فوت  و در  هوایی با میزان  اکسیژن 21 درصد  انجام  گیرد .

دستگاه جوجه کشی استاندارد

دستگاه جوجه کشی استاندارد خانگی بهمراه سیستم تهویه و اکسیژن گیری خودکار

 

به همان اندازه که  برای تنظیم دما  و رطوبت  دقت و توجه می شود  باید برای تهیه و تنظیم  مقدار هوای ورودی  و خروجی  ماشین های جوجه کشی  نیز  توجه و دقت شود .

در سیستم چند مرحله ای  در ماشین جوجه کشی  چون جنین ها در مراحل  مختلفی از رشد  هستند  تغییرات محیطی  بیشترین  تاثیر را هنگام   تغییر هوادهی می  گذارند. هواکش ها را نباید در  هوای سرد  بیش از نصف باز کرد .

 

کلمات مرتبط :

دستگاه جوجه کشی خانگی ، دستگاه جوجه کشی صنعتی ، دستگاه جوجه کشی بزرگ ، دستگاه جوجه کشی استاندارد ، ماشین جوجه گیری ، ماشین جوجه کشی

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.