حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نگهداری و پرورش خروس لاری – بخش دوم مقاله

نگهداری و پرورش خروس لاری

بهداشت جایگاه

ادامه مقاله نگهداری و پرورش خروس لاری – بخش دوم : جمع آوری فضولات از جایگاه، از شیوع بیماری ها جلوگیری می کند. لذا باید هر ۷ تا ۱۰ روز یک بار، فضولات درون جایگاه ها جمع آوری، کف جایگاه تمیز و بستر کف جایگاه نیز تعویض شود. باید وسایل مرغداری بطور مداوم شستشو و ضدعفونی گردد. هر ۱۰ روز یک بار باید آبخوری ها و دانخوری ها را خوب شست و با مواد مناسب ضدعفونی نمود.

 

ورزش

برای این که خروس تیز و تندی داشته باشیم باید هر روز ۲۰ بار بشین پاشو به خروس داده شود و به مرور زمان و تعداد ان را بیشتر نمود. همچنین باید روزی ۵ دقیقه حیوان را دواند تا نفسش زیاد شود.

 

نگهداری و پرورش خروس لاری - عکس خروس لاری
نگهداری و پرورش خروس لاری – عکس خروس لاری

 

پرورش جوجه یکروزه

در ادامه مقاله نگهداری و پرورش خروس لاری جوجه های یکروزه باید چند هفته اول را در محلی گرم نگهداری شوند. این محل باید دارای منبع حرارتی بوده تا دمای لازم برای پرورش جوجه ها را فراهم کند. این منبع ممکن است برقی، گازی یا نفتی باشد. به طور کلی در مورد محل نگهداری جوجه ها باید به ۴ عامل عایق بندی، تهویه، منبع حرارتی و منبع خنک کننده توجه گردد.

دمای محل نگهداری جوجه های یکروزه در ابتدا باید حدود ۳۲ تا ۳۵ درجه سانتیگراد باشد که با رشد پرها، نیاز به دما کاهش یافته و در ۷ تا ۹ هفتگی حدود ۲۲ درجه باشد. برای رسیدن به رشد مطلوب، دسترسی به خوراک در ساعات اولیه پس از تولد جوجه ها اهمیت دارد. تا یک ماهگی، زمان حساس در زندگی جوجه ها بشمار میرود.

 

بستر مناسب و شرایط آن

بستر و وضعیت آن در آشیانه های پرورش مرغ و خروس لاری اهمیت ویژهای دارد. بستر باید ضمن فراهم نمودن جایگاهی نرم و راحت برای پرنده کیفیت خوبی داشته، خشک، نرم و بدون گرد و خاک باشد. جنسی، نوع و کیفیت بستر باید به گونه ای باشد که منجر به مشکلات و ضایعات اندام ها و قسمتهای مختلف نشود. انواع معمول بستر شامل تراشه چوب یا پوشال حدود ۳ تا ۵ کیلوگرم در متر مربع، کاه حدود ۴ کیلوگرم در متر مربع، سبوس برنج، خرده های ذرت، خاکی اره و ماسه است. بستر در واقع عایقی برای کف آشیانه بوده و رطوبت را به خود جذب می کند. ضخامت بستر با توجه به موقعیت جغرافیایی در تابستان باید ۳ تا ۵ سانتیمتر و در زمستان ۵ تا ۸ سانتیمتر باشد. بستر خوب باید عاری ازکپک ، مواد اضافی مانند میخ و سیم و هرنوع آلودگی باشد

 

عایقی برای کف آشیانه بوده و رطوبت را به خود جذب می کند. ضخامت بستر با توجه به موقعیت جغرافیایی در تابستان باید ۳ تا ۵ سانتیمتر و در زمستان ۵ تا ۸ سانتیمتر باشد. بستر خوب باید عاری ازکپک ، مواد اضافی مانند میخ و سیم و هرنوع آلودگی باشد

 

نگهداری و پرورش خروس لاری
نگهداری و پرورش خروس لاری

 

الگوی پرورش نژاد لاری

روش پروش از نظر تعداد لاری به اشکال زیر می باشد.

۱) در فضای بسته و در هر قفس نسبت ۶ مرغ و یک خروس

۲) در فضای بسته و در هر قفس با نسبت ۴ تا ۸ مرغ و یک خروس

۳) در فضای بسته و در قفسهای کوچک یک مرغ لاری و یک روز در هفته خروسی پیش یک مرغ، و به صورت تناوبی هر خروس برای ۷ مرغ در طول هفته.

۴) در فضای باز به نسبت ۶ مرغ لاری و یک خروس

۵) در فضای باز ولی در قفس به ازای هر ۶ مرغ لاری یک خروس حیواناتی که در قفس نگهداری می شوند رشد کافی ندارند که به دلیل کمبود آفتاب و کم تحرکی، حیوان خوب رشد نمی کند. بنابراین در محل نگهداری خروسها در قفس یک لامپ مادون قرمز استفاده شود. این لامپ ها هم ویتامین D را تامین می کند و همچنین میکروب کش است. برای هر ۷۰ مترمکعب یک لامپ ۲۵۰ واتی کافی است.

ادامه دارد …

کلمات مرتبط : تغذیه خروس ، تغذیه خروس لاری ، پرورش خروس لاری ، روش پرورش خروس لاری ، نگهداری خروس لاری ، بستر پرورش خروس لاری ، بهداشت جایگاه پرورش خروس لاری

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.